f 17.000.- rest van de wereld reisbureau van mee nam Bediende China wil betere relaties met Nieuwe parlementaire behandeling nood zakelijk; geen mogelijkheid van overeenstemming in Brussel it C=VAnöAAq J) Moedige reddingspogingen beloond Officieel commentaar in Den Haag: Tragisch busongeluk in Frankrijk Diner in vroegere keizerlijke vertrekken Amsterdamse kantoorklerk handelde in auto’s Grote spanningen beinvloeden de Assemblee Voortdurende onlusten tussen India en Portugal Stakinq in Beieren houdt aan Vietnam vraagt V*S* om hulp Russisch spookschip Mendes France Hij dacht slim te zijn Britten in oud-Peking verbaasd Alleen communistische partij in de V.S. onwettig weer gezien Negentien jongens gedood ev In enkele regels wij nog PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DE BILT ZEGT: Succes van Eisenhower Indonesisch Kabinet staat achter Haags accoord Cadetten in Guatemala Stad gearresteerd IS ZEEUWSCH DAGBLAD FRANSE VOORSTELLEN TASTEN E.V. G.-VERDRAG AAN 1 e 4 DINSDAG 17 AUG. 1954 Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE 10e JAARGANG No. 2861 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek I'abouters 10 ct. per woord DAT de laatste tijd onder Wissekerke door de Yersek- se vissers veel fijn mossel zaad wordt gevangen. s r J a d L 0 e g P 5 e a i 2 1 a mogen we constateren, dat sinds ruim twee weken waar ook ter wereld geen strijd meer wordt gevoerd. Een wereld zonder oor log. Vier jaar geleden zag het er anders uit. Toen moesten de Amerikanen juist op 17 Augus tus onder druk van een zwaar Noordkoreaans offensief langs de Naktong 43 km terugtrekken. landse verklaring, dat de Franse voor stellen ten aanzien van het E.V.G.- Verdrag een hernieuwde ratificatie procedure vereisen. De Franse pre mier was van mening, dat zijn voor stellen geen bekrachtiging van de be trokken Parlementen behoeven. Engeland heeft gisteravond zijn ambassadeur in Parijs dringend naar Londen ontboden voor over leg over de situatie door dé Fran- de Westduitse regerings- de eerste reactie op de Twee Franse Alpenjagers, die vijf dagen en vijf nachten hadden door gebracht op een plateautje van de Grêpom in de Alpen, waar zij volkomen van de buitenwereld waren afgesloten door een zware sneeuwstorm, zijn aan de „klauwen van het gebergte” ontrukt, dank zij de moedige reddings tocht van een aantal gidsen. Onze foto toont een van de Alpenjagers Michel Leroulley, die na zijn redding naar het dal wordt overgebracht. DE BILT, 16 Aug. In de ochtend plaatselijk mist of laaghangende be wolking, overigens wisselend bewolkt met nog hier en daar een bui. Zwak ke, tijdelijk matige wind, hoofdzake lijk uit Westelijke richtingen. Over het algemeen iets hogere tempera:uren. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 5.26 u., onder 20.01 u. Maan op 21.00 u., onder 10.54 u. Hoogwater Woensdag 17 Aug.: Vlissingen: 4.16 u. 2.36 m., 16.30 u. 2.31 m. Terneuzen: 4.44 u. 2.51 m., 17.04 u. 2.46 m. Wemeldinge: 6.06 u. 2.02 m., 18.26 u. 1.87 m. Llerikzee: 5.54 u. 1.76 m., 18.06 u. 1.63 m. DAT te Den Haag is ge slaagd voor het examen ge- meentefinanciën I, de heer W. L. Hirdes, gemeente ontvanger te Yerseke. De Engelsman Clement Attlee be antwoordde deze rede. Hij zei: „Wjj geloven in vrijheid en democratie en in de ontwikkeling van natio nale stelsels door ieder land zonder inmening van buiten af. Op het ogenblik is er een grote behoefte aan samenwerking en wederzijds begrip bij alle volken”. Attlee hoopte van harte dat het Chinese volk na de lange periode van beproevingen en zorgen vrede zou krijgen en eindelijk in de gelegenheid zou zijn om de levensstandaard van de massa te verhogen. Voordat het diner werd gehouden, hadden de Britten een bezoek ge bracht aan de z.g. „verboden stad”, de vroegere zetel van de keizerlijke fa milie. 