KONING HAAKON VII kwestie van vertrouwen Staking te Hamburg duurt voort DR OTTO |OHN DESERTEUR, DOCH GEEN VERRADER Onrust in Noord-Afrika UNIEBESPREKINGEN MENDES FRANCE stelt maken voortgang CvanöaaqJ) Herdenking te Hirosjima Dindind Duitse regering verzoekt geallieerde commissie vrijlating te bewerkstelligen tób I EMIL1E (een der Dionne vijfling) overleden t J a nieuws Bestandscommissie in Indo-China aan 't werk Voormalige chef van geheime dienst had „Hesscomplex” Kamercommissie wordt vandaag door de regering ingelicht /SNIPPER Europese Legerverdrag 24 Augustus in de Nationale Vergadering PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Fransen zenden meer versterkingen Werkvergaderingen leveren resultaat op Het economisch program in debat DE BILT ZEGT: Minder warm In enkele regels melden wij nog I W - 'WW s y/W w F W F t ZEEUWSCH DAGBLAD ZATERDAG 7 AUG. 1954/ 10e JAARGANG No. 2853 2009, de plaats waar de bom viel. Er werden ver Woedende Duitse huurders van panden in de buurt van de „Blink” in a i Le Cointre N.V., Goes Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DAT de heer N. Verburg te Westkapelle slaagde voor meester-timmerman. Zeeuwse hoofdstad congres- seert, na het congres des middags om 4 uur ten stad- huize zal ontvangen. gaan we uit vissen. Wie er wat meer over wil weten kan pagina 3 raadplegen. Op deze pagina schreef één onzer redacteuren n.l. in welk troebel, al dan niet zout, water de Zeeuwen plegen te hengelen. Hij is tot de conclu sie gekomen, dat vissen géén sport voor luie mensen is. De regeringsraad van Guatemala heeft een commissie van drie juristen benoemd om een onderzoek in te stellen naar de opstand van cadetten en legerofficieren tegen het „bevrijdingsleger” van kolonel Armas in het begin van deze week. Er zullen aanklachten worden opgesteld te gen twaalf legerofficieren, die als aan stichters van de opstand gevangen ge nomen zijn. Niemand van de „agenten”, die de Oostduitsers beweerden te hebben opgepakt, was bekend aan een van de grote Westelijke geheime dien sten. Wel was in de afgelopen veertien dagen „een betrekkelijk groot” aan tal agenten, van wie Oost-Duitsland de namen niet bekend had gemaakt, gearresteerd en wel voornamelijk, omdat zij na Johns overlopen het hoofd haddén verloren. „HESS-COMPLEX”. Sommige functionarissen menen, dat JNn. van de communisten de verzeke ring kreeg, dat hij niet gedwongen zou worden onthullingen te doen. Volgens hun theorie zou bij John, een over tuigd pacif’st, een „Hess-complex” zijn ontstaan. (Rudolf Hess, Hitlers plaats vervanger, vloog in de tweede wereld oorlog naar Engeland om te trachten vrede met Groot-Brittannië te sluiten. Hij werd toen, zoals bekend, geïnter neerd). Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; j. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. Frankrijk moest onmiddellijk aan zijn economisch herstel gaan wer ken, doch er was geen reden daarom het land niet tegelijkertijd zijn bin nen- en buitenlandse taken te laten uitvoeren. DAT een kip van de heer A. de Graaf te Oosterland een ei heeft gelegd, dat ruim 120 gram bleek te wegen. Gezien de leeftijd van het. dier (het was een jonge kip) mag dit als een zeldzaam heid worden aangemerkt. DAT het gemeentebestuur van Middelburg Donderdag 12 Augustus a.s. de Geref. Vereniging tot Drankbestrij ding, die op deze dag in de ’s-GRAVENHAGE, 6 Augustus den, Zaterdagmorgen, de leden en de Naar het A.N.P. verneemt in kringen van de Nederlandse delega tie bij' de Uniebesprekingen in Den