INDUSTRIËLE CRISIS IN WEST-DUITSLAND Eisen loonsverhoging hopen zich voor op reeds 300.000 stakers waarnemers Spanker” op de Noorderpier reddeloos verloren Portugal vraagt onderzoek door neutrale C.vanöAaqJ) UNIEBESPREKINGEN NOG DEZE WEEK TEN EINDE m weer Koning Haakon vertrokken Bergbeklimmers worden vermist Nederlandse hulp alsnog aanvaard Columbiaans vliegtuig verongelukt Geladen sfeer Marokko Noord-Europa „Beneluxt” „Moerdijk-operatie” uitgesteld /SNIPPER A k 1A NIEUWS^4 te Politie is voorbereid op ongeregeldheden India antwoordt Engeland Vlot slepen is onmogelijk, maar bergen gaat ook moeilijk Eenstemmigheid over nieuw protocol bereikt PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zo lek als een mandje ff In enkele regels melden wij nog Eist beklimming van Mont Blanc opnieuw slachtoffers? Nieuw besluit der Hongaarse regering Alle dertig inzittenden omgekomen DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking Gevechten in een der enclaves Kindje in een korstje brood gestikt GEVECHTEN? In Den Haag boekte men goede voortgang r.l ïs^'' Ji 7^0 7'?^ ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2855 DINSDAG 10 AUG. 1954 2009, Djakarta zal een Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord een nieuwe raad van arbitrage wordt ingesteld, welks beslissing voor beide partijen bindend zou moeten zijn. Maar van bevoegde stakerszijde is inmiddels medegedeeld, dat dit voorstel zal wor den verworpen. De nieuw benoemde Franse Resident-Generaal in Marokko heeft de be grafenis van de slachtoffers van de ongeregeldheden te Port Lyauty bij gewoond. Vele hoge Franse autoriteiten woonden met de Resident-Generaal, Lacoste de plechtigheden bij. Midden achter de kist de Resident-Generaal. OSLO, 9 Aug. Koning Haakon van Noorwegen is vanavond uit Oslo ver trokken aan boord van het koninklijke jacht „Norge”, dat hem voor het staat- siebezoek naar Nederland brengt. Het jacht wordt Donderdag tegen het middaguur in Amsterdam verwacht. Twee torpedobootjagers, de „Oslo” en „Stavanger” zullen het vaartuig vanaf het Oslofjord begeleiden. WENEN, 9 Aug. Naar uit be trouwbare bron wordt vernomen is de Hongaarse regering teruggekomen op haar besluit van vorige week om een aanbod van 50.000,van de Neder landse regering als hulp voor de slacht offers van de overstromingen van de Donau, af te wijzen. De Hongaarse minister van Buiten landse Zaken zou Zaterdag de Neder landse gezant in Boedapest van het nieuwe besluit van de regering op de hoogte gesteld hebben. In het Hongaarse antwoord aan Nederland zou gezegd worden, dat „bij nader inzien” Hongarije het Ne derlandse aanbod wilde aanvaarden en er „ruime bekendheid” aan zal geven. Het land zou de voorkeur ge ven aan geldelijke hulp boven hulp in natura. Tot dusver is in de Hongaarse pers geen melding gemaakt van het Ne derlandse aanbod, evenmin als van het besluit van de Amerikaanse re gering hulp te verlenen aan commu nistische landen, die door overstro mingen werden geteisterd. raadhuis een podium wor den gebouwd waarop tijdens de komende feestdagen de muziekcorpsen de wangen bol zullen blazen. De Axel aars wachten vol belangstel ling of er daarna een nieuwe tent zal komen. ongeveer 200 per 100 liter Scheldewater en het aantal grote en rijpe larven neemt snel toe. LISSABON, 9 Aug. Een Constel lation van de Columbiaanse Lucht vaartmaatschappij „Avancia”, die op weg was van Hamburg naar Bogota, is Maandagmorgen, kort nadat het van het vliegveld Lajes op de Azoren was opgestegen, tegen een berg gevlogen. Het was op dat moment zeer mistig. Reddingsploegen hebben geen overle venden gevonden. Er bevonden zich 21 passagiers en een bemanning van 9 le den aan boord. DE BILT, 9 Aug. Wisselende be wolking met enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde Zuidwestelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. electriciteit. Ook zal, naar men verwacht, houden vergadering behandeld, een belangrijk rapport inzake het instel- - len van een douane-unie ter sprake ko- men. DAT het gemeentebestuur van Axel gisteren korte met ten heeft gemaakt met de zestig