en kokende zee gevonden m RATIFICATIE HEEFT IN PARIJS MEER KANS GEKREGEN Oostenrijkers door Russen ontvoerd i Stille getuigen van de ramp werden eerst na uren in de twintig doden... Alcide de Gasperi werd Rome bijgezet sifBii C=VAnö<\Aq=^ Italië en waren in Parijs 10 jaar geleden b vrijd Slopende onzeker heid op Schiphol Opstand in Tibet tegen Rood-China Mendes France dineerde met Churchill Benelux, Duitsland geheel eensgezind Zuid-Molukse kwestie voor de V,N. Bisschop lid van Hongaarse geheime politie NEW YORK, 23 Augustus Een Minister Beijen Brussel over st Rel rond Evanston Het type vliegtuig dat verongelukt is an te, I kt In enkele regels melden wij nog Mariene paradeerde Geraffineerde truc gelukte PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DE BILT ZEGT: Kil. en de SCHIPHOL, 23 Augustus Op slechts korte afstand van de thuis haven Schiphol is het K.L.M.-toestel, de DC-6 B „Willem Bontekoe” vanmiddag om goed half één ruim 20 km ten Noordwesten van IJmuiden in zee gestort. Niemand was van deze verschrikkelijke ramp getuige. Twaalf passagiers en negen leden van de bemanning moeten omgekomen zijn. Van half één tot ongeveer vijf uur heeft men in het onzekere ver keerd omtrent het lot van de „Willem Bontekoe”. Eerst tegen het eind van de middag bracht de kotter „Texel” uit IJmuiden het bericht, wrak stukken en papieren ontdekt te hebben. Toen vaststond, dat 21 personen de dood in de golven hadden gevonden hebben de N.C.R.V. A.V.R.O. de radioprogramma’s gewijzigd. De gehele avond is uitslui tend ernstige muziek ten gehore gebracht. Zwijgende menigte stond langs de route r Uitgave: Sterke stijging van de Europese agrarische productie ’s-GRAVENHAGE, 23 Augustus Blijkens voorlopige statistische gege vens gepubliceerd door de organisatie voor Europese Economische Samen werking, was de totale agrarische pro ductie der O.E.E.S.-landen in het sei zoen 1952’53 ongeveer 24 pCt groter dan vóór de oorlog. Laat men de vee- teeltproducten, die uitsluitend met be hulp van ingevoerd voeder kunnen worden geproduceerd, buiten beschou wing, dan was de productie zelfs 2? pCt hoger. I V ZEEUWSCH DAGBLAD 1 5 NEDERLANDS VLIEGTUIG IN e DE NOORDZEE GESTORT e- 54. te, ire liet or- ■te. 54. veroin DINSDAG 24 AUG. 1954 Directeur: JACQ DE SMIT ten te St Philipsland hadden geslagen. :an ;en is te de sld in ter 10e JAARGANG No. 2867 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE DAT er door het slechte weer heel weinig pruimen op de veilingen worden aan gevoerd, maar dat de prijs Laurentius neergelaten in een crypte. La ter zal het stoffelijk overschot worden bij gezet in een tombe, die zal worden opge richt tegenover die van kardinaal Fieschi, een oom. van Napoleon. st or en .■en ten is le le en is- pi- as- j’ st ie or y f f S er .t- rs er re e- *g Ir an er li ra n- ?r t. Is te ?n Het grootste deel van die kajuit-inrich ting en de gevonden papieren vertoon den geen sporen van brand. De loods boot „Bellatrix” heeft echter, zo werd opgemerkt, wel een brandend deel van het vliegtuig waargenomen. Deze fei ten gaven de redders grond voor hun mening, dat er waarschijnlijk een ont ploffing is geweest. Zij menen, dat de ze zich kan hebben voorgedaan in de cockpitruimte van het vliegtuig en zij zijn voorts van mening dat een volko men onverwacht voorval als een explo sie het vliegtuig verhinderd heeft een noodsein uit te zenden. Indien er brand in een der motoren zou zijn opgetre den, zou er voor het geven van een noodsignaal nog tijd zijn geweest. DAT het I.V.H. bij Zierik- zee op 1 September a.s. zal worden opgeheven. Zater dag a.s. zal op het stadhuis van Zierikzee officieel af scheid worden genomen van de helpers. LAATSTE TOCHT. Premier Scelba, geheel in het zwart gekleed en verscheidene andere leden van de regering verhulden hun ontroering niet. Met strakke gezichten volgden zij de dienst, na afloop waarvan de lijkkist bedekt met de nationale vlag, naar de lijkkoets gedragen werd. Achter de met zes paarden bespannen