Landbouw en E Kans op permanent Miniatuur Walcheren is groot polderbesturen vragen inpoldering Noord-Sloe PLAKKEBORD ’T ZEEUWSE 1 I T SPIEGELTJE Ik sta iedere week versteld weer Investering is met oog op Drie-eilandenplan verantwoord Chr. Kweekschool „De Driestar*1 boekte mooie resultaten* Een kiespijn-aanval grabbelton Drie bezwaarschriften tegen concessieaanvraag handhaaft Zeeuwse kinderen keren terug DE BUS RAMMELDE AI/UEDTTE AKKeRTJ.E Jeugdleiders naar Singapore Goede vooropleiding - de practijk heeft het bewezen - gewenst HACHELIJK AVONTUUR Bestuur van Nieuw Walcheren’’ openstelling op Zondag Benoemingen bij Waterschappen’ ’s-GRAVENHAGE, 19 Aug. Bij K B. zÜn benoemd: ZEEUWSCH DAGBLAD Woensdag 11 Augustus 1954 Paqlna J Woe onderhoud en vernieuwing gevormd Drie-weekse vacantie teneinde De torenrestauratie te Baarland Tentoonstelling te Brouwershaven Fonds voor Drie procent der candidaten afgewezen. Op zee overvallen door „'n stormpje” DRIE KNAPEN BELEEFDEN H= de Jongkind heid nog groter te maken schenkt. Ingezonden Mededeling (Adv.). Ingezonden Mededeling (Adv P2 vand vaar Reg« Men land litie heeft een en ander in onderzoek. en de zachtheid U behandelt met Op van Net het dan Op van dan gez, Hei van tol de C. Tei progi er oj wach lenin moet even dat trekl treft Ml Ki En Rh De dig blo on: ten hei ■reg da; jan U Ko the oei -al tern M< daar tigst naar te b vens stab gebi E< geer lone goet ovei mer lede a.s. ten aan. dig< zon van van re i mei ger vonden, had hij de kleintjes dat naar waar den geslapen. SOCIAAL, ELEMENT. De landwinst, die bij de realisering van dit project wordt verkregen, is be langrijk. Niet slechts het economische, maar ook en zelfis vooral het sociale element is van zeer grote betekenis. In feite is het zo, dat de 400 ha, die voor de Staat in het Noord-Sloe overblijven naast dé bijna 200 ha particuliere grond, een ongeveer gelijke oppervlakte maakt als het vroegere Zuld-Sloe, de tegenwoordige Quarlespolder, zodat on geveer een gelijk aantal boeren in het Noord-Sloe aan een bedrijf kan worden geholpen. De particuliere eigenaar is voornemens in zijn gebied een drietal landbouwbedrijven te stichten. Geeft de Staat de aangevraagde con cessie, dan kan zeer spoedig met het inpolderingswerk worden begonnen en mag de afsluiting van het Noord-Sloe in het voorjaar van 1955 worden ver wacht. Het zal dan (men denke slechts aan de Braakman) mogelijk zijn in de zomer van 1955 nog een flink gedeelte van de grond in te zaaien. te Brui’ Wes ts dijking van het gehele Noord-Sloe, waarbij een stuk grond van 600 ha aan het Zeeuwse gebied zou worden toege voegd. Gaan Ged. Staten met deze sug gestie accoord, dan mag worden ver wacht, dat zij de minister van Verkeer en Waterstaat in deze geest een advies zullen doen toekomen. T’,J vZteg/ nu door de was heen sulfaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verrukke lijk schuim. Geen’papje vooraf te ma ken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100 vei lig wasmiddel. En U staat ver steld van de blank heid, de helderheid van alle goed, dat Castella Parels. DE KOSTEN. Zeer belangrijk in het bedoelde rapport is, dat de totale indij kings- kosten worden begroot op anderhalf millioen gulden of op f 2500.per ha. Afdamming van het gehele Noord-Sloe heeft zeer grote voor delen. Uit een oogpunt van veiligheid der omliggende polders de afsluit dijk met twee uitwateringssluizen zou komen te lopen van