Zeeuwsch Oagblakaand en I '-Z/z MINISTER VOOR MIDDENSTAND IS GEWENST MENDES FRANCE W1|Z1GT ZIJN KABINET r— Wrak „Bontekoe” thans gevonden Bezwaren van Financiën, Jacob polder en Gebrs Lindenbergh fel ri ra Bl K» Drie pro-E.V.G.-ministers uit regering getreden Postzegeltentoonstelling te Vlissingen geopend VLISSINGEN, 3 Sept. Hedenmid dag heeft de wnd. burgemeester van Vlissingen, de heer M. A. van Pope-, ring in het concertgebouw de nationale philatelistische tentoonstelling „Zee- landia 1954” geopend, die t.g.v. de jaarvergadering van de Ned. Bond van Verenigingen van Postzegelverzame laars en de 42ste Nederlandse Pilate- listendag door de afd. Vlissingen van Reeds 27 doden in India Pas op voor Duits leger Investeringen van ondernemings- winst tot f 6000.- moeten onbelast Franse premier zal algemene vergadering der Ven Naties bijwonen J) van Adres van Ghr. Middenstandsbond Spoorwegongeluk eist 82 doden Verklaring oud-premiers van Frankrijk Beperking verkoop op Zondag Ged. Staten zullen na afweging der belangen advies aan de Kroon uitbrengen tsi is 3) c. De overstromingen. 0^ MSI In enkele regels melden wij nog PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Septembermaand Omgekomen vlieger gecremeerd. DE BILT ZEGT: Weinig wind. beïï^T, 3 Sept. Veranderlijke en overwegend droog weer, en vlSelljk oehtendmist. Weinig wind emig verandering in temperatuur. De inpoldering van Noord-Sloegronden SL ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2877 bijgevolg door de het DAT een auto volgeladen ZATERDAG 4 SEPT. 1954 Directeur: TACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Aalsmeer, vanouds bekend om de heerlijke bloemenproducten, die moeder Natuur via dit stadje aan den volke schenkt, is vrijwel gereed ïnet de voor bereidingen voor het grote bloemencorso, dat vandaag zal worden gehouden. In het grote veilingsgebouw was men gisteren koortsachtig bezig geweest met het opbouwen van de praalwagens, die dit jaar alle een kinderliedje zullen uitbeelden. Kleine meiskes zullen als ware bloemenfeeën het schouwspel nog meer charme verlenen. Foto boven: zo zal „Hup Paardje hup” worden uitgebeeld, tijdens het corso. De uitbeelding van „Grootvaders Klok” zal er uitzien zoals op de onderste foto. met jonge meisjes die van een bruiloft te Vlake naar Yerseke huiswaarts keerde gisterochtend cm 4 uur in een sloot van de Yersekse moer is gereden. De dames waren flink nat en de auto beschadigdigd. iVerbindin DAT Maandagavond om half acht de raad van Ka- pelle bijeen zal komen. Er zal dan o.m. worden gespro ken over de gunning van de afbouw van het gemeente huis. ning van de nieuwe zitting van het parlement, ten val worden gebracht, Europese herstel ten opzichte van de gewonnen oppervlakte met zich brengen. Voorts wordt gesteld, dat de ontworpen water keringen een onvoldoende profiel zou den hebben en onvoldoende door steenglooiing zouden zijn beschermd, terwijl inscharing van de Zuidelijke oever van de Zandkreek op den duur kostbare voorzieningen aan oever en zeewering van de nieuwe polder zal vergen. DAT gisteravond de brom fietsberijder B. uit Middel- van \ie*71Vot7*maar wisten burg met zijn brommer bij MANILLA, 3 Sept. Gisteren zijn 82 mensen om het leven gekomen en 48 gewond toen een houttrein te Fabrica, een stad in het centrale gebied van de Philippijnen, ontspoorde. De trein vervoerde boomstammen uit de bergen naar een zaagmolen. Volgens de betrokken houtfirma, de grootste op de Philippijnen, zijn de slachtoffers mensen, die zonder toe stemming op de trein meereden. De bezwaren van de minister van Financiën richten zich in hoofdzaak daartegen, dat de grote dijkslengte voor de te bedijken gronden oneven- de I.V. „Philatelica” is georganiseerd, redig grote lasten voor onderhoud en Honderdvijftig congressisten ver enigden zich na afloop van deze ope ning in Cosy Corner om de jaarver gadering bij te wonen en waar men besloot tot het aangaan van een over eenkomst met de stichting voor het Phil, jeugdwerk in Nederland, hetgeen