Cvdnöaaq Europese of voor van Miniatuur Walcheren aan Ongeluk op onbewaakte WORDT TWEEDE SOW|ET- NOTA OOK VERWORPEN? Westelijken voelen niet Viermogendhedenconferentie Sluiting Dijkwater rond 25 Augustus Rijkswaterstaat ook Abtwoning aan Abdij Honderdduizendste bezoeker E.V.G.-landen op 19 Augustus te Brussel bijeen I ris I iJ in om meer Nog emigranten naar Australië Vietnam vraagt V>S> om schepen Middelburgse vrouw dodelijk verongelukt MIDDELBURG, 5 Augustus Van morgen omstreeks half twaalf is op de Rijksweg tussen Breda en de Moer- dijkbrug ter hoogte van Moerdijk een verkeersongeval gebeurd, dat het le ven heeft gekost aan de 61-jarige te Middelburg woonachtige mevrouw S. S. A. du Bois-de Kat. Haar man, de heer H. du Bois, werd met een lichte hersenschudding en enkele hoofdwon den in het St Ignatiusziekenhuis te Breda opgenomen. „Europese veiligheid” zit de Russen hoog Geneesmiddel tegen typhus van ^SNIPPER t 1 iS NIEUWS 1 Voormalige Statenzaal voor diensten van Financiën departement Het was de heer G. de Krom uit Anderlecht in België Verminderde Amerikaanse hulp heeft beperkte gevolgen voor Frankrijk PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND regels melden wij nog -<l Nu de restauratie vordert In enkele regels wij nog De ontruiming van de Delta der Rode Rivier Nieuwe ongeregeldheden in Marokko DE BILT ZEGT: Warm weer Op Rijksweg ter hoogte van Moerdijk China wijst Amerikaanse -nota af Gistermiddag tien voor zes Premier Mendes France komt met compromisvoorstellen V' '■■••wl USS 'i - ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2852 VRIJDAG 6 AUG. 1954 collectief beveili- hebben Le Cointre N.V., Goes Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DAT gisteren onder grote belangstelling te Heinkens- zand het stoffelijk overschot van de te Domburg bij het zwemmen om het leven ge voerd, sprak ds Klijn woor den van troost tot de nabe- kunnen we melding maken van het feit, dat de diplomaten erin geslaagd zijn weer een geschil uit de wereld te helpen. De reeds ja- ren slepende kwestie van de Per zische olie werd opgelost en van daag kunt U op pagina 3 een en ander lezen over deze olie-achti- ge aangelegenheid. namens de „Kunst na Kracht” en „At- DAT de heer J. A. Bon ders ambtenaar P.T.T. te Yerseke m.i.v. 1 Augustus is verplaatst naar het kantoor van de Inspectie P. en T. te Middelburg. FEZ, 5 Augustus Vijf Marokka nen zijn Donderdag te Fez gedood en twee gewond bjj botsingen tussen voor- en tegenstanders van de verban nen Sultan, Sidi Mohammed ben Joes- sef, aldus werd uit Fez vernomen. De Franse autoriteiten konden het aantal slachtoffers niet nagaan doordat de be togers de lijken hebben meegenomen. DAT de muziekvereniging E.M.M. uit Kruiningen op 4 September a.s. ter gele genheid van het 90-jarig be staan een groot muziekfesti val hoopt te organiseren. Verscheidene verenigingen zijn reeds aangeschreven. Westelijke mogendheden bestudeerd, waarbij tevens een antwoord zal worden opgesteld. Vernomen wordt, dat de nieuwe nota tegelijk in studie is genomen en verwacht kan wor den, dat beide nota’s gelijktijdig door het Westen zullen worden afgewe zen. Het was reeds een publiek ge heim, dat de Westelijke mogendhe den van plan waren het voorstel voor een Europese conferentie van de hand te wijzen. DAT, naar thans is geble ken, een jong P.T.T.-amte- naar te Bergen op Zoom, die ruim een maand geleden is geëmigreerd, fraude heeft gepleegd bij de postspaar bank. Hij moet met beschei den hebben geknoeid. Hoe groot de schade is en wie er de dupe van zijn is nog niet precies bekend. Wel zijn van verscheidene inleggers boek jes ter controle opgevraagd. Men neemt algemeen aan, dat de strekking van deze voorstellen is, het toezicht op het Franse leger door een internationale commissie met boven nationale bevoegdheden, op te hef fen of uit te stellen. De voorstellen zouden ook kunnen bedingen, dat al le Franse bijdragen tot een begro ting voor het Europese leger kun nen worden besteed aan de Franse wapenindustrie. Het huidige verdrag bepaalt, dat slechts maximaal 85 van de gelden mag worden uitgege ven in het land, dat de bijdrage le vert. In een later te Brussel uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat Mendes France had gevraagd de conferentie op 19 Augustus te laten beginnen, Italië had evenwel 20 Augustus voorgesteld. Volgens de verklaring wordt momen teel nog onderhandeld over de juiste datum. Verscheidene der betrokken komen C. Kuzee ter aarde to-opbrengst van 7.121,33. is besteld. Nadat de heren De Winkelpromenade Lijn- A. Spee en M. C. de Regt baan te Rotterdam maakte verenigingen 233,over als resultaat van een certificaat- en foto- ïas” het woord hadden ge- actie. Hoogwater Zaterdag 7 Augustus: Vlissingen: 7.16 u. 1.51 m., 19.38 u. 1.35 m. Terneuzen: 7.39 u. 1.72 m., 20.00 u. l. 55 m. Wemeldinge: 8.40 u. 1.47 m., 21.03 u. 1'30 m. Z—ierikzee: 8.24 u. 1.29 m. » 20.42 u. 1.12 m. album aanbieden met een serie foto’s van Miniatuur Walcheren tijdens het bezoek van onze Koningin, terwijl er ook foto’s van de Zeeuwse Manifesta tie in zijn opgenomen. Wij hebben en kele bladzijden open gehouden, waarin U zelf de foto’s kunt plakken, die in middels al van Uw bezoek aan de Mi niatuur zijn gemaakt. En verder hopen wij van harte, dat er spoedig opnieuw een plechtigheid bij het bezoek van onze 200.000e gast zal mogen volgen!’* DAT deze week de gerst- oogst op Schouwen is begon nen meente Oosterland SAIGON, 5 Augustus Het Vietna mese kabinet heeft besloten, de Ver enigde Staten om vliegtuigen en sche pen te vragen voor de evacuatie van honderdduizenden Vietnamezen, die de Delta van de Rode Rivier willen ver laten omdat zij niet onder een com munistisch bewind willen leven, aldus is uit kringen die de regering na staan vernomen. De Fransen hebben evenwel bekend gemaakt, dat zij een millioen mensen kunnen evacueren voordat de Delta in Mei aan de communisten wórdt over gelaten. Waarnemers te Saigon menen, dat de Fransen dit verklaard hebben na dat zij op de hoogte waren van het besluit van de Vietnamese regering, een beroep te doen op de Amerikanen. Frankrijk heeft beloofd, alle onkos ten van de ontruiming te zullen dra gen. Er is echter wrijving geweest over de vraag, wie de organisatie er van op zich zal nemen. Het Franse opperbevel in Indo- China heeft medegedeeld, dat onge veer 20 „door de Vietminh bezielde betogers” Maandag zijn doodgescho ten bij een aanval van een menigte van 400 tot 500 man op Frans-Viet- namese troepen in Midden-Annam. De troepen opende uit zelfverweer het vuur, DE BILT, 5 Augustus Verander lijke bewolking met aanvankelijk plaatselijk nog mist, en tot de avond op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen West en Zuid. Warm weer. CANBERRA, 5 Aug. De Austra lische minister voor de immigratie, Harold Holt, heeft bekend gemaakt, dat het aantal landverhuizers, dat in de periode 19541955 in Australië wordt toegelaten, van 100.000 tot 107.500 zal wórden verhoogd. O.m. zul len nog 5000 industrie-arbeiders wor den toegelaten. Minister Holt verklaarde, dat de ver hoging van het aantal immigranten noodzakelijk is met het oog op een te kort aan arbeiders in de sleutelindu- strieën. Het Kabinet heeft ook zijn goedkeu ring gehecht aan een nieuw schema, dat een onderdeel vormt van het al gemene programma, op grond waar van aan landverhuizers uit Europese landen, die niet vallen onder het be staande schema, tegemoet kan worden gekomen in de passagekosten. Dit nieuwe schema zal voorlopig gelden voor geselecteerde emigranten uit de Scandinavische landen, Zwitserland en de V. S. DAT voor het examen Sterkstroommonteur V.E.V. is geslaagd de heer A. P. Drijgers te ’s-Heer Abtsker- ke. NUNSPEET, 6 Augustus Om streeks tien uur gisteravond is op een onbewaakte overweg tussen Nunspeet en Oldebroek een ongeluk gebeurd, dat wonder boven wonder nog vrij goed is afgelopen. Een militaire trekker met een tank er op reed de onbewaakte overweg op juist op het ogenblik, dat de expressetrein uit de richting Zwol le naderde. Ook van de andere kant naderde in de verte een trein. De chauffeur van de trekker had de te genwoordigheid van geest, de tank met een geforceerde manoeuvre nog net van de overweg weg te krijgen. Maar de tank raakte een van de palen, waar aan de waarschuwingsborden bij de stroomdraden zijn bevestigd. De