en communisme om Vijfling in Columbia RUSLAND MOET VOORBEELD GEVEN BIJ ONTWAPENING Er is een practisch verschil tussen Chinese en Sowjet Rollins is Fischer Neo Destour niet langer verboden Strijd om het Dijkwater wordt onverdroten voortgezet West-Duitsland gaat accoord met acht-mogendheden-conferentie India aanvaardde Portugees voorstel Attlee liet in Peking boodschap voor Malenkof achter Wrak van trawler gevonden Australië steunt Nederland C P. Broerse blijft Walcheren trouw JJg! Komt er een stenen dam of zullen er kleine caissons worden gebruikt? Russische nota over veiligheidsverdrag zal worden verworpen De kwestie Nieuw-Guinea. In enkele regels melden wij nog DE BILT ZEGT: Vrij warm. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Aantal nationalisten worden vrijgelaten. - Sluiting waarschijnlijk over twee of drie weken Bonn wil verkeerde indruk wegnemen Koninklijk paar vandaag weer thuis. H ft 10e JAARGANG No. 2876 zijn reis door communistisch China Z. K. H. Prins Bernhard (geheel links) verbindinc omdat het sluitingstijd was, DAT VRIJDAG 3 SEPT. 1954 Directeur: JACQ DE SMIT om een Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord dok naar de rede van Vlis- singen is vertrokken voor phe te bewonderen tegen kale muren aankijken. uit be- DE BILT, 2 Sept. Plaatselijk och tendmist, overigens op de meeste plaatsen droog en vrij warm weer met perioden met zonneschijn. Overwegend matige wind uit Zuidelijke richtingen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 5.55 u., onder 19.23 u. Maan op 13.59 u., onder 21.31 u. Hoogwater Zaterdag 4 Sept.: Vlissingen: 5.47 u. 1.78 m., 18.02 u. 1.67 m. Terneuzen: 6.13 u. 1.95 m., 18.27 u. l. 86 m. Wemeldinge: 7.22 u. 1.60 m., 19.40 u. 1.51 m. Zierikzee: 7.06 u. 1.39 m. , 19.19 u. 1.30 u. AANGENAAM CONTRAST. De regering van Peking is bezig met een taak van geweldige omvang, maar men wendt niet voor, dat alles al goed is dit in aangenaam contrast tot de Sowjet-Unie. Op een vraag of hij ideo logische verschillen tussen de Russi sche en Chinese communisten had waargenomen, antwoordde de Labour- leider: „Ik kon een zeker verschil in practische toepassing opmerken”. Als voorbeelden noemde hij de behande ling der boeren in China, alsmede de bemoeienis met de kleinhandelaren, die zeer gering is. Er is naar de mening van Attlee minder strafheid in de toe passing van de marxistische ideologie en een neiging tot grotere verdraag zaamheid. Op een vraag of de tocht pening. eigenaar zag, thuiskomend, nog twee van de deugnieten F zitten en waarschuwde de veteranen DAT gisteravond te Ber gen op Zoom het tweejarig zoontje van de Fam. P. in een rioolput achter de ouderlijke woning is geval len en daardoor is gestikt. Het kind werd door zijn grootvader gevonden. Hoe wel onmiddellijk een dokter werd geroepen mocht het niet gelukken de levensgees ten op te wekken. Volgens de „New York Post” heeft Amerika „fabelachtige nieuwe midde len” ontwikkeld voor de opsporing en vernietiging van duikboten, ook die met atoomaandrijving en atoombewa- SIRJANSLAND, 2 Sept. Na de ernstige tegenslag bij de dichting van het Dijkwater tussen Dreischor en Sirjansland is men vanzelfsprekend niet bij de pakken blijven neerzitten. Onmiddellijk zijn de nodige maatregelen getroffen om te voorkomen, dat het grote gat, ontstaan door het onderlcops worden van het Oostelijke dijkshoofd, nog groter zou worden. De breedte van dit gat is naar schatting 100 meter en bij laag water is het 3% tot 4 meter diep. Wat thans