CvAnöZaqZJ Polen wil Bondgenootschap met Frankrijk inc[ LOONSVERHOGING EN HUURVERHOGING tegen Duitsland Vergoeding bij herbouwplicht als men op andere grond moet bouwen Maximaal f 1200,— voor 300 vierk. meter Reddingspogingen hebben resultaat Hoger loonpeil Duitsland Felle strijd in Noord-Atjeh toestel bijeen Conferentie over Duitse herbewapening m De S.E.R. adviseert (niet aan de regering): Einde van staking in zicht De werknemer moet een redelijk aandeel hebben in stijging van het nationaal inkomen Russische Marine voor Noorse kust PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND In enkele regels melden wij nog De aanval van de Chinese communisten op Quemoy VOORBEHOUD. DE BILT ZEGT: Lagere middagtemperaturen Dr Ir van der Meer tvas in Zierikzee '-‘e zee wordt nu „aangeveegd” speurders naar K.LM<- ZEEUWSCH DAGBLAD )•- ‘RGANG No. 2871 DEBAT OVER E.D.G UITGESTELD 1. ZATERDAG 28 AUG. 1954 Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord De E.V.G. zo zegt de boodschap, en nu komt de aap uit de mouw, zal on- heroepelijk leiden tot de wedergeboor te van de Duitse weermacht en dan kan Duitsland de wereld weer verove ren. DAT de Zuidnederlandse Bouw- en Handelscombina- 2. De loonsverhoging zal geen ongun stige consequenties hebben voor de betalingsbalans. 3. Het is niet met zekerheid te zeggen in welke mate de loonsverhoging op het prijsniveau zal worden afge wenteld. len zouden eikaars pogingen moeten steunen om de Europese collectieve veiligheid te steunen en om een vreed zame oplossing van het Duitse vraag stuk te bereiken. DAT enkele malen ach tereen een heer een sport- De tocht van het Griekse schip „Agamemnon” door de Griekse wateren, met aan boord een kleine honderd vorstelijke personen, die de gasten zijn van Koningin Frederika en Koning Paul van Griekenland, is een voortdu rende aaneenschakeling van ongedwongen momenten, zoals gekroonde hoof den die maar al te weinig beleven. We zien hier Koningin Frederika genoeglijk samen met de kroonprinsen die de tocht meemaken. Rechts staat Kroonprins Constantijn van Grieken land en Prinses Beatrix. In het midden zien we Don Juan, Prins van Australië. Uiterst links staat de kroonprins van Baden en naast hem ziet men Vittorio Emmanuel van Italië. watersnood, maar veel meer van wet telijke maatregelen. De regeling komt hierop neer dat een maximaal bedrag van 1.200, zal worden betaald voor 300 m2 grond. DAT de gemeenteraad van Noordwelle gisteren wethouders heeft ANDERE POGINGEN. Andere pogingen om nog enige in vloed uit te oefenen op het eventuele debat van vandaag kwamen van de zijde van oud-president Auriol, minis- De situatie is zó, dat velen, die door de stormvloed hun huis verloren, niet op dezelfde plaats kunnen herbouwen, maar dit moeten doen in een weder opbouw- of een uitbreidingsplan van de gemeente. De prijzen, die zij daar voor de grond moeten betalen, zijn in de meeste gevallen veel hoger dan de prijs van de grond, die zij verlaten moeten. Deze „oude” grond wordt in het kader der herverkaveling als agrarische grond beschouwd, zodat de prijs uiterst laag ligt. Oorspronkelijk was het de bedoeling, ten einde aan de gerezen onbillijkheid tegemoet te komen, de zgn. hardheids clausule in de Wet op de Watersnood- schade toe te passen, op grond waar van een tegemoetkoming in de meer dere grondkosten kon worden gege ven. Bij nadere overweging echter heeft men dit voornemen laten varen. De hardheidsclausule geldt voor bij zondere gevallen, terwijl hier sprake zou moeten zijn van een algemene toe passing. Bovendien is hier niet direct sprake van schade tengevolge van de Bij K.B. is de hoogleraar, prof, dr ir W. F. Eijsvoogel, aangesteld als rec- tor-magneficus aan de Landbouwhoge school te Wageningen voor het studie jaar 1954/1955. gen wil gaan bouwen aan de Prins Bernhardstraat en de Prinses Beatrixstraat te Middelburg. Zij heeft de ge meente gevraagd 2394 m2 bouwgrond te mogen kopen en de raad heeft nu het voorstel ontvangen daarop in te gaan. De prijs moet 7 per m2 