inhoudt dat dit jeugdwerk financieel door de Bond zal worden gesteund. Van de Duitse Bond was een schenking ontvangen van 42000 zegels voor ge troffen Zeeuwse verzamelaars. De ver gadering nam voorts het besluit om de opbrengst van bepaalde catalogi van heden tot Juni ’55 beschikbaar te stel len aan getroffenen die uit de Duitse zending niets hebben gekregen. is gereden, doordat het jon getje zijn voet tussen het wiel stak. Beiden gingen kopje onder in het water NEW DEHLI, 3 Sept. In geheel Noord-Oost-India zijn volgens officiële cijfers tot nog toe 247 doden geteld. Er zijn 7500 stuks vee verloren ge gaan. Door de overstromingen zijn ne- gen-en-een-half millioen mensen in ’n gebied van 65.000 vierkante km. ge troffen. Talrijke huizen zijn verwoest, vruchtbare grond is voor lange tijd door een modderlaag onbruikbaar en wegen, bruggen en spoorlijnen zijn beschadigd of geheel vernield. PARIJS, 3 Sept. Zes voormalige Franse premiers, aanhangers van de Verdedigingsgemeenschap, hebben vandaag gewaarschuwd dat zij in het Parlement nooit hun stem zul len uitbrengen voor de oprichting van een nationaal Duits leger. De verklaring is getekend door de conservatieve leiders Paul Reynaud, Antoine Pinay en Joseph Laniel, de M.R.P.-leiders Georges Bidault en Ro bert Schuman en de links radicaal Rene Pleven, alsmede door een aantal andere parlementaire aanhangers van de E.V.G. „Wij zullen nooit stemmen voor de oprichting van een nationaal Duits le ger, op welke wijze dit ook gecamou fleerd wordt. De Duitse herbewape ning is niet afgewezen, maar de enige doeltreffende garanties tegen de we dergeboorte van het Duitse militairis- me zijn opgegeven. Wij doen een be roep op alle patriotten. „De vrij wereld hoopte, dat Frank rijk de leider van de Westelijke we reld zou worden. Parijs zou de hoofd stad van Europa zijn geweest. De stemming van een toevallige meerder heid heeft dit allemaal vernietigd.” In de verklaring wordt de regering veroordeeld wegens haar passieve hou ding tijdens het debat over de E.V.G. (zie pagina 2 en Alle investeringen in de eigen onderneming uit een ondernemings- winst van niet meer dan f 6000. onbelast te doen blijven. Voorts: De kosten van vervanging in het huisgezin, wanneer de echt genote van de ondernemer in diens zaak medewerkt, ten laste te mogen brengen van het bedrijf. Tenslotte: De bij de overdracht van het bedrijf gekweekte stille reserves en de waarde van d« good will onbelast te doen blijven, mits en voor zover de onderneming CREMATIE. In het crematorium van Westerveld heeft vandaag de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van de der de bestuurder van de „Willem Bonte- koe”, de 26-jarige piloot Rudy Meijers. Namens de K.L.M. heeft de be kende gezagvoerder Viruly gezegd, dat iets verrassends heeft ingegre- Pen in het lot van de „Bontekoe, in het leven der inzittenden en daar door ook in het leven der achterge bleven familieleden. „Eén fout van de uiterst bekwame gezagvoerder Moet als onmogelijk worden be schouwd”, aldus de heer Viruly. Hij sprak woorden van troost tot de Jonge weduwe en de ouders, die voor ae tweede maal werden beproefd door Eenzelfde verlies, als vroeger is gele den. Ds J. L. Mager, Ned. Herv. pre want te Roermond sprak n.a.v. Ps. Naar Reuters correspondent Harold King weet te melden waren de ont slagaanvragen van de drie pro- E.V.G.-ministers bedoeld om de posi tie van de premier te verzwakken en zij vormen een onderdeel van de strijd, die de tegenstanders der rege ring in het parlementaire reces voe ren in de hoop Mendes France ten val te brengen, wanneer de volks vertegenwoordiging weer bijeenkomt Degenen, die de drie ministers tot aftreden hebben bedwongen, specule ren er op, dat de Franse premier van Engeland niet voldoende waarborgen of medewerking zal krijgen voor een Westeuropese verdedigingsorganisatie, met deelneming van een herbewapend Duitsland. Elk plan, waarover de Westelijke ge allieerden het eens zouden worden, zou bljBv..