26 anderen zeer ei.utige verwondingen opliepen. De autobus, waarmee het gezelschap op weg was naar de Franse Riviera, geraakte bij Audenab van de weg af en stortte ongeveer dertig meter naar beneden in de bedding van de Ardeche, waarbij het voertuig volkomen werd vernield. Foto: Redders doorzoeken het wrak van de bus naar de stoffelijke resten van de inzittenden. EVANSTON, 16 Aug. De secreta- ris-generaal van de Wereldraad van Kerken, de Nederlander dr W. A. Visser ’t Hooft, heeft de tweede As semblee van de Wereldraad, die giste ren te Evanston (V.S.) is begonnen, een „zeer speciale proef” genoemd, omdat „de geweldige spanningen van de huidige wereld, niet alleen de grootste van al, die tussen twee groe pen van grote mogendheden, maar ook die, welke tussen de continenten be staan”, wel weerspiegeld moeten zijn in de Assemblee. Volgens dr Visser ’t Hooft wordt de wereldopinie gekenmerkt door nervositeit, achterdocht en onzeker heid, „waardoor het moeilijk zal zijn om een eerlijk en geduldig ge hoor te vinden voor al hetgeen wij elkaar willen zeggen”. Spreker zag in de Wereldraad voornamelijk een orgaan in dienst van de kerken om deze te helpen bij haar taak de ware aard van de Kerk te tonen. Op de bijeenkomst werd een rap port over evangelisatie voorgelezen, dat in hoofdzaak was opgesteld door de Utrechtse hoogleraar dr J. C. Hoe kendijk, die wegens ziekte niet naar Evanston had kunnen komen. Het rap port werd voorgelezen door dr Daniël Niles uit Ceylon, een lid van het secretariaat inzake ev angelisatie, waar van prof. Hoekendijk de eerste voor zitter is. DAT de 10-jarige L. R. uit Middelburg gistermid dag, toen hij komend van de Stationsbrug bij BOMBAY, 16 Augustus. Het vak verbond van Havenarbeiders van Bom bay heeft al zijn leden opgeroepen schepen en ladingen te boycotten, die bestemd zijn voor Portugese of Fran se nederzettingen in India. De leider van het „Verenigde front van Goanezen” heeft verklaard, dat wederom drie dorpen in Goa op „vreed zame wijze bevrijd zijn”. De politie had geen tegenstand geboden. Het Portugese ministerie van Over zeese Gebiedsdelen heeft verklaard, dat de Portguse politie het fort van Tiracol, een Portugese enclave bij Goa „heroverd” heeft op een groep demonstranten uit India. Het fort had slechts een „garnizoen” van enige douanebeambten, die niet in staat waren het te verdedigen, De meeste demonstranten vluchtten bij nadering van de politie. Vijftien hunner wer den gearresteerd. Er zijn gewonden noch doden. DJAKARTA, 16 Aug. Het Indone sische Kabinet heeft gisteravond het resultaat van de besprekingen te Den Haag over opheffing met de Unie goedgekeurd. Ook keurde het Kabinet het wetsontwerp betreffende het op- heffingsprotoeol en aangehechte brief wisseling goed. Dit wetsontwerp zal aan het Parlement worden aangebo den, voordat het per 1 September op reces gaat. dagmorgen tegen de lamp liep. Be halve de auto heeft de recherche ook de f 6000.die de man mog op zak had, in beslag genomen. WASHINGTON, 16 Augustus. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft haar goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp, dat de commu nistische partij in de Verenigde Sta ten buiten de wet stelt. Dit wetsont werp vervangt een reeds eerder aan genomen ontwerp, dat het lidmaat schap van de communistische partij onwettig maakte. Het laatste aange nomen wetsontwerp is dus niet ge richt tegen de communisten maar tegen de partij als zodanig. Het aan nemen van dit wetsontwerp betekent een succes voor Eisenhower, die zich tegen het eerste wetsontwerp had uitgesproken. AMSTERDAM, 16 Aug. Een 26-jarige gehuwde bediende van een reis bureau in Amsterdam is Zaterdagmiddag gearresteerd en heeft reeds bekend vele duizenden guldens uit de brandkast van het reisbureau te hebben ge haald. De recherche wist een nog bijna nieuwe auto, die de man voor f 8000.van het verduisterde geld had gekocht, in beslag te nemen. In totaal zou er een tekort zijn van ongeveer f 17.000. Het was de bediende zelf, die Zaterdagochtend zijn chef het alarmerende bericht kwam brengen, dat er geld uit de brandkast was verdwenen. Deze afleidingsmanoeuvre heeft hem niet gebaat. De chef waarschuwde onmiddellijk de recherche, die snel een onderzoek ging instellen. Alle personeelsleden van het reisbureau werden onder vraagd, ook de betrokken bediende zelf. Hij voerde een deel van de ad ministratie en hij bleek over de sleu tels van de brandkast en ook over die van de in de brandkast staande geld kistjes te beschikken. ONDER VERDENKING. ’s Middags begonnen de rechercheurs ernstige verdenking tegen de betrok ken bediende te koesteren. De man werd meegenomen naar het bureau en geducht aan de tand gevoeld. Hij bleef aanvankelijk ontkennen, doch toen zo- MÜNCHEN, 16 Aug. De pogin gen van het Beierse Ministerie van Arbeid om een einde te maken aan de staking van metaalbewerkers, zijn vanavond mislukt. Een compromis voorstel van het ministerie, dat voor zag in het verhogen van het uurloon met acht pfennig werd afgewezen. De vakbonden eisen een verhoging van 12 pfennig, terwijl de werkgevers zich bereid hebben verklaard het uurloon mêt zes pfennig te verhogen. Men verwacht, dat het Ministerie nieuwe voorstellen zal doen, waarop het vóór Vrijdag antwoord wil hebben. GUATEMALA STAD, 16 Augustus. De 130 cadetten, die zich in het gebouw van de militaire academie te Guatemala Stad bevonden, zijn Zon dag op drie na allen ontwapend en gearresteerd op beschuldiging van opruiing en opstandigheid, na hun op stand tegen de „bevrijdingsstrijd- krachten van kolonel Armas op 2 Augustus. Zij zullen over twee of drie dagen worden berecht. Zoals bekend, zijn reeds verschei dene beroepsofficieren aangehouden, die aan de actie van de cadetten had den deelgenomen. DAT met ingang van 16 September a.s. is benoemd tot tijdelijk wijkverpleeg ster bij het Groene Kruis te Zierikzee, zuster Jorna, thans werkzaam te Den Haag. LONDEN, 16 Aug. Het Russische spookschip „Alfa” is gisteravond weer in het Kanaal gezien, nadat het vijf dagen lang vermist is geweest. Van avond bevond het schip zich ter hoog te van Prawle Point bij Dartmouth. Het koerste naar ’t Westen, blijkbaar naar de Atlantische Oceaan. Vermoed wordt, dat de „Alfa” een opleidings schip is met' een bemanning van 40 koppen. Naar men meent te weten, zou de „Alfa” naar een haven aan de Zwarte Zee moeten gaan. Het schip heeft sinds 10 Augustus geen radio boodschap meer gezonden en de Sowjet-Unie had de scheepvaart verzocht naar het schip uit te zien. Later werd gemeld, dat de „Alfa” vanavond op de rede van Plymouth voor anker is gegaan. De kapitein heeft te kennen gegeven, zijn voor raad water en brandstof te willen aan vullen. WASHINGTON, 16 Aug. De nieu we ambassadeur van Vietnam in Was hington, Tran van Tsjoeeng, heeft ge zegd, dat thans met Amerika bespre kingen worden gevoerd omtrent Ame rikaanse hulp ter versterking van de economie van Vietnam. De evacuatie van personen uit Noord-Vietnam naar het Zuiden zou niet zonder Amerikaanse hulp kun nen worden uitgevoerd, zo voegde hij er aan toe. Tot heden zijn 158.000 personen, die niet onder communistisch regiem in het Noorden wensen te leven, in Ha noi en Haiphong onder gebracht. Van hier zullen zij verder gebracht wor den. De twee steden zijn thans over bevolkt en men dient zich te haasten teneinde meer uitwijkenden te kunnen opnemen. Ook in kringen is Franse amendementen op het E.V.G.