4 pCt? LOONRONDE 3 a van DEZE WERELD VAR ÖAQ tot ÖAQ f „UIT VUUR EN VLAM” herfsttenue I in Nederlands’ bevolking groeit sneller dan werd verwacht» Beslissing in September a.s. men een II Droom toch werkelijkheid? „Invloeds sferen Daling van koopkracht gemakke lijk te berekenen - maar volgens welk systeem wil welvaartsverdeling” vinden? naar Van 10.2 millioen inwoners in 1951 12.2 millioen in 1981. Ds H.VELDKAMP ZEEUWSCH DAGBLAD Zaterdag 21 Augustus 1954 n 5f Werkster veroordeeld. V - DOOR Nieuwe prognose van het C. B. S. V J ".H e JO pagina 5 ons de Regering te kunnen wenden. b. In opdracht van de Kon. Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te op 30 November 1939 1 i telt isie Naar A.F.P. ie Tokio verneemt zal de Japanse premier Sjigeroe Josjida 25 Sept zijn reeds lang voorgenomen en herhaal- delijk uitgestelde reis om de wereld aan vaarden. Als eerste land zal hij Canada bezoeken, waarheen hjj per vliegtuig zal reizen. ;ter ne rven uit rise de te ier lit- uit vet ol ijf- ge- ils- rd- en- de er en, net bet m- ist af- an Ier ok st- ?e- jrt 'ij' ar- =e' id- H7 ige in- van lid- a. tal- met )ili' i in aeii i de ■rve is 23 de te il en 31- a- rd AMSTERDAM, 20 Aug. Conform de eis van de Officier van Justitie is de 52- jarige werkster E. M. L. uit Amsterdam door de rechtbank veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis, die ongeveer hieraan gelijk is en wel wegens diefstal van 350 gulden in een café aan de Nieu wendij k. Toen de zaak veertien dagen geleden voor de strafkamer van de Amsterdamse Rechtbank werd behandeld weigerde de kroongetuige, de 55-jarige bloemenhande- laar J. F. van de K., de eed af te leggen, omdat hij naar hij zeide tot de overtui ging was gekomen, dat hij zijn bezwa rende verklaring (.afgelegd voor de rech ter-commissaris) gedroomd had. Hij had toen n.l. verklaard, dat verdachte, met wie hij reeds geruime tijd samenwoonde, hem na de dag van de diefstal een bedrag van ruim 200 gulden had laten zien met de mededeling, dat zij die ergens in Am sterdam had gevonden en dat het geld afkomstig was van een Duitser, die in middels was vertrokken. Tijdens de zit ting werd tenslotte afgezien van het ho ren van de getuige, zodat de man niet werd gegijzeld doch verdachte een straf tegen zich hoorde eisen, omdat de be zwarende getuigenverklaring van kracht bleef. Het geld was verdwenen uit een lade van een linnenkast en tussen het moment, dat het er was neergelegd en het tijdstip waarop het vermist werd, was alleen de werkster in de kamer geweest, zo had de als getuige gehoorde buffetjuffrouw, aan wie het geld toebehoorde, verklaard. toestand zoals die een ogenblik ge weest is in de eerste dagen van Ja nuari toen de loonsverhoging was ingegaan, doch de prijsstijgingen nog niet waren gevolgd? Moet in deze loonronde tot uitdruk king komen dat de arbeider gaat meedelen in" de steeds stijgende welvaart van ons land? In het eerste geval is het een kwestie van rekenen en die berekeningen zijn niet zo ingewikkeld als ze vroeger wel eens geweest zijn. Stelt men het prijs indexcijfer van 1949 op 100, dan komt men voor Januari 1954 op 123 voor 15 Juni 1954 echter al op 127, een stij ging dus met 4 punten, zeg 3>/2 pet. Wil men dus op het peil van 1 Januari terugkomen dan zou een loonronde no dig zijn van drie a vier procent, af hankelijk van de ontwikkeling in de laatste maanden. het wiel van de Russische plannen werd gestoken. Alles pakte toen zo heel anders uit, als de leiders in het Kremlin zich had den voorgesteld. Geen wonder, dat