koets vormde zich een lange stoet van persoonlijkheden, die te voet het stoffelijk overschot op de laatste tocht van iets meer dan anderhal ve kilometer vergezelden. Langs de route, die door militairen was afgezet, stond een zwijgende menigte. De kist werd in de basiliek van Sint lijk kwam te vallen, dat ze bestaan en in Burgh komt een grote busgarage. Het ex- ploitatie-tekort hoopt men weg te werken door het in voeren van aanhangwagens. Eind September zal er een compleet wagenpark komen voor de goederendienst. is het voor Schouwen-Duiveland en in het bijzonder voor Drei- schor, een belangrijke dag. Om 6 uur vanavond hoopt men n.l. de slotfase in te zetten van de sluiting van het Dijkwater. Als alles goed loopt hoopt men mor genochtend om 6 uur gereed te zijn. DE BILT, 23 Augustus Overwe gend zwaar bewolkt met nu en dan regen of regenbuien. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen West en Zuid west. Weinig verandering in tempera tuur. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 5.39 u., onder 19.46 u. Maan op 1.56 u., onder 18.16 u. DAT twee woonwagenbe woonsters op verzoek van de politie te St Philipsland door de Rijkspolitie te de Heen zijn aangehouden, verdacht van diefstal van een porte- monnaie met inhoud, die eigendom is van de heer M. Verwijs te St Philipsland. Ze legden een volledige be kentenis af en het bleek, dat ze hun slag tijdens het ven- tie ir is- b- a- te ie. I ar el- ur :ht in de De 590 iet pe- ul- let ra ten tot in- De Brit Edward Jamer May, die een poging deed om Het Kanaal zwem mend over te steken zonder dat een volgboot hem begeleidde, is aan boord van een Fins schip genomen nadat hij 8% uur in het water was geweest. Hij werd teruggebracht naar Calais. (Zie „plakkebord”, pagina 2). WENEN, 23 Augustus Naar men aanneemt hebben tijdens het week einde Russische soldaten twee Oosten rijkers door een geraffineerde truc bij een spooroverweg nabij Wiener Neu- stradt, tachtig km ten Zuiden van We nen, ontvoerd. Zij kregen de overwegwachter er toe te demonstreren, hoe de bomen worden neergelaten, juist toen een auto met twee Oostenrijkers kwam aanrijden. De auto moest voor de bomen stilhou den waardoor Russische soldaten in een achtervolgende auto de gelegen heid kregen de Oostenrijkers in hun auto over te brengen en weg te rijden. DAT mevrouw Van S., die momenteel als gast te West- kapelle vertoeft, bij een wandeling op de dijk zo le- haar elleboog brak. DAT voorts te Brouwers haven op het Havenplein een wachthuis zal worden gebouwd. De remise blijft hierdoor zeer hoog is. Voor de Reine Victoria, welke thans als laatste van de voor naamste pruimenrassen wordt aangevoeld, werd gis teren rond 80 cents per kg betaald. let te, f DAT de komende winter- dienstregeling van de R.T.M. vele verbeteringen belooft te geven. Enkele zijn: de B.B. A.-bus te A. J. Polder zal de passagiers van de „Kram mer” direct opnemen, zodat men niet meer behoeft te wachten en de route naar hotel „De Schouwse Boer” te Haamstede zal zo worden gereden, dat de reizigers Burgh en Haamstede niet meer behoeven om te rijden naar het vliegveld. 41- pt. ;ld in- an is- ■er lat le an ,n- Men kan dus, zo zei de minister, van een mislukking niet spreken in deze zin, dat de Europese samenwer king blijft voortbestaan. Bij de slui ting der conferentie heerste er dan ook zeker geen wanhoopsstemming onder de ministers. De minister zei, dat de vijf andere mogendheden geen fatale datum voor aanvaarding door Frankrijk hebben ge steld. Op een vraag c er een nieuwe oriëntering der Nederlandse buiten landse politiek, voor het geval het wetsontwerp in Parijs valt, ant woordde de minister, dat een be schaafde vrouw zich niet als weduwe beschouwt voordat haar man werke lijk overleden is. Men kan niet an ders doen dan de Franse beslissing afwacbten. Op andere vragen antwoordde minis ter Beyen nog, dat een eventuele toe treding van Groot-Brittannië tot het Verdedigingsverdrag niet in Brussel besproken is, dat hij