’T SPIEGELTJE Goes-Noord van Nieuws uit de Provincie. .Na sanering gaat de Kade dicht maatregelen Nederlandse vlassers vragen Franse politiek brengt Nederlandse vlasindustrie in moeilijkheden ’T ZEEUWSE PLAKKEBORD lnlhiJ Libs voor voor Gevolgen voor België en Zeeuwsch-Vlaanderen zijn ernstig Kunstmatig beleid veroorzaakt marktbederf F Goes ONVERANTWOORDE PUBLICATIE Goes Vlissingen. Demping is nood zakelijk Voor het gebruik van linnen zal meer propaganda worden gemaakt Middelburg. Gemeenteraad van MKB Hl ZEEUWSCH DAGBLAD pond Donderdag 26 Augustus 1954. Pagina 2 Onderhoud met tivee ministers verzocht Ir Maris contra Ir Mesu Z. ge P. ve ze la “I ui dé et Zc in as or bé gE be w ju d£ hé Eervol ontslag. KLOETINGE ST. ANN ALAND KRABBEN D1]KE OV EZANDE SCHERPENISSE Stremmingen. Vuurwerk. EEN „PALET” ONTDEKT School te Kapelle 50 jaar Het ongeval bij Kruiningen Boete van f 200/ chauffeuse Waarschuwing tegen fruitmotje Burgerlijke Stand. HMM en 1. 2. 3. 4. 5. 6. IIHUII ■QraiEEBBEJ lefinitief. Maar wel kon de heer he Pi orr me me vei Hef raPPc en P1 Raad en d< sprei op „Het uit c prijs plaat kran open een atko geve Ni een voel Het com wor hier uog rapj in d lijk< volt ster keu ten slof late me< ze var ker V Vo aar dit der S.k de de (or ma uei De enige juiste medede ling van Ir Mesu noemde Ir Maris dat het Drie-eilanden- plan kans maakt spoedig te worden verwezenlijkt. Ook in deze aangelegenheid is echter nog geen beslissing gevallen! Met grote nadruk wees de directeur van Rijkswater staat er op, dat zijn dienst zeker niet overijld te werk ren Het gaat en hij betreurt het dat van reünie van oud-leerEn door de publicaties in de gen dus. De secretarisvan P.Z.C. onrust is verwekt. Wegens zijn benoeming tot inspecteur van het l.o. te Rotterdam is aan de heer K. H. van Fraassen eervol ontslag ver leend als hoofd van de Burgemeester van DusseldorpschooL Raad. Vrijdagavond om 7 uur zal de raad in openbare vergadering bijeenko men. De agenda vermeldt o.m. de vol gende punten; voorstel B. en W. tot het verlenen van een subsidie ad f 100.aan de Kloetingse Oranjevereniging ter tege moetkoming in de kosten van het Oran jefeest op 31 Augustus a.s.; voorstel B. en W. tot het vaststellen van een nieuwe kappersverordening; voorstel B. en W. tot het beschikbaar stellen van een cre- diet van f 1800.— voor de inrichting van het gemeentelijk badhuis; voorstel tot het EsnisiBai GEEN PRODUCTIE-OPVOERING. In Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen is de situatie zo, dat de vlassers liever zon der winst werken of zelfs met verlies dan hun bedrijf stil te leggen. In dat geval zouden deze bedrijven voorgoed hun arbeiders verliezen aan grote in dustrieën in de omgeving. Is het niet mogelijk, zo werd gevraagd, de vlas- verbouw in ons land nog op te voeren, nu Frankrijk zijn strovlas voor de eigen industrie vasthoudt? Dit blijkt echter niet mogelijk te zijn: op dezelf de grond mag slechts éénmaal in de zeven jaar vlas worden verbouwd en uitbreiding van het areaal zou het ont staan van ziekten in de hand werken. Momenteel wordt naar het oordeel van landbouwdeskundigen eigenlijk al te veel vlas geteeld. Ook modernisering kan niet veel meer bereiken om de productiekosten omlaag te brengen. „Eendracht”. Ook de gymnastiekvereni ging „Excelsior" uit Poortvliet zal haar medewerking verlenen. Oranjefeest. Op Dinsdag 31 Augustus a.s. zal voor de schoolkinderen een Oran jefeest worden georganiseerd. De dag zal worden gevuld met kinderspelen, ’s Avonds zal er