D’ o: z u „Nieuw Schouwen-Duiveland” protesteert bij de minister „Waarom voor herstelde panden geen huurvergoeding PLAKKEBORD ’T ZEEUWSE Tot laat in de avond vierde Axel feest ’T SPIEGELTJE - Bouw openbaar slachthuis stuit op bezwaren grabbelton Verbouw bejaarden tehuis Kapelle thans zeker VANDAAG OPENING NIEUW GEMEENTEHUIS BAAYENS UW OPTICIEN Onderhoud aangevraagd Flessentrekker te Bergen op Zoom DE BUS RAMMELDE gegrepen „De Gouden Zon” exit programma Concours-Hippique te Vrouwenpolder Kermis gaat door dit jaar Militaire demonstratie, défilé, optocht en concert vormden een afwisselend ZEEUWSCH DAGBLAD Zaterdag 14 Augustus 1954 Pagina 2 Zaten Parfumerie VAN BIEMEN KLOKSTRAAT 4 - GOES i Politie deed goede slag E 9' h Grote dag voor Bruinisse te Zaterdag 28 Aug.: hoogtijdag voor Zeeuwse paarden liefhebbers Laatste noodwinkel aan Middelburgse kaden wordt afgebroken Bezoek aan adopterend Voorburg ARTSENDIENST. APOTHEKEN. Zondagsdienst Dierenartsen Aqua Velva Pitralon, Xyrêne Fresh-Up Geslaagd voor scheepswerktuigkundige De tweede dag van de herdenking Raad van Zierikzee Helicopter doet boodschappen s i onze schepen O Diploma-uitreiking Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf Commandopost B.B. en ver- bindingsnet in het najaar gereed 35E Si de Nationale Kampioen- de Ingezonden Mededeling (adv.) Ingezonden Mededeling (Adv.). de ee GROTE VAART. MILITAIRE DEMONSTRATIES Rotterdam IMSHBR I( va do verdieping, zolderruimte velerlei ec nli la< tii Ge va: eei of Zl€ ec NI xwijf vaar Oi met schil njRt D of 6 lo hi M m ik Wi A dc D als Hij Yor een dok „1 II een 21 llnii II ant C ik ma een flat hoe I een I kat mij is I An aai op Ik En stt W< KAPELLE, 13 Aug. Naar wij van bevoegde zijde vernemen is thans de definitieve goedkeuring binnen voor de verbouw van de villa „Pomona” aan de Biezelingsestraat tot tehuis voor ouden van dagen. Het ligt in de bedoeling van het Burgerlijk Armbestuur de aanbe steding van deze verbouw op 31 Au gustus te doen plaats vinden. Reeds zeer lang wacht Kapelle op zijn tehuis voor bejaarden, doch thans is het dan zover dat alles binnen af zienbare tijd haar beslag kan krijgen. ABBEKERK 13 te Adelaide. AKKRUMDIJK 13 nr Antwerpen. APPINGEDIJK 13 te Antwerpen. ARNEDIJK 12 te New Orleans. AXELDIJK 12 v. Santos. BOEMFONTEIN 13 nr Hamburg. GROOTE BEER 13 te Le Havre. LAAGKERK 13 nr Vlissingen. MAASDAM 13 v. Southampton. ORANJE 13 nr SUEZ. SIBAJAK 19 R’dam verw. AAGTEKERK 12 v. Tongku. AALSDIJK 12 nr Houston. BONAIRE 12 nr Barbados. J. v. OLDEBARNEVELT 13 te HOOGKERK 12 te Djibouti. 1NDRAPOERA 12 nr Makassar. JAGERSFONTEIN 12 nr Kaapstad. ZUIDERKRUIS 12 nr Laspalmas. ZIERIKZEE, 13 Augustus Het be stuur van de Stichting „Nieuw Schou- wen-Duiveland” heeft zich met het volgende schrijven tot de voorzitter van de ministerraad, dr W. Drees, ge wend: „Van Zijne Excellentie de Minister van Maatschappelijk Werk ontvin gen wij bericht, dat er geen rege ling zal worden getroffen ten aan zien van een tegemoetkoming in de kosten van huur of huurwaarde van gebouwen, welke tengevolge van de ramp tijdelijk niet gebruikt konden worden. In dit schrijven wordt vermeld, dat in analoge gevallen de huurder in het algemeen geacht wordt van de verplichting tot huurbetaling te zijn ontslagen. Het zou dus hierop neerkomen, dat een eigenaar-ver- huurder geen huur trekt en dat een eigenaar-bewoner geen vergoeding krijgt