van nieuwe Westduitse communist keert Commissie van deskundigen kwam met woordenlijst gereed Marine speurt naar juiste plaats van het wrak Fokker bouwt verkeersvliegtuig met straal-propeller-motoren terug tot de democratie J C_VAnöAd.q_J L - Ii Met ingang van gisteren Voor kortere afstanden Defensiepact voor het Midden-Oosten Dr John zal op het schavot belanden, zegt Prinz Aanvaring voor Vlissingen Herdenking tien jaar „Benelux" India doet niet mee aan het Z,Ch-Azië Pact Haile Selassie naar Nederland „Orkaan uitgerust de berging Ue In samenwerking met Fairchild Vlucht uit Oost-Berlijn Ö'lg Hond kwam tussenbeide De ramp van de „Bontekoe” Garantieprijs voor melk verhoogd De wereldvrëde is er niet mee gediend VOUL’ DE BILT ZEGT: Staking in Duitsland zal zich uitbreiden PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zonnige perioden ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2869 2009, ONZE TAAL WORDT EENVOUDIGER opmer- DAT zeventigjarige DAT op DONDERDAG 26 AUG. 1954 Directeur: JACQ DE SMIT BONN, 25 Augustus 750.000 me taalbewerkers in Noord-Rijnland-West- falen hebben vandaag de tot nu toe geldende loonbepalingen tegen 31 Aug. opgezegd. De vakbond van metaalbe werkers eist een loonsverhoging van tien tot twaalf pfennig. Een voorstel tot een loonsverhoging van vijf pfen nig van de werkgevers was door de vakbond van de hand gewezen. Zaterdag zullen besprekingen over de nieuwe eis worden gevoerd. Hoofdredacteur: J, D. TROOSTHEIDE IJMUIDEN, 25 Augustus Nadat vanmorgen in alle vroegte de mijnen vegers „Volkerak” en „Hollands Diep” van de Koninklijke Marine uit Den Helder vjaren vertrokken om de Maan dag begonnen speurtocht naar het is het 155 jaar geleden dat de Engelsen en Russen bij Den Hel der landden. Dat was dus in 1799. Nederland was bezet door de Fransen en een golf van hoop ging door het land. Helaas liep deze invasie op niets uit. DAT het in de bedoeling ligt van de Zondagsscholen van Kapelle, Biezelinge en Schei e om op Zaterdag 4 September a.s. op het ge meentelijk sportterrein te Kapelle een buitenfeest voor hun leerlingen te organise ren. DAT met ingang van de ze week er op Zaterdag geen veiling van groenten en fruit meer wordt gehouden. De aanveer en de vraag op deze dag is van dien aard, dat hiertoe thans reeds over gegaan kan worden. bestuurde personenauto en een vrachtwagen, die het terrein van de N.S. afkwam en bestuurd werd door G. J. v. d. W. uit Middelburg. De vrachtauto werd licht be schadigd, maar de personen auto liep zware schade op. v. L., die niet vol hield, werd THEORIE EN TEORIE. Er was een zeer radicale stroming in de commissie, die de „th” over de ge hele linie wilden vereenvoudigen. Die radicale groep heeft tenslotte „haar”, of we mogen nu ook schrijven „zijn” zin niet gekregen. Radicaal is evenwel de algehele af schaffing van de „ph”. Dus „philosoof” is uit de boze. Dat moet voortaan zijn „filosoof”. Een werkelijke vereenvoudiging is over het algemeen ingevoerd met be- WASHINGTON, 26 Augustus Een Amerikaanse en een Nederlandse vliegtuigfabriek, Fairschild en N.V. Koninklijke Nederlandsche vliegtuig fabriek Fokker, hebben plannen be kendgemaakt voor gezamenlijke pro ductie van een verkeersvliegtuig, uit gerust met twee turbo-prop motoren. Het vliegtuig, de F-27 „Friend ship”’, is bestemd de „Dakota” te vervangen. De Directeur van de Fairchild-fabriek, Boutelle, zeide, dat de F-27 „Friendship” in het bijzon der geschikt zal zijn voor de kortere luchtlijnen. Het aanvankelijke plan om de F-27 uit te rusten met zuigermotoren werd opgegeven. Een turbo-prop-motor is trekking tot de in van oorsprong Griekse woorden voorkomende ph en rh, die overal door