gebeurt is erom begonnen te houden wat behouden bleef en gelukkig is men daarin tot heden geslaagd. Geregeld wordt er zand in het gat gespoten en al gaat daarvan veel verloren, het helpt mee verdere uitschuring te voorkomen. De nieuwe sluitingsdatum staat nog niet vast en evenmin de wijze, waarop deze sluiting tot stand zal worden gebracht, maar het ziet ernaar uit, dat het nog wel twee of drie weken zal duren, voordat een nieuwe poging kan worden ondernomen om het Dijkwater van de zee af te sluiten. Het grootste gedeelte van de houten steiger is tot heden intact gebleven, evenals een flink stuk van de kistdam, waarin vorige week bij de eerste slui ting klei werd geworpen. Doordat evenwijdig aan deze kistdam zand is gespoten, is de dam veel steviger ko men te liggen, zodat verwacht mag worden, dat zich hier verder geen moeilijkheden zullen voordoen. Om mogelijke uitspoeling van klei te voor komen, is een houten damwand gesla gen. De situatie aan de andere kant van het gat (Sirjansland) is minder aangenaam. Nadat korte tijd na de sluiting het dijkshoofd hoofdzakelijk door de aanwezigheid van grote hoe veelheden drijfzand onderloops was ge worden en in de diepte was verdwe nen, is men begonnen het uiteinde van de overgebleven dijk te versterken en te verdedigen met rijswerk en steen. STROOM VERPLAATSTE ZICH. De vloedstroom heeft zich vorige week helaas zó verplaatst, dat dit nieu we uiteinde van de dijk ernstig gevaar voor uitschuring liep, zodanig zelfs, dat begin van deze week met man en macht gewerkt moest worden om ver dere achteruitgang tegen te gaan. Mo menteel is het dijkshoofd zwaar ver dedigd. Arbeiders waren vandaag bezig om het nog boven water uitstekende losse ’s-GRAVENHAGE, 2 September. Een zegsman van de Amerikaanse am bassade in Den Haag heeft vandaag verklaard, dat de onbekende in het R.K.-ziekenhuis te Enschede, die zich zelf Rollins noemt, de Duitser Günther Eischer is. Fischer is volgens mededelingen van de Amerikaanse politie in Frankfort, daar in September 1953 wegens land loperij gearresteerd. Hij noemde zich toen Ernest F. Williams. Van de politie te Enschede verne men we, dat Fischer/Rollins over de Nederlands-Duitse grens zal worden gezet, nadat de Nederlandse politie overtuigd gebleken is? dat de be trokkene inderdaad Günther Fischer, afkomstig uit Kasenow in Oost- Duitsland is. ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. PARIJS, 2 September. De Franse regering heeft besloten het verbod te gen de Neo Destoer, de nationalisti sche partij van Tunesië, op te heffen. De partij is in 1938 verboden. Frankrijk zal ook een aantal ge vangen genomen Tunesische nationa listen voorlopig in vrijheid stellen als onderdeel van een amnestie ter gelegenheid van het begin der Frans- Tunesische onderhandelingen. Het aantal personen, dat onder de amnestie valt, is niet bekendge maakt. wel is gezegd, dat het een verreikende maatregel is. Hoewel de Neo Destour de laatste zestien jaar officieel verboden was, is zij steeds actief geweest. De Franse autoriteiten hebben haar activiteit over het algemeen toegelaten, ofschoon de leiders herhaaldelijk zijn gearresteerd. DAT ook in de omgeving van Bergen op Zoom een ge val van myxomatose is ont dekt, het eerste geval in deze streek dit jaar. DAT de politie te Bergen op Zoom een drietal opge schoten jongens heeft gear resteerd, die in de nacht van Woensdag op Donderdag de patates-frites zaak van de heer C. M. ter plaatse heb ben geruïneerd. Een hunner was via een bovenlicht bin nengeklommen en had de anderen binnengelaten. Zij gooiden een heleboel op straat, forceerden een toon- IJMUIDEN, 2 Sept. Tijdens de na speuringen naar wrakstukken van het K.L.M.