van PLAKKEBORD Herbeplanting van het eiland verkeert in groot gevaar Veiling Krabbendij ke behield het vertrouwen van de leden ’T ZEEUWSE ’T SPIEGELTJE Volgende week Donderdag: ringsteken in Middelburg WRIGLEY VW Z Vlissingse raad debatteerde over woningbouw Tram terug op Schouwen?! NOTEERT U DE BUS RAMMELDE en 19,000 gulden door Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland” vergaderde Ondanks de tegenslagen Weersomstandigheden slecht NOG GEEN SPRAKE VAN PRU1MENDRUKTE SCHEEPSTIJDINGEN Aardappelen zijn goedkoop. ';'T de échte kauwgom Drie wisselbekers kunnen worden afgereden. Er gaven zich 92 rijders van geheel Walcheren op Middelburgs muziek corps treedt weer op overgenomen Langdurige reis Over een jaar kan driekwart van de verwoeste woningen herbouwd zijn Koudekerke organi seert winkelweek Bedrijfsverlies van ruim Centraal Bureau Postzegeltentoonstelling te Vlissingen in Sept. a.s. Voor top-preslaties W””' b,| ,po„ I De aanvaring op de rede van Vlissingen Een merkwaardige scheeps ramp door een ongewoon misverstand. Aldus heeft de inspecteur voor de scheep vaart, de heer J. Metz, de aanvaring genoemd van het Deense m.s. Meonia met-hét Italiaanse s.s. San Feiice op de rede van Vlissingen ruim een maand geleden. ZEEUWSCH DAGBLAD Donderdag 12 Augustus 1954 pagina 2 van dat deze grote hoeveelheden pruimen op tijd de dan lijkheden zit. Ook mogen geen gelden I Ingezonden Mededeling (Adv.). werd meegedeeld, zal dr ir F. P. I te DeD zware was ge bet op dat uitgang komt voor die dag elders en ook de fietsenrekken ter plaatse zullen ver dwijnen. Vierbannenpolder is inmiddels een be gin gemaakt. Het bestuur van de Stichting besloot ARKELDIJK 10 te PriokT LOENERKERK 11 v. Genua. ORANJE 11 v. Colombo. RIJNDAM 10 v. Southampton.. ABBEKERK 10 n. Adelaida. GAASTERKERK 10 n. Aden. INDRAPOERA 10 n. Balikpapan. JAGERSFONTEIN 10 n. Kaapstad. LEKKERKERK 10 v. Antwerpen. MAASDAM 10 n. Kobh. ORANJEFONTEIN 10 n. Kaapstad. RIJNDAM 10 v. Havre. AAGTEDIJK 10 n. Rio de Janeiro. AMSTELDIJK 10 v. Antwerpen. ARENDSKERK 10 n. Penang. DUIVENDIJK 10 v. Cristobal. ITTERSUM 10 v. Laspalmas. ZUIDERKRUIS 10 n. Laspalmas. KAPELLE, 11 Aug. Zeer grote hoeveel heden aardappelen worden er de laatste tijd door de telers aan de handel aange boden. De prijs is hierdoor zeer laag ge worden. Voor de eerstelingen ligt de vei- lingprijs niet hoger dan rond 5 cent per kg en voor de blauwe eigenheimers wordt 67 cent per kg betaald. De oorzaak van deze lage prijzen is de grote aanvoer maar ook de aardappelziekte die in som mige partijen sterk optreedt. Hierdoor moet de handel dan een groot gedeelte uitccrteren wat niet meer voor verkoop in aanmerking komt. De kilo-opbreng- sten van de aardappelen zijn dit jaar zeer groot, groter zelfs dan men de laatste ja- ren ooit gekend heeft. De aardappelziekte met daarbij de lage prijzen zijn er echter de oorzaak van dat deze teelt op het ogen blik allerminst lonend is en voor de kwe kers een strop betekent. VERSIERING. Ook nu weer zal er een wedstrijd zijn voor de mooist versierde paarden. Een dames jury, die dit werk al enkele jaren verricht, zal de resultaten beoordelen en voor de eerste maal is er op verzoek van de rijders aan deze jury een deskundige rijder toegevoegd, niet vanwege een zeker wantrouwen in de beoordeling van de dames, maar meer tot het geven van ad viezen, waarbij het speciaal gaat om de wijze, waarop de staarten van de paarden zijn