in naar een poging „Nederlandse verklaring tot intimidatie’’ QvAnöAAqJ Onderzoek naar teruggang Zeeuwse bevolking Zwoegende ministers blijven zoeken oplossing tot diep in de nacht Europese roeikampioenschappen Nog een accoord ver van BW Jongetje uit Veere vermist Mendès-France verwierp Spaak s bemiddelingsvoorstellen Massale anti- Britse betogingen Zoveel mogelijk landbouwverlof en Opheffing van de Unie pas in October in het Indonesische parlement Rare toev van Zwitserse toerist Bewogen dag Beslissing van Ged. Staten Samenwerking P.P.D., E.T.L en Stichting Zeeland Incident bij Portugees fort Nood-café bij Veerhaven Kruiningen -Bilt MM Reacties uit Djakarta Begrafenis van Nederlands schip met slagzij in Liverpool De Gasperi PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND In enkele regels melden wij nog Sportlieden uit Middelburg te Folkestone DE BILT ZEGT: Veranderlijke bewolking De avond Dramatisch onderhoud Cyprus moet vrij India protesteert - Bill1 lir I ZEEUWSCH DAGBLAD de Op de Bosbaan te Amsterdam zijn gisteren de Europese Roeikampioen- De worden. DAT gisteren STIJGENDE SPANNING IN BRUSSEL ZATERDAG 21 AUG. 1954 Directeur: JACQ DE SMIT 10e JAARGANG No. 2865 Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; F. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. ROME, 20 Aug. - LIVERPOOL, 20 Aug. Het Neder landse vrachtschip „Jan” (500 ton) uit Delfzijl, is vandaag met een slag zij van dertig graden, in I iverpool aangekomen. De lading hout was gaan schuiven als gevolg van slecht weer, dat de „Jan” had ondervonden op weg van Zweden naar Liverpool. - Het stoffelijk overschot van Alcide de Gasperi zal bijgezet worden in de basiliek van Sint-Lurentius-buiten-de muren. paus heeft hiervoor, als bisschop van Rome, op verzoek van de Italiaanse autoriteiten toestemming gegeven. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE verDin DAT aan de Schelde- bekerzwemwedstrijd, die volgende week Zaterdag zal worden gehouden, als steeds 20 zwemsters en zwemmers zullen deelnemen. Dit jaar zullen 9 dames en 11 heren de zware tocht over de Westerschelde ondernemen. Om 12 uur Zaterdagmiddag zal bij de vuurtoren van Nieuwersluis het startschot worden gelost DAT vanavond om acht uur de muziekvereniging O.K.K. te Wissekerke een concert zal geven in de mu ziektent. Na de pauze wordt een taptoe geblazen. Gisteren om tien over twee is bij het Friese dorp Tzum een Gloster- meteorstraaljager van de Koninklijke Luchtmacht neergestort. De piloot, die de enige inzittende was, is om het leven gekomen. Aan dr ir H. N. Kluyver is met in gang van 1 Augustus eervol ontslag verleend als hoofdingenieur bij de Plantenziektenkundige Dienst te Wa- geningen. FOLKESTONE, 20 Aug. Onder leiding van de burgemeester, mr N. Bolkestein, zijn vanavond 200 sport lieden uit Middelburg te Folkestone in Zuid-Engeland aangekomen, zo meldt Reuter. DE BILT, 20 Aug. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele bui en. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Iets hogere middag- temperaturen dan gisteren. In de avonduren werd lang over deze kwestie gepraat. Weinig nieuws lekte van de besprekingen uit. Nu eens werd gezegd, dat Spaaks voor stellen waren aanvaard met enkele amendementen, dan werd weer ge zegd, dat de Italiaanse delegatie op haar beurt weer een tegenvoorstel zou hebben ingediend. Spaak had onder tussen nog een apart onderhoud met Mendès-France en de conferentie ging verder. Het was inmiddels zeer laat gewor den, toen eindelijk bekend werd, dat Mendès-France de voorstellen van Spaak te vaag vond en dat zij heirf geen voldoende houvast boden. Te voren hadden Franse deskundigen ’n nauwkeurig onderzoek ingesteld of de voorstellen van Spaak aanvaard zou den kunnen worden