an IK NU DROEG Z.Ew. REISMANTEL.. Philadelphia. De Wereldkerk bracht verslag uit gedenken in het gebed en hen ook zo veel mogelijk daadwerkelijk te steunen. 1 -* Na liet eerste treffen. gt er- Molotof waarschuwt Labourleiders, E steeds Verkiezingsrel rond de Rus Wladimir Petrow* gïfe® Rusland verwerpt voorstel van Oostenrijk* I. C. C. C. - Congres protesteert tegen Protestantenvervolging in Venezuela. Het modernisme grijpt steeds meer om zich heen, :ie iet d. Millioenen door het water verdreven* Opschudding in Australië. ZEEUWSCH DAGBLAD a 4 F V Overstromingen in China Het bezoek aan Moskou John FEUILLETON door Ds P. J. DE BRUIJNE XV. Daarheen dolende in den nacht. PIANO’S ORGELS I UIT DE SCHRIFT iI -•J en tel ie nul Aanslag op Keizer Hirohito Premier Menzies beschuldigd. HOUTMAN B 1 I Ja- B I I ie- B Raadslid contra gemeente Verbod communistische partij in de V.S. Verlichting van bezettingslast Bladzijden uit het dagboek van Adriaan de Bruijne, afgescheiden leraar te Goes (geboren in 1810) pagina 5 Zaterdag 14 Augustus een u A. J. Radder. H H ëe- naar de oorzaak waarom het N.V.V. tot deze verkeerde methode gekomen is, dcnh wij zullen aan deze verleiding thans weerstand bieden. dame- berust", i verre Westen was vertrokken, geheel alleen was overge bleven. stsuiisi jepubiij igesteJ uitsiaM ruiand oiinaid iinspafl Duilr p. in I 9e- Cl’Jed ingen] 1 eed .1 i eeJ prei i vaJ -blaueil i level es «aJ ale co] ij huufl V 1 bs naal van d nd J ,vas ol JB.--.lj Juüik-'J en val ne val TOKIO, 13 Augustus Een jonge Japanse arbeider heeft Donderdagoch tend te Kamikawa met een mes een aanslag willen plegen op Keizer Hirohito. De man kon echter worden gearresteerd, voor hij zijn plan ten uit voer kon leggen. eelt itreerna adat ut UUMlXl en, aal lühn >9 an naa Oosti dat ós pot l'ad r end an lie ?n As "0' beid gnwaj eg b« President Syngman Rhee is Vrijdag ochtend per vliegtuig uit Amerika in Seoel teruggekeerd. Hij heeft tijdens een verblijf van drie weken in de Ver. Staten besprekingen met President Eisenhower en hoge Amerikaanse auto riteiten gevoerd. voigeai estauit tc tiid /onnuti in blijft zich beperken tot het poneren van een stelling, maar blijft tegelijker tijd nalaten zijn stelling te motiveren. Wanneer wij dan ook het gehele strijdperk overzien en letten op zowel de door het N.V.V. gevolgde procedure als op het door dit verbond ingenomen standpunt, wordt steeds klemmender de vraag: Door welke feiten of motieven is het N.V.V. tot dit vreemde gedrag geko men? Wij weten het niet. Wel weten wij dat één lering uit het gebeurde getrokken moet worden, n.l. dat innerlijke en uiterlijke versterking der Christelijke vakbeweging gebie dende eis is. leder niemand uitgezonderd is thans geroepen tot arbeid, tot mede werking. M. RUPPERT. Ingezonden Mededeling (adv.) Singel 1 1 4-116 SCHIEDAM Sedert jaren vertrouwd adres In dit grote gebouw, dat staat in één der rustige wijken van Philidelphia, wordt het derde plenaire congres van de I.C.C.C. gehouden. dag. wich l be. ‘k in sein. zii bt in ider. STEMMEN UIT AUSTRALIË. Niet alleen werden er stemmen ge hoord uit Azië president Syngman Rhee van Zuld-Korea kon niet aanwe zig zijn, maar richtte een uitvoerige brief tot het congres maar ook kwa men er berichten uit Australië, waar het modernisme zijn duizenden verslaat. Ds Betts van Burwood legde getuigenis af van de diepe geestelijke nood van zijn volk, maar ook van de verrassende zegen, die God wilde schenken op de getrouwe prediking van Zijn Woord. Hij sprak zijn grote waardering uit voor de Dutch Reformed Church of Austra lia, die zich niet wilde aansluiten bij de afvallige kerken. Deze eerste