- Verdrag, dat deze een aanval beteke nen tegen de inhoud van het Verdrag. De Duitse houding zal in hoge mate afhangen van het standpunt, dat de Franse minister-president en de an dere E.V.G.-deelgenoten in Brussel zullen innemen. Dan immers kan pas duidelijk worden of de Franse voor stellen slechts wensen zijn dan wel absolute eisen. Het standpunt van Bonn is, dat men in ieder geval een nieuwe parlemen taire behandeling wil vermijden. De Franse Nationale Vergadering zal 2 September over de bekrachti ging van de E.V.G. stemmen. Men- dès-France is van plan aan het einde van het debat van vier dagen de kwestie van vertrouwen te stellen. Na de stemming gaat de Nationale Vergadering op reces. De stemming in de Senaat zal dus kunnen geschieden nadat het Parle ment weer in November bijeen is ge komen. Dan volgt de tweede lezing in November in de Nationale Verga dering, die dan eindelijk de behan deling van het E.V.G.-Verdrag af sluit. Premier Mendès-France moet zich zeer verbaasd hebben over de Neder- veel bewijsmateriaal tegen hem werd aangevoerd, dat hij geen uitweg meer zag, bekende hij. Hij deelde mee, dat er ongeveer midden-Juni een tekort door hem was ontdekt van f 2900. Hij had zich daarover nogal zenuwachtig ge maakt, want hij droeg de verant woordelijkheid voor het geld. Daar de man nog wel eens in auto’s han delde, wilde hij proberen door een voordelige transactie geld te verdie nen en zo het tekort aan te zuive ren. Daartoe nam hij f 8000.uit een geldkistje en kocht een Mercedes Benz. Hij liep geen risico, daar er pas accountantsonderzoek was ge weest. Met het handeltje liep het niet vlot en de tekorten, opgelopen tot f 11.000.konden niet door hem worden aangezuiverd. Vrijdagavond nam hij opnieuw f 6000 mee naar huis en hij wilde er mee aan het gokken slaan. Hij bedacht echter een ander „foefje”, waardoor hij Zater- DAT aan de sportschool Felix Janssens te Bergen op Zoom zijn geslaagd voor de le graad jiu jitsu mej. H. Verrijzer en mej. J.' van Overbeeke te Middelburg en de heren J. de Waal, M. Jasperse, B. v. d. Molen, A. Visser, N. J. Phil en J. Hoendervanger te Vlissin gen en E. Schut te Bres- kens. de r?e^ franse plaatsje Audenab aan bïjZorXler de Ardeche, heeft zich een dat J“er tragisch ongeval voorgedaan, Ij 5“n jongens tussen de 10 en J ®r het leven kostte en waarbij Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. se amendementen op de E.D.G. De Verenigde Staten willen geen commentaar leveren op de nieuwe Franse voorstellen voor de bijeen komst te Brussel van de ministers van Buitenlandse Zaken van de E.V.G.-landen. Het bericht is tegen gesproken, dat de Verenigde Staten met tegenzin de nieuwe Franse voor stellen zouden steunen. de telefooncel aan het begin van de Kanaalweg van zijn fiets is gevallen, op het mo ment, dat een Stoomtram- bus hem halverwege was gepasseerd in dezelfde rich ting. De jongen maakte ’n zwaai, waardoor hij met de rechterarm onder de bus terechtkwam, die met het rechterachterwiel over de arm heenreed. In het Gast huis bleek, dat de arm zwaar gekneusd was. PEKING, 16 Augustus. De Engelse Parlementsleden van de Labourpartij, die een reis door