bedragen. vernin Bij de behandeling van de vraag of een nieuwe loonsverhoging wenselijk is, is de Raad niet afgegaan op de ont wikkeling van de kosten van het le vensonderhoud. Deze keer heeft men bij de berekeningen als basis genomen, een vergelijking van de verandering in de reële inkomenspositie van een bepaalde groep, de handarbeiders, met de ontwikkeling van het reële nationa le inkomen per hoofd van de beroeps bevolking. Het resultaat van het onderzoek is nu geweest, dat een verschil moest worden geconstateerd tussen de ont wikkeling van de Inkomenspositie van HONGKONG, 27 Augustus Een „verkenningseenheid” van communis tisch China heeft op 23 Augustus een landing uitgevoerd op het in nationa listische handen zijnde eiland Quemoy, enkele mijlen buiten de kust van het Chinese vasteland, zo meldt radio Pe king. De eenheid trok zich terug nadat een nationalistische soldaat gevangen was genomen. MIDDELBURG, 27 Augustus In een samenkomst ten stadhuize van Zierikzee heeft de directeur-ge- neraal van Wederopbouw en Volkshuisvesting, dr ir Z. IJ. van der Meer, vanmorgen aan de bur gemeesters en de wethouders der gemeenten van Schouwen-Duive- land belangrijke mededelingen ge daan omtrent een regeling der grondkosten in de watsrnoodgebie- den. Deze regeling komt erop neer, dat de herbouwplichtigen en enkele andere categorieën faciliteiten ver krijgen, wanneer zij elders moeten herbouwen. DAT (om nog even bij Middelburg te blijven) B. en W. hebben voorgesteld de heer E. Mos per 1 No vember a.s. eervol ontslag te verlenen als leraar aard rijkskunde aan het Gymna- HET HOE. De Raad heeft zich niet willen uit spreken over de vraag of de loonsver hoging moet toegepast worden in de vorm van een „vergunning” of een „verplichting”. Van economisch gezichtspunt bezien zijn er verschillende factoren, die plei ten voor een vergunning. Op deze wij ze kan immers rekening worden ge houden met de verschillende ontwik kelingen in de afzonderlijke bedrijfs takken en ondernemingen. Andere overwegingen echter, zowel van eco nomische als sociaal-politieke aard, bijv, de mogelijkheid dat de arbeids- vrede in gevaar wordt gebracht, kun nen reden geven tot een andere con clusie. DAT gistermorgen op het beruchte kruispunt Poelen- daeleweg-Nieuwe Vlissing- seweg te Middelburg weer eens een botsing is ontstaan, ditmaal tussen een door C. v. d. B. uit Middelburg be stuurde bestelauto van P.T. T. en een personenauto, die werd bestuurd door J. J. uit Souburg. Hoe het precies kwam is nog niet bekend, maar het gevolg was voor iedereen duidelijk: een aan de voorzijde beschadigde personen- en aan de achter kant kapotte bestelauto. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; F. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. OSLO, 27 Augustus In de afge lopen paar dagen is een groot eskader Russische torpedobootjagers en krui sers buiten de Noorse territoriale wa teren ter hoogte van het graafschap Finnmark, in het Noorden van het land, waargenomen. de handarbeiders en die van het natio nale inkomen per hoofd van de bevol king. Op basis van ’49 z= 100 is deze di vergentie 3 tot 4/2 Gaat men uit van 1950 100, dan bedraagt deze di vergentie 2 tot 3/2 Evenwel voordat men tot een alge mene uitspraak komt maakt de raad nog het nodige voorbehoud en opmer kingen, waarvan de voornaamste zijn: De invloed, die door een loonsver hoging op de werkgelegenheid al thans op korte termijn zal worden geoefend, zal van betrekkelijke ge- ringen betekenis zijn. tereen een heer een sport- DAT de vierparige Johan- winkel te Zierikzee binnen- na van Kooten te Bruinisse trad en dat er 25 verdwe- is aangereden door een nen bleek te zijn toen hij bromfiets. Zij brak een been de laatste maal was geweest. en is naar het ziekenhuis te De politie spoorde de man Noordgouwe overgebracht, op en hij gaf toe zich aan de diefstal schuldig te hebben gemaakt. DE BILT, 27 Augustus Tijdelijk toenemende bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Lagere middagtemperaturen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 