Zeeuwsch Dagblad-maand GEEN CONFERENTIE OVER EUROPESE VEILIGHEID van Amerikaanse klacht op agenda de Veiligheidsraad aan Delta-plan in Zierikzee besproken zware Algerije Aardbeving richt schade Twee Sowjet-nota's verworpen in aan en Vreemde duikboten bij Stockholm Grote buit ging hun neus voorbij Nationalisten blijven aanvallen Tenzij Rusland meewerkt oplossing van de Duitse Oostenrijkse kwesties L - -i Twintig duizend mensen dakloos Wysjinsky verzette zich tevergeefs Geen Rijkssubsidie De Driestar voor Kwestie van het neerschieten van een vliegtuig der V.S. behandeld Uitvoering zou in 15 tot 20 jaar voltooid kunnen zijn Suriname aanvaardt het Statuut ‘SNIPPER AL- NIEUWS1 Septembermaand is ZEELAND 3) Voordelen groter dan nadelen, meent ir Mesu In enkele regels melden wij nog Geen adoptie door Haagse Chr. kweekschool DE BILT ZEGT: Onbestendig weer Inbrekers in Veluwse eierveiling PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR Loonsverhoging voor Westduits overheidspersoneel i tl - <- ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2883 Zoals wij gisteren hebben gemeld, heeft een zware aardbeving in Algerije inj vernm Een beeld van de Schaakolympiaue 1954, welke in de Amsterdamse Apollo- ZATERDAG 11 SEPT. 1954 Directeur: TACQ DE SMIT Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; der vingers van zijn linker hand heeft gebroken. DE BILT, 10 Sept. Veel bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige Zuidwestelijke wind. Dezelfde tempe raturen als gisteren, of iets lagere. DAT de heer A. J. Schie man te Axel gisteren zijn veertigjarig jubileum als on derwijzer heeft gevierd. Hij is ook dirigent van „Concor dia”, dat hem een vrolijke serenade bracht. hereniging in vrijheid van Duitsland. Pact, aldus de nota’s, is opgericht, omdat de Westeuropese landen zich sinds 1945 geplaatst zien tegenover een zwaarbewapende Sowjet-groepe- ring in Oost-Europa. Een Westduitse herbewapening was bedoeld als af weermiddel tegen het gebruik van geweld door welk land dan ook. Zij werd door de Westerse mogendheden ter sprake gebracht lang na de her- EDE, 10 Sept. Het kantoor van de Coöperatieve Veluwse Eierveiling te Ede heeft in de nacht van Donderdag op Vrijdag bezoek gehad van inbre kers. De heren verdwenen met een be drag van ongeveer 4000 gulden aan contanten, doch gelukkig voor de eierveiling de directie had Donder dagmiddag een som van ruim 40 mille van het kantoor naar de bank gebracht. Uit de sporen valt af te leiden, dat er vaklui aan het werk geweest zijn, want er werd geopereerd met snijbran ders en ander modern inbrekersgereed- schap. Van de kleinste brandkast was het slot geheel weggesneden, maar een grote safe bleef dat lot bespaard, waarschijnlijk niet omdat de heren dit karwei te zwaar vonden, doch doordat zij gestoord werden en overhaast de vlucht namen. Zij lieten twee zuur- stofflessen achter. Het is niet onmogelijk, dat zij ver dwenen, toen in een der naastliggende huizen een hond heftig te keer ging en de bewoner naar beneden gaande, het licht opdraaide. De recherche heeft de zaak in onderzoek. bewapening van Oost-Duitsland. In de nota’s wordt tenslotte gezegd, dat door in te gaan op de voorstellen der Sowjets de verdeling van Duits land bestendigd zal blijven. De hoop wordt uitgesproken, dat een overeen stemming over de ontwapening in de Ver. Naties er toe zal bijdragen om een passende sfeer te scheppen voor be sprekingen over de Europese veilig heid. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE VERWEER Opnieuw wordt ingegaan op de Sowjet-aan tij gingen, dat het Atlan tisch Pact en de N.A.V.O. zijn opge richt met agressieve bedoelingen. Het DAT de uit Antwerpen af komstige mej. H. C. B. op de hoek GravenstraatZuster straat te Middelburg is aan gereden door het 10-jarige meisje P. J. C. R., dat om de hoek kwam aanfietsen. grote schade aangericht. Er zijn reeds meer dan 1000 doden geteld en het aantal gewonden wordt geschat op 5 tot 6000. De aangerichte schade beloopt ongeveer drie milliard francs. De Franse regering heeft een noodfonds van een millioen gulden gesticht voor de hulpverlening. Het Nederlandse Rode Kruis zal voor de hulp aan de getroffenen gaarne giften ontvangen op giro 777 met toevoeging „Hulp aan Algerije”. De Nederlandse regering heeft haar medeleven betuigt aan de Franse regering in verband met deze ramp. Bovenstaande telefoto geeft een beeld van de reddingswerkzaamheden. Franse soldaten zoeken in de puinhopen van ingestorte gebouwen naar slacht offers. DAT gisteren burgemees ter Van Oeveren te Axel de Groene Kruis-bazar heeft geopend, waarbij hij Het Groene Kruis hulde bracht voor het prachtige werk dat verricht wordt en namens de gemeente een bedrag van 50,beschikbaar stelde. De kosten bedragen naar schatting anderhalf milliard, net zoveel als de ramp ons land heeft gekost, of, glo baler genomen, één jaar defensiekos- ten. Het Rijk zal dit alles moeten beta len, zo meende ir Mesu, die voorts de technische uitvoering van deze werken besprak en nieuwe methodes van dijk- aanleg nodig oordeelde. Een voordeel zou het zijn als men met het Drie-eilandenplan zou kunnen beginnen. Hij besprak voorts de nadelen voor oester- en mosselcultures. De kreeften cultures zouden buitendijks kunnen ge schieden door de aanleg van kunst werken. Er volgde een drukke discussie op deze inleiding. Mossel- en oesterkwe- kers kwamen met hun bezwaren, an deren zagen weer andere nadelen men noemde ondermeer het gevaar voor muggenplagen. Ir Mesu beantwoordde de vragen zo goed mogelijk, waarbij hij uiteraard ook niet te ver wilde gaan. Niet ver der in ieder geval dan wat tot heden aan adviezen en meningen is gepubli ceerd. Zij weet niet of zij dit alles heeft verloren uit haar fiets tas of dat het is gestolen, maar in ieder geval is zij er erg door gedupeerd. De com missaris van politie verzoekt nu ieder, die inlichtingen kan verstrekken, zich aan het bureau te melden. DAT de heer M. J. Meij- aard te Yerseke Is benoemd tot onderwijzer aan de Ned. Herv. school aldaar. DAT het zoontje van de weduwe Smits te St. Anna land in de Tienhoven bij een val met zijn fiets een was de internationale toestand te ver ergeren. Waarop Cabot Lodge weer zei, dat Russische toestellen de laatste tijd vliegtuigen van Zweden, Engeland, Frankrijk en België hadden aangeval len. Hij somde verder zes incidenten op, waarbij sinds begin April 1950, Amerikaanse toestellen waren neerge schoten. Volgens Wysjinsky proberen de Ver. Staten door dergelijke vluchten over Russisch gebied een onderzoek in te stellen naar de kracht van de radarinrichting in de Sowjet-Unie. De Amerikaanse afgevaardigde ver klaarde later tegenover verslaggevers, dat de Amerikaanse regering bereid is haar eisen in te dienen bij het inter nationale hof van justitie. Men dacht, dat de meeste Westelijke afgevaardig den voor een dergelijke actie zijn. Volgens de Franse vertegenwoor diger was het debat gematigd van toon. Zelfs Wysjinsky had getracht zich in zijn opmerkingen enige be perkingen op te leggen. FRANKFORT, 10 Sept. -Ongeveer 800.000 personen in dienst van de ne gen deelstaten en de gemeenten in West-Duitsland hebben Vrijdag loons verhoging gekregen met ingang van Zondag aanstaande. Werknemers met uurloon krijgen