NEDERLANDS-INDONESISCHE UNIE GELIQUIDEERD CvAnöA&qJ} 18.20 Verschil inzicht Nieuw-Guinea van over niet te overbruggen van der India aanvaardt voorstel Vandaag zal de inhoud documenten worden gepubliceerd Portugal Gistermiddag werd in Den Haag het protocol getekend Hoe cu-aZm w-aó ïlame om uur uz De stakingen in West-Duitsland De „Spanker” wordt opgeruimd De slotscène SMi S '/SNIPPER A'<< NIEUWS Minister Sunarjo: Minister Luns: a 1 Nog kans op vreedzame regeling Samenzwering in Peru ontdekt PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Conflict te Bremerhaven opgelost DE BILT ZEGT: Enkele buien gen genoemd. De verschillen van inzicht over slotrede, zijn niet te overbruggen! Nieuw-Guinea Vrees ongegrond ’s-GRAVENHAGE, 10 Augustus. De Uniebesprekingen zijn beëindigd. De Nederlands- Indonesische Unie is geliquideerd! Hedenavond om twintig minuten over zes hebben de voor zitters van de Nederlandse en Indonesische delegaties bij de besprekingen over de opheffing van het Uniestatuut, de ministers Luns en Sunarjo, hun handtekening gezet onder de op de conferentie bereikte resultaten, die zijn neergelegd in een protocol. Nog slechts twee dingen dienen er thans te geschieden: Het Nederlandse parlement moet de gesloten overeenkomst bekrachtigen en minister Luns heeft toegezegd, dat daarmee zover dat mogelijk is, de nodige spoed zal worden betracht. Het zelfde moet gebeuren door het Indonesische parlement en aldus minister Sunarjo dat zal spoedig het geval zijn, want op 17 Augustus, de onafhankelijkheidsdag van Indonesië, moet de overeenkomst zijn goedgekeurd. Hij betreurde het, dat dit van Nederlandse zijde niet het geval kan zijn. Welnu, de Indonesische regering heeft haar zin gekregen. Een wat men in Djakarta de laatste tijd pleegde te noemen „knellende band” met N ederland, is verbroken. Alleen en het siert de Nederlands regering, dat zij ondanks alles voet bij- stuk heeft gehouden: Nieuw-Guinea is buiten de besprekingen gehouden ook al is de naam van dit gebiedsdeel in enkele redevoerin- deze aangelegenheid, aldus minister Luns in zijn Moeilijke taak .Minister Luns vervolgde: „Wij we- n, dat de oplossing van het pro- ons voor een moeilijke taak r a?tste- Ongetwijfeld heeft het be- ■ken van de resultaten, welke zijn ‘eergelegd in het thans voor ons lig- Spijt 10e JAARGANG No. 2856 WOENSDAG 11 AUG. 1954 2009, sonen. dig zou hebben gemaakt aan Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord enclaves bloot staat, alsmede voor de instelling van een blokkade tegen het gebied. Eveneens zei hij, dat India steun en bescherming biedt aan ben den, die een invasie op touw zetten. LIMA, 10 Aug. Van officiële zijde is medegedeeld, dat de regering van Peru Dinsdag een samenzwering van een legergroep om een opstand te ont ketenen heeft ontdekt. De brigade-ge- neraal Ernest Raez is gearresteerd Een regeringswoordvoerder verklaar de, dat oud-premier generaal Zenón Norëga, de leiding van de samenzwe ring had. De generaal is voortvluchtig, aldus deze mededeling. tenslotte de hangende onderwerpen, die niet direct verband houden met de ontbinding van de Unie, buiten het kader van de conferentie doch tussen de beide ministers van Bui tenlandse Zaken kunnen worden be sproken. Hij verwachtte van bespre kingen van zulke kwesties tussen beide landen op normaal niveau meer resultaten, dan op deze confe rentie het geval zou kunnen zijn. ZEEUWSCH DAGBLAD overt- worden getekend voor de onafhan- van Indonesië, namelijk 17 Augus- DAT in Axel thans het de vies geldt: „In iedere wo ning de Poolse vlag”., het geen, zo deelt men ons me de, gemakkelijk uit te voe ren is. Want men koopt een stukje wit en een stukje rood crêpe papier, spelt dat voor de ramen, de witte BREMERHAVEN, 10 Aug. Het conflict tussen het gemeentebestuur van Bremerhaven en een aantal eige naars van stukjes grond is nu opgelost. De gemeente, die de grond had willen onteigenen ten behoeve van de bouw van woningen voor Amerikanen, zal nu grond tegen contante betaling kopen, en West te worden. Hij stelde India verantwoordelijk voor de permanente bedreiging, waaraan de bevolking der Tijdens noodweer is gistermorgen op het IJsselmeer een bejaarde schipper van de botter „Kampen 11” overboord geslagen en verdronken. De schipper besloot niet te gaan vissen en wilde terugkeren. Vlak bij de Ketelmond kreeg hij een harde klap van de giek en sloeg overboord. Om zes uur gis teravond is tijdens een hevig onweer een 40-jarige bewoner van het eiland Texel, die met zijn hond liep te wande.