KONING HAAKON TE GAST IN DANKBAAR STAVENISSE in naar Rotterdam Bezoek aan Den Haag Gaullistische ministers uit Frans kabinet v= vd n Op naar Formosa, zegt Peking Numansdorp en Franse bus stortte rivier: 19 doden „Spanker” wordt gesloopt De conferentie over de ZO AVO Gesprek met de schooljeugd - bezoek aan Noorse geschenk woning ontroerend. t- GENEESMIDDEL. (T Noorse vliegers brachten saluut Compromis over de E, V. G, kon hun goedkeuring niet wegdragen SNIPPER 4 4 A NIEUWS^' Eenvoudig, hartelijk en Plechtige dienst in de Noorse zeemanskerk PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Mendes France in de knel in In enkele regels melden wij nog DE BILT ZEGT: Droevig einde van een schoolreisje Opruiming begint Maandag Koning sprak met de kinderen Huiselijk Onweersachtig India protesteert opnieuw bij Portugal ZEEUWSCH DAGBLAD ZATERDAG 14 AUG. 1954 10e JAARGANG No. 2859 2009, leid verbin !f 1S In Italië is een R.K.-geestelijke ver moord, omdat hij weigerde een te jong meisje heimelijk te trouwen. 70 perso nen zijn in verband hiermee gearres teerd. In een vraaggesprek heeft de leider van de nieuwe-grondwetspartij in Tu nesië, Hab Ib Bourguiba, zijn vertrou wen uitgesproken in de politiek van de Franse premier Mendes France ter op lossing van het Tunesische vraagstuk. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DAT de heer J. Schot se cretarie-ambtenaar te Drei- schor m.i.v. 1 November tot HET COMPROMIS Volgens welingelichte Parijse krin gen zou het compromis behelzen, dat de instelling van bovennationale orga nen acht jaar wordt uitgesteld en dat de Franse deelneming aan het Euro pese leger wordt beperkt tot de vijf of gemeenteontvanger van de gemeente is benoemd. zes divisies, die in West-Duitsland lig gen. Naar men aanneemt zouden hierdoor vele tegenstanders van het E.V.G.-ver- drag in hun bezwaren tegemoet wor den gekomen. we- Chr. vragen wij Uw aandacht voor het werk, dat jongeren, afkomstig uit alle werelddelen, doen om de nood op Schouwen-Duiveland te helpen lenigen. Zij verblijven in een kamp te Nieuwerkerk. Eén onzer verslaggevers bracht er een bezoek en zijn belevenissen en gesprekken met deze jongö mensen vindt U op pag. 3. In de bus zaten 46 kinderen van 15 tot 20 jaar, die een schoolreisje maakten van Le Puy naar Aubenas. De remmen van de bus weigerden, toen zij een bergweg afreed. Zij maakten een val van dertig meter en brak in tweeën. AUBENAS, 13 Aug. Nabij Aubenas in Zuid-Frankrijk is een autobus in de rivier de Ardeche gestort, nadat zij door een borstwering was gereden. Vijftien schooljongens, drie onder wijzers en de chauffeur zijn om het le ven gekomen. 26 inzittenden werden gewond, van wie negen ernstig. MANILLA, 13 Aug. De minister van Buitenlandse Zaken van de Philip- pijnen, Carlos Garcia, heeft Vrijdag medegedeeld, dat tijdens de besprekin gen, die zes September te Baguio over de organisatie van de verdedigingen van Zuid-Oost-Azië beginnen, de vol gende punten ter sprake zullen komen: 1. definitie van agressie; 2. de draagwijdte van agressie; 3. vaststelling van de door het ver drag gegarandeerde gebieden; 4. economische en culturele aspecten. DEN HAAG In Bergen op Zoom waar de konink lijke trein klaar stond, werden de ko ninklijke gasten begroet door een ent housiaste menigte, waaronder vele schoolkinderen, die een glimp van het hoge gezelschap probeerden op te van gen. Met de koninklijke trein ging het naar Den Haag, waar men om even voor zes uur arriveerde. Duizenden Hagenaars omzoomden de straten, die leiden van station H.S. naar de Noorse legatie, waar Koning Haakon vervol- PURBROOK, 13 Augustus De predikant Albert Maber in Purbrook, in het Engelse graaf schap Hampshire, heeft de ge woonte om filmopnamen te ma ken van door hem getrouwde bruidsparen, wanneer ze zijn kerk verlaten. De jonggehuwden krij gen dan van hem tevens de raad mee bij hem terug te komen wanneer er onweerswolken aan de echtelijke hemel, mochten ver schijnen, opdat hij dan het filmpje nog eens voor hen kan afdraaien. Volgens de predikant heeft dit middel om plooien in een huwelijk