f en r zijn vervan gen. (foto en ritme). De vereenvoudiging van th tot t is echter beperkt tot enkele gevallen, waarin thans reeds de schrijfwijze t voorkomt, doch th is als voorkeurs- vorm gehandhaafd (theorie, ook teo- rie). leeftijd te Rotterdam is overleden, de heer F. Naere- bout, oud-gemeenteseertaris van Zierikzee. Prinz zei, dat een koerier van de Oost-Duitse communistische partij hem in Februari 1951 een uitnodiging had gebracht tot het bijwonen van een communistische bestuursvergadering te Loewenberg (Brandenburg) waar hij door de Oostduitse veiligheidsdienst werd gearresteerd. De leider van de Westduitse commu nistische partij, Max Reimann, had hem er van beschuldigd gedeeltelijk verantwoordelijk te zijn voor het ge brek aan succes van de partij in West- Duitsland. De nachtelijke verhoren, die hij had moeten ondergaan, gingen alle lichamelijke en geestelijke kwellin gen te boven, die hij in het nazi-con- centratiekamp Sachsenhausen had doorgemaakt. Men had hem en vier andere vooraanstaande communisten tot de betekenis willen dwingen te hebben gewerkt voor de Britse ge heime dienst. Hij was naar het Westen gevlucht, omdat hij niet in een partij met zijn cipiers wilde zijn. Prinz noemde dr Otto John, het voormalig hoofd van de Westduitse ge heime dienst, en Karl Franz Schmidt- Wittmack, voormalig Duits parlements lid, die beiden naar ’t Oosten zijn uit geweken, zijn marionetten van ’t com munisme, die slechts zo lang zouden worden gebruikt tot zij het doel van de Oostduitse communistische partij had den gediend om daarna als zovele an deren op het schavot te eindigen. Verder heeft men in vele gevallen twee vormen toegelaten als met woor den als „compliment” en „conducteur”. Dus geen rode streep meer als U „kon- ducteur” ziet staan, waarbij we opmer ken dat uniformiteit in de schrijfwijze alleszins is aan te bevelen. De officiële schrijfwijze van de Ne derlandse taal wordt gevolgd in alle ministeriële departementen, autoritei ten, colleges en ambtenaren uitgaande, in het Nederlands gestelde, stukken. De instellingen van openbaar, zowel als van gesubsidieerd bijzonder onder wijs volgen de officiële schrijfwijze van de Nederlandse taal. leden van de commissie van Nederlandse Behalve over de spelling in eigen lijke zin, geeft de woordenlijst ook voorlichting over het zgn. woordge slacht. En hierin verschilt de nieu we lijst aanzienlijk van wat men tot nu toe in woordenlijsten of hand woordenboeken aantrof. Vooral ten Noorden van de grote ri vieren is het „vrouwelijke” in de ge sproken taal, behalve dan in betrek king tot persoonsnamen, bijna geheel verdwenen. Zo zegt men van de klok: „Hij staat stil”, en van de lamp: „Hjj gaat uit”. Dat was niet goed, want men moest schrijven van de lamp „Ze gaat uit”, omdat lamp vrouwelijk is. Deze kwestie gaf in Noord-Nederland bij het onderwijs en in de practijk van het schrijven zeer veel moeilijkheden. Dit verandert nu. De woordenlijst richt zich nu naar de levend gesproken taal. De regel is nu, dat het toegestaan is üe voorwerpsnamen in de breedste zin mannelijk te bezigen. Dus wie van de woordenlijst wil schrijven, dat hij in veel opzichten verbetering brengt, of dat hij niet radicaal genoeg is, die maakt geen „fout” meer. Verder heeft de commissie de schrijfwijze geregeld van de zgn. „tus senletter in samenstellingen”. De moei lijkheid heeft men trachten op te los sen of „handelsschool” met één of met twee s’en moet worden geschreven en of het „hondenbrood” of hondebrood” moet zijn. Verschillende regels zijn hiervoor opgesteld. Zo zal het zijn „notedop” en „speldeknop”, maar „aal bessenjenever omdat dit woord on middellijk de gedachte aan 'een