- len, door de bliksem getroffen en ge dood. Zijn vader, die 20 meter verder op stond te schuilen, zag het ongeluk gebeuren. De stoffelijke overschotten van twee Nederlandse padvinders uit Wierden, die in de Ems bij Lingen in Duitsland zijn verdronken, zijn thans gevonden, In een der nauwe straten in het centrum van Den Haag is een felle brand uitgebroken in een kunst handel. Vermoedelijk is de brand ont staan toen schilders bezig waren aan de achterzijde van het gebouw, verf af te branden. Een brand van nog gro ter omvang heeft gewoed in een deken- fabriek te Delden. De afdeling waar lompen worden gescheurd en gerei nigd werd geheel in de as gelegd. Vele machines gingen verloren. Bij een scheepsongeluk in India zijn een der tigtal mensen verdronken. Het vaar tuig stootte op een voorwerp onder wa ter en helde plotseling sterk over, waardoor een aantal passagiers over boord sloeg. „Indien wij hier en daar, aldus minister Sunarjo, in het bijzonder bij de financieel-economische para graaf wat langer zijn blijven staan dan wij zelf ge wild hadden, dan is het hieruit te verklaren, dat wij, als een nieuwe staat ons vrij nationaal bestaan, uit gedrukt in termen als „onafhankelijkheid”, „souve- reiniteit” en „eigen nationale wetgeving”, in een nieuwe overeenkomst neergelegd wilden zien, zon der ook maar een ogenblik uit het oog te verliezen, dat behalve met redelijke erkenning van de Neder landse belangen in Indonesië, in deze tijd van inter dependentie tussen de volkeren de waarde van het internationale samenleven, zoals is vastgelegd in het internationale recht, te willen onderschatten. Hij juichte het in alle opzichten toe, dat de eenkomst kon kelijkheidsdag tus. BONN, 10 Aug. De stakingen in West-Duitsland zijn voor bondskanse lier Adenauer aanleiding geweest de leiders van de regeringspartijen bijeen te roepen. De bijeenkomst zou in de tweede helft van deze week te Bueh ler hoehe in het Zwarte Woud worden gehouden. Dit besluit zou zijn genomen, omdat de regering vreest, dat de stakingen steeds meer een politiek karakter gaan dragen. De voorzitter van de tot de regerings coalitie behorende vrije democratische partij, dr Thomas Dehler, heeft Dins dag verklaard het standpunt van Adenauer, dat de bondsregering offi cieel niet kan ingrijpen in de loonge- schillen, niet te delen. Door het stand punt van Adenauer zou men aan een o klein aantal personen de beslissing kent, dat een bijdrage is geleverd ter-, over economische ordening en politiek Oost en West. In dit verband lioenen sociaal zwakkeren zou zo in Het is warm geweest, ontzèttend warm, zó warm, dat de paarden zich zorgen begonnen te maken over een eventuele zonnesteek, maar dat was allemaal inRomeOf had U gedacht, dat het in Nederland was? Kom nouGelukkig hadden de Romeinse aapjeskoetsiers voor hun dieren al gauw een middel tegen zonnesteek gevonden. Een behoorlijke krant, wat de afmetingen betreft dan, met een paar gaten voor de oren, was een afdoend middel voor het paard en een zakdoek deed de „baas” het hoofd koelhouden terwijl hij wachtte op een of andere vreemdeling, die iets voelen zou voor een attractieve rit door Rome per „carozella”. Op de achtergrond de be faamde St. Pietersbasiliek. Minister Luns begon zijn slotrede met te wijzen op de ongebruikelijke gang van zaken tijdens de gevoerde be sprekingen. De resultaten waren vol gens de minister vooral te danken aan de vele informele bijeenkomsten, zowel Van de delegaties als van een aantal delegatieleden. Het wisselvallige kaarkter werd ver oorzaakt door de onverwachte inter ruptie op 24 Juli, toen bleek, dat de Indonesische regering haar goedkeu ring nog niet kon hechten aan het pro tocol, dat toen ter tekening gereed lag. De resultaten konden worden be reikt, zo vervolgde minister Luns, dank zij het bij Uw en bij onze delegatie aanwezig gebleken besef, dat het over- *eg niet mocht mislukken. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezeiinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. Na te hebben gezegd, dat de Neder landse regering zich voorstelt het pro tocol zo spoedig mogelijk aan de Sta- ten-Generaal ter goedkeuring voor te leggen, besloot minister Luns met de wens, dat de nieuwe grondslag, die thans is gelegd voor de betrekkingen tussen beide landen, mag leiden tot groeiend wederzijds begrip en lang durige vriendschap tussen Nederland en Indonesië. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Nnordstr. 35. Tel. administratie inna Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes maken wij melding van het feit, dat door de tekening van een protocol in Den Haag een eind is gekomen aan de verhouding tus sen Nederland en Indonesië, zo als die was neergelegd in het sinds 1949 van kracht geworden Uniestatuut. Opnieuw zijn de banden, die ons land nog aan Indonesië bin den, losser geworden. HOEK VAN HOLLAND, 10 Aug. De besprekingen tussen reders, assura deuren, ingenieurs van Rijkswaterstaat en adviserende deskundigen hebben er hedenmiddag toe geleid, dat de Britse reders het hopeloze van de toestand van de „Spanker” inziende het schip hebben geabandonneerd. Dit heeft er toe geleid dat de Staat der Nederlan den volgens de bepalingen van de z.g. wrakkenwet de beschikking over het schip heeft genomen. Er zal nu door Rijkswaterstaat op korte termijn een inschrijving worden gehouden voor de berging van het wrak. Deze berging zal in gedeelten moeten geschieden, volgens richtlijnen, door Waterstaat aan te geven. Volgens deskundigen is er inderdaad haast bij het karwei, om dat het achterschip van de „Spanker”, dat zich aan de zijde van de Nieuwe Waterweg bevindt, hoe langer hoe meer neiging tot zakken vertoont. Wel is het voorschip daardoor mede iets omhoog gegaan, zodat men daar onder de kiel door kan kijken, maar onder de huidi ge stormachtige weersomstandigheden is door midden breken van het casco lang niet uitgesloten, vooral daar de machines, die een ontzaglijk gewicht hebben, zich juist aan de achterkant bevinden. Vermoedelijk zal men dan ook eerst beginnen met het slopen van deze machines en alles wat aan die kant zwaarte heeft, teneinde het breekproces zoveel mogelijk tegen te houden DE BILT, 10 Aug. Wisselende be wolking met enkele buien. Vrij krach tige tot matige Westelijke wind. Wei nig verandering m tempeiaiuur. DAT de raad van Vlissin gen gisteravond besloten heeft een bedrag van 12.500 a fonds perdu beschikbaar te stellen voor de woning bouwvereniging „Gemeen schappelijk Belang” ten be hoeve van de bouw van 41 woningen aan de Hendrik straat en de Gravenstraat. Haag, een zoon van de ac teur en v oordrachtkunste- naar Jo Sternheim. De heer Sternheim is 34 jaar. Hij was gedurende vele jaren ver bonden aan de Stichting To- neel-Coordinatie te Den Haag. baan boven, en als dan ’s avonds in de kamer de lamp brandt krijgt men een aardig effect. DAT de kwartiermeester van Koning Haakon gisteren de burgemeester van Stave- nisse heeft bezocht. Bij de familie Moerland heeft hij vervolgens een gesprek ge voerd over hun belevenissen in de rampdagen. DAT op verzoek van de Rijkspolitie van Renesse de recherche te Bergen op Zoom een zekere N. heeft aangehouden, die zich schul- Daartoe gedwongen door een rede van minister Sunarjo, uitgesproken op 6 Juli j.l., wijdde minister Luns ver volgens een deel