Mo- lotof liever niet herinnerd wil worden aan de datum van 23 Augustus 1939 en dit ondanks het feit, dat hij toen een van zjjn opzienbarendste resultaten boekte van zijn gehele loopbaan. Velzen is de staf van Polygoon-Profilti bezig met het vervaardigen van een kleurenfilm van dit bedrijf. De rolprent krijgt de titel „Uit vuur en vlam”. Er is naar gestreefd om door deze unieke documentaire voor Nederland de kijkers een zo goed mogelijk inzicht te geven in het leven en werken van de arbeiders in dit bedrijf. Door de hitte, veroorzaakt door de ovens, bracht het maken van de opnamen grote moeilijkheden met zich. Bovenstaande foto’s zijn gemaakt bij het filmen van een ruw-ijzer-aftap. De opnamen werden gemaakt bij een temperatuur van 1400 graden Celsius! wekt u de absurde indruk, dat God al leen maar ten tonele verschijnt als de dingen (voor ons tenminste) mislopen, en voor de rest zijn zaken kan laten behartigen door landbouwdeskundigen en meteorologen. Wat wij dan „vroom” bedoelen is metterdaad een zeer beden kelijke versmalling van Gods operatle- terrein. huidige economische situatie veranderen van het systeem van keuring en zover is men nog niet. Ongetwijfeld is voor velen de meest interessante vraag deze, met hoeveel procent het loon bij een eventuele loonronde omhoog zou gaan. Het is niet waarschijnlijk, dat de S.E.R.-com- missie zich hierover in details zal uit spreken, al is het niet uitgesloten dat men een bepaald percentage zal aan geven om de gedachten te bepalen. De vraag over het „Hoeveel?” zal meer een strijdvraag zijn tussen werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid. En dan valt het hele complex van vragen in wezen in twee punten uiteen: a. Is het slechts de bedoeling terug te keren tot het uitgangspunt, dus de sarabië en een deel van Polen be schouwd als zijnde te behoren tot de Sowj et-invloedssfeer Op grond van deze overeenkomst gaf Hitler op 1 September 1939 zijn legers bevel Polen aan te vallen. Op 17 Sep tember rukten Sowjet-troepen vanuit het Oosten dit land binnen, ogenschijn lijk om de Oekrainers en Wit-Russen te „beschermen” tegen de Duitsers. Elf dagen later tekenden Duitsland en Rusland een overeenkomst, waarbij Polen tussen de beide landen werd verdeeld. Daarop volgden de Baltische landen, Finland werd Deze herziening, die voor 1981 tot uitkomsten voert, die rond 1 millioen hoger liggen dan de uitkomsten van de eerder gemaakte be rekeningen, is noodzakelijk geworden, omdat het ge- ’s-GRAVENHAGE, 20 Aug. boorteniveau, mede ten ge- Over nauwelijks dertig jaar, in 1981, zal ons land een totale bevolking heb ben v. omstreeks 14.270.000. Dit betekent een vermeer dering ten opzichte van 1951 met ruim 4 millioen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft uitgere kend, dat de bevolking van Nederland sneller groeit, dan bij vorige voorspellin gen werd verwacht. Daar om is een nieuwe prognose gemaakt, die hier op neer komt, dat er in 1981 mini maal 13.168.000 mensen in ons land wonen en maxi maal 15.373.000. Neemt men daarvan het gemiddelde, dan komt men tot een cij fer van 14.270.000. Of de werkgevers hiermee zullen instemmen is een geheel andere kwes tie. In principe zullen zij er niets op tegen hebben dat ook de arbeiders delen in de gestegen welvaart maar het is wel zeker dat zij niet bereid zul len zijn die stijging over de hele linie van het bedrijfsleven in een bepaald percentage te laten uitdrukken. Het is niet onwaarschijnlijk dat zij op dit punt hun verklaring van niet-mede- werking gestand zullen doen: slechts