in FRANSE NATIONALE VERGADERING VERWERPT EUROPEES LEGERPLAN Uitgebreid Technische School te Middelburg en „Kungsholm krijgt zusterschip Qv&nöA&qJ) Spoedig nieuw overleg tussen Engeland, Frankrijk de Verenigde Staten Jongen en meisje verdronken Hevige ontploffing in metaalwarenfabriek Zeeuwse Gedeputeerden op Goeree-Overflakkee Massaal onderzoek naar kanker wellicht mogelijk Wrakstukken Bontekoe” Socialisten gaven de doorslag van gevonden Nieuw Frans plan? 74 jaar Slechts drie voorstanders van de E. V, G. wordt H. K, H. Prinses Wilhelmina Televisie-filmpje over Rollins* f Ti Vakorganisaties en ondernemers betuigen instemming met de plannen waren aan het woord geweest ZEELAND Wie is toch die Amerikaan? Reacties „De Schelde” diende geen prijsopgaaf in. In enkele regels melden wij nog PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR Verwacht wordt, dat spoedig besprekingen tussen Engeland, Frankrijk ten zullen beginnen om de toestand, die thans is ontstaan te bespreken. Gemeenteraad zal zich uitspreken Aarzeling Nieuwe oplossing DE BILT ZEGT: Iets warmer. PARIJS, 30 Augustus. De Franse Nationale Vergadering heeft met 319 tegen 264 stemmen de Europese Verdedigingsgemeenschap verworpen! De beslissing viel, toen het parlementslid Aumeran een motie indiende, waarin voorgesteld werd, dat men zou over gaan tot het volgende punt van de agenda. Met bovenstaande stemmenverhouding werd deze motie aanvaard, waarmee was uitgemaakt, dat de E.V.G. was verworpen. De klap is dus toch gevallen en de Westelijke wereld vraagt zich niet zonder bezorgdheid af wat er nu zal moeten gebeuren. Volgens de laatste berichten uit Parijs zouden drie ministers in het kabinet Mendes France, die voorstander waren van de E.V.G. van plan zijn het bijltje er bij neer te leggen, hetgeen de Franse premier in nieuwe moeilijkheden zal brengen. Verwacht wordt, dat sooedia besorekinaen tussen Engeland, Frankrijk en de Ver. Sta- I s ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2873 niet, maar reeds DAT te Sirjansland gister en strandbad «room DINSDAG 31 AUG. 1954 Directeur: JACQ DE SMIT DAT de Chr. Fröbelschool te Colijnsplaat voorlopig ge sloten zal blijven wegens heersende kinkhoest. DAT de heer P. Kayser te Terneuzen is geslaagd voor het V.E.V. diploma sterk- stroommonteur. veroin Maandagmiddag is in een metaalwarenfabriek nabij Amsterdam een stook- olie-moffel machine ontploft. De ravage na de ontploffing was zeer aanzien lijk: niet alleen liepen verschillende machines in de fabriek schade op, ook een groot aantal ruiten konden de enorme luchtdruk niet verwerken en vlogen uit de sponningen. Drie arbeiders liepen lichte verwondingen op. Onze foto toont de ontplofte olie-stook-moffelmachine en de ravage rondom de oven. AMSTERDAM, 30 Aug. Om het zoeken naar de werkelijke identiteit van de in het R.K. Ziekenhuis te Enschede verblij vende, zich Rollins noemende Amerikaan, die aan geheugenstoornis lijdt, over een zo groot mogelijk gebied uit te strekken, heeft de televisie-film te Amsterdam een kort geluidsfilmpje van hem gemaakt. Dit vijf minuten durende filmpje zal over enkele dagen zowel door Columbia Broad casting system te New York als door de Canadian Broadcasting Corporation in een televisieprogramma worden uitgezon den. De laatste dagen heeft Rollins name lijk ook op in het Krans gestelde vragen in het Frans geantwoord en hierbij ge sproken over Toronto, de hoofdstad van de Canadese provincie Ontario. Daarom wordt ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid dat de jongeman van Cana dese afkomst is. DAT te Renesse het zo merseizoen is gesloten met een concert door de harmo nie „Luctor et Emergo” en een grote lampionoptocht. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE DAT te Sirjansland gister- DAT de zusters C. B. v. d. ochtend een werkman vanKaay en J. J. de Zeeuw aan DAT door een vaartuig van de Rijkswaterstaat de laatste dagen op de Yersekse bank geregeld opmetingen worden verricht om de snel heid van de stroom bij eb en vloed te bepalen. Een en an der staat in verband met de plannen tot uitvoering van het Deltaplan. DAT er met ingang van gisteren weer Nederlandse sla naar België en Luxem burg geëxporteerd mag wor den. Het moet echter A- kwaliteit zijn. MIDDELHARNIS, 30 Aug. Maan dag hebben de Commissaris der Ko ningin jhr mr A. F. C. de Casembroot en het college van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland het eiland Goeree- Overflakkee bezocht. Zij waren de gast van het provinciaal bestuur van Zuid- Holland. De Commissaris der Konin gin van Zuid-Holland mr L. A. Kesper, was overgekomen. Het gezelschap, dat met een speciale boot van de Provin ciale Stoombootdienst aankwam, werd te Middelharnis ontvangen door bur gemeester D. Rijnders. Tijdens een tocht over het eiland werden de water staatswerken zowel van de provinciale als van de Rijkswaterstaat in ogen schouw genomen. Mede aanwezig wa ren de hoofdingenieur-directeur van de Prov. Waterstaat van Zuid-Holland, ir J. L. Klein, en de hoofdingenieur-di recteur van de Prov. Waterstaat van Zeeland, ir H. D. J. Swaters. Te Ouddijk werd ook de nieuwe dijk aan het „Flaauwerswerk” bezichtigd, ’s Middags werd langs de nieuwe dij ken van Oost-Flakkee gereden. Tegen de avond vertrok het gezelschap weer met de expresse boot. De bouw van een zusterschip van de „Kungsholm” is reeds geruime tijd aan de orde. Vijf maanden geleden vroeg de Zweedse maatschappij prijsopgave bij o.m. een Schotse werf, doch een be slissing werd uitgesteld. De directie van de „Svenska-Ame- rika Linien”, die het verkeer tussen Scandinavië en Amerika onderhoudt, heeft medegedeeld, dat nog dit jaar de bouw van het nieuwe schip zal worden gegund. Wat uitvoering en in richting betreft zal het gelijk zijn aan de „Kungsholm”. De snelheid van het nieuwe schip, de passagiersaccomodatie en de luxueuze inrichting zullen de zelfde zijn. Het ongeveer 22.000 ton metende m.s. „Kungsholm” het grootste schip van Scandinavië kost'tte ruim 40 millioen gulden. Dit schip werd eind vorig jaar aan de Zweedse scheepvaartmaat schappij overgedragen. De bouw van het nieuwe schip zou verband houden met plannen van de directie van de „Svenska-Amerika Li nien” tot vervanging van een oud pas sagiersschip. NEW YORK, 30 Aug. Er is een electronisch apparaat geconstrueerd, dat het misschien mogelijk zal maken tot massaal onderzoek voor het vroeg tijdig ontdekken van kankeraandoenin- gen over te gaan, zoals dat reeds mei behulp van röntgenstralen ten aanzien' van T.B.C. geschiedt. Het Amerikaanse kankergenootschap heeft 30.000 dollar toegewezen voor de ontwikkeling van het apparaat, de cyto-anallsator, voor practisch gebruik. Het apparaat zou ultstrijksels van kanker bevattend weefsel automatisch en snel van nor maal weefsel onderscheiden. De wer king van het apparaat berust op het feit, dat bij aanwezigheid van kanker zekere delen van een cel veranderingen in grootte en mate van llchtopnemlng ondergaan. De Britse Regering heeft bij de na tionalistische regering van Formosa geprotesteerd tegen de beschieting van het Britse vrachtschip „Inchkil- da” voor de kust van Foetsjou. de fa. Boekhoven door een vallende buis is geraakt, waarbij hij enkele tenen brak en, na geneeskundige hulp te hebben verkregen, naar het ziekenhuis te Noordgouwe is vervoerd. In Nederlandse regeringskringen is met grote teleurstelling kennis ge nomen van de uitslag van de stem ming in de Franse Nationale Verga dering, omdat men nog altijd de hoop had, dat een oplossing zou kun nen worden gevonden, waardoor de E.V.G. ook voor Frankrijk aan vaardbaar zou zijn. Nederland vindt dit feit uiteraard ernstig en zal blij ven ijveren voor de integratie van Europa. Men hoopt, dat op andere wijze een oplossing zal kunnen wor den gevonden voor de gerezen moei lijkheden. De Nederlandse regering zal zich nader beraden op de weg, die verder moet worden gevolgd. In Britse diplomatieke kringen was men van mening, dat Frankrijk nu zijn volledige steun zal geven aan een rechtstreeks toetreden van West- Duitsland tot de N.A.V.O. Men be treurde in Londen de verwerping van het Europese leger zeer. KOPENHAGEN, 30 Aug. De di rectie van de „Svenska-Amerika „Li nien” heeft thans definitief besloten tot de bouw van een nieuw passagiers schip, aldus „Poiitiken”. Het zal een zusterschip worden van de „Kungs holm”, het vlaggeschip van deze Zweedse ^scheepvaartmaatschappij. Zo als bekend werd de „Kungsholm” bij „De Schelde” in Vlissingen gebouwd. Voor de bouw van het nieuwe schip hebben zich scheepswerven uit zes W.