vijf tot zes pfenning per uur meer, werknemers met een week- of maandsalaris krijgen een ver hoging van vijf procent. Een loonsverhoging voor personeel in dienst van de bondsstaat is door het departement van Financiën van de hand gewezen, omdat zulks onverenig baar zou zijn met het algemeen belang. De Antwerpse kwam te val len en brak haar pols. DAT het college van Nota belen der Ned. Herv. Ge meente te Middelburg tot kerkvoogd heeft gekozen de heren G. H. Luijendijk en A. K. Louws. TAIPEH, 10 September. Chinese nationalistische oorlogsschepen hebben vandaag het vuur geopend op kust- batterijen van de communisten op het vasteland. Na het bombardement door het scheepsgeschut kwamen duikbom menwerpers, die beschermd werden door straaljagers, aanvallen uitvoeren. Geschutsopstellingen zouden zijn vernield en een aantal vaartuigen zou tot zinken zijn gebracht. ’s-GRAVENHAGE, 11 Sept. De Chr. Kweekschool „De Driestar”, die in Gouda is gevestigd zal het althans voorlopig nog zonder rijkssteun moeten doen, aldus meldde het A.N.P. Aanvankelijk was de kweekschool in Krabbendijke gevestigd, waar zij uit ging van de Gereformeerde Geeenten. Zij werd niet door het rijk gesubsi dieerd, weshalve het bestuur zich tot de Chr. Kweekschool in Den Haag wendde met het verzoek de school te adopteren, waardoor rijkssubsidie mo gelijk zou worden. Dit verzoek is door de Chr. Kweekschool in Den Haag, al dus het bestuur van deze school „in welwillende overweging genomen”. Het bestuur van de Krabbendij kse kweekschool heeft hieruit blijkbaar de conclusie getrokken, dat de adoptie doorgang zou vinden. Het heeft de school een bredere grondslag gegeven door o.m. leden van de Ned. Herv. Kerk (Gereformeerde modaliteit) en van de Chr. Geref. Kerk in het bestuur op te nemen en de school van Krab bendijke naar Gouda over te brengen. Hoewel het bestuur van „De Drie star” van mening was, dat de adoptie een feit zou worden, heeft het bestuur van de Chr. Kweekschool in Den Haag nimmer een toezegging dienovereen komstig gedaan. Gisteren heeft dit laatste schoolbestuur aan dit van „De Driestar” definitief bericht, dat het de school in Gouda niet zal adopteren, waardoor de Goudse school voorlopig nog van rijkssubsidie verstoken zal blijven. LONDEN, 11 September. De drie grote Westelijke mogendheden, Amerika, Engeland en Frankrijk, hebben het voorstel van de Sowjet- Unie verworpen om te spreken over een verdrag voor de collectieve veiligheid in geheel Europa. Zij zijn niet bereid een conferentie over deze zaak te houden, tenzij de regering in Moskou bereid is aan twee voor waarden te voldoen. Deze voorwaarden zijn: 1, Ondertekening van het vredesverdrag met Oostenrijk; 2. Het toestaan van vrije verkiezingen in geheel Duitsland als eerste stap van wezenlijk belang naar De nota’s, waarin geantwoord wordt op de Sowjet-nota’s van 24 Juli en 4 Augustus zijn gisteren in Moskou over handigd. De Westelijke mogendheden zeggen, dat verder internationaal overleg slechts nut zou hebben, indien er be tere vooruitzichten op het vinden van een oplossing van de voornaamste vraagstukken zouden zijn, dan geble ken is bij de uitvoerige besprekingen op dë Berlijnse conferentie of uit de recente Sowjet-boodschappen. AFWIJZING In de nota’s wordt het voorstel om een algeheel collectief Europees veilig- heidsverdrag te sluiten, zonder dat al lereerst door de Russen meegewerkt is aan een oplossing van het Oostenrijkse en Dui+se vraagstuk, verworpen met de argumentering, dat de ondertekening van een dergelijk verdrag de Europese veiligheid niet kan verwezenlijken. Veiligheid kan volgens de Westelijke landen alleen