terzake van de kosten, welke hij heeft moeten maken om geduren de de tijd dat hij zijn huis niet kan bewonen, tijdelijk elders onderdak te vinden. Wij kunnen ons met deze onbevre digende gang van zaken moeilijk ver enigen. De regeling is onlogisch tegen over die ten aanzien van onherstelbaar verwoeste panden, waarvoor tenminste de helft van de huurwaarde wordt vergoed. En ze is in hoge mate on billijk, in aanmerking nemende de schade, welke wel wordt vergoed. ONBILLIJK. Er zijn hier weinig gevallen van mensen, die het grootste gedeelte van hun vermogen in huizen hebben en door deze beslissing gedurende een jaar of langer van hun bezit niets ge trokken hebben en wel lasten en on derhoudskosten moeten betalen, doch er zijn er wel enkele en een van hen toonde aan, dat hij voor deze maatre- zig. Deze tweede dag is besloten met een buitengewoon geslaagd feestconcert door het radio-ensemble „Vrij en Blij” o.l.v. Wessel Dekker met zang van Henk Dorel. Ook nu waren er duizen den aanwezig om dit concert te beluis teren en tot laat in de avond heerste er een gezellige drukte en kwam het treintje wagens te kort om de feest gangers door het fraai versierde ste deke te voeren. Kakebeeke. de officiële gasten werd gadegeslagen wiekten honderden duiven omhoog om in alle oorden te gaan verkondigen dat Axel feest viert. Een défilé door de Commando’s volg de. Zowel bij de demonstraties als bij dit défilé waren aanwezig Vive-admi- raal C. W. Slot, Kolonel J. B. Lagaune, territoriaal bevelhebber van het Derde Militaire Gewest, Kolonel Jansen, com mandant van de Vliegbasis Völkel, Overste C. L. Douw- van der Krap, Overste Holl, Majooor Kranenburg, Kapitein Termohlen, van de Nat. Re serve, district Zeeland, Kapitein v. d. Giessen, garnizoenscommandant te Middelburg en talrijke burgerlijke au toriteiten. Bij het officiële diner dat volgde waren voorts Jhr mr A. F. C. de Casembroot, Commissaris der Koningin De collecte voor het nieu we orgel te Westkapelle, ge houden tijdens het orgelcon cert door de heer L. Ver huist heeft 74,83 opge bracht. De drie-maandelijkse collecte voor de Stichting „Het Hoogeland” bracht 22,60 op. Des middags om één uur was het „circus” voor volwassenen op het V.V.- Z.F.-terrein, waar een tweetal compag nieën van de Commandotroepen van de stormschool uit Roosendaal, onder be vel van Overste Holl, een demonstra tie gaven van hun kunnen. Wel, het moet gezegd, zij veroverden Axel stor menderhand en toonden zich, vooral meesters op het slappe koord. De dui zenden toeschouwers vonden het adem benemend. Het stafmuziekcorps van het le Regiment Genietroepen, onder leiding van kapelmeester adj. Vonberg, zorgde voor een muzikale omlijsting. Om vier uur trok door Axels straten een allegorische- en een sprookjesop- tocht, die voorafgegaan werden door de gecombineerde Axelse muziekcorpsen. En onmiddellijk na het voorbijtrekken van deze optocht die op de markt door jeugddag van de Zeeuwse Landbouw- lijden. Tegenover hem en andere personen in hetzelfde geval is het onjuist geen BERGEN OP ZOOM, 13 Augustus. De recherche te Bergen op Zoom heeft deze week een goede slag ge daan door de 42-jarige A. H. uit Doorn achter slot en grendel te zet ten. Deze meneer heeft heel wat op zijn kerfstok. In Renesse, Noordwelle, Zierikzee, Bergen op Zoom, Roosen daal en Rotterdam heeft hij duizen den guldens achterover gedrukt. Het begon