loonsverhogingen na bedrijfstaksgewijs overleg zal ongetwijfeld hun devies zijn. Zal dit dan een strijdpunt moeten worden tussen werkgevers en werkne mers? Wij hopen van harte dat men dit zal vermijden, want het is niet no dig. Daar men het in grote lijnen eens is over de noodzaak van een nieuw loonvormingssysteem moet men elkaar ook hierin kunnen vinden. Als de werkgevers zich accoord verklaren met een loonronde van drie a vier procent zullen de vakcentralen o.i. zoveel zelf beheersing moeten opbrengen dat zij de „welvaartsdeling” willen overlaten aan het bedrjjfstaksgewjjze overleg, ook als deze procedure wat langer zou duren dan het stelsel van verplichte loonrondes. Waarbij het duidelijk is dat men niet ver zal komen als men elkaar niet vertrouwt en begint met overvragen en onderbieden! Het zal echter wel half Septem ber worden voor en aleer men een duidelijker inzicht in al deze vragen zal kunnen krijgen. Nog altijd heeft de Regering de beslissende stem en het zal nog wel even duren voordat in de Stichting van de Arbeid vol doende overleg is gepleegd om zich met een gedocumenteerd verzoek tot We hebben dit alles niet geschreven om een aardig stukje wereldgeschiede nis, zoals dit achter de schermen is geschreven, op te halen. Zeer zeker niet. Wanneer we de wereld van van daag bekijken, dan is er geen Hitler meer om de aspiraties van het Kremlin te dwarsbomen, daarvoor behoeft men in Moskou geen angst te hebben. Er zijn nu andere machten, die proberen de Sowjet-diplomatie te doorgronden. Nog altijd streven de communisten naar een wereld verdeeld in „invloeds sferen”. Ze beraden nog steeds het zelfde stokpaardje als 15 jaar geleden. Wat de richting van die aspiraties betreft is er ook nog weinig veranderd. Immers, hoe hebben de Sowj ets gepro beerd om in Perzië invloed te krijgen en hoe is men in het Kremlin in woe de ontstoken, toen bekend werd, dat de Ver. Staten pogingen deden bases in Pakistan te krijgen. Nog altijd heb ben de Sowj ets het oog gericht op het Nabije Oosten om een uitweg te heb ben via de Middellandse Zee. In dit licht bezien is het zo vreemd niet, dat de Westelijke landen prijs stellen op een hechte defensie, ook in het Mid- den-Oosten. Het doel, dat Molotof thans nastreeft is de niet-communistische landen er van te overtuigen, dat de regionale de- fensieverdragen overbodig zijn, omdat de Sowjet-Unie alleen geïnteresseerd is bij een „vreedzaam naast elkaar be staan”. Niets wjjst er op, dat Moskou ook maar iets minder vastbesloten is zijn „invloedssferen” uit 'te breiden, dan 15 jaar geleden. En het is ook daarom, dat Molotof maar liever niet herinnerd wil worden aan dat befaam de pact, dat hij met de Duitsers sloot. door Rusland aangevallen. Ofschoon de Finnen veel geringer in aantal wa ren, hielden zij 105 dagen heldhaftig stand, doch moesten er tenslotte mee accoord gaan, dat een tiende deel van het land aan de Sowjets ging behoren. In Juni 1940 bezetten de communis ten Estland, Letland en Litauen en nog dezelfde maand namen zij Bessarabië en Boekowina van Roemenië over. Y Tolgende week om precies te zijn op 23 Augustus a.s .zal het vijftien jaar geleden zijn, dat de Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Molotof, -en de toenmalige Duitse minister van Bui tenlandse Zaken, Joachim von Rib bentrop, het zgn. non-agressie- verdrag sloten, waarbij Rusland en Duitsland plechtig beloofden, geen oorlog tegen elkaar te zullen voeren. De geschiedenis heeft geleerd, dat ook dit verdrag geen lang leven be schoren is geweest en