gevlochten. Als steeds is ook nu weer het Zeeuwse costuum verplicht voorge schreven. gekondigd omdat de bestedingsprijzen I bij de bouw van boerderijen te hoog I lagen, werkt eveneens remmend. Bo- I vendien komen daardoor enkele land- I bouwers, die voor de herfst hun be- I drijfsgebouwen gereed willen hebben, I in de knel te zitten. I Gelukkig zijn er wat de woning- I bouw betreft optimistisch geluiden I nu er overeenstemming is bereikt I over de bestedingsprijs. Er zullen 232 Donderdag zal in drie banen worden gereden. De éne baan ligt tussen de bo men voor de Huishoudschool, de tweede voor de Schouwburg en de derde voor de muziektent. Eerst waren de organisa toren van deze ringrijderij de V.V.V. met medewerking van de Zeeuwse Ring- rjjders Vereniging bevreesd, dat de baan voor de Schouwburg (waar des middags om de bekers wordt gekampt) dit jaar niet gebruikt zou kunnen worden, omdat vlak erbij de uitgang van Minia tuur Walcheren is gelegen. Dank zij de medewerking van „Nieuw Walcheren” kon deze vrees worden weggenomen: de Vlissingen: Zaterdagavond zal de stadsbeiaardier van 8 tot 9 uur het carillon van de Raadhuistoren bespelen. ’s-Gravenpolder: Morgen avond zal de raad in open* bare vergadering bijeenko men. Op de agenda staan DE BEKERS. Ook nu weer gaat het tussen de 92 rij ders om de wisselbeker van Koningin Juliana, van Prinses Wilhelmina, van het gemeentebestuur van Middelburg, van de vroegere Middelburgse juwelier, wijlen de heer Jac. Francq, en van mr P. C. Adri- aanse, die nu al vele jaren de grote orga nisator van dit evenement is. De bekers van de gemeente, van wijlen de heer Francq, en van de heer Adriaan- se kunnen worden afgereden en ongetwij feld zal deze wetenschap de ringrjjders, die kans maken deze bekers definitief in hun bezit te krijgen, nog meer aanmoedi gen, zodat een felle strijd kan worden verwacht. Om ongeveer 3 uur begint de ze kamp en om ongeveer 5 uur zal zij ge ëindigd zijn. Er is dit jaar een extra prijs in de vorm van een beker beschikbaar gesteld door de fa Clarijs voor de meeste volgringen, terwijl er ook door de jongste deelne mers om een speciale prijs zal worden gestreden. In totaal liggen 50 andere prij zen (gebruiks- en luxe voorwerpen) op de winnaars te wachten. Naar alle waar schijnlijkheid zal de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, de wisselbeker van de Koningin en van de Prinses uitreiken. MIDDELBURG, 10 Aug. Voor de grote ringryderü van Walcheren hèt folkloristische evenement van het jaar hebben dit jaar 92 ringrijders inge schreven. Volgende week Donderdag des morgens om 8 uur begint op het Molen water weer de sportieve kamp der boeren en boerenzonen op de Zeeuwse paarden, met als inzet een vijftal fraaie wisselbekers, waarvan dit keer het aanlokkelijke is, dat zij wat de ringrijders noemen kunnen worden afgereden, d.w.z., dat verschillende rijders, als zij geluk hebben, met de trofee naar huis kunnen gaan en die als hun eigendom mogen beschouwen, omdat zij aan de door de schenkers gestelde voorwaarden hebben voldaan. Het is weer al geruime tijd geleden, dat wij een concert konden aankondi gen van het Middelburgs Muziekcorps. Het was een publiek geheim, dat er zich in dit corps, dat zovele ja ren het muziekleven der Zeeuwse hoofdstad grote diensten had bewezen, moei lijkheden voordeden, waar door het optreden in het openbaar niet mogelijk was. De bezetting was door aller lei omstandigheden