5.45 u„ onder 19.37 u. Maan op 7.01 u., onder 19.26 u. Hoogwater Zondag 29 Aug.: Vlissingen: 2.29 u. 2.09 m„ 14.36 u. 2.03 m. Terneuzen: 2.58 u. 2.26 m., 15.08 u. 2.20 m. Wemeldinge: 4.14 u. 1.82 m.. 16.29 u. 1.67 m. Zierikzee: 4.04 u. 1.56 m., 16.13 u. 1.40 m. DAT de gemeente Vlis singen alle 100 woningen, die minister Witte voor Zee land heeft bestemd voor de huisvesting van personeel van nieuwe of zich uitbrei dende industrieën, van Ged. Staten heeft toegewezen ge kregen. Zij zullen worden jebouwd in Plan Oost en de voorwaarde is, dat er inder daad alleen industrie-arbei- ders in komen te wonen. DE HUUR. Een deel van de raad (de socialisten) is van oordeel, dat een huurverhoging gepaard moet gaan met de instelling van een huuregalisatiefonds. In verband met de noodzakelijke voorbereidingen kan een loonsverho ging dan ook niet op de huurver hoging wachten. De gevolgen van de huurverhoging moeten zoveel mogelijk gecompen seerd worden door een verlaging van bepaalde indirecte en ook direc te belastingen. Wanneer een com pensatie door belastingmaatregelen niet mogelijk is, moet een additio nele loonsverhoging worden toege kend. Deze loonsverhoging zal dan een kostenverhogende werking tengevolge hebben. Bepaalde ondernemers kun nen dan in rentabiliteitsmoeilijkheden komen en ook de export kan gedrukt worden, wat weer een nadelige in vloed heeft op de werkgelegenheid. Een geringe verlaging van de huidige stand van de arbeidsmarkt kan echter op het ogenblik wel aanvaard worden, zo meent de S.E.R., terwijl aan de an dere kant kan worden verwacht dat de afzetmogelijkheden geleidelijk groter worden. DE „VEGETEN GROEPEN”. Al het mogelijke moet worden ge daan om het reële inkomen van de zg. „vergeten groepen” niet te doen dalen. Wettelijke voorzieningen kunnen wor den gecorrigeerd en voor zover het personen betreft die een inkomen ge nieten uit bedrijfs- en pensioenfond sen, zouden van de zijde van het be drijfsleven de nodige maatregelen ge troffen moeten worden. De compen satie van de verhoging moet voor deze groepen gevonden worden in belasting maatregelen. BONN, 27 Augustus Het einde van de staking der Beierse metaalbe werkers is vandaag in zicht gekomen. Een op initiatief van de Beierse Rege ring ingesteld scheidsgerecht heeft voorgesteld, dat de lonen zullen wor den verhoogd tot een peil, dat het midden houdt tussen de laatste aanbie dingen der werkgevers en de eisen van de vakbond. De vertegenwoordigers der strijdende partijen hebben zich be reid verklaard deze regeling aan hun organisaties voor te leggen, die door een stemming hun goedkeuring zullen moeten geven. Er bestaat weinig twij fel of de uitspraak zal worden aan vaard en het werk zal dan volgende week Woensdag worden hervat. Als een kettingreactie blijft de loon- actie zich over andere bedrijfstakken voortplanten. In een groot aantal be drijfstakken werd vandaag overeen stemming bereikt over hogere lonen. Meer en meer ziet het er naar uit, dat de loonbeweging tot een algemene verhoging van het loonpeil zal gaan voeren. staan in Zeeland twee belang rijke sportgebeurtenissen op het programma. In Ovezande wor den de wereldkampioenschappen boogschieten gehouden en op de gehelde tussen Vlissingen en Breskens wordt de Schelde- bekerwedstrijd verzwommen. Ook al een internationaal sport- evenement. DAT de Polder Wlacheren een strook grond van 1025 m2 op het groot-industrie- terrein aan de Kleverskerk- seweg van de gemeente Middelburg wil kopen. B. en W. hebben daartegen geen bezwaar, zo delen zij de raad mede. DJAKARTA, 27 Augustus Drie honderd opstandelingen hebben mili taire nederzettingen in Bireuen in het Noord-Oosten van Atjeh aangevallen. De aanvallers werden na een strijd van 12 uren teruggedreven. De op standelingen lieten bij hun terugtocht drie bruggen springen. Uit Bandung worden gemeld, dat opstandelingen drie dorpen in West-Java in brand hebben gestoken, waarbij twee perso nen werden gedood en één ernstig ge wond. Voorts plunderden zij een lan delijke bank. Uitgave: \iing ^Eeeuwsch Dagblad” ifoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. ik Tel 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie „435 Giro 274289. Kantoren: ïnusingen: Lammensstraat 17, Tpief 2754; Middelburg: Korte Voordstr. 