Wrak van Rio de commissie wijst Europees Leger af PRESIDENT VAN BRAZILIË PLEEGT ZELFMOORD K. L. M.-toesteJ eindelijk gevonden LlMJj van na Dramatische ontwikkelingen Janeiro na aftreden Vargas in Dijkwater gaat vannacht dicht Parijs moet E, II G. ratificeren Attlee sprak met Mao Het slechte weer en de atoomproeven Er bestond geen enkel verband Schmidt-Wittmack nam documenten mee Onrust in het gehele land Regering stelt geen vertrouwenskwestie Na lange naspeuringen Kabinet afgetreden Zaterdag E.V.G.-debat m Buitenlandse Stoffelijke resten van enige over ledenen geborgen. ul Spanning bij Dreischor i- !- In enkele regels melden wij nog Mening van Churchill DE BILT ZEGT: Plaatselijk buien. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 1 ZEEUWSCH DAGBLAD I Ijl g e WOENSDAG 25 AUG. 1954 Directeur: JACQ DE SMIT 10e JAARGANG No. 2868 Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord deeld, dat dank zij de op brengst van de bazar ook de ploeg van de Arnhemse Rei- l- ir n is e d e 1. i- :t n d le n e L. verbindin n :t T 9, 1, E is het zeven jaar geleden dat of* ficieel werd bekendgemaakt, dat het tekort aan woningen op 300.000 werd geschat. Nu staan we er weliswaar wel gunstiger voor, maar in vele plaatsen kan nog van een schrijnend woning- probleem worden gesproker^ EINDELIJK RESULTAAT. Vanmorgen steeg van Schiphol ook een Dakota op met aan boord de be kende piloot Sillevls. De heer Sille- vis maakte deze vlucht mee in ver band met zijn kennis van de zee langs de Nederlandse kust. Om één uur keerde de Dakota terug. Naar het schijnt had men tijdens deze vlucht succes gehad. De heer Sillevis begaf zich tenminste met spoed naar IJmuiden om aan boord van de „Noord-Holland” te gaan. Om halt elf vanavond kwam men terug in IJmuiden met het bekende resultaat. Maandagavond laat is de loodsboot „Bellatrix” uit IJmuiden met wrak stukken en het stoffelijk overschot van één der passagiers in de thuishaven te ruggekeerd. Foto boven: Het lijkje van het 9- jarig zoontje van de familie Baussan wordt naar de op de wal gereedstaande wagen overgebracht. Foto onder: De wrakstukken worden met een handkar afgevoerd om door de Raad van de Luchtvaart onmiddellijk te worden on derzocht. DAT de heer F. te Hein- kenszand gistermiddag in de bocht aan de Oude Kamer met z’n motorrijwiel kwam nigingsdienst in de gelegen- te slippen. Hij maakte een heid kan worden gesteld om lelijke val en brak z’n been, dit festijn bij te wonen. Van Na verbonden te zijn is hij gemeentewege zal hen en de naar het ziekenhuis te Goes musici van de Arnhemse po- litiekapel (140 personen) een diner worden aangeboden. Het dorp zal door de buurt verenigingen worden ver sierd en de toren, het ge meentehuis en de nieuwe O.L.-school zullen feestelijk worden verlicht. DAT Frankrijk met ingang van 15 September a.s. de im port van Waddenmosselen zal toestaan. De moselzaad- Het Hongaarse persbureau deelt mede, dat de overstromingsschade in Hongarije ongeveer 250 millioen gulden is. alternatief voor de E.V.G., zoals toe lating van West-Duitsland tot de N.A. V.O. NEW YORK, 24 Augustus Chur chill heeft bij het gesprek op zijn bui ten te Chartwell met Mendès-France geweigerd in de door Groot-Brittannië ingenomen positie ten aanzien van de E.V.G. wijziging te brengen. Hij drong er op aan, dat de Franse premier zal pogen het E.V.G.