Zeeuwsch Dagblad-maand van Internationaal tuinbouwconvent lp I te Den Haag geopend Staking in Beieren geëindigd Amerika zal de politiek ten opzichte Europa moeten herzien Magnetisch geheugen voor electrische hersenen DULLES ZEGT FRANKRIJK ONGEZOUTEN DE WAARHEID r - Motor van „Willem Bontekoe’ uit het water gehaald Debat over buitenlandse politiek pas op 3 November a.s. lij ELi Vooraanstaande staatslieden geven commentaar SPAAK Russische zege’ neuswiel ADENAUER toestand ernstig’ KX.M.-toestel landde met scheefzittend N.E.S.B.-leiders komen 1 October voor Speciale zitting der N.A.V.O. raad? Bus ontploft; 34 doden Kwaliteit is een eerste vereiste Felle beschuldiging van oud-premier Reynaud Stoffelijk overschot van derde officier eveneens geborgen ILf Sll is 3) Foster Dulles In enkele regels melden wij nog DE BILT ZEGT: Warm. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Kleine kraaltjes geven antwoord. Problemen van afzet en bedrijfsverbetering Septembermaand Ongeluk in Mexico. Nauwkeurig speurderswerk had resultaat 10e JAARGANG No. 2874 i 3 1 0 a- verbindin wordt een DAT gisteravond ook te gestegen tot 14.500 ton. :n )- WOENSDAG 1 SEPT. 1954 Directeur: JACQ DE SMIT T, ir. verschillende De dat het antwoord op een vraag „ja” is, de andere „neen”. Gegevens als een nummer ren is daardoor een zware slag toe gebracht. Mogelijk dient eerst een verklaring van de Franse regering in deze aangelegenheid te worden afge- E st at 1- n Ira 0- s- Ig S. n- e- N 1- is het initiatief te nemen in de buiten landse politiek. Hij zou een bijeen komst met Groot-Brittannië, de V.S. en misschien West-Duitsland beogen. „uicgc na vtic niioiunic pu- gingen toch boven water is gebracht door het bergings bedrijf Vos uit Antwerpen, dat reeds anderhalf jaar met behulp van Italiaanse dui kers aan het wrak bezig is. Later kwam Van der Taks bergingsbedrijf uit Rotter dam assistentie verlenen en met de grote bok „Arend” van deze firma en enkele kleine Belgische bokken kon men het voorschip tenslotte lichten en op een zandplaat zetten. Na enkele noodrepa- raties zal men het voorschip naar Antwerpen slepen. DAT op verzoek van P. Stoel notaris J. L. van der Harst een woonhuis met tuin en schuur aan de Markt te het Veere heeft verkocht. Koper werd de gemeente Veere voor f4070. 31 Augustus - het „geheugen” in enkele 1111-Ij van een secon- geregen, de mede te delen, of het er stroomstoten, die door de van draden Electrische De wetenschap van het marktonder zoek begint in onze tijd van steeds grotere waarde te worden. Wij zouden ze in de tuinbouw stelselmatig aan ons dienstbaar moeten maken en aan onze onderwijsinrichtingen en hoge scholen krachten moeten opleiden, die ons door de toepassing van moderne me thoden bij het leren kennen van de markt en de afzet het gereedschap ge ven, om de tuinbouw in de toekomst zijn hem toekomende plaats in de eco nomie van onze volkeren te verzeke ren. Spaak, vanmiddag gaf zei hij zeer te leurgesteld en verontrust te zijn ten aanzien van de problemen waarvoor Europa zich thans gesteld ziet. „Het is een geweldige overwinning voor de Russische diplomatie, aldus Spaak, en deze stapelt de ene zege op de andere. DAT op Woensdag 15 Sep tember a.s. des namiddags om 7 uur de gerestaureerde St Jacobskerk te Vlissingen in gebruik zal worden geno men. Na de dienst biedt het College van Kerkvoogden van de Hervormde Gemeen te de genodigden in het mi litair tehuis „De Meerpaal” een thé aan. DAT de dienst op pontveer over het Kanaal door Walcheren te Veere op 6 en 7 September a.s. zal zijn gestremd. DAT gistermorgen een aanrijding is ontstaan op de In een commentaar, dat de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, ’s-GRAVENHAGE, 31 Aug. De leiders der Nationaal Europese Sociale Beweging (N.E.S.B.) Paul van Tienen uit Amsterdam en mr J. A. Wolthuis uit Groningen zullen op 1 October a.s. voor het Haagse gerechtshof terecht staan. Nadat zij door de Amsterdamse rechtbank tot twee maanden gevange nisstraf met aftrek waren veroordeeld, zijn zij indertijd in hoger beroep door het Amsterdamse Gerechtshof vrijge sproken. Dit hof achtte namelijk niet bewezen, dat de