NATIONALISTISCH EILAND dm^ INVASIE VAN ROOD CHINA OP Parijs verwerpt echter nieuwe voorstellen de vijf landen Europees Leger Morgen beslissing over van Wrak K.L.M.- over Geen geheime besprekingen 24 Duitse divisies kentering tussen eb en vloed Europa (_YAnöAaq=Ji 3 I het Koninklijk album Kiekje voor Zestig doden India m Duitse boeren contra de Britten Regering van Brazilië haalt het Persconferentie geïnspireerd door communistische propaganda toestel nog niet gevonden „Ik hoop dat Frankrijk met het Westen zal samengaan’’ Nederland in Schmidt’s onthullingen ontkend Radio Peking meldt: Opstijgverbod voor Britse „Swifts”, Senator Wtley II in Ernstige overstromingen Wilde staking bij tunnelwerken te Velzen In enkele regels melden wij nog Labourdelegatie in Sjanghai. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De aanvaring te Vlissingen DE BILT ZEGT: Zonnig en warm Legeroefening verhinderd Geen Amerikaans visum voor leden Concertgebouworkest AMSTERDAM, 26 Augustus Aan de drie vaste musici van het Concert gebouworkest alsmede aan één orkest- bode heeft het Amerikaanse consulaat- generaal te Amsterdam thans schrifte lijk laten weten, dat het afwijzend is beschikt op hun verzoek om een visum voor de Verenigde Staten. Het verzoek was ingediend, omdat het orkest in Oc tober a.s. een tournee door de Ver enigde Staten en Canada zal maken. De spanning is verdwenen Rinses Margriet opent nieuwe Jaarbeurshal I Uitgave: t W 'v Droog, SPAAK TRACHT E.D.G NOG TE REDDEN VRIJDAG 27 AUG. 1954 Directeur: JACQ DE SMIT jaren te Rilland-Bath staan. VELZEN, 26 Augustus Naar wij vernemen is onder de arbeiders van de tunnelwerken te Velzen vanmiddag een wilde staking uitgebroken. veroin Prinses Wilhelmina heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Lom in de vallei van Gudbrandsdalen in centraal Noorwegen. Vandaag vertrekt de Prin ses naar Olden Stryn in Nordfjord aan de Westkust. is het een jaar geleden, dat het enorme en vermaarde stroomgat Schelphoek op Schouwen-Duive- land werd gedicht. Na een strijd van maanden was Schouwen aan de zee ontworsteld en wie zich nu nog door het Waterschap begeeft moet zich nog in de step-, pen wanen. LONDEN, 26 Aug. Voor de „Swifts”, de modernste straaljagers waarover de Britse Luchtmacht beschikt, is weer een opstijgverbod afgekondigd naar aanlei ding van een ongeluk, dat Woensdag met een toestel van dit type is gebeurd. Dit toestel stortte in zee, nadat de pi loot nog kans had gezien om zich met zijn valscherm in veiligheid te brengen. De autoriteiten onderzoeken thans het rapport van de piloot. DAT de gemeente Waarde morgen en volgende week Zaterdag een negentigjarige in haar midden heeft. Mor gen hoopt de heer M. de Leeuw zijn 90ste geboorte dag te vieren en volgende week de heer M. Weststra- te. DAT gisteren de P.Z.E.M. jubilarissen in haar NEW YORK, 27 Augustus Newyorkse radiostations citeren een uitzending van Radio Peking, volgens welke „bevrijdingsstrijdkrachten” met succes zijn geland op het nationalistische eiland Koeningtou. De landing was geschied in de nacht van 23 Augustus. Koeningtou ligt ten N.-W. van Tsjinmentao, in de buurt van Amoy, ook een basis van de Chinese nationalisten. SJANGHAI, 26 Aug. De delegatie van de Britse arbeiderspartij naar China is vandaag per vliegtuig uit Peking in Sjanghai aangekomen. Het gezelschap reisde met twee speciale vliegtuigen. Een derde toestel was beschikbaar gesteld voor correspondenten uit de Westelijke landen. Volgens een speciale correspondent van Reuter heeft men tijdens de reis over stroomde gebieden kunnen waarnemen, die zo te zien reusachtige afmetingen hadden. DAT de gemeenteraad van Yerseke hedenavond in spoedeisende raadsvergade ring bijeen zal komen. Het enige punt, dat de agen da siert betreft het kopen of het ruilen van het pand Kerkplein 