NIEUW-GUINEA VOOR DE VERENIGDE NATIES in NEDERLANDSE AFWIJZING VINDT VEEL WEERKLANK van Britse troepen verlaten de Suez-Kanaalzöne !=VAn0AAq=3 Geen commentaar Nederlandse zijde De „Piet Hein” Nieuw-Guinea naar Officieel verzoek Indonesië van DE NIEUWE GULDEN Overleg met Tunesië begonnen Maar verwerping van Franse plannen betekent verwerping van het Europese leger Zevende vloot verdedigt Formosa Portugal verwacht overeenstemming met India Evacuatie binnen 20 maanden A NIEUWS' ^SNIPPER A k wrri7ïTU7« De „Textiel” gaat het grootscheeps aanpakken* Klein Europa voor moeilijke keus Klein maar sierlijk o 4 DE BILT ZEGT: PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND In enkele regels melden wij nog Lidmaatschap communistische partij toch verboden in de Ver. Staten Samenzweerders tegen Koningin Elizabeth Nederlands kerkewerk in Australië Plaatselijk regen Wysjinski in Parijs o ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2862 eiland te houden over de vraag, of te Algemene de Op discussie van de Suez-kanaalzone zal in vijf stadia van elke vier geschieden. In de Brits-Egyptische overeenkomst is een termijn voor de ontruiming bepaald. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE WOENSDAG 18 AUG. 1954 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ken worden tot welk be drag consolidatie van schul den noodzakelijk is. gevoegd dan wel een Britse kolonie moet blijven. handelingen steeds werd bereikt. Bij de jongste verDin UTRECHT, 17 Aug. De eerstvolgende textielmanifestatie bij de voorjaarsbeurs 1955 zal een grootscheeps karakter krij gen. Hierbij zal het accent in de eerste plaats worden gelegd op de vergroting van de gezamenlijke krachtsinspanning tot stimulering van de export. Aldus is eenstemmig besloten in een door de Stichting Nederlandse Textiel- jaarbeurs georganiseerde vergadering van de textielindustrie, bij welke gele- PARIJS, 17 Augustus. De Tune sische minister-president, Tahar Ben Ammar, en zijn minister van staat, Mohamed Masmoedi, zijn vandaag te Parijs besprekingen begonnen met premier Mendès-France, de minister voor Tunesië en Marokko, Fouchet, en de Franse Resident-Generaal in Tu nesië, generaal Boyer de La Tour. Het doel van het overleg, dat twee dagen zal duren, is het vaststellen van de procedure voor de opstelling van een reeks conventies, die de Franse be langen in Tunesië moeten waarborgen. Volgens Parijse functionarissen wer den de besprekingen in een zeer har telijke sfeer gevoerd. Wanneer de kwestie der conventies is geregeld, zal de weg voor zelf bestuur in Tunesië zijn geëffend. Aan een lunch, die aan de bespre kingen voorafging, overhandigde pre mier Mendès-France zijn Tunesische ambtgenoot een gouden vulpen. afgelopen weekeinde bij een tocht in de grot van Arcy-Sur-Cure, bij Auxer re (midden-Frankrijk), tengevolge van een plotselinge stijging van een onderaardse rivier waren verdronken. Vier Japanse visservaartuigen met in totaal veertig man aan boord, wor den vermist, nadat in de afgelopen nacht een wervelstorm langs Zuid- Japan trok. In Hull (Yorkshire) is een wilde staking uitgebroken, waar aan 4000 havenarbeiders deelnemen. Het werk in deze grote Engelse haven ligt geheel stil. DAT de raad van Kort- gene gisteravond heeft be sloten een kasgeldlening aan te gaan van f 300.000 tegen één procent. De fi nancieringsbehoefte wettigt het aangaan van een vaste lening tot dit bedrag, maar wanneer na verloop van tijd de koopsommen van de 27 in aanbouw zijnde wonin gen op de Pompweide ont vangen zijn, kan pas beke- De Zuid-Afrikaanse minister van Defensie, Erasmus, is gisteravond te Londen aangekomen om met de Brit se autoriteiten te spreken over de verdediging van Afrika. Vijf perso nen zijn gedood en veertig gewond, toen bij Bello Horizonte (Brazilië) ’n vrachtauto met vijftig personen in ’n sloot reed. In de omgeving van Bolzano zijn twee Italiaanse berg beklimmers, een arts en een geeste lijke, dodelijk verongelukt. Tenge