te ge ring geworden, maar thans zijn de moeilijkheden weer zover overwonnen, dat de repetities met 28 corpsleden en leerling-muzikanten kon den worden hervat onder leiding van een nieuwe di recteur, de heer Piet de Rooy. Vrijdagavond 8 uur zal het eerste concert weer worden gegeven in de tent op het Molenwater. KRABBENDIJKE, 11 Augustus. In de gisteren gehouden algemene ledenvergadering van de Veilings vereniging „Krabbendijke en Omstreken” heeft de voorzitter, de heer W. C. van der Werff uit Rilland-Bath, in zijn openingswoord gewezen op de grote zorgen, waarin vele telers hij noemde het totaal van 123 zijn geraakt tengevolge van de watersnood. Dit had uiteraard mede een ernstige terugslag op de veiling, hun afzet-organisatie, woningen worden gebouwd in 8 ge- I meenten. Zij zullen over een jaar I gereed kunnen zijn. Met de in aan- I bouw zijnde woningwetwoningen be- I tekent dit, dat dan driekwart van de I verwoeste huizen herbouwd zal zijn. I In de particuliere sector moeten I dan nog 200 woningen worden ge- bouwd. I voor de jeugd, terwijl de ouderen kun nen meeraden naar de verborgen slag zin in de winkelcourant, maar dat mo gen zy pas, als zij een bepaald aantal actiezegels hebben opgeplakt en inge leverd. De moeilijkheden bij de waterleiding zijn ook ter sprake geweest. Verzoeken kwamen binnen van enkele belang, hebbenden om te willen bevorderen' dat aansluiting kan worden verkregen’ Men zal echter dienen te bedenken, dat de waterleidingmaatschappij met gro. te financiële en organisatorische moei- Een zoon van de heer Wolfert te Waarde deed dezer dagen aan de zeedijk van de Westerschelde een merkwaardige vondst. Op het slik zag hij een fles lig gen, waarin een briefje zat. Hierop was vermeldt, dat de fles begin 1953 „te water was gelaten” in de Rijn (Duitsland), benevens het adres van de eigenaar en ’n verzoek om hem te melden waar en wanneer de fles was gevonden. Vanzelfspre kend heeft de heer Wolfert aan dit verzoek voldaan en weldra zal de eigenaar kun nen vernemen, dat de fles anderhalf jaar onderweg is geweest ZIERIKZEE, 11 Augustus In de bestuursvergadering van de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland” zijn gisteravond weer een groot aantal belang, rijke zaken de revue gepasseerd. Het ergst is, dat het bestuur bij tal van zaken moest constateren, dat er zich moeilijkheden voordoen, die niet z0 maar kunnen worden overwonnen. Vooral de herbeplanting van het eiland verkeert in gevaar, nu vele gemeenten nog geen plannen hebben kunnen maken voor de nieuwe aanplant, eenvoudig omdat er geen deskundigen be- schikbaar zijn. Het zou daarom wel eens zo kunnen worden, dat de zomer verstrijkt en het plantseizoen aanbreekt, zender dat er van herbeplanting vrnn ntlio-n hoi olrnnic CYlT’dlr» IrtlTI 'zijn es provincies hebben een buitenkansje, doordat minister Witte het „migratiepotje" heeft ver deeld. Zeeland is er niet bij en dat was ook niet te ^eerwachten. Toen voor 1953 het bouwvolume aan de provincies werd toegewezen, heeft de minister wat achtergehouden om later in staat te kunnen zijn nog wat extra te geven aan die provincies, welke aan het eind van het jaar meer inwoners telden dan tevoren was geraamd. Als zich b.v. ergens een grote industrie vestigt, waarvan bij het begin van het jaar nog niets bekend was en zo’n industrie heeft woningen voor haar arbeiders nodig, dan kan achteraf uit dit „mi gratiepotje" worden geholpen. Maar; die arbeiders wonen er al, dus moeten er de huizen zijn! 