een lampion-optocht zijn en ook de muziekvereniging „Eendracht” zal van de partij zijn. Geslaagd en aangesteld. Mej. C. West- dorp uit Sint-Annaland slaagde te Dor drecht voor gezinsverzorgster en werd als zodanig aangesteld te Poortvliet. aanbrengen van 9 electrische straatlan taarns in de Buys Ballotstraat en de Pa rallelweg; voorstel B. en W. tot het goed keuren van de begroting van het B.A. voor 1955 en vaststelling gemeentebegro ting 1955. Geslaagd. Voor het diploma vakbe kwaamheid smedenbedrijf en kachelbe- drijf slaagde te Amsterdam de heer W. van Elsacker. Raadsvergadering. De raad van Ovezan- de heeft besloten aan diverse instanties een subsidie te verlenen. Het totaal be loopt ongeveer f 900.Afwijzend werd beschikt op het verzoek om subsidie van de Bond tegen het schenden van Gods Heilige Naam en de Dienst voor de Gees telijke Volksgezondheid in Zeeland. Concert. Bij gunstig weer zal Zaterdag alhier een concert worden gegeven door het tamboer- en pijpercorps uit Goes in samenwerking met de muziekvereniging MIDDELBURG, 25 Aug. Wegens het inhangen van de buitendeuren van de binnenkeersluis te Vlissingen zal de scheepvaart door deze sluis op 30 en 31 Augustus en 1 September a.s. geheel zijn gestremd. Voorts deelt de hoofdingenieur van Rijkswaterstaat mede, dat wegens het ver wisselen van de binnendeuren van de Middensluis te Wemeldinge de scheep vaart door die sluis van 30 Augustus tot en met 3 September a.s. geheel zal zijn gestremd. nog voor de uitvoerige wijze, waarop zijn schriftelijk gestelde vragen zijn beantwoord en zei volkomen tevreden te zijn gesteld. Hjj voelde zich niet ge roepen op Ijet vraagstuk van de Kade- demping zelf in te gaan. DE MOLEN „DE KORENBLOEM”. De raad besloot deze avond over te gaan tot de aankoop van de molen met toebehoren aan de Paardenweg. Voor de jubileumcommissie heeft ons vriendelijk verzocht mee te delen, dat oud-leer- lingen (die overigens nog wel een circulaire ontvan gen) zich voor deze reünie bij hem kunnen opgeven. Hij woont Wemeldingseweg 1. Het vuurwerk, dat in verband met de weersomstandigheden reeds tweemaal moest worden uitgesteld, zal nu plaats vinden Zaterdagavond om 9 uur aan het badstrand, Boulevard Evertsen. Véél te vroeg naar de zin van Pieter en Karolus liep de volgende morgen de wekker af. Pieter droomde juist, dat hij een beroemd schilder was en dat hij een prachtig doek had ver kocht aan een héél rijke meneer. Maar nét toen die rijke meneer een heleboel geld voor hem aan het uit tellen was.... begon de wekker een ware rondedans. Ook Karolus was in één klap wakker en beiden staar den het atelier van de vreemde artist in. De schilder zelf was allang op (of was hij helemaal niet naar bed geweest?) In ieder geval zagen onze vrienden hem van een afstand aan tafel zitten geheel verdiept in het ochtendblad. Maar de artist had de wekker natuurlijk óók gehoord, want zonder op te zien riep hij. „Er uit.... lui lakken.... Ik heb jullie iets héél ergs te vertellen.... het staat hier in de krant „Wat staat er in de krant?” vroeg Pieter zijn puntmuts opzettend. „Bah!” vervolgde de schilder. „Er is weer zo’n oude meester ontdekt.... je weet wel zo’n Op 1 October a.s. zal wor den herdacht, dat 50 jaar geleden de christelijke school te Kapelle-Biezelinge werd opgericht. Enkele oud- leerlingen hebben nu het initiatief genomen op die dag in één van de veiling hallen dit jubileum te vie ren. Het wordt een soort van dat dit besluit werd genomen deelde wethouder Van Melle nog