de Oranje polder op Walcheren naar de Egbert Petruspolder aan de Zuidbevelandse kant verdient dit plan verreweg de voorkeur. De onderhoudskosten der dijken worden aanmerkelijk minder. van Direct werd van de buren vuur te blus- - Amsterda^ geëxp'o. men kon met seerd 0 a. van Jacob Maris, dat de auto w. Roelofs Gabriël, Mauve, Weissenburch, en Witsen. Des avonds wordt de gevel van het stadhuis gedurende het seizoen door ’n 3-tal schijn werpers verlicht. De Mid delburgse kunsttekenaar jueo Heijmans, heeft een fraai aanplakbiljet voor de Jn de Zeeuwse rampgebieden staan enkele honder- I den huizen als tastbaar bewijs van de niet genoeg te waarderen hulp van het buitenland in tijden van nood. Het zijn geschenken van Noorwegen, Zweden, Denemarken, Finland en Oostenrijk en tot in lengte van dagen zullen die huizen daar staan als evenzo- vele herinneringen aan de vriendschappelijke betrek kingen tussen vrije volkeren. Wij worden daarbij op nieuw bepaald, nu de Noorse Koning Haakon op Vrijdag a.s. naar Stavenisse zal komen om niet slechts een naar hem genoemde straat officieel te openen, maar ook om te zien hoe de mensen wonen en leven in de 19 huizen, die door het Noorse Rode Kruis wer den geschonken. Het is bijzonder verheugend, dat dit onderdeel in het toch al zo drukke programma van het bezoek van deze 82-jarige vorst kon worden op genomen en dat zowel onze Koningin als de Prins zullen meekomen. Nog niet alle geschenkhuizen in de rampgebieden zijn gereed voor bewoning, maar verwacht mag worden, dat dit nog deze zomer het geval zal zijn. In die eerste tijd, toen bekend werd, dat er zeer vele houten woningen bij zouden zijn, waren vele gedupeerden heus niet zo enthousiast. In Zeeland kent men geen houten woningen en daar geldt steen nog altijd voor het ware. Houten huizen worden hier zo’n beetje beschouwd als (slechte) nood woningen, waarin het bij een flinke regenbui door- regent. Maar de wat sceptische houding van de bevol king der getroffen plaatsen is verdwenen en ervoor in de plaats is gekomen waardering: de huizen zijn toch heus nog niet zo gek.' Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad om de geschenkwoningen naar bil lijkheid en redelijkheid over de verschillende ge meenten te verdelen en het heeft de gemeentebestu ren heel wat werk en voorbereiding gekost voordat de huizen konden worden opgetrokken, omdat lang niet overal voldoende bouwterreinen beschikbaar wa ren. Maar al deze moeilijkheden zijn tenslotte over wonnen en enkele honderden gedupeerden hebben weer een eigen dak boven het hoofd. En daarvoor zullen zij steeds de hun onbekende milde gevers in het buitenland dankbaar zijn! Tot half September a.s. wordt er in het stadhuis te Brouwershaven een schilde rijententoonstelling gehou den onder de titel „Land en water”. In totaal zijn daar 45 doeken afkomstig uit het Stedelijk Museum van Amsterdam geëxpo seerd o.a. van Jacob Maris, Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis! Bij beschikking van de Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen is de heer mr A. C. van Epenhuysen te Vlissingen benoemd tot lid van de commissie, welke in 1954 is belast met het afnemen van de examens ter verkrij ging van de nijverheidsonderwijsakte N I alsmede van het getuigschrift genoemd in artikel 38, lid L van de Nijverheidsonder- wijswet. RESULTATEN BETER. De andere klas heeft het er beter af gebracht. Allen hebben een driejarige opleiding genoten. De meesten hadden een M.U.L.O.