door de Franse Nationale Vergadering. Intussen heeft Adenauer het nog niet opgegeven en vergaderen de af gevaardigden maar door VEERE, 20 Aug. Van de 6-jarige Dicky Jansen ontbreekt sinds Donder dagmorgen elk spoor. Om 9 uur is het ventje van huis gegaan en om 12 uur is hij voor het laatst gezien in de omgeving van de sluizen. Toen men zich ongerust maakte over zijn weg blijven is men gaan zoeken en pok in het kanaal gaan dreggen. Tevens werd een extra politiebericht omge roepen met verzoek om inlichtingen. Dit alles heeft echter tot vanavond laat geen enkel resultaat opgeleverd, zodat een ongeluk gevreesd wordt. schappen begonnen met diverse heats voor de dames. Foto boven: Overzicht van de finish van de derde heat. Op de voorgrond de Nederlandse skiff, baan 2 Duitsland met Ingrid Scholz en in baan 8 Rusland. Foto onder: Na de heat tussen Nederland, Duitsland en Rusland welke door Rusland werd gewonnen. Rosa Tsoemachova, die in deze heat eerste werd, wordt gefeli citeerd door de Nederlandse skiffeuse Agnes Reuter, die tweede werd. ige Met ern stige inwendige kneuzingen is hij naar het Gasthuis te Middelburg overgebracht. deze wijze geen zin meer had. Met een eentonige regelmaat hadden de ministers zijn voorstellen afgewezen. De Franse premier brak de onder- handelingen af. Op dit ogenblik dien de de voorzitter, de Belg Spaak, zijn tegenvoorstellen in om de conferentie te redden. Dit plan van Spaak, dat volgens minister Beyen niet als een Beneluxplan mag worden beschouwd, dient om de conferentie te redden. Na het indienen van deze plannen werd de vergadering geschorst. DAT de Kloetingse Oran jevereniging op 31 Augus tus a.s. een oranjefeest zal organiseren, dat groots van opzet belooft te worden. Het feest begint in de voormid dag als de schoolkinderen diverse spelen en wedstrij den. zullen houden op het weiland „De Empt”, waar ’s middags ook volksspelen voor volwassenen zullen worden gehouden. Traditie getrouw wordt weer stoel tje gereden met paarden en ring gestoken. De paarden zullen voor deze gelegen heid fraai Worden opge tuigd. De volksspelen duren tot 6 uur en om zeven uur begint een gecostumeerde wielerwedstrijd rond het Marktveld. Hierbij zal de plaatselijke E.H.B.O. as sistentie verlenen. „Excel- twintig leerlingen van het Zierikzeese lyceum, die een maand in Normandië heb ben doorgebracht, weer in hun woonplaats zijn terug gekeerd. Donderdagmorgen waren zij uit Caen naar Parijs vertrokken en van daar doorgereisd naar Roo sendaal. De leerlingen had den elke dag met een spe ciaal voor hen gecharterde autobus, uitstapjes gemaakt. Tijdens deze pauze had Mendès- Trance een dramatisch onderhoud met de Amerikaanse gezant in Brussel, F. Alger. Mendès-France vertelde hem hoe de conferentie was verlopen en sPrak zijn verbazing uit over het ver zet van de Westeuropese landen tegen zlJn voorstellen. Toen de conferentie omstreeks 5 uur in de middag weer begon, ver klaarde minister Beyen: „Het wordt nu zeer belangrijk. Als we hier uit komen zijn we op de goede weg”. En het ging vrij goed verder, bondskanselier Adenauer aanvaardde “et bemiddelingsvoorstel van de Bel- «uche minister van Buitenlandse Za- *en om de mogelijkheid van de be vochtiging van het E.V.G.