't Is dus een premie op een zo groot mogelijke vestiging van mensen in elke provincie. Had zich in Zeeland dit verschijnsel ook voorgedaan, dan zou het evenals andere provincies voor een extra toewijzing in aan merking zijn gekomen. Maar zo was het niet in 1953 en voor dit jaar mag er evenmin op worden gerekend. Het is al eens meer gezegd, maar nu de nieuwe toe wijzingen bekend zijn geworden, willen wij er op nieuw de aandacht op vestigen: dit systeem heeft zeer grote bezwaren. Voor onze provincie spreekt dat wel bijzonder duidelijk. Want het is hier zo, dat velen wegtrekken, omdat er onvoldoende woningen zijn. Geen industrieel zal het in zijn hoofd halen hier een fabriek te beginnen, omdat hij niet weet waar hij zijn arbeiders moet onderbrengen. In plaats dat de minister tracht eerst de voorwaarden te scheppen door het beschikbaar stellen van bouwvolume en me de daardoor aan het wegtrekken een eind maakt, geeft hij andere provincies, die blijkbaar over een grotere woningvoorraad beschikken en dus indu strieën kunnen aantrekken, nog eens een aanmoedi gingspremie. De achtergrond is dat bij heel het sy steem van de verdeling van het bouwvolume uit sluitend met het kille cijfer rekening wordt gehouden en andere factoren, zoals het teruggaan der bevol king niet meespreken. Zeeuwse vertogen in Den Haag hebben tot heden niet geholpen en wij weten van tevoren, dat dit spiegeltje ook niet zal helpen, maar misschien, dat het „fappez, frappez toujours” zo over een jaar of tien nog eens wat uithaalt KOUDEKERKE, 11 Augustus On der grote belangstelling is gister avond de winkelweek begonnen. Bur gemeester J. L. Dregmans verrichtte de openingsplechtigheid door het hij sen van de gemeentevlag op het Dorps plein, nadat ruim 20 deelnemende win keliers in de raadzaal door B. en W. officieel waren ontvangen en door de burgemeesters waren toegesproken. Bij de winkeliers waren ook afgevaar digden van de voor het slagen der winkelweek samenwerkende vereni gingen als V.V.V., Oranjevereniging en Gymnastiekvereniging „Swift”. Na de opening heeft de muziekvereniging de honderden aanwezigen geruime tijd gezellig beziggehouden. Voor Vrijdagavond is een aantrek kelijk programma opgesteld, dat onge twijfeld opnieuw velen, ook badgasten, naar het dorpscentrum zal lokken. Van 8 tot 9 uur zal de Boerenkapel, be staande uit leden der Koudekerkse muziekverenigingen, optreden. Daarna zullen de kinderen een grote lampion- optocht houden, waarna de dag beslo ten zal worden met het optreden van de Sportschool uit Bergen op Zoom. O.m. zullen demonstraties in judo en jui jitsu worden gegeven. Zaterdag is Koudekerke de gehele dag het centrum van de ringrijders, wanneer er de wed strijden om het kampioenschap van Walcheren derde klasse zullen worden verreden. Na afloop van de prijsuitrei king zal Sint Caecilia uit Vlissingen een concert geven, gevolgd door een taptoe. Er wordt in Koudekerke van deze winkelweek zeer veel werk gemaakt. Er is een étalagewedstrijd aan verbon den en ook is er een aardige prijsvraag °gen. ’^-«’ond, De aandachtige lezer zal wel heb bemerkt, dat wij een rek.en^ou „Lrf ben gemaakt. De winst, die resuit bij eerdere inpoldering van het NO Sloe, is geen 6 millioen, maar o (hetgeen overigens nog een drag is). waardering gewag gemaakt van de houding van de handel, die de veilings- dagen trouw is blijven bezoeken. De vergadering