congresweek werd be sloten met een door de Amerikaanse kerken aangeboden liefdemaaltljd, waaraan velen aanzaten en in blijde en dankbare stemming Gods zegenin gen en trouw werden geloofd. DE ZENDING. Ook het rapport over het werk op ae zendingsvelden was belangrijk. In vele gebieden, zo bleek eruit, is de oer-chris- telijke boodschap van het kruis tnge- ruild voor het „social gospel”, dat aan de opdracht van Christus tekort doet. Omdat reformatie der bestaande Ker ken onmogelijk bleek, hebben vele ge lovigen en voorgangers zich genood zaakt gezien zich af te schelden om daardoor het hun toevertrouwde pand zuiver te kunnen bewaren. De presi dent van de Raad van Christelijke Ker ken in het Verre Oosten, ds Ormeo, heeft in een belangwekkend referaat zijn inzichten omtrent wezen en doel van de zending in de huidige situa tie ontwikkeld. ding Van het N.V.V. 'het het N.V.V. tegemoet. Zij ’Wjd voeren tegen de beginselen c- Pï-actijk van het N.V.V., maar niet te- gen de mensen, die in het N.V.V. lei- geven, of tegen de overige leden en vierde, tevens belangrijkste punt dat wij releveren, is, dat nog Cm',3 een verduidelijking van de aan ’t V. gewijde passage in de N.V.V.- «ring ontbreekt. Nog steeds weten j 1J n'et> waarom wij „de morale fun- ~4inien, waarop de samenwerking don zout^en hebben ondergraven 00rJ verklaring, dat er naar ons r -1 andere en sterkere motieven die de R.K.-bisschoppen heb- om het lidmaatschap van te ontraden. Het N.V.V. 14 zoo een geweldige schrik en tevens zoo een diepen blik in de bewarende liefde Gods (want hoe was ik dezen man anders sinds lang gelijk geworden!) dat ik van die ure af en daarna geen grooter ellende gekend heb dan het niet volkomen voor waar houden de waarheid van Gods Woord. Woensdag 20 Januari stierf mijn goede vader gelijk mij per brief werd bekendgemaakt. Door de zware ijsgang werd ik verhinderd de begravenisse bij te wonen en moest dit uitstellen tot Februari mijn bezoek aan Moeder. En was zoo verdrietig en gevoelde mij zoo onbekwaam tot de amb telijke bediening, dat ik besloot met het heengaan naar Moeder tegelijk maar afscheid te moeten nemen van ds Brummelkamp, in stilte hopende dat Moeder bij mijne zuster in huis gekomen geen bezwaar meer zoude maken tegen mijn vertrek naar America, waar nu toch ook ds Van Raalte zich daar had gevestigd en met hem zeer velen van Gods volk (omdat Moeder het immers zoozeer goddeloos had geacht). Toen ik bij haar kwam in de oude vertrouwde kamer en zij mij na zoo langen tijd weder aanschouwde, weende zij zeer en het meest toen zij verhaalde van vader, die in zijne bekommering toch op genade des Heeren Jezus Chistus hoopende was heengegaan en dan zeide zij, mijn hand almaar vasthoudende: „mijn kind wilt ge nu naar America gaan ge moet doen wat de Heere u vraagt gij zult nu wel weten waarom en ge moogt om mijnentwil hier niet blijven want ik ben oud en ik weet dat de Heere voor mij zal zorgen. Zoo zeide Moeder en met dit haar zeggen (juist wat ik meende noodig te hebben om te mogen gaan en wat mij toescheen als een groot wonder!) kwam ei’ een omkeering in mijn hart en besloot ik niet meer te gaan, waaraan ik mij ook gehouden heb, zelfs nadat ik later, in 1851, een beroep uit Waupun (Am.) had ontvangen. Evenwel wilde ik naar Borsselen tot Jannes de Luijster gaan om hem te zeggen, waar wij samen mocht moeder haar toestemming geven zouden zijn afgereisd en daartoe reeds alle gereedschap gemaakt hadden. Het was geen aan genaam bezoek bij mijnen vriend, die mij geenszins be greep, waar ik nu immers de toestemming had en zoozeer verlangende was te gaan en daartoe zooveel in het Engels gestudeerd