van VELE CLUBS HADDEN EEN DAVERENDE START r Oude rot” Gerrit Schulte Voorlopige toedeling van polders op Schouwen-Duiveland n I tóf de grote animator De verrassingen bleven ook op deze eerste dag niet achterwege Wemeldinge heeft prachtig nieuw sportterrein Ds H. Zunneberg nam afscheid Integratie van Europa gebod van naastenliefde Zaterdag middag voet bal Proef met diepploegen bij Ouwerkerk had uitstekend resultaat G. J. SCHERPHUIS Monument op Joodse begraafplaats Voorting strandde met de haven in zicht De plechtigheden te Vlissingen Elf millioen voor buitengewone werken ZEEUWSCH DAGBLAD Maandag 13 September 1954 Pa9iti.a 6 Belangrijk besluit der agrarische sub-commissie tt Een wensdroom werd vervuld. „NIET STOREN” 5/5 Druk jaar voor de Polder Walcheren. NAGEKOMEN ADVERTENTIE Ma ffS Hil J iih Doof dat zuurbranden op Uw maag met ’o paar Rennies. D( WBURG Zondag a.s. onthulling. Arjos te Goes bijeen. Ronde van Wilhelminapolder ■MM f44.000.—, gemeente, daar hij binnenkort naar verricht ■QïEBlEIEEI lil TWEEDE KLASSE E. Ook Zaamslag is maar slecht van start gegaan; in de derby tegen A.Z. V.V. moesten de Zaamslagenaars met een 23 nederlaag genoegen nemen. TWEEDE KLASSE F. Min of meer verrassend is de over winning van Spui II op A.Z.V.V. II (21). Driewegen II had de handen vol aan Hoek II (20), waar we nog veel van verwachten. der uitgaven ZENUWARTS, DINSDAG GEEN SPREEKUUR. V8 Vi pi hi w E d Door het gelijkspel tegen de Rus sische ploeg hebben de Nederlanders, die deelnemen aan de schaakolympia de, zich definitief in de winnaars- ronde geplaatst. In de voorronde ein digden de Nederlanders in hun groep op de tweede plaats achter de Russen. Ingezonden Mededeling (Adv.) ’n Wonder, op hoe korte termijn die helpen. Binnen een paar minuten! Nog vóór die Rennies zijn gesmolten pp Uw tong, behoort het zuurbranden tot het verleden. Rennies kunt U altijd en overal innemen, onopvallend, zonder water of wat ook. We laten de portier de por tier en volgen Pieter en Ka- rolus op him weg terug naar ’t atelier van K. Lodder. Na tuurlijk praatten ze nog steeds over hun ontdekking in het Gemeente Museum. „Hoelang zou onze artist die vaas al in huis heb ben!?’’ zei Pieter. „Ik ge loof beslist dat dat ding nu veel geld waard is.... Het Gemeente Museum zal het wel op prijs stellen dit exemplaar te bezitten!" „Wat zal hij een grote ogen opzetten!’’ riep Karolus. „Hij weet zelf niet eens hoe rijk hij is.... die vaas is natuurlijk ééns van Palet geweest!” Al deze ideeën deden Pieter en Karolus sneller en sneller lopen. Tenslotte renden ze het huis van K. Lodder in, stormden de trap op en.... stonden ineens voor een ander bordje op de atelier-deur. „Niet storen!” stond er op. „Die vervelende Kraaienknip is er na tuurlijk nog!” mopperde Pieter. „Dat kan je wel horen!” vond Karolus. Inderdaad TWEEDE KLASSE D. Arnemuiden III droeg zorg voor de derde cluboverwinning op deze eerste competitiedag en deze Arnemuidenaars deden het nog goed ook, want Nieuw- lang II ging maar liefst met 113 ten Onder. Yerseke III had met Kloetinge II (en dat valt ons wel een beetje te gen van de Kloetingenaars) niet veel moeite (06). Kruiningen III (ook al een nieuweling) is maar heel slecht ge start. De Kruiningenaars waren te gast bij Serooskerke II en werden met 10 doelpunten ontvangen! DE WEGEN. De werkzaamheden aan verschillen de wegen op het eiland zullen dezer dagen beginnen. De aannemers Kats uit Surhuizum gaat in de Polder Vier bannen de Schooiersweg, de Oostweg, de Vissers weg en het Reigerswegje