De conferentie over de E.D.G. Franse voorstellen evenwel niet aanvaardbaar in^ VETORECHT VAN ELKE E.V.G*-ST A AT ALCIDE DE GASPERI OVERLEDEN Cv&nöAaqJi 1 1 F O Goede wegen over dammen naar Z*-Beveland V>S* beschuldigen China Het begon met sombere gezichten BRUSSEL, 19 Aug. j- morgen om -- India en Portugal Demonstratie in Seoel Noord-Beveland vraagt: De Franse amendementen In enkele regels melden wij nog Begroting der Ver* Naties* Doodstraf op spionnage in Amerika fe- Sub-commissie Drie-eilandenplan bijeen Grote evacuatie in Vietnam begonnen Het geschil over Goa Besprekingen tussen J) Stremming treinverkeer op Zaterdag en Zondag. Frankrijk Zuid-Korea uit zijn bezorgdheid* Kampioen van Europa s eenheid DE BILT ZEGT: Buiig weer PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Adenauer. Minister Beyen Mendès-France. Geen Duitse troepen in 2009, C. TOENADERING IN BRUSSEL WASHINGTON, 19 Aug. l'ianse voorstenen afhankelijk vernin een gunning aange- Janse zelfde werken fl ™or het huidige E.V.G.-Verdrag President Pieck van Oost-Duitsland heeft na een vacantie van twee maan den zijn werkzaamheden hervat. VRIJDAG 20 AUG. 1954 Directeur: JACQ DE SMIT cumentaire van WalcherJn direct na de bevrijding. De Nationalistische Partij' van pre mier Malan heeft bij regionale ver kiezingen in de Kaapprovincie, Oranje Vrijstaat en Transvaal de overwinning behaald op de Verenigde Partij. 1 NEW YORK, 19 Aug. Dag Ham marskjöld, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft in zijn rap port over de jaarlijkse V.N.-begroting de algemene vergadering aanbevolen de begroting voor het jaar 1955 vast te stellen op 46 millioen 821.300 dol lar, dat is 1 millioen 5.810 doller min der dan het lopende jaar. De secretaris-generaal stelde echter extra toelagen voor ten bedrage van 135.000 dollar ten behoeve van het per soneel van het Europees centrum te Genève en andere afdelingen van de Verenigde Naties in het buitenland. Hij vraagt bok 175.900 dollar voor de pen sioenen van de rechters van het inter nationaal gerechtshof. De raadgevende commissie voor be grotingszaken stelde een aanvullende vermindering voor van 420.550 dollar op de onkosten van het secretariaat- generaal. Deze zou bewerkstelligd kun nen worden door vermindering van de toegekende bedragen aan de bureaux van de Verenigde Naties in het buiten land en door de opheffing van het pensioenfonds der rechters. het de de Neder- KORTGENE, 19 Aug. In de van daag gehouden vergadering van de sub-commissie Drie-eilandenplan voor de land- en tuinbouw in Noord-Beve- land zijn diverse plannen met be trekking tot de afdamming van de Zandkreek aan de orde gekomen. Unaniem werd besloten te verzoeken dat zowel over de Oostdam als over de Westdam goede verbindingswegen zullen worden aangelegd, zodat de behoefte aan een brug te Kortgene niet wordt gevoeld. Tevens wil men er op aandringen de verbindingswegen naar deze dam men zoveel mogelijk te leiden over de bestaande dijken door het midden van Noord-Beveland. film over Veere en een do- Zierikzee. DAT gisteren een 35-tal Zweden een gedeelte van het Schouwse voormalige rampgebied heeft gebracht. Deze mensen waren win naars van een in hun land uitgeschreven prijsvraag en nu mogen ze een rondreis door Europa maken. In Zie rikzee heeft het hoofd bestuur van het Ned. Rode Kruis in „Mondragon” een koffiemaaltijd aangeboden. De gasten hebben ook een bezoek gebracht aan het terrein, waar het door Zwe den geschonken Rode Kruis ziekenhuis zal verrijzen. SAIGON, 19 Aug. Vandaag is in Saigon het eerste troepentransport schip van de Amerikaanse Marine aangekomen met 2000 vluchtelingen uit de Delta van de Rode Rivier. Er zijn 41 Amerikaanse schepen naar Haiphong gezonden