-vliegtuig „Willem Bontekoe” hebben duikers van de Kon. Marine, die van de „Cycloop” en de „Orkaan” af werken een wrak van een schip aan getroffen. Men meent met zekerheid te weten, dat het hier gaat om de over blijfselen van de trawler „Catharina Duyvis”, die op 2 Februari 1953 op de Noordzee verging. Men heeft uit deze vondst kunnen afleiden, dat het schip ruim 16 km uit de kust, dwars van Egmond aan Zee is vergaan. Bij deze scheepsramp kwamen in Februari 1953 16 vissers om het leven. en Prins Axel van Denemarken (midden achter, met hoed in de hand) gefotografeerd tijdens een ezelrit in Santorini (Griekenland). Deze tocht per viervoeter was een der onderdelen van het vacantieprogramma, dat Koning Paul en Koningin Frederika van Griekenland hun koninklijke gasten aanboden. zal de Commissaris der Koningin in Vlissingen de grote postzegel- tentoonstelling openen. Het be looft een fraaie expositie te wor den, waar de verzamelaars hun hart kunnen ophalen. Bovendien zullen zij hun verzamelingen kunnen verrijken door de spe ciale poststempels, die P.T.T. be schikbaar stelt. DAT het motorschip „Ye- Russische Kon. werd zijn ideeën omtrent China had gewij zigd, antwoordde Attlee: „Niet bijzon der”. Tenslotte gaf hij als zijn mening, dat de Chinezen, voor een belangrijk deel op Rusland steunen, wat betreft de goederen e.d. Doch nergens had hij Russen gezien, die de leiding hadden. Wat de vrijheid van gedachte en me ningsuiting aangaat, was er volgens Attlee geen verschil met de andere communistische landen. SYDNEY, 2 Sept. De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Richard Casey, zal optreden als voor- zitter van de Australische delegatie op de komende algemene vergadering der Verenigde Naties. Voordat hij naar de conferentie te Manilla over het Z.O.-Aziatische ver- dedigingsverdrag vertrok, heeft hjj de verzekering herhaald, dat Australië de handhaving der Nederlandse souverei niteit over WesteHjk Nieuw-Guinea zal steunen wanneer deze als punt op de agenda in de algemene vergadering der V.N. zal worden behandeld. De heer Casey acht de kwestie Nieuw Guinea van bijzonder belang voor Australië. Hij herinnerde er aan, dat Australië reeds meermalen te kennen heeft gegeven, gekant te zijn tegen enige wijziging van de status der Ne derlandse souvereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea en zeide, dat Australië deze zienswijze opnieuw en in duide lijke bewoordingen tot uitdrukking zal brengen. het Westen gedaan wordt, zoals wij waanvoorstellingen hebben over China”. Hij was onder de indruk gekomen van het werk voor de volksgezondheid en in het bijzonder van de doeltrefend- heid van de campagne tegen de vlie gen. Trouwens ook* de in het oorspron kelijke programma open gelaten mo gelijkheid van een E.V.G. van vijf lan den, wordt in Bonn als een zeer slechte oplossing beschouwd. Men blijft ech ter onverminderd op het standpunt staan, dat Parijs zelf duidelijk moet maken aan welke regeling het wel zou willen meewerken. WILEY OP BEZOEK. De voorzitter van de Amerikaanse Senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken, Wiley, die momenteel in Euro pa vertoeft, is op bezoek geweest bij bondskanselier Adenauer. Hij heeft hem meegedeeld, dat West-Duitsland naar zijn mening onverwijld volledige souvereiniteit moet