0p IK NU DROEG Z.Ew. REISMANTEL. massale desertie uit VIETNAMESE LEGER ■I sta W l A meer Het beste uit de Virginia-oogst! Oost-Duitsland krijgt wat de vrije kans Oost-Üuitsland ©>6 ïladia ONRUSTIG NOORD-AFRIKA Duitser werkt aan Bevan uit bestuur der Labourpartij I raketvliegtuig OT H <3* aanvaardt Amerikaanse hulp Paragnost krijgt f 500t- boete en Op krokodillenjacht in Nieuw-Guinea R A hm Maar van souvereiniteit is geen sprake! Communisten voeren krachtige propaganda ZEEUWSCH DAGBLAD Maandag 9 Augustus 1954 van t FEUILLETON door Ds P. J. DE BRUUNE [1B Amerikaanse opdracht? Drie Amsterdammers rusten oude kotter uit. Amerikaanse diplomaten zaten vast in Moskou. H lllll Bladzijden uit het dagboek van Adriaan de Bruijne, afgescheiden leraar te Goes (geboren in 1810) Scandinavisch-Amerikaanse luchtvaartdiensten via Groenland. Last van Zuurbranden op Uw maag? Neem Rennies. Voor hulp aan slachtoffers van overstromingen. Russische verordeningen en reglementen opgeheven I.C.C.C. wendt zich tot Eisenhower. X. „De Amerikaansch gezinde”. 1(4r“ Communistische vlaggen. is J w I pagina 3 Ingezonden Mededeling (Adv.). I II 0 - -T' l ere. PROGRAMMA. ten- DUW per- Engeland heeft het Oostenrijkse voor stel dat de vier bezettende mogendheden en Oostenrijk een commissie zullen instel len voor het verlichten van de lasten der bezetting, aanvaard. Antoni Klimowicz, de Poolse versteke ling, die door de Engelse politie van het Poolse vrachtschip „Jaroslaw Dabrowski” werd gehaald, heeft politiek asyl in En geland gekregen. de veiligheid en die, welke voortvloeien uit de vier-mogendheden verdragen over Duitsland. Sommige Westelijke waarnemers zien in het Russische besluit echter een moge lijke nieuwe stap naar volledige afschaf fing van de Russische Hoge Commissie. In dit geval zou het Westen zich in voorkomende gevallen uitsluitend recht streeks tot de Oostduitse regering kun nen richten. Zoals bekend erkennen de Westelijke mogendheden het communis tische bewind niet. ser een per- uwe wol den telt een ers- 2 5 1 LONDEN, 7 Aug. De leider van de lin kervleugel van de Britse Labourpartij, Bevan, heeft officieel zijn candidatuur voor één van de zetels in het partijbe stuur, die gereserveerd zijn voor afge vaardigden van plaatselijke afdelingen van de partij ingetrokken. Bevan zal hier door, indien hij bij de verkiezing van de penningmeester van de partij wordt ver slagen door oud-minister Gaitskell, van 1 September af geen zitting meer hebben in het partijbestuur. Men verwacht, dat Gaitskell voor de functie zal worden aan gewezen. oep ini- de ko nen na- ge- en van ieer net me- mg ital Va- :en- en in- Irag lan ge- 2,79 ide- sen- nen ich- één is, Ier, »fe- en- ;ich ?en ep- ive- is- tie ?n ot m ?n n- iit en ok irs )t- id de de ig. De V. S. hebben een Poolse nota van de hand gewezen, waarin Polen zich er over beklaagde, dat Amerikaanse vlieg tuigen hadden gevuurd op twee Poolse koopvaardijschepen bij de Chinese kust. aar- van ge- INNSBRUCK, 7 Aug. De Duitse dr Walter Dornberger, die destijds als mili tair hoofd van het laboratorium te Peen- münde geholpen heeft bij de constructie van de V-2, heeft gezegd dat hij in op dracht van de Amerikaanse regering plannen heeft opgesteld voor een door raketten voortbewogen vliegtuig, dat een hoogte van ongeveer 60 km en een snel heid van bijna 16.000 km per uur - veer tien maal zo snel als het geluid - kan bereiken. Het zou op een hoogte van 23 km worden gelanceerd door een moeder- vliegtuig. De snelheid van het toestel zou zó groot zijn, dat het niet van richting kan veranderen. Op vragen van het Tweede Kamerlid De Kort betreffende het vraagpunt, of werkgeversbijdragen in bouw- en spaar fondsen als belasting- en premieplichtig loon zijn te beschouwen, hebben de Staatssecretarissen van Sociale Zaken en van Financiën geantwoord, dat naar hun oordeel werkgeversbijdragen in bouw- en spaarfondsen, waarin arbeiders rechtens aanspraak hebben, te beschouwen zijn als belastingplichtig