in Bergen op Zoom. In een hotel had hij het nodige gebruikt en toen het op afrekenen aankwam, vertelde hij, dat hjj geen geld had en de kellner de rekening wilde pre senteren aan de aannemer V. uit Schouwen, waar hij in dienst was en die geregeld in het hotel kwam. Daags daarna kwam de heer V. in het hotel. De kellner vroeg natuurlijk om het geld, maar V. wist nergens van. Hij was ook niet in dienst bij V. Wel wist V., dat N. gezocht werd en adviseerde daarom de kellner de Rijkspolitie in Renesse te waarschu wen. Toevallig wist de kellner ook, dat N. in een hotel te Roosendaal ver bleef en daar ook grote schulden bleek te hebben. De volgende dag zou N. een bespreking hebben te Bergen op Zoom. De rijkspolitie was natuurlijk blij met deze gegevens en toen N. te Bergen op Zoom kwam werd hij met een ingerekend en naar Haamstede vervoerd. Hij zal op transport worden gesteld naar Middelburg. MIDDELBURG, 12 Augustus Het lawaai van de hamers en de breek ijzers, dat dezer dagen op de Hout- kaai klinkt, vormt de rumoerige af sluiting van een periode in Middel burgs geschiedenis der laatste veertien jaar, waarin het woord „noodwinkels” tot een bekend begrip was geworden. De laatste noodwinkel in dit geval een café-restaurant valt onder de handen van de sloper en daarmee ver dwijnt het allerlaatste obstakel van Middelburgs kaden, zodat slechts over blijft een herinnering aan een moeilij ke tijd, waarin de zakenlieden, die hun panden in de binnenstad op 17 Mei 1940 in puin zagen vallen, op proviso rische wijze hun bedrijven konden voortzetten. Maar met het slopen van dit restaurant verdwijnt ook een be kende naam uit de historie, n.l. „De Gouden Zon”, het hotel met de fraaie gevel ,dat eveneens in 1940 aan het oorlogsgeweld ten offer viel. De naam ging over op het nood-restaurant en geruime tijd scheen het, dat deze naam voor het te herbouwen hotel zou wor den behouden, maar helaas is dit niet mogelijk gebleken: het zal niet worden herbouwd. De exploitant, de heer J. E. L. Waegeningh, is enige tijd geleden overgegaan naar de Sociëteit „De Ver genoeging” aan de Markt. a Is de plannen doorgaan zal in de buurt van Kerk- kT. werve over enige tijd een proefboerderij worden gesticht. Dat is voor de landbouw op Schouwen- Dui velend prettig nieuws. In Zeeland hebben we al de nodige ervaring met proefboerderijen en die is zó gunstig, dat er alle reden bestaat op de ingeslagen weg voort te gaan. Het Proefbedrijf „Scheldemonden" bij Bruinisse heeft de belangstelling van honderden boeren gehad en de bezoeken aan dit bedrijf worden steeds meer. Op Walcheren ligt het Hof Zwagerman, dat een voorbeeldbedrijf is, waarop speciaal aan de economische kant van de bedrijfsvoering aandacht wordt besteed. Beide bedrijven konden worden ge sticht met gelden, die kort na de oorlog werden in gezameld en die via de Stichting Hulpactie Schelde monden hun weg vonden naar Zeeland. Een betere bestemming kon niet aan dit geld zijn gegeven: de gehele Zeeuwse landbouw profiteert ervan en ook agrariërs uit andere provincies, alsmede uit tal van andere landen, hebben er al het één en ander opge stoken. Tal van excursies worden naar de beide be drijven gehouden en de resultaten van de onderzoe kingen komen vele boeren ten goede. Reels geruime tijd bestaan er ook plannen voor de stichting van een proefbedrijf in de Braakmanpolder. Hiervoor hebben de drie