aanleggen. De totale lengte is bijna 6 km. In de Polder Schouwen worden wegen aangelegd door de fa. Gebr. van ’t Verlaat uit Neder-Hardinxveld. Het betreft hier de voortzetting van de Nieuwe Lage Zoomweg naar de Pro vinciale weg en een geheel nieuwe rechtstreekse verbinding tussen Haam stede en Noordwelle. Raadsvergadering. Dinsdagavond 8 uur zal de raad vergaderen. O.m. komt aan de orde de aankoop van een ambtswoning en de aansluiting bij de N.V. Bouwkas Noordnederlandse gemeenten. Enkele straatnamen moeten worden vastgesteld. dragen, inkomsten f 1.635.149, 68. De kosten der gewone werken aan de wegen worden op f 13.000.— geraamd. Tenslotte wordt gerekend, dat het dijkgeschot van de gebouwde eigendommen f 251.250. zal opbrengen. MIDDELBURG, 11 Sept. Zon dagmiddag a.s. om half één zal op de Joodse begraafplaats aan het Seis- plein een monument worden onthuld ter nagedachtenis van de in de oor logsjaren 1940 tot 1945 omgekomen Joodse landgenoten uit Zeeland. De orde van deze plechtigheid is als volgt: aanvaarding van het goddelijk oordeel; gebed, uit te spreken door de Rabbijn L. S. Israëls; inleiding door de voorzitter der Nederlandse Israë- lietische Hoofdsynagoge Middelburg, de heer Mozes Polak; onthulling van het gedenkteken door de Opperrabbijn van het synagogale ressort Noord- Brabant, de heer A, Schuster, die daarna een rede zal uitspreken; ge bed ter nagedachtenis van de weg gevoerde en niet teruggekeerde leden uit Zeeland, uit te spreken door de Rabbijn Israëls: erkenning van Gods grootheid; kaddiesh, door allen teza men uit te spreken. TWEEDE KLASSE A. Wolfaartsdijk II heeft al direct met de zwaarste tegenstander moeten kam pen en met dit feit voor ogen valt de 16 nederlaag tegen Arnemuiden II nog mee. De spelers van Kapelle II deden het beter dan hun grotere broers. Zij behaalden een 31 over winning op Colpl. Boys II, maar Ril landia II bracht er ook niet veel van terecht. V.C.K. II wist zeven keer het net te vinden, terwijl de Rillanders maar één keer de V.C.K.-keeper pas seerden. Krabbendij ke II en Nieuwdorp hebben de punten broederlijk gedeeld. De thuisclub had bij de rust een 20 Voorsprong, maar na de thee wisten de Nieuwdorpenaars betrekkelijk kort na elkaar van drie blunders te profiteren, terwijl de Krabbendijkenaars maar één keer meer konden doelpunten. TWEEDE KLASSE B. In deze klasse is de 121 zege van Bevelanders op Nieuwdorp zeer opval lend, terwijl we de 72 overwinning van Meeuwen op R.C.S. gerust onder de verrassingen kunnen scharen. TWEEDE KLASSE C. Cortgene I dat de vorige competitie bijna op de onderste plaats eindigde heeft het gepresteerd om S.V.D. (de kampioen) een puntje af te snoepen (66) en ook Wissekerke deed het niet slecht want Goes V kwam maar net met de hakken over de sloot (45). De nieuwkomer Yerseke II klopte ’s-H. H. Kinderen me 20 en dat vinden we maar zo-zo. Er waren nog pas drie van de 35 te rijden ronden onder de wielen doorge gleden of Schulte wierp reeds de lont in het kruitvat. Zijn felle demarrage werd tijdig be antwoord door Suijkerbuijk, Schoen makers, Cor Bakker en Gerrit Voorting en dit vijftal luidde toen reeds de be slissing in. Wel zetten Nico van Est,Koch, van Breenen, van Oers, Witteveen en de Zeeuw Piet v. d. Lijke een serieuze achtervolging in maar allengs bleek dat zij de bus hadden gemist. Dit was wel bijzonder jammer voor de jeug dige v. d. Lijke die gedurende het verdere verloop van de strijd zijn partij uitstekend meeblies en dit zeer waarschijnlijk ook had gedaan als hij zich in