mede, naar aanleiding van een gestelde vraag, dat de molen wordt aangekocht als een historisch en cultureel monument. Het ligt in de bedoeling om de molen te verhuren. Inderdaad is aan de aankoop enig financieel risico verbonden. De heer P. de Munck (P.v.d.A.) prees het initiatief van B. en W. en hoopte dat in de buurt van de molen na de sanering van het stadsdeel een mooi stuk Goes zal verrijzen. Inder daad, zo merkte wethouder Van Melle op, wordt dit stadsdeel gesaneerd met behoud van de molen. Verder besloot de raad nog mede te werken aan het verlenen van gelden uit de gemeentekas t.b.v. de Prinses Ireneschool en tot herziening van de bezoldiging van gemeentefunctionaris- sen per 1 Januari 1954. Met dit middel mag echter niet gespoten woren op vruchten, die binnen drie weken geoogst moeten wor den. PROPAGANDA VAN HET LINNEN Wat wèl kan gebeuren is het stimu leren en propageren van het gebruik van linnen in Nederland. Linnen is en blijft een kwaliteitsproduct van hoge orde en wanneer iedere huisvrouw al leen maar een linnen tafellaken zou aanschaffen, zouden vele moeilijkhe den van de Nederlandse vlasindustrie zijn opgelost. P.T.T. heeft een slecht voorbeeld ge geven door van linnen op katoenen postzakken over te stappen, zo werd op de persconferentie gezegd. Maar deze dienst komt vast weer terug op linnen, zo werd eraan toegevoegd! In Frankrijk en België wordt zeer veel meer linnen gebruikt dan in ons land, waar een linnenkast langzamerhand een nylonkast aan het worden is. Toch zal blijken, dat linnen uileindelijk goedkoper is. De vlassers, de spinners en de wevers hebben nu de handen in eengeslagen en een organisatie ge sticht, die zich speciaal met de propa ganda van het linnen zal bezighouden. PREMIES EN TOESLAGEN. Al deze maatregelen tot activering van de Franse vlasindustrie hebben de schatkist in het seizoen 1952—1953 aan subsidies niet minder dan 2.4 milliard francs gekost. Daarnaast bestaan er zeer gunstige voorwaarden voor het aantrekken van uitrustingscredieten P en tocht over Schouwen-Duiveland is allerminst L3 opwekkend. Troosteloos liggen de landerijen er bij. Op vele plaatsen staat het regenwater in de over gelopen sloten tot aan de rand van de wegen. Moet men op zo’n weg voor een tegenligger uitwijken, dan is het maar het beste, dat er één terugrijdt tot op een plaats, waar er maar wat meer ruimte is. Het oude wegennet, waaraan in het kader van de herver kaveling nog niets is gebeurd, is bijna niet meer te gebruiken. Men hobbelt van de éne put in de andere, terwijl het water hoog opspat. Een blik op het land aan weerszijden van de weg is alleen maar onzegbaar triest. Grauw en grijs met daarboven het vale van enorme stapelwolken. Schouwen-Duiveland is een onherbergzaam oord geworden. Dode bomen en strui ken steken hun takken als een vraag omhoog.... De verspreide huizen in deze woestenij missen dak of muren en als er vandaag of morgen een flinke storm opsteekt zullen zij in puin vallen. Dat is het beeld van Schouwen-Duiveland zomer 1954. Het is een somber beeld, maar wij zouden ondankbaar eenzijdig zijn, wanneer wij ook niet het andere beeld zouden schet sen, dat van de ronkende draglines, van de puffende smalspoorlocomotiefjes, van de schop en de spa. die van ’s morgens vroeg tot ’s avonds laat in de zieke grond wordt gestoken. Van de zware werktuigen ook, die nieuwe wegen maken. Dat is het andere Schou wen-Duiveland en dat is zoveel prettiger. Want het betekent, dat het eiland niet aan een neerdrukkende