Geen enkel accoord te Brussel van De sfeer en was is van Mendes France gaf geen enkele keer toe Protestants lid van C. D. P, wijkt uit naar O*-Duitsland Toch ratificatie te Parijs E. G. V.-verdrag gelukkig hartelijk opgeklaard de lucht Grote naar Waar men op strandde Meer dan duizend pelgrims verdronken Mendes France Londen Het Europese leger is niet dood verrassing Staking in Beieren breidt zich uit r Noodweer in Alpengebied Stevenson wil Britse delegatie uitnodigen Zelfbestuur van Vlaanderen gevraagd BRUSSEL, 22 Augustus. Naar schatting 25.000 Vlamingen hebben Zondag weer de traditionele bedevaart naar het Ijzermonument te Diks ai de ondernomen om daar aan de voet van de uit zijn puin herrijzende IJzer- toren een indrukwekkende hulde te brengen aan de Vlaamse doden der beide wereldoorlogen. Hamburgs bestuur royeert de verrader Oogst in grote ge bieden mislukt In enkele regels melden wij nog Ontzettende ramp in F i deloos gebaar terug. Het echec baan. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Desertie in Adenauers Partij DE BILT ZEGT: Enkele buien. BRUSSEL, 22 Augustus De conferentie van Brussel over de Europese Defensiege- meenschap is volkomen mislukt. Diep onder de indruk van het gebeuren verlieten de mi nisters in de nacht van Zaterdag op Zondag het conferentiegebouw. Het was een Nederlander, die in het holst van de nacht om half drie aan de wachtende journalisten meedeelde, dat geen enkel accoord was bereikt. De eerste die kort daarna naar buiten kwam, was Mendès-France, die er nog even fris uitzag alsof hij net uit bad kwam. Hij wist alleen maar het slechte nieuws te vertellen. Daarna volgden de andere Europese ministers. Zij zeiden niets. Kanselier Adenauer weigerde iedere verklaring en trok zich met een moe deloos gebaar terug. Het echec was volkomen. Het Europese Leger is voorlopig van de Communistische Partij vraagt Eisenhower om amnestie Vriendelijk gesprek met Adenauer ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2866 CONFERENTIE OVER DE E.D.G VOLKOMEN MISLUKT iur de 5 on* (6 3 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Abonnementsprijs 0.47 r week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek T'abouters 10 ct. per woord op rij- na- ;er- of eg- cht lur. ing ui- eld id- de en- die hem overbrenging Een lichtpunt in deze sombere geschiedenis is, dat in het slotcommuniqué, dat vandaag na nog een korte vergadering van de ministers, is uitgegeven wordt gezegd, dat de zes landen (dus ook Frankrijk) de Europese samen werking om West-Europa te beschermen, tegen de krachten die het be dreigen, blijven stimuleren. Verder hebben de landen elkaar beloofd iedere neutralisatie van Duitsland te verhinderen en deel te nemen aan een ge meenschappelijke defensie. Tot slot blijft men streven naar een politieke en economische formule voor de integratie van West-Europa. Ander goed nieuws was het vriendschappelijk onderhoud dat Mendes France na afloop met Adenauer had. De Franse premier deelde nl. tijdens dit onderhoud mee, dat hij, zoals de kaarten thans lagen niet alle hoop had opgegeven, dat het Franse Parlement het E.V.G. Verdrag zou ratificeren. Ook de voorzitter van de conferentie, Spaak, was deze mening toegedaan en deelde mee, dat de conferentie zeer leerzaam was geweest voor het Franse Parlement. Het Europese leger is dus nog niet dood. ven voort gaat en dat „men een zelfs eerder rumoerige verloving niet moet verbreken, omdat er geen onmiddellijk huwelijk in het verschiet ligt”. Verder geeft men te