paal knapte af, beschadigde de bovenleiding en kwam op de electrische locomotief van de trein uit Zwolle terecht. Deze werd beschadigd, en de bestuurder van de trein uit Zwolle kreeg verwondin gen. Hij is naar een ziekenhuis ge bracht. De trein uit Zwolle is met een uur vertraging door een stoomlocomo tief verder gereden. Daar wegens de beschadiging van het stroomnet geen electrische treinen konden rijden, zijn de passagiers van de treinen uit de tegenovergestelde richting met auto bussen verder gebracht. brengen van een gingsverdrag. De Russische nota van 25 Juli j.l. wordt momenteel door een commis sie van vertegenwoordigers der drie VERWORPEN? Volgens gewoonlijk welingelichte kringen in Londen neemt men aan, dat Amerika, Frankrijk en Engeland ook dit jongste Russische voorstel tot het Louden van een viermogendhedencon- ferentie zullen verwerpen. Men is te Londen van mening, dat dit Russische voorstel niet los kan worden gezien van het op 25 Juli j.l. door de Russen gedanen voorstel tot een Euro pese conferentie voor het tot stand Het echtpaar Du Bois, dat met de auto was vertrokken uit Middelburg en de vacantie wilde doorbrengen bij een zoon in Made-Drimmelen, reed normaal op de Rijksweg, toen op een gegeven ogenblik een zware vracht wagen met oplegger achter hen nader de en plotseling met grote vaart ach terop de personenauto schoof. De slag kwam zó hard aan, dat de wagen aan de achterzijde volkomen werd ver nield en in elkaar werd gedrukt. Me vrouw Du Bois overleed enkele ogen-' blikken ter plaatse. De vrachtauto was eigendom van de firma Jansen uit Venlo. DAT hedenavond acht uur de raad van Yerseke zal ver gaderen o.m. over de vast stelling verordening oester putten en benoeming ge meentewerkman. LONDEN, 5 Augustus Radio-Moskou heeft vandaag de Sowjet- Russische nota gepubliceerd, die Woensdag in Parijs, Londen en Was hington is overhandigd. De nota behelst een voorstel een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de vier grote mogend heden te houden ter voorbereiding van de conferentie over Europese veiligheid, die onlangs door de Sowjet-Unie werd voorgesteld. Volgens de jongste Russische nota zouden de ministers in Augustus of September bijeen kunnen komen. Verder wordt gezegd, dat de Sow- jet-Russische regering het noodzakelijk acht, een poging te doen om overeenstemming te bereiken over zekere vraagstukken die Duitsland betreffen. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; F. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. Dat men zich op Miniatuur Walche ren enigszins had misrekend was goed te verklaren: omstreeks half zes meldden zich overwachts enkele grote groepen van een paar honderd mensen aan de loketten en zodoende was even later de 100.000 precies vol. Het Belgische echtpaar was vanzelf sprekend bijzonder verrast, dat het zo plotseling in het middelpunt van de belangstelling kwam te staan en nog meer, toen het werd verzocht even bij de muziektent te komen voor een kor te plechtigheid en voor het beant woorden van een paar vragen, die door de heer Lujjendijk werden gesteld. Met plezier en op geestige wijze be antwoordden zij die vragen. De heer De Krom, die een internationaal Es- perantocongres moest bezoeken, wilde eerst voordat hij daarheen ging deze kant op komen, maar op het laatste ogenblik wijzigde hij zijn plan. Een paar dagen geleden moest hij bij de boot in Vlissingen wachten. Hij vroeg toen aan iemand of er niets te bezoeken was in de buurt. Men ver telde hem, dat hjj vast eens naar Mi niatuur Walcheren moest gaan in Mid delburg, waarvan de heer De Krom wist, dat het een mooi en een oud stad je was. Natuurlijk had hij geen spijt van zijn bezoek en nog minder van zijn tocht naar de Miniatuur, die hij zeer geslaagd vond. Evenals zijn Ne derlandse vrouw, die voor het eerst van haar leven op Walcheren was. „Een molentje of een klompje of iets van die aard wil „Nieuw Walcheren” U niet geven. Dat kunt U overal ko pen”, zo zei de heer Lujjendijk, „en daarom wilden wij U ter herinnering aan het feit, dat U de 100.000e zijt, een Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: vbssingen: Lammensstraat 17, 'relef 