en premieplichtig loon. dan ook het geheele pand met al het losse goed" overnam uit de hand alleen 10 Waarover hij zeer verblijd was en landverhuizing, die nu welhaast zoude geschieden Zijn wangen kleurden rood en zijn oogen fonkelden, ter- i wijl hij tot ons sprak, dan werd hij stil, stopte een verse i pijp en, zich naar ds Van der Meulen wendend, vraagde hij deze: „en zijt gij nóg niet amerikaans gezind? weet wel, God heeft Nederland welhaast verlaten het land en de kerk zijn reeds verre tot ontbinding gekomen. Geloof de lieden niet die van ons zeggen: zij gaan om den broode wij zoeken Godes eer lieve broeder en willen zijne vanen planten in de nieuwe wereld.” Ds Van der Meulen beduidde ons toen de kamer voor eenigen tijd te willen verlaten. „Ge kunt u in mijn gaarde vertreden en ons daar wachten voor een dronk” met deze woorden ontsloot onze gastheer de kamer deur Nadat wij zeer lang gewacht hadden kwamen de beide leeraren nog steeds in gesprek gewikkeld naar ons toe schrijden. Ds Van der Meulen scheen nog geheel niet over tuigd van de goede schriftuurlijke grond der landverhuizing en was bovenal diep teleurgesteld omdat hij wel had be grepen, dat door het vertrek van ds Scholte de opleiding aan zijn huis geen voortgang zou kunnen vinden en wij dus onverrichterzake deze groote reis hadden gemaakt. Het doet me voor u zeer veel leed sprak Scholte maar dit is de weg des Heeren en ik raad u mij daarheen te volgen. Hij schonk ons daarop zijn boekje „Moritz Beyer” over deze zaak, dat ik nog steeds heb bewaard. Wij hebben hierover na den maaltijd nog veel gesproken en brachten de nacht door in de pastorie, doch in den droom varende over de golven der zee naar dat land waar al Gods volk in die dagen scheen heen te gaan Maar wij hadden onze moeder beloofd deze weg nimmer te volgen en ik hoorde haar stem: kind, ga niet naar dat goddelooze America. De dag daaraanvolgende waren wij des morgens vroeg aan het station en vertrouwden ons toe aan het ijzeren spoor, waarvoor wij wel eenigszins beducht waren, maai de Heere, die ons aller leven bestuurt, geleidde ons veilig in luttele uren naar de schoone rijnstad Arnhem. Alwaar we ons eerst van het smookvuil op onze aangezichten ont deden en vervolgens wandelden naar de wal bij de Sabels- poort de woning zoekende van ds Anthony Brummelkamp. Het was een groot heerenhuis zooals welgestelden bewo nen, waarin wij recht hartelijk en met veel ongekunstelde toegenegenheid werden ontvangen en onthaald op aller hande versnaperingen toch was er, de Heere vergeve het mij wel, eenige weerstand die wij overwinnen moesten, omdat deze lieve vrome broeder in de gescheiden kerken dikwerf van onrechtzinnigheid, ja remonstrantisme werd beschuldigd, wellicht in verband staande met zijn eerwaar des vriendelijke houding jegens de hervormden. Er straalde echter zooveel oprechte blijdschap uit zijn diepliggende oogen en zijne beschouwingen over den dienst des Heeren waren zoo schrifmatig, dat wij, hoewel eerst i nog van zins naar ds Kok te Hoogeveen of ds De Haan die eveneens tot het ambt opleiden te reizen, toch maar besloten ons op te geven voor de school te Arnhem. (Wordt vervolgd.) ns- :h- ?e- iks len nt- !en te de er- eid vat ing or- I igd ET. >or- ge- tar- ling een dat tje, on- I ruk op- >ro- we ten :ijn, een, er- erd te nel- er on- )unt KOPENHAGEN, 7 Aug. Denemarken, Zweden en Noorwegen enerzijds en de Ver. Staten anderzijds hebben te Was hington een overeenkomst gesloten, on der welke het aan Scandinavische of Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen toegestaan zal zijn gedurende een periode van drie jaar via Groenland commerciële lijndiensten te onderhouden tussen Scan dinavië en Los Angeles of in omgekeer de richting. De Scandinavische Lucht vaartmaatschappij gaat op 15 November vliegen. WASHINGTON, 7 Aug. Woensdag zijn twee leden van de Amerikaanse ambas sade te Moskou enige uren vastgehouden, omdat zij foto’s zouden hebben genomen van