HANOI BEREIDT ZICH VOOR OP r COMMUNISTISCHE BEZETTING. s VIRGINIA DEZE WERELD v&n öaq tot öd.q 1 na Misstappen worden na 4 of 8 jaar niet meer toegerekend. hl De eerste violist ©e ïladia Ir D. H. van der Toorn directeur-generaal van P.T.T. Binnenkort conferentie over Z.O,«Aziatisch Verdedigingsverdrags Jonge emigranten kunnen niet trouwen, want er zijn geen meisjes* Straks is alles afgelopen, dan zal alles er als een spookstad uitzien. Een plaats sterft. De justitie gaat vergeten. Van de Zeeuwse Staten faengt anó - Sollicitanten niet meer het leven lang dupe van begane fouten. ZEEUWSCH DAGBLAD Donderdag 5 Augustus 1954 pagina 3 2 1 Spookstad. a. 1 I s Uittocht. CIGARETTES 5 Belgisch-Amerikaanse samenwerking op atoomgebied? om zal Weinig kopers. Noodkreet van geëmigreerde predikant. Geen permanent. ■nan Ned. Ingezonden Mededeling (adv te koop. en K. d. v. W. en in e.v. e.v. ’s-GRAVENHAGE, 4 Aug. By Kon. Be sluit is ir J. D. H. van der Toorn, hoofd directeur algemene zaken en radio van het Staatsbedrijf der PTT, met ingang van 1 October a.s. benoemd tot directeur- generaal der PTT. De heer Van der Toorn volgt de heer L. Neher op, die met pensi oen gaat. jonge die verd (v. verd >aar- Aug. Het ot 1 it in liet" j. en iven, ille- Poot ilen- de .nd in- M.. Ja lijk! en De uittocht is aan de gang. Dagelijks verlaten meer en meer men sen Hanoi. Sommigen begeven zich naar de havenstad Haiphong om daar scheep te gaan. Anderen vertrekken per vlieg tuig. De Chinezen zijn er vooral vroeg bij. Van de ongeveer tienduizend Chine zen in de stad hebben reeds drieduizend besloten zich elders te vestigen. De tuin van het Chinese consulaat staat voort durend vol met gegadigden voor een van de speciale vliegtuigen. Velen van hen vluchten thans voor de tweede maal voor de communisten. Eerst uit China en nu uit Noord-Vietnam. „Het is verschrikkelijk....” klaagt een dikke Chinees, die een restaurant in de inheemse wijk van de stad exploiteert. „Waar gaat u heen?” informeer ik. „Saigon....” antwoordt hij, maar er klinkt weinig geestdrift in zijn stem. „Weer een restaurant....?” „Misschien. En hij geeft uitdrukking aan zijn angst dat tegen de tijd dat hij een nieuw bedrijf in Saigon opgebouwd heeft de commu nisten misschien daar verschijnen om de rest van het land op te eisen. Het is ove rigens een angst, die velen hier hebben. En zeker niet zonder reden. ging rlin- wer- ■oek; de' PLVWÜT MEDIUM NAVY CUT land flinke aan- lield af- 10 6 en H. J. v. L. d.v. eter- Bel; i en r en d. v. P. 3. J. Zo nadert het einde. Een twee maanden heeft Hanoi nog. Dan zal de dag aanbreken dat alles er als een spookstad uit zal zien. Lege hui zen. Gesloten winkels. Verlaten straten. De honderden voertuigen zullen verdwe- Ver- i M. n M. 7. C. AA d. v. weten zij toch niet goed waarheen te trekken om een nieuw bestaan op te bou wen. Maar anderen zijn vastbesloten om naar het Zuiden te gaan voor de commu nisten komen. Het zijn in de eerste plaats de hogere Vietnamese ambtenaren, de politieke en kerkelijke leiders, de welva rende zakenlieden en verder allen, die zich op de een of andere manier in de ogen van de communisten gecompromit teerd hebben door met de Fransen samen te werken in de overtuiging hun land en hun volk zo te dienen. DEN HAAG, 4 Aug. De ministers Donker en Beel hebben bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waarin een nieuwe regeling wordt voor gesteld voor het verstrekken van verklaringen omtrent het gedrag bij sollicitaties. De ministers schuiven het zg. „bewijs van goed gedrag” geheel van de baan en gaan van het standpunt uit, en dit is geheel nieuw, dat de justitie een begane misstap na 4 of 8 jaar geheel moet vergeten. Dat is redelijk volgens de ministers. Immers, als iemand gedurende deze tijd niet weer is vervallen in het begaan van misslagen, behoort hij er aanspraak op te kunnen maken, dat het verleden hem niet meer wordt nagedragen, ook al was zijn misdaad van ernstige aard. Het feit dus, dat Iemand buiten de reeds opgelegde straf zijn gehele leven lang de dupe is van een eens begane misstap, zal zich niet meer voor kunnen doen. De tot nu toe gevolgde methode van het weigeren