CvZnöZZqZ) over zwemmen en Engelsman wilde alleen Het Kanaal inj SOWJET-UNIE DREIGT MET NIEUWE OORLOG Vermoedelijk 1100 doden omstreeks 5000 gewonden i fal 3 Ernstigste ramp sinds 40 jaar treft Noord-Afrika a Weer arbeids- vrede in West- Duitsland EDEN OP TOURNEE DOOR E>V,G--LANDEN Schooistrijd in België Stewardess /Triton' begraven S.S.-er met gejuich ingehaald H 1 w led Maij wordt vermist Hr ft Besluit dat met instemming is begroet Bendeleden stierven de hongerdood Augustus was iets goedkoper Pogingen om de man op te sporen bleven tot heden vruchteloos Indien de herbewapening door gaat! van Duitsland Verklaring over Europese defensie Bespreking van de toestand in de diverse hoofdsteden 3 I1SO In enkele regels melden wij nog Veiligheidsraad vandaag bijeen I IR t PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking Belastingverhogingen in Denemarken I 10e JAARGANG No. 2882 zal worden. In Quarta Barada, een voorstad van Sao Paulo, is een goederentrein op een volle personentrein gereden. Volgens de eerste berichten zijn er zeven do den en 50 gewonden. De personentrein vervoerde vele arbeiders. Het ongeluk gebeurde in de ochtenduren. VRIJDAG 10 SEPT. 1954 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord INSTEMMING In Parijs, Bonn en Den Haag is het besluit van Eden, een tournee te ma ken, met instemming begroet. Van DJAKARTA, 9 Sept. Bij Logokpoeloes (in de omgeving van Garut) zijn de lij ken van 27 terroristen gevonden. Men ver moedt, dat deze bendeleden de honger dood gestorven zijn. De intensieve zuive ringsacties maken het de benden in dat gebied moeilijk om te provianderen, zo was het commentaar in Bandung. Nederlandse zijde wordt meegedeeld, dat minister Beyen zijn vacantie in Frankrijk zal onderbreken om de Britse minister Zaterdag in Brussel te ontmoeten. standsvereniging „Activa” is geopend met een toespraak van Het muziekgezelschap „Ac celerando” zorgde voor ge zellige muziek. Duitse vraagstuk en de Europese vei ligheid in het algemeen herhaald. De Sowjet-Unie, zo staat in de ver klaring, is bereid alles te doen wat in haar vermogen ligt om tot overeen stemming te komen over onopgeloste NEW YORK, 10 Sept. De Veilig heidsraad der Verenigde Naties zal he den bijeen komen om een Amerikaans verzoek te bespreken, dat het incident van 4 September tussen een Ameri kaans vliegtuig en twee Russische toe stellen voor de kust van Siberië, door de Veiligheidsraad wil laten behande len. De foto toont van links naar rechts de stuurman van een vergeefs uitge varen reddingsboot, die te Walmer aan de Engelse kust gestationneerd is, de 19-jarige dochter P. van May, zijn echtgenote en een broer van dé waaghals, in gesprek. Telefoto A.N.P. BONN, 9 Sept. De golf van toonbewe gingen in West-Duitsland is thans tot bedaren gekomen en met voldoening zijn in regerings kringen de eerste tekenen van een betere verstandhouding tussen de vakbonden en de werkgevers ter ken nis genomen. In Keulen zijn vertegen woordigers van de werkgeversverenigin gen en van de vakbonden bijeengekomen om te spreken over de mogelijkheid om toekomstige loonkwesties langs abitraire weg te regelen. Zij hebben een gemeen schappelijke verklaring afgelegd, waarin zij het voornemen aankondigen in de toe komst menings-verschillen over loonta- rieven te doen bijleggen door gemeen schappelijk in te stellen arbitrage-com- missies. Het Westduitse vakverbond heeft op zich genomen zulk een regeling aan te bevelen aan de afzonderlijke vakbon den, die voor het sluiten der loonovereen- ko.... i verantwoordelijk z>< ZWARE AARDBEVING TEISTERT ALGERIJE zullen deelnemen en waar bij vooral de strijd om de voorzitter F. J. Stols. schoolbeker spannend celerando” zorgde voor ge- HULP Er is onmiddellijk een hulpactie ge organiseerd. Tussen Orlensville