en kosten ervoor gemaakt ja hij vond mij een onbegrijpelijk mensch maar toen ik hem had verteld van mijne moeder en haar smart over onzen vader ver anderde hij en wij hadden nog een schoone avond tezamen in dat gezin. ;,En gaat ge nu toch de school verlaten, De Bruyne” vroeg de oude De Luijster en wat zijt ge dan vanzins, weder een koornmolen koopen of zoo een paar gemeten lands op Walcheren. Ge weet toch wel wat ge doen zult? Hier is geen brood slechts armoe en verdrukking...” Doch ik had reeds besloten.... onder de oogen mijner moeder en op mijne knieën voor Gods troon weder terug te keeren op studie bij ds Brummelkamp, die nu ook de 1 heer Veenhuizen (onderwijzer in de doode talen) naar het HONGKONG, 13 Augustus In de Chinese provincies Hoepeh, Hoenan en Kwangsi zijn meer dan 20 millioen mensen door de overstromingen uit hun woningen verdreven. Meer dan een millioen hectaren land staan onder water. Het communistische persbureau „Nieuw China” meldde Vrijdag, dat op de Jangtse nabij de Woehandijken vlotten op het water worden veran kerd om de golven te breken. Het peil van het door het door de wind opge zweepte water stijgt nog steeds. GIETHOORN, 13 Aug. In Genemui- den is een conflict ontstaan tussen de gemeente en het Chr. Historische raads lid K. B. Bakker, over het afstaan van grond voor een gemeentelijke uitbrei ding. De gemeente heef nl. een onteige ningsprocedure tegen de heer B. aanhan gig gemaakt doch deze heeft op zijn beurt de gemeente in rechten aangespro ken wegens het niet nakomen van een eerder genomen raadsbesluit tot aankoop van de betreffende grond op basis van ruiling tegen taxatiewaarde. ;er On-I ekt eeal dse sq ige "e"l niakkl I weten-l elschap I jtoriu® I T. ii »ie, De‘| >r pW' rsi. d*' I ledelinl plaid' edeliol’ ien’ W' Wed' m pr°l -escJe' De overspanning van de spoorbrug bij Moerdijk zal Zondag in de brug worden geplaatst. Daartoe moet het treinverkeer tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe wor den gestremd van 11 uur tot ongeveer 22.30 uur. Ter vervanging van de treinen zullen autobussen rijden. HOOP EN GELOOF. Ook in Philadelphia is het thema van de Wereldraad van Kerken aan de orde gekomen. Ds Ketcham van Chicago, een prominente figuur in de Amerikaan se kerken, sprak over de christelijke hoop en het christelijk geloof van de kerk der eeuwen en In zjjn gloedvol voorgedragen rede wees hfl erop, dat elk pogen van de autonome mens om tot een oplossing te komen op een mis lukking moet uitlopen. Alleen bij Christus ligt de waaracn- tlge bevrijding. De gelovige moet over wereldbedreiging, dictators en congres sen heen zien naar de wederkomst van Hem, Die deze wereld zal bevrijden. DE POLITIEK. Dat het congres de politieke constel latie in onze wereld in zijn discussies moest betrekken, spreekt welhaast van zelf. Vooral de zendingsgebieden in het Oosten worden dagelijks met de poil- tieke problemen geconfronteerd. Een kleurenfilm toonde hoe door middel van ballons Bijbels naar de communlstiscne WASHINGTON, 13 Augustus. Vol komen onverwachts heeft de Amerikaan se Senaat een wetsontwerp aangenomen en naar het Huis van Afgevaardigden doorgezonden, waarbij de communisti sche partij wordt verboden. z>jn dai «er.or.ad N.V.V. OVERDENKING „Maar laten wij... nuch ter zijn, toegerustmet de helm van de hoop der zaligheid.” 1 Thess. 