in Schone woorden in Peking VANDAAG BEGINT DE SLAG OM HET EUROPESE LEGER AMERIKA TREKT DIVISIES TERUG UIT KOREA Marokkaanse Oelema’s in vrijplaats gearresteerd Nationalisten Parlement vraagt opschorting van het besluit I CZvönöAöqZj Koningin op Bijbeltentoonstelling Ongerustheid in Seoel van en De Wereldraad Kerken Frankrijk moet geholpen worden, zeggen Belgen en Italianen De „Iwan” beschoot de „Dora” aan van SNIPPER A Heftige verwijten het Westen NIEUWS' Instemming met Nederlands standpunt i n Lijfwacht van Sultan greep toe vielen in handen de politie Verplicht onderwijs van verkeer op lagere scholen In enkele regels melden wij nog Dr H. Mulder naar Rome. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het Brits bezoek aan China DE BILT ZEGT: Veranderlijke bewolking De besprekingen tussen Tunesië en Frankrijk landpunt van Australië Nw-Guinea niet °P V* N* - agenda ^ERRA- 18 Aug. Australië I 'an i verzetten tegen plaatsing aSend» kwestie-Nieuw-Guinea op de van do Algemene Vergadering Amt ,ren'gde Naties, aldus heeft Landse zZ?®minister van Buiten- Na request van de K.N.A.C. raken. gearresteerde Oele- 'W taak. n 9 zal DAT gisteren door Goes DONDERDAG 19 AUG. 1954 Directeur: JACQ DE SMIT 10e JAARGANG No. 2863 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DAT een door Breda tegen k i gs o- F. n- 1- ?r i- is jn 'a jr e- et HONGKONG, 18 Aug. De Britse Labourdelegatie in China heeft van avond te Peking aangezeten aan een feestmaaltijd, die te harer ere is ge geven door het Parlement. Er waren meer dan 600 gasten. Vice-premier Koeo Mo-Djo zei, dat het bezoek van de Britse La- bour-groep de volken van de wereld zou tonen, dat er geen barrières tussen Oost en West behoeven te bestaan. Attlee antwoordde hierop, dat het doel van de reis was de Chinezen beter te leren kennen. De verschil len tussen het Britse volk en het Chinese waren groot doch men dien de uit te zien naar „hetgeen ons verbindt en niet naar hetgeen ons scheidt.” BRUSSEL, 19 Aug. Vanmorgen om half elf begint in de grote zaal van het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken rondom een hoefijzer vormige tafel de conferentie van Klein Europa over de Europese Defensie- gemeenschap. De muren van de zaal zijn versierd met tapijten met alle gorische voorstellingen. Tijdens de conferentie zullen drie talen worden gesproken, n.l. Frans, Duits en Italiaans. De Nederlandse afgevaardigden hebben, om het debat te bespoedigen, er van afgezien een Nederlandse vertaling te eisen. De afgevaardigden zijn inmiddels gisteren in Brussel aangekomen. De Nederlanders en Duitsers kwamen per auto naar de Belgische hoofdstad. Mendès-France reisde met een speciale Dieseltrein. Onderling hebben de verschillende ministers, onder andere die van de Beneluxlanden, de problemen besproken, die zich hebben voorgedaan na de Franse wijzigingsvoorstellen. Spaak heeft een langdurig onderhoud ge had met Mendès-France. H. M. Koningin Juliana bracht Dinsdagmiddag een bezoek aan de tentoon stelling „Uit het land van de Bijbel” in het Gemeentemuseum te Den Haag. H. M. de Koningin bekijkt drie terracotta kruiken uit 586 v. Chr. tot 324 na Chr., die door vissers uit de Middellandse Zee bij Caeserea tussen Tel Aviv èn Haifa zijn opgehaald. DELFT, 18 Aug. Dr H. Mulder, pred. I bij de Geref. Kerk te Delft, zal eind Sep tember voor het verrichten van onder- nekingen naar Rome vertrekken. Deze onderzoekingen zullen worden verricht in verband met verscheidene zaken, wel- I ie op de Nieuw-Testamentische tijd be- I 'rekking hebben. Mevrouw Mulder zal I Megaan om haar man bij de onderzoe- I ringen behulpzaam te zijn. i Dr Mulder maakte reeds eerder voor I studiedoeleinden een reis naar Rome. ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE de laatste nacht zonder af scheid te nemen vertrokken met medeneming van 650 Belgische francs, een spaar bankboekje, twee aandelen van 1000 francs en ’n arm band. Het bleek, dat hij niet alleen in Vlissingen met kromme vingers had rond gelopen. In Gorkum had hij een camera achterover ge drukt, te Breskens had hij zich f 90 toegeëigend, te Breda had hij acht gulden meegenomen en tenslotte was zijn buit in Schoondijke een fiets geweest. De taak der verantwoordelijke per sonen in de wereld diende er in te bestaan een toestand te scheppen, waarin gezinnen van ieder ras een gelukkig leven zouden kunnen leiden, vrij van vrees voor oorlog en honger en vrij om te denken en te handelen zoals zij verkozen, waarbij men zich rekenschap gaf van de rechten van anderen. GRONINGEN, 18 Aug. De eige naar van het Groninger kustvaar tuig „Dora”, de heer P. Eissen te Delfzijl heeft van de kapitein van de „Dora”, de heer P. Peik, bericht ont vangen, dat het schip Maandagmiddag in de Finse golf door een Russische kruiser is beschoten. „We voeren”, zo schreef de heer Piek, „op weg van Lovisa (in Finland) naar Schotland, door de Finse golf, toen wij plotse ling een kruiser zagen, die later de Russische kruiser „Iwan” bleek te zijn. Het schip naderde ons, en het begon op ons te schieten. We waren zeer verrast, en wisten eigenlijk niet wat we doen moesten, en meenden er goed aan te doen koers te verande ren, omdat wij dachten misschien in verboden wateren te varen. Maar ook dit hielp niet, en de „Iwan” bleef doorschieten. Toen kregen we de ge dachte, dat de „Iwan” ons misschien tot stoppen wilde dwingen, en we be sloten het anker uit te gooien. De „Iwan” gooide op haar beurt ook het anker uit, en toen gebeurde er een hele poos niets. De situatie wekte onze bevreemding en we besloten dan toch maar weer door te varen, maar nog maar nauwelijks waren we enige meters vooruit, toen de „Iwan” op nieuw begon met schieten. Dit spel letje duurde enige tijd voort, totdat de „Iwan” op een zeker moment zijn koers veranderde en wij weer rustig konden doorvaren.” een be- terug te een jacht heer niet alleen houden. Ja, beleefd”, maar toch! Amerikaanse divisies. Het Zuidkore- aanse leger omvat thans 20 divisies. De kosten van uitrusting van een Zuidkoreaanse divisie worden op 25 millioen dollar geschat. IN PLAATS VAN INDO-CHINA. Te Tokio heeft generaal Lee Heoeng Koon, voorzitter van de gezamenlijke Zuidkoreaanse stafchefs, verklaard, dat hij de Verenigde Staten om meer militaire hulp zal vragen. Hij zei, dat de Amerikaanse hulp, die oorspronke lijk voor Indo-China bedoeld was, thans naar Zuid-Korea wordt gestuurd. De generaal zei verder, dat Zuid- Korea slechts alleen tegen de com munisten ten aanval zou trekken in dien zijn veiligheid in gevaar zou zijn. Een verbond van niet-communistische Aziatische landen was gewenst, doch het zou niet tot stand gebracht kun nen worden zolang Japan geen be wijs leverde van een democratische geestesgesteldheid. ^emse door stuur bete; begint in Brussel de conferen tie over de Europese Defensie- gemeenschap. Een beslissing moet genomen worden over de Franse voorstellen, een beslis sing, die öf de dood zal bete kenen van het Europese Leger- plan öf van een plan voor een Europese Politieke Unie. Maar misschien is een compromis mo gelijk, dat uiteindelijk niemand zal bevredigen. De nieuwe Christelijke school te Hardegarijp zal op Woensdag 1 Sep tember officieel worden geopend door de burgemeester van Tietjerkstera- deel. De Belgische diplomaten hebben inmiddels het standpunt ingenomen, dat de Franse amendementen niet door landen, welke het Verdrag reeds hebben geratificeerd, kunnen worden aangenomen zonder een nieuwe be handeling door de Parlementen. Evenwel blijven de Belgen van mening, dat de Fransen tegemoet moet worden gekomen en dat een compromis noodzakelijk is. De reactie van officiële Britse zijde is geweest, dat het geen zin heeft om zich ongerust te maken over de Fran se voorstellen. De Britten staan tame lijk welwillend tegenover de Franse plannen. De Italianen hebben bij herhaling DE BILT, 18 Aug. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele bui en. Overwegend matige wind ruimend van Zuidwest naar Noordwest. Iets lagere middagtemperaturen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 5.30 u., onder 19.57 u. Maan op 21.5ö u., onder 13.45 u. Hoogwater Vrijdag 20 Aug.: Vlissingen: 5.42 u. 2.25 m., 17.58 u. 2.09 m. Terneuzen: 6.13 u. 2.42 m., 18.30 u. 2.28 m. Wemeldinge: 7.27 u. 1.96 in., 19.44 u. 1.78 m. Zierikzee: 7.11 u. 1.74 m., 19.23 u. 1.56 m. verklaard, dat de geest van het Ver drag niet gewijzigd mag worden. Maar zo zei men verder, men moet een ruim begrip hebben van de Franse problemen. HET ANTWOORD AAN RUSLAND. Door de gewijzigde houding van de Fransen is men het in Londen nog niet eens geworden over het antwoord aan de Russen op de uit nodiging om weer een viermogend- hedenconferentie te houden. Zoals bekend willen de Franse, vermoe delijk met het oog op de bespre kingen over de Europese Defensie- gemeenschap, een meer verzoe ningsgezind antwoord. Het eigen lijke doel waarnaar Mendès-France streeft, is de vrede in Europa in alle opzichten te waarborgen. TELEGRAM. Het hoofdbestuur van de Europese Federalisten, dat in een spoedverga dering bijeen kwam, heeft aan minis ter Beyen, voordat hij naar Brussel vertrok, een telegram gezonden, waar in met klem wordt aangedrongen om het standpunt te handhaven geen medewerking te verlenen aan maat regelen, die tot gevolg zullen hebben dat de E.D.G. niet meer zou strekken tot werkelijke bevordering van de éénwording van Europa. „Wij verheugen ons erover dat d» Nederlandse Regering het belang van spoedige ratificatie door alle betrok ken Parlementen steeds met kracht heeft bepleit en zich heeft verzet tegen nadere overeenkomsten, welke hernieuwde onderhandelingen en her nieuwde parlementaire bekrachtiging zouden medebrengen”, aldus staat in dit telegram te lezen. FEZ, 18 Aug. Leden van de lijf wacht van de Sultan van Marokko zijn vandaag de vrijplaats van het Arabische deel van Fez binnenge drongen en hebben 40 Oelema’s (Mo hammedaanse wetgeleerden) gear resteerd. In de geschiedenis van Ma rokko is een dergelijke actie nog niet voorgekomen. 37 van de ma’s, die in de vrijplaats vertoefd hebben, sinds zij een petitie onder tekenden waarin de terugkeer van de verbannen Sultan Sidi Moham med Ben Joessef werd geëist, zijn onmiddellijk naar het paleis van de Sultan te Rabat gebracht. De drie andere Oelema’s, die te oud of te Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaiand; Ds A. Grüppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. H. Stouten, voor 121 te i hotel aldaar over de jongeman uit hoofdaf- aangehouden. Deze knaap, .v... het water- die veertien dagen te Vlis- schap Schouwen. De laagste singen had gelogeerd, was I SEOEL, 18 Aug. De leden van de Zuidkoreaanse Nationale Vergade- I ring »Ün in spoedzitting bijeengekomen, om het feit te bespreken, dat de I Verenigde Staten voor Juni a.s. twee derde van de grondstrijdkrachten uit I Zuid-Korea zou terugtrekken. De Vergadering heeft zich met kracht ver- I ,e( tegen het terugtrekken van de troepen uit Korea als de Chinezen in I xwrd-Korea niet in gelijke mate de troepen terugtrekken. Een resolutie I get deze strekking werd met algemene stemmen aangenomen. Aangedron- I werd op een spoedige uitvoering van het plan ter versterking van I je nationale verdediging. I De Zuidkoreaanse delegatie in I Washington is opdracht gegeven I onmiddellijk aan te dringen op I opschorting van dit besluit. Het was I deze delegatie, die de Zuidkoreaan- I se Regering berichtte, dat de Ver- I enigde Staten van plan waren drie I divisies van de zes in Korea aan- I wezige divisies terug te trekken. In I het begin van dit jaar werden reeds I twee divisies teruggetrokken. Het I plan voor het terugtrekken van de I troepen zal spoedig aan de Senaat I ter goedkeuring worden voor- I gelegd. I De Verenigde Staten hebben ver- I der het plan om te helpen bij de uit- I rusting van tien Zuidkoreaanse re- I servedivisies, die in de loop van drie I of vier jaar op de been moeten wor- I den gebracht ter vervanging van de Een Amerikaans atoomkanon is gisteren bij Rottenburg, ten Zuidwes ten van München, van een drie meter hoge helling gestort. Het gehele trans port, dat 80 