-Yerdrag in zijn hui dige vorm door het Franse Parlement te doen aanvaarden. Churchill zou ook geweigerd hebben te spreken over enig DE BILT, 24 Augustus Verander lijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige, tijdelijk krachtige wind in hoofdzaak tussen Noord en Oost en later draaiend naar Noordoost. Dezelf de of iets hogere temperaturen. DAT op 10 en 11 Septem ber a.s. in de garage van de heer v.d. Endt te Kloetinge de jaarlijkse bloementen- van de arbeiders zal voort zetten. RELLETJES. Niettemin zijn op verschillende plaatsen in het land relletjes uitgebro ken. Aanhangers van Vargas drongen het gebouw van de Nationale Democra tische Unie binnen en vernielden de inboedel. Nummers van de „Tribuna de Empresa”, het blad van Carlos La- cerda, op wie 5 Augustus een aanslag werd gepleegd, werden uit de kranten kiosken gehaald en verbrand. .In Belo Horizonto hebben aanhan gers van Vargas het Amerikaanse con sulaat aangevallen. In het consulaat werden boeken en meubels vernield, voordat de militaire politie er in slaag de de indringers te verspreiden. Ver moed wordt dat deze uitlating een ge volg is van de verklaring van Vargas dat buitenlandse krachten bezig zijn het land te beroven. DAT de beruchte konij nenziekte myxomatose thans ook in bijna alle dorpen van Noord-Beveland voorkomt. Tot dusverre zijn er negen gevallen geconstateerd, t.w. 5 te Kamperland, 2 te wisse- kerke en 1 te Kortgene en Kats. Alleen Coüjsplaat te voor de ziekte gevrijwaard gebleven. sche gevolgen van dien. Formeel was overeengekomen, dat Vargas 90 dagen met verlof zou gaan en dat Filho ge durende deze dagen President zou zijn. De nieuwe President Filho zal over gaan, tot het vormen van een nieuw Kabinet op brede basis. Hij heeft be loofd dat hij de politiek van Vargas tot verhoging van de levensstandaard toonstelling zal worden ge houden. De muziekvereni ging zal medewerking ver lenen. DAT het zoontje van de heer I. Wielaard te Stave- nisse bij het spelen op de wip is komen te vallen en een pols brak. DAT de heer G. Beurkens te St Philipsland tijdens het achteruitrijden van een vrachtwagen met zijn schou der beklemd raakte tussen een muur en de wagen. Hij brak een sleutelbeen. PARIJS, 24 Augustus Na het be zoek van Mendès-France aan Chur chill (zie foto) heeft het Franse Kabi net besloten, dat het in de Nationale Vergadering niet de vertrouwens kwestie zal stellen naar aanleiding van het verdrag inzake de Europese Verde- digingsgemeenschap. Het zal de ver gadering laten stemmen, zoals het haar goed dunkt. Premier Mendès-France verklaarde na afloop van de Kabinets vergadering, dat 28 Augustus gehand haafd blijft als begindatum voor het debat. De regering zal zich tegen elke motie in de Nationale Vergadering kanten, welke gericht is op uitstel van een besluit aangaande de E.V.G. De Nationale Vergadering heeft voor zich een rapport van haar commissie van Buitenlandse Zaken, dat verwer ping van ratificatie van het E.V.G.- Verdrag aanbeveelt. Het debat zal daarom op basis van dit rapport wor den gevoerd. Indien de andere vijf landen met alle of een aanzienlijk deel van de Franse voorstellen hadden ingestemd, zou de positie van de regering bij het komen de debat anders geweest zijn en de re gering zou bereid zijn geweest haar bestaan op het spel te zetten door het stellen van de vertrouwenskwestie. Maar in de gegeven omstandigheden kan de regering geen druk op de Na tionale Vergadering uitoefenen, aldus de Franse Premier. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. DREISCHOR, 24 Augustus Indien zich op het laatste ogenblik geen te genslagen meer voordoen, zal om streeks één uur vanacht de afsluiting van het Dijkwater aan de Noordkust van Schouwen en Duiveland tussen Dreischor en Sirjansland een feit zijn geworden. Dan hoopt men n.l. de kist dam met klei zover boven water te hebben gekregen, dat het vloedwater er niet meer overheen kan spoelen. De afwerking en de verdere uitbouw van de zware dijk, die het water uit de Grevelingen en de toegang onmogelijk maakt, kan dus beginnen. Ligt die dijk eenmaal op de gewenste hoogte en breedte, dan zal de veiligheid voor de omliggende polders aanmerkelijk zijn verhoogd en zal menselijk gespro ken een herhaling van de ramp, die vorig jaar in de dijken grote gaten sloeg bij Stevenssluis en Sirjansland, zich niet meer voordoen. Vanavond om zeven uur, als het laag water is, wordt met het treffen van de laatste voorbe reidingen voor de sluiting begonnen en dan zal het de eerste zes of zeven uur een hard gevecht met de tijd wor den. Bij deze afsluiting worden geen cais sons of andere betonnen gevaarten ge bruikt. Men zal de klassieke methode toepassen, hetgeen hier mogelijk is, omdat de capaciteit van het sluitgat zelfs niet is te vergelijken met dat van Ouwerkerk of Schelphoek vorig jaar. Wie een bezoek aan het werk brengt ziet wel een grote bedrijvigheid, maar mist het spectaculaire van de grote dijkdichtingen op Schouwen-Duive- land. Hier is het beeld anders: rond 70 man fiksen het karwei, dat van te voren nauwkeurig .is uitgekiend en waar geleidelijk aan kon worden aan gewerkt op het grote moment van van nacht. Eigenlijk had men dat is Rijks waterstaat en aannemer Broekhoven al begin Augustus willen sluiten, maar stagnatie in de aanvoer van zand en vooral het onwerkbare weer hebben dit tijdstip verlaat. Maar daarvoor kon den de voorbereidingen des te inten siever zijn. De bodemverdediging in het sluitgat dat een breedte heeft van 80 meter heeft het uitstekend gehouden. Er zijn enkele zinkstukken in neergelaten, waarop steen is ge stort. Deze „vloer” ligt op 1.50 bene den N.A.P. Er moet een schijf klei op komen tot een hoogte van 2.50 boven N.A.P., wil de dam de vloed kunnen keren. Zover hoopt men nu om één uur in de ko mende nacht te zijn gevorderd. In het sluitgat, dat aan beide zijden door een met basaltsteen verdedigde dijkskop wordt ingesloten, zijn al eni ge tijd geleden stevige palen (in vier rijen) in de ondergrond geslagen. Op deze manier is een brede brug of een steigerwerk ontstaan, waarop spoor rails is aangelegd aan de kant van de Grevelingen. En nu is het de bedoeling middenin, houten schotten aan de palen te spij keren, zodat uiteindelijk een soort van kist ontstaat. Met het aanbrengen van deze schot ten wordt vanavond zeven uur begon nen. Zodra een stuk gereed is, zal over de steiger een locomotief met 50 kip- karren komen aanrijden en die kipkar- ren zullen hun vracht klei (per kipkar is dat 3 kubieke meter) in de kist de poneren. Dat zal worden herhaald tot de vereiste hoogte is bereikt. In totaal zal globaal 1500 kubieke meter nodig zijn. De schorklei wordt gehaald bij Stevenssluis, waar draglines de kip- karren vullen. In feite komt het er dus op neer, dat men met het storten van klei (en het stellen van de schotten) het water voor blijft. (Vervolg op pagina 2). LIKING, 24 Augustus De Britse zevlUr’leider Clement Attlee, een der Chir,n Part*jteden, die een bezoek aan dorh^ jen8en, heeft vandaag een on- Chm°Ud ,van drie uur gehad met de aan?aeiSeuleider Mao Tse Toeng. Een ndn-i, “oge staatslieden was by het ae.houa aanwezig. LONDEN, 24 Augustus Atoom- ontploffingen hebben geen merkbare invloed op het klimaat in de wereld, aldus heeft de directeur van de Britse weerkundige dienst, dr Sutton, van avond gezegd. Zij zouden ten hoogste plaatselijke buien direct na de ontploffing kunnen