-Verdrag DJAKARTA, 20 Aug. De verschillende secties van het Indonesische parlement zullen Dinsdag a.s. het protocol tot opheffing van de Unie in behandeling nemen. Verwacht wordt, dat het ontwerp eerst in October in het parlement zal komen. Gedurende de maand September is het parlement n.l. op reces. Inmiddels is van Indonesische zijde met grote belangstelling kennis genomen van de verklaring, die van Nederlandse zijde is afgelegd in verband met het aanhangig maken van de kwestie-Nieuw-Guinea bij de Ver. Naties. Men noemde de Nederlandse verkla ring „zeer gezocht”. „Al hetgeen er in wordt gezegd, is van toepassing op Ne derland zelf”, zo voegde men daaraan toe. In Djakarta beticht men Neder land er van zelf de weg naar een op lossing van het geschil te hebben afge sneden. Natuurlijk is het niet Indonesië, dat wrijving schept, maar Nederland. De beschuldiging, dat Indonesië poogt de aandacht af te leiden van de binnen landse moeilijkheden, noemde men een interpretatie, welke in eigen voordeel is uitgelegd. Tenslotte verklaarde men benieuwd te zijn naar de toegezegde verkla ring over de misvattingen en on juistheden in de toelichting. Men meende, dat dit slechts een poging tot intimidatie van de zijde van Ne derland is. In welingelichte kringen te Djakarta werd verklaard, dat het verzoek van Indonesië om de kwestie op de agenda te brengen, kan worden beschouwd als een verzoek om de kwestie te bespre ken als „een vraagstuk, dat nog steeds op oplossing wacht”. is het 6 jaar geleden, dat de eerste Assemblee van de We reldraad van Kerken In de Nieuwe Kerk te Amsterdam werd geopend. Thans wordt in de Amerikaanse stad Evanston de tweede Assemblee gehou den. En nu na zes jaren zijn het de internationale spannin gen die een stempel zetten op aeze kerkvergadering. MIDDELBURG, 20 Aug. Naar wij vernemen hebben Gedepu teerde Staten besloten tot het doen instellen van een diepgaand onder zoek naar de oorzaken van de in de laatste jaren geconstateerde min dere vestigingen in Zeeland. Voor dit onderzoek, zullen samenwerken de Provinciale Planologische Dienst, het Economisch Technologisch Instituut en de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, welke elk op hun terrein en waar mogelijk gecoördineerd zul len nagaan waar de oorzaken van het teruglopen der Zeeuwse bevol king gezocht dienen te worden. Deze zeer belangrijke beslissing van Ged. Staten is een gevolg van het kennisnemen van de inhoud van een rapport, dat de Prov. Planologische Dienst opstelde inzake de bevolkings ontwikkeling van Zeeland gedurende het jaar 1953. Daarin werd o.m. ge zegd, dat een antwoord op de vraag naar de oorzaken dezer ongunstige ontwikkeling eerst gegeven zou kun nen worden na een nauwkeurige ana lyse zowel statistisch als sociaal- psychologisch van uitvoerig cijfer en enquêtemateriaal omtrent de DAT ondanks de harde wind en de regenbuien het kampvuur van de werkers van het U.N.O.-kamp uit Nieuwerkerk, het I.V.H. bij Zierikzee en de leden van de Nothelfergemeinschaft toch is doorgegaan. Of schoon het een afscheids feest was, was er een opge wekte stemming, waar in de eerste plaats een draai orgel voor zorgde. Zeeuwse migratie. Het bestuur van de afdeling Zeeland der Vereniging van Nederlandse Gemeenten had Ged. Staten eveneens medegedeeld met bezorgdheid van de cijfers omtrent de bevolkingsontwikkeling te hebben kennis genomen. Reeds medio Februari j.l. hebben wij de cijfers van het bevolkings- verloop in 1953 gepubliceerd en daar aan enige beschouwingen vastge knoopt De grote moeilijkheid daarbij was, dat wel kon worden vastgesteld, dat er van een reële achteruitgang sprake was, maar dat het zonder na der onderzoek niet mogelijk bleek de oorzaken aan te geven. In tal van pu blicaties, die over dit onderwerp in de loop van de laatste jaren versche nen, kwam dit manco steeds weer naar voren. Incidenteel kon wel eens worden nagegaan waardoor de teruggang te verklaren was, maar wat Zeeland als provincie betrof kwamen deze be schouwingen in feite neer op even- zoveie slagen in de lucht. Wat geconstateerd werd? Dat in 1953 het vertrek der Zeeuwen uit hun provincie onrustbarende vormen had aangenomen en dat dit vertrek groter was dan enig jaar daarvoor. Er was vorig jaar geen enkel eiland, waar zich