en Al giers is een luchtbrug tot stand geko men. Ieder kwartier stijgt een vlieg tuig met gewonden op. De meeste ge wonden hebben een schedelbasisfrac- tuur. Duizenden hebben een shock op gelopen. Dokters zijn naar het noodge- bied gezonden en er is een veldhospi taal met 400 bedden ingericht. Radio- Algerije heeft een beroep gedaan op bloedgevers. Deze oproep is al direct door 500 mensen beantwoord, hetgeen voldoende is om in de directe behoefte te voorzien. De minister van Binnenlandse Za ken van Frankrijk heeft meegedeeld, dat er onmiddellijk een bedrag van 15 millioen francs beschikbaar is ge steld voor eerste hulpverlening aan de zwaarst getroffenen. Lord Ismay, de secretaris-generaal van de N.A.V.O. heeft de Franse re gering alle mogelijke hulp aangebo den. DEN HAAG, 9 Sept. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek heeft het prijs indexcijfer van het gezinsverbruik - op basis 1949 - 100 - per 15 Aug. 1954 samen gesteld. Het toaal-indexcijfer daalde tus sen 15 Juli en 15 Aug. met 1 punt, n.l. van 127 naar 126. De oorzaken van deze da ling lagen geheel bij de groep voedings middelen. Het indexcijfer voor deze groep liep opnieuw met 2 punten terug, het geen werd teweeg gebracht door een sterke daling van de indices voor aard appelen en fruit. De prijzen van melk en eieren liepen op. Bij de niet-voedings- middelengroepen, waarvoor de indexcij fers per 15 Aug. t.o.v. 15 Juli geen veran dering ondergingen, deden zich geen prijsveranderingen van betekenis voor. zich tegen een Vergelijk avontuur ver zet. Nu hij evenwel zonder paspoort ver trokken is heeft hij de wet wel over treden, al zal men het hem waarschijn lijk niet lastig maken. Het ziet er echter naar uit, dat de ze ondernemende Engelsman zijn po gingen met de dood moet bekopen. Vanavond werd door de politie van Dover meegedeeld, dat May officieel als vermist wordt beschouwd. Nasporingen hebben tot op heden geen enkel resultaat opgeleverd. Zijn vrouw heeft echter nog niet alle hoop opgegeven, dat hij alsnog te recht zal komen. Men denkt aan de mogelijkheid, dat hij door een schip is opgepikt. De scheepvaart is ge vraagd naar de man uit te kijken. ZEEUWSCH DAGBLAD komt dr ir F. P. Mesu, lid van de commissie die het Delta-plan voorbereid naar Zierikzee om op uitnodiging van de Stichting „Nieuw-Schouwen-Duiveland” een lezing te houden over dit plan, dat voor Zeeland van zo grote en bijzondere betekenis be loofd te worden. DE BILT, 9 Sept. Wisselende be wolking met slechts enkele verspreid optredende buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid west. Weinig verandering in tempera tuur. CALAIS, 9 Sept. De 44-jarige Britse werktuigkundige Ted May, vader van negen kinderen, is gistermorgen bij het krieken van de dageraad, na vier uur geslapen te hebben, te water gegaan voor zijn tweede poging om zonder volgboot over het Kanaal te zwemmen. Vijftien uur later was hij nog door geen enkel schip of kustwacht gesignaleerd. De waaghals trekt aan een lijn om zijn middel een soort van vlot met zich mee, bestaande uit een binnenband van een motorfiets, voorzien van een bo dem. Het vlot draagt wat mondvoorraad een mastje met gekleurde lichten en een bord met het opschrift „eenzame zwemmer”. Men twijfelt er aan of hij de tocht zal kunnen volbrengen want er staat een straffe wind en de zee is verre van kalm. May vertrok in alle vroegte zonder de Franse politie te waarschuwen die beslag had gelegd op zijn paspoort. De politie zeide evenwel dat hem, als hij zich ’s morgens gemeld had, niets in de weg zou zijn gelegd aangezien er geen enkele Franse wetsbepaling bestaat die DAT te Middelburg een club van scooterrijders is opgericht, met de heren H. Wöhler, Van Mispelaere en Van Hesselingen in het voor lopig bestuur. te Rijssen welk bedrag is