de Stalinautofabrieken. De mannen, een assistent-vlootattaché, Arthur Hasler, en een lid van de vertaaldienst, Joyce Marshall, ontkenden schuldig te zijn. Hun foto-apparaten werden afgenomen en de films in beslag genomen. Tenslotte wa ren zij op verzoek van de ambassade vrij gelaten. Bij het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken is krachtig geprote steerd tegen deze „onwettige aanhou ding”. maakt. Het - geheel eiken - schip wordt met een motor uitgerust. De krokodillen jagers gaan binnenkort eerst naar Enge land om vervolgens via Suez en India naar het Zuid-Oosten te koersen. Klaas Goezinnen is oud-marinier. Kort na de oorlog in Indonesië rijpte in hem het plan naar Nieuw-Guinea te vertrekken. De drie mannen verwachten veel van hun expeditie. Zij zullen minstens vier jaar in Nieuw-Guinea blijven. De echt genote van Klaas is voornemens haar man over enige tijd te volgen. Ingezonden Mededeling (adv.) i beproefde af doende middel, dat ge inneemt voor Uw genoegen en dat van de ene minuut op de andere alle zuurbrand blust en Uw overtollig maagzuur elimineert. Geen wonder dat iedereen dweept met Rennies een uitkomst voor die vele mensen die nooit zonder zorg aan tafel gingen met het vooruitzicht van hun maagklachten achteraf.maar wien Rennies af doen de uitkomst brachten. het paard dat ik bezat, dat lieve beest dat mij gedurende tien jaren in al mijnen druk zoo trouw had gediend, wilde ik hem niet verkoopen maar schonk het hem onder voor waarde dat wanneer dit dier zijn werk niet meer zou kun nen doen, hij het dan zoo zacht mogelijk zoude dooden en begraven. Hetwelk hij gaarne aannam en ook getrouw na volgde. Alleen is met mijne toestemming het vet en vel van dit paard verkocht en het geld aan de armen gegeven. Alzoo wees de Heere mij aan in deze zijne Godsregee- ring wat ik nu te doen had, namelijk te beproeven den weg tot de heilige bediening in te slaan. En dit stond nu zoo bij mij vast, dat ik in alle aanvechting in de eenzaam heid heb uitgeroepen: Heere indien gij mij ellendeling wilt gebruiken als middel in uwe hand tot redding van eenen enkelen zondaar al zou ik dan zoo oud moeten wor den als mijn grootvader (die 83 jaar is geworden) daar ik nu 33 jaar ben en deze eene bekeering zou de vrucht zijn van vijftig jaar arbeid in Uw wijngaard en al moest ik voor Uwen naam in de woestijne sterven onder ver scheurende dieren of wilde menschen, indien ik maar een zondaar als middel in Uwe hand mag dienen tot zaligheid het is wel. En alzoo ben ik dan den weg ter opleiding in gegaan MOSKOU, 7 Aug. De regering van de Sowjet-Unie heeft besloten alle ver ordeningen en reglementen met betrekking tot het politieke, economische en culturele leven van Oost-Duitsland, die door het Russische militaire bestuur en de Russische contróle-commissie in de periode van 1945 tot'1953 in Oost-Duitsland zijn uitgevaardigd, te annuleren, aldus een bericht van het nieuwsbureau Tass. De Russische regering houdt met dit besluit rekening met de Oostduitse wens zich te voegen naar de overeenkomsten tussen de vier mogendheden inzake de ontwikkeling van Duitsland langs demo cratische en vredelievende weg, aldus de officiële door Tass bekendgemaakte ver klaring. Het besluit was genomen, nadat de Rus sische en Oostduitse regeringen onlangs van gedachten hadden gewisseld. REACTIE. Westelijke waarnemers z(jn van oor deel, dat het Russische besluit niet veel schijnt bij te dragen tot de souvereiniteit van Oost-Duitsland. De maatregel wordt gezien als een lo gische versterking der Russische verkla ring van Maart j.l. inzake de Oostduitse souvereiniteit. De Sowjet-Unie hield toen via haar Hoge Commissie de functies aan zich betreffende het waarborgen van W DINSDAG 10 AUGUSTUS 1954. HILVERSUM I. (402 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Mor genwijding. 9.15 Gram. 9.30 Voor de vr. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Ba- riton en piano. 12.00 Gram. 12.20 „Zen ding en Bijbelverspreiding”, caus. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 V. h. platte land. 12.40 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Med. 13.30 Dansmuz. 14.00 Wij ontdekken Ame rika!, caus met muz. 14.30 Gram. 15.00 Cabaret. 15.30 Gram. 16.30 Voor de kin deren. 17.00 Hammondork. 17.30 Lichte muz. 17.45 Rep. en gram. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Mandoline-ork. 19.00 Pa ris vous parle. 19.05 Lichte muz. 19.35 Volksliederen. 20.00 Nws. 20.05 Wereld- muziekconcours te Kerkrade. 20.50 Ca baret. 21.05 Gram. 21.35 Omr. ork., koor en sol. 22.15 Buitenl. overz. 22.30 Dans muz. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 „Lichtbaken", caus. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 V. d. jeugd. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 „Als de ziele luistert", caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nws en Katholiek nws. 13.20 Amus. ork. 13.50 Gram. 14.00 Omr. ork. 14.45 Kinderkoor. 15.00 Gram. 15.30 „Ben je zestig?” 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zie kenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Rege- ringsuitz.: Mevr. E. Sluizer-Backe: „Uit wisselingsprogramma over Noorwegen”. 18.00 Instr, trio en sol. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 „Uit het Boek der Boe ken”. 19.30 Gram. 19.50 „Waarom de ac tie „Voor God”?”, gesprek. 20.00 „Cosi fan tutte”, opera. 22.35 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kalender. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.15 Accord, ens. 12.50 Koersen. 12.55 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00, 15.00 Idem. 15.30 Lichte muz. 16.00 Gram. 16 15 Lichte muz. 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Omr. ork. 17.50 Boekbespr. 18.00 Jeugd en muz. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.30 Caus. 19.40 Bazuinen en koren. 20.00 Verz. progr. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Gram. 21.15 Omr. ork. 22.00 Nws. 22.15 Poolse muz. 22.55—23.00 Nws. NTS TELEVISIE PROGRAMMA. 20.1521.45 Gevar. Filmprogramma. Engeland heeft India verzocht geen geweld te gebruiken of maatregelen te nemen die tot geweld leiden bij de op lossing van het geschil met Portugal over Goa. Te Potenza (Zuid-Italië) hebben zich Vrijdagavond enige tamelijk krachtige aardschokken voorgedaan. De bewoners van enige wijken kwamen tengevolge van kortsluiting in het donker te zitten. De schade was gering. BONN, 7 Aug. Oost-Duitsland heeft het Amerikaanse aanbod aanvaard tot be schikbaarstelling van voedsel voor de slachtoffers van de jongste overstromin gen. Het aanbod was door Eisenhower ge daan en door de Amerikaanse Hoge Com missaris in Duitsland, Conant, aan de Russen ter kennis gebracht. In zijn schrijven zei Poesjkin, dat hij de Oostduitse regering op de hoogte had gesteld en haar antwoord insloot. Functionarissen van de Liga van Rode- Kruisverenigingen zullen zich in verbin ding stellen met Oostduitse vertegen woordigers om regelingen te treffen voor d« voedselverzending. Eisenhower heeft ook Hongarije en vlag onmiddellijk te vervangen door de vlag van Vietnam. En dat is ook ge beurd. Maar buiten de stad verschijnen steeds meer communistische vlaggen. En in duizenden woningen ligt deze vlag al klaar om op het eerste geschik te moment uitgestoken te worden. Ondanks alles besluiten echter ook velen het gebied ten Noorden van de demarcatielijn te verlaten. De katho lieken overheersen onder hen. Maar deze vluchtelingen wacht een allesbe halve rooskleurige toekomst. Er is weinig gedaan om hen In Hanoi op te vangen en verder te helpen. En de eerste berichten uit het Zuiden mel den, dat zjj daar niet met open armen ontvangen worden. In vele gevallen heeft men zelfs niet eens voor het meest-eenvoudlge onderdak gezorgd. den is nog geen antwoord ontvangen. PHILADELPHIA, 7 Aug. De „Inter nationale Raad van Christelijke Kerken, j de I.C.C.C., heeft een beroep op presi- l dent Eisenhower gedaan om af