glad te strijken nog nooit gefaald. Wanneer het film pje nog maar half is afgedraaid, zitten de echtelieden alweer hand in hand ’s-GRAVENHAGE, 13 Aug. De op ruiming van het wrak van het s.s. „Spanker”, dat op 7 Augustus j.l. op het Noorderhooofd van Hoek van Hol land is gestrand, is naar men ons van de zijde van het ministerie van Ver keer en Waterstaat mededeelt opgedra gen aan W. A. van den Tak’s Bergings bedrijf N.V. te Rotterdam. Wanneer de weersomstandigheden het toelaten, zal a.s. Maandag met de werkzaamheden worden begonnen, waarbij het achter schip het eerst zal worden aangevat. Wanneer het weer wil meewerken, wordt verwacht dat de opruiming nog voor het stormzeisioen zal zijn vol tooid. Sinds de stranding heeft de positie van het wrak zich enigermate gewij zigd, waardoor het achterschip zich vaster heeft gezet op het voor het hoofd liggende steenplateau, terwijl het voorschip een kleine zwenking landin waarts heeft gemaakt en gedeeltelijk vrij is komen te hangen. Het werkplan is erop gericht ook aan het voorschip zo snel mogelijk een vastere positie te geven. Voorts zal er naar worden ge streefd de delen van het wrak, die be paalde sectoren van het licht op het hoofd afdekken, zo snel mogelijk te verwijderen. Door de eerder genoemde positieverandering zijn de mogelijkhe den van opruiming in genen dele ver kleind. Inmiddels zijn door de zorgen van Rijkswaterstaat kostbare naviga tiemiddelen, meubilair en andere za ken geborgen. DAT gisteren op het kruispunt Poelendaeleweg— De Ruyterstraat te Middel burg een bus van de Stoom tram Walcheren in botsing is gekomen met een perso nenauto van de Fa D. J. K. Beide voertuigen werden beschadigd. DAT Fransen uit Algrange gisteren op de begraafplaats van hun adoptiegemeente Zonnemaire kransen hebben gelegd op de graven van om gekomen inwoners. Des mor gens bezochten zij het dijk- gat bij Ouwerkerk en in de namiddag reden zij voorts over Westen-Schouwen. DAT gisteren honderden belangstellenden te Kapelle de opening van de Braderjj hebben bijgewoond. Vooral des avonds was het druk. Het kerkplein is prachtig verlicht en het gemeentehuis staat in een sprookjesachtig licht. „Mozart” uit Yerseke gaf een concert en vanavond komen de muziekvereniging uit Kattendijke en „Schelde- galm” uit Hansweert een nummertje blazen. DAT de vrachtrijder W. Vleugel uit Wemeldinge gis termiddag op de Wemel- dingse weg met een wagen fruit in de sloot is gereden. Met vereende krachten werden paard en wagen weer op de kant gehesen NUMANSDORP. De Koningin en Prins Bernhard kwamen om circa kwart over twaalf per auto aan de haven van Numans- dorp aan. Het Koninklijk paar werd verwelkomd door de burgemeester en mevrouw de Zeeuw. Omstreeks half één arriveerde Koning Haakon die eveneens werd ontvangen door de bur gemeester. Even later is het Ko ninklijk gezelschap met de „Piet Hein” naar Stavenisse vertrokken. Zeeuwse hoofdstad, waar hij acht gulden wegnam. DAT hedenavond te West- kapelle op het strand bij de nooddijk een groot kamp vuur ontstoken zal worden waarbij het muziekgezel schap „De Trekkers” kamp liedjes spelen. maar de geladen producten, vooral bramen en pruimen, waren lelijk beschadigd. De geallieerde viermogendheden- commissie te Wenen heeft Vrijdag een parig haar veto uitgesproken over twee wetsontwerpen der Oostenrijkse rege ring, die door de Nationale Vergade ring waren goedgekeurd. Het ene ont werp wil zekere verbeurdverklaarde eigendommen aan nationaal-socialisten teruggeven, het andere strekt tot beta ling van pensioen aan voormalige na- tionaal-socialistische ambtenaren, die hun recht op pensioen hebben verlo ren. Twee reddingsploegen van berg gidsen hebben twee Franse soldaten gered, die vijf dagen lang op een klein plateau van de Mont Blanc hadden doorgebracht. De soldaten, die gewond en uitgeput waren, wilden Zondag j.l. de top van de Mont Blanc beklimmen, doch werden daarbij overvallen door sneeuwstormen. Een lid van de be manning van het bekende Poolse schip „Batory” is in Kopenhagen bij het ver laten van de haven in het water ge sprongen. De man, een