4. zijn evenwicht en maakte een val van acht meter. De loodgieter laat een vrouw en drie kinderen achter. I De Franse Nationale Vergadering I is inmiddels bijeengekomen, om te I spreken over de politiek van Men- I dès-France ten aanzien van Noord- I Afrika. Zaterdag komt de Europese I Verdedigingsgemeenschap aan de I beurt. Algemeen verwacht men het I Verdrag verworpen zal worden. I Veel hoop heeft men niet meer! I Generaal De Gaulle zag zich nog, nu I het beslissende ogenblik nadert, ge- I roepen te verklaren, dat de E.V.G. in I strijd is met de Franse souvereiniteit. I De verwerping van de E.V.G. door de I franse Nationale Vergadering is aan- I staande, zo voegde de Generaal er nog I aan toe. I Een kleine hoop heeft men nog ge- I vestigd op de Franse socialisten. De I bestuurscommissie van de partij heeft vandaag op de 59 afgevaardigden, die I verklaard hebben tegen te stemmen, een beroep gedaan hun stem ten gun ste van het Verdrag uit te brengen. De commissie wees er op dat de Weste lijke solidariteit gevaar zou lopen en de oprichting van een onafhankelijk in een speciale uuits-AmeriKaanse i commissie zouden deze plannen ver-1 der moeten worden uitgewerkt. Heu- singer heeft thans gezegd, dat hem van het bestaan van zulk een com missie niets bekend is en dat hij over deze dingen nooit met de op perbevelhebber der N.A.V.O., gene raal Gruenther, gesproken heeft. Ook Gruenther heeft deze verklaring tegengesproken. De opmerking van Schmidt, dat hij over de beweerde geheime overeen komsten bij het E.V.G.-Verdrag geen nadere mededelingen wenste te doen om niet in de reuk van landverraad te komen, worden hier kortweg als gro tesk gekenmerkt. Nogmaals wordt van officiële zijde verzekerd, dat zulke geheime overeen komsten niet bestaan. Schmidt is met deze verklaringen in het voetspoor van zijn voorganger op de weg naar het Oosten, dr John, gebleven en in Bonn twijfelt men er niet aan, dat dit voet spoor door de Oostduitse propaganda is voorgeschreven. Schmidt heeft in Bonn behoord tot de bondsdagcommissie voor de E.V.G. en hij tracht daarmee zijn bewering geloofwaardig te maken. Aan de klachten van Schmidt over de „eenmanspolitiek” van dr Adenauer wordt niet te veel aandacht geschon ken aangezien het minder een „ont hulling” geldt, dan wel een klacht, die sedert jaar en dag in een belangrijk 10e JAARGANG No. 2870 Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Wanneer onverhoopt Frankrijk het E.D.G.-verdrag niet zou ratificeren zal een andere oplossing gevonden moeten worden.Wellicht brengt Mendès-Fran- ce zelf een plan te berde. In ieder ge val dient West-Duitsland in een hecht Europees militair verband ook de N.A.V.O. bestaat overigens opgeno men te worden. De Europese landen hebben een ge lijk uitgangspunt om tot vrede en wel vaart te geraken. Hoe samenwerking daartoe tot stand komt, is een zaak, die deze souvereine staten aangaat. Het spreekt vanzelf, dat de Ver. Staten veel belang hebben bij een samenwerkend, krachtig Europa. Voor herstel van mo reel en industrie schonken de Ver. Staten veertig milliard dollar. Europa kan zichzelf nu verder het beste helpen door een krachtig be schermde eenheid en welvaart in een markt van 300 millioen mensen te scheppen. De bezwaren, die op het ogenblik tegen sommige Amerikaan se douanetarieven bestaan, zouden als sneeuw voor de zon verdwijnen, indien de vrije Europese goederen markt zou ontstaan. „De grote belangstelling en bezorgd heid van de bevolking van de vrije landen van West-Europa geldt heden ten dage natuurlijk de toekomst van de Europese Defensie Gemeenschap. Sinds het einde van de conferentie in Brussel hebben tal van sombere voor spellingen ten aanzien van de toekomst van de E.D.G. de ronde gedaan. Ik voor mij ben optimistisch gestemd. Het Franse volk moet in de eerstkomende dagen haar keus bepalen. Ik hoop dat Frankrijk zal verkiezen met haar vrienden van het Westen sa men te gaan”, aldus verklaarde Wiley. ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. O. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; F. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. DAT het mosselzaad, dat begin deze week is gevan gen een zeer hoge prijs heeft opgebracht. Een partij ging weg voor 400 per 100 kg. DAT gisteravond op de Noordsingel te Bergen op Zoom de 35-jarige loodgieter L. Schippers uit een dakgoot is gevallen en later in het ziekenhuis is overleden. S. was bezig een nieuwe goot aan te leggen. Hij verloor betreft zal Mendès-France het wel in de Nationale Vergadering klaren. Evenwel is de kans groot dat het Kabinet door het E.V.G.-debat toch zal vallen. Neemt het Parlement het Europese Legerverdrag aan, dan zal Mendès-France genoodzaakt zijn af te treden. Hij heeft zich na de conferentie in Brussel als een tegenstander van het Verdrag ontpopt. Wordt het Verdrag verworpen, wat zeer waarschijnlijk is, dan zullen ver moedelijk enkele ministers, die voor de E.D.G. zijn, aftreden. Volgens de persdienst van de West duitse sociaal-democratische partij denkt bondskanselier Adenauer steeds meer aan een Europese Verdedigings gemeenschap zonder Frankrijk. Ingeval de Franse nationale verga dering tegen ratificatie van het E.V.G.- verdrag zou stemmen, aldus de pers dienst, zou een conferentie worden be legd, waarop de andere vijf E.V.G.- staten de mogelijkheid zouden bestu deren om in hun landen een Europees leger op te richten. Frankrijk zou zich later hierbij op een of andere wijze kunnen aansluiten. VLISSINGEN, 26 Augustus Het Nederlandse stoomschip „Leopolds- kerk” dat gisteravond met het Pana mese schip „Dominator” in aanvaring kwam, zal te Vlissingen in reparatie gaan. De „Dominator” heeft na onder zoek het certificaat van deugdelijkheid gekregen. Het schip heeft zijn reis naar Londen voortgezet. ■4 DE BILT, 26 Augustus F zonnig en warm weer. Over het alge meen weinig wind. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 5.44 u., onder 19.39 u. Maan op 5.48 u., onder 19.12 u. Hoogwater Zaterdag 28 Aug.: Vlissingen: 1.50 u. 1.99 m., 14.04 u. 1.96 m. Terneuzen: 2.18 u. 2.16 m., 14.34 u. 2.13 m. Wemeldinge: 3.32 u. 1.75 m.. 15.52 u. 1.63 m. Zierikzee: 3.20 u. 1.50 m., 15.37 u. 1.37 m. CALCUTTA, 27 Augustus De In dische persvereniging heeft gisteren gemeld, dat tot dusver zestig personen bij de overstromingen van de Brahma- poetra en de Ganges het leven hebben verloren. In Noord-Oost-India lopen 20 millioen mensen gevaar door de overstromingen. In West-Bengalen zijn reeds 500.000 personen getroffen. I n Assam 700.000. m?NN, 26 Augustus De Britten “ebben moeten inbinden tegenover een ^organiseerd verzet der boeren van Jeder-Saksen tegen de voor de ko mende week op het programma staan- e manoeuvres van het Britse Rijn- ‘W. De oefening „Mailed Fist” van Mager had reeds twintig’ Augustus d» u” beginnen. Heftige protesten enR°eren uit de streek van Hameln hl» Pyrmont, waar de rode en .’Uw® legers elkaar te lijf zouden L.n’ hadden reeds eerder tot uitstel een week geleid. e stemming onder de boeren in het gelad Van d® Wezer was namelijk zo on?en’ dat de manoeuvres wel eens echte strijd hadden kunnen uit- PARIJS, 26 Augustus Aan de vooravond van het debat in de Franse Nationale Vergadering heeft de Belgische minister van Buiten landse Zaken, Paul Henri Spaak, namens de vijf Europese landen aan ie Franse premier nieuwe voorstellen gezonden betreffende het Euro pese Leger. Deze voorstellen zijn ingediend om het het Franse Parle ment gemakkelijker te maken de E.V.G. te bekrachtigen. Vandaag be sprak het Belgische Kabinet de inhoud van de voorstellen. Volgens deze voorstellen zou Frankrijk en de andere