te zien van zijn plan op 19 Augustus het woord te richten tot de afgevaardigden op de bijeenkomst van de „Wereldraad van Kerken” te Evanston (Illinois). De Inter nationale Raad, waarin 48 Amerikaanse en 32 organisaties uit andere landen zijn vertegenwoordigd, is van oordeel, dat de president geen Congres moet toespreken, waarop vertegenwoordigers uit commu nistische landen aanwezig zijn. In een tweede resolutie wordt er bij alle leden van andere protestantse kerk genootschappen op aangedrongen zich van de Wereldraad van Kerken af te scheiden. ZAANDAM, 7 Aug. Op een werf te Zaandam zijn drie Amsterdammers bezig met het opkalefateren van een 70 jaar oude Oostzeekotter, waarmee zij eind Augustus of begin September naar Nieuw-Guinea willen zeilen. Het zijn Klaas Goezinnen (27 jaar), zijn 23-jarige broer Bernhard en hun 25-jarige neef Klaas Goezinnen. Doel van de reis is jacht op krokodillen, in de buurt van Merauke. Zij verwachten voor het kro kodillenleer in ons land een afzetgebied te vinden. De kotter lag reeds verscheidene maan den half gezonken aan de Borneokade te Amsterdam en heeft dientengevolge veel geleden, maar wordt nu vaarklaar ge- AMSTERDAM, 7 Aug. De kanton rechter te Amsterdam heeft gistermor gen de 35-jarige Amsterdamse parag nost A. A. H. wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst veroor deeld tot een boete van f 5C0 of een maand hechtenis. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie had deze der de maal tegen H., die al eens tot vier honderd en tweehonderd gulden boete veroordeeld is, slechts tweehonderd gulden boete geëist. „Ik heb geen enkele controle op de beweringen,” zo zei de kantonrechter tot de ambtenaar en de verdediger, dat deze man inderdaad werkt ten bate van de lijdende mensheid. Indien mag netiseurs inderdaad goed werk kunnen doen, is het aan de wetgever hun werk mogelijk te maken.” Het concrete geval, H. ten laste ge legd, betrof de genezing van de 63- jarige mej. D., die door hem genezen was van hoofdpijn, duizelingen en trombose. De behandeling had bestaan in het vasthouden van haar handen, het haar wel drie minuten in de ogen kijken en het voorschrijven van geneeskrachtige natuurkruiden. De verdediger, mr Witteman, legde in zijn pleidooi sterk de nadruk op het bona fide karakter van H.’s werkzaam heden. „Hij voelt het als een mense lijke plicht door te gaan met zijn werk zaamheden”, zo sprak de raadsman, die bovendien nog verklaarde, dat artsen patiënten naar H. sturen, hoewel de Tsjecho-Slowakije ie- medische wetenschap officieel niets vensmiddelen aangeboden. Van deze lan- van deze para-normale begaafdheden den is nog geen antwoord ontvangen. wil weten. - -- ’nóedf ,a“n^an9®rs worden verdedigd. Die middelen zijn verre van zacht- vermn’ sheik van Redejef werd door gewapende lieden ontvoerd en vtrscht’ ^asa^anca werd weer een winkelier in zijn zaak door revol- uit pp°ten ernsti9 gewond. De dader wist te ontkomen.... Twee gevallen ’Jordt'1 woeIi® land, twee van de grote serie, welke dagelijks nog groter "euxikpFrakSe P°Utiemann?n. samen met geüniformeerde inboorlingen, iïnstaV\ir e.waPend met lichte machinepistolen, de ingang tot de inboorlin- a Medina, in Casablanca, Frans Marokko. Telefoto A.N.P. Komaan zei ds Van der Meulen, als dit dan de wil des Heeren is en gij innerlijk overtuigd zijt van uwe roeping tot het ambt, zullen wij niet langer mogen dralen, ge hebt welhaast uw vijf en dertigsten leeftijd bereikt, ge moet nu maar avanceeren. Zijn eerwaarde pakte daarop bieze en buidel, bijgestaan door zjjn gade en vroeg mij of ik met hem wilde mede- reizen tot Utrecht, want hij moest toch voor een andere zaak (dit was de landverhuizing heb ik achteraf begrepen) bij ds H. P. Scholte, zijn vroegere leermeester vertoeven en we zouden dan op diezelfde reize over de opleiding bij dezen leeraar aan huis kunnen handelen. Loop gij nu even naar bakker De Jonge en vraag of zijn zoon, die eveneens begeerte heeft naar het ambt, reeds