voor de evacua tie van anti-communisten. De vluchtelingen, die werden over gebracht, vormen de voorhoede van 200.000 mensen, die op verscheping naar Zuid-Vietnam wachten. De Gasperi was een groot voor stander van de Europese eenheid. Hjj was ook een der oprichters van de uit zes landen bestaande Assemblee voor Kolen en Staal. In Mei 1954, en kele maanden, nadat zijn regering verslagen was, werd hij gekozen tot voorzitter van deze Assemblee. Een familielid van de grote staats man verklaarde, dat zijn grootste zorg voor hij stierf, de E.V.G. was. De dood van De Gasperi zal waar schijnlijk een groot probleem vormen voor de 80-jarige president van de republiek, Einaudi, van wie bekend is, dat hij na afloop van zijn ambts termijn, volgend jaar, wil aftreden. Met De Gasperi is de enige grote nationale figuur, wiens verkiezing tot president door het parlement verze kerd was, heengegaan. Het wordt bovendien niet uitge sloten geacht, dat de smeulende crisis in de christen-democratische partij nu tot uitbarsting zal komen. Uit alle delen van de wereld kwa men reacties binnen na dit zo plot seling verscheiden. De K.S.G. noem de hem een eminente persoonlijkheid en een der grootste voorvechters van de Europese integratie. De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Spaak, zei, dat hij de overledene beschouwde als een van de intelligenste, bekwaamste en ach- tenswaardigste staatslieden van deze tijd. (Zie ook „Deze wereld van dag tot dag”.) NEW DELHI, 19 Aug. India heeft vandaag het Portugees voorstel voor een bijeenkomst van vertegenwoordi gers te New Delhi, ter bespreking van de instelling van een commissie van waarnemers in verband met het geschil over Goa, aanvaard. India stelt voor, dat de vertegen woordigers 24 Augustus bijeen zullen komen. De Nederlandse delegatie: v.l.n. r. Mr H. F. Eschauzier, Direc- teur-Generaal van Politieke Za ken, Minister Mr J. Beyen en Jhr A. W. L. Tjarda van Starken- borch Stachouwer. (Foto boven.) De Franse premier en Minister van Buitenlandse Zaken, Pierre Mendès-France, in gesprek met leden van de Franse delegatie. (Midden.). Dr Adenauer in gesprek met leden van zijn delegatie. (Onder.) Telefoto’s. ROME, 19 Aug. Vanmorgen is de vroegere Italiaanse premier, Alcide de Gasperi, aan een hart zwakte overleden. Hij bereikte de leeftijd van 73 jaar. De Gasperi had zich al enkele dagen onwel gevoeld. Zijn dood kwam echter totaal onverwacht. De expremier overleed in zijn zomerverblijf bij Val Sugana in Noord-Italië. viesbureau der Ver. voor Ned. Gemeenten te Amers foort namens B. en W. van Ouwerkerk heeft aanbe steed: het af breken van ver- Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft vandaag zijn goedkeuring gehecht aan het wetsvoorstel, volgens hetwelk personen, die schuldig wor den bevonden aan spionnage en sabo tage in vredestijd, ter dood kunnen wordén veroordeeld. UTRECHT, 19 Aug. Indien de weersomstandigheden zulks toelaten zal Zondag a.s. weer een nieuwe over spanning in de Moerdijkbrug worden geplaatst. Daar de overspanning op Zaterdag a.s. naar het Hollands Diep moet wor den overgebracht zal het treinverkeer tussen Dordrecht en Sliedrecht die dag s’ gestremd zijn van 9.1512.45 u. Voor de uitvallende treinen rijden autobus sen. Zondag wordt het nieuwe brugge- deelte ingevaren en daarom zal die dag het treinverkeer tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe zijn gestremd. De stremming duurt hier van 6 uur tot 16 uur. De dienst tussen genoemde plaat sen wordt met bussen onderhouden. Er moet echter rekening worden gehou den met een vertraging van een half uur. Het eerste winstpunt was wel, dat de Franse premier Mendès-France aanbood zijn zo lel omstreden amen dementen op het Europese Leger- verdrag te wijzigen als inderdaad kon worden aangetoond, dat zij onbillijke bepalingen ten aanzien van W.