- Europese landen als gegadigden ge meld. „De Schelde” heeft geen prijs opgave ingediend. DAT de politie te Bergen op Zoom gisteren twee 18- jarige matrozen, zekere L. V. en H. R. heeft gearres teerd, die in de nacht van Zaterdag op Zondag A. K. uit Bergen op Zoom, toen deze een café verliet, hebben aangevallen en hem beroofd van een portefeuille met f800.Ze hadden de buit gedeeld, maar een groot ge deelte van het geld kon na huiszoeking weer teruggege ven worden. In West-Duitsland waren er nog weinig reacties. O.m. is verklaard, dat er geen enkel voorstel door de Bonds regering zal worden gedaan om wijzi ging in het verdrag te brengen. Men laat dit over aan de andere E.V.G.- landen. Vandaag zal Bondskanselier Adenauer zich met zijn adviseurs bera den over de toestand, die thans is ont staan. In Washington wilde noch Eisenho wer noch Foster Dulles enig commen taar geven. Men gaf er de voorkeur aan nog even af te wachten. Uit Rome werd gemeld, dat men daar goede hoop had, dat na de aan vaarding van het verdrag door Frank rijk het Italiaanse parlement als laat ste in de rij dit voorbeeld zou volgen, zij het met een kleine meerderheid. De kans hierop acht men thans ook vrij wel verkeken. In Brussel wenste men voorshands ook geen commentaar te geven. DAT te St. Annaland het 6-jarig kleinzoontje van de heer Slager, gisteren juist voordat het met zijn moeder naar huis in Zaamslag zou terugkeren met een autoped is gevallen en daarbij zijn pols heeft gebroken. Een on gelukkig slot van de vacan- tie dus. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, f5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek F.abouters 10 ct. per woord het Gasthuis te Goes zijn ge slaagd voor de aantekening kraamverpleegster. Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; --- -- c. MIDDELBURG, 30 Aug. Het bestuur van de Vereniging ,,De Ambachtsschool'" heeft het voornemen over te gaan tot de oprichting van een Uitgebreid Technische School te Middelburg. Ingevolge artikel 25, 2e lid, der Nijverheidsonderwijswet moet de gemeenteraad van de betrokken plaats verklaren, dat de oprichting en instandhouding van zo’n school nodig wordt geoordeeld. B. en W. hebben een voorstel van deze strekking de raad voor zijn vergadering van Dinsdag 7 September a.s. doen toekomen. Er wordt aan toegevoegd, dat naar het oordeel van het college met de stichting van een school voor uitgebreid tech nisch onderwijs in een dringende behoefte wordt voorzien. heel Zeeland nog meermalen is gebleken, dat het be drijfsleven zeer veel prijs stelt op jonge mensen met een uitgebreid technische opleiding. Reeds enkele malen hebben wij ge wezen op het „bazenprobleem” in onze provincie, juist het ontbreken van mensen, die in staat zijn door hun uit gebreide vakkennis op te treden als schakel tussen directie en bedrijfslei ding en het lagere personeel. Een school voor uitgebreid technisch onder wijs kan deze mensen leveren. DE PLANNEN Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling te beginnen met een afde ling werktuigbouwkunde en dan (wan neer daarvoor animo bestaat, waaraan overigens niet wordt getwijfeld) de school verder uit te bouwen met af delingen voor gewone bouwkunde, electrotechniek en de fijn mechanische vakken (instrumentmaken), zodat uit eindelijk een volledige onderwijsin richting ontstaat. Men wil deze eerste afdeling voorlopig onderbrengen in de bestaande gebouwen van Technische School en Machinistenschool, waarmee enige kosten gemoeid zullen zijn. Draait deze inrichting eenmaal volle dig, dan zal men naar alle waarschijn lijkheid overgaan tot de bouw van een aparte school. Het besluit van de Nationale Ver gadering om de E.V.G. te verwerpen viel aan het einde van een driedaags debat. Voor de stemming