leden-staten van de E.V.G. een zeker recht van beroep krijgen tegen beslissingen ran het bovennationaal lichaam. Men zou in beroep kunnen gaan, wan- neer vitale belangen van het land op het spel staan. Door deze voor stellen zou één van de belangrijkste struikelblokken voor Frankrijk uit de weg geruimd zijn. Het Franse Kabinet heeft helaas de voorstellen verworpen. Men was van mening dat het nieuwe plan van Spaak niets geen nieuws bevatte en de oude toestand ongewijzigd was gebleven. De gehele kwestie was al uit den treure in Brussel besproken. Duits leger mogehjk zou worden, wan neer de E.V.G. niet wordt bekrachtigd. Het door Jules Moch, de socialisti sche ambassadeur van de Buitenlandse Commissie, uitgebrachte rapport, werd bestempeld als een opstandige daad. Wat zijn politiek in Noord-Afrika Deze musici zijn: de solo hoboïst Haakon Stotijn, de plaatsvervangend eerste hoboïst Kees van der Kraan en de violist Lou Biloen. Voor de vacante plaatsen hoopt men twee musici van het Weens Philharmonisch orkest aan te trekken. Het Griekse schip „Agamemmon” dat met een groot gezelschap vorstelijke personen uit geheel West-Europa, die de gasten zijn van Koning Paul en. Koningin Frederika van Griekenland, een kruistocht maakt in de Middel landse Zee, heeft het anker laten vallen in de Baai van Katakolo om de passagiers in de gelegenheid te stellen een kijkje te nemen in het oude stadion van Olympia. Zoals de foto laat zien gaat het op deze vorstelijke toertocht zeer informeel toe en geniet men ten volle van het landelijk schoon van Griekenland. En als u misschien dacht dat vorstelijke toeristen niet net zo gebrand zijn op een kiekje voor hun foto-album als gewone toeristen, bekijkt u dan even bovenstaande foto. Rechts ziet men Koningin Frederika van Griekenland bezig met haar camera waarmee zij zojuist een opname van Koningin Juliana (links) heeft gemaakt. DAT Woensdag a.s. mej. P. Brouwers, onderwijzeres te Bergen op Zoom, de dag hoopt te herdenken, dat ze 40 jaar aan het onderwijs volgend' verbonden is. Ze begon in 1914 aan een meisjesschool te Sprundel en heeft vele T—1 t - i ge- RIO DE JANEIRO, 26 Augustus I De nieuwe Braziliaanse regering on- I der leiding van president Joao Cafe jr I beschikt in beide huizen van het Par- I lement over een meerderheid, nadat I de leiders van de arbeiderspartij van I wijlen president Vargas haar hun I steun hadden toegezegd. I Intussen zijn duizenden mensen uit I geheel Brazilië te Sao Borja bij de I Argentijnse grens, samengekomen voor I de begrafenis van dr Getulio Vargas. I De spanning in Rio de Janeiro is I vrijwel verdwenen. Het enige uitwen- I dige teken van een politieke crisis vor- I pien de groepen gehelmde militairen I “ij belangrijke punten in de stad. I De vele patrouilles zijn van het pre- I sidentiële paleis teruggetrokken. Het I gaarst bewaakte blok is dat waar de I Amerikaanse ambassade ondergebracht I BONN, 26 Augustus De verklaringen, die de naar Oost-Berlijn ver trokken afgevaardigde der Christelijk-Democratische Partij, Schmidt-Witt- mack, vandaag voor de pers in Berlijn heeft afgelegd, hebben in Bonn weinig Indruk gemaakt. Het militaire hoofd van het bureau-Blank (de voorloper van het Westduitse ministerie van defensie), de vroegere generaal Heusinger, heeft terstond met een categorische ontkenning geantwoord op de kern van Schmidts „onthullingen”. Volgens deze was het in geheime besprekingen tussen Duitse en Amerikaanse afgevaardigden in Juni en Juli reeds uitge maakt, dat het Duitse contingent in de E.V.G. niet tot twaalf divisies beperkt zou kunnen blijven en dat een mobilisatieplan voor minsens vier en twintig divisies zou worden opgesteld. Voorts zou daarbij overeengekomen zijn, dat de Duitsers ook een slagvaardige luchtmacht zouden moeten krijgen. In een speciale