-diploma. De enkelen die dit diploma misten, hebben het meest al ook niet gehaald. Er slaagden: M. Altena, Kampen; G. C. van Baa ien, Brakel; Jac. Blok, Kruiningen; I. den Dekker, Veen (N.-Br.); Th. Flach, Ridderkerk; J. Hamelink, Axel; J. N. SUCCES ZAL NOG STIJGEN De heer Verhagen kon voorts mede delen, dat de objecten van de gemeen ten Middelburg en Vlissingen, alsmede van de S.H.V., de Schelde, de Vitrite Fabriek en de Spoorwegen op de Mi niatuur mogen blijven staan en dat dit van andere grote objecten wel zo goed als zeker is. De ervaring met Madurodam heeft geleerd, aldus de voorzitter, dat het tweede jaar en de daarop volgende jaren de belangstelling steeds groter wordt en dat er nu reeds talloze voor beelden bekend zijn van toeristen, die speciaal voor de Miniatuur Walcheren hierheen kwamen en hun bezoek een volgend jaar willen herhalen. DISCUSSIE In antwoord op gestelde vragen deel de de heer Verhagen o.m. mede, dat ook het bestuur oorspronkelijk van oordeel was, dat het werk van „Nieuw Walcheren” met de herdenkingsdagen en met deze Miniatuur moest aflopen, maar dat de aandrang van zeer vele zijden zodanig was, dat men besloot te trachten de Miniatuur een blijvend ka rakter te geven. Zij is in korte tijd niet slechts in Ne derland, maar tot ver in het buiten land bekend geworden. Naar aanlei ding van een opmerking als zouden al leen de Middelburgse zakenlieden er profijt van trekken en daardoor kopers van de dorpen worden weggetrokken zei de voorzitter, dat men toch vooral Walcheren als een toeristische eenheid moet zien en dat het absoluut zó is, dat vreemdelingen, die Middelburg bezoe ken, ook verder het eiland opgaan. „Als het in Middelburg regent, drup- In e gen rige Rem’ de kleu: 'eert De zaarr >Hak( zevei met 'en won, (bale; talen enige tijdsc VERANTWOORD. Ongetwijfeld zal bij velen de vraag rijzen, of deze inpoldering verantwoord is, nu binnen afzienbare tijd met de verwezenlijking van het Drie-eilanden- plan begonnen zal worden. Deze vraag kan bevestigend worden beantwoord. Naar de laatste officiële mededelingen zal de Zandkreek op zijn vroegst pas in 1959 worden afgesloten, waarna het cultuurtechnische werk in het gewon nen gebied nog volop moet beginnen. SCHIPHOL, 10 Augustus Onge veer dertig afgevaardigden van jeugd organisaties uit tien Europese en Ame rikaanse landen zijn vanmorgen met een gecharterd K.L.M.-vliegtuig van Schiphol vertrokken voor het bij wo nen van de tweede grote assemblée van de World Assembly of Youth (W.A.Y.), die daar van 16 Augustus tot 1 September wordt gehouden. De delegatie van de Ned. Jeugdge meenschap bestaat uit mej. Wika M. A. de Vlieger, regionaal secretaresse van de Chr. Jonge Vrouwen Federatie in Zeeland, mej. J. C. Caro van het Ned. Padvindsters Gilde en de heren Ton van Harpen van de Kath. Jeugdbewe ging en A. de Haan van de Ned. Chr. Studentenvereniging. Op de conferentie zullen 55 landen door 500 afgevaardigden vertegen woordigd zijn. De sectievergaderingen en de plenaire zittingen worden gehou den in de Anglo-Chinese school te Singapore. Het thema der conferentie is: „Youth in action”. Tot de onderwerpen, die aan de orde komen behoren o.m. de wereldvoedselorganisatie en „mens en machine”. in de wagen lagen, werden een prooi van de vlammen. GOES, 10 Augustus Naar wij vernemen zijn slechts drie bezwaar schriften ingediend tegen het verlenen van concessie