men kan zeg gen, dat deze overeenkomst, waarin, de „invloedssferen van beide lan den” werden verdeeld, de aanleiding is geworden tot het uitbreken van de tweede wereldoorlog. Een van de gewichtigste gevolgen van het verdrag van 23 Augustus 1939 was, dat het heeft geleid tot verdere onderhandelingen, waarbij Molotof een nadere uiteenzetting gaf van Ruslands bedoelingen om niet alleen bepaalde gebieden in Europa, maar ook belang rijke delen van het Nabjje Oosten en Azië in zijn macht te krijgen. Het gehele verloop van deze Duits- Russische samenzwering wordt ons meegedeeld in een document, dat ge vonden werd toen de Amerikaanse en Britse legers in 1945 het archief van ’t Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken in beslag namen. Verscheidene van de gevonden papieren dragen de handtekeningen van Molotof en Stalin. De overeenkomst, die in Augustus 1939 te Moskou werd getekend, werd door Russische en Duitse woordvoer ders voorgesteld als een non-agressie- pact. In werkelijkheid was het een overeenkomst om oorlog te voeren te gen andere staten. Uit de gevonden documenten blijkt, dat het verdrag een geheim protocol bevatte, waarbij Oost- Europa tussen de beide landen werd verdeeld. In dit protocol worden Est land, Letland, Litauen, Finland, Bes- Nog bedenkelijker wordt het, wan neer wij de catastrofale gebeurtenissen in de natuur en de geschiedenis door zichtig willen maken. Wij bedoelen daarmee, dat men con- clusie’s gaat trekken, en gaat zeggen: dit of dat gebeurt hierom of daarom. Op zichzelf is het natuurlijk waar, dat alle dingen „ergens om” gebeuren. God doet niets zinloos. Er Is een god delijke samenhang in alle gebeurtenis sen, en ook een winterse of herfstach tige zomer is geen losse schakel in een reeks van onsamenhangende toevallig heden. Een andere vraag Is echter of wij de pretentie mogen voeren het „waarom” van deze dingen te kunnen ontdekken. Er worden nogal eens voorbarige en lichtvaardige conclusies getrokken. Jezus heeft ons wel reeds gewaar schuwd, dat de achttien op wie de toren van Siloam viel, geen grotere zondaars waren dan anderen, die er zonder kleer scheuren afkwamen, maar tot nog roe hebben wij ons van die waarschuwing weinig aangetrokken. Wij weten met de grootste preciesheid en gemakkelijk heid te vertellen om welke lichtzinnig heden Gods oordelen over de wereld va ren. Geen enkel requisitoir van welke officier van justitie ook kan ons dit verbeteren. Wij zijn bij Gods verborgen Raad kind aan huis en hebben het ge loof verwisseld met aanschouwen. In onze „ootmoedige” verwatenheid weten wij dit allemaal precies uit de doekjes te doen. Het zal iedereen duidelijk zijn, dat dit trekken van conclus e’s uit bepaalde gebeurtenissen niet alleen zeer hoog moedig, maar ook zeer subjectief is, omdat iedereen geneigd is een bepaalde gebeurtenis uit te leggen naar de eigen kjjk die hij op de dingen heeft. Het Is mogelijk als zegen te zien wat als straf en gericht bedoeld is en omgekeerd. Wij ontkennen natuurlijk niet, dat speciaal het chaotische in de natuur lets met de zonde te maken heeft, maar die zonde kan wel eens ergens anders liggen dan de meesten vermoeden. Wil men van verwereldlijking praten, goed, maar dan zal die verwereldlijking voor een groot deel wel niet liggen in licht zinnige feesten en zo, maar juist In de mateloze energie en de volhardende en noeste Inspanning, waardoor de mens met zijn weten en kunnen, zijn land- bouwvoorllchtingsdienst en bemestingen en ik weet niet wat al, God het werk uit de handen neemt. Wij zeggen