jaar oude en dubbel versleten muziektent op de markt. De sta-in-de-weg is gesloopt en nu zal voor het se sleutel toegang hebben verschaft. goed resultaat naar kunnen terugkeren. De Nederlandse minister van Justi tie, mr Donker, deelde na afloop van de besprekingen, die twee en half uur hadden geduurd, mee, dat het sedert vorige week Woensdag hervatte over leg „bepaald niet vruchteloos” is ge weest. Minister Donker zei, dat op de bijeenkomst van hedenmorgen goede voortgang was gemaakt en dat het ge sprek heeft geleid tot een „afgerond geheel”. De minister zei eveneens goe de hoop te hebben, dat de conferentie deze week zal kunnen worden beëin digd. De werkvergadering van heden werd van Nederlandse zijde bij gewoond door minister Donker, mr Blom en mr Schurmann. Van Indonesische zijde waren aanwezig minister Yamin, mi nister Iskaq en prof. Supomo. Naar wij nader vernemen heeft het Nederlandse kabinet de resultaten van de Uniebesprekingen in een heden ge- zal in Middelburg tijdens een daartoe door de Stichting „Nieuw Walcheren” belegde bijeenkomst met de bouwers van Miniatuur Walcheren worden gesproken over de mogelijkheid om al dan niet een permanent karakter te geven aan dit bijzonder stuk werk, dat reeds meer dan 100.000 bezoekers heeft getrokken. afvoerbuizen verder een weg zocht. Met koolzuursneeuw- apparaten wist men de vlammen te doven. DAT dr Korringa, nu de temperatuur van het Schel dewater boven 18 graden is gestegen, een matige broed- val verwacht. Het aantal oesterlarven bedraagt nog Het is echter zo goed als zeker, dat tot abandonneren besloten zal worden. Vanmiddag zijn assuradeuren bij lage waterstand aan boord geklommen in gezelschap van leden der Rijkspolitie en de directie van V. d. Taks Bergings bedrijf. Na enkele uren' van beraad was men vrijwel unaniem van mening, dat het schip reddeloos verloren is en alleen in stukken geborgen kan wor den. Wanneer dit moet gebeuren door met auto’s het schroot over de pier te vervoeren, wordt het een werkje, dat vele weken in beslag kan nemen, zeker als het weer zo grillig blijft. En aan gezien we al Augustus schrijven, zal de Rijkswaterstaat er op aandringen, dat het schip zo spoedig mogelijk ver dwijnt, opdat de schade aan de pier voor de herfst hersteld kan zijn. Mis schien dat de nieuwe dag ons in dit op zicht weer iets wijzer zal maken. Over de oorzaak van het vastlopen van de „Spanker” gaan allerlei ge ruchten, die zeker niet van waarheid ontbloot zijn. In de eerste plaats zijn er grote navigatiefouten gemaakt, waardoor het schip geheel verkeerd in de monding van de Waterweg kwam te liggen en speelbal van de krachtige wind werd. Maar ook schijnt de bemanning niet geheel nuchter te zijn geweest, althans niet toen men Zondagmorgen van boord ging. DAT gisteravond de brand weer van Bergen op Zoom met groot materiaal is uit gerukt om een brand te be strijden in de ijs- en eetsa lon van de heer C. aan de Bosstraat, waar de vlam in een grote ketel met vet was geslagen en het vuur door en in de stalen huid lopen van boven tot onder, midscheeps. Een ervan ligt pal onder de brug. Licht overhellend naar bakboord rust het middenschip op de basaltblokken, die de uiterste punt van de Noorder pier vormen. Hier wordt het casco kennelijk opgelicht, terwijl voor- en achtersteven bij eb neiging tot zakken vertonen. Daar waar de kiel over de keien heen is geschuurd, is de huid fi naal opengereten. In de ruimen, die leeg zijn, rijst en daalt het zeewater met het getij. AMSTERDAM, 9 Aug. Vanmiddag heeft de 3-jarige Rika H. te Amster dam tijdens het eten een korstje brood in de keel gekregen. Toen de moeder het stukje uit de keel had gehaald, bleek het kind reeds te zijn overleden. Met zuurstofapparaten heeft de G.G. en G.D. nog getracht de levensgeesten op te wekken. Het lijkje is naar het Wil- helminagasthuis overgebracht. duidt er op, dat er in dit gebied ge vechten worden geleverd. DE BRITSE NOTA India heeft in zijn antwoord op de Britse nota inzake de Portugese neder zettingen verklaard, dat de Britse re gering „ten aanzien van de werkelijke feiten betreffende het