de kopgroep genesteld had. Eddy de Waal had inmiddels de strijd reeds gestaakt en dit voorbeeld werd gevolgd door v. d. Kamp, Thijs Roks en Bijster. Faanhof en Wagtmans verdwenen even later door lekke banden van het toneel terwijl van Breenen na 11 ron den door pech uitgeschakeld werd. Tarzan verdween echter nog niet direct van het toneel en zorgde voor de no dige hilariteit toen hij zijn bemodderd lichaam even ging afspoelen in het na bijgelegen kanaal. Van Breenen maak te er zelfs een complete douche- en zwempartij van en toonde dat hij ook in dit genre zijn vak verstaat. Grote plensbuien zorgden er inmid dels voor dat de renners een ware lij densweg kregen te nemen en alleen de moedigen bleven onversaagd doorgaan. Op de kop bleef de situatie ongewij zigd en de vijf man aan de leiding kre gen op een gegeven moment zelfs meer dan een minuut voorsprong. In de tweede groep streden van Est, Koch, Witteveen, van Oers en v. d. Lijke dapper terwijl de 3e groep met o.a. Brinkman en Dielissen gedubbeld werd. Met nog 15 ronden voor de boeg moest Schulte van fiets verwisselen maar nam zijn plaats in de kopgroep weer in. Nadat Koch had opgegeven en het veld aanzienlijk was gedund was Schoenmakers de eerste die bij de kop- In het Schelphoekgebied is de toe stand nog anders. Tengevolge van de zeer ingrijpende werkzaamheden is exploitatie der oude bedrijven niet mo gelijk. Voorlopige toedeling is zeer be zwaarlijk vanwege het ontoegankelijke en het onoverzichtelijke van dit gebied. Pas volgend voorjaar zal hier van voorlopige toedeling sprake kunnen zijn. Plaatselijk zou men hier en daar kunnen inzaaien. Het Bureau van Uit voering wil de exploitatie in samen werking met de betrokkenen nog deze winter voortzetten. De Dienst Dijkherstel heeft de dijken op Schouwen-Duiveland weer overge geven aan de normale beheersinstan ties, n.l. de polders en waterschappen. De rechten van beweiding zullen nu weer door de eigenaren kunnen wor den uitgeoefend, maar het is vanzelf sprekend wel gewenst, dat dezen zich met de betrokken polder in verbin ding stellen. GOES, 11 September. De eerste voetbalzaterdag van de nieuwe compe titie heeft ongetwijfeld voor Arnemuiden de meeste winst opgeleverd. Deze snel groeiende vereniging neemt met drie elftallen aan de competitie deel en alle drie de elftallen presteerden het om een overwinning te behalen. Hierbij dient echter direct opgemerkt te worden dat de tegenstanders niet van sterk gehalte waren. Het eerste elftal had het op te nemen tegen Wol faartsdijk en won met niet minder dan 101. In de eerste klasse heeft het overigens toch nogal „gerameld”. De Tern. Boys, die helemaal naar Zierikzee toe moesten hebben Mevo met 24 verslagen. Voorts kreeg Kapelle I op eigen veld een gevoelige 14 nederlaag te slikken van de Colpl. Boys en zorgde Wemeldinge voor de verrassing van de dag door Rillandia met 94 te kloppen. De enigste club, die het moest opnemen tegen een sterke tegen stander en die stand wist te houden was Krabbendijke dat Nieuwdorp zij het dan ook in het laatste kwartier van de wedstrijd een 40 nederlaag deed slikken. Met man en macht wordt voorts ge werkt aan de hoofdafwateringsleidin' gen, daar men voor de winterregens het ontwateringsplan voor de Polder Schouwen klaar wil hebben. Voor een goede ontzilting is dit absoluut ver. eist. Er bestaat goede hoop, dat het zal lukken. De fa Jansen en Homan uit Haarlem heeft weer een groot werk aangeno- men. Over de nieuwe leidingen zullen diverse bruggen worden gelegd. De fa De Jonge uit