EISENHOWER WIL GEEN PREVENTIEVE OORLOG Burgemeester J. L. Dregmans, voorzitter Wegschap Walcheren (ZvZnödAqZ) En ook geen verbreking der betrekkingen met de Sowjet-Unie De gebreken aan „Ter Mantelinge KM de van Vermiste en en ^SNIPr^K A k 1 .i MTETHUC Commissaris der Koningin ontving Noorse onderscheiding Ook zijn secretaris werd onderscheiden „Ik ben vrij en onafhankelijk vertel slechts wat bergbeklimmers gevonden Berging „Spanker" Gedachte alleen al is volkomen belachelijk Een koffer vol geld Slechte situatie in Japan NIEUWS' Leden van het college van beheer zullen binnenkort worden benoemd Door uit te wijken kan ik de nazi’s bestrijden BERLIJN, 11 Augustus. Dr Otto John, het naar Oost-Berlijn uitgewe ken gewezen hoofd van het West- duitse „Bureau tot bescherming van de „Grondwet”, heeft op ’n persconfe rentie onder meer gezegd: „Ik ben en blijf geestelijk zo vrij en onaf hankelijk als ik steeds geweest ben. Door uit te wijken naar Oost-Duits- land heb ik dezelfde stem van mijn geweten gevolgd, die mij er in 1933 er toe bracht om tegen de nazi’s te strijden”. ik nodig vind Hi ir PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND WASHINGTON. Aannemer zal maatregelen tot herstel treffen John hield persconferentie in Oost-Berlijn DE BILT ZEGT: Minder wind Belangrijke (en lang verwachte) benoeming Besprekingen tussen Engeland en de Ver. Staten ZEEUWSCH DAGBLAD DONDERDAG 12 AUG. 1954 10e JAARGANG No. 2857 nisatie der Ver. Naties tegen critiek jn rs Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord een een betaald en de middenprijs van de tweede soort lag even hoog. MIDDELBURG, 11 Aug. De Com missaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casem- broot, is door Koning Haakon VH van Noorwegen benoemd tot Commandeur eerste klasse in de Orde van Sint Olaf van Noorwegen. Tot Ridder tweede klasse in deze Orde is benoemd de heer J. Parent, de secretaris van het kabi net van de Commissaris der Koningin. Gevraagd naar een nadere verkla ring over de kwestie van een pre ventieve oorlog, zei Eisenhower, dat een dergelijke oorlog in de vorm van een snelle politionele actie om latere verschrikkelijke vernietiging te voor komen, tegenwoordig eenvoudig on denkbaar is. Tevoren had Eisenho wer gezinspeeld op het gebruik van atoomwapens. Een preventieve oor log als zodanig was onmogelijk, want een dergelijke oorlog zou niet anders kunnen betekenen, dan de verwoes ting van gehele steden, een ontzag wekkend verlies aan mensenlevens Dinsdagavond hebben de Nederlandse en Indonesische ministers van Bui tenlandse Zaken, de heren Luns en Sunarjo hun handtekening gezet onder de documenten, die het uitvloeisel waren van de Uniebesprekingen. Voor de inhoud van deze documenten, evenals voor het commentaar op deze gebeur tenissen, verwijzen wij naar pag. 3. De foto toont minister Luns (links) en minister Sunarjo (rechts) tijdens de ondertekening van het protocol. i gen en gestationneerd wor den te Ouddorp. Het schip, dat 27 m. lang en 5 m. breed wordt krijgt een 100 pk mo tor en zal eveneens enkele auto’s kunnen vervoeren. Het andere schip van deze ondernemer blijft te Scha- rendijke in welke plaats aan de buitenkant van de haven een nieuwe steiger zal wor den gebouwd. DE LASTEN Wat de betaling der kosten aangaat wordt eveneens uitgegaan van de ver houding drie vierde voor de gemeen ten en een vierde voor de Polder. Die 75% voor de gemeenten is als volgt samengesteld: 50% naar de lengte der wegen, 15% naar de oppervlakte en 15% naar het inwonertal. Belangrijk is in dit verband, dat de gemeenten ter bestrijding van de kos ten van het Wegschap een hogere sub jectieve uitkering van het Rijk ontvan gen, waar echter tegenover staat de verplichting een straatbelasting in te voeren, waarvan de opbrengst op de hogere uitkering in mindering wordt gebracht. en onmetelijke verwoestingen. Eisenhower voegde hieraan nog toe, dat hij niemand ernstig zal ne men, die met hem over een preven tieve oorlog zou komen praten. PROPAGANDA-FORUM Eisenhower erkende, dat de Ver. Na ties een forum voor het voeren van propaganda waren geworden, een ge bied