zoals aangevraagd door de heer J .van ’t Westeinde te Nieuwdorp tot het bedijken van een oppervlakte grond van 193 ha in het Sloe ten Noorden van de spoorwegdam onder de gemeenten Arnemuiden en ’s-Heer Arendskerke. Deze bezwaar schriften ingediend tegen het verlenen van concessie zoals aangevraagd afwatering van een omliggende polder. Verwacht mag worden, dat men enige goede wil van beide partijen aan de geopperde bezwaren tegemoet zal kunnen worden gekomen, zodat tenslotte niets meer in de weg zal staan aan het verlenen van de concessie. Voorts vernemen wij, dat de wettelijke voor geschreven zitting onder leiding van het college van Ged. Staten, waarin de partijen bij deze indijking hun standpunten mondeling naar voren kunnen brengen, is vastgesteld op Vrijdag 3 September a.s. Zoals wij enige tijd geleden reeds meldden in ons artikel over de indie ning van de concessie-aanvraag werd daarbij de aandacht gevraagd voor een tweede en groter indij kingsplan, waar bij door het leggen van een nieuwe dijk tussen de Wilhelminapolder op Walcheren en de voormalige Bastiaan de Langepolder een oppervlakte grond zou worden gewonnen van rond 400 ha. Thans werd ons bekend, dat de drie landbouworganisaties, alsmede de be sturen van de Suzanna-, de Jacobapol- der en van de Uitwatering van de Piet in een gedocumenteerd rapport aan Ged. Staten dit college hebben geadvi- Krabben enkele andere ge naar naar kan Uw plannen in duigen gooien. ’t Is altijd makkelijk bij U te hebben, die helpen direct! pelt het altijd op de dorpen”, zo merkte één der aanwezigen op. DE OPENING OP ZONDAG Dat de opening der Miniatuur op Zondag ter sprake kwam, was te ver wachten. De heer Joosse uit Aagte- kerke had geen bezwaar tegen het per manent karakter, maar vroeg, of het mogelijk was op Zondag te sluiten. De heer Jobse uit Serooskerke zei, dat ve len zeker niet zouden hebben meege daan, als zij van tevoren hadden ge weten, dat de Miniatuur niet op Zon dag gesloten zou zijn. De heer Verhagen beantwoordde bei de vragen door voorlezing te doen van de brief, die het bestuur zal zenden aan de kerkeraad der Chr. Geref. Kerk te Middelburg, welke over de opening oj Zondag had geadresseerd. In deze brief I staat o.m., dat het bestuur tegen open- I stelling op Zondag met volledige er- I kenning van het standpunt van de ker- I keraad geen principiële bezwaren I heeft. Men wil de mogelijkheid tot bezoek I op Zondag aan de op een volledig af- I gesloten terrein liggende Miniatuur I niet onthouden aan de zeer velen, di» I alleen die dag kunnen komen. Zij zien I dit als een vanzelfsprekendheid en I kunnen zich moeilijk voorstellen, dat I het anders zou zijn. Bovendien ligt hier I een niet te verwaarlozen bron van in- I komsten voor de middenstand en ook I mag het bestuur niets onbeproefd la- I ten om de revenuen der Miniatuur zo I hoog mogelijk op te voeren, teneinde I noodzakelijk onderhoud en vernieu- I wing te kunnen financieren. Niet dan I na ampele overwegingen heeft het be- I stuur deze beslissing genomen. I Tevens heeft het bestuur besloten het I ten gehore brengen van mechanisch* I muziek op Zondag stop te zetten. I Tenslotte wordt in de brief aan do I Kerkeraad waarvan afschriften wor- I den gezonden aan de kerkeraden der Geref. Kerk, der Geref. Kerk art. di I K.O. en der Geref. Gemeente Se’ I zegd, dat reeds bij hun aanstelling aan I een zestal personeelsleden, die prinu- I piële bezwaren hebben