van een „bewijs van zedelijk gedrag” was dik wijls in strijd met de reclasseringsgedachte. Hanoi sterft. Er zijn vele symptomen die er op wij zen. Een is bijvoorbeeld de mededeling op de voorpagina van het bar-slechte Franse dagblad L’Entente dat de omvang van het blad in de toekomst slechts vier in plaats van zes pagina’s zal bedragen. Een reden voor deze drastische inkrim ping is het dreigende tekort aan papier. Een andere is de plotselinge vermindering van het aantal advertenties. Behalve bios copen en transportondernemingen adver teert practisch niemand meer. In de binnenstad hebben verscheidene winkeliers reeds planken voor hun étala ges geschoven en een papier op de deur geplakt met de nuchtere mededeling naar elders vertrokken te zijn. De winkels die nog open zijn hebben over het algemeen weinig voorraad. Sommigen hebben het grootste deel van hun inventaris naar Haipong overgebracht. Anderen verko pen uit wat zij hebben en denken er niet over om nieuwe voorraad in te slaan. De mededeling uitverkocht klinkt dan ook overal. Het menu van het restaurant La Bonne Casserolle is bijvoorbeeld al belangrijk ingekrompen omdat verschei dene ingrediënten niet meer te krijgen zijn. nen zijn. Op het terras van de Taverne Royalez zullen geen Franse burgers en militairen meer achter een koele cognac soda of een verfrissende pernod zitten. De kok van Le Manoir zal ergens anders zjjn voortreffelijke boulllabaise bereiden. Er zal niemand in Hotel Metropole loge ren. geheel was vergeten. Dat was al een grote tegenvaller voor Amerika. Maar erger nog was, dat de communisten er aanvankelijk in slaagden de Ver. Sta ten van hun bondgenoten te isoleren. Gelukkig slaagde deze opzet niet ge heel. Hoewel niet geheel spontaan von den de Ver. Staten en Europa elkaar weer. eer :en iyf. in- ro- :ijn eer um md bij len de ■est on- em oor edt eur id”, in dse er- ~uk der )io- ,ing eer van 4u- j. te 20 j. C. rpe- In de wet wordt dan vastgelegd, dat de burgemeester bij het afgeven van zijn „verklaring omtrent het gedrag” (de nieuwe term) geen rekening mag houden met feiten, die zich voor een bepaalde periode (4 tot 8 jaar) voor deden. Wil iemand toch alles weten omtrent de gedragingen van de solli citant voor deze periode, dan moet hij maar op een andere wijze trachten aan zijn gegevens te komen. In geen geval kan hij een beroep doen op de Over heid. Het wordt vaak met een lachje gezegd, maar vrij spoedig kan worden vastgesteld, dat men hier toch werkelijk te Het is dus niet meer zo, dat men zich bij solliciteren volkomen afhankelijk voelt van de overheidsinstantie, de burgemeester, die een bewijs van goed gedrag kan weigeren. Vaak ontstond er een gevoel van volkomen machte loosheid. De termijn van vier jaar voor het wegnemen van de strafbladen uit de registers is genomen, omdat deze aansluit bij de termijn van een ma ximale proeftijd bij een voorwaar delijke veroordeling. De termijn van De Russische politici hoorden ook van deze Amerikaanse opvattingen, die in brede lagen van de bevolking wer den verkondigd en plotseling ont waakte in Rusland weer de oude liefde voor de Ver. Naties. Na een boycot van 8 jaar trad Rusland onverwacht weer toe tot de United Nations Educational Scientific and Cultural Organization, Unesco, die zich zo verdienstelijk heeft gemaakt voor de achterlijke gebieden van de wereld. De Unesco had zich een goede naam verworven in deze ge bieden, genoot de vriendschap van de gehele wereld. En de Sowjet-Unie Maar inmiddels was de reactie niet uitgebleven aan de overkant van de Grote Oceaan. Waarom treden wij niet, zo zeiden vooral de zg. isolationisten, uit de Ver. Naties? Er ontstond een vrij sterke stroming om Europa zijn eigen boontjes te laten doppen. „Cut ting off your nose to spite your face”, noemde men dat. 4 Aug. De New York "'orden n et te me^en’ dat besprekingen dkaanse V°erd tussen Belgische en Ame- over een at°omener V00r de ontwikkeling van zouden r V00r vredesgebruik. De V.S. Verschaffo„ technische inlichtingen atoomenpr als bet Congres de wet op de en«8>e zal hebben herzien. En op het dak van de Ritz zal geen kantoor van Air France meer zijn. En generaal Cogny zal