krijgen. Amerikaanse autoriteiten hebben verklaard, dat wapens ter waarde van honderden millioenen dollars gereed liggen om naar West-Duitsland te wor den overgebracht, indien er een ander plan in de plaats komt van de E.V.G. ANTWOORDNOTA. In Londen is meegedeeld, dat Brit se, Franse en Amerikaanse vertegen woordigers het vandaag eens zijn ge worden over het antwoord, dat moet worden gegeven op de jongste voor stellen van de Sowjet-Unie aangaan de een conferentie over Duitsland en de Europese veiligheid. BONN, 2 September. West-Duitsland stemt bij voorbaat in met een initiatief tot het houden van een acht-mogendhedenconferentie. Dit heeft de bondsregering vandaag bekend gemaakt. In Bonn zyn waarnemers van mening, dat de Westduitse regering hiermee iets van de scherpte van het Woensdag aangekondigde programma heeft wil len wegnemen, zonder nochtans de dreiging van een oplossing zonder Frank- rijk te willen terugnemen. Volgens de officiële toelichting zou de bonds regering een oplossing zonder Frankrijk ook als een hoogst onprettige uit weg beschouwen en ziet zij zeer wel in, dat het moeilijk zou zijn een doel treffende verdediging van Europa zonder Frankryk te organiseren. De nota, die waarschijnlijk volgen de week in Moskou zal worden over handigd, komt neer op een verwer ping van de voorstellen, tenzij de Russen instemmen met vrije verkie zingen in geheel Duitsland en met een beëindigen van de bezetting van Oostenrijk. Het antwoord slaat op twee Russi sche nota’s, waarin werd voorgesteld een conferentie te houden over een collectief beveiligingsverdrag tussen landen aan beide zijden van het ijzeren gordijn. Acht Canadese piloten, die op het moment in verband met de oefening „Lucifer” op het vliegveld Völkel zijn gestationneerd, zullen vandaag geza menlijk trachten de geluidsbarrière te doorbreken. Zij zullen dit doen ter ge legenheid van de ouder dag die op Völ kel wordt gehouden. MIDDELBURG, 2 Sept. In de ver gadering van de Ver. van Burgemees ters en Secretarissen op Walcheren, vanmiddag in Hotel „De Burg” onder voorzitterschap van burgemeester J. L. Dregmans gehouden, is o.a. medege deeld, dat de Landschapsarchitect van de Stichting „Nieuw Walcheren”, de heer C. P. Broerse, voor de laatste maal namens het Landschapsarchitec- tonisch Bureau de beplantingen in de diverse gemeenten zal controleren en daarover een rapport zal opstellen. Daarmede zal officieel een einde ko men aan de verhouding op dit punt tussen de Stichting en de Walcherse gemeenten. Het ligt echter in de be doeling de heer Broerse als landschaps architect voor de gemeenten te behou den, In principe is reeds een toezeg ging ontvangen, zodat de nieuwe be plantingen onder deskundig toezicht zullen blijven. In deze vergadering heeft de heer Dregmans als voorzitter van het Weg schap Walcheren de burgemeesters verzocht zo spoedig mogelijk het juis te aantal kilometers weglengte na te gaan en te bevorderen, dat de gemeen tebesturen hun afgevaardigden in het College van Beheer aanwijzen, opdat het Wegschap binnen afzienbare tijd zijn werk kan aanvangen. Men ging er mee accoord, dat het bestuur der Ver eniging de besprekingen met Ged. Sta ten zal voeren met betrekking tot de invoering van een straatbelasting in de dorpen. Een voordracht werd samengesteld ter voorziening in de komende vacatu res wegens periodieke aftreding van een drietal bestuursleden der Stich ting „Verpleeg- en Rusthuizen Walche ren” wat betreft de door de gemeenten te benoemen bestuursleden. Aftredend