Pool van ge boorte, heeft in Denemarken politiek asyl, gevraagd. Prinses Wilhelmina, die zoals we gisteren hebben gemeld, vier weken vacantie in Noorwegen zal doorbrengen, is per vliegtuig in Oslo aangekomen. Maandag zal een echt paar in Groesbeek het 60-jarig huwe lijksfeest vieren. De man is 85 jaar, de vrouw 82. De krasse oudjes hebben 10 kinderen, 44 kleinkinderen en 16 ach terkleinkinderen. Deze foto toont Koning Haa kon bij het verlaten van de Noorse Zeeliedenkerk te Rot terdam, waar hij gisteren een dienst bijwoonde. Rechts van de Vorst loopt de Noorse gezant, de heer Jor- stad, links de predikant, ds A. Terjesen. Toen de kinderen uit de zesde, zevende en achtste klas hadden ge zongen trad de Koning op hen toe. En nadat de dirigent van het muziekgezel schap „O.B.K.” dat de zang had bege- en goed en zuiver begeleid! de heer J. C. Geluk, aan hem was voor gesteld sprak hij met enkele kinderen. Zij konden hem natuurlijk niet ver staan, maar Koningin Julana vertaalde hetgeen de Koning hun vroeg. Hij boog zich wat omlaag en zei: „Nu kunnen jullie zo mooi Noors zingen, maar kun je het nu ook verstaan?,, De kinderen lachten en schudden van „nee”.,.. „Wie van jullie woont nu in een noodwoning?” vroeg de Koning en promt gingen vier vingers de lucht in. Hierna trad de Koning op het lint toe en sneed het door met het vlijm scherpe mes, dat hem mèt de brood- plank door de zevenjarige J. I. Hage was aangeboden. Toen kwam het grote moment voor Mevr, de Weduwe M. Moerland-Fie- rens en voor haar schoonzoon en haar dochter. Zij mocht de hoge Konink lijke gast, die vergezeld werd door de Koningin, de Prins, Jhr mr A. F. C. de Casembroot en burgemeester Verburg in haar woning ontvangen. Ach het is daar zo huiselijk toege gaan in deze woning. De Koning bewonderde de gehele woning „hij was het eerste boven” vertelde mevr. Moerland ons nadien lachend en dronk in de mooie kamer, waar, zo als trouwens in elk der negentien geschenkwoningen, een mooie Noor se plaat hangt, een kopje koffie. Hij bekeek de foto’s uit de ramptijd, waarbij de Commissaris der Konin gin uitleg gaf, en o’ok de foto’s van het herstel. Ook hier vertaalde Koningin Juli ana zijn woorden. De Koning vroeg aan mevr. Moerland of zij tevreden Was met haar woning. Nu, daar kon zij volmondig „ja” cp zeggen. Later spraken wij met haar. „Hoe vond U dit bezoek”,Nou”, antwoordde ze, »ik vond het een leuke Koning, echt De afgetreden ministers zijn gene raal Kcnig (Defensie), Delmas (Open bare Werken) en Lemaire (Wederop bouw). Deze mededeling werd ver strekt na afloop van de kabinetszitting. Het was een woordvoerder van de gaullisten, die het nieuws bekend maakte. Een officiële regeringswoordvoerder heeft later gezegd, dat de kabinetsraad conclusies aangaande de Europese Ver- dedigingsgemeenschap heeft aanvaard. De regeringen van de andere onderte kenaars van het Verdrag zullen heden (Zaterdag) vernemen welke deze con clusies zijn. ’s-GRAVENHAGE, 13 Aug. Tij- J-ns het bezoek van Koning Haakon vn Stavenisse, bracht een formatie an 24 straaljagers een groet aan de «ÊÊ^ten. De formatie bestond uit I r.hun<ferjets van de Kon. Noorse v.cn”?acht en 12 Thunder jets van de n. Nederlandse Luchtmacht. w e Noorse straaljager-piloten zijn viio u ?estationneerd geweest op de ghasis Völkel. Vanmiddag werden or»^eitn?pec^eer<^ door de commandant sen ile> van de Noorse Luchtmacht, Dabn» Motzfeld, die daarvoor met een l'nn? a van de Noorse luchtmacht uit rwegen was overgekomen. PARIJS, 14 Augustus. Na een vergadering van bijna zes uur heeft het Franse kabinet de compromisvoorstellen inzake de Europese De- fensiegemeenschap van Mendes France goedgekeurd. Edoch, het was niet naar de zin van de gaullistische ministers en alle drie de bewinds lieden, die tot de partij van de Gaulle behoren, zijn uit de regering gestapt. Zo is een compromis bereikt, doch ten koste van de eenheid in het kabinet. gens de in Nederland woonachtige No ren ontving. Te kwart voor zeven ver trok de Koning naar Paleis Noordein- de, waar Koningin Juliana en Prins Bernhard verbleven. Om kwart voor acht arriveerde het hoge gezelschap in Scheveningen. In het Kurhaus bood het gemeentebe stuur van Den Haag een diner aan. Na afloop daarvan kwamen Koning Haa kon en ons Koninklijk Paar op het terras cm met het duizendkoppige pu bliek te luisteren naar de taptoe, die gegeven werd door de Kon. Militaire Kapel en de Marinierskapel. Om kwart voor elf werd Scheveningen verlaten en keerde men terug naar het Paleis op de Dam te Amsterdam. De tweede dag van het bezoek was ten einde. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. L Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. Als een sierlijke witte zwaan was om even voor drie uur het Koninklijk jacht „Piet Hein” de haven van Sta venisse binnen gevaren. Duizenden mensen uit alle dorpen samenge stroomd waren getuige van de begroe ting der hoge gasten. Koning Haakon trad het eerst aan wal, gevolgd door H.M. de Koningin en de Prins. Vrien delijk begroette hij de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casem broot, de burgemeester van Stavenisse, de heer L. A. Verburg en de hon. vice- consul van Noorwegen te Vlissingen, de heer K. van Everdingen. Toen trad de tienjarige Adri Brouw naar voren en bood met een lief lachje onze Vorstin een prachtig bouquet lila orchideeën aan. Koning Haakon, die samen met Koningin Juliana en Prins Bernhard in de koninklijke auto plaats nam keek verrast op, toen hij langs het gemeentehuis rijdend, de erepoort zag met de woorden „Velkommen til Stavenisse” en groette de erehaag van de Nationale Reserve die onder leiding van de Kapitein Kloosterman stond opgesteld. Aan het begin van de Koning Haa- konstraat wachtten honderden op het moment, de officiële opening van deze straat met fraaie Noorse geschenkwo- ningen. Daar wuifden enthousiast de schoolkinderen met vlaggetjes in de Noorse kleuren en daar ook stonden de vrouwen in hun prachtige hoeren dracht. DE BILT, 13 Aug. Nu en dan op klaringen, maar plaatselijk ook enkele regen- of onweersbuien. Overwegend matige wind tussen Zuidwest en Zuid. Vrij warm. Op- en ondergang van en Maant Zondag: Zon op 5.21 u., onder 20.08 u. Maan op 20.06 u., onder 6.40 u. NEW DELHI, 13 Aug. India heeft bij Portugal geprotesteerd tegen wat het noemt een order van de autoritei* ten van de Portugese bezittingen in In» dia, om alle onderdanen van India, dl») geen verblijfsvergunning hebben, van het Portugese gebied te zenden. Een dergelijke discriminatie zou de verhouding tussen beide landen nog slechter maken, aldus het protest. DAT gisteravond op de weg Bergen op ZoomOs- sendrecht de 32-jarige J. H., die met zijn bromfiets links van de weg reed door een vrachtauto is gegrepen. De man werd zwaar gewond naar het ziekenhuis ge bracht, waar hij enkele uren later overleed. Hij laat een vrouw en vier kleine kinde ren achter. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” unofdkantoor: Goes, L. Vorststr. on Tel 2438 bij geen gehoor voor “j’vertenties 2970, voor redactie 9435 Giro 274289. Kantoren: rnksingen: Lammensstraat 17, Telef 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 9n09 Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes DAT voor de Middelburg se Arrondissementsrecht bank gisteren 200,boete subs, twee maanden hechte- nins is geëist tegen mevr. L. H. J. B. uit Breda, die op Zondagmorgen 14 Juni op de Rijksweg bij Kruiningen voor Hotel „De Uitkijk” in botsing is gekomen met een motorrijwiel waarbij de duo- passagier A. Polderman uit Veere om het leven kwam en de bestuurder van de mo tor, de heer A. Geldof uit Veere zwaar werd gewond. Uitspraak 25 Augustus. DAT de 21-jarige Middel burgse metselaar J. F. door de Middelburgse Rechtbank is veroordeeld tot een jaar j eugdgevangenisstraf gens inbraak in de Landbouwhuishoudschool op het Noordbolwerk in de HONKONG, 13 Aug. De regerings raad, het hoogste uitvoerende orgaan in communistisch China, heeft een ver slag over buitenlandse zaken goedge keurd, waarin de nadruk wordt gelegd op de noodzakelijkheid, het nationalis tisch bolwerk, Formosa te „bevrijden”. Het verslag was volgens radio-Pe- king