Zeeuwse landbouworganisaties de handen in een geslagen en verwacht mag worden, dat ook in dit gebied binnen niet al te lange tijd een bedrijf zal zijn ontstaan, dat de landbouw goede diensten zal bewij zen. Over het proefbedrijf bij Kerkwerve zijn nog geen nadere bijzonderheden bekend. Maar op het eerste gezicht zijn wij geneigd ons af te vragen, of het niet beter zou zijn eerst Tholen een proefbedrijf te geven. Dat is nog altijd een agrarisch gebied bij uitstek en voor de Thoolse boeren blijft het een hele reis naar Schouwen-Duiveland, Walcheren of Zeeuwsch-Vlaanderen. Maar wie weet, misschien komt er ook hier nog wel eens zo’n bedrijf. Na de watersnood is het getroffen stadje Brouwers haven door Voorburg ge adopteerd. Sindsdien en daardoor zijn vele vriend schapsbanden ontstaan. De muziekgezelschappen „Fo rum Hadriania” en „St Ce cilia” uit Voorburg hebben Brouwershavense collega’s Hoogwater Zondag 15 Augustus. Vlissingen: 2.20 u. 2.20 m., 14.31u. m. Terneuzen: 2.49 u. 2.37 m., 15; 2.34 m. Wemeldinge: 4.06 u. La- 16.26 u. 1.79 m. Zierikzee: 3.56 u. m., 16.10 u. 1.52 m. In het van de Zeeuwse Paladijn de uitgave voor de B.B. 1 van de Stich- I Be- De practijk van de artsen is Zondag a.s. als volgt geregeld: Middelburg: W. Feikema, Dam 16, telef. 2993; Vlis singen: G. J. M. de Greef, Koudekerkse- weg 13, telef. 2121; Goes: C. Griep, Gan- zepoortstraat 6, telef. 2460; Borssele, Drie wegen, ’s-Heerenhoek, Lewedorp en Nieuwdorp: M. Kievit, Borssele, telef. K 1105203 voor dokter Gelderblom en W. H. C. Lucas Luyckx, Werrie 16, ’s-Hee- renhoek, telef. K 1105282; 's-H. Arends- kerke, Heinkenszand en Wolfaartsdijk; A. J. Zonnevylle, Dorpsstraat E 141, ’s-H. Arendskerke, telef. K 1106202; Kapelle -Biezelinge, Kloetinge en Wemeldinge: E. F. Fagee Schaeffer, Kapelle-Biezelin- ge, telef. K 1102260; Oostkapelle, Se- rooskerke en Veere: A. Reijnders-Schilt, Dorpsstraat 46, Serooskerke, telef. K 1189212; Koudekerke, Westkapelle en Zoutelande: H. Frima, Duinweg 59, Zou- telande, telef. K 1186282; Hoedekens- kerke: dokter de Boo neemt waar voor dokter Koole; Tholen, Poortvliet, Oud- Vossemeer, Nieuw-Vosmeer en St. Phi lipsland: A. Kugel, Poortvliet, telef. 10 en J. Vermet, Nieuw-Vosmeer, telef. 10. Ziekenhuisauto Goes: 1521 Augustus Krijger, K 1100—2177. In de week van 1421 Augustus zullen de volgende apotheken voor avond - en nachtrecepten geopend zijn: Middelburg: Van der Harst; Vlissingen: Van de San- de; Goes: Numans. Van Zaterdagmiddag tot Maandagmor gen zal de practijk van de dierenartsen in West-Zuid-Beveland worden waarge nomen door Joh. Klaassen, Heinkenszand telef. K 1106—288 en M. Gaakeer, Ove- zande, telef. K 1195—283. voor het aanstaande week einde uitgenodigd naar Voorburg te komen. Een kleine honderd ingezetenen uit Brouwershaven, in ge zelschap van de plaatselijke autoriteiten zullen vandaag Voorburg bezoeken, waar ze bij orkestleden zullen over nachten. Uit erkentelijkheid voor de uitnodiging wordt ’s mid dags voor de gasten en de gastheren een concert gege ven. De heer L. W. van der Heem de oudste directeur van Van der Heem N.V. biedt des avonds aan de be zoekers en de ontvangers een feestavond aan in het ontspanningsgebouw van Van der Heem N.V. Deze avond zal geheel door per soneelsleden van Van der Heem N.V. worden ver zorgd. De avond zal onder meer door Voorburgse auto riteiten worden bij gewoond. AXEL, 13 