niet meer met zijn luchtalarm-achtige si renes van kantoor naar huis racen. Paris-Match zal niet meer verkocht worden. Het zwembad van de Cercle Sportive zal verlaten zijn. Het cyclo m’sieur van de betjak bestuurders zal niet meer klinken. En van de aloude citadel met de kilometers prikkeldraad er het rood, wit en blauw van de Franse vlag niet langer wapperen. Maar zover is het nu nog niet. (Van onze correspondent Alfred van Sprang) VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1954. HILVERSUM I. (402 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de kleuters. VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen”, caus. 10.05 Morgenwijding. VA RA: 10.20 Gram. 10.50 Voordr. 11.10 Ka- mermuz. 11.30 Gram. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Med. of gram. 13.20 Lichte muz. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Alt en piano. 14.50 Voordr. 15.10 Pianorecital. 15.30 Gram. VARA: 16.00 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.00 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Gram. 19.00 Boekbespr. 19.15 Muzikale caus. VPRO: 19.30 „Op bezoek bij an deren”, caus. 19.45 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Zang. 20.30 „De Ver enigde Naties”, caus. 20.40 „Humanisme als levenshouding”, caus. VARA: 21.00 V. d. jeugd. 21.35 Instr, kwart, en solist. 22.00 Buiten!, weekoverz. 22.15 Gram. VPRO; 22.40 „Vandaag”, caus. 22.45 Avondwij- ding. VARA: 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30 Verslag v. h. 39e Wereld Esperanto-con gres te Haarlem. 23.3524.00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.) NCRV; 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Voor de jeugd. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.10 Idem. 12.00 Altviool en piano. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Promenade ork. en soliste. 14.05 Gramofoonmuz. 15.15 Voordracht. 15.35 Gram. 16.00 Een bezoek aan de Hortus Botanicus te Amsterdam. 16.15 Fluit en clavecimbel. 16.35 Gram. 17.00 Radio Philh. ork. en solist. 18.00 Accord, ork. 18.20 Fries progr. 18.35 Gram. 18.50 Vragenbeantw. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Regeringsuitz.: „Verklaring en toe lichting". 19.30 Orgelconc. 20.00 Radio- klankb. 21.00 Gram. 21.10 Koor en so praan. 21.35 „Opwekkings-predikers wek ken slapenden en doden op”, caus. 21.55 Pianoduo. 22.10 Gram. 22.45 Avondover- denking. 23.00 Nws en S.O.S.-ber. 23.15 Het Evangelie in Esperanto. 23.3024.00 Gram. WASHINGTON,3 Augustus Minis ter Dulles heeft vandaag op een pers conferentie de hoop uitgesproken, dat binnen een week of wat een besluit zou worden genomen voor het bijeen roepen van een conferentie tot het be ramen van een bondgenootschap ter verdediging van Zuid-Oost-Azië. De premier van Ceylon heeft mee gedeeld, dat hij een bijeenkomst van India, Pakistan, Indonesië, Birma en Ceylon de zgn. Colombolanden heeft voorgesteld. Deze landen zouden moeten spreken over een alternatief voor een verdedigingsverdrag voor Zuid-Oost-Azië. De Britse minister van Buiten landse Zaken zou ook een uitnodi ging aan deze landen hebben gezon den voor een bespreking over dit pact. Volgens de Philippijnse minister van Buitenlandse Zaken hebben In dia, Ceylon en Indonesië deze Britse uitnodiging reeds van de hand gewe zen. De handel ligt stil. De mensen kopen slechts wat zij voor hun dagelijks gebruik nodig hebben. De rest betekent straks toch maar onnodige last als zij met bescheiden hoeveelheid bagage moeten vertrekken. In plaats van nieuwe dingen te kopen trachten velen wat zij hebben van de hand te doen. In een buitenwijk van Hanoi is een speciale markt ontstaan waar in het bijzonder tweedehands meubelen verkocht worden. Van alle kanten brengen toekomstige vluchtelingen him huisraad met handkar ren naar deze markt, in de hoop er nog iets voor te krijgen. Het aanbod is echter overweldigend groot en de kopers zijn schaars. De prijzen zijn daarom zeer laag. Maar velen zjjn al te vreden als ze iets krijgen. De kopers zijn veelal communis tische agenten, die zich op deze wijze een billijke inventaris aanschaffen. De waarde van onroerende goederen is lager dan ooit. Men