troosteloosheid wordt prijsgegeven, maar in nieuwe vormen straks weer in gebruik zal zijn bij de land bouwers. Wij hebben, toen vorig jaar het laatste dijksgat bij Ouwerkerk in die historische nacht werd gesloten, uiting gegeven aan ons allerdiepste respect voor onze dijkenbouwers. Dat respect is zeker niet minder op zijn plaats voor al die duizenden, die bezig zijn van Schouwen-Duiveland weer een gebied te maken, dat zijn plaats met ere in ons vaderland kan hernemen! Zaterdag j.l. namen wij uit de P.Z.C. de zakelijke in houd over van een vraaggesprek dat een der redacteuren van deze krant had gehad met Ir F. P. Mesu en waarin enkele belangrijke facetten van het Deltaplan werden onthuld. In grote opmaak publiceerde het dagblad De Stem gisteren echter een onderhoud met de directeur- generaal van de Rijkswaterstaat, Ir A. G. Maris, waarin deze gezegd heeft, dat in het P.Z.C.-interview „dingen gezegd worden die veel verder gaan dan op het ogenblik verantwoord is”. Onjuist noemde Ir Maris het, dat binnen enkele we ken een beslissing genomen zou worden over de plaats van de afsluitdammen iri de Oosterschelde en de Greve- lingen en van de secundaire dijk door Schouwen. Door deze mededeling is nogal wat onrust ontstaan in vis- serskringen. „Er is nog geen enkele beslissing genomen en de Rijkswaterstaat voert geen enkele eigengereide politiek, die door ontijdige uitvoering van enig onder deel der Deltaplannen scha de kan berokkenen aan de belangen der visserijen in de tussenwateren”, aldus Ir Maris. De mededeling dat het land van Saeftinge zou wor den ingepolderd, noemde Ir Maris zeer voorbarig. Over deze aangelegenheid worden sinds jaren met België be sprekingen gevoerd het is onjuist te zeggen dat deze besprekingen thans in een acuut stadium zouden ver keren. Ook de derde en belang rijkste mededeling in de pu blicatie van Ir Mesu, n.l. die over de nieuwe verbindin gen, is naar het oordeel van Ir Maris zeer voorbarig. Er wordt helemaal in vooruit gelopen op beslissingen die nog moeten worden geno men. Met name geldt dit voor een afsluitdam in het Volkerak. onder overheidsgarantie voor de in richting van vlasserijen en spinnerijen. Concreet gesteld is het zó, dat de overheid een teeltpremie van 1,50 francs geeft voor elke kilo ongerepeld vlas, wanneer dit wordt afgeleverd aan een Franse vlasserij. Wordt dit vlas bovendien nog gedauwroot, dan wordt een extra toeslag gegeven van 2 francs. Bovendien wordt nog eens 32 van de factuurwaarde aan de vlassers ge- subsidiëerd bij levering aan een Fran se spinnerij. Al met al bedraagt zo doende het totale subsidie op de ge middelde verkoopprijs van 1 kilo dauwroot-lint 52 MIDDELBURG, 25 Augustus - De Arrondissementsrechtbank heeft van morgen mevrouw L. H. J. B. uit Breda conform de eis veroordeeld tot een boete van 200 of twee maanden hechtenis. Zij werd schuldig bevonden aan het ongeval met dodelijke afloop, dat zich Zondagmorgen 14 Juni j.l °P de Rijksweg bij Kruiningen heeft af gespeeld. Mevrouw B. bestuurde een auto, die op een motor is gereden. De duo-péissagier, de heer A. Polderman uit Veere, verloor daarbij het leven. GOES, 25 Aug. Het College van B. en W. van Goes is van mening, dat de demping van de Kade beschouwd moet worden als een onderdeel van de ontsluiting van Goes Noord. De sane ring van het gebied, omsloten door de ’s-Heer Hendrikskinderenstraat, Kleine Kade en J. A. van der Goeskade, en het verbeteren van de toegangswegen is van hogere urgentie dan het dempen van de Kade. Immers