Augustus. Na de sobere dodenherdenking op Donderdag heeft de stad Axel vandaag met militaire demonstraties, een défilé, een optocht en een feestconcert de feestmuts opgezet en een afwisselend programma afge draaid. Klokgelui en sirenegeloei kondigden de opening der festiviteiten aan f herauten te paard trokken door de straten waar zij met luider stemme de ^ciaxnatie van Axels bevrijding voorlazen. Des ochtends kwamen eerst de kin deren aan bod, die in drommen naar „Het Centrum” trokken waar het kin- dercircus „De Elleboog” een voorstel ling gaf. De jeugdige Axelaartjes wa ren enthousiast en hun kinderlijke LugÖe vormde een goed begin voor deze dag, die gelukkig zonder een spettertje regen gevierd kon worden. Heerlijke lotions voor na het scheren Serooskerke, 13 Aug. Zaterdag 28 Augustus a.s. zal voor de Zeeuwse paardenliefhebbers een hoogtijdag worden. Op initiatief van de nog zeer jonge Landelijke Rijvereniging „Walcheren” afd. Noord, zullen op deze dag de Provinciale Kampioenschappen van Landelijke Rijverenigingen, aangeslo ten bij de Gewestelijke Bond voor Zeeland verreden worden te Vrouwen polder, op een terrein bij de thee- schenkerij in de duinen. Dan zullen de jeugdige ruiters op sportieve wijze de strijd aanbinden om de hoogste plaat sen, immers, het achttal dat op die dag met de kampioensrozet naar huis gaat, zal in September te Utrecht onze 1 digen op schappen. MIDDELBURG, 12 Augustus - Te ’s-Gravenhage slaagden de volgende leerlingen van de Machinistenschool voor het voorlopig diploma scheeps werktuigkundige: J. Nagelkerke, Ber gen op Zoom (met lof); T. C. Jarigs- ma, Tongeren; J. P. Imanse, J. W. A. Matthijssen (met lof), Goes; D. de Pree, Colijnsplaat; A. Horstink, ’s-Heer Arendskerke; M. van Leeuwen, Sche- veningen; J. J. Elich, J. den Boer, Vlissingen; F. v. Kop (met lof), I. Tan ge, E. Aypassa, W. M. Fonse, A. W, Waardenburg, R. Vatteroth en A. de Coninck, allen Middelburg. Alle ge slaagden zijn reeds bij de verschillen de scheepvaartmaatschappijen ge plaatst. voorzitter voelde er niets voor de af spraken met de exploitanten te ver breken. De heer van den Doel vond het schrijven zeer sympathiek en zou hetzeker ondersteunen, als het niet te laat was ingediend. De raad besloot verder 200,aan vullend subsidie te verlenen aan de Ned. Reisopera voor de uitvoering van Don Pasquale, die op 15 Mei heeft plaats gehad. De A.N.W.B. had bericht gestuurd, dat de klep aan de pont te Zijpe ver beterd zal worden. In dank werd de schenking van de heer A. van Kerkwijk aanvaard, be staande uit een étui met drie médail les. De aanbeveling voor regentes van het burgweeshuis werd ingetrokken. Tot slot sprak de voorzitter de oude raad toe, in het bijzonder de heren van Leeuwen, Uyl en Verstrate, die niet meer terugkeren. De heer van Leeu wen beantwoordde de toespraak. Te voren had men de geloofsbrieven van de nieuwe raadsleden onderzocht en in orde bevonden. in provincie mogen vertegenwoor- In de raadsvergadering van Zierik zee is druk gedebatteerd over het voor stel van B. en W. om in principe te besluiten tot de bouw van een open baar slachthuis. Daartoe had men de heer J. Stevense, dierenarts te Renesse gevraagd het een en ander toe te lich ten. De heer Stevense achtte een slachthuis te Zierikzee noodzakelijk. De huidige slachthuizen zijn echter al len goedgekeurd door de inspectie, daarom was de heer Simmers (K.V.P.) zeer verwonderd over dit voorstel. Het zou te veel geld gaan kosten. Als er een kring kwam, zouden de slagers er wel wat voor voelen, maar nu is er concurrentie te verwachten uit de omliggende plaatsen. De voorzitter merkte op, dat de gelden uit eigen middelen moeten komen. De heer van den Doel (A.R.) voelde meer voor een commissie, die deze kwestie nader on derzoekt. Ook de heer Catshoek zag liever een commissie. Het voorstel van de heer van den Doel werd aangenomen. Over het parkeren van auto’s op Marktdagen voor de bedrijven van ne ringdoenden heeft men ook langdurig gesproken. De verkeerscommissie had bezwaren ingediend. Thans zal men deze commissie inschakelen om de moeilijkheden op te lossen. De heer van den Doel meende, dat deze zaak goed is op te lossen als men kijkt naar de grote steden. Voorts was er een schrijven binnen gekomen van de voorzitter der plaatse lijke kerkeraden om de kermis niet door te laten gaan in verband met de begrafenis der rampslachtoffers te Nieuwerkerk en Ouwerkerk. Het schrijven was te laat ingediend en de In verband met de grote belangstelling voor de ten toonstelling „Constantin Guys” te Vlissingen is be sloten, de expositie te ver lengen tot 1 September. Na deze datum zullen de wer ken naar de eigenaars terug keren. De tentoonstelling zal dan ook niet in andere plaatsen te zien zijn. De raad van Noordwelle heeft dezer dagen het we- deropbouwplan aanvaard. Voorts werd bepaald, waar de geschenkwoningen zul len komen en ontstond een heftige discussie over de bouw van de woningwet woningen. Reeds is door de Gront Mij een begin ge maakt met de opruiming van de dorpskom. Vanavond zullen ijs en weder dienende de mu- ziekverenig. „Concordia” uit Krabbendij ke en „Voor uit” uit Waarde in deze plaats concerteren. Vooraf zal een mars door het dorp worden gemaakt. De raad van Ovezande zal volgende week Woensdag bijeenkomen om o.m. over de volgende punten een be slissing te nemen: uitbrei ding subsidieverlening elec- trificatie ’s-Heerenhoekse- dijk, aanbieding begroting 1955 en vaststelling van subsidies. Een helicopter, een drie- zits Hiller UH-12 B, gechar terd door een Zaans levens- middelenbedrijf en geladen met kruidenierswaren, zoals koffie, thee, limonade etc., zal vanmiddag te Goes (om 1 uur) te Middelburg (om 2 uur) en te Vlissingen (om 3 uur) landen. Deze vlie gende „kruideniersbakfiets” zal voor het eerst in de ge schiedenis van de luchtvaart een bezoek aan onze provin cie brengen. Het is de be doeling om in deze steden te landen teneinde aan een in woonster een mand met boodschappen af te leveren. Deze maal is dus van de normale gang van zaken van boodschappen thuisbrengen per fiets afgeweken en heeft de helicopter deze taak overgenomen, vooralsnog voor een keer, maar wie weet wat de toekomst op dit gebied nog zal brengen. LANGE VORSTSTRAAT 106 - GOES - TEL. 2159 vergoeding te geven. Doch nog veel sterker spreekt het voor de eigenaars-bewoners, die door de beschadiging van hun huis of door de gedwongen evacuatie genoodzaakt waren elders een woning, een gedeelta van een woning of een noodwoning u huren en daarvoor vaak zeer hoge pril, zen moeten betalen. Ook zij, die thans een door de regering beschikbaar ge. stelde directiekeet of geschenkwoninj bewonen, moeten een behoorlijke huur betalen, terwijl terzake van hun eigen beschadigde huis geen enkele vergoe. ding zou