verstaan, zon der zich evenwel openhartig uit te spreken, dat een opneming van Duits land in de N.A.V.O. in Nederland voor zeker gunstiger zal onthaald worden dan de aanvaarding van de voorstellen van Mendès-France, welke al te duide lijk het Franse wantrouwen ten op zichte van Duitsland vertolkten. Uit gaande van het principe, dat de ver wezenlijking van een landengemeen- schap in de eerste plaats een sfeer van wederzijds vertrouwen eist, hebben Italië en de Benelux-landen gemeend Franz Strauss, de minister zonder portefeuille heeft de vlucht van dit parlementslid in verband gebracht met het uitwijken van dr John. Schmidt-Wittmack trad in de Bonds dag zelden op de voorgrond. Men ge looft niet dat de vlucht van het parle mentslid van enige invloed zal zijn op de buitenlandse politiek van Duitsland. BERLIJN, 22 Augustus Het naar Oost-Duitsland uitgeweken voormalige hoofd van de Westduitse geheime dienst, dr John, heeft Zaterdag voor de Oostduitse zender verklaard, dat, ondanks de ontkenning van de West duitse bondskanselier, er wel geheime conventies aan het E.V.G.-Verdrag ver bonden zijn. Volgens dr John waren deze conventies in de zomer van 1952 gesloten. Vijf gevangenen zijn in de nacht van Vrijdag op Zaterdag uit de Westduitse gevangenis te Dueren ontsnapt na een bewaker te hebben gedood. Het falen van de conferentie is voor velen een grote verrassing ge weest. Immers het had er nog op geleken, dat de beide partijen el kaar zouden vinden. Ja, een over eenstemming hing zelfs in de lucht. Maar nadat de militaire en econo mische deskundigen Zaterdag lang durig hadden vergaderd en de minis ters tot Zondagmorgen vroeg al hun best hadden gedaan om toch nog een oplossing te vinden, moest toch ge constateerd worden, dat geen over eenstemming meer mogelijk was. De reizende ambassadeur der V.S. in Europa, David Bruce en de Britse ambassadeur in Brussel, Warner, trachtten nog te elfder ure de zaak te redden. Maar tevergeefs. Het ging niet. Na weer een bijeenkomst van de des kundigen van de E.V.G. om een geza menlijk protocol op te stellen uit de nota van Mendès-France (de Franse voorstellen) en het compromisvoorstel van Spaak, zijn de ministers vanmid dag om half drie bijeen gekomen om een slotcommuniqué op te stellen. Ook dit viel nog niet mee. MÜNCHEN, 23 Augustus. Beierse vakbondleiders hebben Zaterdag be kend gemaakt, dat de twee weken oude staking van Beierse metaalarbeiders, die hogere lonen eisen, vandaag uitge breid en verscherpt zal worden. Op het ogenblik staken 85.000 van de onge veer 236.000 metaalarbeiders in Beie ren. De vakbondleiders hebben de ar beiders Zaterdag opgewekt, een nieuw loonvoorstel van de werkgevers niet te aanvaarden. Zij hebben besloten de staking uit te breiden tot fabrieken, waar de arbeiders met hun werkgevers tot overeenstemming zijn gekomen en het werk hebben hervat. ger met het gevolg, dat de wagens achtereenvolgens op elkaar botsten. Het resultaat was materiële schade en een bromfietser in de sloot. Deze laatste raakte door de botsingen zijn macht over het stuur kwijt en kwam in de sloot terecht. TEHERAN, 21 Augustus. Meer dan 1000 lijken van pelgrims zijn te Farahzad, 48 km ten Noord-Westen van Teheran, waar een rampzalige over stroming zich Dinsdag heeft voorge daan, aangetroffen. Dit is Zaterdag in Teheran bekend gemaakt. De lijken bevonden zich binnen een met hoge muren omgeven Mohammedaans hei ligdom waar een kleinzoon van Mo hammed begraven ligt. Volgens ooggetuigen was het dorp Farahzad Dinsdag vol