5 8. Hier worden twee dingen in één adem genoemd: NUCHTER ZIJN en HOPEN. Maar kunnen die beide wel samengaan? Voor velen is dat een onmo gelijkheid. De droom van een eeuwige vrede, een heilsstaat op aarde is grondig verstoord. Van de doorsneemens, de massamens onzer dagen geldt: zonder hoop in de wereld. Hij kent geen heilsverwachting meer. Hij doolt als een kind in het donker, naar de keel gegrepen door een rede loze angst. Daarom wil deze mens niet nuchter zijn. Hij wil de barre werkelijkheid, die alle verwach ting van een betere wereld doodt, niet in het naakte gelaat zien en ontvlucht haar. Hij werpt zich in de roes. Hij geeft toe aan zijn instincten en levens driften, Hij eet en drinkt en is vrolijk, want.morgen is het uit, morgen sterft hij. Hij be hoort tot de mensen, van wie Paulus in deze brief twee din gen schrijft: dat ze geen hoop niet zijn LONDEN, 13 Augustus De Sow- jet-Unie heeft het voorstel van Oos tenrijk tot instelling van een commis sie uit vijf landen om een verlichting van de bezettingslast te overwegen, verworpen. De Sowjet-Unie stelt in plaats daar van voor een Raad van Ambassadeurs in te stellen om de onopgeloste kwes ties in verband met het Oostenrijkse staatsverdrag te behandelen. De Russische nota zegt dat geen overeenstemming over een staatsver drag voor Oostenrijk is bereikt op de conferentie van Berlijn omdat de Wes telijke drie Ruslands concrete voorstel len niet aanvaard hebben. De Sowjetregering blijft van me ning dat het vestigen van „een vrije en onafhankelijke Oostenrijkse staat” mogelijk is en acht het nuttig de on- derhandelingen hierover te Wenen voort te zetten langs diplomatieke weg, met deelneming van Oosten rijk. MOSKOU, 13 Augustus. De Russi sche minister van Buitenlandse Zaken Molotof heeft tijdens een diner met de Britse Labourleiders op de Britse am bassade te Moskou ernstig gewaarschuwd tegen de gevaren van een nieuwe oor log, waarbij Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie niets te winnen hadden. De Labour-delegatie vatte dit op alg een zijdelingse waarschuwing tegen de herbewapening van West-Duitsland een kwestie, waarover de Labourpartij verdeeld is. Molotof zei ook, dat er grote behoefte aan bestaat, dat communistisch China tot het lidmaatschap van de Verenigde Na ties wordt toegelaten. Hij sprak de hoop uit, dat Engeland en communistisch Chi na nauwere betrekkingen zouden aan knopen. De Russische leiders verzekerden op nieuw in hun toespraken en tijdens de tafelgesprekken met nadruk, dat Rusland in vrede met andere landen wil samen leven en zich niet wil moeien in de bin nenlandse aangelegenheden van andere staten. De naam van Sir Winston Churchill werd in de gesprekken van de Russische leiders niet genoemd. Het werd aan Aneurin Bevan over gelaten om te verklaren, dat niet al leen de Labourpartij, maar het gehele Britse volk, de conservatieven en de premier niet uitgesloten, vrede wensen. y r et tweede, dat de aandacht trekt, U is, dat het N.V.V. kennelijk geen juist beeld heeft gehad van hetgeen althans de C.N.V.-voorzitter heeft ge zegd en bedoeld. Uit de bladen van het N.V.V. blijkt bijv., dat in die kring gemeend wordt, dat het C.N.V. van het ter algemene vergadering uitgesproken openings woord een samenvatting aan het A.N.P. zou hebben verstrekt. Daar is echter geen sprake van. Het C.N.V. heeft dit openingswoord onverkort aan het A.N.P. verstrekt. Voorts wordt in N.V.V.-kring ver ondersteld, dat op de algemene ver gadering van het C.N.V. „denigrerende aantijging(en)” jegens het N.V.V. zijn geuit, die later door het C.N.V. zouden zijn verzwegen. Ook daar is geen spra ke van. Vast staat het blijkt uit tal van N.V.V.-publicaties dat men is afge gaan op althans zeer onvolledige dagbladverslagen. Dat men in N.V.V.-kring inderdaad dit onjuiste beeld heeft, blijkt vooral uit de daar heersende mening, dat de C.N.V.