N.E.S.B. het streven van de vroegere N.S.B. of een in het besluit ontbinding landsverraderlijke organisaties genoemde- organisatie voortzet. De Hoge Raad heeft het ar rest van het Amsterdamse Gerechtshof vernietigd en de zaak naar het Haagse Hof verwezen. Mr Wolthuis zal zich voorts bin nenkort moeten verantwoorden we gens illegale grensoverschrijding. In Juni van dit jaar is mr Wolthuis na melijk door de Duitse autoriteiten gearresteerd, toen hij met een ongel dig paspoort de Deens-Duitse grens overschreden had. Hij werd in Flens burg tot tien dagen gevangenisstraf veroordeeld. Wegens ongeoorloofde overschrijding van de Nederlandse grens zal hij nu ook in ons land te recht moeten staan. MÜNCHEN, 31 Aug. De staking der Beierse metaalbewerkers, die 22 dagen heeft geduurd, en waaraan door bijna 100.000 arbeiders werd deelgeno men, is Dinsdag geëindigd. Werkgevers en werknemers hebben een scheids rechterlijke uitspraak aanvaard, waar bij loonsverhogingen worden toege kend met een maximum van tien pfennig per uur voor zeer bekwame ar beiders. Bijna alle driehonderd Beierse me taalverwerkende bedrijven hadden van de staking te lijden. Door productie daling is elke stakingsdag een verlies van vijf tot zes millioen mark geleden. De Beierse metaalindustrie boette tien tot vijftien procent van haar uit voer - orders in. DE BILT, 31 Aug. In de vroege ochtend plaatselijk misi. Overigens overwegend zonnig, droog en warm weer. Zwakke tot matige wind uit Zui delijke richtingen. Het is duidelijk, dat de stemming in de Franse Assemblee niets regelt. Deze is zuiver negatief en speelde zich af in de grootste verwarring. Zij dekt ook geen enkele politiek. De stemming ging over twee problemen, dat van de Euro pese integratie en dat van de Duitse herbewapening. Wat het eerste betreft zal men nu volgens Spaak van voren af aan moeten beginnen. Wat de Westduitse herbewapening aangaat, werd een bijdrage van West- Duitsland aan de verdediging, ook door de N.A.V.O., zeer wenselijk geacht. De verwerping van de E.V.G. betekende volgens Spaak ook een echec van de politiek van de N.A.V.O. DAT de inwoners van Kloetinge gisteren op waar lijk grootse wijze de verjaar dag van H. K. H. Prinses Wilhelmina hebben gevierd. Des middags waren er kin- derspelen en beoefenden de (jaag op de appels ouderen ringsteken te paard -t> en des avonds volgde er een leuk programma met gecos- tumeerd wielrennen, optocht en muziek door Excelsior en de Drumband van de Nat. Reserve. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ’s-GRAVENHAGE, 31 Aug. In de met vele bloemen gesierde koninklijke schouwburg te Den Haag heeft de se- cretaris-generaal van Landbouw na mens minister Mansholt het zesde in ternationale tuinbouwconvent officieel geopend. Mr J. Th. Bonnerman zei in een toe spraak het werk van de organisatie zeer toe te juichen, juist, omdat de A.I.P.H. niet slechts de afzetproblemen behandelt, maar evenzeer de beroeps opleiding en de bedrijfsverbetering, met name de mechanisering in de tuinbouw, bevordert. Daarnevens krijgt de wetenschappelijke ontwikke ling veel aandacht. De voorzitter van de Algemene Duitse Tuinbouworganisatie, dr E. Schröder heeft nadien een referaat ge houden over de „afzetbevordering van tuinbouwproducten”. De tuinbouw heeft de morele plicht de afzet te verhogen, en tot zo hoog mogelijke prestaties te komen, omdat de tuinbouw een belangrijke dienende taak in de maatschappij heeft. Met deze eis groeit de kweker in het ge heel van de universele beschaving. Met vele facetten van wetenschap, staat huishoudkunde en politiek dient hij als elementen van invloed op productie en af zet vertrouwd te zijn. Hierdoor komt hij als specialist nader tot de verbrui ker en diens behoeften, waarbij opwek ken van behoefte mede een rol speelt. Het publiek mag door uiterlijke schijn niet bedrogen of teleurgesteld worden. Kwaliteit is het kernvraag stuk van de afzet, waaraan „opmaak” en verpakking moeten beantwoorden. Wil men niet een willekeurige of toevallige, maar een bewuste en syste matische vergroting van het verbruik als doel stellen, dan moet men in de verscheidene landen op de eerste