worden gegeven. Het is voor al deze groep van arbeiders en kleine zelfstandigen, die zwaar gedupeerd zijn. En bet is Schouwen en Duive- land waar het herstel slechts langzaam vordert en waar woningbouw en her stel van woningen processen zijn, die nog lange tijd zullen duren, dat deze schade het zwaarst treft. Thans, ruim anderhalf jaar na ca ramp, zijn nog lang niet alle herstel bare woningen inderdaad hersteld door gebrek aan arbeidskrachten. ONDERHOUD. Wij zouden gaarne een bespreking hebben over dit onderwerp, waarbij we met voorbeelden uit de practijk de onbillijkheden kunnen toelichten, Mocht U ons hiertoe in de gelegenheid stellen, dan zouden wij dat zeer op prijs stellen. Het Stichtingsbestuur verzoekt hier bij een ieder, die met de strekking van dit protest eens is (particulieren, zowel als instellingen) adhaesie bij de mi nisterraad te willen betuigen. F) eeds in 1939 bestonden er in Bruinisse, waar vandaag K. het nieuwe gemeentehuis zal worden geopend, plan nen om de gemeente-secretarie onder te brengen in het postkantoor. Dit gebouw dateert van 1890 en de kosten bedroegen op drie gulden na tien mille. Het was zeker geen weelde, dat Bruinisse een voor die tijd zeer modern postkantoor kreeg, want het gonsde van de bedrijvigheid in het dorp. De oestercultuur was immers in opkomst en Bruinisse werd daarvan het centrum. Ook op landbouw gebied werd in de polder veel gepresteerd en bovendien was de beurtschipperij een bloeiend bedrijf en is de ha ven de eeuwen door een aan- en afvoergelegenheid voor producten van allerlei aard geweest. Dienst, het kantoor van de gemeente-ontvanger, de ap partementen van de politie, met daarbij de cel, waarvan men hoopt, dat zij spaar zaam zal gebruikt worden en de kluis. Op de eerste verdieping vindt men de burgemeesterskamer, de ka mer van de secretaris, de zaal voor het secretarie-per- soneel, de raadzaal en een kamer voor commissie-ver- gaderingen, evenals een be scheiden keukenruimte. De tweede verdieping, een enorme zolderruimte kan voor velerlei doeleinden worend gebruikt. Aan het eigenlijke post kantoor is weinig veranderd, alleen heeft men de inrich ting aangepast aan de tijd, zodat de klok hier tegelijk een halve eeuw is verzet. Behalve de wedstrijden van de achttallen, zullen ook individuele dres- suurproeven worden verreden en zal er worden gesprongen. Gezien de grote deelname aan de verschillende rubrieken is het noodzakelijk dat in de morgenuren voorwedstrijden wor den gehouden. Tijdens de middagdemonstraties worden de prijswinnaars bekend ge maakt en deze zullen nogmaals het programma rijden. Aan het middagprogramma nemen verder deel verschillende koudbloed- fokkers. Deze zullen in aangespannen enkel- of dubbelspannen voor oogstwa gens of luchtbandenwagens, de gangen van hun merries laten zien. Behalve voor het koudbloedtype zullen er in de middag nog nummers zijn voor enkel- en dubbelspan land- bouwtuigpaarden. Het springen omvat het nemen van een aantal hindernissen in de kortst mogelijke tijd en een springnummer waarbij door de drie beste springers van elke vereniging gereden wordt op fouten. Naast deze prestaties zal nog ge toond worden wat met de paarden bereikt kan worden in het rijden van een carousselnummer en niet te ver geten de vrijheidsdressuur, waarvan een kunstig stukje is getoond op de gel een verlies van ruim 1.200 moest maatschappij, tijdens