waarop de Ver. Staten minder be dreven waren dan anderen. Maar over het algemeen was het de enige hoop van de wereld, deze organisatie te ver beteren en haar dichterbij de grote ge dachten te brengen, die haar bezielen. Tenslotte gaf de president een be schouwing over de wereldsituatie van het ogenblik. Hij wees er daarbij op hoe een jaar geleden in Indo-China werd gevochten, in Perzië een gespan nen toestand heerste en Engeland en Egypte in het conflict over het Suez- zal de koning van Noorwegen Haakon VII in ons land aanko men. Tegen half twaalf zal de koning in Amsterdam van boord gaan, waarna hij begroet wordt door Koningin Juliana en Prins Bernhard. Voorts staat een rond vaart door de havens en grach ten op het programma en van avond is er een galadiner in het Paleis op de Dam. REDELIJK „Naar mijn overtuiging is deze straat belasting redelijk”, zo verklaarde bur gemeester Dregmans ons, „want wan neer men de chaos op het punt van de wegen, die voor de oorlog bestond, vergelijkt met het prachtige wegennet, dat Walcheren met de herverkaveling heeft gekregen, dan zal niemand kun nen ontkennen, dat het billijk is voor deze verbeteringen, waarvan niet het kanaal waren gewikkeld. Thans zijn deze problemen, zij het niet alle tot volledige tevredenheid van de Ver. Staten, opgelost. Dit alles had er volgens Eisenhower toe bijgedragen, dat de vrjje wereld thans een betere kans had dan voor heen om haar vernuft, begrip en rijk dom aan te wenden voor de opbouw van een structuur, die werkelijk on doordringbaar zou zijn voor commu nistische aanvallen. CHAMONIX, 11 Aug. Reddings ploegen hebben vandaag twee leden van een groep van vijf Franse bergbe klimmers, die sinds Zondag op de Mont Blanc werd vermist, levend gevon den. De overige drie waren doodgevro ren. De lijken van twee van hen zijn geborgen. Later zijn nog twee leden van het regiment Alpenjagers levend terug gevonden. Het aantal slachtoffers in het gebied van de Mont Blanc in dit weekeinde is hiermee gestegen tot vijf. Thans wordt nog één persoon vermist. Vanmorgen wierp een vliegtuig een pakje met penicilline uit voor een Spaanse bergbeklimmer, die met long ontsteking in een hut op 4000 m. hoog te ligt. DE BILT, 11 Aug. Half tot zwaar bewolkt met van het Zuidwesten uit wat regen of motregen. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuidwest en Zuidoost. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 5.18 u., onder 20.12 u. Maan op 19.30 u„ onder 3.55 u. Hoogwater Vrijdag 13 Augustus: Vlissingen: 1.01 u. 1.85 m., 13.18 u. 1.90 m. Terneuzen: 1.27 u. 2.03 m., 13.45 u. 2.08 m. Wemeldinge: 2.38 u. 1.69 m., 15.00 u. 1.65 m. Zierikzee: 2.26 u. 1.45 m., 14.46 u. 1.40 m. Oud-leerlingen van land- en tuinbouwwintercursussen te Kloetinge a.s. Vrijdagavond zal vergaderen in „De Tol” en daarbij eventuele deel name aan de optocht op 31 Augustus en een te houden bloemententoonstelling zal bespreken. DAT door het bijzonder slechte weer de aanvoer van mosselen vanuit de Wadden ten zeerste wordt gestag neerd. - De 930 arbeiders van de Amerikaan se stoomfabriek te Paducan (V.S.) heb ben met grote meerderheid besloten vandaag het werk neer te leggen. Men vreest, dat 3500 arbeiders van een an dere atoomfabriek dit voorbeeld zullen volgen, indien de onderhandelingen over een collectieve arbeidsovereen komst niet spoedig succes hebben. Op uitnodiging van de president van de Sowjet-Unie, Worosjilof, zal een af vaardiging van het Britse parlement een bezoek aan Moskou brengen. De reis zal eind September of begin Octo ber worden ondernomen. In het Friese dorp Rien zwemt sinds enkele dagen een eendenkuikentje rond, dat op de plaats, waar bij een normaal kui kentje de vetklier zit, een halsje met een compleet kopje draagt. Deze twee koppige eend heeft twee poten, één voor en één achter. Het beestje zwemt en is in staat zijn kostje bij elkaar te zoeken. Of het diertje lang in leven zal blijven is de vraag. Gistermiddag is de millioenste bezoeker in het na tuurpark „De Efteling” te Kaatsheuvel ontvangen. De man, een Belg uit Deur- ue bij Antwerpen, kreeg een aantal ge schenken in