Indiaas-Portu- gese geschil dwaalt”. - Voorts werd gezegd, dat India vast- Ge winkel is gelegen aan de besloten is de kwestie op vreedzame wijze te regelen. DAT, terwijl de eigenaar met zijn gezin naar Koude- kerke was, inbrekers Zondag zijn binnengedrongen in de fotohandel van de heer M. Segers te Bergen op Zoom. Een Amerikaanse congrescommissie heeft Maandag aanbevolen, dat de V.S. tot overeenstemming met niet-commu- nistische landen komen over het af breken van diplomatieke en handels- betrekkingen met communistische re geringen. Dit voorstel maakte deel uit van een reeks „aanbevelingen voor het winnen van de koude oorlog”. voor iets bijzonders is. De „Spanker” ligt nu van de zeekant uit aan twee zijden verankerd. Men heeft deze maatregel genomen om zo veel als doenlijk te voorkomen, dat de tragedie van de „Faustus” zich her haalt. Wel zal de wind vermoedelijk in het Zuidwesten blijven „zitten”, maar men kan toch nooit weten. Zo hoopt men te kunnen voorkomen, dat deze verveloze en hulpeloze kolos het lot van de „Faustus” gaat delen en een nog groter probleem wordt, dan het schip nu reeds is. SCHEUREN Al is er geen gevaar meer voor enig levend wezen aan boord de kapitein heeft vanavond als laatste het schip verlaten gevaar voor de Nieuwe Waterweg blijft er niettemin bestaan. Twee plooien aan stuur boordzijde dus de kant, die van landzijde af zichtbaar is wijzen er op, dat door midden breken van het schip niet uitgesloten is. Deze plooi- DAT gisteravond te Yer- seke de „Vervoex” na een algemene vergadering heeft besloten het bedrijfschap voor 'visserijproducten voor te stellen voor het a.s. sei zoen de volgende exportprij zen voor oesters vast te stel len: 430 per duizend stuks voor de 60; 360 voor de 50; 290 voor de 40; 225 voor de 30; 160 voor de 20 en 110 voor de 10. Men kwam tot dit besluit aangezien men van mening is dat de exportprijzen de laatste jaren niet aangepast zijn aan de steeds hoger wordende pioductiekosten. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. qn Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: vüssingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 9009 Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes DAT gisterochtend te Le- wedorp de elfjarige J. de H. bij Café v. d. Dries met zijn fiets tegen een paal is ge reden, waardoor hij een le lijke val maakte en aan het hoofd werd gewond. Dokter Kievit hechtte de wond. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezeiinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. RABAT, 9 Aug. Hoewel er in heel Marokko een geladen sfeer hangt, is het vandaag in dit gebied toch betrek kelijk rustig geweest. Incidenten wor den niet gemeld. Inmiddels is komen vast te staan, dat bij de ongeregeldheden van het afge lopen weekeinde 15 mensen zijn omge komen en tientallen werden gewond. Duizenden tot de tanden gewapende Berbers zijn vandaag Rabat binnenge drongen om hun aanhankelijkheid aan de sultan te betuigen. Het waren de Berbers, die met behulp van de Pasja van Marrakesj vorig jaar de tegen woordige sultan aan de macht brach ten, nadat sultan Ben Joessoef door de Fransen was verbannen. Aangezien het juist een jaar geleden is, dat dit alles gebeurde is men er verre van gerust op, dat het rustig zal blijven. FRANKFORT, 9 Augustus. Meer dan vier millioen arbeiders be dreigen West-Duitsland met zijn ergste industriële crisis sinds het einde van de oorlog. Zij eisen loonsverhogingen variërend van zes tot vijftig procent. Minstens 300.000 zijn reeds in staking en de politie is in be reidheid gebracht met het oog op eventuele gewelddaden. In Hamburg staken veertienduizend arbeiders van vervoers-, gas- en waterbedrijven al sinds het midden van de vorige week. Zij hebben het compromisaanbod van het gemeentebestuur verworpen. De arbeiders hebben gedreigd met „gevechtsmaatregelen” als zij van- aan de bondsregering en aan gemeenteraden in het nieuwe onderhandelingen niet ingewilligd krijgen. werk te hervatten door loonsverhogin gen van drie tot tien pfennig toe te staan. De Beierse minister van Arbeid heeft een nieuw