in Geen Middelburgse garantie voor Verpleeg- en Rusthuizen Walcheren Er komt een interparlementaire Benelux-raad NATIONALISTISCH GESCHUT EN VLIEGTUIGEN IN ACTIE het Chinese vasteland Bombardement van een Amsterdamse havenarbeiders staakten 24 uur Mountbatten neemt ontslag „Invasievloct” van jonken voor deel tot zinken gebracht Na uitgebreide discussie in de raad Ministers-conferentie in Brussel Verhouding Stichting-gemeente dient grondig te worden bestudeerd Ambonees vermoordt moeder van 6 kinderen Militair Medisch Centrum Snelle resultaten in Manilla E.V.C. eist loonsverhoging van 6,50 per week C.N.V., K.A.B. en N.V.V. geven geen steun „Triton” als verloren beschouwd Eenheid in accijns op tabak, bier en mineraalwater Gaat conferentie van negen door? ZEELAND In enkele regels melden wij nog 6 3 DE BILT ZEGT: Koude ochtend PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR Bergingswerk wordt evenwel voortgezet Adenauer wil uitstel I I 10e JAARGANG No. 2880 de met verDm WOENSDAG 8 SEPT. 1954 Directeur: TACQ DE SMIT WANSSUM, 7 Sept. In Tuindorp- Wellerlooi in de gemeente Bergen (L.) is gisteravond omstreeks elf uur de 33- jarige mevrouw L.-J. door een Ambo nees uit het kamp Well vermoord. De dader bracht het slachtoffer een dolk steek in het hart toe. wapens kl. B. v. om de de leg- DAT het gedeelte van de weg Oostburg—Sluis tussen Draaibrug en De Lieter, we gens de uitvoering van ver- beteringswerkzaamheden van 15 September tot 1 No vember voor alle verkeer zal zijn afgesloten. MIDDELBURG, 7 Sept. Naar wij vernemen zal op korte termijn op het Molenwater worden begonnen met de bouw van een medisch centrum voor het in de Zeeuwse hoofdstad gelegerde garnizoen. Het semi-permanente ste nen gebouw van één verdieping krijgt een lengte van ongeveer 40 meter en wordt neergezet op de hoek van het Molenwater tussen de vroegere cen trale keuken en de Zuidsingel tegen over de Bleek. Bouw van dit centrum was noodza kelijk geworden, doordat de C.O.A.K. het militaire hospitaal moet ontruimen, aangezien dit te zijner tijd een onder deel zal gaan uitmaken van het gym nasium-complex. De hier gelegerde mi litairen zijn enige tijd geleden reeds vertrokken naar het barakkenkamp op Modderoord, maar toen moest nog een nieuwe huisvesting worden gevonden voor de dokter, de tandarts, de polikli niek en de garnizoens-ziekenzaal. Daarvoor is nu de genoemde oplossing gekozen. In het nieuwe centrum komt een gemeenschappelijke wachtkamer. LONDEN, 7 Sept. Admiraal Lord Mountbatten zal in December zijn func ties van Britse opperbevelhebber over de zeestrijdkrachten in de Middellandse Zee en bevelhebber van de Geallieerde zee strijdkrachten in de Middellandse Zee neerleggen. Hij zal in beide functies worden opge volgd door de 54-jarige admiraal sir Guy Grantham, voormalig onderbevelhebber van de Middellandse Zeevloot. Er is niet bekend gemaakt, tot welke nieuwe functie Lord Mountbatten is be noemd. Namens de P.v.d.A.-fractie deelde de heer M. A. L. Hubregtse mede, dat men tegen deelneming in de garantie was, Het verzoek der Stichting is aan het verkeerde adres gericht, want de ge meente is geen lid. Wethouder Beren pas gooide het vooral over de zake lijke boeg: wanneer men garandeert, dan moet men van tevoren kennis heb ben genomen van de besteding van het geld of van de plannen, die bestaan. Middelburg is echter nergens in ge kend en weet er dus niets van. Ove rigens zijn er 28 personen voor reke ning van Maatschappelijke Zorg in de tehuizen opgenomen. Tenslotte zei de heer Berenpas, dat z.i. de beperkt? grondslag der (prot, christelijke) Stichting deelname van Middelburg wel erg moeilijk zou maken. Wethouder Kögeler was een andere mening toegedaan. Hij zei, dat het ac cent van het werk der Stichting is ver legd en dat de gemeente groot belang heeft bij het sociale werk, dat wordt verricht. Waar zou men anders b.v. met al die mensen heen moeten, die nu in de tehuizen zijn opgenomen? Moeten wij ons standpunt niet ver anderen en solidariteit tonen met de plattelandsgemeenten zo vroeg hij. Het is toch niet nodig hier een tegenstelling tussen stad en platteland te handha ven. MANILLA, 7 Sept. - „Ik verwacht, dat Woensdag a.s. een overeenkomst zal worden getekend, welke voorziet in bescherming van Zuid-Oost-Azië en het Westelijk gedeelte van de Stille Oceaangebied tegen een aanval”. Dit heeft de Nieuw-Zeelandse minister van Buitenlandse Zaken, Webb, vandaag verklaard, na afloop van de tweede be sloten vergadering over een Z.O.