-voorzitter in het bijzonder het N.V.V. zou hebben, „aangevallen”. Nu weet ieder, die op de hoogte is, dat voorzover hier sprake was van een „aanval” deze zich in de eerste en belangrijkste plaats richtte tegen „Het Vrije Volk”. De berichtgeving van dit blad van de laatste weken is één lange en overtuigende bevestiging van de juistheid van onze stelling, dat de voorlichting van deze krant onjuist is om geen sterker woord te gebruiken. 1 Ik keerde terug in een zeer verwarden toestand wat het onderwijs betreft. Van de docenten was alleen nog over gebleven Ds Anthony Brummelkamp, die de gemeenten Arnhem en Velp moest verzorgen en daarnaast een twin tigtal jongelieden onderwijzen, die wel vlijtig Engelsch studeerden, maar veel te weinig werden onderricht in de leer der kerk...., een waarlijk onhoudbare toestand! Zeer dikwijls werd geen college gegeven en moesten we onszelf maar redden. Want de edele Brummelkamp was reeds door zijne beide gemeenten dubbel bezet. Voorwaar het was een droeve tijd wij zouden immers allen naar America gaan. Ik kreeg, nadat mijn kostbaas de heer Knook eveneens daarhenen was uitgeweken, tezamen met den student P. J. Oggel, een woon- en studeervertrek bjj broodbakker Vee- nendaal. Deze Oggel, de latere prof, dr, die als eerste leeraar in Pella (Am.) heeft gediend, werd als eenmaal Lou met wien ik in al die jaren nog veel brieven wissel de mijn hartsvriend waarom ik ook u, mijn oudste zoon, naar hem heb genoemd. Mede om de arbeid van ds Brummelkamp te verlichten, werd ons studenten opgedragen in de week te Velp de cate chismus te prediken en hoezeer ik voor mij ook verschoo- ning hiervan verzocht, niets hielp. Ds Brummelkamp zeide: „gij moet maar gaan, we zullen dan wel zien wat verder met u moet geschieden u raden heen te gaan of te blijven”. Ik meende hierin een wenk des Heeren te zien en ge hoorzaamde, op mijn beurt moest ik dan te Velp prediken en wel over het vijfde gebod. Dat ging nogal wel zeiden daarna de hoorders tot mij, maar in mijne schatting was het zoo diep ongelukkig, dat ik in mijn nagebed niet anders dan om vergeving aan den Heere kon vragen voor de zonde die mij in alles had aangekleefd. Ik was als Petrus toen'hij op het water wandelde toen hij de baren zag, bezweek zijn geloof en begon te zinken zoo ook ik, toen ik de schare studenten voor mij zag en begon te vrezen, be zweek ik bijkans. Na het eindigen van de preek ging ik als naar gewoonte met de studenten en eenige hoorders naar de koster Sandrink, die naast de kerk woonde om nog iets te gebrui ken en tezamen te spreken en te zingendoch ze waren allen zoo verstoord op mij omdat ik in mijn nagebed mijne en ook onze gezamenlijke zonden zoo met name had noemd en had geopenbaard, wat anders bedekt zou zijn gebleven dat er niet werd gezongen en zelfs niet meer gesproken. Allen verlieten mij alleen één student bleef bij mij, zijnde een vreemdeling, een Duitser, namelijk Winand Koopmann, ■p en derde zaak, die helaas onze be- Lj langstelling verdient, is, dat de N.V.V.-per.s het pad is opgegaan van persoonlijke verdachtmakingen, d.w.z. Pogen een tegenstander in het open bare leven persoonlijk te treffen. Zo heeft Roemers, de N.V.V.-secretaris, met wie men vroeger nog wel eens goed kon discussiëren en polemiseren, het oirbaar geacht de C.N.V.-voorzitter aan de N.V.V.