ontvangst te nemen. Tenslotte nog een droevig bericht. Maandag meldden wij reeds een ern stig ongeval bij de motorwedstrijden te Tubbergen. Een der gewonden, de ■t°r J J. A. Colpaert uit Rotterdam, - fe.oleren aan zijn verwondingen be zweken. DAT de politie te Maas tricht de vierentwintig-ja- rige P. J. G. P. uit Bruinisse heeft aangehouden. P. wordt ervan verdacht achthonderd gulden en een gouden ring te hebben gestolen. DAT de ondernemer van de veerdienst Scharendij ke- Ouddorp grote plannen koes tert tot uitbreiding van deze dienst. Binnenkort zal op de scheepswerf van P. Smit jr te Rotterdam de kiel gelegd worden voor een nieuwe veerboot, een salonboot, die aan driehonderd passagiers plaats zal bieden. Dit schip zal de naam „Jannie” krij- Naar wordt vernomen, hebben thans acht landen definitief toegezegd, dat zij zullen deelnemen aan de conferentie over de oprichting van een Zuidoost- aziatische-verdragsorganisatie Z.O. A.- V.O.), welke op 6 September te Ba guio, op de Philippijnen begint. DE BENOEMING Het college van beheer dat de zelfde bevoegdheden heeft als de alge mene vergadering van een polder of een waterschap wordt benoemd door de raden van de in de lasten van het Wegschap ,bij dragende gemeenten en door het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren, respectievelijk voor drie vierde en voor een vierde gedeel te, waarbij ervan wordt uitgegaan, dat voor elke vijf procent of gedeelte daarvan, waarvoor wordt bijgedragen, één lid mag worden benoemd. Binnen kort zullen de gemeenteraden en de Polder Walcheren tot deze benoemin gen moeten overgaan. minst de landbouwers profiteren, een offer te brengen”. „Op dit ogenblik echter stuit de in voering van deze straatbelasting nog op enorme practische bezwaren, aan gezien de herverkaveling nog niet de finitief haar beslag heeft gekregen en dientengevolge ook de kadastrale inde ling nog niet voor elkaar is. Om deze kwestie tot een oplossing te brengen heeft de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen een onderhoud aange vraagd met Ged. Staten.” „Over de hoogte van de straatbelas ting kan ik me moeilijk uitlaten”, zo zei de heer Dregmans, „maar wél zal bij de bepaling daarvan bedacht moe ten worden, dat de agrariërs straks ook een zekere herverkavelingsrente zullen moeten betalen”. ALLE AANDACHT VOOR ONDERHOUD Burgemeester Dregmans kon zich in dit stadium uiteraard ook niet over de financiële opzet van het Wegschap uit laten, maar wél wees hij erop, dat het in elk opzicht de voorkeur verdient de grootst mogelijke aandacht aan het onderhoud te besteden teneinde te voorkomen, dat al vrij spoedig tot weg- vernieuwing (die stukken duurder is) moet worden overgegaan. Als zijn persoonlijke visie gaf de nieuwe voorzitter van het Wegschap ook te kennen, dat de aanbesteding van dit onderhoud de beste oplossing is. Zou dit niet gebeuren, dan moe ten belangrijke kapitaalsinvesteringen worden gemaakt voor de aanschaf van machines en materiaal en dat is op een lengte van minder dan 400 km niet verantwoord. Bovendien behoeft, wanneer aanbe steding regel is, het technisch apparaat niet zo groot te worden opgezet. Er kan voor het onderhoud eventueel met een jarenplan worden gewerkt, aldus de heer Dregmans. MIDDELBURG, 11 Augustus. Naar wij vernemen hebben Ged. Staten tot voorzitter van het Waterschap Wegschap Walcheren benoemd de heer J. L. Dregmans, burgemeester van Koudekerke en Biggekerke. Met deze be noeming, die zeer lang op zich heeft d oen wachten, is een einde gekomen aan de onzekerheid omtrent de vraag in wiens handen de eerste jaren van opbouw en organisatie de leiding van dit Wegschap in deze vorm een novum in Zeeland zal komen te liggen. Burgemeester Dregmans, die op organisatorisch en bestuurlijk gebied al vaak getoond heeft zijn mannetje te staan, wordt krachtens zijn voorzitter schap van he Wegschap ook voorzitter van het college van beheer en van het dagelijks bestuur. Aan het Wegschap Walcheren zal een administrateur wor den verbonden, alsmede een hoofd van de technische dienst. Het Wegschap omvat het grondge bied van alle gemeenten op Walcheren, met uitzondering (nog) van de ge meenten Arnemuiden en Nieuw en Sint Joosland. Het zal worden belast met het beheer, het onderhoud en de verbetering van de openbare wegen op Walcheren, waaronder dienen te wor den verstaan alle gemeentewegen bui ten de kommen en alle polderwegen, maar niet de secundaire wegen. In totaal gaat het hier om een aantal kilometers weg, dat tussen de 350 en de 400 ligt. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. on Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: vlissingen: Lammensstraat 17, re]ef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie rel. redactie 2347; Ter- -en: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes DAT de watersnoodcom- missie van de Ned. Herv. Kerk een bedrag beschik baar heeft gesteld voor de aanstelling van twee jeugd leiders op Schouwen-Duive- land. Op de persconferentie waren ook ongeveer 100 Westerse journalisten. Zij was georganiseerd door de Oost- duitse „Commissie voor de Duitse eenheid”. John zei zich er niet om te bekom meren dat hij van verraad beschul digd werd. Het was niet de eerste maal en het was ook geen toeval dat deze beschuldiging geuit werd door dezelfde personen, die hem van ver raad beschuldigd hadden toen hij in 1944 deelnam aan het complot tegen het leven van Hitler. „Ieder die mij kent weet dat ik geen communist ben”, zei John. „Het com munisme, of u er van houdt of niet, is een werkelijkheid, die de Britten op intelligente wijze hebben aanvaard. De Amerikanen willen het commu nisme niet erkennen, omdat zij een gewapende wereldkruistocht tegen het communisme nastreven”. Op de vraag Oost-Duitsland was Nazisme in Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. HOEK VAN HOLLAND, 12 Aug. Naar wij vernemen zijn de kapitein van de „Spanker”, de eerste machinist, enkele deskundigen en enige werk lieden voornemens hedenochtend om zes uur bij laag water en indien de weersomstandigheden het toelaten, zich via de Noorderpier en een ladder aan boord te begeven, teneinde enige voorzieningen te treffen en het wrak zo mogelijk nog meer te schoren. Al lereerst wil men ook de scheepspapie ren en persoonlijke bezittingen van boord halen. In sommige bergerskringen heerst de mening, dat een inschrijving tot ber ging niet veel succes zal hebben, omdat het risico in het algemeen te groot wordt geacht. Heeft de inschrijving te weinig resultaat, dan zal het wel tot een opdracht aan een bepaalde ber- gingsfirma komen, menei» zij. Er wordt ook gesproken over een plateau, waarop men kranen of een kraan zou willen plaatsen, teneinde het werk te bespoedigen en te vergemak kelijken. Maar dit is een aangelegen heid, die nog nadere bestudering ver eist. Intussen spoelen hoge zeeën nog al tijd over het wrak heen. De publieke belangstelling, die van de eerste dag af al vrij groot was neemt toe, nu de weersomstandigheden iets beter zijn geworden. ROME, 11 Aug. Otto Schweig- ger, vond in een grot bij de bergpas van Vizze een koffertje vol ponden sterling en marken, naar schatting wel vijftig millioen lire. Hij daalde haastig naar beneden en nam de eer ste de beste trein naar Bozen om in de bank tot zijn consternatie te ho ren, dat de marken niet meer geldig en de ponden vals waren. Deze wa ren waarschijnlijk afkomstig uit de voorraad valse ponden, die de Duit sers tegen het eind van de oorlog vervaardigden te Menrano. DAT gisteren te Kapelle de veiling „in de bonen” was, aangezien er niet min der dan 30.000 kg werd aan gevoerd. De prijs lag zeer hoog door grote vraag voor de binnenlandse conserven fabrieken. Voor de eerste soort werd 76.60 per 100 kg WASHINGTON, 11 Aug. Naar van ge zaghebbende zijde alhier wordt verno men, zullen Engeland en de Verenigde Staten deze week besprekingen voeren om Japan te behoeden voor een econo mische ineenstorting. Amerikaanse func tionarissen hebben verklaard, dat zjj ho pen, dat een van de belangrijkste bijdra gen van Engeland hiertoe zal zijn, dat het enige van zijn exportmarkten in Zuid- Oost-Azië aan Japan afstaat. Als tegenprestatie zullen de Verenigde Staten de mogelijkheid bestuderen om de Britse exporteurs schadeloos te stellen met een extra deel van de Amerikaanse markt door bepaalde invoerrechten te herzien. Uit Britse kringen wordt vernomen dat de Amerikaanse plannen in Engeland worden overwogen. DAT de heer J. van Loo Izn te Zierikzee te Rotter dam is geslaagd voor het V.E.V.