-Azi atisch Pact. Er zou reeds overeenstem ming bereikt zijn over de redactie van negen van de tien artikelen. C.O.A.K. en de Centrale Ad ministratieve Dienst uit Mechelen in België. Ditmaal zijn de Belgische militaire administrateurs gastheren. De laatste ontmoeting tus sen beide steden, enkele maanden geleden in Middel burg gehouden, eindigde in een 8068 overwinning voor de Hollanders. Zij hebben voor de huidige wisselbeker nu reeds twee overwiningen behaald. aan de bijeenkomsten van het minis- terscomité deelnemen. ACADEMISCHE ZITTING Vanmiddag werd een academische zitting gehouden, waarbij de ministers tegenwoordig waren. Gesproken werd door de voorzitter van het Belgische Benelux-comité, oud-premier Van Houtte, die een opsomming gaf van de in 10 jaar bereikte resultaten; door de heer M. A. Reinalda, oud-Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht en door de Luxemburgse oud-minister Schauss. DE GRONDSLAG De heer Wattel noemde het absurd, dat wethouder Berenpas de kwestie van de grondslag ter sprake had ge bracht. Met de B.L.O.-school dacht de I raad er anders over. Hij meende dan ook, dat hier niet de mening van B. en W. naar voren was gebracht en even min die van de gehele socialistische fractie. Wethouder Kögeler benieuwde het wat zijn collega onder het begrip algemeen verstond. Is dat neutraal? Middelburgs oude liedentehuis staat voor iedereen open, maar het is denk baar, dat sommigen de voorkeur geven aan een tehuis op confessionele grond slag. Nadat jhr Schorer nog had mede gedeeld zich te distanciëren van de door de heer Berenpas gebruikte argu mentatie wat de principiële zijde be treft werd gestemd. DE BILT, 7 Sept. Koude ochtend met plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Na het verdwijnen hiervan half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Ongeveer de zelfde middagtemperaturen als giste ren. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 6.03 u., onder 19.12 u. Maan op 17.30 u., onder 1.29 u. October a.s. is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Na tionale School te Willem stad. DAT te Krabbendijke een onderafdeling is opgericht van de Alg. Bond van Ouden van Dagen. De heer J. de Koning van Goes hield een propagandarede. DAT a.s. Zaterdag voor de leden van de jongensclub te Kapelle van het C.J.M.V. een knobbelrit zal worden gehouden. DAT de collecte voor de kankerbestrijding te Kapelle 398,46 heeft opgebracht. DAT Donderdag de twee de sportontmoeting in dit jaar plaats vindt tussen de gaan alle paardenliefhebbers „naar Den Bosch toe”, waar de Koninklijke Vereniging „Het Ne- derlandsche Trekpaard” weer de grote keuringen organiseert en waar men de nationale kampioe nen der Hengsten en Merries en hun trotse eigenaars zal bejube len. De vier-, acht- en zestien tallen zullen weer ronddraven op deze grootste paardenshow die Nederland kent. MIDDELBURG, 7 September. Met de stemmen van de heren J. W. Kö geler, ir H. Steur (beiden A.R.) en A. J. Kaland (C.H.) tegen heeft de gemeenteraad vanmiddag besloten geen gevolg te geven aan het verzoek der gemeente Oost en West Souburg tot het garanderen van een gedeelte van het bedrag aan rente en aflossing der geldlening van 2 ton ten behoeve van de Stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Walcheren”. Voordat deze beslissing viel heeft de raad uitvoerig gediscussieerd, niet slechts over het verzoek, maar bijna nog meer over de verhouding (of het ontbreken daarvan) tussen de gemeenten en deze Stichting. Door enkele opmerkingen van wethouder A. J. Berenpas (Arb.) kwam het nog tot een discussie over