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009 Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan WASHINGTON, 5 Augustus Chi na heeft ook het tweede Amerikaanse protest tegen het neerschieten van een Brits passagiersvliegtuig van de hand gewezen, zo deelt het departement van Buitenlandse Zaken te Washington me de. De Chinezen staan op het standpunt dat het incident Amerika niet aangaat. In een op 25 Juli j.l. aangeboden Russische nota werd aangedrongen op een conferentie van alle Europese mo gendheden met de Verenigde Staten en communistisch China als waarnemers. Op een dergelijke bespreking zou de Europese veiligheid aan de orde moe ten worden gesteld. VINKEVEEN, 5 Augustus Onder belangstelling van vrijwel alle in woners van het dorp is vanmiddag om half twee op de kleine begraafplaats te Vinkeveen het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de 23-jarige kaas handelaar Karei van der Vliet die Zondagmorgen overleed tengevolge van een klap met een gummistok hem de vorige avond in Vinkeveen door een agent van de Rijkspolitie toegediend. ZIERIKZEE, 5 Augustus Naar wij vernemen mag rond 25 Augustus a.s. de sluiting van het Dijkwater bij Drei- schor worden verwacht. Men wil het giertij van medio Augustus nog af wachten, alvorens de definitieve be slissing te nemen over de juiste datum en het juiste moment. Oorspronkelijk was het de bedoeling reeds begin van deze maand te sluiten, maar tengevol ge van vertraging in de zandaanvoer voor de Oostelijke dijk moest daarvan worden afgezien. Het 60 meter brede sluitgat, dat reeds goed zichtbaar is, zal op de klassieke manier worden geslo ten. Reeds is over het gat steigerwerk aangebracht en thans zal daarover weer spoorrails worden gelegd. Zodra het vastgestelde dode tij intreedt, zul len tientallen kipkarren hun last van klei en kleileem in het gat laten val len. In één tij moet een hoeveelheid van 2009 m3 op deze wijze worden ver werkt. Vilarney in Ierland te hou den wedstrijden om het we reldkampioenschap. W. de Lint uit Zevenbergschehoek en W. Schipper uit Garst- huizen in Groningen zullen daar nu ons land vertegen woordigen. Voorts vernemen wij, dat thans in principe besloten is in de voormalige Statenzaal, welke thans wordt geres taureerd, enkele onder het departe ment van Financiën ressorterende diensten onder te brengen. O.m. geldt dit voor de Inspectie der Registratie en Successie (welke mo menteel aan het Hofplein is gevestigd), de Landmeter van het Kadaster (thans verblijvend aan de Balans) en het Hy- potheekkantoor, dat nu aan de over zijde van de Abdij gevestigd is. Men hoopt, dat de restauratie van genoemd gebouwencomplex, bestaande uit twee vleugels, eind 1955 of begin 1956 zal zijn geëindigd. DAT gisteravond de leden die vooral in de ge- van de Herv. Jeugdraad te boven Kapelle een zeer geslaagde verwachting is, n.l een ge- sterrit-op-de-fiets middelde opbrengst van 50 gehouden, die foutloos werd hl per ha. In Nieuwerkerk gewonnen door het duo Lien en Ouwerkerk daarentegen Sinke-Jac. op ’t Hof. is de opbrengst nihil aange zien deze beide gemeenten later zijn drooggevallen. DAT bij ploeg wedstrijden in de N.O.P. de heer A. van Dijke uit ’s-Heer Arends- DAT de Unie voor Vrou- kerke de derde prijs ver- welijke Vrijwilligers niet overde met 383 punten. Net minder dan 2890 boomcerti- een paar punten te weinig ficaten voor Schouwen heeft dus om deel te kunnen ne- verkocht met een totaal net- men aan de in October te - Prinses Irene heeft gisteren een rustige verj aardig gehad. In verband met het feit, dat Prins Bernhard eerst vandaag uit Zuid-Frankrjjk terug keert, zal de verjaardag pas heden in de familiekring worden gevierd. De post had evenwel gisteren handenvol werk om de vele kaarten, brieven en pakjes voor de jarige op paleis Soest- dijk te bezorgen. Druk was het ook in Scheveningen, waar de restauranten eivol waren en men op het strand over de hoofden kon lopen. Nog drukker was het gisteravond tijdens het vuur werk. Bussen en trams konden het vervoer niet aan en velen gingen maar lopen.... Het zomerse weer heeft ook schaduwzijden. Gisteren is bij het zwemmen in de Biesbosch weer een 19-jarige