Zierikzee neemt er drie voor haar rekening. Op enkele plaat- sen zullen echter snellere oplossingen moeten komen. Daarom zullen er vier Baileybruggen worden geslagen. De afwatering van de Polder Zonne- malre wordt verbeterd door het leggen van een nieuwe duiker in de Dreischor- sedijk bij de Helleweg. Tal van nieuwe complexwerken komen voorts In uitvoe ring. In de Vierbannen (tussen Rijks weg, Platte Capelledijk en Rampaert- sedijk) gaat het om 76 ha, In Schouwen ten Zuidoosten) van de Koetenestweg) om 84 ha, tussen de Flaauwerslnlagen, de nieuwe Ringdijk bij Schelphoek en de Provinciale weg om 148 ha, in het z.g, Prunjegebied bij de Slikweg om 1221 ha, ter weerszijden van de Slikweg om 120 ha en ten Westen van de Oolesweg om 45 ha. Dezer dagen is een proef genomen met het diepploegen van een perceel bij Ouwerkerk. De resultaten waren zeer bevredigend. Van onder een opgespoel de zandlaag werd een kalkryke zavel grond bovengeploegd. De ploeg ging tot een diepte van anderhalve meter, maar moest door drie rupstrekkers worden getrokken. UITSLAGEN. Eerste klasse: Arnemuiden IWol faartsdijk I 101; Mevo ITern. Boys I 2—4; Kapelle I—Colpl. Boys I 1—4; Krabbendijke I—Nieuwdorp I 40; Wemeldinge IRillandia I 94. Tweede klasse: Wolf aarsdij k IIAr nemuiden II 16; Kapelle IIColpl. Boys II 31; Krabbendijke IINieuw dorp II 3—3; Rillandia II—V.C.K. II 1— 7. Tweede klasse B: Bevelanders I Nieuwland I 12—1; E.M.M. IV—Oos- kapelle I afgel.; Meeuwen IR.C.S. IV 72; Middelburg VISerooskerke I uigest. Tweede klasse C: S.V.D. I—Cortgene I 66; Wissekerke IGoes V 45; Yerseke II’s-Heer Hendrikskinderen I 2—0. Tweede klasse D: Nieuwland IIAr nemuiden III 113; Kloetinge IIYer seke III 06; Serooskerke IIKruinin gen III 10—0. Tweede klasse E: Zaamslag IA.Z. V.V. I 23; Hoek I—Spui I uitgest. Tweede klasse F: Spui IIA.Z.V.V. II 21; Beren IZaamslag II afg.; Drie wegen IIHoek II 20. GOES, 11 Sept. De „oude rot” Gerrit Schulte behoort nog steeds tot de matadoren van ons rennerscorps. Dat bewees de blonde reus Zaterdag in Wilhelminadorp toen hij na 160 zware kilometers, afgelegd in een bijna voortdurende regen, bemodderd en vuil maar als triomfater van zijn fiets stapte. Zeven man van Kees Pellenaars Tour-ploeg zouden deze middag de degen kruisen met veteraan Schulte maar van hen heeft alleen Gerrit Voorting Schulte het vuur na aan de schenen gelegd. De overige Tour-renners gaven of vroegtijdig op of moesten het hoofd buigen voor het machtsvertoon dat Schulte deze middag weer ten toon spreidde. Onder de toeschouwers zal er niemand zijn die wil ontkennen dat Schulte de grote animator van deze course is geweest. groep moest lossen. Suijkerbuijk viel eveneens bij de leiders weg door pech terwijl Cor Bakker wegens gebrek aan courage Schulte en Voorting moest la ten gaan. Deze tandem zette echter onversaagd door en wist de voorsprong nog steeds op te voeren. Iedereen hield reeds rekening met een eindsprint tussen genoemd tweetal maar een lekke band in de laatste hon derd meter stad een spaak in het wiel voor Gerrit Voorting. Schulte kon op deze wijze zonder strijd met enkele deze wijze zonder strijd als eerst door de finish gaan. De klassementspremie voor die ren ner welke de meest aantal keren als ELLEWOUTSDIJK, 13 Sept. - In het geheel gevulde gebouw van de Ned. Herv. Gemeente heeft Ds H. I Zunneberg afscheid genomen van zijn I gemeente, daar hij binnenkort naar I Indonesië zal vertrekken. Als afscheidstekst had Ds Zunne- berg de woorden gekozen uit 1 Petrus 2, de verzen 3, 8 en 9. Na