hoopte een onge stoorde vacantie tegemoet te gaan en dat hij volstrekt voldaan was over de Belgisch-Nederlandse samenwerking op de conferentie. Er heeft op geen enkel ogenblik enig verschil van in zicht bestaan. (Zie ook „Deze wereld van dag tot dag”) De IJmuidense kotter „Texel” de loodsboot uit IJmuiden „Bellatrix”, de motorreddingboot „Neeltje Jacoba”, die ach vanmiddag onmiddellijk nadat via Scheveningen Radio aan de scheep vaart een waarschuwing was uitgezon den om naar de „Willem Bontekoe” uit te zien, naar de aangeduide plaats be gaven, troffen ongeveer om half zes de eerste bewijzen van de ramp aan. Het waren papieren, twee witte hoofd kussentjes, een vliegtuigstoel, enige boeltjes, een reddingvlot, een tank, een brandend stuk wrakhout en andere voorwerpen. Toen stond vast dat de viermotorige „Willem Bontekoe” een van de serie van zeven Douglas DC 6B-verkeers- vliegtuigen van de K.L.M. in de Noord zee op slechts enkele kilometers af stand van het eindpunt in zee was ge stort. Het vliegtuig was Zondag om half zes plaatselijke tijd uit New York ver trokken. Het had geen tussenlanding gemaakt te Ganden op New Found- land, maar was rechtstreeks gevlogen naar Shannon op Ierland, waar het vanmorgen aankwam. Toen de „Willem Bontekoe” Shannon verliet, om ongeveer kwart voor tien, bevonden aich aan boord de uit drie personen bestaande familie Baussan, de uit vier personen bestaande familie Yarrow (een echtpaar en twee jon gens, uit de Verenigde Staten), het echtpaar Peeper uit Amsterdam, de heer en mevrouw Decker en de heer Leonard Jamison, alsmede de negen koppige bemanning onder wie de 36- jarige Canadese gezagvoerder Charles C. Harman. TAIPEH, 23 Augustus Volgens het nationalistisch-Chinese ministerie van Defensie zijn onlangs bij een opstand tegen de Chinees-communistische auto riteiten in Zuid-Oost-Tibet verscheide ne Tibetanen gedood. 10.000 Tibetanen, voor het merendeel boeren, zouden hebben gedemonstreerd, nadat de com munistische autoriteiten hadden gewei gerd de belastingen te verlagen. Hierop zouden geregelde troepen van de com munisten het verzet hebben gebroken. IN EGMOND. Ondanks de duisternis en de regen was het pp het strand van Egmond zwart van de mensen toen om half tien de motorreddingboot „President Stéyn” na een tocht van zeven uur terugkeer de. Tot de voorwerpen, die uit zee werden opgevist, behoorden K.L.M.- dekens, geheel aan flarden gescheurd, een stuk van een cabinestoel, met een lege tas er aan, en talrijke stukken sponsrubber van stoelbekleding. Tij dens het zoeken op zee heeft de red dingboot nog een stuk van een deken in de schroef gekregen. NEDERLANDSE SLACHTOFFERS. Het echtpaar Peeper dat zich aan boord bevond is van Nederlandse na tionaliteit. De heer en mevrouw Peeper wa ren naar Amerika geweest om daar enkele hunner kinderen te bezoeken. Op Schiphol stonden vanmiddag fa milieleden en kennissen tevergeefs het echtpaar op te wachten. Het was de droeve taak van de heer J. K. van Ommeren, chef passage afdeling, en de stationschef, de heer Schweizer om deze wachtenden van het slechts nieuws op de hoogte te stellen. PATROUILLE. Manschappen van de Rijkspolitie en leden van de kustwacht patrouilleren vannacht langs het strand van Egmond tot voorbij Callantsoog om het aan spoelen van stoffelijke resten der in zittenden van het vliegtuig en wrak- LONDEN, 23 Augustus De Franse premier Mendès-France heeft vandaag, begeleid door de Franse ambassadeur te Londen en Philippe Baudet, de lunch gebruikt bij premier Churchill te Chartwell. Eden en vertegenwoordi gers van het ministerie van Buiten landse Zaken waren bij de bijeen komst tegenwoordig. Er is een alge mene bespreking gehouden over de toestand voortvloeiende uit de confe rentie te Brussel. De ministers zijn het eens over het belang, dat zij hechten aan het bewa ren van de eenheid van de vrije vol ken van het Westen en aan de nood zaak om snel practische maatregelen te dien einde te nemen. Toen Churchill afscheid van Men