van zijn rede aan de awestie-Nieuw-Guinea. „De Nederlandse regering, aldus de Minister, kan het door U tot haar ge richte formele protest niet aanvaarden, he Nederlandse regering heeft reeds in naar antwoordnota van 14 April j.l. ouidelijlt te kennen gegeven, dat zij de status van Nieuw-Guinea niet kon ac- Opteren als punt van bespreking in de Verhandelingen, mede omdat er ter- toke een niet te overbruggen verschil van mening bestaat. Het is derhalve niet juist, zo ver volgde de minister, te stellen, gelijk U Uw rede deed, dat eerst ter confe- e zou zijn gebleken, dat de Neder- no/ regering niet bereid is met de Publiek Indonesië over de status van i. eu'v'Guinea te spreken. Evenmin zicht e Noderlandse regering in dit op- w l eenzijdig handelen worden ver- rin en’ aan&ez*en He Indonesische rege lt reeds voor de aanvang van de /erentie op de hoogte was van het torlandse standpunt”. DAT de heer J. J. Gerrit sen te Middelburg op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als secretaris van de Z.V.U. en dat als zijn op volger is benoemd de heer A. A. Sternheim te Den „Indien wij thans het bereikte resultaat, zoals dit ia het ontwerp-protocol en de daarbij behorende briefwisseling is vastgelegd, nader bezien, dan con stateer ik, aldus minister Luns in zijn slotrede, dat onze delegaties tot overeenstemming zijn gekomen omtrent het regelen van de Nederlands-Indonesische betrekkingen door middel van normale internationale overeenkomsten. Het Uniestatuut en een drietal aan het Statuut ge hechte overeenkomsten zullen vervallen. Gelijk te verwachten was heeft het vinden van een, beide partijen bevredigende, oplossing voor de regeling der financieel-economische betrekkingen veel tijd en moeite gekost. De minister gaf als zijn mening te kennen, dat de Nederlandse regering bij deze onderhandelingen de Indonesische delegatie in haar wensen wel zeer ver tegemoet is gekomen. ’s-GRAVENHAGE, 10 Aug. Nadat .hedenmorgen tijdens een onderhoud tussen de voorzitters van de beide de legaties, de ministers Luns en Sunarjo, de laatste kwesties waren opgelost, kwamen de voltallige delegaties om vijf uur in formele zitting bijeen. Na de redevoeringen begonnen de ministers om tien minuten voor half zeven met het zetten van hun hand tekeningen onder de documenten. Deze bestonden uit een protocol, een brief van minister Luns aan minister Sunar jo en een brief van minister Sunarjo aan minister Luns. De ministers zetten twaalf handtekeningen. Alle documen ten zijn gesteld in het Nederlands, In donesische en Engels, die gelijke kracht hebben. De tekst zal heden, Woensdag, worden gepubliceerd. Het eerste deel van deze slotvergadering was besloten. Op het moment, dat met de onderte kening begonnen werd, kwamen tien tallen fotografen, cineasten en camera mannen van de televisie in actie en de zaal baadde in een zee van licht. Na de ondertekening wisselden beide voor zitters een handdruk. De slotscene was daarmee ten einde. NIEUW DELHI, 10 Augustus. De regering van India heeft bekend ge maakt, dat zij het Portugese voorstel om door onpartijdige waarnemers een onderzoek te laten instellen naar de toestand in de Porugese bezittingen in Voor-Indië, heeft aanvaard. In de antwoordnota verzoekt de Indiase regering Portugal onmiddellijk vertegenwoordigers aan te wijzen om het plan met Indiase afgevaardigden uit te werken. De Portugese autoriteiten hebben in middels gelast, dat alle Indiërs het ge bied rond Goa moeten verlaten. Allen, die geen verblijfsvergunning hebben, dienen binnen 24 uur te zijn vertrok ken. Door deze maatregel zouden vele duizenden zijn getroffen. De Portugezen hebben in de enclave 10.000 militairen geconcentreerd en versterkingen zijn nog onderweg. RADIOREDE De Portugese eerste minister, dr Sa lazar heeft vandaag een radiorede ge houden en is daarbij opnieuw opgeko men voor het recht van het land be zittingen te hebben in India. Hij zei, dat de Portugese bezitting