veroorzaken. Het klimaat van de aarde zou alleen beïnvloed kunnen worden door de verspreiding van een massa stof en deeltjes in de atmosfeer ten gevolge van een ontploffing van de sterkte van de uitbarsting van de Kra katau in 1883, zeide dr Sutton naar aanleiding van geruchten, dat de ont ploffingen van de laatste tijd de oor zaak zouden zijn van deze regenachtige zomer. Hij betwijfelde het of de water- stofbomontploffingen die sterkte had den gehad. DAT de gehele netto-ont- vangst der entreegelden op Miniatuur Walcheren op 31 Augustus a.s. bestemd zal zijn voor het Koningin Wil- helminafonds voor de kan kerbestrijding. Er is voor dit doel al een keer gecollec teerd. Morgen zulleh op de Miniatuur 60 invalide kmde- deren ontvangen worden. De kinderen van „Kinder- zorg” brachten al een be zoek en nu zullen ook de kinderen van „Zonneveld” nog worden uitgenodigd. DAT de heer K. uit Kort gene gisteren halfverwege de Veerweg naar Wolf aarts dijk met een huurauto in een sloot is gereden. De wa gen kantelde om en werd erg beschadigd. De chauffeur kwam met de schrik vrij. Uitgave: idichting „Zeeuwsch Dagblad” Roofdkantoor: Goes, L. Vorststr. m Tel 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie Lj5 Giro 274289. Kantoren: «kslngen: Lammensstraat 17, Ttlef 2754; Middelburg: Korte Lordstr. 35. Tel. administratie inns Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes nemen. het vliegtuig het deze wijze de plaats nauwkeurig be paald worden, dan zouden de duikers aan boord van de zeesleepboot „Or kaan” hun werk beginnen. De zee was op de plaats van de onderzoekingen ongeveer 15 tot 16 meter diep. Gisteravond om zes uur hadden de schepen van de Koninklijke Marine echter nog geen spoor van het wrak van de „Willem Bontekoe” gevonden. Op dat ogenblik werd gezocht op een afstand van ongeveer 12 km dwars van Bergen. SPANNINGEN. Vargas werd in Januari 1951 voor een termijn van vijf jaar tot president gekozen. Een staatsgreep van het leger had in 1945 een einde gemaakt aan het vorige bewind. De laatste drie weken waren er te kenen, dat er een crisis op handen was. De leider van de Braziliaanse lucht- macht zou Vargas reeds verzocht heb ben af te treden. De spanning van de laatste weken bereikte een hoogtepunt door een moordaanslag op een hoofd redacteur van een dagblad, die tegen het regiem van Vargas was. Bij deze aanslag werd een officier van de lucht- macht gedood. De ontknoping kwam vandaag toen Vargas te kennen werd gegeven, dat hij af moest treden met alle dramati- RIO DE JANEIRO, 24 Augustus De President van Brazilië, Vargas, heeft zich met een kogel door het hart geschoten, nadat de Ministerraad na een langdurige vergadering hem te kennen had gege ven af te treden. Generaal Caiado de Castro, chef van het militaire huls van de Braziliaanse President,, bezweek aan een hartaanval, toen hij het bericht van Vargas’ zelfmoord ontving. Vice-president Cafe Filho Is President Vargas opgevolgd. In het „Laranjeiras” Paleis heeft zijn plechtige installatie inmiddels plaats gehad. Na al deze gebeurtenissen is het Kabinet afgetreden. In het gehele land zijn vandaag door de aan hangers van Vargas ernstige betogingen gehouden. Vargas heeft zich van het leven beroofd in het paleis van de Pre sident. Hij liet een schrijven na, waarin hij verklaarde te betreuren niet meer voor de minder bedeelden gedaan te hebben. Verder wordt in deze boodschap gezegd, dat zekere binnen- 'en buitenlandse groepen het land willen beroven. De zoon van de President, Lutorno, was de eerste, die het ontzielde li chaam van zijn vader