be stemd voor het wederop- bouwfonds. DAT morgen te Brouwers haven een groot muziekfeest zal worden gehouden waar aan zullen deelnemen „Apol lo” uit Bruinisse, „Nut en Uitspanning” uit Zonnemai- re, „Witte van Haemstede” uit Burgh-Haamstede en „Forum Adriani” met drum band uit de adoptiegemeen- te Voorburg. DAT gisteravond te St An- naland de grote winkelactie „Actief” van de midden- BRUSSEL, 9 Sept. Niet alleen in Ka tholieke kringen doch ook in die van an dersdenkenden in België is veel ontstem ming gewekt door een beslissing van de socialistische minister van Onderwijs, Collard, een 100-tal Katholieke tijdelijke leerkrachten, werkzaam bij het Middel bare staatsonderwijs, doch in het bezit van diploma’s afgegeven door katholieke instellingen, te ontslaan. De dagbladen wijden felle polemieken aan deze kwestie en men mag zich afvragen of deze beslis sing niet zal leiden tot het opnieuw op laaien van de strijd tussen het Katholieke en het Staatsonderwijs in België. honderden personen woonden, ver woest. Nog twee andere dorpen zijn met de grond gelijk gemaakt, n.l. Flat ters en Hanoteaux. MUIDERBERG, 9 September. Geronk van een toevallig passerend vliegtuig klonk in de lucht toen van middag om kwart over twee Helga Loewenstein door vliegpersoneel van de K.L.M., afgewisseld door vrienden en kennissen, van de aula op de Joodse begraafplaats te Muiderberg naar haar laatste rustplaats werd ge dragen. In de kleine aula luisterden de talloze belangstellenden, om de baar geschaard, naar de godsdienst^ leraar van de Joodse gemeente, de heer A. Salomons, die met veel be wondering sprak over de moed en de opoffering, die de 24-jarige Helga ge toond heeft tijdens de laatste ogen blikken van haar leven. Namens de directie van de K.L.M. sprak de heer S. van den Bent, onder-directeur. „Zij heeft de diepste consequenties van het vak, dat ze' ge kozen heeft, getrokken”, zei hij. „In haar jonge leven heeft zij veel ver driet en moeilijkheden ondervonden. D< vreugde van een onbezorgde jeugd heeft ze nooit gekend. Haar ouders zijn als Joodse slachtoffers in de oor log gevallen. Wij allen van de K.L.M. zullen je blijven gedenken. Je bent voor ons een lichtend voorbeeld. Wij buigen eerbiedig het hoofd.” De corpschef van de stewards en de stewarde-sen der K.L.M., mr G. A. de Stoppelaar, sprak woorden van troost tot de enige twee familieleden, die het verongelukte meisje in Ne derland had: een tante en een oom. F vertelde hoe Helga, die in de oorlogsjaren geen onderwijs had kun nen genieten, dank zij veel energie en doorzettingsvermogen, zich toch tot stevzardess eerste klasse had weten op te werken, o.a. door de Engelse taal te leren. „En in die t?al sprak zij op de laatste momenten van haar leven op beurende woorden tot de passagiers.” Vanmorgen is het stoffelijk over schot van een der slachtoffers van de vliegtuigramp bij Shannon, de heer A. J. L. Grondhoud, te Deventer ter aarde besteld op de algemene be graafplaats. KOPENHAGEN, 9 Sept. De Deen se minister van Financiën heeft een aantal verhogingen van directe en in directe belastingen voorgesteld tenein de hierdoor het tekort tegen te gaan op de buitenlandse betalingsbalans van het land, waardoor de stabiliteit van de Deense kroon wordt bedreigd. DE DORPEN In de omgeving van Orlensville is het dorp Vauban van de aardbodem verdwenen. De dorpen Rouina, Carnot en Montenotte zijn ernstig getroffen. Het merendeel van de boerderijen in dit gebied is verwoest. Twee dammen in een rivier zijn gescheurd, waardoor overstromingen zijn ontstaan. In het district Malinan zijn drie Ara bische tentendorpen, waarin enkele Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. DAT voor de gemeenten Bruinisse, Oosterland, Nieu- werkerk, Dreischor, Noord- gouwe, Zonnemaire en Brou wershaven