-ers voor te stellen als een „toneelspeler”, een „fanatiek be krompen man”, die het „aan pretenties Pooit ontbroken heeft”, enz. enz. Zeker K dat door deze methoden de „morele fondamenten, waarop de samenwer king berust”, inderdaad worden onder graven. L>e Christelijke vakbeweging Bjj K.B. is luitenant-generaal van de generale staf A. G. J. M. F. v. d. Kroon, lid van het hoog militair gerechtshof, be noemd tot eerste ondervoorziter van het Ned. Rode Kruis. De algemene vergade ring van het Rode Kruis had hem als zo danig voorgedragen. Hij is Kringcommis- saris van het Rode Kruis in Noord-Bra- bant. dat hij in het parlement (op 13 April) had aangekondigd, dat Petrow politiek asyl had gekregen, de namen wist van allen, die met dr Evatt in verbinding ge staan hadden of met hem te maken had den. Deze namen waren in de documen ten van Petrow vermeld. Menzies voegde er aan toe: ,Jk zweeg van het begin tot het eind van de verkiezingscampagne”. Volgens Menzies zou Evatt thans niet hier (in het Parlement) zitten als hij bij zonderheden van de Petrow-documenten in de verkiezingscampagne van Mei had onthuld. (Van een bijzondere verslaggever.) PHILADELPHIA, Augustus. De huidige situatie van de christe lijke kerken in de gehele wereld is in vele talen uitvoerig belicht op het l.C.C.C.-congres, dat in deze millioenenstad van Amerika wordt gehouden. En één ding sprong onmiddellijk naar voren bij alle verschil in accent, dat door de sprekers werd gelegd, n.l. een doorlopend ge tuigenis van de noodzakelijkheid om bij het steeds meer om zich heen- grijpend modernisme trouw te blijven aan het geschreven Woord van God. Het verslag, dat door tal van kerken werd gegeven, maakte het allen wel zeer duidelijk, dat de gevaren, waardoor de Kerk van Jezus Christus in deze eeuw wordt bedreigd, voornamelijk liggen in het modernisme, het rooms-katholicisme en het communisme. Vleest dan nuchter.' Schuif de krant met haar naargeestige be richten niet op zij. En weet, dat wanneer deze dingen beginnen te geschieden, uw verlossing na bij is. Kamperland. Uitermate belangrijk was het exposé, dat de afgevaardigden der kerken van Zuid-Amerika en van het Verre Oosten gaven. Het toonde glashelder aan hoe zwaar de strijd is, die de gelovigen daar hebben te" voeren. De Bijbelgetrouwe kerken in Zuid-Amerika hebben een La- trjns-Amerikaans Verband van Christe lijke Kerken gevormd en de president daarvan, ds Saavedra, heeft veel ver teld van de moeiten, die de kerken vaak benauwen. Maar verblijdend was te ver nemen, dat er ondanks dit alles een zeer intensieve evangelisatie-arbeid wordt verricht. Naar aanleiding van hetgeen werd medegedeeld, aanvaardde het congres een resolutie, waarin werd geprotes teerd tegen de vervolgingen van de Pro testanten in Venezuela, speciaal in het district Perjja. De rooms-katholieke be volking, die volmaakt onkundig Is, meent Gode een dienst te bewjjzen met deze vervolgingen. Getracht zal worden hieraan een eind te maken door de re gering te wjjzen op haar verplichtingen ten aanzien van deze loyale staatsbur gers. CANBERRA, 13 Augustus. Dr Her bert Evatt, leider van de Australische Arbeiderspartij, die in de oppositie is, heeft premier Robert Menzies ervan be schuldigd een transactie te hebben aan gegaan met Wladimir Petrow, een voor malige functionaris van de Sowjetrussi- sche ambassade, om politiek voordeel te behalen. Volgens Evatt zou de regering Petrow ongeveer 5000 Australische ponden gege ven hebben voor zekere documenten, die gekocht werden om het Australische volk op ongepaste wjjze te beïnvloeden bjj de verkiezingen, die toen naderden. Evatt stelde dit „sinistere feit” tegen over het beeld, dat Menzies had gegeven van Petrow, die de vrijheid zocht in een democratische staat, toen hij in April be kendmaakte, dat Petrow politiek asyl had gezocht en gekregen. Hij vroeg zich af, waarom het belangrijke feit, dat Petrow 5000 Australische ponden had ontvangen, achtergehouden was tot na de verkiezin gen op 29 Mei. Evatt. heef zijn beschuldiging buiten het Parlement geuit. Premier