het geven van „achter- ia nd” voor het „gehele” Noordelijke stadsdeel moet gezien worden als een krachtiger levensinjectie dan alleen maar het scheppen van parkeerruimte door de demping van de Kade. B. en W. zijn dan ook van mening, dat de dem ping van de Kade onmiddelljjk dient te volgen op de sanering van het stads deel in Goes Noord. Dit is het antwoord van B. en W. op vragen van het gemeenteraadslid, de heer R. Zuidema, naar aanleiding van het artikel in ons blad van 21 Augus tus j.l.: „Dringende problemen rond de Kade van Goes”. De heer Zuidema Vraagt, of het juist is, dat het dichten van de Kade niet te verwezenlijken is in het raam van de plannen die van ge meentewege bestaan en of dit niet in strijd is met het besluit van de gemeen teraad van 30 November 1952, om de behandeling van dit vraagstuk uit te stellen tot de behandeling door de ge meenteraad van het ontwikkelingsplan en totdat alsnog een gedegen onderzoek naar de mogelijkheid van demping is in gesteld. In het antwoord zeggen B. en W. nadrukkelijk, dat men van mening is, dat de demping van de Kade noodza- kelijk is. Indien de uitvoering van dit project slechts een kwestie van en kele duizenden guldens was en niet van tonnen, bij de uitgave waarvan de urgentie toch wel zorgvuldige over weging verdient, zouden wij de raad voorstellen tot uitvoering van dit pro ject over te gaan en zouden wij ons niet laten weerhouden door aestheti- sche motieven. Opgemerkt wordt, dat de burgemees ter aan de formulering van het ant woordt niet heeft meegewerkt wegéns uitstedigheid. DE RAADSVERGADERING. In de raadsvergadering, die van avond werd gehouden heeft de heer R. Zuidema (A.R.) nog een vraag gesteld over ons artikel van 21 Aug. In dit artikel wordt n.l. gesproken over een „plan” voor Goes Noord. „Ik wist niet, dat dit plan bestond”, aldus zei de heer Zuidema. „De raad weet ook van niets”. Wethouder J. J. van Melle antwoord de als voorzitter, dat in een gesprek tussen leden van het comité van Goes Noord en B. en W. een blik is gegund achter de schermen. Het plan is er nog i niet d< Van Melle meedelen, dat het in de be doeling ligt van B. en W. met kracht het probleem Goes Noord aan te pak ken. De heer Zuidema dankte B. en W. GOES, 25 Aug. De Nederlandse Federatie van Vlassersverenigingen heeft in een brief aan de ministers van Landbouw en van Economische Zaken de beleidskwestie aan de orde gesteld ten aanzien van de vraag op welke wijze de nadelige gevolgen van het door de Franse overheid toegepaste protec tionisme voor de Nederlandse vlasindustrie ongedaan kunnen worden ge maakt. Op korte termijn is een onderhoud aangevraagd. De ministers zijn in kennis gesteld van de inhoud van een rapport, dat door het S.T.I. voor Zee land op verzoek van de R.K. Zeeuwsvlaamse Vlassersbond is uitgebracht waarover elders in dit nummer het een en ander wordt medegedeeld. Men ontveinst zich niet, zo verklaar de de heer H. M. Francken, secretaris van de Vlassersbond, tijdens een pers conferentie, dat het voor de Nederland se regering allerminst gemakkelijk zal zijn een oplossing te vinden. Neder land huldigt het principe van interna tionale vrijhandel en het treffen van maatregelen tegenover Frankrijk is al vlug in strijd daarmee. De huidige si tuatie is echter voor de Nederlandse en de Belgische vlasindustrie onhoud baar. De Belgische overheid heeft reeds toegezegd iets voor deze indus trie te zullen doen. Men ziet deze ma terie als een Beneluxprobleem en de twee landen zullen in elk geval