de principiële grondslag der Stichting, welke naar het oordeel van de wethouder te beperkt was om deelname van Middelburg mogelijk te maken, een opvatting, die door wethouder Kögeler werd bestreden en waarvan wethouder jhr mr T. A. J. Schorer (Arb.) verklaarde, dat hij zich ervan wenste te distanciëren. Zoals men zich zal herinneren be sloot de raad destijds niet mede te wer ken aan de oprichting der Stichting, omdat er naar zijn oordeel voldoende bejaardentehuizen in de stad waren. In de loop der jaren, zo betoogde mr P. van Empel (C.H.), is de Stichting ech ter een geheel ander terrein gaan be treden waarop wèl Middelburgse be langen liggen. Niettemin vond hij het een vreemde figuur, dat de gemeente die part noch deel heeft gehad aan het werk en ook aan het financiële beleid nu verantwoordelijkheid en risico zou gaan nemen, terwijl daartegenover gene enkele medezeggenschap staat. Hij sprak de hoop uit, dat het Stich tingsbestuur de mogelijkheid over weegt van een oplossing, waarbij niet slechts de plattelandsgemeenten (ook Vlissingen maakt geen deel uit van de Stichting) zijn betrokken. TEVEEL GEVRAAGD Zeer grote sympathie zei de heer M. Wattel (A.R.) voor het werk der Stich ting te hebben. Het is zeker van bete kenis voor Middelburg. Van de bedden in „Der Boede” wordt b.v. 30 tot 40% door inwoners dezer gemeente in be slag genomen. Hij vond het echter te veel gevraagd, dat Middelburg in de garantie zou deelnemen naar het in wonertal, waardoor hier de zwaarste last komt te liggen. Wèl wilde hij voor een bepaald, geringer, deel in het ri sico delen. Is nu het moment niet gekomen om eens nader de verhouding tussen Stich ting en gemeente te bekijken zo vroeg de heer Wattel. Hij adviseerde B. en W. het voorstel terug te nemen en deze verhouding grondig te bestuderen, nu het werk der Stichting zeer veel bre der is dan bij de oprichting. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord AMSTERDAM, 7 September. Ongeveer de helft van de 6000 Amster damse havenarbeiders heeft vandaag voor 24 uur het werk neergelegd. Een en ander geschiedde ter ondersteuning van looneisen. De staking is georga niseerd door de z.g. algemene bedrijfsbond transport, een bij de Eenheids- Meentrale aangesloten organisatie. De grieven van de bootwerkers zijn ook Swieht tegen het feit, dat zij te weinig in de avond- en nachtdienst worden ingedeeld. Voor arbeid in de avond- en nachturen wordt n.l. een toeslag van 33 en 50 procent uitgekeerd. Het is de eerste grote staking in de Amsterdamse naven sinds vier jaar. De E.V.C. belegde vanmorgen een vergadering met de stakers. Men stelde nhe eisen aan de scheepvaartdirecties: 1- een langere rusttijd; 2- een betere taakverdeling (met na me van het nachtwerk); 3- een onmiddellijke loonsverhoging van zes en halve gulden per week voor alle havenarbeiders, zowel in Amsterdam als Rotterdam. Een vertegenwordiger van de E.V.C. stPw?ercte ter vergadering, dat de Am- ü/,r ,mse havenarbeiders de slechtst «aide van West-Europa zijn. GEEN STEUN v woordvoerder van de erkende ^bonden (C.N.V., K.A.B. en N.V.- deelde mee, dat deze organisa- „RODE” LEZING Radio-Peking heeft gemeld, dat tij dens luchtaanvallen door nationalis tische toestellen, drie machines werden neergeschoten en twintig anderen wer den beschadigd. Er werd melding ge maakt van bombardementen door 92 vliegtuigen. Later werd nog meegedeeld, dat 42 nationalistische bommenwerpers in twee golven 5000 bommen hadden neergeworpen bij Amoy. Zestien an dere toestellen zouden burgers en woonhuizen hebben aangevallen. Vier mensen werden gedood, twee ernstig gewond en twaalf huizen verwoest, aldus radio-Peking. Bij de aanval op Amoy vielen acht doden en gewonden. ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; wr van Spronsen, Goes; R. Zuldema, Goes. Uitgave: dichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. "o Tel 2438 bij geen gehoor voor j’vertenties 2970, voor redactie ?,<35 Giro 274289. Kantoren: irtksingen: Lammensstraat 17, S 2754; Middelburg: Korte inordstr. 