ingediend door Tsjoe en Lai, de Chinese premier en minister van Bui tenlandse Zaken, in tegenwoordigheid van Mao Tse Toeng en andere hoge Chinese leiders. Een lid van de raad prees minister Tsjoe, die het gezag van China op de conferentie van Geneve had doen toe nemen. De huidige taken van China zouden de uitvoering van de besluiten van Geneve en de „bevrijding” van Formosa moeten zijn. vriendelijk en gezellig” In haar woning werd Koning Haakon de oorkonde voorgelegd waarop ver meld staat: „Vrijdag 13 Augustus 1954 is door Z.M. de Koning van Noorwe gen, in tegenwoordigheid van H.M. de Koningin, Z.K.H. de Prins der Ne derlanden, de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland en het gemeentebestuur van Stavenisse de Koning Haakonstraat officiéél geopend door middel van het doorsnijden van een lint in de nationale kleuren van Noorwegen en Nederland”. De Koning tekende deze oorkonde. Niet lang daarna reed het gezelschap naar Bergen op Zoom, waar om vijf minuten over vier de Koninklijke trein in de richting Den Haag vertrok. In Stavenisse marcheerde toen nog de Nationale Reserve, vooraf gegaan door de drumband. En in de woning van de Weduwe Moerland lag op de tafel de oorkonde gete kend met een krachtig en duidelijk handschrift: „Haakon” STAVENISSE, 13 Augustus. Vanmiddag zagen honderden in woners van Stavenisse de Noorse vorst, Koning Haakon, stram in de houding staan, luisterend naar twee coupletten van het Noorse volks lied, hem toegezongen door een koortje schoolkinderen. De krasse Noorse vorst stond vlak voor de erepooort met boven zijn hoofd de woorden „Vi tanker det Norske Folk” wij danken het Noorse volk. Kras en stram maar met een vriendelijke glimlach stond hij daar en klemde onder zijn linkerarm een met Zeeuwse motieven en dankwoor den versierde broodplank en eén broodmes. Dat zingen van die kinderen nu was één van die werkelijk ontroe rende momenten uit dit vorstelijk bezoek. Voor de rest was er alleen zonneschijn, waren er vlaggen en bloemen en dankbare gezichten. Ja, was er dank in dit eens zo zwaar bezochte dorp. AMSTERDAM, 13 Augustus De zon brak juist door het lichte wolkendek heen toen om elf minuten over tien bij het begin van de Haagse weg Koning Haakon met zijn gevolg in drie auto’s, geëscorteerd door de witgehelmde motorrijders der Rijkspolitie, de stadsgrens passeerde. Het was vooral de jeugd, die hier langs het trottoir een goed plaatsje had gezocht om de in snelle vaart voorbij flitsende auto’s gade te slaan. Ook de huisvrouwen op de balcons en achter de ramen hadden een ogenblik het Vrijdagse werk ge staakt om de Noorse vorst voorbij te zien gaan. Koning Haakon’s eerste bezoek gold vandaag de Noorse zeemanskerk te Rotterdam. Reeds geruime tijd van tevoren had den zich tal van belangstellenden op gesteld rond de Noorse kerk aan het Drooglever Fortuynplein. Langs de rode loper, die was uitge legd, stonden kinderen v.an Noórs- Nederlandse ouders opgesteld met Noorse vlaggen in de hand. Enige meis jes, evenals enige dames droegen Noor se klederdrachten en zo zagen wij twee meisjes in het costuum van Rogaland, dat in het Westen van Noorwegen wordt gedragen. Omstreeks kwart voor elf kwam er beweging onder de belangstellenden ten teken, dat de Koninklijke stoet ar riveerde. Direct daarna reed de hof- auto voor, waarin Koning Haakon was gezeten. Vriendelijk groetend begaf de Ko ning, die de admiraalsuniform droeg, zich naar de kerk, tussen een haag van kinderen doorschrijdend, die hen met hoerageroep begroetten, terwijl zij met Noorse vlaggetjes zwaaiden. Op het ogenblik, dat de Koning de kerk be trad, luidde de klok in de toren van de Noorse kerk. De twee aan de zeemanskerk gren zende leeszalen waren ook beschik baar, omdat anders de vele genodigden onder wie wij velen zagen in Noors nationaal costuum geen plaats kon den vinden. Drie maal drié slagen van de kerk klok kondigden om precies twaalf uur het einde van de dienst aan. De Koning en zijn gevolg begaven zich vervolgens per auto naar Numans dorp. <.;S v. -

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1