in India een eigen cultuur en beschaving had en er in geslaagd was, een brug tussen Oost Minister Sunarjo bracht namens de Indonesische delegatie dank aan de Ne derlandse delegatie voor de wijze, waarop men de besprekingen heeft gevoerd. Hij zei, dat de vrees, dat de ontbin ding van de Unie, zozeer door het In donesische volk begeerd, geconditio neerd zou worden in deze zin, dat zulks dan in strijd zou komen met het fun damenteel recht van zelfbeschikking, gelukkig ongegrond is gebleken. De Indonesische minister besprak vervolgens de waarde, die hij hecht aan de plaats, van nieuwe staten, zoals Indonesië, in de rij van vrije, doch samenwerkende volken en hij achtte het noodzakelijk, dat die vrijheid er kend wordt in dezelfde mate, zoals an dere oude staten zo lang reeds dit voorrecht genieten. Het stemde hem tot vreugde, dat Het is nog geen vijf jaar geleden het was op 2 November 1949 dat in de Ridderzaal in Den Haag de beide delegaties hun handtekening zetten onder een ontwerp-Uniestatuut, waarin beide landen verklaarden, dat zij hadden besloten op basis van vrijwilligheid, gelijkheid en volledige onaf hankelijkheid een vriendschappelijke samenwerking tot stand te brengen tot verwezenlijking van de toekomstige samenwerking in het leven te roepen de Nederlands-Indonesische Unie. In dit Statuut werden de grondslagen gelegd voor hun onderlinge verhouding als onafhankelijke en souvereine staten. Tevens werd bepaald, dat niets in dit Statuut aldus mocht worden uitgelegd, dat enig daarin niet genoemd gebied, waaraan de beide deelgenoten in de toekomst de behoefte mochten gevoelen, zou zijn uitgesloten. gende protocol en de daarbij beho rende briefwisseling, grote inspan ning gekost”. Hij herinnerde er aan, dat er momenten zijn geweest, waar op het leek of de standpunten niet tot elkaar te brengen zouden zijn. Het stemde hem dan ook tot voldoe ning, dat het toch nog zover geko men is, dat algehele overeenstem ming werd bereikt. Een aantal onderwerpen, zoals de behandeling der in Indonesië van hun vrijheid beroofde Nederlanders en het vraagstuk van de hier te lande tijde lijk verblijvende Ambonezen, is buiten het kader der conferentie gebleven, doch hierover is tussen de delegatie voorzitters wel van gedachten gewis seld. Minister Luns sprak in dit ver band de hoop uit, dat beide problemen door toedoen van minister Sunarjo tot een oplossing zullen worden gebracht. oplichterij. DAT gistermiddag het paard van de heer F. de Jonge te Lewedorp dat voor een driewieler stond gespan nen op hol sloeg, schrikkend van een vrachtauto die pas seerde. Het dier kwam met de kar in de sloot terecht doch de voerman kon er nog net tijdig af springen. DAT het in de bedoeling ligt op het kerkplein te Ka- pelle tijdens de komende braderiedagen een groot fruitmozaiek op te stellen. Het speet minister Sunarjo, dat Ne derland niet bereid was over de status van Nieuw-Guinea te spreken. Het een zijdig handelen van Nederlandse zijde, aldus de minister, is bedoeld als te slaan op de gehele houding van,Neder land met betrekking tot Nieuw-Guinea, om verder over dit gebied van Indo nesië volledig te willen beschikken met algehele afwijzing van besprekingen met ons over de souvereiniteit van dit gebied, dat rechtens (naar onze me ning, zo voegde hij daaraan toe), aan Indonesië toebehoort en dat dus een integrerend deel van Indonesië is. Op deze houding van Nederland is ons for meel protest gericht en wij handhaven dit dan ook onverkort. Tenslotte wees hij er op, dat het jammer is, dat het Nederlandse parle ment niet op zo korfe termijn, als door Indonesië wel gewenst werd geacht, het protocol kan goedkeuren. Hij zei, dat de ontbinding van de Unie bete- vermindering van de spanningen tus- laten, aldus Dehler. Het lot van mil- sen - noemde minister Sunarjo het besluit handen liggen van de kleine groep per- van verreikende betekenis.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1