-lo JJe Franse Nationale Vergadering worden afgestemd. Vol- stel ^gedaan, ^waardoor gens deze speculatie zou dus de rege- nT"1 ring uiterlijk in November na de ope- wordt overgedragen aan de weduwe en of kinderen van de ondernemer en de oude boekwaarden worden aangehouden. Over de sociale zekerheid wordt opgemerkt, dat wel kan worden ge zegd, dat aan moeilijkheden in de middenstandssector wordt tegemoet gekomen langs de weg van sociale voorzieningen, maar dat de grootste moeilijkheid die zich bij de tot stand- koming van dergelijke voorzieningen voordoet, is gelegen in de extra las ten die daardoor opnieuw op de be drijfsvoering komen te rusten. Ook nu vraagt de Chr. Midden standsbond aandacht voor het winkel- sluitingsbeleid. De Zondagsrust wordt in gevaar gebracht, wanneer bestaan de faciliteiten voor de markt-, straat- en rivierhandel zouden worden ge hanteerd als een argument voor ver ruiming van de mogelijkheden winkels op Zondag voor het publiek geopend te hebben. De Chr. Middenstandsbond dringt er dan ook op aan bij een tech nische herziening van de winkelslui tingswet de verkoopmogelijkheden op Zondag veeleer te beperken dan te verruimen. Voorts wordt opgemerkt, dat de overheid geen functies in eigen be heer dient te vervullen, die door het bedrijfsleven kunnen worden ver zorgd. De Chr. Middenstandsbond wil -daarom activiteiten van het Rijksinkoopbureau in discussie bren gen. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hojk, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. De aanvrager der concessie heeft deze bezwaren bestreden door aan ta voeren, dat de kosten der bedijking in ongeveer vijf jaren door de nieuws polder zullen zijn opgebracht en dat de kosten van jaarlijks onderhoud daarom nimmer een bezwaar kunnen zijn, aangezien deze kosten te allen tijde aanzienlijk geringer zullen zijn dan die van bedijking. Door reeds nu partieel te bedijken ontstaat werkge legenheid en zullen jonge landbouwers vijf jaar eerder een eigen bedrijf kun nen verkrijgen. De heer Van ’t Westeinde heeft ver der aangevoerd, dat de dijken z.i. hoog genoeg zijn ontworpen en ook voldoen de beschermd, terwijl de laatste jaren uit peilingen zou zijn gebleken, dat de oeverlijn zich niet alleen Zuidelijk, maar ook wel eens in tegengestelde richting verplaatst. Bovendien zal bij uitvoering van het Drie-eilandenplan de ontworpen zeedijk als eerste bin nendijk een functie kunnen vervullen. DE UITWATERING. De bezwaren van de Jacobpolder richten zich daartegen, dat inpoldering op de voorgestelde wijze dichtslibbing van de uitwateringskreken met zich zal brengen, alsmede opstuwing van het water, waardoor op de dijk van de Jacobpolder een grotere druk zou ont staan. Dit laatste zou dijkverzwaring noodzakelijk maken. Hiertegenover stelde de aanvrager echter, dat reeds onderhandelingen gaande zijn om aan de bezwaren tege moet te komen. De oplossing zou hierin kunnen bestaan, dat de nieuwe dijk Westelijker zou worden gelegd. De bezwaren van de Jacobpolder voor wat betreft de verhoging van de druk op de dijk van die polder gouden daardoor komen te vervallen. De Ja cobpolder kan dan via de nieuwe be dijking af wateren. In hoeverre dit laatste mogelijk is zal afhangen van het. polderpeil van de nieuwe bedij- Wat tenslotte de bezwaren van de Gebroeders Lindenbergh aangaat kan worden medegedeeld, dat deze zich daartegen richten, dat zij als mede- eigenaren van de te bedijken schorren nog geen overeenstemming met de be dijker hebben bereikt. Deze berekening is geheel gebaseerd op de veronderstelling, dat de pro- E.V.G.-afgevaardigden bij voorbaat al hetgeen, waartoe Engeland zich bereid zal verklaren, zullen afwijzen. Waar nemers in Parijs geloven niet, dat het zover komen zal. CANADEES VOORSTEL. Voorts wordt nog uit Parijs verno men, dat de Canadese regering premier Mendes Franse een aantal voorstellen heeft gedaan. Er zal, aldus de voorstel len, op korte termijn,' hetzij van de N.A.V.O.-raad, hetzij in de vorm van een vergadering der ministers van Bui tenlandse Zaken, hetzij door beslaag- slagingen van de parmenente vertegen woordigers der staten N.A.V.O.