pelgrims, onder wie vele ouden van dagén, zieken en lammen, die - snezing zochten. IN OOST-BENGALEN. Ruim vijftig personen zijn Zaterdag verdronken door het omslaan van vier vaartuigen op de rivier de Karnapl.jsl- ly bij Chittagong in de Oostpakistaan- se provincie Oost-Bengalen. De rivier trad op de j laats van het ongeluk bui ten haar oevers en overstroomde het Zuidelijke deel van Oost-Bengalen. Om kwart voor vier vanmiddag was deze bijeenkomst afgelopen. In dit communiqué wordt geconstateerd, dat geen overeenstemming is bereikt, maar er wordt de nadruk op gelegd, dat de zes regeringen eensgezind zijn geble ven in hun wens om naar de eenwor ding van Europa te streven. De minis ters zijn in een hartelijke verstand houding uiteengegaan. Een van de ver- heugendste resultaten is genoemd, dat de toestand wat is opgeklaard. In de nachtelijke uren was het een Nederlander, die hulde bracht aan Spaak, die de debatten zo voortref felijk had geleid. De toestand waarin wij zijn geraakt, zo zei hij, bewijst dat een tekst waarvoor twee jaar no dig waren om uit te werken en waaraan daarna nog twee jaar werd besteed om er allerlei verantwoor dingen in aan te brengen geen nieu we wijzingen meer gedoogt, temeer omdat zij het Verdrag van zijn in houd beroven. In Nederlandse kringen verwacht men geen spectaculaire wending in de Franse houding. Er wordt aan toegevoegd, zonder evenwel veronderstellingen te uiten over het lot dat de ontwerpen tot mi litaire en politieke integratie van Europa zal beschoren zijn, dat het le- BERLIJN, 22 Augustus Het Protestantse lid van de Westduitse Christen- Democratische Partij, de Partij van dr Adenauer, Schmidt-Wittmack, is naar Oost-Berlijn gegaan en heeft daar om politiek asyl verzocht. Het bestuur van de C.D.P. in Hamburg, waar Schmidt-Wittmack voorzitter was van de partij-afdeling, heeft hem uit de partij gestoten, omdat hij slechts met ver- radelijke bedoelingen naar Oost-Duitsland kan zijfc gegaan. De vluchteling moet reeds enige tijd onder toezicht hebben gestaan. Het feit, dat zijn bedrijf in Hamburg ook niet zo floreerde moet niet vreemd geweest zijn aan deze vlucht. DAT mej. B. Nieuwen- huijze te Yerseke het onge luk had met de fiets te val len, waardoor ze een sleutel been brak. De Nederlanders, die de conferentie hebben bijgewoond waren zeer ontgoocheld over het mislukken van de conferentie. Zij weten deze mislukking aan het feit, dat de Franse premier, Mendes France, tijdens de onderhandelingen feitelijk geen enkele concessie heeft gedaan. Ook was er in Franse kringen een duidelijk gebrek aan vertrouwen waar te nemen ten aanzien van een samenwerking met de Duitsers. De Beneluxlanden, West-Duitsland en Italië zijn op hun beurt op het standpunt blijven staan, dat de Europese Defensiegemeenschap niet van haar bovennationaal karakter beroofd mocht worden en dat de plaats van Duitsland niet minder mocht zijn, dan die van de andere landen. Zodoende hebben de partijen elkaar niet gevonden en was er geen accoord mogelijk. DAT Zaterdagmiddag op de Rijksweg bij Krabben dij ke vier auto’s op elkaar zijn gebotst. Het kwam alle maal, doordat een trailer een zijweg in moest en de achter deze wagen rijdende files moesten inhouden. De bestuurders van de eerste drie wagens merkten dit bij tijds op, maar de vierde, een jeep, had het niet in de ga ten. Deze ramde z’n voorgan- DAT te Middelburg twee ernstige verkeersongevallen hebben plaatsgehad. Zater dagmorgen is de 73-jarige C. K. uit Middelburg, aangere den door een