volge van hevige regens hebben zich grondverschuivingen voorgedaan in het Japanse district Mijagi. Men vreest dat 19 personen het leven hebben ver loren. Reddingsploegen hebben de lijken van twee jonge Franse grot- onderzoekers, Mare Mareville en Christian Boblin, geborgen, die het Hoogwater Donderdag 19 Aug.: Vlissingen: 4.59 u. 2.35 m., 17.13 u. 2.22 m. Terneuzen: 5.30 u. 2.51 m., 17.47 u. 2.39 m. Wemeldinge: 6.48 u. 2.03 m., 19.03 u. 1.84 m. Zierikzee: 6.32 u. 1.79 m., 18.42 u. 1.62 m. tige Nederlandse verklaring geen juist klimaat voor de komende besprekin- gen heeft geschapen, gelooft men, dat deze verklaring is gedaan om zo een sterk mogelijke onderhandelingsposi tie te scheppen. Zoals bekend is het Nederlandse standpunt, dat een Europese politieke gemeenschap, die noodzakelijk is voor de economische welvaart, in ieder ge val tot stand moet komen. De situatie is thans zo, dat dit eveneens het standpunt is van de drie Beneluxlanden. Ook Italië zal Neder land steunen bij het aandringen op Frankrijk het betreffende artikel in licht gewijzigde vorm te handhaven. Ook West-Duitsland is niet ingeno men met de Franse wijzigingsplannen. Op de conferentie laten de Duitse di plomaten echter liever het initiatief over aan de Beneluxlanden, omdat critiek van Duitse zijde wrok in Frankrijk zal zaaien. doch slaagde daar door de korte afstand niet meer in. De man werd gegrepen en tegen de grond geslingerd. Direct liet de bestuurder ’n dokter, een geestelijke en de rijkspolitie waarschu wen. De eerste kon echter slechts de dood constateren. DAT de Kapelse junioren een voetbalwedstrijd heb ben gespeeld tegen hun jeugdige sportcollega’s uit Kloetinge. De Kapelle-jon- geren waren sterk in de meerderheid en wisten deze match dan ook met 50 te winnen. DAT het wederopbouw- plan van Ellemeet is gereed gekomen. De bebouwing is geprojecteerd aan de Zuid zijde van de Kruierdamse- weg en sluit aan op de woningen aan de Westzijde van het dorp. Het plan biedt ruimte voor ca. dertig woningen. DAT gisteren te Bruinis- se een tragisch ongeval is gebeurd. Door tot nog toe onbekende oorzaak is de ze venjarige Ineke Haeck on der het achterwiel van een Op het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken heeft men inmiddels de nieuwe voorstel len van Mendès-France de dood ge noemd van het reeds zo lang ge koesterde Europese Legerplan. Ook in Brussel is men zeer teleur gesteld over de Franse plannen. Hoe wel men van mening is dat de krach- BRUSSEL, 18 Augustus.-Morgenochtend om half elf begint in Brussel de conferentie van de zes ministers van Buitenlandse Zaken van de landen, die zullen toetreden tot de Europese Defensiegemeenschap. Aan de vooravond van deze conferentie heeft zich na de ingrijpende wij zigingsplannen van Mendès-France een grote diplomatieke bedrijvigheid ontwikkeld in alle betrokken landen. Vast is inmiddels komen te staan, dat de Franse voorstellen worden in gediend als basis voor de besprekingen en niet onvoorwaardelijk behoeven te worden aanvaard. Het kernpunt van de conferentie zal zijn de bepaling van het Verdrag, dat spoedig na het aannemen van het Verdrag door de zes Europese landen begonnen moet worden met de vorming van een Europese politieke gemeen schap. Zoals bekend willen de Fransen deze bepaling schrappen. Een ander belangrijk punt van discussie zal zijn de vraag of de bespre kingen in Brussel in verband moeten worden gebracht met de Russische uit nodiging om een nieuwe conferentie van de Grote Vier over de Europese problemen te houden. Over het algemeen voelen de Europese landen niets voor het Franse streven om van de E.V.G. een onderhandelingsobject (troef van Mendès-France) voor de Russen te maken. WASHINGTON, 17 Augustus. In strijd met de wens van de Regering, heeft de Amerikaanse Senaat vandaag met 41 tegen 39 stemmen besloten, het lidmaatschap van de communis tische partij strafbaar te stellen. De betrokkenen zouden gevangenisstraf krijgen en hoge