zijn de heren A. H. S. Stemerding te Oost en West Souburg, P. Dregmans te Serooskerke en F. G. Sprenger te Oostkapelle. Als nummers twee op de voordracht werden resp. de burge meesters mr W. J. E. Crommelin te Domburg, A de Kam te Vrouwenpol der en mr M. Tydeman Jr te West- kapelle gekozen. stuk van de weggeslagen dijk dat de verplaatsing van de stroom veroor zaakte af te vlakken in de hoop, dat de stroom zijn oude loop zal hernemen. In het gat zelf wordt regelmatig ge zonken. Dit gebeurt ook in de omge ving van het gat aan de zeekant. DE SLUITING. Zoals gezegd is niet bekend welke sluitingsmethode straks zal worden toegepast, Het is wel zo goed als zeker, dat niet opnieuw met een kistdam zal worden gewerkt. Er worden, zover wij konden na gaan, twee mogeiykheden overwogen. De eerste bestaat uit het maken van een grote stenen dam zowel langs de reeds opgespoten dijk aan beide kan ten als langs het sluitgat, geheel aan de kant van de Grevelingen. Deze dam komt dan te liggen op zinkstukken en zal worden opgehoogd tot boven hoog- waterpeil. Aan de landzijde van deze dam wordt dan zand gespoten. Bij toepas sing van dit systeem zal men niet kun nen spreken van een bepaald tijdstip van sluiting. Uitgave: ciirhting „Zeeuwsch Dagblad” n fdkantoor: Goes, L. Vorststr. on Tel 2438 bij geen gehoor voor vertenties 2970, voor redactie !?35 Giro 274289. Kantoren: inningen: Lammensstraat 17, Telef 2754; Middelburg: Korte ioordstr. 35. Tel. administratie ,nnq Tel. redactie 2347; Ter- 1 neuzen: Djjkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes CAISSONS? De tweede mogelijkheid die wel licht de voorkeur zal krijgen be staat uit het gebruik van kleine cais sons, die bij gunstig weer op een van tevoren nauwkeurig vastgesteld tijd stip in het sluitgat zullen worden ge varen. Er moeten in ons land nog wat van deze kleine typen caissons beschik baar zijn, welke voor dit doel uitste kend geschikt zijn. Maar officieel wa ren vandaag, toen een aantal heren van het departement van Waterstaat onder leiding van ir Dibbits de stand van het werk in ogenschouw kwam nemen en besprekingen voerde over de sluiting, geen inlichtingen te verkrij gen over de wijze, waarop met het Dijkwater van de zee hoopt af te slui ten. BOGOTA, 2 Sept. Volgens het Columbiaanse blad „El Pueblo” zou Woensdag in een dorp nabij Moneteria (Columbia) een boerin het leven ge schonken hebben aan vjjf dochters. De kinderen, die bij hun geboorte elk vijf pond wogen, bevinden zich in goede welstand, aldus het blad, dat voorts weet te melden, dat de ouders van de vijfling eenvoudige boeren zijn, die reeds tien dochters en een zoon had den. Volgens een later bericht is een der vjjf babies inmiddels overleden. SOESTDIJK, 3 üqept. H. M. de t»s n'n’ ^r*ns Bernhard en de oudste „J ,e Prinsessen zullen hedenmiddag regerings-Dakota op Soester- terugkeren. ah bekend is hebben zij enige tijd pgasten van het Griekse Koninklijk varaaf op het jacht „Agamemnon” een ?emaaktriP °P de Middellandse Zee nieuw DELHI, 2 Sept. India heeft een Portugees voorstel aanvaard ~t het beginnen van besprekingen op September om neutrale waarnemers tan te wijzen voor de bestudering van “e toestand aan de grens tussen de Portugese gebiedsdelen en India, aldus 15 Donderdag te Nieuw Delhi verno men. India heeft echter voorafgaande v°orwaarden niet willen aanvaarden. Op 30 Augustus was te Lissabon be kendgemaakt, dat de Portugese rege- opnieuw heeft voorgesteld bespre- kn'gen te voeren over de aanwijzing neutrale waarnemers. het houden DAT gisteren door de Kon. van de technische proeftocht Marechaussee uit Axel aan de grens is gearresteerd de DAT U.V.V.