niet, dat de progressie In de wetenschap zonde is, maar dat ze tot de meest hui veringwekkende graad van zonde kan voeren, als God er door wordt uitge rangeerd. Het neutraliteitsstandpunt, dat in zijn organisatievorm de C van Christelijk wil schrappen, en In z’n bes te ogenblikken aan Gods bestaan wel gelooft, maar met Gods handelen ook in de natuur in de practyk niet rekent, ts een van de meest horribele openba ringen van verwereldlijking. volg van een voor Neder landse verhoudingen zeer groot aantal huwelijken, in de afgelopen jaren aanzien lijk hoger lag, dan bij de vroegere berekeningen werd verondersteld. Sedert de tweede wereldoorlog wordt in Nederland meer en jonger gehuwd dan vroeger het geval was. Voorts is sedert de jaren 19471949 een aanzienlijke verbetering der levenskan sen geconstateerd, terwijl bij de vorige berekeningen was verondersteld, dat zich - althans op korte termijn - geen verdere verbetering der levenskansen zou voor doen. Wanneer men op boven genoemde cijfers een ge middelde emigratie van 20.000 personen per jaar in mindering brengt, dat zal de toeneming niet vier mil lioen, doch 3.237.000 bedra gen. Gaat men uit van 50 duizend personen per jaar, ret heeft er de schijn van, dat II de verwarring die er heerst in 1 A de geesten en onder de vol ken, zich ook van de natuur poogt meester te maken. We zijn er al aan gewend geraakt dat veel mensen jich niet al te veel van zedelijke normen en wetten aantrekken, maar dat ock de jaargetijden buiten hun boekje gaan en zich min of meer wanordelijk gedragen, zoals bijvoor beeld in dit jaar de zomer zich in herfsttenue aandiende, doet vreemd aan. Het begint er op te lijken dat het chaotisch een tota litair karakter gaat aannemen, eh de vraag is al enige malen serieus ge steld, of misschien niet atoomproe- ven en H-bom-explosies mee ver- a'twoordelijk moeten gesteld wor den voor de ontwrichting in de nor male natuurorde. (Eigen berichtgeving). GOES, 20 Augustus Dezer dagen is door de loon- en prijzen- commissie van de Sociaal Economische Raad een rapport opgesteld, dat als uitgangspunt zal dienen bij het beantwoorden van de vraag of binnen afzienbare tijd een nieuwe loonronde moet worden door gevoerd. Dit rapport zal volgende week Vrijdag door de voltallige S.E.R. in besloten vergadering behandeld worden en als het wordt goedgekeurd zal het aan de Regering worden aangeboden als een ongevraagd advies inzake de mogelijkheden en wenselijkheden van een loonsverhoging. Een dag daarvoor echter, op Donderdag a.s., zal het rapport reeds onderwerp van discussie uitmaken in de Stichting van de Arbeid, het orgaan waarin werkgevers en werknemers ver enigd zijn; op deze belangrijke vergadering zal blijken of beide partijen zich kunnen verenigen met het principe van een nieuwe loonsverhoging en of beide partijen ook thans nog een algemeen geldende loonronde aanvaardbaar achten. Men herinnerde zich in dit verband dat de gezamenlijke werkgeversorganisaties aan het einde van het vorig jaar hebben laten weten dat de jongste loonronde van 1 Januari de laatste was waaraan zij wensten mee te werken, omdat zij thans de tijd gekomen achtten voor een vrijere loonvorming, die niet alle bedrijfstakken en bedrijven over één kam scheert maar rekening houdt met afzonderlijke mogelijkheden en moeilijkheden. Ook de vakverenigingen (met uitzondering van bepaalde groepen in het N.V.V.) voelen wel voor het systeem, maar het is niet onwaar schijnlijk dat zij thans toch nog aan een algemene loonronde de voorkeur geven, omdat men