een drachtig optreden. Het belang van de vlasverwerkende industrie voor Nederland is groot. En zeker niet minder voor Zeeland. Tach tig procent van het eindproduct is voor de export bestemd. Daarmee worden jaarlijks 50 tot 60 millioen aan devie zen verdiend. Dit seizoen werd 33.000 ha vlas uitgezaaid, terwijl de productie van rond 15.000 ha in ons land wordt verwerkt. Bovendien zijn door de exportsub. sidies op de vlaslintmarkt de Belgische en Nederlandse vlasserijen sterk in he nadeel. Door de oneerlijke concurren- tie met betrekking tot de afzet van Belgisch en Nederlands vlaslint op de Franse markt ondervinden zij een kunstmatig dalende markt. De speel ruimte ter dekking van productiekos ten en ondernemerswinst is door dij alles zeer gering. -d< zo’n druk - En weet je W ■a;„.au»end»>s De waarschuwingsdienst van de Kring Zeeland der Ned. Fruittelers Organisa tie de Rijkstuinbouwvoor- lichtingsdienst en de Plan- tenziektenkundige Dienst hebben de fruitkwekers ge waarschuwd voor de larven van het fruitmotje. Over ’t •algemeen werden hiervan weinig vlindertjes waarge nomen, zodat tot nu toe met één bestrijdingsadvies kon worden volstaan. De laatste tijd neemt de activiteit van de motjes enigszins toe. Hiervan is weliswaar geen schade van betekenis te ver wachten, maar op de bedrij ven, waar de carpocapsa elk jaar veel schade doet, vooral in de oudere fruitcentra, is het raadzaam zo spoedig mogelijk een bespuiting uit te voeren met parathion. GOES, 25 Aug. Tengevolge van het voeren van een kunstmatig beleid door de Franse overheid is een overproductie van vlaslint ontstaan of dreigt telkens te ontstaan. Het marktbederf en de onzekerheid worden hierdoor zeer sterk in de hand gewerkt en het is de vraag, of al deze kunstmatig gesteunde bedrijven in Frankrijk zich zonder deze steun zouden kunnen handhaven. Dit is de algemene conclusie, waartoe het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland is gekomen in zijn rapport omtrent de gevolgen van de Franse beschermende politiek voor de Nederlandse vlasindustrie. De door Frankrijk toegepaste maatregelen zijn ook voor de werkgelegenheid zowel in België als in ons land ongunstig. In December 1952 en Januari 1953 b.v. waren in België 4000 werknemers in de vlasindustrie werkloos, welke werkloosheid van Belgische zijde werd toegeschreven aan het tekort van strovlas. Toen de Belgen zich daartoe in Nederland wilde dekken, stegen de strovlasprijzen zodanig, dat de Zeeuwsvlaamse vlasnijverheid het vlas onbewerkt aan België ging verkopen, waardoor ook in deze streek van ons land de werkloosheid sterk toenam. Maatregelen om deze belangrijke Nederlandse industrie tegen onnatuurlijke en willekeurige invloeden te beschermen zijn dringend nodig, aldus het rapport. De beschermende maatregelen van de Franse regering ten aanzien van de vlasindustrie dateren van direct na de laatste oorlog. Zij beogen een eigen vlasverwerkende industrie in Frank rijk op te bouwen, die de gehele pro- ductiecyclus van grondstof tot eind product omvat. Vóór 1940 was de ca paciteit van de vlasserijen ontoerei kend ten opzichte van de teelt van strovlas en ook ten opzichte van de spin- en weefcapaciteit in deze bran che. De uitzaai van strovlas nam in Frankrijk toe van 30.400 ha in 1945 tot 55.675 ha in 1952. LEEMTE OPGEVULD. Men is er inderdaad in geslaagd de bestaande leemte op te vullen. Volgens een opgave per Maart 1953 beschikt Frankrijk over 238 vlasserijen, waarin ruim 5500 arbeidskrachten werk vin den. Voor