bromfiets, be stuurd door de 27-jarige J. de W., eveneens uit de Zeeuwse hoofdstad afkom stig. K. kwam te vallen en moest met inwendige kneu zingen naar het Gasthuis worden vervoerd. Het tweede ongeval had Zaterdagavond plaats. Op de hoek Molstraat, Spanjaard- straat, Koepoortstraat en Singelstraat reed een Indi sche gerepatriëerde met gro te snelheid met zijn brom fiets op een auto, bestuurd niet te mogen ingaan op de Franse de- sideratie, die er, volgens de ministers van die landen strekken tot een dis criminatie, die wel eens gevaarlijk zou kunnen blijken. MILAAN, 22 Augustus. Noord- Italië is vandaag getroffen door zware regenval, gepaard met onweer en ha gelbuien. In de hoger gelegen delen van de Alpen viel sneeuw. Door de ha gel werd schade aan de oogst aange richt. Het treinverkeer had met grote vertragingen te kampen. In Zwitserland stijgt het peil der ri vieren onrustbarend als een gevolg van onafgebroken regen, die ook grondver schuivingen hebben veroorzaakt. Tus sen Wassen en Goeschenen werd de weg over de pas door een grote grond verschuiving geblokkeerd. De Rijn 'rad bij Disentis buiten zijn oevers, waardoor het dorpje Surrheim moest worden ontruimd. In het Kanton Wallis steeg het peil van de Rhone op onrustbarende wijze. In alle delen van Zwitserland zijn kleine rivieren buiten haar oevers getreden. DE BILT, 22 Augustus Overwe gend zwaai- bewolkt met enkele buien. Matige in de kustprovincies tijdelijk vrij krachtige wind tussen Noordwest en West. Weinig verandering in tem peratuur. De Franse premier heeft voorts ge zegd, dat hij een krachtige voorstan der is van Europese integratie en sterk gekant tegen de neutralisatie van Duitsland. „De Franse premier deelde mede, dat hij er van overtuigd is, dat er geen politieke leegte in het hart van Europa kan zijn”, aldus Adenauer. Mendes France was verder overtuigd REACTIES. Teleurgestelde functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken wilden vandaag geen commentaar geven op het mislukken van de conferentie van Brussel. In het algemeen laadt men de verantwoorde-* lijkheid voor de afloop en de mogeljjke mislukking van het gehele E.V.G.-Ver drag op Mendès-France. In Franse kringen te Brussel werd vrij veel critiek geleverd op wat men noemde de openlijke manier, waarop de Amerikaan David Bruce de confe rentie trachtte te beïnvloeden. De meeste Franse delegatieleden waren van mening, dat aanvaarding van het E.V.G.-Verdrag door het Fran se Parlement thans moeilijken te ver krijgen zal zijn. In Franse politieke kringen te Parijs achtte men de positie van de regering van Mendès-France door het misluk ken der conferentie slechts weinig ver zwakt. Tezelfdertijd was er enige vrees over Frankrijks huidige, klaarblijke lijke diplomatieke isolering. De Franse openbare mening is onaange naam verrast ,daar men meent te zien dat Frankrijks traditionele bondgenoten West-Duitsland volgden en zich keerden tegen Frankrijk. De Westduitse Sociaaldemocratische Partij, de parlementaire oppositie, die het E.V.G.