-leden 21-jarige P. v. D. die een Huizen een tweedaags week geleden de benen had zoek aan Schouwen-Duive- genomen uit de Kazerne land hebben gebracht. Er Keizersveer omdat hij de werd een rijtoer over het vrijheid minde boven de mi- eiland gemaakt en een le- DAT dokter M. Huygens, litaire discipline. Hij zwierf zing aangehoord over Zie- arts te Westkapelle, die de een week door België en rikzees geschiedenis. Voorts Rode Kruisrang van Kapt- Frankrijk en moet nu in werden enkele films over de tein bekleed door de com- plaats van de Are de Triom- ramp vertoond. MAO TSE TUNG. Over het gesprek, dat de Britse delegatie met Mao Tse Tung heeft gehad, vertelde Attlee, dat de Chi nese leider te kennen had gegeven, dat het nuttig zou zijn als een aantal gezichtspunten ter kennis zou wor den gebracht van Engelands Ameri kaanse vrienden. Attlee had op zjjn beurt gezegd, dat het zijn nut zou kunnen hebben als sommige ge zichtspunten aan China’s Russische vrienden kenbaar gemaakt zouden worden. „Ik liet ook weten, dat wy geloven in de vrijheid van het volk om zyn eigen zaken te regelenWy zeiden ook, het niet nuttig te achten, dat de communistische partij voortdurend in andere landen kuipte.” WAANVOORSTELLINGEN. Op een vraag of hij van mening was, dat Peking voornamelijk redenen van politiek nut op vreedzaam naast elkaar bestaan aan dringt, antwoordde Attlee: „Ik ge loof van niet”. Het contact met het Chinese volk zou zo nauw mogelijk moeten zijn. „De Chinezen hebben waanvoorstellingen over wat er in banklade en verdwenen, na mandant van het Rode wat eetbaar was te hebben Kruiscorps te ’s-Gravenhage, opgegeten, met het geld. De tot majoor is bevorderd. DAT gisteravond de Goese nisei”, dat voor de voetbalwed- rekening bij de Kon. Mij politie. De jongens hebben strijd tegen de Comb. N.S. „De Schelde” werd ge tekend. Ze waren ’s avonds in de Zomeravondcompetitie bouwd, gistermiddag uit het laat de zaak binnengekomen met 31 hebben verloren, en hadden nog wat besteld De N.S.-combinatie zal nu maar de eigenaar had hen, tegen de Keuringsdienst (N kompasstellen en dergelijke omdat het sluitingstijd was, AK) uitkomen in de finale proeven. Het is te midder- weggestuurd. Daarom waren van de bekercompetitie. nacht naar de Noordzee ver- ze *s nachts maar teruggeko- trokken voor men. HONGKONG, 2 Sept. De Britse oud-premier en leider van de Labourpartij, Clement Attlee, heeft de Russische eerste minister, Malen kof, in een boodschap meegedeeld, dat zo een algemene beperking der bewapening gewenst was, het goed zou zijn, dat Rusland het voor beeld gaf. Attlee, die na zijn reis door communistisch China een persconferentie hield in Hongkong, zei, dat hij de Chinese leider Mao Tse Tung in Peking had meegedeeld, dat hij deze boodschap aan Malenkof kon geven als de mening van de Britse Arbeiderspartij, daar de Sowjet- Unie de zwaarst bewapende macht ter wereld was. Volgens Attlee wordt communistisch China bestuurd volgens be ginselen, waarmee hij zich niet kan verenigen. De Labourdelegatie was echter onder de indruk gekomen van de ingevoerde hervormingen in China. Hij had de indruk, dat de Chinese regering onkreukbaar is en volgens een beginsel te werk gaat, waarin zij gelooft. Zy had zeer opmerkelijke ar beid verricht, aldus de leider der La bourparty.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1