35. Tel. administratie ',aaq Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ter Beyen, de Liberale Internationale en Lester Pearson, de Canadese minis ter van Buitenlandse Zaken. Auriol ontpopte zich als een tegenstander van de E.D.G. Minister Beyen vroeg pre sident Coty alles in het werk te stel len om de E.D.G. te redden en de Li berale Internationale zond een speciale boodschap, waarin stond, dat verwer ping van de E.D.G. een gevaarlijk va cuum in midden Europa zou scheppen. Pearson zond een bericht aan Mendès- France waarin hij zei ernstig te ho pen, dat de Europese kwestie spoedig opgelost zou worden, zodat de belan gen van Frankrijk en de zaak van de vrede en de Atlantische samenwerking niet geschaad zouden worden. Evenwel hebben de overige Europe se landen zich al beraden wat te doen als de E.D.G. door Frankrijk van de baan wordt geschoven. Men overweegt op voorstel van Nederland en België de volgende maand een conferentie te houden over het alternatief van de E.D.G. de Duitse herbewapening. Ook het Engelse Kabinet heeft zich over deze, kwestie beraden en heeft de mo gelijkheid van een dergelijke confe rentie overwogen. sium. De heer Mos vroeg dit rectrice, mevrouw E. van ontslag, wegens zijn benoe- der Have-Adriaanse, die met ming tot waarnemend di- pensioen gaat. Woorden van recteur van de Rijkskweek- dank werden tot haar ge- school, tengevolge waarvan richt door de waarnemend hij geen nevenbetrekking voorzitter van het college meer mag bekleden. van regenten, de heer L. Meijers en door de burge meester, jhr I. F. Den Beer zijn Poortugael. Aan de schei- gekozen. dende directrice werd een Met ieder zes stemmen kwa- geschenk onder couvert aan- tie te Vlissingen 18 wonin- men uit de bus de heren A. geboden. P. Akkerdaas van de recht se lijst en M. J. L. Fokker (V.V.D.) Tot haar opvolg ster is benoemd mej. C. Sturm te Veere, die op 1 September in dienst hoopt te treden. PARIJS, 28 Augustus Niet alleen in Frankrijk, maar in de gehele wereld heeft zich gisteren een ongekende politieke activiteit ontwikkeld rond het E.V.G.-debat, dat vandaag in de Franse Nationale Vergade ring zou beginnen. Deze activiteit, in het bijzonder van Benelux-zijde heeft in zoverre resultaat gehad, dat het Franse Kabinet na een besloten en zeer be wogen zitting het besluit heeft genomen om de ratificatie van het E.V. G.-Verdrag, indien nodig, uit te stellen om verdere onderhandelingen met de vijf landen over wijziging van het Verdrag mogelijk te maken. De tweede verrassing was, dat Polen aan de Franse regering een nota overhandigde, waarin werd voorgesteld tussen beide landen een Verdrag van Bondgenootschap en wederzijdse bijstand te sluiten. Hoe wel dit aanbod niet geheel serieus wordt genomen, kan men het in Parijs niet negeren. Ander belangrijk nieuws was, dat Nederland en België de Ver enigde Staten hebben voorgesteld een conferentie te houden van acht landen over de Duitse herbewapening als de Nationale Vergadering het Ë.V.G.-Verdrag niet ratificeert. Intussen is in Parijs een comité gevormd „tot redding” van de E.D.G. en zijn dringende verzoeken binnengekomen van de Nederlandse mi nister Beyen, en van de Liberale Internationale, in Knocke, in vergade ring bijeen, om het E.V.G.-Verdrag te aanvaarden. Ook liggen de nieuwe vocrstellen van Spaak in Parijs nog op een definitieve besissing te wachten. DEN HAAG, 27 Augustus De Sociaal Economische Raad is van mening, dat, indien dit door het georganiseerd bedrijfsleven wenselijk wordt geacht, een loonsverhoging op grond van de huidige economische situatie geen bezwaren ontmoet. Deze loonsverhoging moet dan plaats hebben binnen het raam van de beschouwingen, die zijn gehouden naar aanleiding van een rapport van de „S.E.R.