ton woog, sloeg twee maal over de kop. Twee Amerikaan se militairen werden zwaar en drie licht gewond. In Milaan is een or ganisatie ontdekt van zigeuners, die voor drie tot negen gulden per dag kinderen „huurde” om bij het bede len het medelijden van het publiek op te wekken. De leiders van de or ganisatie maakten per dag een winst van gemiddeld 600 gulden. In de militaire academie van Camberley is gisteren een conferentie begonnen van zestig stafchefs en opperbevelheb bers van de landen van het Britse ge menebest. H. K. H. Prinses Wilhel mina, die Vrijdag j.l. voor een vacan- tie van vier weken in Noorwegen ar riveerde, heeft enkele dagen gelo geerd in het „Parkhotel” te Andals- nes, een kunstplaats in Z.W. Noor wegen. Dit kleine dorp kwam in 1940 in het wereldnieuws toen de Engelse troepen op 14 April 1940 in Z.W.- Noorwegen landden. De secretaris van de fractie der congrespartij in het Indiase Parlement, Prasad Singh, heeft na een bezoek aan de door overstro mingen geteisterde provincie Bihar verklaard, dat de ramp in zekere op zichten groter is dan de aardbeving, welke in 1934 aan 6040 mensen het leven kostte. Een springlading van 59 bommen voldoende om het ge hele centrum van Singapore in de lucht te doen vliegen, aldus de poli tie is van het vliegveld van Tengah, een standplaats van de Brit se luchtmacht, gestolen. Aneurim Bevan, de linkse Labour- leider, zei in een lange toespraak on der meer, dat de aanwezigheid van de Labour-groep voldoende aantoon de, „dat wij de Chinese revolutie steunen”. Er werden over en weer vijftien heildronken uitgebracht. Een groot orkest speelde tijdens het diner. I PARIJS, 18 Aug. De officiële I onderhandelingen tussen Frankrijk en I Tunesië zullen in het begin van Sep- I tember te Tunis geopend worden. De voorbereidende besprekingen I verlopen in een sfeer van vriend- I schap. Van beide zijden wordt de wil I getoond om zo spoedig mogelijk tot I een constructieve oplossing te ge- I raken. ziek zijn om vervoerd te worden, zijn naar een ziekenhuis gebracht. De mannen, die de actie uitvoer den, deden dit op bevel van de Sul tan, de wereldlijke en geestelijke heerser van Marokko. De vrijplaats ligt rondom de Moelay leriss Moskee. Verscheidene leiders van de heftige nationalistische agitatie van de afge lopen weken, die zich eveneens in de vrijplaats ophielden, waarheen zij ge vlucht waren toen troepen van het vreemdelingenlegioen Zondag de Ara bische stad van Fez bezetten, werden door de troepen van de Sultan ver jaagd. Buiten de vrijplaats werden de nationalisten door de Marokkaanse politie, op last van de Pasja van Fez, gearresteerd. De troepen van het "vreemdelingen legioen, die de Arabische stad van Fez bezetten, zijn teruggetrokken. De wijkplaats wordt echter nog omringd door veiligheidstroepen. Tussen de Arabische en de Europese wijk hou den troepen zich in gereedheid om op te treden bij eventuele nieuwe beto gingen. GODSDIENSTIGE ACHTER GROND. Van officiële Franse zijde is ver klaard, dat de arrestatie van de Oelema’s een louter godsdienstige achtergrond heeft. In Marokkaanse kringen is verklaard, dat de Oele ma’s naar het paleis van de Sultan zijn gebracht omdat zij tegen de Sultan in opstand waren gekomen. I Parlempnf !n’ £asey> vandaag in het nt te Canberra medegedeeld. ^Australië is van oordeel, aldus L dat de belangen van de in- bevolking van Nieuw-Gui- het Nederlandse be- on(j Jr kan worden gediend dan 2°u zi ndonesisch bewind het geval I Uitgave: I uw Zeeuwsch Dagblad” I S,i «kantoor: Goes, L Vorststr. I 2438 bij geen gehoor voor I Lfó'nties 2970, voor redactie I l^riro 274289. Kantoren: I ^’■„„err Lammensstraat 17, I ^;sS‘n 9754- Middelburg: Korte I T* j tr 35 Tel. administratie !