-Duits- land bevatten. Verder was deze dag het voorstel van de Belgische minister Spaak heel belangrijk. Dit voorstel hield in, dat de ministers van Italië, West-Duits- land, Nederland, België en Lu xemburg verklaren van plan te zijn bepaalde punten van het Franse plan te bestuderen en tevens de belofte, dat de ministers bereid waren bij de regeringen de nodige stappen te doen voor de aanvaarding van de wijzi gingen. Op dit Belgische voorstel is nog niet officieel gereageerd. Wordt dit voorstel van Spaak aangenomen, dan betekent dit, dat de conferentie wordt verdaagd. Niettemin zullen de minis ters nog wel enkele dagen in Brussel bijeen zijn. 10e JAARGANG No. 2864 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord de gebied zou alleen maar Nederland, Duitsland en België mogen omvatten. 4. Het laatste voorstel maakt een beperking voor het Verdrag inzake de Europese Federatie van staten. Wel wordt hieraan toegevoegd dat Frank rijk bereid is tot onmiddellijk over leg over de verkiezing van een E.V.G. Parlement op basis van algemeen kiesrecht. De bedoeling van Frankrijk is, dat deze wijzigingen met de oorspronke lijke tekst van het Verdrag gedepo neerd worden, zodat geen afzonder lijke bekrachtiging door de Parlemen ten noodzakelijk is. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; F. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. van ae van drie voorwaarden: 1. Het bovennationaal karakter van de E.V.G. moet bewaard blijven. 2. Er mag geen discriminatie tussen de leden-staten bestaan. 3. Het moet niet noodzakelijk zijn eventuele amendementen voor te leg gen aan de Italiaanse parlementaire commissies, die het Verdrag reeds hebben aanvaard. Ook de Bondskanselier Adenauer liet zich later in deze geest uit. „Als het Franse Parlement het gewijzigde Verdrag aanneemt, wordt dit Verdrag door de andere Parlementen niet goedgekeurd. In wezen is dan geen enkele vooruitgang geboekt”, zo be toogde Adenauer. In ieder geval, zo ging Adenauer verder, moet zo snel mogelijk een beslissing worden geno men, want de politieke ontwikkeling in de wereld gedoogt geen uitstel. Ook Spaak en Bech zeiden later, dat de Franse voorstellen in de hui dige vorm niet acceptabel waren. Tot acht uur in de avond waren de diplomaten bijeen, zodat het diner, aangeboden door de Belgische minis ter-president, een uur uitgesteld moest worden. WASHINGTON, 19 Aug. Zuid- Korea heeft bij de Verenigde Staten zijn „zeer ernstige bezorgdheid” geuit over de voorgenomen terugtrekking van vier Amerikaanse divisies uit Ko rea, zo wordt van gezaghebbende zijde te Washington vernomen. Zuid-Korea staat op het standpunt, dat terugtrekking van vier van de zes Amerikaanse divisies, zonder dat het uit 20 divisies bestaande Zuid-Koreaan- se leger naar verhouding wordt ver sterkt, een gevaarlijk vacuum zal scheppen, aangezien er nog ongeveer anderhalf millioen Chinese en Noord- Koreaanse militairen in het Noorden zijn. DAT gisteren op de hoek Jac. Valckestraat-v. d. Spie- ghelstraat een auto, be stuurd door V. uit Waal wijk, in botsing is gekomen met een bestelauto van de Coöperatie uit Goes, be- stuurd door de heer C. Er was materiële schade, doch niemand werd gekwetst. DAT Schouwen en Dui- veland in deze tijd veel wordt bezocht door vreem delingen en vacantiegan- gers uit andere delen van ons land. Dezer dagen DE BILT, 19 Aug. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Overwegend matige wind, in hoofdzaak tussen West en Noordwest. Weinig verandering in temperatuur. ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE vertrekken Middelburgse sports- Folkestone om hun meten met hun Maar Van elf uur is in Brussel de conferentie begonnen, die zal moe ten beslissen over het lot van je Europese Verdedigingsgemeen- jchap. Nadat de zes ministers van Buitenlandse Zaken door Koning Boudewijn van België waren ont vangen, reden zij onmiddellijk naar iet Ministerie van Buitenlandse Zaken, waar de conferentie zou plaats hebben. Voor het hek van het gebouw verdrongen zich enkele honderden om de aankomst van de groten in de Europese diplomatie gade te slaan. Hoewel de gezichten van de ministers somber stonden, toen zij voor het gebouw aankwamen, is de eerste dag van de conferentie gun stig verlopen. De gesprekken in de twee besloten bijeenkomsten, die slechts door veertien personen wer den bij gewoond, waren vruchtbaar. De beide partijen zijn elkaar op verschillende punten genaderd. Evenwel is door Nederland, België, Luxemburg, West-Duitsland en Italië nadrukkelijk verklaard, dat de Franse plannen, zoals deze zijn voorgesteld, onaanvaardbaar zijn. BoSer wraken nog de Westduitse ■- ska^selier Adenauer en de Itali- ken“'p^U"ist-er van Buitenlandse Za- c» j-Tccloni' Adenauer hamerde er- geen all,reuk mag worden ge- 8et«hUghei(]het beginsel van Selijk- ^aJ‘aanse minister stelde het 1 scherp en stelde het aannemen DAT de Vereniging van F. J. van de Elshout te oesterkwekers en expor- en het Bedrijfschap Visserijproducten te De Nederlandse afgevaardigde minister Beyen, begon zijn toespraak met te verklaren, dat hij in de onaan gename positie verkeerde te moeten Kggen, dat hij met de Franse voor stellen in het geheel niet accoord kon gaan. Minister Beyen zei verder, dat mj zich wel degelijk bewust was van ie moeilijke positie, waarin Frankrijk verkeerde, maar niettemin kon hij zijn bezwaren niet laten vallen. Zijn belangrijkste bezwaar was wel, dat het commissariaat van het Europese Leger gedurende acht jaar geen nationale bevoegdheden zou bezitten en dat dit commissariaat ®ret goed zou kunnen functioneren. (Zie eleders deze pagina.) Het deed minister Beyen evenwel Plezier te kunnen zeggen, dat hij uit rede, die Mendès-France tevoren "aa gehouden, een andere indruk had dan uit het Franse memo- over de voorgestelde wijzi- Mendès-France had de conferentie geopend met een uitstekende rede, waarin hij nadrukkelijk zei, dat er - - --V.. ug geen meerderheid is te vinden in de ationale Vergadering. Verwerping an het Verdrag zou een nieuwe egenngscrisis betekenen. Een de- erlaag van zijn Regering zou bo endien leiden tot een crisis in de uantische gemeenschap. Dit alles, aus de Franse premier, zou een 'eken g succes voor Rusland be- ZTn v°orgestelde wijzigingen j. Mendès-France twee bedoelingen: lianJers'’erken van de Westelijke Al- traii.!.en het vermijden van een neu- atie van West-Duitsland. SOEL, 19 Aug. Ongeveer 100.000 personen hebben vandaag te Seoel een door de regering gesteunde pro testdemonstratie gehouden tegen het Amerikaanse besluit om vier van zijn zes divisies uit Korea terug te trek ken. Ook vliegtuigen namen aan de betoging deel. De demonstranten droegen span doeken mee met opschriften als: dood of éénmaking, offer ons niet op aan het communisme, wij zullen ons tot de dood toe verzetten tegen terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Korea. Zuidkoreaanse en Amerikaanse mi litaire politie bewaakte het hoofd kwartier van het Amerikaanse acht ste leger en de Amerikaanse am bassade. DAT morgenavond de ci- bracht ’n gezelschap Fran- neaste Alea Roosdorp in de sen uit Bourges, dat een be- Schotse Huizen te Veere langrijke som gelds bijeen- voor V.V.V. ’n aantal door bracht voor de zwaarst ge- haar opgenomen films zal troffen V.V.V., in de ramp- vertonen, o.a. een