-leden te Parijs een bijeenkomst moeten wor den gehouden. Tevens meent de Ca nadese regering, dat het vraagstuk van een Westduitse bijdrage aan de Wes terse verdediging binnen het N.A.V.O.- verband worden bestudeerd en niet op een drie- of acht-landenconferentie buiten de N.A.V.O. om. Aan de V.S. heeft Canada een voor- o_2het mogelijk wordt West-Duitsland in de N.A.V.Q. op te nemen. Voorts rijst bij deze minister de vraag, of deze kleinere bedijking thans nog zin heeft met het oog op de voor genomen uitvoering van het Drie- eilandenplan. DE FISCUS. Merkwaardig is het, zo wordt ver der o.m. gezegd, dat de verlangens van de middenstand op fiscaal ter rein zo duidelijk rechtvaardig zijn en niettemin zo weinig begrip vinden. Is het te ”eel gevraagd, aldus de bond, wanneer thans wordt verzocht in ieder geval de volgende deside rata van de middenstand op fiscaal terrein op korte termijn te verwezen lijken? Genoemd worden dan: investeringen in DEN HAAG, 3 September. Een volwaardig middenstandsbeleid, dat in de eerste plaats een zaak van het Kabinet is, eist niet slechts een staats secretaris, maar een volwaardige minister. Deze minister zal op gelijke voet met zijn collega’s niet alleen het gewicht van het argument maar ook van zijn positie in het Kabinet in de schaal kunnen werpen, indien dit nodig is. Aldus schrijft de Christelijke Middenstandsbond aan de leden van de Tweede Kamer naar aanleiding van de Memorie van Antwoord van de Regering op de Middenstandsnota. In dit schrijven worden enkele punten uiteengezet, die naar het oordeel van de Bond belangrijk zijn voor het toekomstige midden standsbeleid. Hoewel de Chr. Middenstandsbond verheugd is over de voorstellen voor nieuwe credietenvormen, aldus het schrijven, vraagt men zich toch af, of de zes mogelijkheden, die open staan om een bijzonder crediet te verkrij gen, niet aangevuld zullen moeten worden voor die gevallen, waarin bestaande credieten, die niet onder overheidsgarantie werden verleend, plotseling komen te vervallen. MEDEDINGING. Over de rechtsregel voor de mede dinging wordt in het schrijven ge zegd, dat het niet zonder reden is, dat men in de praktijk van het mid- denstandsbedrijfsleven een scherp onderscheid maakt tussen gezonde mededinging en vrije mededinging. De Chr. Middenstandsbond meent, dat men bij het bezien van kartels in het licht van het beginsel van de gezon de mededinging veel milder zal gaan oordelen. De overheid zal de bedrijfs- genoten in verdergaande mate de vrij heid moeten geven kartelregelingen tot stand te brengen, dan zij op dit ogenblik van plan schijnt te zijn. De conclusie van de Chr. Midden standsbond is, dat het kartelbeleid de maatschappelijke krachten niet in hun loop zal mogen stuiten, zolang deze krachten geen rechten aantasten van anderen. De Overheid zal de totstand koming van kartelafspraken in het middenstandsbedrijf met een welwil lend oog moeten bezka, en zich bij h ar optreden veeleer moeten oriën teren aan de hand van de vraag, of een gezonde mededinging mogelijk blijft. DAT gisteravond ’n kwa jongen van 19 jaar een stro- mijt op het erf van de Wed. Bovee aan de Krukkeweg tegenover de gemeente Tho- len in brand heeft gestoken. Hoewel de brandweer van Halsteren er snel bij was, viel er aan blussen niet meer te denken. PARIJS, 3 September. Drie ministers uit het Franse kabinet heb ben vandaag onder druk van hun partijgenoten, naar men zegt er de brui aan gegeven om verder met Mendes France samen te werken. Alle drie de ministers behoren tot de groep voorstanders van de E.V.G. Dit betekende, dat de Franse premier het op dat moment met zes ministers minder moest stellen, daar enkele weken geleden drie felle tegenstanders van het Verdrag, waaronder de Gaullist en minister van Defensie, generaal König, aftraden Een en ander heeft Mendes France er toe genoopt zijn kabinet aan een reorganisatie te onderwerpen, hetgeen vandaag zijn beslag kreeg. Volgens de premier is het evenwicht, wat de „Europeesheid” betreft, door de nieuwe bezetting van verschillende ministeries, bewaard ge bleven. Tenslotte heeft Mendes France meegedeeld, dat hij het plan koestert ..i de algemene vergadering der Ver. Naties, die deze maand in New fork begint, bij te wonen. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE IJMUIDEN, 3 September. In een trieste rij van kotters, die met wrak stukken van de „Willem Bontekoe” in IJmuiden voor de wal komen, meerde vanavond de IJM 27 met een halve op legger vol fragmenten van het neer gestorte toestel. Het schip had gevist vlak achter de „Paebst van Troost- wijck”, die vanmorgen op zijn asdic een lang wrak had ontdekt. Daarbij werden vele verwrongen stukken alu minium opgehaald en zijn ettelijke kledingstukken gevonden. Later arriveerde ook de sleepboot „Hector” met vele deerlijk geteisterde onderdelen van het vliegtuig. Naar schatting van de K.L.M. heeft men sinds het dreggen naar de wrakstukken resultaat ging opleve ren, ongeveer eenvijfde van het wrak aan wal gekregen. Tot de overblijf selen, die vandaag nog binnen wer den gebracht behoort ook een twee de motor. - Uitgave: „.„Hing „Zeeuwsch Dagblad” Sdkantoor: Goes, L. Vorststr. E. Tel 2438 biJ geen gehoor voor j’vertenties 2970, voor redactie •“L Giro 274289. Kantoren: Swingen: Lammensstraat 17, 'Lf 2754; Middelburg: Korte Snordstr. 35. Tel. administratie Lg Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., u Goes DAT gistermiddag de fruitkweker M. Gijzel Czn uit Biezelinge, die met zijn kleinzoon op de fiets reed in de bermsloot te Kapelle inmiddels ter aarde besteld. en ondergang van Zon en Maan: M°aa„ag: Z°n °P 5.56 u., onder 19.21 u. °P 14.59 u., onder 22.14 u. Hoogwater Zondag 5 Sept.: n’^gen: 6.28 u. 1.58 m., 18.51 u. 1.49 169 !?e,Vzen: 6 55 L77 m., 19.14 u. 10.21 Wemeldinge: 7.59 u. 1.47 m„ a zoon1’42 m- Zierikzee: 7.41 u. 1.28 20-00 u. 1.24 m. DAT in de omgeving van Ouwerkerk het stoffelijk overschot is gevonden van de in de rampnacht omge komen C. A. Swenne, oud- DAT gisteren de Belgische hoofd van de school te Televisie opnamen heeft ge- Ouwerkerk. Het stoffelijk maakt van het oesterbedrijf, overschot van deze op het de kreeftenparken en mos eiland, zo bekende figuur, is selschoonderijen te Yerseke waarvan Dinsdag a.s. een uitzending zal worden gege ven. Het Franse opperbevel in Indo- 'n a heeft bekend gemaakt, dat gene- hct Castries, de commandant van t voormalige Franse bolwerk Dien lajCn Pboe door de Vietminh is vrijge- MIDDELBURG, 3 Sept. Onder voorzitterschap van de heer C. Philipse, lid van Ged. Staten, is vanmorgen ter Prov. Griffie een samenkomst gehouden, waarin de heer J. van ’t Westeinde te Nieuwdorp namens de S. A. Mobilièré et Immobilière du Centre en Cons, te Brussel gelegenheid heeft gekregen zijn verzoek om concessie tot indijking van gronden in het Noord-Sloe, waaronder de ongeveer 50 jaar geleden ingelopen Calandpolder, toe te lichten en nadere inlichtingen te verstrekken omtrent de bestaande plannen. Dege nen, die tegen deze plannen schriftelijk bezwaren hadden ingediend, ont vingen eveneens de gelegenheid deze toe te lichten. Het bleek, dat deze be zwaren afkomstig waren van de minister van Financiën namens de Staat, van het bestuur van de Jacobpolder en van de Gebroeders Lindenbergh té Wemeldinge. Een door de minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen deskundige, ir H. A. M. C. Dibbits, woonde deze zitting, die is voorgeschreven in de wet op de droogmakerijen en indijkingen, bij. De gang van zaken is nu verder deze, dat Ged. Staten na het horen van de plannen en de daartegen ingebrachte bezwaren een advies aan de Kroon zullen uitbrengen. spoedig op het droge te ko- ’s-H. Arendskerke op het rij men. Alleen het kinderzitje wielpad is geslipt en met van de fiets ging verloren. zijn hoofd tegen een boom is gevlogen. Hij ligt thans met een hersenschudding in het ziekenhuis St Joanna te Goes. 38®

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1