-commissie lonen en prijzen welke beschouwingen zijn opgenomen in een speciale nota. Verder is de S.E.R. van mening, dat tegelijkertijd met het eventueel overgaan tot een loonsverhoging, een beginselbesluit moet worden ge nomen ten aanzien van een nieuwe huurverhoging. De huurverhoging moet van een dergelijke omvang zijn, dat een belangrijke stap wordt gezet op de weg naar een economisch verantwoord huurpeil. Tenslotte vraagt de Raad de aandacht voor de positie van de „vergeten groepen”, zoals weduwen, gepensioneerden en kleine renteniers. Gesuggereerd wordt een correctie van de wettelijke voorzieningen en belastingmaat regelen. Dit zijn de belangrijkste conclusies, vastgelegd in een nota (die zoals opgemerkt wordt, voor iedereen bestemd is) naar aanleidingen van de beschouwingen over het rapport van de „commissie lonen en prijzen”. Voor dat de S.E.R. vandaag dit rapport in openbare behandeling nam, heeft men unaniem uitgesproken, de wenselijkheid van een loonsver hoging niet in de vorm van een ongevraagd advies aan de regering uit te brengen. s-GRAVENHAGE, 27 Augustus isteravond zijn te IJmuiden alle be kkenen bij het zoeken naar het kandag verongelukte K.L.M.-toestel 1 em Bontekoe” bijeengeweest. Allereerst kwamen de schippers aan die me* kun vaartuigen de de |e”hen afgezocht. Hierna gaven h .vlegers en de commandanten van Die .mater*eel Marine Luchtvaart AanSi uerslag van kun ervaringen, vlatt 6 "and hiervan kon een opper- v. or r Van de Noordzee langs de kust wrat n- 8emarkeerd waarbinnen het moot ulc naar ake waarschijnlijkheid Oo_ 1 .mden. De verklaringen van ken eiUlgen werden hiermee vergele- m<ln besloot Vrijdagmorgen het tisch s.tuk met vaartuigen systema- ,atl at te gaan zoeken met behulp DAT de Chr. Zangvereni ging „Looft den Heer” en de monorgelclub „De Krekel” DAT men gisteren in het vanavond een concert zul- Godshuis te Veere afscheid len geven op de muziektent genomen heeft van de di- te Westkapelle. De Assemblee van de Franse Unie, een raadgevend lichaam, zo wordt nog uit Parijs bericht, heeft met grote meerderheid van stemmen het E.V.G.-Verdrag reeds verworpen. Tenslotte heeft de Nationale Vergadering, die inmiddels in vergade ring bijeen is gekomen, de politiek van de Franse regering, die de on afhankelijkheid van Tunis inhoudt, goedgekeurd. Ds beslissing van het Franse Kabi net om het grote debat in de Nationale Vergadering zo nodig uit te stellen, is genomen in een vergadering, die vier uur duurde. Enkele ministers stonden gedurende deze vergadering meer dan eens op het punt om af te treden. Ook kwam er nog een dringend verzoek van president Coty binnen, om in ieder geval in deze critieke uren een Kabinetscrisis te vermijden. Na afloop van de vergadering heeft Mendès-France gezegd, dat Frankrijk verzoeningsgezind is en alles wil doen om een oplossing te vinden. Aangeno men wordt dat Frankrijk na uitstel van het debat wel nieuwe onderhandelin- gen wil beginnen. Zijn oorspronkelijke voorstellen moeten echter een ba sis zijn voor de besprekingen. De nieuwe voorstellen van Spaak gaan verder dan zijn suggesties op de conferentie van Brussel. Deze voorstellen komen hier op neer, dat, als een ledenstaat van oordeel is dat de fundamentele belangen van het land door een beslissing van het commissariaat wordt geschaad, dan kan dit land de kwestie onmiddellijk aan de Raad van Ministers van de E.D.G. voorleggen. De Raad van Ministers moet dan zo snel mogelijk een beslissing nemen. Evenwel wenst Spaak niet het recht van veto in te voeren, zoals Frankrijk ver langd heeft. HET VOORSTEL VAN POLEN. In de boodschap van Polen, waarin om een Bondgenootschap wordt ge vraagd, wordt voorgesteld de onder handelingen zo spoedig mogelijk te be ginnen. Beide landen, zo wil Polen, moeten zich verbinden om elkaar bij te staan in het geval van een Duitse agressie. Verder zouden beide partijen met mogen deelnemen aan een Ver bond, dat tegen één van de beide par tijen gericht zou zijn. Frankrijk en Po-

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1