dès-France nam, zei hij: „Ik zal doen wat ik kan om U te helpen”. Voordat de Franse premier in het vliegtuig stapte, zei hij tot verslagge vers, dat allen het eens waren over de voortzetting van de samenwerking tus sen de Westelijke landen en speciaal tussen Engeland en Frankrijk tot het bereiken van gemeenschappelijke doel einden en idealen. i Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoak, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. stukken te kunnen bergen. Juist met het oog op het onderzoek is het van groot belang, dat alle voorwerpen, die aanspoelen, niet in handen van onbe voegden geraken. Het weer aan de kust is bijzonder slecht en in de voornacht regende het nog steeds hard. De patrouilles zijn uitgerust met sterke lampen. ONTPLOFFING. Naar bij de reddingspogingen be trokkenen menen, zou de toestand waarin men uit het vliegtuig afkom stige voorwerpen heeft aangetroffen de mogelijkheid van een ontploffing aan boord niet uitsluiten. Er zijn n.l. uit elkaar gerukte schuim rubber kussens, kapot gereten dekens en delen van vliegtüigstoelen opgevist. Marlene Dietrich met op haar nauwsluitende uniform van het Amerikaanse Legioen, de aan haar uitgereikte decoraties, stapt hier stram door de Parijse Champs Ely- see met leden van het Legioen, Amerikaanse soldaten en vetera nen uit het Franse verzet. De we reldberoemde actrice, die een merkwaardige rol speelde bij de bevrijding van Europa, waarbij zij werkte voor de Geallieerde strijd krachten, nam deel aan de viering van de tiende verjaardag van de bevrijding van Parijs van de Nazi- bezetters. Zij is draagster van het Franse Croix de Guerre en van de Medaille van het L egion d’Hon- neur. DE BEMANNING. De bemanning werd verder gevormd door de 37-jarige tweede, vlieger, An- tonus J. de Wolf, de 26-jarige derde vlieger Rudolf M. T. Meyers, de 24- jarige telegrafist Anton F. van Agge- Jen, de 35-jarige eerste boordwerktuig kundige Laurens C. Koppenol, de 28- jarige tweede boordwerktuigkundige Sebo B. Geertsema, de 28-jarige eerste steward Christian J. van Schaik, de 33- larige tweede steward Gustaaf L. Fee zes en de 25-jarige stewardess Magda- ena C. van der Mark. Alle mannelijke leder der bemanning waren gehuwd. REDDINGBOTEN TERUG. In een stromende regen heeft een zwijgende schare vanavond de red dingboot „Neeltje Jacoba” en de loodsboot „Bellatrix” in IJmuiden zien binnenvaren, terug van een uitermate woelige zee en een uren lange speurtocht over de banken voor de Noordhollandse kust naar waar, volgens schatting 10 mijl be westen Bergen, een olieplas en wat tel gekleurde wrakstukken van de ondergang van de „Willem Bonte koe” getuigden. be „Neeltje Jacoba”, die om half tien >n Umuiden binnen viel had een paar Blauwe dekens en wat hoofdkussen- Ues bij zich en in de motorvlet van de ’s-GRAVENHAGE, 23 Augustus De minister van Buitenlandse Zaken, mr J. W. Beyen, heeft op een persconferentie gezegd, dat hij de Brusselse conferentie over de Europese Verdedigingsgemeenschap niet mislukt acht. Men kan thans niet anders doen dan afwachten wat het Franse parlement zal doen. De resultaten hadden uiteraard beter kunnen zijn, n.l. als men tot een ook voor de Franse premier, Mendès-France, aannemelijke conceptie had kunnen komen. Maar de conferentie is niet mislukt. In de eerste plaats om dat de Benelux, Duitsland en Italië volkomen eensgezind bleken, in de tweede plaats omdat zij tot concessies bereid bleken te zijn tot aan de grens van hun eigen parlementaire mogelijkheden en hun eigen opvattingen, en voorts omdat een aantal misverstanden, die in Frankrijk over het Verdrag bestonden, uit de weg konden worden geruimd, waardoor een ratificatie meer kans kreeg. Eén van de voorstellen van Mendès- France b.v. behelsde een vetoprocedure voor de gevallen waarin Frankrijks evensbelangen in het geding zijn. Het Verdrag, zoals het thans geformuleerd Is, eist echter reeds in 68 gevallen éénstemmigheid, en de vijf andere de- egaties kregen dan ook geen antwoord