meer mensen vestigden dan er vertrokken. Juist de jongeren trok ken weg en dit resulteerde o.m. in het feit, dat het geboorte-overschot voor het eerst geringer was dan het ver- trek-overschot. Zelfs wanneer men rekening hield met het feit, dat 800 mensen bij de ramp om het leven kwamen, dan nog was er een werke lijke teruggang te constateren. Uit de cijfers bleek ook, dat de ontvolking van het platteland was toegenomen. In 1953 liep de bevolking met bijna 1200 personen terug. (Zie vervolg pag. 2) MIDDELBURG, 20 Aug. In de cel van het politiebureau zat vanavond een 22-jarige Zwitser, zekere R. M. uit Lausanne, die maar heel kort ple zier heeft gehad van het ritje in de auto van een ander. De jongeman, die op vacantie was en vandaag in Mid delburg vertoefde, heeft even na de middag de auto van dokter J. Z. S. Pel, die voor zijn huis op de Rou- aansekaai stond, gestart en is daar mee Zuid-Beveland ingereden. Op de Rijksweg bij Kruiningen wilde hij ’n vrachtauto passeren, maar doordat hij een verkeerde manoeuvre maak te, reed hij in de sloot aan de kant van de weg, waarbij de auto over de kop sloeg. Hij zelf kwam er zonder verwondingen af, maar de wagen werd vrijwel geheel vernield. De Zwitser is eerst naar een ziekenhuis in Goes gebracht ter observatie. Daar na stond de wagen van de Middel burgse politie klaar om hem naar Middelburg te brengen, waar hij voor verhoor en nader onderzoek nog wel even zal moeten blijven. sior”, die tijdens het feest voor de muzikale omlijsting zorgt, zal van 810 uur optreden samen met de drumband van de Nat. Re serve uit Middelburg. Als sluitstuk van het program ma zal deze band een tap toe geven. Tijdens de avonduren zal de „Vaate” sprookjesachtig worden ver licht, terwijl er ook een fontein wordt opgesteld. De tweede vergadering is zeer be- I wogen verlopen. De afgevaardigden I begonnen in de loop van de dag met I het artikelsgewijze onderzoek van de I Franse voorstellen. Alles verliep vrij I goed totdat men was gekomen aan het I artikel van het commissariaat van de I E.D.G. I Op dat ogenblik merkte de N e- I derlandse minister van Buiten- landse Zaken op, dat hij erop tegen was dat het E.V.G.-commissariaat werd veranderd in een NAVO-bureau. Dadelijk daarop bracht de Neder lander met nadruk naar voren, dat het beginsel van de bovennationaliteit der instellingen zoveel mogelijk ge handhaafd moest worden. Daarna werd het Franse artikel betreffende de intregiteit van de strijdkrachten becriticeerd. Het betoog van de Ne derlandse minister werd ondersteund door België, Luxemburg en Italië. Ook dr Adenauer weës de Franse voorstellen af, maar deed dit geens zins op scherpe wijze. Toen Mendès-France zag dat de kaarten zo lagen, riep hij plotseling uit, dat een dergeljjk onderzoek op ATHENE, 20 Aug. Naar schatting hebben te Athene 100.000 mensen ge demonstreerd voor vereniging van Cyprus met Griekenland. Er werd ge roepen: „Weg met de Britten, weg met de kannibalen”. Aartsbisschop Spiridon van Athene zei: „Wij hopen dat de roemrijke Churchill zijn politieke loopbaan zal besluiten met Cyprus de vrijheid te geven”. De politie trof krachtige maatrege len ter bescherming van de Britse ambassade. De betogers raakten slaags met politie. 