35. Tel. administratie Lo Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V„ Goes ging naar Wmr le d. Lagemaat van de Verkeersgroep. DAT gisteren de stoffe lijke overschotten van acht Duitse en twee Canadese soldaten, die op de alg. be graafplaats te Krabbendijke begraven lagen zijn opgegra ven en naar militaire erevel- den zijn overgebracht. DAT in de boomgaard van de heer Frelier te Krabben dijke een kanjer van een peer is geplukt, een Tri- omphe de Vienne, die niet minder dan acht ons woog. DAT de heer C. Kok, te Krabbendijke, die onlangs slaagde voor de onderwij- zersacte met ingang van 1 Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; -T,-, J. S. Hosk, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huïjssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P? Kuijt, Krabbendijke,- J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. O. DAT gisteren op de schiet baan Sloedam de districts- wedstrijden van de Rijkspo litie gehouden zijn. De 1ste prijs pistoolschieten werd behaald door Opperwacht meester Chr. J. van Over- beeke te Wolfaartsdijk. De 2e prijs door de Districts commandant, Dirigerend Of ficier der Rijkspolitie 3e kl. Majoor W. H. van Balle- goijen de Jong. De le prijs karabijnschieten werd be haald door de Wmr le kl. J. Stroo te Meliskerke terwijl ook hier Majoor van Balle- goijen de Jong de 2e prijs behaalde. De Wisselbeker beschikbaar gesteld door Majoor van Ballegoijen de Jong voor het grootst aantal behaalde punten op beide TAIPEH, 7 September. De Chinese nationalisten meldden in een officiële bekendmaking, dat zij de Chinese vastelandhaven Amoy en andere doelen in communistisch gebied met schepen, geschut en vlieg tuigen hebbe:'. aangevallen. Daarbij zou volgens de lezing van het hoofdkwartier op Formosa grote schade zijn aangericht. Van officiële zijde werd hieraan later nog toegevoegd, dat de lucht en zeemacht er in is geslaagd nabij Amoy en andere kustplaatsen, ruim honderd jonken van de communististen tot zinken te brengen. De jonken zouden moeten dienen voor het overbrengen van een invasieleger der communisten naar het eiland Quemoy, dat het afge lopen weekend vanaf het vasteland door de rode artillerie onder vuur werd genomen. Aan de aanvallen der nationalis tische marine werd deelgenomen door twee torpedoboot jagers, die de Ver. Staten kortgeleden aan de nationalis- tisch-Chinese marine hebben overge dragen. Amoy is ook beschoten door geschut, dat op het eiland Quemoy staat opge steld. Aan de aanvallen met vliegtui gen namen meer dan 100 toestellen deel. De actie begon vandaag bij het aanbreken van de dag. TWEEDE COMMUNIQUE In een tweede communiqué, dat in Taipeh werd uitgegeven, wordt nader gemeld, dat de vliegtuigen bij hun aan vallen op Amoy en elders meer dan 150 vluchten hebben gemaakt. Aan de reeds gemelde resultaten der bombardementen wordt nog toege voegd, dat een kanonneerboot der com munisten tot zinken werd gebracht, alsmede het tot zwijgen brengen van in de omgeving van Amoy opgesteld geschut en het vernielen van tien voor kazernedoeleinden in gebruik zijnde gebouwen. Andere nationalistisch vliegtuigen hebben de afgelopen dagen uitge sterkte vluchten gemaakt boven het door de rivier de Jangtse over stroomde gebied, waarbij rijst en pamfletten voor de bevolking wer den uitgeworpen. Nog twee foto’s van inzit tenden, die de ramp met de „Triton” hebben overleefd. Links mej. Elisabeth Snijder, vertegenwoordigster van een reclamebureau in New York, Zij voorkwam, dat de „Triton” op de modderbank explodeer de, door te beletten, dat een andere overlevende in benzinedamp gevulde cabine een sigaret aanstak. Rechts, glimlachend schamele resten van puzzle, het enige wat hij uit de resten van het verongelukte vliegtuig kon redden, de jong ste geredde, de 12-jarige Carl Farrington. S SHANNON, 7 Sept. De veronge lukte Super Constellation „Triton” wordt als verloren beschouwd. Het wrak Is vandaag door golven, opge zweept door een krachtige Zuidweste lijke wind, gebeukt en aan verdere vernielingen blootgesteld. Vandaag is een bergingsploeg van 17 man van het R.A.F.