Menzies heeft in het parle ment de verklaring van Evatt „hyste risch” genoemd. Zij bevatte een mengel moes van gedachten, die merendeels de communistische lijn volgen. De Australische premier verklaar de, dat hij het Huis van Afgevaardigden op 13 April niet van de betaling aan Petrow mededeling had gedaan omdat hij toen nog niet wist dat dit gebeurd was. Menzies zeide, dat hij drie dagen voor hebben (4:13) en dat ze nuchter, maar dronken (5:7). En nu doet de apostel hartstochtelijk beroep op de ge meente om anders te zijn. We moeten de werkelijkheid man moedig onder ogen zien. Ook al is die werkelijkheid hard en al weten we dat ze nog harder zal worden. Zullen we dat kunnen? Zal onze bevende hand niet naar de bedwelmende drank grijpen? Neen, als we maar gewapend zijn met de helm van de hoop der zaligheid. Als we maar met onze zonden de toevlucht ge nomen hebben tot het kruis van Golgotha en nu Christus als on ze Zaligmaker uit de hemel ver wachten. Dan zijn we beschermd tegen moedeloosheid en vertwij feling bij het zien van de bange werkelijkheid. Het zal niet al tijd duren. Straks wist God alle tranen van de ogen. Straks komt de nieuwe hemel en de nieuwe aarde, waar gerechtigheid woont. Daar staat deze wereld van bloed en tranen, waarin we leven, borg voor. Oorlogen en geruchten van oorlogen zijn te kenen, dat Christus komt. wereld worden verzonden. „Manna uit de hemel” was het typerende motto. In een korte resolutie, die met alge mene stemmen werd aanvaard, veroor deelde het congres de ideologie van het communisme. Daarin werd ook gewe zen op de noodzakelijkheid te streven naar sociale gerechtigheid en gezegd werd, dat er voor de christelijke ge meente redën is tot verootmoediging, omdat, vooral in het verleden, deze noodzaak te weinig werd beseft. De kerken werden verder dfirfgend opgewekt de vervolgde christenen te - tU de kruitdamp van het eerste treffen tussen de vakcentralen enigzins is opgetrokken, is het moge lijk nel strijdperk wat beter te over zien. y/ij zetten ons daarom tot een be schouwing van het gebeurde: Het eerste, dat opvalt is, dat het W. het niet nodig geacht heeft om grieven in de Raad van Vakcen tralen aan de orde te stellen. Toen enkele jaren geleden, tijdens het zgn. Vermeulen-incident te Genè ve de confessionele vakcentralen zich beledigd achtten, hebben zij de zaak aan de orde gesteld op de plaats, waar dat hoorde, n.l. in de Raad van Vak centralen. Daar is de zaak besproken en daar is gepoogd, het geschil tot een oplossing te brengen. Niet alzo heeft het N.V.V. gehandeld. Wjj -m vanuit, dat het N.V.V. n ueledigd zou mo gen achten. Wat had het N.V.V. dan moeten doen? Het had de zaak aan de orde moeten stellen in de Raad van Vakcentralen. In plaats daarvan sprak men er in de Raad van Vakcentralen met geen woord over, vergaderde rus tig (zeifs nog op 13 Juli) over allerlei belangrijke zaken, waaronder de a.s. i loonronde, en liet toen op Zaterdag 17 Juli door de radio en de pers aan de twee vakcentralen weten, dat men uit de Raad van Vakcentralen trad. Wij geloven, dat deze methode van werken een fout van het N.V.V. is ge weest én mede oorzaak is van de hui dige moeilijkheden. Wij zijn er name lijk van overtuigd, dat vele misver standen niet zouden zijn ontstaan, wanneet het N.V.V. een andere en betere procedure zou hebben gekozen. De verleiding is groot om te gissen .J M f oe Christelijke vakbeweging zal zich °or deze methoden niet mogen laten verleiden tot het „van hetzelfde laken een pak”. Christelijke vakbeweging gaat vennoedelijk een tijd van felle strijd j zal deze i en de

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5