meer voud opwekt. We noemden maar een voorbeeld. Ook is de schrijfwijze „excercitie, concilie en grammofoon”, de zgn. bastaardwoorden geregeld. Het ging er om deze woorden te vernederlandsen. BEIROET, 25 Augustus Egypte en Irak zijn overeengekomen het Arabi sche verdrag voor wederzijdse bijstand te vervangen door een Middenoosters Defensiepact op bredere basis, waartoe later ook Turkije en Pakistan zouden kunnen toetreden. Egypte en Irak zouden overeengeko men zijn, dat Irak zich niet zou aan sluiten bij het Turks-Pakistaanse ver bond. Irak zou echter een unie met Sy rië aangaan onder voorwaarde, dat de Pro-unionisten in de Syrische algemene verkiezingen een meerderheid zouden verkrijgen. In diplomatieke kringen verklaart men, dat Jordanië zich bij een even tueel tot stand gekomen Iraaks-Syri- sche unie zou aansluiten. Hiermede zou de Arabische Liga een effectieve re gionale organisatie worden, welke een defensie-organisatie voor het Midden- Oosten zou organiseren en steunen. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Hujjssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krafcbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. JOHANNESBURG, 25 Aug. In de buurt van Johannesburg, de bekende stad in Zuid-Afrika, heeft zich een sterk staaltje van liefde van een hond voor de mens voorgedaan, dat niet onvermeld mag blijven.' De hond van mevr. Miller in ’t plaatsje Primrose, dat vlak bij Johannesburg ligt, kwam Dins dag thuis met een pasgeboren ne- gerbaby in de bek. Hij legde het kind aan de voeten van zijn mees teres neer. De zuigeling is naar een zie kenhuis overgebracht en maakt het thans goed. Men vermoedt, dat de moeder het kleine wicht op een nabijge legen vuilnisbelt heeft achterge laten, waar de hond het kind heeft gevonden. DAT het elftal van de C.O.A.K. dat steeds weer be reid wordt gevonden als te genstander van Zeeuwse clubs op te treden bij wed strijden ten bate van een liefdadig doel, nu zelf de liefdadigheid gaat beoefe nen. Het heeft n.l. het eers te elftal van Middelburg uit genodigd om vanavond om half zeven een wedstrijd te komen spelen op het Na- dorstterrein ten bate van het Militaire Sanatorium Fonds. DEN HAAG, 25 Augustus Met ingang van vandaag gaat bij Koninklijk Besluit een nieuwe schrijfwijze in van de Nederlandse taal, die op enkele punten afwijkt van de gebruikelijke spelling. Er is n.l. ge reed gekomen een woordenlijst, waarin men kan naslaan de schrijfwijze van de Nederlandse woorden volgens de spellingswet 1947 en het Bel gisch spellingsbesluit van 1946. Die wet en dat besluit zijn tot stand gekomen in overleg tussen de Nederlandse en Belgische regering. Deze samenwerking is voortgezet in de woordenlijst, die samengesteld is in opdracht van de beide regeringen. Opstellers van de woordenlijst zijn - - - en Belgische deskundigen. DAT door de grote regen val van de laatste dagen de frambozenoogst ineens af gelopen is. De vruchten, die er nog hingen zijn tengevol ge van de regen gerot en het frambozenseizoen heeft DE BILT, 25 Augustus Wisselen- de bewolking met flinke opklaringen, maar in de middag hier en daar vor ming van een bui. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Op- en ondergang van Zon ui Maan: Vrijdag: Zon op 5.42 u., onder 19.41 u. Maan op 4.32 u., onder 18.57 u. Hoogwater Vrijdag 27 Aug.: Vlissingen: 1.11 u. 1.85 m., 13.28 u. 1.84 m. Terneuzen: 1.39 u. 2.03 m., 13.5G u. 2.02 m. Wemeldinge: 2.48 u. 1.66 m., 15.10 u. 1.57 m. Zierikzee: 2.36 u. 1.42 m., 14.56 u. 1.32 m. ’s-GRAVENHAGE, 25 Augustus De minister van Landbouw heeft de garantieprijs voor melk met een vet gehalte van 3,7 procent verhoogd tot 21,40 per 100 kg. De verrekenprijs voor deze melk werd gebracht op 23,40 per 100 kg. In beide gevallen betekent dit een verhoging met 0,80. Een en ander is geschied op grond van berekeningen van het Landbouw Economisch Instituut en is het gevolg van de stijging van de lonen in de landbouw in Mei 1954, waardoor de productieprijs van melk in de land bouwbedrijven met 80 cent per 100 kg steeg. Naar van officiële zijde verzekerd wordt, heeft de verhoging van de ga rantie- en verrekenprijzen thans geen directe gevolgen voor de prijzen van de consumptiemelk. De stijging wordt namelijk vooralsnog opgevangen door een grotere subsidie uit het Landbouw- egalisatiefonds. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord een straalmotor, die een propeller aan drijft. De motoren zullen van Britse makelij zijn, namelijk van het type Rolls-Royce Dart. Ook de viermotorige Britse „Viscount” is met dit type mo toren uitgerust. Er zijn onderhandelingen gaande over aanmaak in licentie van onder delen van de motoren in de Verenigde Staten Krachtens de tussen de Fairchild- en de Fokker-fabriek gesloten overeen komst krijgt Fairchild het recht de F-27 te bouwen en op het Westelijk halfrond te verkopen met uitzondering van Brazilië. De Fokker-fabriek is reeds bezig de twee eerste prototypen van de F-27 te bouwen. De eerste vluchten zullen in het voorjaar van het volgend jaar wor den gemaakt. Met de levering van toe stellen van dit type in de Verenigde Staten zou, naar men verwachtte, in 1956 een begin kunnen worden ge maakt. HAMBURG, 25 Augustus -De voormalige leider van de communis tische partij te Hamburg, Wilhelm Prinz, die na 39 maanden gevange nisstraf in Oostduitsland te hebben uitgezeten vandaag te Hamburg terugkeerde, heeft zijn betrekkingen met de partij, die bijna dertig jaar oud zijn, opgegeven. De laarzen van de Russische geheime politie en de Oostduitse com munisten hadden hem tot het besluit gebracht tot de democratie terug te keren. VLISSINGEN, 25 Augustus Van avond omstreeks kwart voor elf zijn op de rede van Vlissingen het Neder landse stoomschip „Leopoldskerk” en het Panamese schip „Dominator” met elkaar in aanvaring gekomen. De „Leopoldskerk” liep een v-vormige in keping op even vöor de achterschroef. De neus van de „Dominator” werd in- gedrukt. Aangezien de schade boven de waterlijn is opgelopen bestaat voor beide schepen geen gevaar. Wel zijn de sleepboot „Adrien Letzer” en het bergingsvaartuig „Zeeleeuw” uitgeva ren voor eventuele assistentie, maar de boten konden weer naar de haven van Vlissingen terugkeren. De schepen zijn voor anker gegaan en wachten op een bewijs van zee waardigheid. De „Leopoldskerk” meet 7257 br. reg. ton en de „Dominator” ongeveer 7000. NEW DELHI, 25 Augustus De premier van India, Nehroe, heeft in de Nationale Vergadering verklaard, dat India geweigerd heeft deel te nemen aan de Zuid-Oost-Aziatische conferen tie. Het is van oordeel, dat een confe rentie over de instelling van een Zuid- Oost-Aziatisch Defensieverbond moge lijk de tendentie naar verzoening ver oorzaakt door de Indo-Chinese wapen stilstand, een tegenovergestelde rich ting zou geven. Een dergelijk verbond zou op het ogenblik meer bederven dan men zou kunnen hopen, dat het in de toekomst goed zou kunnen doen. Collectieve veiligheid zou slechts kunnen worden bewerkstelligd door de spanningen in de wereld op te lossen en door de ontwikkelingen van een collectieve vrede. De regering van India is van mening, zo vervolgde hij, dat van de vermin dering van de spanning in de wereld ten gevolge van het bereiken van de Indochinese wapenstilstand, gebruik gemaakt dient te worden ten behoeve van vooruitzichten van de wereldvre de. Nehroe