boeten. De senaat amendeerde een gisteren door het Huis van Afgevaardigden aangenomen wetsontwerp door deze bepaling in te voegen. Volgens het door het Huis goedgekeurde ontwerp zou de communistische partij buiten de wet gesteld worden, doch het lid maatschap er van niet verboden worden. Uit de Marinehaven te Den Helder vertrok vanmorgen Hr. Ms. Torpedo jager „Piet Hein”, onder commando van kapitein-Iuitenant ter zee A. N. de Vos van Steenwijk, naar Nieuw-Guinea. Het schip moet dienen ter versterking van de zeestrijdkrachten ter plaatse en ter aflossing van Hr. Ms. Fregat „Van Kinsbergen”. De „Piet Hein” verlaat de haven te Den Helder. Op de pieren van de haven volgden vele belangstellenden het vertrek. DAT ds M. W. Nieuwen- huyzen, Chr. Geref. predi kant te Amsterdam, in de Lange Blokweg te Zierik zee, met zijn auto op de wagen van de heer D. J. Hanse uit Bruinisse is ge botst. De aanrijding ge schiedde toen laatstgenoem de, die zijn auto in de Lan ge Blokweg had geparkeerd de weg opdraaide, terwijl ds Nieuwenhuyze juist met z’n auto naderde. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar predikant is het zes jaar geleden, dat de Franse Regering zich uitsprak voor een Europees Parlement. We wagen het een tragische coïncidentie te noemen, dat de tegenwoordige Franse premier Mendès-France morgen in Brus sel o.a. een voorstel moet ver dedigen om de E.D.G. los te maken van een Europese Poli tieke tlnie. WASHINGTON, 17 Augustus. President Eisenhower heeft vandaag gezegd dat Pen communistische inva sie van Formosa „over” de Ameri kaanse zevende vloot heen zou moe ten gaan. Zijn bevel van begin 1953, dat de zevende vloot Formosa moet verdedigen tegen een aanval van communistisch China, was nog steeds van kracht. Op de vraag of de Verenigde Sta ten ook andere strijdkrachten in een dergelijk geval zouden gebruiken, antwoordde de president, dat deze kwestie niet ter sprake gebracht was. naar is omgeven door een parelkrans. De gulden heeft een gladde rand en draagt als randschrift; God Zij Met Ons. De middellijn is 25 mm, de dikte ongeveer 1,6 mm. en het gewicht 6'/2 gram. Zoals men weet is destijds be sloten met de uitgifte van de nieuwe rijksdaalder voorlopig te wachten. voor, maar de auto van de werd dusdanig beschadigd, dat zij door ’n kraanwagen moest worden weggesleept. Op bovenstaande foto ziet men nieuwe Nederlandse gulden afgebeeld, welke omstreeks medio 1955 in om loop zal worden gebracht. De beelde naar, een ontwerp van prof. L. O. Wenkebach, is op de keerzijde: het Rijkswapen met de Koninklijke Kroon met aan iedere zijde twee cijfers van het jaartal en daaronder de waarde- aanduiding, te weten ter linkerzijde het waardecijfer 1 en ter rechterzijde de letter G, alsmede het onderschrift Nederland, het muntteken (de Mer- curiusstaf) en het muntmeestersteken (een vis). Ingevolge de muntwet 1948 vertoont de voorzijde de beeltenis van de regerende vorstin. Zowel de voor zijde als de keerzijde van de beelde- NEW-YORK, 18 Augustus. Vanmiddag zal Indonesië officieel een verzoek indienen bij de Verenigde Naties om zijn geschil met Nederland deze herfst door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties te laten behandelen. Het verzoek wordt vandaag aan de secretaris-generaal Hammarskjoeld overhandigd. Gevraagd zal worden de kwestie toe te voegen aan de supplementaire agenda van te negende Algemene Vergadering. Een Indonesische woordvoerder heeft in New York verklaard, dat Westelijk Nieuw Guinea tot Indonesië behoort. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; F. Kuijt, Krabbendijke, J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. de heer Von Balluseck, heeft gewei gerd commentaar te leveren, alvo rens het Indonesische verzoek offi cieel aan de secretaris-generaal is overhandigd. „Elk commentaar dient gebaseerd te zijn op kennis van de feiten”, aldus de heer Von Balluseck. BELFAST, 17 Augustus. De poli tie heeft vanmorgen in Noord-Ierland enkele mannen, onder wie een gewa pende, gearresteerd, die op weg wa ren naar Belfast, waar Koningin Eli zabeth later op de dag een schip te water zou laten. De auto van de man nen, die naar men aanneemt tot het Ierse Republikeinse Leger behoren, werd bij Newry niet ver van de grens met de Ierse vrijstaat aangehouden. Een man werd onmiddeilijk gegre pen. Hij bleek een revolver en slag hoedjes bij zich te hebben. Zijn met gezellen namen de wijk, maar twee konden later worden gevangen ge nomen. Unie-onderhan- delingen in Den Haag weigerden de Nederlanders zelfs over Weste lijk Nieuw-Guinea te onderhande len. „De enige manier om onze eis kracht bij te zetten is de kwestie aan te Algemene Vergadering voor te I leggen”, aldus de Indonesische woord voerder. Het hoofd van de Nederlandse delegatie bij de Verenigde Naties, ’s-GRAVENHAGE, 17 Aug. Op Zondag 8 Augustus zijn te Perth (W.- Australië) vier Nederlanders bevestigd als ouderling van de presbyteriaanse kerk aldaar, nl. de heren H. van Beem, H. Bergsma, H. A. de Blank en W. B. Bruin. Hiermede is een nieuwe phase inge treden in het Nederlandse kerkewerk in Australië, een en ander als gevolg van het besluit van de Synode van West-Australië om de reeds enige ja- ren bestaande Nederlandse Vereniging in de „Presbyterian Church” de status van gemeente te geven, met een eigen kerkelijke plaats en verantwoordelijk heid in het geheel van de kerk. De R.T.C.-overeenkomsten bepa len immers, aldus deze Indonesiër, dat het voormalige Nederlands- Indië moest worden overgedragen aan de Republiek Indonesia. De overeenkomsten bevatten welis waar de bepaling, dat de toestand in Nieuw-Guinea nog een jaar zou blij ven zoals ze was en dat later weer onderhandelingen over Nieuw-Guinea geopend zouden worden. Indonesië was van mening, dat de souvereiniteit reeds door de R.T.C.- overeenkomsten was overgedragen, doch de Nederlanders maakten een uitzondering voor Nieuw-Guinea. Een jaar werd onderhandeld, doch zonder resultaat. In 1951 en 1952 werden de onder voortgezet, maar nog geen overeenstemming DAT in deze raadsverga dering ook de verlichting van de Steigerdam weer aan de orde is gekomen. Ged. Staten vinden dit een kwestie, die thuis hoort op het terrein van de gemeen te Kortgene, maar B. en W. zijn van oordeel, dat de provincie de kosten hiervan moet dragen. Daar beide partijen op hun standpunt blijven staan is er thans ’n impasse ontstaan. De raad drong er daarom op aan ’n oplossing te zoeken. B. en W. zeggen toe zo spoedig mogelijk audiëntie bij Ged. Staten aan te vragen om tot een bevredigende regeling te komen. DAT op de verkeersweg van Bergen op Zoom naar Tholen gistermorgen de 82- jarige J. van Trijen uit Hal steren door een autobus van de T.A.D. uit Bergen op Zoom is aangereden en op slag gedood. De oude baas kwam op zijn rijwiel uit de Steenbergsebaan ge reden en stak de rijbaan over zonder op het verkeer te letten. De bestuurder van de bus probeerde nog een aanrijding te voorkomen, vrachtauto terechtgekomen en korte tijd later over leden. Niemand heeft het ongeluk zien gebeuren en ook de chauffeur vari de vrachtauto heeft niets ge merkt. Het slachtoffertje werd door omwonenden ge vonden. De chauffeur was zeer onder de indruk, toen bleek, dat hij de kleine had overreden. COMPROMIS. Intussen staan de tegenstanders van Mendès-France voor een moeilijke keus. Het verwerpen van de Franse voorstellen betekent het over boord gooien van het gehele Europese leger. Een Europees leger kan zonder Frank rijk niet bestaan. Dus moet een Ver drag uit de bus komen, dat de Na tionale Vergadering kan aanvaarden. Volgens het principe van beter een half ei dan een lege dop, zijn de Belgische diplomaten van me ning, dat de conferentie in ieder geval moet leiden tot een overeen stemming met Frankrijk. De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Spaak, is het met de Nederlandse afwijzing eens, maar toch zal hij alles in het werk stel len om de twee