het beëindigen van de predika tie werd het woord gevoerd door dn burgemeester van Ellewoutsdijk, Jhr D. Thomassen a Thuessink v. d. Hoop van Slochteren. Deze riep in herin nering hoe Ds Zunneberg in 1948 dn moed had gehad om het beroep naar dit door de oorlog zwaar geteisterdn dorp aan te nemen. Onmiddellijk nam hij ook deel aan het burgerlijk leven; in 1949 hielp hij de kleuterschool op richten en sedertdien is hij voorzitter geweest. Daarna is de ramp gekomen en Ds Zunneberg heeft zeer actief meegewerkt bij het redden van hen, die in nood waren. „U bent een lich tend voorbeeld geweest in ons kleina leven”, zo besloot de burgemeester, „God zij U ‘en de Uwen allen nabij.” Namens rin_ en classis voerde DJ Beneder ”an Baarland het woord, een afgevaardigde van de Generale Sy node sprak er zijn vreugde over uit, dat Ds en mevrouw het moeilijke werk in Indonesië aandurven. Namen» de kerkeraad sprak ouderling A. de WEMELDINGE, 11 Sept. De sport mensen in Wemeldinge waren Zater dag in de beste stemming. Daar was ftlle reden toe, want op die dag ging ©en wensdroom in vervulling: de ope ning van het sportterrein. Deze plechtigheid werd door burgemeester C. N. F. van Sas, die er aan herinnerde, dat met het gereedmaken van de plannen reeds in 1950 is begonnen. Hij noemde het een hard gelag, dat het terrein, prachtig gelegen aan de Bonzijweg nabij het kanaal, de eerste twee jaar niet be speeld mocht worden, maar zei des te meer verheugd te zijn nu het ogen blik waarop zo velen met verlangen hebben gewacht, was aangebroken. De secretaris van de voetbalver eniging „Wemeldinge”, de heer Schou- wênaar, voerde hierna namens de Sportverenigingen het woord. Deze gracht in het bijzonder dank aan de heren P. J. J. Dekker, Joh. Clement, E>. J. Lindenbergh en Joh. Florusse, die lange tijd hun terreinen beschik baar gesteld hebben voor de diverse verenigingen en waaraan het te dan ken is, zo zei hij, dat deze vereni gingen niet geruisloos ten onder zijn gegaan. Ook bracht hij het gemeente bestuur hartelijk dank voor het vele, dat in het belang van de jeugd was gedaan. Hierna zette het muziekgezelschap „O.K.K.”, onder grote stilte, het volks lied in, dat door velen werd mee gezongen. Na dit officiële gedeelte wedden kinderspelen gehouden. Hierna volg de de korfbalwedstrijd K.V.W. W.K.V., die eindigde in een 12 over winning voor W.K.V. De gymnastiek vereniging „Willen is kunnen” gaf vervolgens enige prachtige staaltjes van haar kunnen, waarna tenslotte de competitie-voetbalwedstrijd Wemeldin geRillandia werd gespeeld, waar over U elders op deze paigna meer kunt lezen. Des avonds werd een lichtstoet ge houden en was er een gondelvaart, die veel belangstelling trok. EBEIEBBiSM eerste over de meet kwam werd broe derlijk gedeeld door Voorting en Schoenmakers. De uitslag luidt: 1. G. Schulte (’s-Hertogenbosch) 160 km in 3 uur 45 min.; 2. G. Voorting (Roosendaal); 3. A. Suijkerbuijk (Breda) op 5 min.; 4 op 1 ronde H. Brinkman (Overschie), 5. C. Bakker (Zaandam), 6. A. van Oers (Langeweg); 7. N. van Est (Fijn- aart), 8. P. v. d. Lijke (Groede); 9. C. Witteveen (Amsterdam), 10. W. Die lissen (Eindhoven). van dank richtte hij tot de koster voor de goede orde en regel in het kerk gebouw. Staande zong de gemeente tenslotte de scheidende predikant toe Psalm 124 vs 4 en 2. Bij het uitgaan had ieder nog gelegenheid dominee en mevrouw de hand te drukken. GOES, 11 Sept. De agrarische sub-commissie voor Schouwen-Duiveland heeft de plannen tot tijdelijke toedeling der gronden in de Burgh- en