nam vervolgens ken nis van balans en exploitatie-rekening, alsmede van het door de Commissie van Toezicht uitgebrachte verslag, waarna de rekening ongewijzigd werd vastgesteld. Besloten werd het Cen traal Bureau schriftelijk dank té zeg gen voor de over 1953 toegekende sub sidie. Achtereenvolgens brachten dan de Secretaris en Directeur hun verslag uit, de eerste over het verenigings leven, de andere over het veiling-be- drijf. In het ledental is vrijwel geen wijziging gekomen. Het bedroeg op 1' Januari nog 304. Bestuur en Commis sies kwamen geregeld bijeen en de Voorzitter betuigde hen zijn hartelijke dank voor hun medewerking en de aangename wijze, waarop de bespre kingen steeds werden gevoerd. De veiling-percentages werden voor het komende seizoen wederom vastge steld. overeenkomstig vorige jaren zulks in overleg met de andere Zeeuw se fruitveilingen. In het veiling-percen- tage is begrepen 0,7% voor het Afzet- fonds, 0,1% voor Contributie Centraal Bureau, 0,1% voor Contributie Provin ciale Organisatie en 0,2% Tuinbouw- heffing voor het Bedrijfschap.. Bij de Bestuurs-verkiezing werden de heren J. C. Engelse, J. J. van Gor sel, W. Weststrate en J. D. Woutersen herbenoemd. De vergadering besloot geen wijziging te brengen in de samen stelling van de Commissie van Toe zicht. worden gevoteerd zonder de goedkeu. I ring van het Rijksinstituut voor ds I Drinkwatervoorziening. Met het aan- I leggen van de hoofdleidingen in de I Viprhannpnnnldpr is inmiddplc pcw S dan voor tram En nog, aldus de brief schrijver, want de rails ligt er nog! Het bestuur van de Stichting heeft alleen gereageerd met de uitspraak, dat deze brief niet van humor ontbloot is. Voorwaar het enig juiste commentaar. geen sprake van cent per kg betaald, welke aanvoe- i vallen elke dag opnieuw ligt De zeer weersomstandigheden een brief te zenden aan het Rijksinsti- I tuut waarin wordt verzocht te bevor- I deren, dat de waterleidingmaatschappij spoedig de plannen kan realiseren. WEDEROPBOUW. De vertraging, die optreedt bij do wederopbouw van het eiland, schijnt I als voornaamste oorzaak te hebben, dat I nog altijd niet bekend is hoe de weg I of de dijk zal lopen, die dwars door I Schouwen moet worden aangelegd. I De bouwstop, die het bureau Weder- I opbouw Schouwen-Duiveland beeft af- De jaarlijkse inza.nelirfg voor het Ned. Rode Kruis, gehouden door de afdeling Walcheren Noord-West hééft opgebracht 589,05. Ver deeld over de dorpen was de opbrengst als volgt: Me liskerke 177,55, Aagte- kerke 145.Domburg 153.36, Oostkapelle 113.14. VLISSINGEN, II Aug. Zoals bekend heeft de raadsvergadering van Vlissingen gisteravond haar goedkeuring verleend aan het voorstel van B. en W. om aan de Woningbouwvereniging „Gemeenschappe lijk beiang” ten behoeve van de bouw van 41 woningen aan de Hendrik- en Graven straat een bedrag a fonds perdu van f 12.500.te verstrekken. Voordat echter tot goedkeuring werd overgegaan hebben de raadsleden eerst in een breedvoerige discussie het voor en het tegen van het voorstel tegen elkaar afgewogen. van enige betekenis sprake kan zijn. Ir Koning, die vanwege de gemeente Amsterdam werd aangewezen als des kundige bij de beplanting, kan dit werk niet meer doen. Er is nu weer een andere functionaris aangewezen, maar de tijd gaat door en er zijn ge meenten, o.a. Bruinisse, die zitten te springen om kant en klare plannen, daar men in de herfst met de beplan ting beginnen. Ook de