kleuren- gebieden, een bezoek aan hardingen en riolering, het J- rr:!1-leggen van nieuwe riole ring, het dempen van slo- WASHINGTON, 19 Aug. De V.S. hebben continentaal China er vandaag officieel van beschuldigd vijftien Amerikaanse vliegers als „politieke gevangenen” vast te houden. In een communiqué van het mini sterie van Defensie wordt gezegd, dat de Chinese gedelegeerden op de con ferentie te Genève hebben gezegd, dat de vliegers nog in leven waren. Dit was bevestigd door voormalige Ame rikaanse gevangenen, die sedert de wapenstilstand in Korea waren uit gewisseld. Voorts wordt verklaard, dat aan autoriteiten te Peking eveneens in lichtingen zijn gevraagd over net lot van 526 Amerikanen uit Korea, die zich in communistische handen bevin den of van wier lot de communisten op de hoogte zijn. Uitgave: «ichting „Zeeuwsch Dagblad” Kkantoor: Goes, L. Vorststr. 2438 bij geen gehoor voor »rten-ties 2970, voor redactie s°,e Giro 274289. Kantoren: Lammensstraat 17, g2754; Middelburg: Korte ,j,tr 36. Tel. administratie A. redactie 2347; Ter- 2 neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le^ Cointre N.V., f 196.500 (met klampen en cementkraag). De hoogste inschrijver was gebr. Eve- raars en v. d. Berg te Steen bergen met f264.700 (met klampen en cementkraag). Van beide aanbestedingen o, rwerd de ten en het aanbrengen van houden, verhardingen in de gemeen te. De laagste inschrijver was ’s-Gravenhage met f 231.300 teurs (met klampen en cement- voor kraag) en f228.400 (met kit Den Haag voornemens zijn en biltimineuze hechting), om het nieuwe oester - De hoogste inschrijver was seizoen op enigszins feeste- D. Rentier te Noordgouwe lijke wijze te openen. Het met f 265.000 (met klampen ligt in de bedoeling om en cementkraag). daarbij diverse vooraan staande personen, zoals de DAT hetzelfde bureau de- Commissaris der Koningin... zelfde werken heeft aan- en krantenmensen uit te besteed namens B. en W. nodigen. Het nieuwe sei- van Oosterland. Hier was zoen zal waarschijnlijk in de laagste inschrijver A. W. de eerste dagen van Sep- DAT het Technisch Ad- Wandel te Nieuwer kerk met tember geopend worden. PARIJS, 19 Aug. Hoewel de sug gestie van de Franse premier Mendès- France om de voorstellen aan de pers te verstrekken op de conferentie van Brussel werd verworpen, heeft het Franse blad „Le Monde” deze voor stellen in een korte samenvatting ge publiceerd, welke samenvatting was goedgekeurd door de Regering. De door Frankrijk voorgestelde wij zigingen zijn dan: 1. Alle leden-staten zijn vrij uit de E.V.G. te treden als Duitsland wordt herenigd, als de Britse en Amerikaan se troepen zich uit Europa terugtrek ken en als de BritsAmerikaanse politiek een fundamentele wijziging ondergaat. 2. De bovennationale bevoegdheden van het commissariaat van de E.D.G. moeten in de aanvangsperiode van acht jaar opgeschort worden. Het commissariaat kan slechts haar dien sten bewijzen bij het regelen van ge schillen. Gedurende deze beginperiode kan elk besluit van het commissariaat op geschort worden op verzoek van slechts een lid-staat. Verder voorziet dit Franse voorstel in de voorziening van een Hof van Justitie alleen voor de E.V.G. 3. Het volgende Franse voorstel komt hier op neer, dat alleen maar een Duitse luchtmacht en geen Duit se troepen in Frankrijk gestationeerd kunnen worden. Het z.g. geïntegreer- lui naar krachten te Engelse vrienden, blijft niet alleen bij sport; uitwisseling tussen dc Nc landse en Engelse stad heeft ook een cultureel karakter aan genomen. Immers de tentoon stelling van Zeeuwse beeldende kunst wordt morgen in Folke stone geopend. h’d gehouden, hndum ftagen. heeft en was

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1