kan voor een appel en een ei een auto kopen. En een huis dat een half jaar geleden vijftigduizend gulden deed is nu voor vijfduizend gulden achtte het nuttig om in deze vriend schap te delen. Over de Amerikaanse kapitalistische organisatie, die de Unesco zou zijn, werd niet meer ge sproken. Rusland ging op retour. De Interna tional Labor Organization (I.L.O.), de internatiale arbeidsorganisatie, die zich bezig houdt met de verheffing van de arbeidersstand in de gehele wereld, had eveneens goed werk gedaan. Dus ook van deze organisatie moest het land lid worden. De Sowjet-Unie trad toe, ondanks het feit dat nog duizen den in dit land zuchten in de kampen voor dwangarbeid. Maar het lidmaat schap kon niet geweigerd worden, want Rusland was immers nog steeds lid van de Ver. Naties. En omdat Rus land zo maar niet een land was, maar een grote mogendheid, bekleedde het spoedig vooraanstaande posities in deze organisaties. Ook in de toekomst ziet Rusland er heil in om een belangrijke plaats in de Ver. Naties en haar organisatie in te nemen. Het beschouwt de V.N. als een klankbord voor zijn propaganda, als een organisatie van het kapitalis tische Amerika. Het lijkt er nu veel op, dat de V.N. een organisatie moet wor den van Rusland. De strijd om de lei-, dinggevende positie in de Ver. Naties kan weef beginnen. Het zal een strijd worden om de bezetting van de plaats van de eerste violist. Als de Ver. Sta ten deze strijd schuwen door uit de V.N. te treden, hebben ze bij voorbaat al verloren. Dat zou dan een groot suc ces betekenen voor Rusland, want dan is het er meer dan ooit in geslaagd de Ver. Staten van zijn bondgenoten te isoleren. Dan kan de Amerikaanse wa gen wel eens voor lange tijd of mis schien voor goed op dood spoor geran geerd worden. op, dat de Kerk ook op dit terrein haar taak niet ziet Kunnen de Nederlandse consulaten, die ook sociaal zulk voortreffelijk werk on der de emigranten doen, hier niet een handje helpen?, aldus deze ge- emigreerde predikant. We kunnen hieraan toevoegen, dat dit pro bleem van de Neder landse vrijgezel In ons land sterk de aandacht heeft. Door het emlgra- tiebestuur wordt deze zaak bestudeerd. In overleg met kerkelijke organisaties, het Ned. Vrouwencomité en an dere zal worden nage gaan in hoeverre en op welke wijze het vraag stuk zal kunnen worden bpgelost, hoe men de Nederlandse vrijgezel In het andere werelddeel zal kunnen helpen. Het is een moeilijk vraag stuk, dat een ernstige en voorzichtige behan deling vraagt. ’S-GRAVENHAGE, 4 Aug. In Australië wordt bij herhaling de klacht vernomen, dat het voor de Nederland se ongetrouwde emi grant zo moeilijk is in Australië een levens partner te vinden. Spre kende met honderden Nederlandse families en duizenden Nederlanders, over geheel Australië verbreid, hoort men keer op keer die klacht. Men heeft zich over het al gemeen goed aangepast, men heeft zich in veel gevallen een goed be staan verworven, maar steevast klinkt het uit de mond van tal van Nederlandse vrijgezel len: „Kunt u niet zor gen, dat er meer Ne derlandse meisjes naar Australië komen?” INDS de tweede wereldoorlog hebben de Verenigde Staten de toon aangegeven in de wereldpolitiek. Het instrument, dat zij bespeelden, waren de Verenig de Naties. Ondanks de pogingen van Rusland om in de eerste jaren na de oorlog Amerika in deze vol kerenorganisatie schaakmat te zet ten, bleven de Ver. Staten het ini tiatief behouden. Het succes van de Ver. Naties was weliswaar niet verbluffend, maar de organisatie heid het recht van haar bestaan be wezen en dat was zeker niet in de laatste plaats aan Amerika te dan ken. Hier en daar werd met goed gevolg ingegrepen en de neven organisaties deden goed werk on danks de boycotpogingen van Rus land. Dit land retireerde steeds meer en het waren de Ver. Staten, die met vlag en wimpel hun lei derspositie handhaafden. De strijd was gewonnen. Echter voorlopig. Want Rusland veranderde van tactiek en deed dat piet succes. Het begon op de grote conferentie in Berlijn. De wereldproblemen werden tussen Oost en West besproken. Het waren voor een groot deel zaken, die de Ver. Naties aangingen. De Ameri kaanse