tegen Zonda»- I arbeid, vrijstelling daarvan is verleen I Op verzoek van de heer Verhage I werd in de bijeenkomst over deze nia- I terie niet verder gediscussieerd, nj I voorzag, dat de standpunten te ver,u I elkaar zouden liggen en dat de I cussie slechts zou uitlopen op een the I logisch debat. I Het Noord-Sloe kan globaal vijf jaar eerder door de landbouw in gebruik 2 nomen worden. Maar die anderhalf millioen dan Welnu die investering is verantwoord Volgens de officiële cjjfers van het Landbouw Economisch Instituut be’ draagt de zuivere winst per jaar en np ha voor grond als in het Noord-Si', f 694,Men dient (het verschil in tj„ tussen ingebruikname van Noord-Sioe. gronden en die in het kader van het Drie-eilandenplan bedraagt immers vijf jaar) dit bedrag met vijf te verraenii vuldigen, hetgeen bijna 3.509,— geeft Wij zeiden reeds, dat de indijkingskos. ten per ha f 2.500,zullen bedragen zodat per ha reeds een zuivere winst van f 1.000,of voor het gehele gebied van 6 millioen resulteert. Kosten van egalisatie zijn bij dit al. les uiteraard buiten beschouwing «e. laten, omdat die bij verwezenlijking van het Drie-eilandenplan ook moeten worden gemaakt. Tenslotte dient eraan te worden toegevoegd, dat de berekening van het L.E.I. aan de lage kant is. De werkelijke uitkomsten van de nieuwe gronden in Zuid-Sloe en Braakman liggen aanmerkelijk hoger. te Hoedekenskerke voor Her stel en Opbouw in de Ned. Herv. Kerk. De opbrengst bedroeg ruim 96 gulden. De te Westkapelle gehouden huis-aan-huis collecte voor de Stichting Het Hoogeland heeft opgebracht f 50. In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de afgelopen dagen en kele diefstallen gepleegd. In £e0 de Damstraat te Schoon- dijke werd uit de garage tentoonstelling, die werken van de heer v. d. H. een van schepen, dieren en land- enige tijd geleden nieuw schappen omvat, vervaar- aangekochte fiets gestolen digd. Om de aantrekkelijk- en in Breskens constateerde ^eid nog groter te maken de heer K„ dat er in zijn bestaat het plan om ook het huis was ingebroken met Gasthuis in de Noordstraat het gevolg, dat er ongeveer met schijnwerpers te ver- f 100 was verdwenen. De po- lichten. Ook zal binnenkort j— de eerste vaart worden ge maakt met de veerboot op de dienst Brouwershaven De „Sophia”-vereniging Ouddorp. tot bescherming van dieren te Haamstede heeft zich tot Drankbestrijders vergaderen „Alcoholismezondeseerd de voorkeur te geven aan de in- Sinds ik Castella Parels gebruik sta ik iedere week weer versteld over de geweldige waskracht van dit middel. De slagzin „vlekken vluchten voor Castella” krijgt steeds groter kracht. Ik bezit geen was machine, dus U begrijpt dat Castella Parels juist mij veel tijd en geld bespaart en ik heb een stralend witte was. Bont goed, zoals overhemden, wordt geweldig gauw schoon. Het is gewoon een tovermiddel! Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re- KRABBENDIJKE, 10 Augustus Hoek, Bergen op Zoom; A. van der 'Horst, Elspeet; A. M. Kooyman, Lisse; J. M. Kousemaker, Aardenburg; A. Kuijt, Krabbendijke; G. H. Kuijt, Krab- bendijke; M. J. Meyaard, Yerseke; P. Noordermeer, Naaldwijk; O. van Pelt, Ridderkerk; H. van de Pol, Hoevela ken; W. Poppe, Koudekerke; P. A. Quist, Tholen; L. de Redelijkheid, Ouderkerk a.d. IJssel; W. F. Seghers, Rilland-Bath; H. Slotboom, ’s-Graven- polder; A. Smits; Sliedrecht; G. J. van Steenis, Geldermalsen; J. Swagerman, Amsterdam; P. J. de