Haag, schij'nt er op de twee werk- vèrgaderingen, die tot nu toe zijn gehouden, enige voortgang te zijn gemaakt. Men wees er echter op, dat de besprekingen op „Werkbasis’ gehouden worden, zodat eventueel gunstige resultaten van dit overleg eerst dienen te worden geformali seerd, waarna nog de wederzijdse regeringen moeten worden geraad pleegd. In kringen van de Indonesische de legatie is het optimisme, dat de Haag se besprekingen spoedig met succes zullen worden bekroond, sedert Woensdag het informele contact tussen de beide delegaties is hervat, aanzien lijk toegenomen. Noch van Nederlandse, noch van In donesische zijde was men bereid nader in te gaan op vragen over de tot dus ver bereikte voorlopige resultaten. NIEUW OVERLEG. De voorzitter van de Tweede Kamer, DUSSELDORF, 7 Augustus De staking van de openbare diensten en transportmiddelen te Hamburg, die nog voortduurt, heeft een golf van arbei- derseisen ontketend, vooral in Rijn- land-Westfalen. Te Beieren is geen oplossing gevon den voor het loonconflict in de metaal industrie. De aangekondigde staking op Maandag zal dus waarschijnlijk door gang vinden. Te Hamburg zal heden een stemming worden gehouden over de vraag of de voorstellen van de bemiddelingscom- missie, die de bestuurscommissie van de vakverenigingen heeft afgewezen, al of niet zullen worden aangenomen. plaatsvervangende leden van de vaste commissie voor Buitenlandse Zaken bij eenroepen. Men zal door de regering op de hoogte worden gesteld van de stand der besprekingen over het op heffen van de Unie en er zal gelegen heid zijn tot overleg tussen de minis ters en de commissie. SFAX, 6 Augustus In Noord- Afrika blijft het onrustig en duren de incidenten, waarbij doden en gewon den vallen, voort. De Fransen gaan voort met het zenden van versterkin gen. Vandaag zijn 600 soldaten uit Marseille naar Tunesië vertrokken. De sterkte van de Franse strijdkrachten in Tunesië bedraagt, na aankomst van het nieuwe contingent, naar schatting 50.000 man. Vijf met geweren bewapende perso nen hebben in de nacht van Donderdag op Vrijdag de sjeik van Redejef (Tu nesië) ontvoerd en vermoord. Te Casablanca in Marokko is Don derdagavond een Marokkaanse winke lier door een revolveraanslag ernstig gewond. De dader wist te ontkomen. Later werd een aanslag gepleegd op de winkel van een andere koopman. Van daag werd te Casablanca een bom on der een autobus geworpen. De politie te Fez (Marokko) heeft strenge voorzorgsmaatregelen geno men om te voorkomen, dat een aan slag wordt gepleegd op de tegen woordige sultan van Marokko. Er zijn de laatste tijd minstens drie po gingen gedaan om de sultan van het leven te beroven. De Oostenrijkse kanselier, Raab, zal in de tweede helft van November een officieel bezoek brengen aan de Ver. Staten. Hij zal met leden-van de Ame rikaanse regering over diverse proble men van gedachten wisselen. Een nieuw Frans straalvliegtuig is er on langs in geslaagd bij een horizontale vlucht de geluidsbarrière te doorbre ken. Dit is het vierde Franse type, dat deze prestatie verricht. Over vliegen gesproken: de Duitsers hebben de luchtvaartmaatschappij, die is opge richt, weer „Lufthansa” gedoopt. Met 20 tot 24 toestellen zal deze maatschap pij begin 1955 geregelde diensten gaan onderhouden. Een bijna tweejarig kind uit Waalwijk, dat met zijn broer tjes van resp. 12 en 8 jaar in het wan delpark was, is, terwijl de anderen de duiven en eenden aan het voederen waren, in de vijver terechtgekomen en verdronken. In Rotterdam is een 10- jarige