de tentoonstel- lingsdagen te Goes. Waar zijn -2 ZIERIKZEE, 13 Aug. In een da lokalen van de Technische school te Zie» rikzee vond gisteravond de diplomauit- reiking plaats aan leerlingen van het landelijke leerlingenstelsel in het bouw bedrijf. Van de 7 candidaten verwierven 6 hel diploma n.l. de timmerlieden: J. Goud zwaard te Dreischor, M. de Haan, C. J. Schot en A. M. v. d. Westen te Zierik zee; A. P. de Koejjer te Bruinisse en K- A. Rijnberg te Haamstede. De diplomauitreiking geschiedde door de voorzitter van de examencommissie, de heer C. van ’tVeer Jr uit Zierikzee. De beste der geslaagden A. P. de Koejjer ontving bovendien een vakboek. Het woord werd nog gevoerd door de heren J. Provoost uit Oost Souburg, controleur voor Zeeland van de stichting, B. v' Droffelaar, mede namens de directeur der Technische school, J. Roggeband, na- mens het bestuur der school en Nonheb uit Vlissingen namens de Prov. coninus- sie. Het werkstuk, dat vrij moeilijk wa* bestond dit jaar uit een balconafraste1 ring. Edoch, de oorlog van 1914- 1918 legde de buitenlandse handel van Bruinisse stil en de oude glorie van voer 1914 keerde nimmer terug. Yer- seke, dat gunstiger was gelegen kwam in opkomst. De oestercultuur verplaat ste zich naar de Yer- sekse Bank. Hierbij kwam nog, dat de weg Steenber- gen-Anna Jacobapolder een schrik voor de automobilis ten was, waardoor ook de mosselhandel zich te Yerse- ke ging concentreren. Hier door en ook omdat de con currentie met Waddenmos selen, de markten in Enge land en boven de Moerdijk verloren deed gaan, degra deerde het postkantoor tot bijkantoor. In 1939 nam men daarom het besluit om de gemeente secretarie onder te brengen in het postkantoor. Vanwege de oorlog konden de plan nen geen doorgang vinden. Doordat het oude gemeente huis door oorlogshandelin gen op 1 Januari 1945 totaal werd verwoest, moest echter de knoop doorgehakt wor- dan. De bovenverdieping van het postkantoor werd in-ericht. Het scheen maar voor tijdelijk te zijn want men koesterde grote plan nen. Het verwoeste dorp zou moderner, grootser en stede- beuwkundig meer aan de eisen des tijds beantwoor dend, verrijzen. Deze plan nen heeft men nog geen vaarwel toegezegd, maar toch is er in het wederop- bouwplan al veel gewijzigd. Een van die wijzigingen is, dat men voor wat betreft het gemeentehuis heeft be sloten het postkantoor als zodanig in te richten. Ir Klokke heeft het ontwerp gemaakt, waarmee de raad zich direct accoord kon ver klaren. Ondertussen heeft men de werkzaamheden vol tooid en zal men vandaag een gebouw in gebruik ne men, waarin niet alleen het postkantoor en de gemeen te-secretarie maar ook alle gemeentelijke diensten en politie zijn gevestigd. Het nieuwe gemeentehuis heeft een fraaie ingang aan de Poststraat. Komt men door deze hall, dan ontmoet men achtereenvolgens de kamer van de Centrale GOES, 13 Augustus. Augustus-nummer in Zeeland en zijn echtgenote aanwe- in <je provincie Zeeland 'ting Bevordering Bescherming volking deelt de Prov. adviseur der B.B. in Zeeland, mr L. A. Kakebeeke, mede, dat men druk doende is om de provinciale commandopost, welke gevestigd is in het perceel Dam N.Z. 71 te Middelburg „bedrijfsklaar” te maken. De bedoeling is, dat zowel deze post als het gehele provinciale verbindings- net in het najaar gereed is, aldus mr

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2