67 werden gewond. DAT de uit Veere af komstige timmerman J. S. gistermiddag bij het afbre ken van ’n landbouwhangar op de Veerseweg, toen hij daar bovenop stond, van een hoogte van ongeveer 4 meter is gevallen. NEW DEHLI, 20 Aug. India heeft bij Portugal geprotesteerd tegen het doden van een demonstrant bij de be zetting van het fort Tiracol door de Portugese politie. Het fort was zonder geweldpleging door Indiërs bezet. Maandag werd het „heroverd”. DAT al het fruit, bestemd voor export naar België voortaan op de veilingen aangevoerd moet worden en niet meer administratief negen en of op monster verkocht mag door Frankrijk gemakkelijker te ma ken. Ook de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken en de ministers van Buitenlandse Zaken van Neder land en Luxemburg stemden met de voorstellen van Spaak in. Deze voorstellen van Spaak komen ongeveer hier op neer, dat de Fran se wijzigingen, die geen verdere par lementaire ratificatie behoeven, tij dens de huidige besprekingen worden behandeld. Wijzigingen, die behande ling door de Parlementen vereisen, worden in elk land onderzocht en slechts aanvaard nadat het bestaande Verdrag door Frankrijk en Italië is bekrachtigd. Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” 81 Mkantoor: Goes, L. Vorststr. rel 2438 bij geen gehoor voor litenties 2970, voor redactie Giro 274289. Kantoren: irnren- Lammensstraat 17, f 2754: Middelburg: Korte *e e:Ltr 35. Tel. administratie Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan &^Le^ Cointre N.V., HAAG, 20 Aug. Zolang de j. ns bestaande moeilijkheden voort- *n zal in werkelijk urgente geval- v z°veel mogelijk verlof worden lSnoeen°’ indien en voor zover de be- van. de militaire dienst dit nhu lnigsz*ns toelaten, zo heeft mi- iu J btaf op vragen van het Kamer- V® Ruiter geantwoord. voeBd oe hee/t de minister de be- g.JLe autoriteiten er nogmaals op ken Zen’ dat ZÜ gebruik kunnen ma- leen<jVan bevoegdheid, hun ver- de inJn j?* voorlopig reglement op laniimYei!riKe dienst der koninklijke on hl,. waarbij hij er de aandacht iectief ge,vestigd, dat het meest ef- lof w°rdt geholpen door het ver- Paalria S* e van gedurende een be te verioteV0ren vastgestelde periode, dagen enen over Perioden van enige oog». aangepast aan de voor de gunstige weersomstandigheden. BRUSSEL, 21 Augustus. De conferentie van Brussel over de E.D.G., die in de vroege morgenuren van deze Zaterdag nog steeds voortduurt, hangt op het ogenblik, dat wij dit schrijven, aan een zijden draad. Men is nog ver van een overeenkomst verwijderd. Eindigt de vergadering ontijdig, dan betekent dit een mislukking. Maar de afge vaardigden zijn van plan door te vergaderen tot de Bondskanselier Adenauer, als oudste deelnemer zal vragen de bijeenkomst op te heffen. Maar Adenauer weet van volhouden. Laat in de avonduren kwam Paul Henri Spaak, de Belgische voor zitter van de conferentie, de steeds maar wachtende journalisten ver tellen, dat er die avond geen oplossing zou komen. „Maarzo zei Spaak, „wij blijven doorwerken vannacht en komen morgen (Zater dag) weer bijeen”. Dat de toestand critiek is, bewijst wel, dat David Bruce, Amerika’s speciale gezant, uit Parijs naar Brussel zal komen om met Spaak en Mendès-France te spreken. Bovendien gaan de geruchten dat John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, een dringend beroep op Mendès-France zal doen om een meer verzoenen de houding aan de dag te leggen. MIDDELBURG, 20 Aug. Zoals bekend is het de bedoeling, dat te zijner tijd bij de Veerhaven van Kruiningen een café-restaurant zal worden gebouwd, waarin ook de ge legenheid zal bestaan tot overnachten voor het personeel der Prov. Stoom- bootdiensten, dat tussen Kruiningen en Perkpolder vaart. Ir A. Rothuizen heeft voor dit object reeds een schets gemaakt en deze is thans, met de vol ledige plannen, in Den Haag teneinde de goedkeuring van de minister te verkrijgen. Om de tijd, die nog zal verlopen, voordat het café-restaurant zal zijn gebouwd, te overbruggen, zal ter plaatse een nood-café worden neergezet, zodat aan de wensen van vele reizigers zal kunnen worden vol daan. Ged. Staten zijn voornemens de bouw van dit nood-café zo spoedig mogelijk te doen beginnen. Z A

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1