jongen, die in de Delfhavense Schie aan het baden was, verdronken. Een achtjarige jongen uit Baren- drecht is gisteravond met zijn fiets on der een autobus terecht gekomen en kort daarop aan de bekomen verwon dingen overleden. Een bestuurder van een bestelauto de wagen was vermoedelijk gestolen en de man onder invloed van sterke drank heeft gis ternacht in Amsterdam een bromfiet ser aangereden. Daar de auto tegen een Pui van een huis aanreed en de brom fietser beklemd raakte, werd de man op slag gedood. De bestuurder van de gestolen wagen is voortvluchtig. Ten slotte nog een vrolijker bericht. De nieuwe „De Hoop”, het hospitaal-kerk- schip, dat zoveel uitstekende diensten verricht voor de visserschepen zal bin nenkort in Zaandam op stapel worden gezet. DAT te Vlissingen een voetbalmatch is gespeeld tussen de P.Z.E.M.-Vlissin gen en een P.Z.E.M.-elftal uit Middelburg, die door de Middelburgers met 8—1 werd gewonnen. DAT de gemeenteraads verkiezing te Ouwerkerk zal worden gehouden op Woens dag 29 September a.s. De candidaatstelling zal plaats vinden op 17 Augustus. Uitgave: stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. ón Tel 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 9435 Giro 274289. Kantoren: vlissingen: Lammensstraat 17, Tclef 2754; Middelburg: Korte Mnnrdstr 35. Tel. administratie ?n09 Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan DE BILT, 6 Augustus Verander lijke bewolking en plaatselijk enkele buien met kans op onweer. Matige tijdelijk krachtige wind in hoofdzaak tussen Zuid en Zuidwest. Over het al gemeen minder warm. Hoogwater Zondag 8 Augustus: Vlissingen: 8.18 u. 1.37 m., 20.46 u. 1.28 m. Terneuzen: 8.41 u. 1.56 m., 21.06 u. l. 48 m. Wemeldinge: 9.37 u. 1.35 m., 22.07 u. 1.24 m. Zierikzee: 9.20 u. 1.18 m. , 21.48 u. 1.06 m. NORT BAY, 6 Augustus Emilie Dionne, een van de wereldberoemde Canadese Dionne-vijfling' is vandaag aan een hersenbloeding overleden. Zij bracht haar zomervacantie door met een nieuwe religieuze zustergemeen- schap in een klooster te St Agathe in de provincie Quebec. Zij zou misschien in de herfst tot een kloosterorde zijn toegetreden. De vijfling is op 28 Mei j.l. 20 jaar geworden. De geschiedenis kent, behalve de Dionne-vijfling, nog slechts één vijf ling, die langer dan korte tijd na de geboorte heeft geleefd, n.l. de Diligen- ti-vijfling in Argentinië, die elf jaar oud is. De Dionne-vijfling werd 28 Mei 1934 geboren in een eenvoudig Frans-Cana- dees boerengezin te Callander. De kin deren kwamen te vroeg ter wereld. Een van hen woog slechts 690 gram. Het is vooral aan wijlen dr Alan Dafoe te danken, dat de vijfling in leven bleef. Door giften en door het laten ge bruiken van hun namen voor adver- tentiebedoelingen werden de kinde ren zeer vermogend. Toen zij nog geen vijf jaar oud waren, werd hun vermogen geschat op 1,7 millioen gulden. De Westduitse regering heeft de ge allieerde hoge commissaris verzocht stappen te ondernemen bij de Russi sche autoriteiten in Oost-Duitsland voor de vrijlating van John, aldus een regeringswoordvoerder in Bonn. Het verzoek was vervat in een nota aan dr James B Contant, de Amerikaanse ho ge commissaris en voorzitter van de geallieerde hoge commissie. In de nota wordt gezegd, dat er re denen waren om aan te nemen, dat John tegen zijn wil in Oost-Duitsland werd vastgehouden. Men weigerde meer bijzonderheden te verstrekken. Het Westduitse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft vandaag een beloning van 500.000 Mark uitge- DAT aan de