als Ned. Herv. jeugdleider is benoemd de heer C. A. Henrion Verpoor- ten. Zijn standplaats is Drei schor. Zo mogelijk zal bin nenkort een tweede jeugd leider voor Westelijk Schou wen worden aangesteld. BONN, 9 Sept. Het dorpje Nieder kruechten, even over de Nederlandse grens bij Roermond, was gistermorgen in jubelende feeststemming ter gele genheid van de terugkeer van de vroe gere commandant der SS-divisie, „Hit ler jugend”, Kurt Meyer. Meyer is twee dagen geleden door de Britse bezet ting vrij gelaten uit de gevangenis Werl, waar hij sedert 1945 als oorlogs misdadiger was opgesloten. Hij werd in December 1945 tot de doodstraf ver oordeeld door een Brits militair ge recht, dat hem verantwoordelijk had geacht voor moorden op geallieerde krijgsgevangenen. Het doodvonnis werd in Januari van dit jaar gewijzigd in gevangenisstraf. Bij de terugkeer van Meyer in het kleine dorp Nieder kruechten was een jubelende massa van duizenden mensen op de been om hem te verwelkomen. Onder erepoor ten en andere versieringen, die in de straten waren aangebracht, werd Mey er in fakkeloptocht naar een villa ge bracht, die hem door bekenden ter be schikking was gesteld. De plaatselijke muziekvereniging, de brandweer en de turnvereniging liepen in de optocht mee. Vertegenwoordigers van oudstrij- dersverenigingen spraken de vroegere SS-generaal toe. Ook uit het buiten land waren telegrafische gelukwensen aan hem gericht. Een grote Duitse au tomobielfabriek schonk Meyer een au tomobiel. Een firma uit Hagen liet we ten, dat zij voor Meyer een goedbe taalde baan had open gehouden. Ooggetuigen spreken van een vre selijke natuurramp. Op het moment, teen de beving zich voordeed, in het holst van de nacht, zag men in de lucht een grote vuurbal, omgeven door zwarte wolken. De maan werd roodachtig en er stak een krachtige wind op. Men spreekt van de ergste aardbeving in Noord-Afrika sinds veertig jaar. De schade loopt in de milliarden francs. DE VERWOESTINGEN In Orlensville, de haard van de be ving, zijn vele grote gebouwen inge stort. Zelfs het centrum van de stad, dat voor een deel uit grote betonnen bouwwerken was opgetrokken, biedt het beeld van een stad, die een zwaar bombardement te verduren heeft ge had. Een groot hotel is volkomen met de grond gelijk gemaakt. Een veertigtal gasten werd onder het puin bedolven. Het gebouw van de posterijen en de gevangenis hebben hetzelfde lot onder gaan. De bestuursgebouwen, twee grote flats van negen verdiepingen, het zie kenhuis, het station en de oude cathe- draal zijn ingestort. Troepen banen zich met bulldozers een weg door de puinhopen op zoek naar slachtoffers, die nog onder de puinhopen liggen. Het aantal doden in de stad bedraagt reeds 450. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” goofdkantoor: Goes, L. Vorststr. on Tel. 2438 bij geen gehoor voor .j’vertenties 2970, voor redactie 2435, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef- 2754Middelburg: Korte Vnordstr. 35. Tel. administratie 9009 Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes DAT de Ned. Herv. Ge meenten te Oosterland en Sirjansland een bedrag van ruim 400 gulden hebben ont vangen van de adoptiekerk DAT de in Mei van dit jaar uitgestelde „Walcheren- tochten” van „Mediobur- gum” nu op Zaterdag 18 September gehouden zullen worden. De parcoursen 10 km voor jongens en meis jes van 10 en 11 jaar, 15 km voor deelnemers van 11 tot 15 jaar en 25 km voor oude ren voeren langs een aan tal van de mooiste plekjes van Walcheren. kamerleden moeten een gezonde kijk op de dingen van het dagelijkse leven “ebben. Ook moeten zij zich kunnen aanpassen aan de omstandigheden, Waarin het volk zich bevindt. Vandaar ook dat die Parlementsleden, die Mens hun tocht langs de industrieën van Nederland, bij de werf