Duits-Amerikaanse deel van de Westduitse pers wordt ge- commissie zouden deze plannen ver- uit. Alles bijeen worden hier de opmer kingen van de gevluchte afgevaardigde gezien als een opluchting voor dege nen, die vreesden, dat Schmidt inder daad veel belangrijks uit de school der bondsdagcommissies zou kunnen klap pen. Mar»?EtCHT’ 26 Augustus Prinses Oaiaark za' op de eerste dag van de J/T1 rs Dinsdag 7 September openin °ags. om helt vier de officiële ger. J Verrichten van de naar haar Koninti-M n*euwe expositiehal van de De naJ1J*e Nederlandse Jaarbeurs, en ire”*en van de Prinsessen Beatrix )aarbP1,e .Werden reeds eerder aan een en de Trstlal verbonden. De Beatrix- hedenJenehal bevinden zich op het •^XXMargriethal op het I .Mins „Zeeuwsch Dagblad” H kantoor: Goes, L. Vorststr. I Tel 2438 bij geen gehoor voor M'/rtenties 2970, voor redactie PJV- Giro 274289. Kantoren: Lammensstraat 17, 2754- Middelburg: Korte jar 35. Tel. administratie b’00/ Tel redactie 2347; Ter- r*neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: I Oosterbaan &G^®S Cointre N-V” DEN HAAG, 26 Augustus Het zoeken naar de „Willem Bontekoe” heeft vandaag geen enkel resultaat op geleverd. Gezagvoerdex' Schróder heeft wederom met een Dakota van de K. L.M. een verkenningstocht boven de Noordzee gemaakt, maar nu, in tegen stelling tot de voorgaande dagen, niets waargenomen dat op het verongelukte vliegtuig of op de slachtoffers betrek king zou kunnen hebben. Vrijdag zal gezagvoerder Schröder wederom een verkenningsvlucht maken. In het vlieg zullen dan zgn. „sea markers” worden meegenomen, die zullen wor den uitgeworpen wanneer iets van be lang wordt ontdekt. Deze „sea mar kers” geven de zee een hel groengele kleur, zodat vaartuigen deze aldus ge markeerde plaatsen gemakkelijk kun nen vinden. In IJmuiden zijn vanavond de ber- gingsvaartuigen teruggekeerd, die ook heden aan de opsporing hebben deel genomen. Ook deze schepen hebben vandaag niets aangetroffen. ’s-GRAVENHAGE, 26 Augustus De zeventigjarige Republikeinse senator, Alexandre Wiley, voorzitter van de Amerikaanse Senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken, bezoekt op het ogenblik Europa om met Amerikaanse autoriteiten in 12 landen ruggespraak te houden over vraagstukken van bui tenlands beleid en de organisatie van de Amerikaanse buitenlandse dienst, In een persgesprek te Den Haag zeide hij, o.m. dat politiek gebaseerd moet zijn op de kennis van harde, keiharde feiten. Beziet men de situatie in Europa, dan verkeren wij op het ogenblik in het kentergetij tussen eb en vloed. De allereerste voorwaarde voor de wereld voor Europa, is vrede. Dit vereist ook omwille van recht en vrijheid van de individu, onverbiddelijk, dat samengewerkt zal worden. was ook van de partij en bracht een serenade. DAT het nieuwe Middel burgse zwembad aan het Jaagpad dit seizoen ook niet meer officieus in gebruik zal worden genomen. Oorspron kelijk was het de bedoeling l jaar officieel te openen, maar dit badsei- twee zoen nog enkele weken het midden had. De heer F. Ja- bad vrij te geven. Dit laat- cobs te Vlissingen, machine- ste blijkt echter niet moge- stoker eerste klas in de Cen- lijk, doordat de pompinstal- trale Zeeland en de heer A. latie, welke voor de verver- Geleijn, hulpstoker in de DAT het echtpaar de sing van het water moet Centrale Vlissingen, vierden KamMinderhoud te West- zorgen, niet op tijd gereed n.l. hun zilveren dienstjubi- kapelle gisteren onder grote is. De pomp kan namelijk leum. Begrijpelijk kwamen belangstelling zijn gouden door onvoorziene omstandig- velen deze getrouwen felici- huwelijksfeest heeft gevierd, heden niet eerdei’ dan in teren en bleven de cadeau- De muziekvereniging O.K.K. October worden geleverd. tjes niet achterwege. ii

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1