jongen verdronken. In Am sterdam werd- een 82-jarige heer ten gevolge van onvoorzichtig oversteken, aangereden en zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later overleed. Een pi loot van een Belgische straaljager heeft gistermiddag bij Eindhoven een geslaagde noodlanding gemaakt. De machine moest dalen wegens motor storing en werd slechts licht bescha digd. In het Brusselse paleis van jus titie heeft een felle brand gewoed. Het vuur ontstond in een der archief kel ders. Doordat de ruimte hermetisch af gesloten kon worden, werd erger voor komen. De algemene verkiezingen, die op 20 Augustus a.s. in Syrië zouden worden gehouden, zijn uitgesteld tot 24 September. ven. Zal wellicht een nieuwe dienst voor Drie-eilanden- of Deltaplan straks ook onderdak vinden in één der ge bouwen? MIDDELBURG, 5 Augustus Naar wpn'ernemen zal’ z°dra de restaura- ti» ,vernemen zal, zodra de restaure ren nar,Van haar beslag heeft gekre un-Rijkswaterstaat zijn intrek nemen Zui/-I00nnalige abtswoning aan de bSde van het Abdijplein. Het is de Waarin n.F’ .da* het huidige complex, tiin j bureaux van Rijkswaterstaat een i n‘?(TSebracht, door middel van Wnrrt« cb‘brug rnet de abtswoning zal den verbonden. dient. „ZUde?. alle Rijkswaterstaats- treerd 2 °P ,een Plaats zijn geconcen- Waarmf” Zal aan bet ruimteprobleem, heeft ee men. tbans nog te worstelen bienst ren .elnd zÜn gekomen. De Week j^^kherstel Zeeland, die deze Sint PiOiVer,huisd van het pand in de de Abdii ,aat naar het complex aan Per 1 r>2 Zanaar geruchten willen, december a.s. worden opgehe- LANSING, (Michigan), 5 Aug. De staatscommissaris voor gezondheid van Michigan, Albert Heustis, heeft Don derdag meegedeeld aan de bestuurs raad van deze staat, dat de staatslabo- ratoria een geneesmiddel tegen typhus hebben gevonden. Het middel, dat de laboratoria in vijf jaar hebben ontwikkeld, heet cyn- nematin en heeft een volledige gene zing bewerkstelligd in zestien gevallen. Het is in Mexico gedurende de laatste twee maanden op mensen beproefd, al dus de commissaris. Dr Heustis verklaarde dat het mid del het eerste speciale middel tegen typhus is, en meer effect heeft dan de tot nu toe gebruikte geneesmiddelen. DAT mej. P. Quist uit staanden en bad het „Onze Tholen te Krabbendijke aan Vader”. de Kweekschool is geslaagd voor onderwijzeres. MIDDELBURG, 5 Augustus Vanmiddag om precies tien minuten voor zes is de 100.000 bezoeker de toegangspoort van Miniatuur Wal cheren op het Molenwater gepasseerd. Het was de heer G. de Krom uit Anderlecht in België, die op de terugreis van zijn vacantie met zijn vrouw vandaag in de Zeeuwse hoofdstad vertoefde en niet wilde na laten een bezoek aan de Miniatuur te brengen. Men verwachtte pas vanavond om een uur of 8 de 100.000e bezoeker en daarom was slechts één der bestuursleden van de Stichting „Nieuw Walcheren” aanwezig, n.l. de heer G. H. Luijendijk, om de heer en mevrouw De Krom de hand te drukken en hen namens „Nieuw Walcheren” geluk te wensen. PARIJS, 5 Augustus Aan de onzekerheid over de bijeenkomst der zes landen van de Europese Verdedigingsgemeenschap is vandaag een eind ge komen. Volgens welingelichte Parijse kringen zal de conferentie op 19 en 20 Augustus a.s. te Brussel worden gehouden. De Franse premier, Mendes France, komt persoonlijk naar de Belgische hoofdstad en zal de vertegenwoordigers der andere E.V.G.-landen op de hoogte brengen van de compromisv oorstellen, die hij het Franse parlement ter goedkeuring van het E.V.G.-verdrag wil aanbieden. landen hadden zich reeds accoord ver klaard met 19 Augustus als dag voor de eerste bijeenkomst. De Franse minister van Defensie, generaal König, heeft op vragen in de Nationale Vergadering geantwoord, dat het besluit van het Amerikaanse Con gres om het verlenen van militaire hulp te staken voor landen, die de E. V.G. nog niet hadden geratificeerd, slechts „beperkte gevolgen” voor de Franse strijdkrachten zou hebben. Het zou in het geheel geen invloed hebben op de Franse landstrijdkrach ten, doch wat betreft marine en lucht macht zou Frankrijk zich moeite moe ten getroosten. H- w Ut 4 Ho

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1