compromisvoorstel aan de vakbonden en werkgevers voorgelegd. De industriëlen zeggen, dat de loon eisen meer uit politieke dan uit econo mische overwegingen zijn gesteld, maar Walter Freitag, leider van het verbond van vakverenigingen, spreekt deze be wering tegen en zegt, dat de werkge vers een gemeenschappelijk front met de regering vormen om geen loonsver hogingen te geven. Het gemeentebestuur van Hamburg heeft later voorgesteld, dat de stakers onmiddellijk aan het werk gaan en dat Wouwse-straat, tegenover de wacht van het hospitaal. Een buurtbewoner, die de win keldeur geopend vond, waar schuwde een broer van de eigenaar en deze haalde de politie erbij. De kassa was opengebroken en in het woonhuis boven de winkel was een geldkist geforceerd. De dieven bleken verdwe nen te zijn met een buit die duizenden guldens moet be dragen, doch zij hadden kostbare fototoestellen en ander materiaal laten staan. Zij moeten zich met een val- OSLO, 9 Aug. Te Oslo begint vandaag de tweede zitting van de Noorse raad, waaraan 53 volksvertegenwoordigers uit Denemarken, Ijsland, Noorwegen en Zweden deelnemen. Finland, dat geen lid van de raad is, heeft waarnemers gezon den. Op de bijeenkomst, die tien dagen zal duren, zullen o.m. plannen worden be sproken voor nauwere economische sa menwerking tussen de vier landen. Zo staan op de agenda het vraagstuk van het vestigen van een gemeenschappelijke Noordse markt en de uitvoer van in Noorwegen door waterkracht opgewekte daag hun verzoek gehele land om In Beieren hebben vandaag 200.000 metaalbewerkers het werk neerge legd. Zij veroorzaken daarmee naar schatting een productieverlies van zes millioen mark. Hun werkgevers hebben gezegd, dat zij ieder zullen ontslaan die Donderdag niet op het werk terug is. De politieverloven in München zijn ingetrokken. Ongeveer 900.000 metaalbewerkers in het Ruhrgebied hebben tien pfennig per uur loonsverhoging gevraagd en metaalbewerkers in Rijnland-Palts hebben zich bij hen aangesloten. De bond van arbeiders in de ver voers- en openbare nutsbedrijven heeft in Duisburg het looncontract geannu leerd en hoger loon geëist voor zijn le den bij de binnenvaart. IN BEIEREN De politie verwacht ongeregeldheden in enkele Beierse steden. De staking in Beieren was vanmiddag in sommige districten volledig, maar elders meld den zich de arbeiders in grote getale op het werk De metaalbewerkers eisen een ver hoging van het basisloon van twaalf pfennig per uur en twaalf procent loonsverhoging voor salaristrekkenden. Verscheidene werkgevers brachten hun arbeiders er vanochtend toe het WAT NU? Vanavond werd in Hoek van Holland de inspecteur van de Britse rederij uit New Castle verwacht. Het zal te laat zijn om dan nog op inspectie te gaan, doch morgen, bij daglicht, zal hij zich van de situatie op de hoogte kunnen stellen. ’s-GRAVENHAGE, 10 Aug. Het transport van de derde overspanning van de nieuwe Moerdijkbrug van Dor drecht naar het Hollands Diep is gis teren goed verlopen, maar de opnieuw slechter geworden weersomstandighe den maken het onmogelijk vandaag de oude overspanning uit te varen en de nieuwe in de brug te plaatsen. De aangekondigde stremmingen in het treinverkeer over de Moerdijkbrug zullen dus ook nu niet doorgaan, en de treindienst tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe zal op heden normaal vol gens de dienstregeling worden uitge voerd. CHAMONIX, 9 Aug. Men vreest te Chamonix in de Franse Alpen, dat een groep van negen Zwitserse bergbe klimmers bij de top van de Mont Blanc is omgekomen. De negen Zwitsers wa ren Zaterdagochtend vertrokken en zouden Zondagavond terugkomen. Vier Zwitsers zijn Maandagochtend op weg gegaan om het vermiste negen tal te zoeken, ’s Avonds gaven zij met vuurpijlen te kennen, dat zij hulp no dig hadden. Een Franse reddingsploeg zou bij het aanbreken van de dag ver- 'trekken. Door de slechte weersomstan digheden was het niet mogelijk direct op weg te gaan. Berggidsen te Chamonix zeiden, dat zij ook ernstig bezorgd zijn over het lot van drie andere groepen berg beklimmers, die eveneens Zondag avond niet zijn teruggekeerd. Deze