België is dit aantal 8000 en voor ons land 2900. Dat de vlaslintpro- ductie in Frankrijk met sprongen om hoog is gegaan, blijkt uit de cijfers, die voor 1946 ruim 10.000 ton en voor 1952 niet minder dan 37.00 ton aangaven. De Franse spinindustrie omvat een 50-tal fabrieken met een capaciteit van 450.000 spindels, welk productievermo gen vermoedelijk slechts door Rusland wordt overtroffen. CONTINGENTERING EN DUMPING De politiek der Franse regering is echter verder gegaan dan alleen de op bouw van een integraal productie systeem. Deze ging n.l. gepaard met het contingenteren van de strovlas- export en met een politiek van dum ping met vlaslint. Door die contingen- tering reserveert men het Franse stro vlas voor de Franse vlasserijen, terwijl de dumping-politiek leidt tot een over productie van bepaalde, veelal lagere kwaliteiten vlaslint, die in de Franse spinnerijen niet kunnen worden ge bruikt en slechts met financiële steun op de buitenlandse markt kunnen wor den verkocht. Geboren: Nicolaas, z.v. J. M. Vogel en J. van Belzen; Izaak P., z.v. G. Labeur en A. Boone; Cornelia, d.v. J. Corbijn en C. J. v. d. Dool; Jacoba M., d.v. A. de Poorte en D. W. Davidse; Willem, z.v. A. de Rijke en J. Brouwer; Marja J., d.v. J. H. Mulock-Houwer en A. M. H. de Munck; Helena, d.v. P. Labruijère en M. Dekker; Linda, d.v. K. Meertens en G. L. M. Luijens; Sylvia R. M., d.v. P. C. van Luyk en J. G. Meert; Jan L., z.v. W. A. Schonis en M. J. Lous; Henri C. A., z.v. H. C. A. de Rijk en K. den Heyer; Klaas R., z.v. R. van Belzen en J. A. de Groene; Wilhelmina F., d.v. C. Eckhardt en W. Koppejan. Ondertrouwd: W. J. Dolfing, 26 j. en J. Leijnse, 23 j.; J. Ch. Kloeg, 25 j. te Vlissingen en E. C. P. Schellings, 24 j. Overleden: L. J. Maljers, 66 j., geh. m. T. Giffard; C. van de Ketterij, 25 j.; C. M. Hariet, 73 j., geh. m. E. M. Wondergem; J. Buteijn, 77 j., wedn. v. M. Vermeulen; M. Vader, 77 j., wed. v. G. M. Nijpjes; J. A. Harthoorn, 76 j., wed. v. S. B. M. Valk- hoff. prul waarvan meneer de Baron zijn hele kasteel vol had hangen. een verschrikkelijke ophef van. Ze hebben het doek gevonden op een melzolder hier ergens in de stad. Ik snap gewoon niet waar de mensen over maken! Ik vind die frunnik-schilderijen in één woord lelijk! En het Gemeente-museum voor dat ding heeft betaald? Liefst tien-auizeu-- ^al) stukken!” „Van wie was dat schilderij?" vroeg Pieter nog een beetje slape 6- Palet", antwoordde de schilder. „Met een hoedje op de E! Op de export van vlaslint wordt subsidie van 16 gegeven. Er knll bij, dat de regeringspolitiek een J? wisselend karakter draagt. De conr gentering van de Franse strovla, export bestaat in beperking van de uit zaai voor Belgische rekening, van J’ export naar België van ongereneH strovlas en in de vorm van een ve bod om in bepaalde gebieden voor Bel' gische rekening uit te zaaien. Deze uit zaai is dan ook met sprongen term,?' lopen. 8ge' GEVOLGEN VOOR NEDERLAND Voor de Nederlandse strovlasmarkt heeft dit alles tot gevolg, dat België enorm veel meer strovlas is gaan jra porteren de laatste jaren. Vorig iaaj bedroeg deze rond 100.000 ton, terwijl de import uit Frankrijk was teru’J zakt op 43.000 ton. De Franse contingenteringspolitu Verdeelt de Westeuropese markt in twee markten, waarop de prijzen zich betrekkelijk onafhankelijk van elkaar gedragen, waardoor de prijsbewegin. gen heftiger worden en de toch al zeer riskante vlasbranche nog aanmerkelijk riskanter is.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2