het noodzakelijk acht de sinds 1 Januari j.l. gedaalde koopkracht (men kan het consumptiebeperking noemen, maar dit woord is nogal belast door vorige loonrondes!) weer op peil te brengen. Dit peil acht men n.l. wel een minimum, gezien de van ons land. Bovendien behoeft het loonvorming parlementaire goed- DELING IN DE WELVAART? Het is echter zeer de vraag of de werknemers hiermee genoegen zul len willen nemen, want aan de hand - van onweerlegbare cijfers kunnen z( de welvaartsstijging aantonen èn dat is belangrijk zij kunnen aan tonen dat de gestegen arbeidsproduc tiviteit der werknemers in een niet onbelangrijke mate hiertoe heeft bij gedragen. En ongetwijfeld zullen zij op het standpunt staan dat deze toe nemende productie beloond moet worden! Moskou richtte daarop zijn ogen naar een ander object van verovering. Op 16 November stelde Molotof aan Ribbentrop voor een geheim protocol te sluiten tussen Duitsland, Italië, Ja pan en de Sowjet-Unie. Hierin zou volgens hem moeten worden bepaald, dat „het gebied ten Zuiden van Ba- toen en Bakoe en zich aansluitend naar de Perzische Golf erkend zou worden als het centrum van de aspiraties van de Sowjet-Unie”. Het was het uitbreken van de oor log tussen de beide „bondgenoten in invloedssferen”, waardoor een spaak in Van die ontwrichting, of, laten we het gematigd zeggen: het ongewone In de natuur, hebben wij allen getuige kunnen zijn. Oudere mensen, die al het een en ander hebben meegemaakt, be weren, dat hun een „barre zomer” als in 1954, niet heugt. Zij herinneren zich niet, dat de natuur vroeger ooit zo in de war geweest Is. In vele huizen In Nederland werd midden In de zomer de haard aangezet, en midden Juli brachten wij In Zeist een weekend door, dat sterk deed denken aan de tijd zo om en nabij de Kerstdagen. Wij hebben in de krar.t kunnen lezen, welke desastreuze gevolgen dit op al lerlei gebied heeft gehad en waarschijn lijk nog zal hebben. Wij vernamen tege lijk, dat niet alleen Nederland, maar tal van landen in Europa onder deze onge wone meteriologlsche structuur te lijden hebben gehad en door overstromingen werden geteisterd, waardoor enorme verliezen aan mensenlevens, te velde staande gewassen, hulzen en dergelijke werden geleden. Het ongewone baart altijd opzien en stemt tot nadenken. Het Is daarom ook niet te verwonde ren, dat menigeen zich afvraagt, wat toch dit wil zijn. Een begrijpelijke vraag tegelijk voor een christen, die maar niet de krant leest om het niéuws en de sensatie, maar die de krant leest om te zien hoe God de wereld regeert. ZOMER Indien wij bij deze zomer In herfst tenue dus willen vragen: wat wil toch dit zijn?, zullen wij goed doen, er yyeer aan te denken, dat God alleen God Is, Die het licht schept en Die ook het licht in donkerheid verandert en de zomer in herfst. En als wij soms zeggengelukkig dat de mens het weer niet in z’n hanoen heeft, want anders maakten ze daar ook nog ruzie over, dan hebt u er al weer naast gegrepen. Een mens van gelijke beweging als wij (Ella) heeft niet door z’n wetenschap, maar door zijn gebed de weerkaarten vastgesteld en de loop der depressle’s bepaald. Wat dit slot met het begin te maken heeft, daar moet u zelf maar eens over na denken. Wij willen hier direct aan toevoegen, dat, hoe begrijpelijk het ook is, dat men in al dit ongewone gaat speuren naar de „vinger Gods”, er toch geen gering gevaar in schuilt. Het gevaar zit niet daarin, dat men de orde en ook de wanorde in de na tuur In regelrecht verband brengt met de Voorzienigheid Gods. Dat is