zeide te hopen dat het begrip tussen India en communistisch China de kern in zich bergt voor een stelsel van collectieve vrede. Dat is het enige alternatief voor paraatheid voor moge lijke oorlog en de enige stap naar wer kelijke vrede. s-GRAVENHAGE, 25 Augustus UP 17 September zal de Benelux tien laar bestaan. Dit feit zal in Den Haag worden herdacht met een academische J-'uing ’s middags, vermoedelijk om alf drie, in de Ridderzaal. Deze bij enkomst, waarvan het Ned. ministerie an Buitenlandse Zaken de organisatie p. zl^b heeft genomen zal worden in- fo ui d°or de minister zonder porte- d»U1 mr J- M. A. H. Luns, waarna 7 cirie ministers van Economische xe k van Nederland, België én Lu- «mburg het woord zullen voeren. hetes av?pds om 20 uur wordt door Ririu com*t® Benelux eveneens in de oerzaal een receptie gehouden. bpsu, Brussel wordt aan het tienjarig (U.. .an reeds op 7 September een her- zitti„lng Sewijd met een academische Bpnoig’ 2e°rganiseerd door het comité- des A i waarschijnlijk in het Paleis dr E T pm*es’ waarna om 18 uur mr M. H. Jaspar, secretaris-ge- van de douane-unie een receptie hierdoor een onverwacht einde gekregen. ’-GRAVENHAGE, 25 Augustus Naar verwacht wordt zal de Keizer van Ethiopië, Haile Selassie, van 3 tot 6 November a.s. een officieel bezoek aan ons land brengen. Nadere bijzonderhe den over het programma van het be zoek zullen nog worden bekend ge maakt. Zoals men weet heeft Prins Bern- hard destijds op uitnodiging van de Keizer een bezoek aan Ethiopië ge bracht. Uitgave: richting „Zeeuwsch Dagblad’ unofdkantoor: Goes, L. Vorststr. in Tel 2438 bij geen gehoor voor dvertenties 2970, voor redactie j435 Giro 274289. Kantoren: ,n(,ringen: Lammensstraat 17, Talef 2754; Middelburg: Korte inordstr. 85. Tel. administratie S Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes DAT in het Spui te Brou wershaven een grote zwaan is gesignaleerd. Het bleek een zgn. „Deen” te zijn. De Tegen eerste wintergast dus, die doende - rechts waarschijnlijk door het weer proces-verbaal opgemaakt, enigszins in de war is ge raakt, want normaal worden DAT in de Magdalena- deze dieren pas opgemerkt straat in Goes in de stro- bij het invallen van de mende regen een kanarie zo vorstperiode. maar het hoogste lied zong, weer of geen weer. Het DAT gisteravond op de beestje zat op een balkon- Kanaalweg te Middelburg netje van zijn pas genomen een botsing is ontstaan tus- vrijheid te genieten en iede- sen een uit de richting re mopperaar op dat weer Nieuwland komende en werd door het getjilp opge- door L. v. L. uit Vlissingen vrolijkt. Zo’n kanarie toch. wrak van de K.L.M.-machine „Willem Bontekoe” voort te zetten, nu met be hulp van het Asdic-apparaat en met een sleeptros, werd H.M. zeesleepboot „Orkaan” in allerijl uitgerust met duikmaterieel om bij een eventuele vondst direct duikersassistentie té kunnen verlenen. Men laadde het ma terieel over van het duikersvaartuig Y 8656 op de „Orkaan” die beter tegen het werk in volle zee is bestand. (Zie foto). De pogingen van Hr Ms fregat „Wolf” om door middel van het Asdic- apparaat het wrak van de „Willem Bontekoe” te localiseren, hebben nog geen enkel resultaat opgeleverd. Het Marineschip heeft het opsporingswerk de hele nacht voortgezet. De mijnenvegers „Hollands Diep” en „Volkerak”, die gisteren door dreggen gepoogd hebben de plaats van het ver ongelukte K.L.M.-vliegtuig te bepalen, zijn bij het aanbreken van het daglicht weer uit Den Helder vertrokken. De beide Marineschepen zijn door een in het waterhangende kabel met elkaar verbonden. Op deze wijze hopen zij het wrak te kunnen vinden.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1