-Verdrag heeft bestreden, heeft Zondagavond een verklaring uit gegeven, waarin zij zegt, dat de E.V.G. definitief is mislukt. In een eerste commentaar op de con ferentie van Brussel verklaart radio Moskou, dat de afloop „een nieuwe nederlaag voor de Amerikaanse diplo matie is”. BRUSSEL, 23 Augustus Premier Mendès-France vertrekt vandaag per vliegtuig naar Londen voor overleg met de Britse regering. Hij zal het middagmaal met Sir Winston Churchill gebruiken. In de loop van de middag keert hij naar Pa rijs terug. Mendès-France zal worden vergezeld door het hoofd van het Kabinet van de minister van Buitenlandse Zaken, Baudet en door de Franse ambassadeur te Londen, Massigli, die Zondagmiddag te Brussel aankwam. Het mislukken van de conferentie maakt de besprekingen tussen Frank rijk en Engeland op het hoogste niveau noodzakelijk. WASHINGTON, 21 Augustus. De mder van de Democratische Partij in Je V.S., Adlai Stevenson, heeft het voorstel gesteund om de delegatie van de Britse Labourpartij, die thans een ‘Ondreis door China maakt, ook naar 'e verenigde Staten uit te nodigen. De „Christian Science Monitor” heeft °P aangedrongen, dat een dergelijke 'tnodiging zou uitgaan, hetzij van President Eisenhower, hetzij van Ste venson. van de noodzaak van verbetering der FransDuitse betrekkingen, onafhan kelijk van het lot van de E.V.G., aldus -Adenauer. „De E.V.G. is niet dood. Mendes France zal het verdrag aan de Natio nale Vergadering voorleggen, maar ik weet niet, of hij bij die gelegenheid de vertrouwenskwestie zal stellen”, aldus Adenauer, die Mendes France prees als een man, die zijn waar met over tuiging aan de man brengt. MAANDAG 23 AUG. 1954 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 5.37 u., onder 19.48 u. Maan op 0.42 u., onder 17.47 u. Hoogwater Dinsdag 24 Aug.: Vlissingen: 10.29 u. 1.48 m., 23.15 u. 1.54 m. Terneuzen: 10.58 u. 1.68 m., 23.40 u. 1.73 m. Wemeldinge: 11.56 u. 1.35 m., u. m. Zierikzee: 11.40 u. 1.16 m., u. m. Vandaag vertrekt de Franse pre mier na het mislukken van de conferentie te Brussel per vlieg tuig naar Londen. Hij zal met Sir Winston Churchill besprekin gen houden op hoog niveau over de ontstane politieke situatie. Dezelfde dag zal Mendès-France reeds weer terugkeren naar Pa rijs. DAT Ir J. A. Beckering Vinckers, ingenieur van Rijkswaterstaat in het ar rondissement Breda Zater dag in de Markiezenzaal te Bergen op Zoom voor het gemeentebestuur en een vijftigtal genodigden een le zing heeft gehouden over de technische aspecten van het advies Van Cauwelaert Steenberghe inzake de ScheldeRijnverbinding. De bijeenkomst was besloten, zodat wij onze lezers hier over uiteraard niet verder kunnen inlichten. Schmidt-Wittmack is lid van de commissie van de Bondsdag voor E.V. G.-aangelegenheden en zaken die ge heel Duitsland betreffen. Ook was hij lid van de Christendemocratische par lementscommissie voor de buitenland se politiek en de Europese veiligheid. SchmidtWittmack vertoefde reeds geruime tijd in Berlijn. De Oostduitse minister van Binnenlandse Zaken, Schröder is van de vlucht op de hoogte gesteld en heeft de zaak in onderzoek genomen. In Hamburg heeft men zich verrast getoond door het uitwijken van Schmidt-Wittmack. Temeer toonde men deze verrassing omdat hij behoor de tot de rechtse vleugel van de partij. DAT en dit bericht is van groot belang voor de DAT, we blijven nog even „oestermensen” het be- in feeststemming, de heer P. drijfschap voor Visserijpro- de Crom, chauffeur van de ducten de prijzen der con- T.A.D. op de Lijn Bergen op sumptieoesters voor België, ZoomTholen, op het kan- Frankrijk, Duitsland enz. toor van de B.B.A. te Ber- heeft vastgesteld op f 420, gen op Zoom is gehuldigd in f 350, f 280, f 210, f 150 en verband met zijn zilveren f 100 resp. voor 60, 50, dienst jubileum. 