werd gehou den, had de 82-jarige Herriot (radi caal) in een bewogen rede een beroep op het parlement gedaan het legerplan te verwerpen. Hij zei, dat de E.V.G. het einde van Frankrijk zou betekenen. In een sfeer van stijgende span ning aarzelden de afgevaardigden nog steeds over de wijze, waarop zij hun stem zouden uitbrengen. Zelfs toen zij zich naar de stembus bega ven. De stemming, die beschouwd kan worden als een der belangrijkste beslissingen van het na-oorlogse Frankrijk, nam ruim een half uur in beslag. De motie om over te gaan tot „het volgende punt van de agenda”, inge diend door de uiterst rechts georiën teerde generaal Adolpke Aumeran en krachtig gesteund dvor Herriot, maakte ’n eind aan het debat, dat in feite nau welijks begonnen was. Op dat ogenblik hadden bij de discussies, die aanvan kelijk vier dagen zouden duren, slechts drie voorstanders van de E.V.G. het woord gevoerd. Hiertegenover stonden de rapporteurs van diverse parlements commissies, die allen de E.V.G. ver wierpen. De wanhopige pogingen van de voorstanders van het verdrag óm de beraadslagingen op te schorten en Mendes France opnieuw overleg te la ten plegen met de andere partners, is dus op niets uitgelopen. Na de stemming verklaarde Men des France tegenover journalisten, dat het moeilijk zal zijn de toestand te verbeteren, doch hij was van oor deel, dat dit toch wel mogelijk zal zijn. „Er zal nu zeker in Frankrijk, de overige vijf E.V.G.-landen, Enge land en de V.S. de wens zijn een nieuwe oplossing te vinden”, aldus de premier. Deze oplossing zal zijns DAT op het kruispunt Hoofdweg—Derde weg te Rilland de motorrijder A. v. d. B. uit Rilland in botsing is gekomen met een Belgi sche auto waarbij hij een DE BILT, 30 Aug. Droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Overwegend matige wind tussen West en Zuidwest. Iets warmer, vooral in het binnenland. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 5.50 u., onder 19.30 u. Maan op 10.35 u., onder 20.12 u. Uitgave: „Mine „Zeeuwsch Dagblad” an dkantoor: Goes, L. Vorststr. “jel 2438 bijgeen gehoor voor Attenties 2435.. Giro Middelburg: Joordstr. 35. Tel. admin 2009, Tel- IJMUIDEN, 30 Aug. De K.L.M. heeft bij de naspeuringen naar de plaats waar de „Willem Bontekoe” ver leden week neerstortte, een aantal kot ters ingeschakeld, zowel van IJmui- dense, Amsterdamse als Wieringse re ders. In totaal zijn 6 viskotters met het sleepnet bezig, het gebied waar het wrak zich vermoedelijk bevindt, af te zoeken onder leiding van de sleepboot „Noordholland” van Wijsmuller, die eveneens in dienst van de K.L.M. is gesteld. Vandaag heeft men met het sleepnet gevist op 52,42 graden Noorderbreed te, 4.22 graden Oosterlengte. Daarbij werden enige stoffelijke resten van in zittenden van de „Bontekoe” gevon den, terwijl bovendien aluminium de len van het vliegtuig boven kwamen. Samen met de sleepboot „Hector”, die eveneens nog deelneemt aan de op- sporingspogingen, is de kotter „IJmui- den 27” in IJmuiden binnengevallen, daar dit scheepje morgenvroeg aan de markt moet zijn. De overige schepen blijven op de plaats van de ramp. De stoffelijke resten, die gevonden zijn, zijn overgebracht naar de sectie- kamer van het Velzense politiebureau. Het E.T.I, voor Zeeland is, blijkens een aan de raad overgelegde nota in zake het uitgebreid technisch onder wijs en een eventuele vestigingsplaats hiervoor in Midden-Zeeland, van oor deel, dat Middelburg voor een derge lijke school in dit gebied de aangewe zen plaats is. De afdeling Middelburg van de K.A.B., de Christelijke Bestu renbond Middelburg, de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden, de Middelburgse Bestuurdersbond en het Departement Zeeland van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel stemmen met de plannen in. Een school voor uitgebreid technisch onderwijs kan worden beschouwd als een tussenschakel tussen een tech nische school (vroeger ambachts school) en een middelbaar technische school. Enkele van deze scholen be staan reeds in ons land, terwijl er mo menteel nog een aantal in oprichting is. Leerlingen kunnen zijn