partijen bij elkaar tè brengen. Hij zal in dit streven door Italië worden gesteund. (Zie ook „Deze wereld van dag tot dag”.) Naar wij vernemen heeft de minis ter van Buitenlandse Zaken, de heer Beyen, met de vaste commissie voor Buitenlandse Zaken uit de Tweede Kamer overleg gepleegd over de Franse voorstellen tot wijziging van het Verdrag voor een Europese Ver- dedigingsgemeenschap. Su SAHL 17 Augustus. Ongeveer 2300 man Britse troepen uit de kanaalzone hebben zich vandaag ingescheept om naar elders te worden j. ac lt- 85® man gaan naar Malta, de rest naar Engeland. Egv I\"oordvoerder van de Egyptische regering heeft verklaard, dat Brits- v2tl Clle c°mmissies, die zich bezig houden met de laatste bijzonderheden lnlltn ^«uatie-overeenkomst, over ongeveer een week haar taak voltooid De «ntruiming «'aatulen 2(1 maanden DAT Zaterdagavond a.s. te Zoutelande de vijfde Zo- meravondstilte zal worden gehouden. Medewerking verleent het kerkkoor ’t Zand onder leiding van de heer Th. de Vries. Als spre ker hoopt op te treden ds Groeneboer uit Aalten. LISSABON, 17 Augustus. Dr Paulo Cunha, de Portugese Minister van Buitenlandse Zaken, verwacht, dat met India een zekere mate van overeenstemming zal worden bereikt over het geschil over de Portugese gebieden in India. De minister legde er evenwel de nadruk op, dat alles wat de Portu gese souvereiniteit en de Portugese binnenlandse situatie en juridische I positie zou raken „heilig” was en I „absoluut buiten elke discussie of onderzoek” zou staan. Dr Cunha ontkende, dat India zeven jaar lang gepoogd had met Portugal te onderhandelen. India had eenvoudig overdracht van de Portugese gebieden voorgesteld. Dit was niet hetzelfde als een voorstel tot het voeren van besprekingen. Een Portugese kruiser heeft het I vuur geopend en troepen onder dek- van mitrailleurvuur ontscheept I het fort Terekhol aan de Noorde- I hjke rand van het gebied van Goa te I teroveren. I Het fort was Zondag door nationa listen bezet. Portugal heeft India in een nota ervan verwittigd, dat het drie ge delegeerden heeft aangewezen om niet de Indische autoriteiten te on derhandelen over de instelling van e'n internationale commissie van waarnemers in de Portugese gebie- fen in India. DAT Kortgene binnen kort waterleiding zal krij gen. Begin September zal worden begonnen met de aanleg. Een dezer dagen zal reeds de nieuwe ebonietbuis in de Zandkreek gelegd worden in de plaats van de tijdelijk plasticbuis, die na de ramp is gelegd. Uitgave: hting „Zeeuwsch Dagblad" fdkantoir: Goes, L. Vorststr. n Tel 2438 bjj geen gehoor voor ’Lrtenties 2970, voor redactie Giro 274289. Kantoren: ■/..ineen: Lammensstraat 17, 2754; Middelburg: Korte ,j,tr 35. Tel. administratie Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: nnderbaan Le Cointre N.V., Goes OOK CYPRUS. Ook de Griekse delegatie bij de V.N. heeft gevraagd om de kwestie- Cyprus op de agenda van de komen de zitting van de algemene vergade ring der V.N. te plaatsen. Men verwacht, dat Griekenland zal vragen onder leiding der volkeren organisatie een volksstemming op het 3 X- 13J Cyprus bij Griekenland moet worden genheid de verwachting werd gewekt dat de manifestatie een totaal beeld zal ge ven van de Nederlandse textielproductie. DE BILT, 17 Augustus. Zwaar bewolkt met aanvankelijk plaatselijk regen of motregen. Later verspreide opklaringen maar ook hier en daar een bui. Matige, aan de kust nu en dan vrij krachtige wind ruimend naar richtingen tussen Zuid en Zuidwest. Lagere middagtemperaturen. Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 5.28 u., onder 19.59 u. Maan op 21.24 u., onder 12.19 u. PARIJS, 17 Augustus. De plaats- «rvangende Minister van Buitenland- Zaken der Sowjet-Unie, Andrej »i.„?Jlnshh is vandaag met een Rus- pu1 militair vliegtuig uit Moskou in riJs aangekomen. Wysjinski is op terugweg naar de V.S., waar hij ^owjet-delegatie bij de V.N. zal

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1