40, 30, 2—0 en 10. Al leen voor Engeland is de DAT Zaterdag te Vlissin- prijs f 10 per 1000 st. min gen een verbod van kracht der. door M. de J. uit Middel- geworden is, dat inhouwt, burg. Met een enorme klap dat er geen fietsen meer te- voertuigen op gen de afrastering bij het mogen Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” «•nofdkantoor: Goes, L. Vorststr. ?n Tel 2438 bij geen gehoor voor ’ïvertenties 2970, voor redactie m«5 Giro 274289. Kantoren: ?ni«ingen: Lammensstraat 17, Telef 2754; Middelburg: Korte ioordstr. 35. Tel. administratie ,nno Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., w Goes YORK, 22 Augustus De ,ppf,rikaanse Communistische Partij }e|.J W]daag president Eisenhower snrpëvaflsch verz°cht, zijn veto uit te Ver ^et door het Congres S m„en wetsontwerp, dat de com- «t partij feitelijk buiten de or a' Het telegram is ondertekend "e v°orzitter der partij, William en twee leden van het bestuur. BRUSSEL, 22 Augustus. De West- Duitse Bondskanselier, dr Konrad Adenauer, heeft op een persconferen tie te Brussel verklaard, dat Pierre Mendes France, de Franse premier, hem had gezegd, dat hij niet alle hoop er op had verloren, dat de Franse Nationale Vergadering het E.V.G.- Verdrag zal ratificeren. Mendes France had hem medege deeld, dat hij (Mendes France) van mening is, dat Duitsland onverwijld souvereiniteit moet krijgen, indien Frankrijk de E.V.G. niet zou ratifi ceren. botsten de elkaar. De bromfietser werd badstrand mogen worden op de grond geslingerd. Hij gezet. De rijwielen mogen klaagde over hevige pijnen alleen in de rekken op het in de schouder en dokter trottoir gezet worden. Bij Pel, die hem onderzocht overtreding zal de politie achtte overbrenging naar streng ingrijpen! het ziekenhuis noodzakelijk. De voornaamste punten waarop de iferentie is gestrand zijn: 1. Voorlopige opschorting van de uitoefening der bovennationale bevoegdheden in de E.V.G. voor een periode van acht jaar. 2. Beperking van de integratie in het Europese Leger tot die Franse troepen, die in de „dekkingszóne” (d.w.z. in Duitsland) gelegerd zijn. 3. Het recht van Frankrijk om zich onder zekere omstandigheden uit de E.V.G. terug te trekken. De belangrijkste punten van Men dès-France waren: 1. Frankrijk moet zich uit de E.V.G. kunnen terugtrekken als de Ver enigde Staten of Engeland hun troepen van het vasteland laten verdwijnen, hun politiek t.a.v. de E.V.G. wijzigen of als een Ver enigd Duitsland niet tot de E.V.G. toetreedt. 2. Elk lid Frankrijk, Italië, West- Duitsland, Nederland, Luxemburg en België moet acht jaar het recht hebben in beroep te gaan tegen elk besluit van de E.V.G.- leiding, dat zijn inziens zijn na tionale belangen in gevaar zou kunnen brengen. 3. Frankrijk moet het recht hebben slechts die troepen in het Euro pese Leger te doen opgaan, die in de „dekkingszóne” gelegerd zijn. Op geen van deze punten heeft Mendès-France toegegeven. Een der sprekers was de heer Mat- theysens, die namens de Vlaamse oud strijders van de laatste oorlog voor Vlaanderen zelfbestuur eiste. Zelfbe stuur, zo betoogde hij, betekent ver nederlandsing van Vlaanderen en op gang van onze cultuur. Men noeme dit federalisme of wat dan ook, maar wij willen een staatsvorm, die de volle- gaafheid en tevens de uitgroei van de Vlaamse gemeenschap daadwerkelijk beschermt en waarborgt. In een derge lijk bestel zullen de geschillen ver minderen met onze Waalse landgeno ten en de moeilijkheden in een gevoel van saamhorigheid worden opgelost. DAT Woensdag a.s. de heer L. Minderhoudt, be heerder van de boerderij van de inrichting „Vrede rust” te Bergen op Zoom zijn zilveren dienstjubileum hoopt te vieren.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1