zij, die het lager technisch onderwijs met goed re sultaat hebben gevolgd, maar ook jon gelui, die b.v. een HBS-opleiding heb ben ontvangen en zich verder in tech nische richting willen bekwamen. DE OPLEIDING In feite is het zo, dat een school voor uitgebreid technisch onderwijs opleidt voor de hogere technische betrekkin gen als (om enkele voorbeelden te noe men) opzichter, assistent-uitvoerder, electrotechnisch tekenaar, installateur, machinetekenaar,instrumentmaker enz. Bovendien vormt het onderwijs aan een inrichting als deze een uitstekende basis voor een opleiding aan de MTS. Een school van dit type bestaat in PARIJS, 31 Aug. Men ver wacht te Parijs dat Frankrijk, na zijn verwerping van het E.V.G.- verdrag, nieuwe voorstellen zal doen voor de organisatie ener (West-) Europese verdediging, waarbij eveneens rekening zal wor den gehouden met het inschakelen van Westduitse divisies. Het verluidt dat het nieuwe Fran se plan voorziet in samenwerking - op geheel gelijke voet van Groot-Brittanië en Frankrijk bij de organisatie der Westeuropese ver dediging, zulks in het kader van de N.A.V.O. Ook Duitsland krijgt een plaats in dit plan, doch nadere bijzonder heden hierover zijn nog niet bekend. Ook de vijf andere E.V.G.-staten -West-Duitsland, Italië. Neder land, België en Luxemburg zul len in dit hernieuwde overleg wor den betrokken. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. 2970, voor redactie 274289. Kantoren: Lammensstraat 17, j£orfe Tel. administratie redactie 2347Ter- 2VUneuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes De eerste reactie op de beslissing van de Nationale Vergadering kwam uit Londen. Men meent in de Britse hoofdstad te weten, dat de Britse regering thans voorstander is van het volgende plan: 1. Toelating van West-Duitsland tot de Noord Atlantische Verdrags- organisatie. 2. Door Brits-Frans-Amerikaans overleg tot overeenstemming komen om in de zeer nabije toekomst de souvereiniteit van West-Duitsland te herstellen. Dit zou betekenen, dat de overeenkomsten van Bonn, waarbij het herstel van de Westduitse souvereiniteit wordt geregeld, onmiddellijk van kracht moeten worden. Tot nu toe was dit afhankelijk gesteld van een gelijktijdige totstandkoming van een Europees leger. Ook gaan er geruchten, dat er een conferentie zal worden gehouden, waaraan moet worden deelgenomen door Frankrijk, Italië, West-Duits land en de Beneluxlanden, alsmede Engeland en de Ver. Staten. In Londen werd echter gezegd, dat hierop weinig kans bestaat. inziens kunnen worden gevonden in de herfst, wanneer de verschillende parlementen op reces zijn. Volgens een ruwe onofficiële schat ting' was de stemmenverhouding als volgt: Tegen de E.V.G.: 100 communis ten, 53 socialisten! 1), 68 Gaullisten, 43 radicalen en radicaal-gezinden en 55 anderen, onder wie gematigden en conservatieven. Voor de E.V.G.: 80 volksrepublikei- nen, 50 socialisten en 134 gematigden, conservatieven, radicalen en radicaal- gezinden. Hieruit blijkt, dat nu 53 socialisten tegen de uitdrukkelijke opdracht van het bestuur der socialistische partij in toch tegen de E.V.G. hebben ge stemd, dit de balans de doorslag heeft gegeven in het nadeel van de bekrach tiging van het verdrag. sleutelbeen brak. Zijn vrouw, die op de duo zat, kreeg lichte kwetsuren. BERGEN, 30 Aug. Te Bergen aan ,®e zijn vanmiddag twee jongemensen n et baden verdronken. Ut 23-jarige C. W. Dekkers uit rj, t en bet 16-jarige meisje R. M. tier uit Ebenhausen bij München be- I L'en_ zich buiten het beschermde l te water. Door de sterke I liik het was half tij, het gevaar- Wpj mornent van opkomende vloed Waa zb *°t voor het bad gedreven, en *1 badknechten met reddingslijn bP,’v, daarbij geholpen door strand- Lku ers> alle pogingen in het werk 'len u geteld de drenkelingen te red- rpL- et gelukte het meisje met een zuur t^rV1°^ aan te brengen. Met ]e stofapparaten is nog getracht de evpn.s®Festen op te wekken, hetgeen feliiu geen resultaat had. Het stof- I een °v,erschot van de jongeman is Uur later aangespoeld. Giro

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1