(o»rdsTo] redactie 2347; Ter- *neJen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Lerbaan Cointre N.V., waren M. de Oude en K, .T. de Jonge te o 21 1 voor f99.409 en Poelendaelebrug is opgere- de hoogste inschrijver Aan- den bij het nemen bocht vanaf de Vlissingseweg te burg. Auto en leuning wer den beschadigd. De be stuurder verklaarde, dat van de Poelendaeleweg ’n vrachtauto naderde, die op het linkerweggedeelte reed, waardoor hij om een bot sing te voorkomen wel ver plicht was naar rechts uit te wijken. DAT de herverkavelings- commissie op Schouwen en Duiveland te heeft a»—-- wen gewapend beton nieuw gegraven voerleiding van 1 dan schreef hij ook een bon uit ter waarde van een rijksdaalder, welke bon be steed kon worden in een sigaren- en sigarettenzaak. DAT deze heer ook de Goese tabakszaken heeft af gelopen en een bekende Goese tabakshandelaar zo uit zijn portefeuille een tientje heeft gegeven, om dat deze tabakshandelaar zo netjes dat merk sigaretten aansteker had geprijsd. Het tientje prijkt nu onder een glazen plaat op de toon bank. DAT tenslotte deze heer, een heer”wandelde, die aan kennelijk ’n vertegenwoor- vele voorbijgangers een diger van een zekere fa- vuurtje vroeg. Werd het briek van sigarettenaanste- vlammetje met een sigaret tenaansteker van paald merk geoffreerd, dan zei deze „Dank U EVANSTON, 18 Aug. De Assem blee van de Wereldraad van Kerken heeft na een zwaar debat met 312 tegen 52 stemmen besloten om de ambtsduur van de presidenten tot één jaar te beperken. Blijkbaar waren er bijna 250 onthoudingen. Dit debat was de eerste openbare botsing op deze historische vergadering van kerken. Dr Charles Malik, de Libanese ver tegenwoordiger in de Veiligheidsraad, der V.N., die als vertegenwoordiger' van Libanon op de Wereldraad van Kerken tegenwoordig is, heeft in een toespraak gezegd, dat met de huidige mate van geestelijke machteloosheid het slechts een kwestie van tijd is dat geheel Azië en Afrika en misschien zelfs Europa, door het communisme overspoeld zal worden. Dr Malik is lid van de Grieks- Orthodoxe Kerk. De Westelijke wereldlijke leiding was er intellectueel en geestelijk in tekort geschoten een oplossing te vin den voor de Aziatische en Afrikaanse vraagstukken. Naast de hoogste politieke wijsheid is er een zeer dringende behoefte aan een klinkende positieve boodschap, ’n boodschap van werkelijkheid, van waarheid en van hoop. Het communisme, aldus Malik, stelt de tekortkomingen, zo niet ’t bankroet van het Westerse imperialisme en het zelf behaaglijke Christendom aan de kaak, zoals die in het verleden de zaken benaderd hebben. Iets oneindig veel nederigers, die- pers, positievers en iets, dat het mensenhart treft en de mensen wer kelijke hoop geeft, iets van deze orde is er nodig. S-GRAVENHAGE, 18 Aug. De minister van Onderwijs, Kunsten ra Wetenschappen heeft meegedeeld, bij de eerstvolgende herziening 'an de Lager-Onderwijswet van 1920 I era wijziging zal worden overwogen, I M<lat onder het vak aardrijkskunde I kennis van de verkeersregelen wordt ^grepen. I Ce minister heeft dit geantwoord °P een request van de K.N.A.C., waar- ln yerplieht en systematisch verkeers- oerwijs werd gevraagd en waarin de aandacht van de minister 'er“ gevraagd voor het aankweken I hr .^discipline en verkeersinzicht school van de ïeugd buiten .^minister heeft zich met een brief «r-kle Semeente- en schoolbesturen waarin hij schrijft, dat de °ol zich ook naar het inzicht van I minister niet mag onttrekken aan van j oolc de verkeersopvoeding deel t kiaderen voor een belangrijk Wc hand te nemen. In de eerste I aan dient zelfdiscipline te worden diger kers beloofd heeft in Goes komen om weer op vuurtjes te die reclame A. K. uit inschrijvers bestuurde huurauto de leuning van de Zierikzee van de nemersbedrijf Nieuwe Brouwershaven Middel- duizend gulden. DAT eveneens werd aan besteed het maken van een duiker in de Dreischorse- dijk bij de Helle weg. Ook hier waren de fa de Oude en de Jonge te Zierikzee de laagste inschrijvers met ’n bedrag van f31.900. De hoogste inschrijver was P. W. van de Goorbergh te Breda voor f40.200. DAT de recherche te Bre- Zierikzee da op verzoek van de po- 'aanbesteed het bou- litie te Vlissingen in een van drie bruggen van hotel aldaar een 18-jarige - ...x Qent heeft Ai-' 2-

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1