Chr. school te Oosterland tot tijdelijk on derwijzer is benoemd de heer C. van Pelt te Ridder kerk. DAT aan de torenuur- werkfabriek „De Klok” te Aarle-Rixtel opdracht gege ven is in de toren van Oos terland een nieuw uurwerk aan te brengen, voorzien van slagwerk. De vier wij zerplaten zullen worden ver licht. De grote klok zal wor den voorzien van een elec- trische luidinstallatie. Reeds Maandag a.s. zal het nieuwe torenuurwerk worden aan gebracht. loofd voor inlichtingen, die licht werpen op de verdwijning van Otto John. De beloning geldt tot 31 Octo ber a.s. Vanavond heeft Bondskanselier Adenauer voor de radio gezegd, dat het overlopen van John, hoe verschrikke lijk ook, de veiligheid van West-Duits- land niet in gevaar kon brengen. „De schade is niet zo groot als velen dach ten”, aldus dr Adenauer. De Bondskanselier ontkende, dat het Nazidom de kans zal krijgen de kop weer op te steken. GEHLEN OPVOLGER? Generaal Gehlen, hoofd van een spionnage-dienst onder Amerikaanse leiding, zal belast worden met de co ördinatie van alle inlichtingendiensten in de Bondsrepubliek, zo bericht een Berlijns blad. De generaal zou het bu reau ter bescherming van de grondwet, de militaire inlichtingendienst van het bureau-Blank en het bureau voor Oost- Duitsland van minister Kaiser onder zich krijgen. Westberlijnse bladen meldden van morgen, dat een leidende functionaris van het Berlijnse bureau voor bescher ming van de grondwet, sedert Zondag in Oost-Berlijn verblijft. Hij zou het voorbeeld van John gevolgd hebben. Niets wijst er op, zo zei de politie, van avond, dat deze man, Tielmann, moet worden beschouwd als een overloper met verraderlijke bedoelingen. De Tunesische kabinetsformateur, Ben Amar, heeft Vrijdagochtend een kort bezoek gebracht aan generaal Boyer de la Tour, de Franse resident- generaal. De besprekingen over de vorming van een nieuwe regering, zo verklaarde de formateur, duren nog voort. NEW DELHI, 6 Augustus Verte genwoordigers van de drie landen, die zitting hebben in de wapenstilstands- commissie voor Indo-China: India, Ca nada en Polen, hebben Vrijdag te New Delhi een conferentie van zes dagen over de voorbereiding van het werk der commissie besloten. Zaterdag zal een vooruitgezonden groep naar Indo- China vertrekken. De conferentie te New Delhi is ook bijgewoond door af gevaardigden van Frankrijk, Vietnam, de Vietminh, Laos en Cambodja. De vooruitgezonden groep zal in drie groepjes gesplitst worden, die de kern zullen vormen van drie commissies wanneer zij op 11 Augustus geïnstal leerd zijn. De hoofdgroep gaat naar Hanoi, dat het hoofdkwartier zal zijn van de commissie voor Vietnam zolang zij te maken heeft met de gemengde wapenstilstandscommissie. Later zou ’t hoofdkwartier ergens anders kunnen komen. Vanochtend om 8 uur plaatselijke tijd is in Laos het vuren gestaakt. Er hebben zich geen incidenten voorge daan. PARIJS, 6 Augustus Premier Mendes France heeft vandaag bekend gemaakt, dat hij aan de stemming over zijn economisch plan in de Nationale Vergadering de vertrouwenskwestie zal verbinden. Het debat is in de af gelopen nacht afgesloten. De stemming zal a.s. Dinsdag gehouden worden. Inmiddels is ook bekend geworden, dat de Nationale Vergadering op 24 Augustus a.s. het debat zal beginnen over het Europese Legerverdrag (E.V.G.) en andere Europese aangelegenheden. Zoals we gisteren meldden zullen de ministers der E.V.G.