China maken, hebben vandaag in één van de grote zalen van het vroegere Keizerlijke Paleis in Peking ge dineerd. Er zaten ongeveer 400 gasten aan, onder wie vele vertegen woordigers van het corps diplomatique. De premier van nationalistisch China, Tsjoe en Lai, bracht tijdens dit diner een toast uit op de Chinees-Britse vriendschap. De premier sprak over de verbetering van de betrekkingen tussen China en Enge land en voegde eraan toe, dat China de onderlinge banden wenste te verstevigen. Tsjoe en Lai zei verder, dat de vijf beginselen wederzijdse achting voor de territoriale integriteit en sou- vereiniteit, non-agressie, non-interven- tie in binnenlandse aangelegenheden, gelijkheid en wederzijds voordeel en een vreedzaam naast elkaar voort bestaan van toepassing moeten zijn op de betrekkingen tussen alle lan den van de wereld. (Deze vijf beginselen heeft Tsjoe en Lai herhaaldelijk ook naar voren ge bracht in zjjn besprekingen met de z.g. Colombolanden Red.). Zijn toespraak werd in het Engels en in het Russisch vertaald. Uitgave: I «vhting „Zeeuwsch Dagblad” Sdkantoor: Goes, L. Vorststr. Tel 2438 bij geen gehoor voor ’Lrtenties 2970, voor redactie Giro 274289. Kantoren: «swingen: Lammensstraat 17, ef 2754; Middelburg: Korte SnrdstT. 35. Tel. administratie S Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., u Goes DAT de heer J. Goossen te Wolfaartsdijk, ambtenaar bij de Plantenziektenkundi- ge dienst, district Zeeland, met als standplaats Goes, gistermorgen omstreeks half negen op de weg naar Wol faartsdijk letterlijk en fi guurlijk met zijn bromfiets door een vrachtauto, gela den met vlas, van de dijk is gereden. De bestuurder, die moest uitwijken voor ’n tegenligger, heeft waar schijnlijk niets van het on geval bemerkt en is door gereden. De heer Goossen kwam zo ongelukkig te recht, dat hij een ontwrich te schouder opliep en naar het ziekenhuis te Goes moest worden overgebracht. Na behandeld te zijn is hij weer naar huis vervoerd, waar hij voorlopig 10 da gen het bed moet houden. Naar het zich laat aanzien, zal het wel enkele maan den duren, voordat hij zijn werkzaamheden weer kan hervatten. DAT het fraaie weer van de laatste dagen er de oorzaak van is, dat het strand van Schouwen en Duiveland een record aan tal bezoekers heeft gehad. Ook Schelphoek en het ove- ■ige rampgebied van Schou wen trokken veel belang stelling. DAT burgemeester H. R. Nieborg a.s. Vrijdag in een buitengewone raadsvergade ring afscheid zal nemen van zijn gemeente Duivendijke. Zoals bekend is hij be noemd tot burgemeester van Nieuw-Lekkerland. DEN HAAG, 17 Augustus. De voorstellen van de Franse premier Mendès-France tasten wezenlijk het karakter van het Verdrag voor de Europese Defensiegemeenschap aan. Aldus is vandaag officieel op het Ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag verklaard. De Franse voorstellen hebben Nederlandse regeringskringen zeer teleurgesteld, omdat deze voorstellen o.a. een uitholling van de super rationale elementen van het Verdrag beogen. Het standpunt van Nederland is, dat de voorgestelde veranderingen niet kunnen worden aangebracht zonder een hernieuwde ratificatie procedure. Hoewel de voorstellen nader zullen worden bestudeerd, ziet men in Den Haag niet hoe op deze basis op de komende confe rentie in Brussel overeenstemming kan worden bereikt. In diplomatieke kringen in Brussel was men geschokt door deze Nederlandse verklaring. Morgen zal het Belgische Kabinet in een spoedvergadering bijeenkomen om zich over de kwestie te beraden. 5’.»? 4- - -

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1