drie groepen tellen samen zeven man. Naar wij vernemen zijn dit al len Fransen. Er bestaat nog een kans, dat allen door het slechte weer van de afgelopen dagen zijn opge houden. USSABON, 9 Augustus. Teneinde “n nieuw conflict in het Oosten te Inn- °men *te Portugese regering 2 ,a en andere belanghebbende lan- 0 1 vo°r, dat neutrale waarnemers een d- „rzaek instellen aan de grenzen van zo i se.se bezittingen in Voor-Indië, s te Lissabon bekendgemaakt. e6jn no*-a> die Zendag in Nieuw aan j hoofdstad van India werd verf t °°en’ en waarin dit voorstel is at’ wordt gevraagd de waarne- hedo °F Augustus hun werkzaam- tum F te Jaten beginnen. Op deze da- van WoF.of. n-l. een actie van de zijde „vrijwilligers” uit India verwacht. Nip,'1 betrouwbare Portugese bron te PnrfW btelhi wordt vernomen, dat Va„qugese Politiestrijdkrachten Sel Avpii'u de Portugese enclave Nagar 11 hebben heroverd. Dit bericht - Acht leiders van de Britse Labour- partij onder leiding van oud-premier Clement Attlee zijn gisteren per vlieg tuig naar Zweden vertrokken. Zij zijn op weg naar communistisch China, daartoe uitgenodigd door de regering van Peking. Zij zullen in September ook nog een bezoek brengen aan Aus tralië. Tot de groep behoort ook de lei der van de linkervleugel in de partij, Bevan. Ongeveer 20 Japanse ultra- nationalisten zijn Maandag in het ge bouw van de Sowjetrussische missie te Tokio binnengedrongen. Zij weigerden weg te gaan, maar werden door de po litie verwijderd. Zij wilden er bij de Russen op aandringen naar hun land terug te keren. Een groep transport eenheden van de Amerikaanse marine is in Haiphong aangekomen. Volgens een woordvoerder van het Franse op perbevel in Indo-China zullen zij hel pen bij de e .’acuatie van burgers uit bet gebied van Hanoi. Het Tubbergse gemeenteraadslid E. J. Haverkort is gistermiddag door een schot hagel do delijk getroffen. Het ongeval gebeurde tijdens vogelschietwedstrijden. Door ongelukkige manoeuvre van een der schutters ging een geweer ontijdig Het schot trof het raadslid in de buik. Twee dames en twee heren uit Muiden hebben gisteravond een hache lijk avontuur beleefd, toen ze met een motorbootje op het Buiten-IJ voeren. u?or de hoge golven en de hevige wind geraakte men in moeilijkheden. Juist op tijd kon het vaartuigje door een Passerend motorschip op sleeptouw worden genomen en veilig binnenge- HOEK VAN HOLLAND, 9 Augustus. Het Britse m s. „Spanker”, dat Zaterdagavond laat op de Noorderpier bij Hoek van Holland aan de grond liep, is reddeloos verloren. Het vaartuig lekt als een mandje en er schijnt geen behouden meer aan. Maar wat dan? zo vraag men zich momenteel af. Het schip vlot slepen zou betekenen, dat de in 1936 gebouwde kolenschuit volloopt en wellicht in de monding van de Nieuwe Waterweg zou zinken met alle gevolgen van dien voor de scheepvaart. Maar bergen zal ook moeilijk gaan. Het zou theoretisch mogelijk zijn het schip op de pier te slopen en als schroot af te voeren. Maar de pier is alleen bij goed weer met auto’s te berijden. Goed weer, men zou haast weer sarcastisch gaan vragen, wat dat toch wel ’s-GRAVENHAGE, 9 Augustus. Naar wij van de woordvoerder van de Nederlandse delegatie bij de Uniebesprekingen vernemen, zijïi de werkgroepen het eens geworden over de nieuwe teksten van het protocol en de daarbij behorende briefwisseling. Aangezien echter van Indonesische zijde nog een nieuwe toevoeging aan de briefwisseling is voorgesteld, moet hieromtrent echter alsnog de goedkeuring van de Nederlandse regering worden gevraagd. Is deze verkregen, dan valt volgens de woordvoerder van de Neder- landse delegatie te verwachten, dat de delegaties zeer spoedig tot for malisering van de bereikte resultaten zullen kunnen overgaan. Verwacht wordt dan ook, dat de onderhandelingen deze week zullen worden afgesloten. Na afloop van de werkvergadering, die hedenmorgen is gehouden tussen leden van beide delegaties heeft mi nister Yamin desgevraagd meege deeld, dat hij goede hoop had, dat de Indonesische delegatie deze week met

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1