van E. J. bmit te Westbroek (Foxhol) een kijkje namen bij een van de lassers, zich ?auw van een masker voorzagen, om het devies „Kijk niet in de vlam” te iut'nen negeren. De dame op de foto is Jkvr. mr C. W. I. Witzwaal van ‘Oetwegen. De heren zijn ditmaal „in cognito”. LONDEN, 9 September. Het Russische ministerie van Buiten landse Zaken heeft een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de herbewapening van West-Duitsland waarschijnlijk tot een nieu we oorlog zal leiden. De verklaring handelde over de Europese de fensie. Er werd ook in gezegd, dat de verwerping door Frankrijk van het plan voor een Europees leger met Duitse divisies, een belangrijke gebeurtenis in het politieke leven van Europa is. Herleving van het Duitse militairisme zou een direct gevaar voor de volkeren van Europa zijn geweest, aldus de verklaring, die werd verspreid door het Russische persbureau Tass. De mogelijkheden voor het bereiken van overeenstemming over het Duitse probleem zijn volgens de verklaring nog niet uitgeput. Voorts wordt de Russische uitnodi ging aan de Westelijke mogendheden voor een nieuwe conferentie over het" internationale vraagstukken. DAT morgenmiddag te Souburg een jeugdzwem- feest wordt gehouden .waar aan verscheidene scholen ALGIERS, 9 September. In de afgelopen nacht, kort na twee uur, is de stad Orlens-ville en omgeving, door een enorme aardbeving ge teisterd. Een vijfde van de stad, die een inwonertal heeft van 35.000, is met de grond gelijk gemaakt. Er is geen huis te vinden, dat niet beschadigd is. In de naaste omgeving zijn enkele dorpen met de grond gelijk gemaakt. Maar het ergste van dit alles is, dat deze natuur ramp, naar zeer ruwe schatting, aan ongeveer 1100 mensen het leven heeft gekost. Men spreekt over meer dan 5000 gewonden en deze cijfers wijzigen zich met het uur. Het gebied, waarin de aardbeving zulke grote verwoestingen asnrichtte, strekt zich volgens de laatste berichten uit over een oppervlakte van ongeveer honderd vierkante kilometer. Dui zenden mensen zijn in paniek gevlucht en de reddingsploegen komen handen tekort. In Frankrijk is de nationale rouw afgekondigd en heden, Vrijdag, zullen van alle openbare gebouwen de vlaggen halfstok wap peren. LONDEN, 9 September. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, gaat een tournee maken door de landen, die deel zouden hebben uit gemaakt van de Europese Defensiegemeenschap, indien Frankrijk het Verdrag had bekrachtigd. Hij zal besprekingen voeren in de diverse hoofdsteden over de toestand, die na de verwerping van de E.V.G. is ontstaan. Op 11 September is Eden in Brussel en zal hij daar de ministers van Buitenlandse Zaken van de Beneluxlanden ontmoeten, Zondag is hij in Bonn voor een gesprek met Bondskanselier Adenauer, Maandag staat in Rome een gesprek op het pro gramma en op 15 September zullen Eden en Mendes France in Parijs samen confereren. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat het doel van de reis van Eden is, persoon lijk contact tot stand te brengen met verantwoordelijke ministers in elk van de betrokken hoofdsteden, teneinde de zienswijze van de Britse regering uit een te zetten over de situatie en de opvattingen van de andere ministers uit de eerste hand te leren kennen. De Britse regering meent, dat op deze wij ze vlugger vorderingen kunnen wor den gemaakt bij het uitwerken van plannen voor later uitvoeriger over leg, wanneer besluiten moeten worden genomen tezamen met andere regerin gen. De reis komt volgens het Britse mi nisterie geenszins in de plaats van de negen-mogendheden-conferentie, die de Britse regering heeft voorgesteld en die naar zij thans hoopt, in Londen kan worden gehouden tegen het einde van deze maand. bverDin JÜ

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1