Vos, Driedorp; Adr. Wiskerke, Kruiningen; afgewezen werden van deze klas acht candidaten. In totaal slaagden 36 leerlingen. De heer I. den Dekker slaagde boven dien voor het examen Frans L.O. Een andere leerling doet dit jaar het exa men Wiskunde L.O. GOES, 10 Augustus De ongeveer 1000 kinderen uit het Zeeuwse ramp gebied, die drie weken geleden naar pleeggezinnen verspreid over het ge hele land zijn vertrokken, zullen Don derdag a.s,, 12 Augustus naar huis te rugkeren. De kinderen, die in het Noorden en Oosten vah ons land hun vacantie heb ben doorgebracht zullen per extra trein naar Roosendaal worden ge bracht. Zij, die in Noord- en Zuid- Holland zijn geweest komen met trei nen van de gewone dienstregeling naar Roosendaal. Vanuit Roosendaal gaat het met ex tra bussen naar de diverse woonplaat sen. Hte ligt in de bedoeling dat de kin- deren van Schouwen en Duiveland, met uitzondering van Zierikzee met de boot van 18.15 uur te Zijpe aankomen, waarna extra bussen van de R.T.M. de kinderen naar hun woonplaatsen zul len terugbrengen. De kinderen van Zierikzee gaan in verband met het grote aantal weer via Katseveer en zullen met de boot om 19.30 uur in Zierikzee aankomen. De kinderen uit Rilland, dijke, Waarde en meenten worden hetzij regelrecht de genoemde gemeenten, dan wel Goes vervoerd. Zoals bekend heeft het Ned. Ver bond van Ver. „Pro Juventute” deze vacantie-uitzending geheel verzorgd en daarvan een film laten opnemen. Bij de heenreis is op Schouwen-DuL veland en in Roosendaal gefilmd. Op de terugreis wil men nog opnal men maken in Kruiningen. Alle bus- sen vertrekken om omstreeks 4.30 u uit Roosendaal, doch de drie busseii voor Kruiningen gaan later. Deze zullen omstreeks 7 uur op de Markt in Kruiningen aankomen. De Mu ziekvereniging „E.M.M.” zal daar voor een muzikale welkomstgroet zorgen en het geheel zal op de film worden vastgelegd. De 52 candidaten der Christ. Kweek school „De Driestar” te Krabbendijke hebben allen te Breda het onderwij- zers-examen afgelegd. Deze candidaten waren verdeeld over twee klassen, waarvan één klas vorig jaar ook al examen had gedaan; helaas toen met ongunstige resultaten. In 1949, toen het onderwijzers examen nog een geheel ander aan zien had, waren tot de school o.m. bok toegelaten leerlingen met een zeer beperkte vooropleiding. Na een voorbereidende klas te hebben door lopen, waren ze op de Kweekschool geplaatst. Deze klas heeft teleurstel lingen te boeken gehad. Hieruit blijkt wel de grote waarde van het M.U.L.O.-diploma, of een andere goe de opleiding. Van deze klas slaagden: A. Bos, Urk; P. W. Brussee, Rijns- burg; A. van Dam, Ooltgensplaat; E. van Donkersgoed, Den Hulst (O.); A. G. Flikweert, Nieuwerkerk (Zld); G. J. Overbeeke, Poortvliet; J. Rijstenbil, Scherpenisse; M. C. Schipper, Bergen op Zoom; H. Schippers, Nieuwpoort; A. Wiegersma, Oudemirdum (Fr.). Afgewezen werden uit deze klas 8 candidaten. Daar de restauratie-werk- zaamheden aan de toren te Baarland goed vorderen werd in de jongste raads vergadering breedvoerig ge sproken over de verlichting van de wijzerplaten. Besloten werd inplaats van twee nu vier wijzerpla ten te laten aanbrengen. De klokluider krijgt pensioen, daar de klok straks elec- trisch wordt geluid. Deze be langrijke man zal in de ge meente dus overbodig zal worden. De wijzerplaten zullen electrisch worden verlicht en het geheel zal de gemeente komen te staan op vier A vijfduizend