AVest- landpolder, het gebied rond Haamstede, alsmede de Gouweveer- en de Zuider. nieuwlandpolder goedgekeurd. Uiteraard draagt deze toedeling een voor' lopig karakter, zodat het gewenst is niet met overhaaste klachten te komen' Voordat tot definitieve toedeling wordt overgegaan zullen de betrokkenen volop gelegenheid krijgen hun wensen naar voren te brengen. Deze tijdelijke toedeling is noodzakelijk om aan de herstelde gronden de gewenste zor» te kunnen besteden. Dit kan niet beter geschieden dan door de landbouwer zelf. klonken er opgewonden stemmen binnen. Zó opgewonden dat Pieter de v^raajen- niet kon weerstaan om door het sleutelgat te gluren. Hij zag K. Lodder ejenknip’ knip met rode hoofden voor de tafel staan. „Twee krijg je er!” riep Kr nie0 „en geen cent meer, versta je....!” De artist scheen het daar helemaa eens te zijn. „Ik doe het grote werk!’’ riep hij met overslaande stem- "jjtie!" wilt met het leeuwenaandeel gaan strijken....! Schurk.... Ik ga naar iL GOES, 11 Sept. „Willen wij iets betekenen bij de opbouw van een wereldrechtsorde, dan zullen de vol ken van Europa de handen ineen moe ten slaan. Ons wacht nog een grote taak, die wij in Gods kracht kunnen en mogen volbrengen.” Deze woor den sprak Mr M. W. Dirksen te Arn hem, hoofdbestuurslid van de natio nale Arjosorganisatie, op een vergade ring van het Streekverband van de Arjos Zuid- en Noord-Beveland te Goes. Mr Dirksen behandelde de pogin gen om in Europa tot een eenheid te komen, op duidelijke wijze. „Het in tegreren van Europa is niet alleen een militaire en economische noodzaak, maar zeer zeker ook een gebod van de naastenliefde. Hier geldt het ge bod: Hebt Uw naasten land lief als Uw eigen. Het is egoïstisch, wanneer wij Italië voort laat tobben met zijn sociale problemen en wanneer men Nederland voort laat tobben met zijn overbevolking. Samen sterk, dat geldt cultureel, sociaal, economisch en mili tair. Voor de Christen ligt hier de kans om de invloed van Gods geboden in het Europese volkerenleven tot gel ding te brengen”, aldus mr Dirksen, die uitvoerig de verschillende techni sche en politieke moeilijkheden, die bij de integratie ter tafel komen, had behandeld. Op dit boeiende referaat volgde een interessante discussie. Voorzitter Verhage, die deze ver gadering leidde, deelde mee, dat dit jaar de activiteit van het Streek verband meer naar binnen zal worden gericht. Op 20 November zal een werkvergadering worden gehouden, waar tevens het reglement op de hel ling zal komen. Het slotwoord op deze geanimeerde vergadering werd gesproken door Ds H. Wiersinga te Lewedorp, die de aandacht vroeg voor het blijde slot van het werk in Gods Koninkrijk. Bij alle hopeloosheid is dat de kracht waarin wij ons werk in de Arjos kun nen verrichten. (Vervolg van pag. 1) In de raadszaal van het Stadhuis heeft burgemeester Kolff eerst de ge nodigden officieel verwelkomd. Daarna sprak ir Van der Burgt, die deze inge bruikname een verheugend feit noem de voor de Provincie, voor Walcheren en speciaal voor Vlissingen. Hij zei, dat hiermede een grote stap vooruit is gedaan en dat Rijkswater staat nu weer de handen vrij heeft om aan het resterende gedeelte te kunnen voortwerken. Er is lang gewerkt en de tegenslagen zijn niet uitgebleven, maar de kunstwerken zijn in grotere afme tingen verrezen en in moderne stijl, waardoor zij volledig zijn aangepast aan de huidige eisen, die land- en scheepvaartverkeer stellen. „Deze winst moge een vergoeding zijn voor het grote ongerief, dat velen na de vernieling