ons, om zo te zeggen met de moedermelk tnge- geven door onze voortreffelijke Cate chismus, die ook de schrille tegenstel lingen van licht en donker, regen en droogte, vruchtbare en onvruchtbare jaren niet voor „toevalligheden” ver klaart, maar zeer direct met Gods „Va derlijke hand” in verband brengt. Er zijn duizenden, die nooit hoger klimmen dan de uitkijkpost van het K.N.M.I. in De Bilt, en voor de „natuurwetten”, ook de meest grillige, het laatste en hoogste woord spreken. Tegenover deze koude en verwaande „natuur”-beschou- wlng, die meer van de metereoloog dan van God verwacht, kan het kinderlijke Voorzienlgheidsgeloof, dat Gods hand dit alles doet, niet anders dan weldadig aandoen. Het gevaar schuilt tn een andere hoek. Het moet ons namelijk opvallen, dat velen alleen dën gaan nadenken en mln of meer verwonderd ópkijken, als •r iets opvallends en ongewoons ge beurt. Dit opvallende en verrassende wordt dan gezien als een bijzonder „in grijpen Gods”. Dat is het natuurlijk ook wel, want er Is „geen kwaad in de stad, dat de Here niet doet”, maar het bezwaar, dat wij tegen een dergelijk opvatting moe ten maken is, dat men het „Ingrijpen” Gods tot dit ongewone en opvallende bepèrkt. Prof. Berkouwer spreekt in dit ver band ergens terecht van een fragmen tarisering van de Voorzienigheid Gods. D.w.z, dat men God wel ziet opereren b> een bepaalde sector van het gebeu ren in de natuur (of in de geschiedenis) zosls b.v. nu In het zeer onzomers ge waad van de zomer die wij nu beleven, maar dat God geen enkele rol schijnt te spelen, als alles „gewoon” en „nor maal” verloopt. Dit Is ’n zeer willekeurige versmalling van het operatleterrein Gods. Men gaat dan selecteren. Uit verschillende rampen en abnor male zomers en winters wordt dan een oemlezlng samengesteld, en wij zeg gen tegen elkaar: Ziehier nu Gods vin ger. Dit is het bijzondere Ingrijpen Gods 10 de natuurorde. Wij moeten hier met grote nadruk regen protesteren. Want op deze wijze wordt een groot eel, en eigenlijk het grootste deel, aan belei^ onttrokken, zij het dan ook “bewust. Het abnormale en ongewone J"1 zlcb tenslotte maar spaarzamelijk r (anders zou het niet ongewoon meer zijn). 6 Als regel voltrekken de dingen zich sewoon en normaal. In wezen is echter tiid "^e)vone” opeenvolging der jaarge- V en, het ontkiemen en volgroeien van oogst, de afwisseling van regen en .PnneLCh^n een even groot wonder als 0.‘™°male catastrophe. Hier „grijpt nu» evenS°ed in”, ook al zien wij dat niet zo duidelijk. «u v? ongewon* verschuivingen ger ersch6nSelen spreken van Gods vin- daarea Gods ingrtjpen, dan hebben wij dat rtgeen enkel bezwaar tegen, als men allea an maar e'en nadnikkeljjk doet als "gewoon” verloopt. Want anders dan kan over de periode van 1951-1981 toch nog al tijd een bevolkingsaanwas van 1.987.000 verwacht wor den. Anders gezegd: de bevol kingstoename zonder emi gratie bedraagt 40 procent, met 20.000 emigranten 32 procent, en wanneer er 50 duizend per jaar emigreren 20 procent. Deze cijfers lig gen toch altijd nog aan merkelijk onder die van 1921—1951. Toen nam de bevolking met 50 procent toe. Bij een voortduring der emigratie op het huidige niveau zal de bevolkings aanwas dus aanmerkelijk minder dan, dan de afge lopen 30 jaar het geval was. Dit neemt evenwel niet weg, aldus het C.B.S., dat zelfs bij een emigratie van 50.000 mensen per jaar moet gerekend worden op een toeneming der bevol king van 10.2 millioen in 1951 tot 12.2 millioen in 1981. ragaal w

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5