vond. Kort na hem betrad de minister van Financiën, Osvaldo Aranha, het vertrek. Hij ver loor het bewustzijn. Ook de echtgenote yan de President en zijn dochter toon den zich diep geschokt. Vargas had zich na de bewuste mi nisterconferentie teruggetrokken. Hij zei, dat hij wilde rusten. Niemand had zo een dramatische ontknoping ver wacht. BERLIJN, 24 Aug. Volgens het te West-Berlijn verschijnende sociaal democratische blad „Telegraf” heeft de bondsdagafgevaardigde, Schmidt-Witt- toack bij zijn verdwijning naar Oost- buitsland een reeks belangrijke docu menten meegenomen, waartoe hij In zijn hoedanigheid van lid van verscheidene commissies van de Bondsdag toegang had. O.m. zou hij verslagen hebben meege nomen van de commissies betreffende e E.V.G., de eenwording van Dults- and, de Europese veiligheid en blnnen- andse zaken. Bovendien zou hij hebben «schikt over belangrijke documenten 'er vertrouwensmannen van de estduitse chrlsten-democratlsche par- "1 m Oost-Duitsland. overgebracht. DAT de kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente te Kortgene z’n goedkeuring heeft gehecht aan de over eenkomst tussen de gemeen te Kortgene en vertegen woordigers van de kerke raad betreffende de verkoop van de vroegere U.L.O.- school aan de kerkeraad voor 12.000. DAT in de gisteravond te banken in Zeeland zijn gis- Kortgene gehouden vergade- teren geopend. Een veertig- ring van de regelingscom- tal Yersekse schepen zijn ter missie voor het muziekfesti- vangst geweest. Deze was val, dat Zaterdag a.s. ter ge- nog al verschillend, want legenheid van het 75-jarig terwijl sommigen met 20 tot bestaan van de muziekver- 30 ton thuiskwamen, waren eniging E.M.M. zal worden er anderen, die een buit had- gehöuden, werd medege- den van 300 ton. IJMUIDEN, 25 Augustus Na langdurige en nauwkeurige na speuringen door schepen en vliegtuigen sedert het aanbreken van de dag, is men er gisteren in de late middag eindelijk in geslaagd de plaats van het wrak van het verongelukte K.L.M.-toestel „Willem Bontekoe” nauw keurig te bepalen. Het was reeds laat in de avond, om half elf, toen de sleepboot „Noord-Holland”, met aan boord de heer Leendert Sillevis van de K.L.M. in IJmuiden terugkeerde. Niet alleen had men de plaats van het wrak ontdekt, maar ook had men stoffelijke resten van de slachtoffers aangetroffen en aan boord genomen. De overledenen zijn naar het ziekenhuis te IJmuiden over gebracht. Ook had de bemanning van de „Noord-Holland” kans gezien vele stukken van de cabine- uitrusting en andere goederen mee te nemen. Door de duisternis kon men niet goed bepalen, welke delen van het vliegtuig het waren. Vanmorgen vroeg zal men weer naar de door de heer Sillevis aange duide plaats varen en de bergings werkzaamheden voortzetten. Dan zal men ook trachten de ligging van het wrak op de bodem van de zee vast te stellen en gedeelten van het wrak boven water brengen. Vliegtuigen en schepen hebben de gehele dag de kust afgespeurd. Lange tijd tevergeefs. Het was het Groningse kunstvaartuig „Medusa” dat vanmid dag ter hoogte van Camperduin een circa twee meter lang stuk aluminium aantrof. De „Medusa” was op weg naar Helsinki. De vorige nacht hebben de Marine schepen „De Wolff”, „Volkenrak” en „Hollandsdiep” het opsporingswerk voortgezet. De resultaten waren nihil. In de middaguren zetten de schepen het onderzoek voort. Men trachtte door middel van asdicapparaten de plaats van het wrak te bepalen. Ook heeft men op de plaats waar vermoedelijk het wrak zou liggen gedregd. Zou op X

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1