-diploma hulpmonteur Sterkstroom. DAT de vereniging van VaJ.°P^e week zijn in Frans Marokko hevige onlusten uitgebroken als gevolg n betogingen, die werden gehouden voor de terugkeer van de Sultan, die Werdaar. g.ele.den door de Fransen werd verbannen. Alleen in de stad Fez oen twintig mensen het slachtoffer van de ongeregeldheden. kmin i 0 ^00n^ h°e troepen samen met hulpstrijdkrachten gewapend met een c'00r ?€n van de straten van een stad in Marokko trekken tijdens achtervolging Van opstandelingen, die door traangas uit elkaar waren strijden en een verklaring in de geest van die van vandaag niet in Keulen, Londen of bijvoorbeeld Ko penhagen had afgelegd, antwoordde John, dat, indien hij de verklaring in West-Duitsland had afgelegd, de mogelijkheid zou hebben bestaan, dat hij op grond van de beschul diging van geheimen te hebben ver raden, gearresteerd had kunnen worden. MIDDELBURG, 11 Aug. Zoals wij enige tijd geleden reeds meldden heeft het bestuur der Stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Walcheren” opdracht gegeven tot het instellen van een on partijdig en deskundig onderzoek naar de oorzaken van de scheuren, die wer den geconstateerd in de muren van het tehuis voor bejaarden „Ter Mantelin ge” tussen Oostkapelle en Domburg. Wij vernemen thans, dat vanmiddag in het bejaardentehuis een bespreking is gehouden tussen het bestuur der Stich ting en de architect, alsmede de aan nemer. Tijdens deze bespreking heeft de aannemer zich bereid verklaard naar genoegen van de technische advi seurs der Stichting afdoende maatrege len te treffen tot herstel van de gecon stateerde gebreken. Omtrent enkele andere met de bouw verband houden de onderdelen, waaraan zich gebreken voordeden, zal nog nader overleg wor den gepleegd en zal een nader tech nisch onderzoek volgen. waarom hij naar gegaan om het West-Duitsland te be- GEEN VERRAAD Toen aan dr John werd gevraagd of men hem niet had gedwongen staats geheimen aan de Sowjetrussische of Oostduitse autoriteiten te verraden, zei hij: „Ik heb alle mensen hier gezegd, dat ik slechts dat vertellen zal, wat ik nodig vindt, maar ook geen woord meer.” Bij zijn bezoek aan de Ver. Staten in Juni j.l. was hem volkomen duidelijk geworden, dat de Amerikanen de Duit se soldaten voor een kruistocht tegen het communisme in Europa beschik baar willen hebben. Hij meende, dat de eenzijdige banden, die Adenauer met Amerika smeedt, Duitsland bij oorlog zouden veranderen in „radio-actief besmet kerkhof”. Personen, die John goed gekend hebben, verklaarden er niet aan te twijfelen, dat hij om politieke rede nen naar de communisten is overge lopen. Zij hebben ook de indruk, dat hij niet wordt gedwongen om te blij ven of te vertrekken. Johns opwin ding scheen natuurlijk te zijn, hoe wel hij ernstig en zenuwachtig was tijdens zijn persconferentie. COMMENTAAR De V.S. hebben geen geheime over eenkomst met West-Duitsland gesloten, welke ten doel zou hebben in het Oos ten of elders een oorlog te ontketenen, zo heeft men in Washington als reactie op de uitlatingen van John gezegd. als „belachelijk, volkomen ondenkbaar en de hand wordt gewezen. Over de mogelijkheid van een algemene wereldoorlog zei Eisen hower, dat als de vrije wereld met verstand een bouwwerk zou schep pen. dat werkelijk volledig bestand is tegen communistische aanvallen, er ’eCTn oorlog zal komen. Eisenhower verwierp ook het onlangs in het congres geopperde voorstel, dat de V.S. de diplomatieke betrek kingen met de Sowjet-Unie zullen verbreken en hij verdedigde de orga- van generaal Mark Clark. 11 Augustus. President Eisenhower heeft Woensdag tijdens zijn wekelijkse persconferentie gezegd, dat de ge dachte aan „preventieve oorlog’’ tegen de communistische mogendheden onmogelijk” door hem van

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1