herverkave- lingscommissie schijnt zich momenteel met dit probleem bezig te houden. De noodzakelijkheid werd gevoeld het werk op te dragen aan een cul tuurmaatschappij. De Heide Mij b.v beschikt over een afdeling, die zich met beplantingen bezighoudt. Wat de financiering voor de ge meenten betreft zijn er drie bronnen aan te wijzen. In de eerste plaats de gemeenten zelf, gelden van adoptie ve oorsprong en een bijdrage van de Stichting uit het Bomenfonds. Het gaat er nu om zo snel mogelijk een norm te vinden voor gemeente lijke toelagen voor bomen.' Juist dit is echter weer afhankelijk van de totstandkoming van beplantingsplan- nen. VARIA. Uit de kringen van de Hoge Commis- R saris voor de vluchtelingen werd ver- nomen dit naar aanleiding van een verzoek van de Stichting dat er on- I der de jeugdige uitgewekenen van ach- ter het ijzeren gordijn belangstelling I bestaat om in Nederland te komen ■werken. Besloten werd door middel van de pers een enquêtte onder de be- volking van het eiland te houden om te vernemen hoe men tegenover te werkstelling van zulke jongeren staat. Op een nader vast te stellen datum, zo 1 Mesu een lezing komen houden over het Delta-plan. Aan de R.T.M. tenslotte zal worden verzocht de mogelijkheid te onderzoe ken om conductrices aan te stellen op de lijndiensten. Het komt vaak voor, dat de mensen lang moeten wachten voor zij een kaartje kunnen krijgen. Dit werkt vertragingen in de hand. troffen. Reeds midden Februari 1953 sprak de Raad van Advies van het Centraal Bureau zich uit over de door de ramp getroffen veilingen. Naar gelang van omstandigheden zouden die over 1953, en eventueel voor volgende jaren, fi- nantieel kunnen worden gesteund. De ze toezegging is thans in daden omge zet en de Voorzitter sprak er zijn grote voldoening over uit dat het Dagelijks Bestuur van het Centraal Bureau van oordeel is dat het redelijk voorkomt het gehele bedrijfs-verlies over 1953, ruim negentien duizend gulden, voor rekening te nemen van het Centraal Bureau. Dit maakt het niet alleen mo gelijk cm normaal op onroerende en roerende bezittingen af te schrijven, doch stelt de Veiling tevens in staat om aan al haar verplichtingen tegenover geldschieters en personeel te blijven voldoen. Het spreekt wel vanzelf dat de Vei ling in het afgelopen jaar alles in het werk heeft gesteld om de inkomsten te vergroten en de kosten zo laag moge lijk te houden. De Voorzitter bracht dank aan directie en personeel van wie alle medewerking is ondervonden. In dit verband verdient afzonderlijke vermelding de diensten die worden be wezen aan de Veilingsvereniging „Zeeuwsch-Vlaanderen” die een deel van het voor export bestemde product te Krabbendijke laat veilen. Dit beliep over 1953 ongeveer 173.000,—. Daar naast had Krabbendijke een eigen ont zet van 1,267.000,—. Al deze maatregelen hebben er toe geleid dat het vertrouwen van de leden in hun afzet-organisatie behouden is "’bleven. Daarnaast wordt met veel „Zeeland 1954” VLISSINGEN, 11 Aug. Door het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Verenigingen van Postzegelverza melaars is besloten om de Algernons Vergadering in September a.s. in lis singen te houden. Tevens zal gedurenda deze dagen de 42e Ned. Philatelisten- dag worden gevierd. De ontvangende vereniging, de afd. Vlissingen van de Int. Ver. Philatelies, zal tijdens die dagen een Nationale PM’ latelistische Tentoonstelling organise ren, waarvoor grote belangstelling be staat, daar thans reeds vrijwel alle be schikbare expositieruimte moest wor den toegewezen. Deze tentoonstelling, genaamd „Zee land 1954” zal in het Concertgebouw ge houden worden en ruim 300 kaders om vatten. In het gevormde ere-comité heboe zitting genomen de Commissaris oer Koningin In Zeeland, jhr mr A. F. G de Casembroot, de burgemeester van Vlissingen, mr B. Kolff, de directeur- generaal der P.T.T., de inspecteur van de P.T.T. in Zeeland, de directeur van het P.T.T.