gulden. De heer de Vriend kon zich niet direct met een en ander verenigen. Hij was van gedachte, dat de ver nieuwingen maar te veel kosten en hij vroeg zich af of er straks nog wel vol doende „money” zal zijn voor de noodzakelijke werken. De heer Elenbaas bracht hier tegen in, dat de ver nieuwingen noodzakelijk zijn en dat deze „in het ka der van de tijd”pasten. Tenslotte vie 1 de hamer van de voorzitter, ten teken, dat het voorstel was aan genomen. TN e achttienjarige matroos Frits Wonts en zijn 12- en U 13-jarige broertjes Piet en Kees, wonende te Bergen op Zoom hebben in de nacht van Maandag op Dinsdag een hachelijk avontuur beleefd. De jongens zijn echte waterratten en als het maar enigszins mogelijk is zitten ze op de Schelde. Van kinds af varen ze en kennen ze alle geulen in de omgeving op de prik. Maandagmorgen waren ze naar grootvader gegaan om te vragen of zij met „De Klomp”, een Staverse jol op de Schelde mochten gaan varen. Grootvader had toe gestemd, want het weer was prachtig. Er was geen -vuil tje aan de lucht, maar in de avond werden zé overvallen door een stormachtige wind, Waardoor ze de haven van Bergen op Zoom niet meer konden bereiken. Dodelijk ongerust waren de ouders naar de Havendijk gaan kij ken, doch er was geen en kel scheepje te bekennen. Nog ongeruster werden ze toen een oom kwam vertel len, dat hij de jongens om streeks zeven uur nog had gezien in de vallei tussen Tholen en Halsteren. Ook ’n uur later bevonden ze zich daar nog, zo was de volgen de mededeling. Ze zouden toen in het z.g.n. Baaisegat voor anker zijn gegaan. Het weer werd hoe langer hoe slechter en daarom werd de politie te Tholen, Wemel- dinge en andere haventjes in de buurt opgebeld. De Thoolse politie voer uit, maar kon nergens de kna pen bespeuren. Ook schip pers uit Bergen op Zoom probeerden nog buitengaats te komen, doch de golven waren zo hoog, dat ze niet MIDDELBURG, 10 Augustus. De kans is groot, dat Miniatuur Walcheren een blijvend karakter zal gaan dragen. In de door het bestuur der Stichting „Nieuw Walcheren” vanavond in de Schouwburg belegde samenkomst met de bouwers van de maquette kon uiteraard geen beslissing worden genomen deze ligt uiteindelijk bij de algemene vergadering der Stichting maar zoveel is wel gebleken, dat het overgrote gedeelte van de makers het met het bestuur eens is, dat om tal van redenen het ten zeerste te betreuren zou zijn, wanneer de Miniatuur, waaraan zoveel zorg en zovele duizenden werkuren zijn besteed, in September voorgoed zou ophouden te bestaan. Alle mede werkers zullen nog een circulaire krijgen met een formulier, waarop zij kunnen invullen, of zij al dan niet bereid zijn hun eigendom in bruikleen aan „Nieuw Walcheren” te blijven afstaan. De voorzitter der Stichting, de heer J. L. Verhagen, die de maquettebou- wers nogmaals hartelijk dankte voor al hun inspanning en vlijt, vroeg de ma kers hun objecten, die juridisch hun eigendom zijn, in bruikleen af te staan zolang dit het bestuur van „Nieuw Walcheren” geraden zal voorkomen. De gebouwen, die hun eigendom blijven, zullen geheel voor rekening der Stich ting worden onderhouden en eventueel vernieuwd met gelden uit een speciaal daarvoor te stichten fonds, waarvan de instelling mogelijk is geworden, door dat reeds 115000 betalende bezoekers de Miniatuur kwamen bekijken. Een eventueel batig saldo in de komende jaren zal worden gebruikt ter beharti ging van algemeen