reisvaardig is. En nog geen stonde later vertrokken wij gedrieën per beurtschip en dilligence naar de stad Utrecht, waarboven de machtige domtoren zich ten hemel verheft onze oogen werden niet verzadigd van zien de vele vélocipèdes op de straten en het ontzagwekkende van die dagen het spoor, dat zich in wilde razernij witte stoomwolken blazend langs ijzeren banden voortbewoog. Maar ons doel was de groote Scholte, de vriend van De Cock, Da Costa, Capadose en al die mannen Gods, te aanschouwen. Ik herinner mij van dit bezoek niet veel meer dan den diepen indruk die deze man hoog van statuur op mij maakte, zoodat ik van zijn huis, zijn studiekamer met de vele boeken, haast niets meer weet. Scholte kwam op ons toelopen, drukte ons stevig de handen en begon ter stond met grote welsprekendheid zeer veel gebarende ons te verhalen van zijn veelvuldige bemoeienissen met de (Van onze correspondent Alfred van Sprang.) HANOI (Noord-Vietnam) vyi ET honderden tegelijk deserteren Vietnamese militairen uit het Frans-Vietnamese leger in Noord-Vietman teneinde zich te ont- 1 trekken aan de gedwongen evacuatie naar het gebied ten zuiden de demarcatielijn. Lang niet alle deserteurs sluiten zich echter bij de legers van Ho Chi Minh aan. Velen van hen verdwijnen om de eenvoudige reden, dat zij er niets voor voelen om hun geboortegrond in de steek te laten. Zij laten hun wapens en andere uitrusting achter en begeven zich naar hun dorpen om als burgers verder te leven. Het zuiden is voor hen een even vreemd land als Bali bijvoorbeeld voor Soendanezen. Er gaat geen dag voorbij of er valt een belangrijk aantal deserties te rap porteren. Teneinde te redden wat er te redden valt, vliegen de militaire autoriteiten zoveel mogelijk keurtroe pen (in het bijzonder parachutisten) met hun gezinnen naar het Zuiden voor de communisten hen kunnen bewegen te deserteren. Deze ontwikkeling is voor de toch al wankele Vietnamese regering van Ngo Dinh Diem een ernstige slag. Daarom, neeft zij getracht de desertie voor de buitenwereld geheim te hou den door alle perstelegrammen betref fende deze gebeurtenis te vernietigen. Desondanks is het nieuws natuurlijk toch bekend geworden. En de commu nisten hebben bovendien een nieuw ar gument voor hun propaganda gekregen. De communistische propaganda-ma chine draait intussen In Noord-Vietnam op volle toeren. En zij bepaalt zich niet alleen tot de militairen. De opzet van Ho Chi Minh is om zoveel mogelyk men sen in zijn helft van Vietnam te ver- zamen. Over twee of drie jaar zal de bevolking van Vietnam Immers moe ten beslissen welke vorm van regering zjj wenst: een democratische of een communistische. Degenen die zich op dat ogenblik in het Noorden bevinden zullen ongetwijfeld in Russische stijl voor Ho Chi Minh stemmen. Daar zal het communistische systeem wel voor zorgen. Op de wegen welke van het platte land naar Hanoi leiden, worden de autobussen met vluchtelingen (waar onder zeer veel Christenen) dan ook regelmatig door communistische agenten aangehouden. En de inzit tenden worden bewogen uit te stap pen en zich weer naar hun dorpen te begeven. En ook in Hanoi zelf zijn de propagandisten actief. Links en rechts vertellen zij dat niemand iets te vrezen heeft en dat iedereen met rust gelaten zal worden als Ho Chi Minh over twee maanden zijn bestuur over het Noorden zal uitbreiden. Teneinde hun invloed te demonstre ren treden de communistische agenten nu en dan buitengewoon provocerend op. Enkele dagen geleden hebben zfl bijvoorbeeld een hele winkelstraat in Hanoi opdracht gegeven de communis tische vlag uit te steken. Even later hing van practisch elk huls de rode vlag met de gele ster van de „Demo cratische Volksrepubliek Vietnam”. De Vietnamese politie heeft op dat punt ingegrepen en opdracht gegeven om die een ort- lals I de een I mts •iio- iaar en een 9>st in Noord-Afrika, waar averse belangen met allerlei middelen door

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3