voortvloeien uit de op lossing van concrete vraagstukken waarvan het Duitse en het Oostenrijkse de meest dringende zijn. van een groot aantal belangstellenden een in- het Deltaplan. ta het Oostelijk deel van de Wadden zee af te dammen. Ir Mesu besprak de voordelen van de Delta-afsluiting. Verhoging van de zee dijken betekent het afbreken van dijk- dorpen en moeilijkheden in de havens. De zeegaten afsluiten betekent be tere verkeersverbindingen door aan leg van een dam in de Grevelingen zal men binnen het uur van Zierikzee naaf Rotterdam kunnen rijden. De havens van Rotterdam zullen minder aanslib ben, hetgeen weer minder baggerkos- ten met zich meebrengt, terwijl getij- havens op een vast peil kunnen re kenen. NEW YORK, 10 September. De Veiligheidsraad heeft vandaag besloten de klacht van Amerika over het neerschieten van een vliegtuig door twee Russische jagers op de agenda te plaatsen. Er was maar één afgevaardigde, die zich er met kracht tegen verzette en dat was natuurlijk de vertegen woordiger van de Sowjet-Unie, Wysjinsky. Het was een kwestie van ver wijten maken over en weer. De Amerikaanse afgevaardigde, Lodge zei, dat de Russen eerst hadden geschoten. Wysjinsky hield vol, dat de Amerikanen eerst het vuur hadden geopend, waarop de Russische jagers een tegenaanval ondernamen. Volgens de Amerikaanse afgevaar digde was het incident van het soort, waardoor het behoud van de interna tionale vrede en veiligheid in gevaar gebracht zou kunnen komen. Hij had dit als reden opgegeven, toen hij schrif- telijk verzocht om behandeling van de kwestie. Wysjinsky antwoordde daarop, dat het slechts de bedoeling van de V.S. De Duitse tenor en operazanger Pe ter Anders is Vrijdag in een zieken huis te Hamburg bezweken aan ver wondingen, die hij Zondag heeft op gelopen bij een auto-ongeluk. Anders is 46 jaar. (zie pagina 2 en Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” goofdkantoor: Goes, L. Vorststr. M Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie «435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Wnordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ucciu vuil tic 0CIl<xUn.UiylilJjlcitiv iVclKu lil CIC xxIIlölCrCldlIlbC xipUilu" >7wordt gehouden: Vier meesterschakers in actie tijdens de wedstrijd Nederland—Rusland. "Iet de rug naar de camera (dus aan de rechterkant van de tafel) Bot- maik (voor) en Smyslov, aan de overzij Dr Max Euwe (links) en H. Donner. ZIERIKZEE, 10 September. De afsluiting van de zeegaten kan in 15 tot 20 jaar voltooid zijn, ongeveer gelijk dus met de inpoldering van het Ijsselmeer. Dit vertelde vanavond ir F. P. Mesu, lid van de Deltacommissie, die hier op uitnodiging van de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland” voor leiding heeft gehouden over Veel nieuws heeft ir Mesu niet ver teld. En dat kon ook niet, zoals hij zelf zei, aangezien het wetsontwerp nog niet is ingediendDesalniettemin volgde men met grote belangstelling zijn uiteenzetting over het belang van de afsluiting voor geheel Nederland. Men kent deze voordelen: de verzil- ting zal worden tegengegaan, waar door in het Westland en op de Zuid- Hollandse en Zeeuwse eilanden meer intensieve cultures kunnen worden aangevat. Bovendien betekent afsluiting van de Delta een groot voordeel voor het Noorden van ons land. Een gedeelte van het zoete Rijnwater kan na af sluiting van de zeegaten dan Noord waarts gestuwd worden waardoor de verzilting in Groningen en Friesland kan worden tegengegaan. Het plan is dan ook na de afsluiting van de Del- DAT een diacones Woens dag een zwartleren tas met een aantal instrumenten is kwijtgeraakt op