plaats beginnen met een marktontle- ding en deze door voortdurende markt- waarnemingen doorlopend aanvullen. (zie pagina 2 en vergaderde reeds vandaag in Bonn on der leiding van de vice-kanselier Blücher. hersenen 'ge rekenmachines eigenschappen Verhazingwekken- nieuw soort snelheden c:__ ten wn»e-n kunnen uitvoe- bepaató 1~L grondgegeven aan duim in doorsnee, worden ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Ho.'k, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp, J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Kratbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen, K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. DAT de mosselexport ge stadig vooruit gaat, evenals de kwaliteit van dit product. De aanvoer is goed en de aan een net „Liège” na vele mislukte po- de Stoomtram Walcheren en -xx. i-x— een bestelauto, die werd be stuurd door Van der W. uit Middelburg. De bus kwam uit de richting Souburg en de bestelauto kwam van het erf van een aan de linker zijde van de weg gelegen boerderij. De bestuurder verzuimde voorrang te ver lenen. Aan beide voertuigen ontstond schade. Tegen Van der W. is proces-verbaal op gemaakt. 's-GRAVENHAGE, 31 Augustus. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, zijn Belgische collega Paul Henri Spaak en de Westduitse Bondskanselier dr Konrad Adenauer hebben vandaag commentaar gegeven op de verwerping van het Europese Legerplan door de Franse Nationale Vergadering. Het meest ongezouten was Dulles’ reactie. Hij noemde de verwerping van de E.V.G. door Frankrijk een bedroevende gebeurtenis. De minister noemde het een tragedie, dat in een land een „door communisme opgehitst nationalisme zich heeft laten gelden als een ge vaar voor geheel Europa”. Dulles drong aan op het beleggen van een bijeenkomst van de raad van ministers van de N.A.V.O. en op een spoedige beraadslaging met Bondskanselier Adenauer. Men zou de noodtoestand, welke is ontstaan door de houding van het Franse parle ment, moeten bestuderen. De Amerikaanse staatssecretaris kondigde aan, dat de Ver. Staten hun politiek ten opzichte van Europa aan een herziening zullen onder werpen. te heerste op het Kerkplein waar o.m. het plattelands vrouwenkoor zong en waar de mandolineclub „De Flie refluiters” en de muziekver eniging „Ons Genoegen” concerten gaven. DAT de Herv. en Geref. Zondagsscholen van Kapelle en Biezelinge in de boom gaard van de heer J. L. de Jager te Biezelinge een feestmiddag voor hun leer lingen hopen te organiseren op Zaterdagmiddag 4 Sept, a.s. DAT met ingang van van- s en peren, die naar België worden ge ëxporteerd een extra export- heffing wordt gelegd, het geen een niet geringe belem mering voor de fruitexport naar dit land betekent. DAT gisteren het voor- r xxxxx &x„.^x„.schip van het in Maart 1953 Oude Vlissingseweg te Mid- export is de laatste weken Kapelle een gezellige druk- gezonken Belgische schip delburg tussen een bus van NEW VORK, 9 Sept. Het K.L.M.- toestel dat op weg was van Amsterdam naar Curacao heeft gisteren met 36 passagiers aan boord een geslaagde ex tra landing gemaakt op het vliegveld Idlewild bij New York. Nadat het toe stel te Montreal was opgestegen, ont dekte gezagvoerder van Rees namelijk, dat het neuswiel scheef zat. De gehele noodcolonne stond op Idlewild gereed toen de gezagvoerder het toestel aan de grond zette met de staart naar beneden gericht, zodat het neuswiel de grond niet raakte. Pas na dat het vliegtuig tweederde van de landingsbaan had afgelegd, liet de g< zagvoerder het neuswiel zakken, Zodi het wiel de grond raakte, schoot het in de juiste stand terug. Om herhaling te voorkomen, zal vandaag evenwel een nieuw neuswiel worden aange bracht, waarna de DC-6b zijn reis zal voortzetten. Dulles was van mening, dat de be slissing van Frankrijks parlement be paalde principiële, harde feiten onge wijzigd laat. In de eerste plaats dat de doeltreffende verdediging van het Eu ropese vasteland een belangrijke bij drage van de Westduitsers vereist. Ver volgens, dat West-Duitsland niet voor onbepaalde tijd gebonden kan worden gehouden aan neutraliteit of op een andere wijze worden achter