op de vraag, voor welke gevallen die vetoprocedure nog nodig was. Wel heeft men in Brussel voor de behandeling van een aantal aangele genheden richtlijnen gegeven, waar door de onzekerheid voor Frankrijk nog verminderd wordt. DAT de burgemeester van Duivendijke, de heer Nie- borg, een afscheidsschrijven heeft gericht aan de inwo ners van zijn gemeente. Hij deelt daarin mede, dat nog 175 inwoners geëvacueerd zijn. ’s-GRAVENHAGE, 23 Aug. In verband et et Indonesische verzoek het Neder- nds-Indonesische geschil over Nieuw- uinea op de supplementaire agenda van d "S®mene vergadering van de Verenig- Naties te plaatsen, hebben thans ir Al- K™ Manusama en dr J. P. Nikijuluw, kj ns. de Zuid-Molukse regering, zich deeVa^sc.^ tet de secretaris-generaal van Ve,^Ve5enigde Naties gewend, met het no?° u eveneens het Zuid-Moluks—Indo- nlaat e confhcht, „in het raam van de jin- gehad hebbende rechtsontwikke- S ui Indonesië en de slechter worden- oestand in dat land” in discussie te aen. ROME, 23 Augustus. Nadat het stoffe lijk overschot Zondagavond na een reis van 600 km uit Trente in Noord-Italië, naar Rome was overgebracht, is vanmor gen de grote staatsman Alcide de Gas peri in de 1600 jaar oude basiliek van Sint Laurentius buiten de muren, bijge zet. Tevoren was in de Jezus-kerk, waar heen de kist Zondagavond reeds was overgebracht, een uitvaartsdienst gehou den. De dienst werd bijgewoond door president Einaudi, leden der regering, vertegenwoordigers van het corps diplo matique, delegaties van de christen-de- mocratische partij uit geheel Italië en tal rijke andere belangstellenden. Tijdens de plechtigheid in de kerk speelden militaire kapellen buiten het volkslied. Stichting „Zeeuwsch Dagblad” H„ofdkantoor: Goes, L Vorststr. 2, Tel 2438 by geen gehoor voor 7vWte’nties 2970, voor redactie ’«5 Giro 274289. Kantoren: ,n?«ingen: Lammensstraat 17, Telef 2754; Middelburg: Korte ioordstr. 35. Tel. administratie S Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes Hongaarse predikant, Laszlo Vatai, heeft vandaag op een vergadering van een Amerikaanse congrescommissie ge zegd, dat bisschop Janos Peter van de Hongaarse Hervormde Kerk, die deel neemt aan de vergaderingen van de Wereldraad van Kerken in Evanston, in dienst is van de Hongaarse geheime politie. Dr Vatai, die belangrijke posten in de Hongaarse Hervormde Kerk heeft bekleed, is nu predikant van de Hon gaarse Hervormde Kerk te Buffalo in New York. Volgens Vatai was Peter, drie an dere bisschoppen en een predikant door de Hongaarse regering tot de elf personen bestaande afvaardiging naar Evanston gekozen, omdat zij bereid zouden zijn met de Hongaarse regering samen te werken. Een lid van de commissie, Bentley, zei, dat hij bewijsmateriaal in handen heeft, waaruit blijkt, dat enkele Hon gaarse afgevaardigden te Evanston hebben deelgenomen aan een accoord tussen de Kerk en de Staat, waarbij de Kerk heel wat van haar vrijheid zou hebben verloren. Bisschop Peter heeft vandaag te Evanston gezegd, dat het Christendom met succes naast het communisme kan bestaan. Hij was van oordeel, dat men in zekere zin tegelijkertijd Christen en Communist kan zijn. De bisschop wilde geen vergelijking maken tussen de geloofsvrijheid in Hongarije en de Verenigde Staten, om dat hij de voorwaarden voor zijn vi-1 sum niet wenste te schenden. loodsboot „Bellatrix” lag het stoffelijk overschot van een naar schatting 9- jarig kind, het zoontje van het echt paar Haïti, dat op de passagierslijst stond. Voorts bracht de loodsboot een red dingvlot mee plus een zurrstoffles ter wijl bovendien een aantal schuimrub ber kussens uit zee was opgevist en een deerlijk gedeukte aluminium ijs kast, die afkomstig was van het veron gelukte toestel. Het stoffelijk overschot is naar het Velsense politiebureau overgebracht en de wrakstukken zijn ter beschikking gesteld van de Raad voor de Lucht vaart, die onmiddellijk met zijn onder zoek is begonnen.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1