-kantoor Vlissingen, de direc teur en de voorzitter van het Nederi. Postmuseum, de heer J. W. Hupkes, recteur N.V. Kon. Mij De Schelde, 1 commandant maritieme middelen Zee land, de directeur van de N.V. •tlav® van Vlissingen en de heren J. Pouli le Amsterdam en F. A. Hofman Haag. De tentoonstellingscommissie wei reeds vereerd met de ontvangst van e<-D fraaie medaille van H.M. de Koning1 Z.K.H. Prins Bernhard en de Coinnri saris der Koningin. Gedurende de tentoonstelling' Z“ het Concertgebouw een tijdelijk po-^ kantoor zijn gevestigd waar ter P° bezorgde correspondentie met een SP ciaal stempel zal worden voorzien- Ook zullen er voor dit doel bijzon enveloppen en briefkaarten verkrijgDaa worden gesteld. De Commissaris der Koningin 1 zich bereid verklaard de tentoonste op 3 September te 13.30 uur offic te openen. De heer J. van Wagtendonk (arb.) be treurde het, dat de raad over deze aan gelegenheid niet meer voorlichting had ontvangen. Hij was van mening, dat het woongerief en de soliditeit van de wonin gen in gevaar zullen komen. Hij was er bang voor, dat deze bezuinigingen zou den uitlopen op ongerief en extra-belas- ting van de huren. De heer A. Buis (arb.) wilde weten of er hier iets met kernfinanciering is te doen, terwijl de heer J. H. Krietemeyer (A.R.) zich afvroeg of het Beeldenhuis wel op de goede plaats stond. Het bij passen van de te bouwen woning aah het Beeldenhuis kwam hem problema tisch voor. De heer Knoop (V.V.D.) juich te het voorstel van harte toe. Wethouder van Popering (arb.) zei, dat er snel gehandeld moest worden, wil men de datum tot waar het bod van de aan nemer geldt, niet overschrijden. De eisen, die de Schoonheidscommissie stelde, wa ren slechts adviezen. B. en W. volgen de ze echter de meeste tijd op. Voorts wees hij er op, dat de woningbouwverenigingen het ook tot hun taak rekenen om in de oude stad te bouwen. Als de woningen elders in een blok gebouwd zouden wor den zou dit zeker f 40.000.- goedkoper kunnen. De heer Marys (A.R.) zei. dat het be stuur van de woningbouwvereniging he lemaal met geporteerd was om de wonin gen te bouwen op de door B. en W voor gestelde plaats. Ook zei hy, dat al het mogehjke gedaan zal worden om te voor komen, dat de huren niet te veel uitko men boven die van andere woningen Tenslotte werd zonder hoofdelijke stem ming het voorstel aangenomen en beslo- ten een bedrag van ten hoogste f 377.000 te verlenen voor de bouw zelf alsmede een voorschot op de rykspremie. zodat dadelijk na de ramp het Bestuur zich zag geplaatst voor de vraag of en op welke wijze het bedrijf zou kunnen worden voortgezet, zonder al te lasten op te leggen op degenen, wier bedrijf niet door het water Utv adei o.m. de volgende punten: verhoging subsidie kleuter school, vaststelling brand- weerverordening, e.v.t. deel name aan de gemeenschap pelijke regeling voor het exploiteren van een vuilnis ophaaldienst. De San Felice, die op 2 Juli omstreeks 