gesteld wat betreft zijn souvereiniteit, waar onder het onverbrekelijke recht op in dividuele en collectieve zelfverdedi ging. Tenslotte: het voorkomen van oorlog tussen nabuurstaten, die een lange geschiedenis van strijd kennen, kan niet worden bereikt door alleen maar nationale beloften of dreigemen ten, doch slechts door bepaalde func ties van de betrokken regeringen over te dragen aan bovennationale instellin gen. Na een bespreking met enkele ad viseurs in zijn vacantieverblijf in het Zwarte Woud, heeft de Westduitse bondskanselier vandaag een communi qué laten uitgeven van de volgende inhoud: ,.De door de stemming in de Fran se Nationale Vergadering geschapen toestand is in zijn gevolgen niet te overzien, maar zeker uiterst ernstig. Aan de eenheid van de vrije volke rs gebracht. Mogelijk dient eerst verklaring van de Franse regering deze aangelegenheid te worden afge wacht. De Bondsregering zal na het beëindigen van de ingeleide bespre kingen de noodzakelijke besluiten nemen.” De leden van het Westduitse kabinet zijn inmiddels naar het vacantiever- ohjf van de Bondskanselier onderweg vandaag een vergadering te kun nen bijwonen. Ook de voorzitters van ne fracties der regeringspartijen zijn erzocht over te komen. Het kabinet Vanavond om zes uur viel het vis sersvaartuig „Nehim 3” te IJmuiden binnen, de vlag halfstok. Het vaartuig had een van de motoren van het vlieg tuig aan boord. De zwaar beschadigde motor stond aan bakboord van het kottertje als een verwrongen massa metaal, waarvan zes cylinder koppen waren afgeslagen. De zuigers waren eveneens gedeeltelijk verdwenen. Ook de kast van de koppeling was ten dele weggeslagen. Van de propeller was niets meer over. Het door het zeewater schoongespoelde aluminiumkleurige wrakstuk is met behulp van een elec trische kraan op een vrachtwagen ge hesen en naar Amsterdam vervoerd. Later werd in alle stilte het stoffelijk PARIJS, 31 Augustus. De Franse Nationale Vergadering heeft na een stormachtig debat besloten een volledig debat over de toekomstige buiten landse politiek uit te stellen tot 3 November a.s. De regering had hierom in ’n motie gevraagd. Voor de motie stemden 418 parlementsleden, tegen waren er 162. De voorstanders van de E.V.G. en oud-premier Reynaud had Mendes France gevraagd om de regering te mogen interpelleren over de politiek, die zij denkt te volgen nu de E.V.G. verworpen is. Reynaud heeft daarbij de zeer nerveuze premier een oorvijg toegediend met de woorden: „Door uw neutraliteit en onverschilligheid hebt u een groot idee om hals gebracht”. Toen de voorzitter van de Nationale Vergadering aan Mendes France vroeg, wanneer een debat over de politiek voor de toekomst kon worden gehou den, antwoordde hij: „Ik stel 3 Novem ber voor”. Er klonken kreten van ver bazing en uit de banken van de oppo sitie werd geroepen: „Treed af, treed af”. Mendes France, die zelf enige ver bazing aan de dag legde, zei, dat reeds geregeld is, dat het parlement tijdens het zomerreces bijeengeroepen zou worden ter bespreking van kwesties op het terrein van de buitenlandse poli tiek. Om deze reden zal zich binnen kort een gelegenheid voordoen voor het thans gevraagde debat. In welingelichte Franse kringen werd gezegd, dat de premier van plan WASHINGTON, 31 Augustus. Verwacht wordt, dat de Amerikaanse vertegenwoordiger in de permanente N.A.V.O.-raad deze week het voorstel zal doen om in de eerste week van October a.s. te New York of Washing ton een bijeenkomst te houden van de ministers van Buitenlandse Zaken der staten N.A.V.O.-landen, ter bespreking van „de noodtoestand, die is ontstaan door de Franse verwerping van het E.V.G.-verdrag”. Er wordt in dit verband te Washing ton op gewezen, dat alle betrokken mi nisters met uitzondering van de Ita liaanse, daar Italië geen lid is van de Ver. Naties zich dan vermoedelijk, met het oog op de algemene vergade ring der Volkerenorganisatie, te New York zullen bevinden. Lord Ismay, de secretaris-generaal van de N.A.V.O. heeft vanavond met premier Churchill van Engeland be sprekingen gevoerd over de geschapen politieke situatie. Voorts is te Londen nog bekend gemaakt, dat minister Eden niet naar Manilla zal gaan voor het bij wonen van de conferentie voor een verdedi- gingspact voor Zuid-Oost-Azië. Hij blijft in de Engelse hoofdstad met het oog op de toestand in‘Europa. Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” Skantoor: Goes, L Vorststr. irTel 2438 bij geen gehoor voor ïvertenties 2970, voor redactie a“'5 Giro 274289. Kantoren: vlissingen: Lammensstraat 17, Tdef 2754; Middelburg: Korte Snrdstr 35. Tel. administratie S Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes MEXICOSTAD, 31 Aug. Een Mexicaan, die nabij een omgeslagen autobus een lucifer aanstak, heeft Dinsdag een ontploffing gevolgd door een brand veroorzaakt, waardoor hij zelf en 33 anderen om het leven kwam en vijf personen ernstige brandwonden opliepen. De man was een van de eersten, die uit de autobus wist te ontkomen, nadat het voertuig met 38 inzittenden bij San Jua de Los Lagos (Mexico) op een berghelling was omgeslagen. Vrijwel geen van de inzittenden liep bij dit ongeluk verwondingen op, doch toen de man bij het zoeken naar zijn ba gage een lucifer aanstak, ontstond er een ontploffing, waardoor de autobus weldra als een fakkel brandde. Vermoedelijk zal geen van de vijf gewonden, die zich uit de vuurzee wis ten te redden, in leven blijven. IJMUIDEN, 31 Augustus. Het zoeken naar wrakstukken van het veron gelukte K.L.M.-vliegtuig „Willem Bontekoe” heèft vandaag onverwachte resultaten opgeleverd. Een vissersvaartuig, dat aan de opsporingswerkzaam- heden deelneemt, haalde op een gegeven moment een van de vier motoren van het verongelukte toestel op. Later werd een stoffelijk overschot gevon den. Het bleek de derde officier van de „Willem Bontekoe”, de heer R. M. T. Meijers, te zijn. De stoffelijke resten zijn vanavond door een vissersvaartuig in IJmuiden aan land gebracht. Dit is het tweede slachtoffer, dat geborgen is. Kort na de ramp werd het lijk van de 5 Vt-jarige Richard Yarrow geborgen. overschot van het lid der bemanning van boord gebracht. De kotter had bo vendien nog een grote hoeveelheid verwrongen aluminium aan boord. Ook zijn diverse kledingstukken van passa giers gevonden, o.m. een overhemd, enige schoenen en een colbertjasje, dat op de rug was gescheurd. De sleepboot „Hector” en de kotter W.R. 7 kwamen ongeveer op hetzelfde tijdschip binnen, ook met fragmenten van de K.L.M.- machine aan boord. Tevens werd blau we bekleding naar boven gehaald en een stuk toiletzeep. Bij het zoeken gaan veel netten verloren. RECONSTRUCTIE Gistermiddag is de vlucht van de door een D.C. 6 b. De getuigen van „Willem Bontekoe” gereconstrueerd de ramp waren hierbij op de kust te Egmond aanwezig. Vast is komen te staan, dat de „Willem Bontekoe” om streeks half één nog boven land is geweest. Deze reconstructieproef werd genomen om vast te stellen, dat de getuigen destijds werkelijk de „Willem Bontekoe” en niet een an der toestel hebben waargenomen. De proef had niets uitstaande met de plaatsbepaling van het wrak. net van dunne draden millioenste -1 van een magnetisch materi- met dezelfde snelheid uit draden gaan, kunnen een t duizend vier en te halen. Door een aantal kraal twee gegevens kan ont- van deze magnetische ma- manieren magniseren. Ien. is thans te zien op gazijnen te gebruiken kan ene manier betekent. „ge- een twintig r- de te Londen. Dit Paraat dat «nÏÏmdmvgaZijn” t'UXugen xUsachti| met de f-; ^kenii - **ei “epaald ^OrN?E^. Heine kralen nieuw r ’al, dat i. öoudf" n3_tionale radio tentoon- men vele duizenden Para t° Londen. Dit ap- gevens-eenheden” in 1 dat „magnetisch kleine ruimte bewaren. Dit geheugensysteem, dat of een woord kunnen tot wordt gebruikt veel voor heeft op vroege- een serie van dergelijke 1 voor de elec- re stelsels, is mogelijk ge- antwoorden worden ont- hersenen de worden door de bijzondere leed. Verdere stroomstoten _11 van een worden gebruikt om het verhazingwekken- nieuw soort magnetisch geheugen te ondervragen -4 enorme be- materiaal, „ferrexcube dl”, of gewenste inlichtingen -Kleine kraaltjes ferrex- eraan te onttrekken. mogelijk om ’n cube dl, nog geen tiende

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1