-landen op 19 en 20 Augustus in Brussel ver gaderen. Bij het debat over de economische plannen van Mendes France was de voornaamste tegenstander van de pre mier, de oud-minister-president Paul Reynaud. Deze uitte felle critiek en zei o.m.: „U bent van plan sterk te bezui nigen op de militaire begroting. Wil dit zeggen, dat u rekent op de goede wil van het Kremlin of zult u blijven vertrouwen op het Atlantisch bond genootschap?” Hij meende, dat het onjuist zou zijn te bezuinigen op de militaire uitgaven. Trouwens, aldus Reynaud, er is weinig kans op, dat de geallieerden daarmee accoord zullen gaan. Mendes France antwoordde, dat Frankrijk zich eerst moet hervor men, wil het zijn verantwoordelijk-’ heid in Europa op economisch, poli tiek en zelfs militair gebied ten volle kunnen dragen. gemeester van Hirosjima en van de Japanse premier, Sjigeroe Josjida. On der het zingen van het Japanse „Vre deslied” werden 500 witte duiven los gelaten. In een ander deel van de stad wijd de de bisschop van het eveneens door een atoombom verwoeste Nagasaki de rooms-katholieke gedenkkerk in, voor de bouw waarvan gelden uit alle delen van de wereld zijn gezonden In Nagasaki, waar 23.000 mensen omkwamen, zal Maandag een herden king gehouden worden. HIROSJIMA, 6 Augustus Een me nigte van 300.000 mensen heeft Vrijdag in stilte het feit herdacht, dat in 1954 de atoombom voor het eerst als oor logswapen werd gebruikt. Met gebogen hoofd bracht de menig te hulde aan de 200.000 mannen, vrou wen en kinderen, die toen om het le ven zijn gekomen. Terwijl men bad, luidden de klokken, en loeiden de si renes in de nieuwe stad Hirosjima, die gebouwd is op de fundamenten van de oude stad, welke merendeels werd weggevaagd. 30.000 nabestaanden van slachtoffers ue vuorziwer van ue xvvceue xwunei, van de bewuste atoombom hadden zich mr L. G. Kortenhorst, heeft tegen he- verzameld rondom een gedenkteken bij de plaats waar de bom viel. Er werden ■i» in" |M boodschappen voorgelezen van de bur- p JLxlXlVoC 1114UI UCl O V <111 pdllUCll 111 VlC UUUlv V <111 UC ,jJDllllJtv 111 “femerhaven, welke kortgeleden werd opgeëist om op de plaats van de ®ude huizen een nieuw Amerikaans huizenblok neer te zetten, komen I r(e.‘®en? op de politie van deze Duitse stad aandringen tijdens de rel- Ws die hier zijn uitgebroken. Sommigen van de mannen allen dok- wkers en een vrouw op de foto dragen mestvorken als dreigende «Penen. De vrouw rechts in de lichte blouse vormt met haar handen eeu toeter om de politie allerlei beledigingen toe te schreeuwen. De sympathieke Noorse vorst, Koning Haakon VII, die ondanks zijn 82 jaren nog steeds met vaste hand het roer houdt van het Noorse schip van staat, zal op 12, 13 en 14 Augustus a.s. een statiebezoek aan Nederland brengen, waarbij hij ook naar Stavenisse gaat. Een regente opname van het Noorse staatshoofd. BERLIJN, 6 Augustus Dr Otto John, de voormalige chef van de Westduitse inlichtingendienst, die op 20 Juli j.l. naar Oost-Duitsland uitweek, is een deserteur, doch geen verrader. Leden van Westduitse en geallieerde geheime diensten, die bijeengekomen zijn om te spreken over het overlopen yan John, zijn tot deze conclusie gekomen. Zij gronden dit op twee feiten. In de eerste plaats heeft John al zijn geheime papieren achtergelaten en bovendien had hij niet getracht in lichtingen te krijgen over het netwerk van de Westelijke spionnage in Oost-Duitsland, waarvan hij weinig afwist,' voor hij wegging. Het is bovendien onjuist, dat een aantal Westelijke agenten op aan wijzing van John in Oost-Duitsland zou zijn gearresteerd. 5 L e i

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1