14 uur bij goed weer Vlissingen had verlaten met koers naar de Wielingen, is waarschijnlijk (de Belgische loods van de Meonia is geen verklaring komen afleggen) door de Meonia, die juist binnen wilde komen, aangezien voor een schip dat eveneens uit Antwerpen kwam en in afwachting van een loods geen vaart had niet be grepen Het m.s. De Meonia gaf volle kracht en boog enigszins naar stuurboord om, misschien in de ver wachting nog voor de San Felice om te kunnen varen. Het voorschip is de Meonia nog voorbij gekomen, maar doordat de loods van de San Felice bakboord liet geven werd het achterschip aangevaren ter hoogte van de brug alwaar een scheur van vier meter lengte ont stond. De heer Metz was van oordeel dat aan de zijde van de San Felice practisch geen fouten waren gemaakt, ook al is daar de afstand tussen de twee schepen op een kritiek ogenblik waarschijn lijk te groot geschat. Vol gens de inspecteur had de Meonia koers behoren te houden toen de San Felice uitweek. Dat haar merk waardige manoeuvre inge geven door een misverstand, op de San Felice niet was begrepen, achtte hij aan nemelijk. Een volledige re constructie van het gebeur de achtte de heer Metz on mogelijk. ZIERIKZEE, 11 Augustus Er is op de bestuursvergadering van de Stichting „Nieuw Schou wen-Duiveland" een verrassing uit de bus gekomen. Op de ver gadering van gisteravond is een brief ter tafel geweest, afkomstig een inwoner, die het zeer goed meent met het eiland en met 9e R.T.M. Want in deze brief werd voor niets meer of minder gepleit, terugkeren van de Schouwen-Duiveland. kan nu \7 oor de Zeeuwse veilingen is Augustus de pruimen- V maand. Dan spreekt men van de pruimentijd en komen er dagelijks duizenden kilo’s van deze vruchten op de veilingen in Goes, Kapelle en Krabbendijke. De handel uit onze grote steden en die uit Noord-Brabant is dan iedere dag opnieuw aanwezig om er voor te zor gen dat deze grote hoeveelheden pruimen op tijd de consument bereiken. Tot op heden is er ech- kwaliteiten wordt rond 80 ter nog geen sprake van cent per kg betaald, welke pruimendrukte. De aanvoe- prijs ruim driemaal zo hoog ren vallen elke dag opnieuw ligt dan het vorig jaar. tegen. De zeer ongunstige Naast de binnenlandse han- weersomstandigheden zijn del is er veel vraag voor hiervan de voornaamste oor- export naar België. Dit land zaak. Een pruim heeft zon nodig om te rijpen en hier- wel heel veel. Het koude en vooral natte weer doet de pruimen scheu ren en rotten en het rij pingsproces verloopt zeer langzaam. Hierbij komt bovendien nog, dat de stand van de pruimen toch reeds matig was. Ook zijn er het afgelopen jaar veel Was hingtons gerooid. Deze prui men konden tot voor enkele jaren in enorm grote hoe veelheden worden aange voerd. De pry's stelde ech ter dikwijls teleur en voor al na het debacle met de Washington van het vorig jaar, toen de prijs tijdens de topaanvoer niet hoger lag dan rond 15 cent per kg. voor de beste kwaliteit, heb ben veel kwekers deze soort gerooid. Door deze gang van za ken is de prijs tot op heden zeer hoog. Voor de beste zijn del is er veel vraag vraagt vooral een blauwe pruim en betaald hiervoor mankeert “het dit jaar hoge prijzen. Voor de kwekers maakt deze hoge prijs de lage kilo- opbrengst «og enigszins goed. Voor de consumenten is ’t gevolg echter dat zij ’t dit jaar mondjesmaat met de pruimen zullen moeten doen.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2