-station te Derry op Shannon aangekomen met zware uit rusting. De leider van de ploeg zei, dat het mogelijk moet zijn het vliegtuig in zijn geheel binnen ongeveer 72 uur te bergen. Men wil ballonnen in de romp plaatsen en deze met samenge perste lucht vullen. Op deze manier moet het wrak bij vloed drijvend ge maakt kunnen worden, waarna het naar de oever gesleept kan worden. Gezagvoerder Viruly, die samen met de overlevenden vandaag een rouw dienst op het vliegveld bijwoonde, wordt heden, Woensdagmorgen, op Schiphol terug verwacht. Namens de regering heeft minister Algera, samen met de secretaris-gene- raal van zijn ministerie, een bezoek ge bracht aan de K.L.M. om de maat schappij de deelneming van het kabi net te betuigen. BRUSSEL, 7 September. Vandaag is in Brussel weer een Benelux- ministersconferentie gehouden, die samenviel met de viering van 10 jaar Benelux in de Belgische hoofdstad. Het voornaamste besluit, dat vandaag werd genomen, was dat tot instel ling van een interparlementaire Beneluxraad. Het voorstel voor zo’n raad zal thans aan de drie regeringen worden voorgelegd. Vernomen wordt, dat deze interparlementaire raad de bevoegdheid zal krijgen ook ongevraagde adviezen te geven. De ministers hebben verder besloten pogingen te doen om het percentage der liberalisaties te verhogen van 87 Vz procent tot 90 procent. Binnen drie maanden zullen de mi nisters opnieuw bijeen komen. Zij zul len dan van gedachten wisselen over de landbouwproblemen. Tevens is een bespreking gewijd aan de data van het van kracht worden der unificatie van de accijnsrechten op ta bak, mineraalwater en bier. Naar in dit verband vernomen wordt zouden de accijnsrechten voor bier en mineraal water vanaf 1 Januari 1956 worden ge lijkgemaakt. Voor tabak zou nog in de loop van dit jaar hiertoe worden over gegaan. (Van Nederlandse zijde is als datum voorgesteld 1 October a.s.). De regeling, die door het comité van ministers op 20 Juli 1954 werd getrof fen met betrekking tot de invoer van gecondenseerde melk, is verlengd tot 1 Januari 1955. De ministers besloten hun gemeen schappelijke actie op politiek-commer- cieel gebied te versterken, in het bij zonder wat betreft de belangen der drie landen ten aanzien van bepaalde handelspractijken. De drie ministers van Landbouw der Beneluxlanden zullen in de toekomst LONDEN, 7 Sept. Hoewel een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat de negen-landen-conferentie ver moedelijk op 14 September zal worden gehouden, blijkt, dat het Britse kabinet pas morgen een beslissing zal nemen of de besprekingen inderdaad zullen doorgaan. Er dreigt n.l. een kink in de kabel te komen, nu bondskanselier Aden auer geporteerd is voor een uitstel en in de grond van de zaak eigenlijk geen conferentie wenst, wanneer er kans is op een herhaling van hetgeen men enkele weken geleden in Brus sel heeft beleefd. Het uitstel, al is het slechts voor en kele dagen, heeft Adenauer nodig, om dat hij er in elk geval prijs op stelt, het aangekondigde debat over de po litieke toestand in de Bondsdag te hou den, voor hij naar Londen gaat. De Bondsdag komt daartoe op Dinsdag 14 September bijeen. Van Nederlandse zijde wordt gemeld, dat de regering heeft besloten, indien er een uitnodiging komt, minister Bey- en naar de Londense conferentie te zenden. ties in geen enkel opzicht enige steun aan deze staking verlenen. De havenarbeiders hebben op 1 Januari j.l. een loonsverhoging van zes procent ontvangen, gevolgd door een nieuwe verhoging op 1 Juli j.l., die varieerde van 6 tot 8,2 procent. Bovendien is nogmaals een verho ging de volgende loonronde is im mers nabij te verwachten. STAGNATIE In de Amsterdamse haven liggen op het ogenblik zestig schepen, waarvan dertien houtboten, die gelost of gela den moeten worden. Aangezien de sta kers het parool hebben gekregen he den, Dinsdagmorgen, weer aan het werk te gaan, zal de stagnatie vermoe- delijk van korte duur zijn. n J- l. ft n

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1