Walcherse belan gen. I en er op gewezen dat aan de ver- -ïthode van zilver- door middel van ziekte”. Drie woorden, die ernstige De geantwoord bleem, dat ook in Neder- zij hiervan door- land veel groter is dan jot a'j i denken. Een vraag- zij nog enige uren had- vraagstuk ernstige aandacht stuk, dat ons niet mag los- In de provincie Zeeland: tot gezworene van het waterschap^ ter- en Sir-Jansland, P. J. Hanse L nisse; tot gezworene van de poidei teren-ban-van-Schouwen, W. Capel e Haamstede. Met ingang van 1 Augustus 1954. tot gezworene van het waterschap vrije polders onder Tholen, Chr. Aertssen te Tholen; tot gezworene het waterschap Nieuw-Bommene e, van der Bijl te Zonnemaire; tot 8“''' ren. van de polder Dreischor, P. <-• ir dregt te Dreischor; tot lid van het e^ van het waterschap Stoppeldijk c re. S. de Maat te Vogelwaarde; tot gez" ne van de polder de Vier Bannen Duiveland, J. J. Stols te ZieriKzee,^ gezworene van het waterschap Baai A. J. van Nieuwenhuijzen te Ouue< uiterlijk tot het einde van het zi jaar waarin hij 70 jaar al zijn tot gezworene van het watersenap Vossemeer, B. G. Friderichs te 11 Te Heinkenszand kwam de heer A. Verhuist tot de on aangename ontdekking, dat zijn auto van binnen in brand stond. met behulp getracht het sen, maar verhinderen, met hun boten uit de haven uitbrandde. Ook kleren, die Schelfhout, konden komen. Ten einde raad requireer- de de havenmeester de kor- boot van de Gebr. van Dort. Deze boot werd van grote lichten en schijnwerpers voorzien en om twaalf uur stoomde men de haven uit. Een uur later werd het bootje ontdekt in het Bergse diep onder de gemeente Tholen. De jongens waren daar voor anker gegaan om dat het weer zo slecht werd. Groot was de vreugde van vader, die mee was uitgeva ren op jie korboot. „De Klomp” werd opgepikt en naar de haven van Bergen op Zoom gesleept, waar de moeder in doodsangst stond te wachten. De jongens hadden een angstige nacht doorgemaakt, de Regering gewend zo vertelden ze, maar ze op gewezen J waren toch niet bang ge- delgingsmethode van, zilver- weest. Frits had precies ge- meeuwen zegd wat zijn broertjes vergif ernstige bezwaren wel een zeer duidelijke ty- moesten doen en toen ze ’n medebrengt. De regering pering geven van een pro- vrij veilig plekje hadden ge- heeft hierop l Lij ïz J~t ook zij hiervan door- land het kajuitje gestuurd, drongen is en dat zij aan dit velen laten. Het is de titel van de rede, die mr F. de Groot, de directeur van de Jeugd gevangenis te Zutphen, mor genmiddag in de Hofplein- kerk te Middelburg zal hou den in de 51e algemene ver gadering van de Geref. Ver eniging voor Drankbestrij ding. Mr de Groot kan uit de praktijk spreken, want hoeveel jongens zijn er niet, die doordat zij de borrel niet kunnen laten staan, de verkeerde weg op gaan? En wanneer men constateert, dat het drankmisbruik ook in de positief-christelijke kring de laatste jaren steeds meer doorgedrongen is, dan mag, nee dan moet een dringende oproep tot be zinning klinken. „Alcohol is een grote volksvijand”, zo lezen we in het maandblad der vereniging. En met voorbeelden wordt dit aan getoond. Aan de bestrijding van die vijand gevéri de leden van deze vereniging al hun krachten en al wordt hun moeizame arbeid dan altijd nog door velen be lachelijk gemaakt, zij gaan door, omdat zij weten te handelen vanuit hun chris telijke roeping en opdracht.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2