en tijdens de herbouw hebben ondervonden”, aldus de heer Van der Burgt, die tenslotte allen dankte voor hun medewerking aan de totstandkoming van de objecten. Spe ciaal werden genoemd de aannemers Verstoep en Broeksma en de Werf Gusto te Schiedam. Namens het Provinciaal Bestuur sprak de heer C. Philipse, waarnemend Commissaris der Koningin, woorden van hartelijke gelukwens tot het ge meentebestuur en de scheepvaart. Hij bracht dank aan Rijkswaterstaat en re leveerde de vele moeilijkheden, die overwonnen moeste nworden, voordat het werk kon beginnen. „Het leed is nu geleden en Vlissingen gaat een nieuwe toekomst tegemoet”, zo zei de heer Philipse, die na te hebben her innerd aan de bombardementen van tien jaar geleden de bede uitsprak, dat vele jaren van de vruchten van dit grootse werk mag worden geprofiteerd. EEN HISTORISCH OVERZICHT. Tenslotte gaf de burgemeester een overzicht van de voorgeschiedenis, die aan de bouw van de sluizen voorafging en aan de vele verzoeken aan, bespre kingen en onderhandelingen met het Rijk om tot uitvoering van het werk te komen. De burgemeester zei begrip te heb ben gehad voor de moeilijkheden (niet in het minst wat de financiën betreft) en uitte zijn erkentelijkheid jegens het Rijk, maar voegde eraan toe, dat juist de kleinere bevolkingscentra (welke economisch kwetsbaarder zijn dan de grote) achteraan kwamen wat het her stel van de oorlogsschade betreft. Na afloop van dit officiële gedeelte bezichtigde men een fraaie foto-exposi- tie met betrekking tot de zeesluizen. Er was een unieke verzameling foto’s te bewonderen, die afkomstig waren uit het Gemeentearchief en van Rijks waterstaat. MIDDELBURG, 11 Sept. Er staat heel wat op het programma van de Polder Walcheren voor 1955. Afge zien van de gewone werken, die zul len worden uitgevoerd, komen op de begroting zeer grote bedragen voor ten behoeve van de uitvoering van buitengewone werken. In totaal is uitgetrokken’n bedrag van f 11.927.975. Verreweg de grootste post, n.l. i./2 millioen gulden, heeft betrekking op de versterking van de zeewering voor Zoutelande. De kosten van voorzieningen aan de duinen tussen Westkapelle en Zou telande worden geraamd op 2% mil lioen, terwijl met het maken van drie strandhoofden tussen Westkapelle en Domburg zowel als voor drie strand hoofden vóór Oostkapelle elk een be drag van 1,2 millioen zal zijn ge moeid. Eén millioen zal nodig zijn voor het treffen van voorzieningen aan de duinen tussen Domburg en Westkapelle op het Noorderstrand. Verder is een bedrag van 4% ton uit getrokken voor het vervangen van stortsteen asfaltglooiing door met as falt gepenetreerde basaltglooiing bij Westkapelle. Verbetering van steen glooiing en van de teen van de West- kappelse zeedijk zal f 177.975.kos ten. Men raamt de bijdrage van het Rjjk voor deze buitengewone werken op 90 der kosten (voor de ver vanging van asfalt door betonglooi- ing op 100 zodat in totaal de Rijksbijdrage voor f 9.810.000.op de begroting staat. Er is voor onvoor ziene uitgaven een bedrag van f 135.000.begroot. De opbrengst van het dijkgeschot wordt geraamd op f 1.244.535,44. De kosten der gewone werken worden als volgt begroot: Noordwatering f 264.000.Oostwatering f 85.000. Zuidwatering f 44.000.Westwate ring f 85.000.De kosten van her stel van stormschaden worden op f75.000.getaxeerd, terwijl de kos ten van bemaling (Middelburg, Rit- them en Veere) f 33.000.zullen be- Het totaal der gewone zowel als uitgaven is I--*.’

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2