de Koude- kerkseweg of de Poelen- daelesingel te Middelburg. STOCKHOLM, 10 Sept. De Zweed se marine heeft berichten bevestigd, volgens welke een of meer duikboten ten Zuiden van de eilandengroep bij Stockholm zijn waargenomen. Van een kust-artillerieford uit had men een pe riscoop waargenomen en diepte-waar- nemingsapparaten hadden de aanwe zigheid van een of meer onbekende duikboten geregistreerd. Vier torpedobootjagers zijn op on derzoek uitgezonden. Onderzee-signalen naar de duikboten of duikboot om boven te komen bleven onbeantwoord, aldus de nlarine-autori- teiten. Een opdracht aan de torpedo boot jager „Malmö” om dieptebommen te werpen op de plaats waar volgens de waarnemingsapparaten een duik boot was waargenomen, werd op het laatste ogenblik ingetrokken, daar men aanvankelijk geen volledige zekerheid had, dat er geen Zweedse duikboten in de nabijheid waren. Later werd echter bevestigd, dat zich geen Zweedse duik boten in de buurt konden bevinden. PARAMARIBO, 10 Sept. De sta ten van Suriname hebben Donderdag avond een motie aangenomen, waarbij het ontwerp-Statuut voor het Konink rijk wordt goedgekeurd. De partijen spraken zich in de motie uit, dat „om wille van het schone moment der aan vaarding” van een debat werd afge zien. Slechts een statenlid onthield zich van stemming, alle anderen stemden voor. In Nederlandse regeringskringen heeft het besluit der Surinaamse sta ten vreugde gewekt. Zowel minister president dr W. Drees als de minister van Overzeese Rijksdelen, prof. Kern kamp verklaarden met grote voldoe ning van het besluit der staten te heb ben kennis genomen. Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; rJ. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Kar’else, Goes; Kuijt, Kratbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. In Perzië is het verre van rustig. Er is een organisatie ontdekt van officie ren van het leger, luchtmacht en poli tie, die gefinancierd werd door en on der be”el stond van Moskou. Reeds 250 tot 300 officieren zijn gearresteerd. In Calcutta is het tot een botsing ge komen tussen een menigte van 5000 mensen en de politie. De menigte pro testeerde tegen het slachten van run deren, die zij voor heilig houden. De Tsjecho-Slowaakse regering heeft erin toegestemd 520 Griekse gijzelaars, die tijdens de communistische guerilla in Griekenland werden gevangen geno men, aan het Griekse Rode Kruis over te dragen. De Duitse en Nederlandse televisiebezitters zullen volgende week getuige kunnen zijn van de heftige politieke debatten, die in de West duitse Bondsdag te Bonn worden ver wacht. Ze kunnen meteen de rege ringsverklaring van Adenauer aan horen. Voor de tweede maal sinds het uitvaren van het hospitaal-kerk- schip „De Hoop” heeft zich een ongeval voorgedaan. Bij het overbrengen van patiënten van een logger op het hos- pitaalschip is tijdens een zware zee gang ter hoogte van Doggersbank, de stuurman van „De Hoop” ernstig aan een van zijn benen gewond. Van veel plezieriger aard is het bericht uit Ter- woude (Friesland). Een boer kocht op de markt een zeug. Toen de vrachtauto arriveerde zag de man tot zijn verba zing niet een, doch elf varkens ver schijnen. De zeug had n.l. op weg van de markt naar de hoeve van de koper het leven geschonken aan tien mollige biggetjes DAT gisterochtend het Engelse s.s. „Kafiristan” groot 7240 brt, geladen met mais en komende van Ant werpen met bestemming Rotterdam, ter hoogte van de Nolledijk bij Vlissingen aan de grond is gelopen. Sleepboten en bergingsvaar- tuigen zijn ter assistentie uitgevaren. ">WW ■<-

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1