afgevaardigden protesteerden soms, maar er werd weinig naar deze protesten geluisterd. Daarna volgde de conferentie in Genève, waar het spel letje werd voortgezet. De Ver. Naties kwamen er in geen enkel opzicht aan te pas. Het leek wel of de organisatie In de buurt van het perskamp is een Chinese dameskapper. De man klaagt sinds een week of twee steen en been. „Er is niets meer te verdienen zegt hij vertwijfeld. „Maar het haar blijft toch groeien „Dat wel, maar niemand laat het meer permanenten. De mensen zijn bang er teveel bourgeoisie uit te zien als de communisten straks komen....” „Werkelijk. „Absoluut, m’sieur. En het is om diezelfde reden dat de ververijen het drukker dan ooit hebben. In de communistische samenleving draagt men blijkbaar overwegend donkere kle ren. Vele Vietnamezen laten daarom maar vast hun witte kleding verven om straks niet op te vallen. De vele communistische agenten in de stad raden de bevolking overigens krachtig aan te blijven. Zy trachten de mensen er van te overtuigen dat er geen enkele reden is om bang te zijn. En de katholieken geven zij de ver zekering ongehinderd hun godsdienst te kunnen belijden. Velen laten zich door deze propaganda beïnvloeden. Tenslotte acht jaar geldt voor opgelegde ge vangenisstraffen. GEMEENTELIJKE COMMISSIES. Reeds zijn in een aantal gemeenten commissies ingesteld, die de burge meester in het verstrekken van de be wijzen adviseren. In het wetsvoorstel wordt het instellen van een dergelijke commissie niet verplicht gesteld. Als de burgemeester overgaat tot het instellen van een commissie zal de sa menstelling van deze commissie aan bepaalde eisen moeten voldoen. In deze commissie moeten dan personen zitting hebben van werkgevers- en werknemerszijde maar ook personen voorgedragen door de reclasserings- raad. De mogelijkheid bestaat om bij een beslissing van de burgemeester, b.v. ’t niet afgeven van de verklaring in be roep te gaan. In de wet worden geen beperkingen opgelegd ten aanzien van het doel waarvoor de verklaring omtrent het gedrag wordt aangeVraagd. De burge meester heeft evenwel de bevoegdheid het verzoek niet in behandeling te ne men, wanneer het onderzoek naar het gedrag van de betrokkene niet gewet tigd is. Verder maakt het wetsontwerp uit zondering voor de beoordeling van de sollicitanten naar de functie van poli- tie-ambtenaar, beroepsmilitair of on derwijzer. Ook bij aanneming van ge- meentepersoneel heeft de burgemees ter volkomen vrijheid van handelen. En- d.v. •Itje, iÏ 0. maken heeft met een probleem voor de Ne derlandse vrijgezel. De emigranten-vrijge- zellen behoren tot de verwaarloosde catego rie. „We zorgen in de regel uitnemend voor de grote gezinnen, we zoe ken werk en onderdak voor hen en dat is goed. Maar wat de vrijgezel len betreft denken we al gauw: die kunnen zichzelf wel redden, die vinden hun weg zelf wel”. Aldus schrijft ds Jac. de Vries, Herv. predikant. Zijn er in ons geen jonge en meisjes, die het durven om in Australië een baantje te aanvaar den en mettertijd het lot van onze jongens met het hare te verbin den? zo vraagt ds de Vries. Kan de kerk hier niets doen Bestaat er in Nederland dan geen kerkelijk huwelijksbu reau? Duidt dit er niet t r et was Dinsdag warm, ook in de tl Statenzaal, waar de Zeeuwse Sta ten de laatste vergadering van hun zomerzitting hielden. Er was eigenlijk r één onderwerp, dat ondanks hitte de discussies beheerste en dat was het voorstel tot bouw van twee grote schepen voor de veren over dp Wester-Schelde. Maar aangezien de Staten niet zo vaak vergaderen en de Provinciale Stoombootdiensten altijd Ln dankbaar onderwerp voor be schouwingen vormen, hebben sommige Statenleden van deze gelegenheid ge bruik gemaakt om (voor de zoveelste maal) hun mening wereldkundig te maken over de Zondagsdiensten. Dat dan ook wel de enige principiële kant aan hetgeen men eigenlijk niet eens een debat kan noemen. Van tevoren stond vast, dat geen der Statenleden bezwaren zou maken te- een het bouwen van nieuwe schepen. Het ging zelfs niet eens om de vraag wat nu beter zou zjjn: twee grote sche nen of vier of vijf kleine. Blijkbaar hadden Ged. Staten in de schriftelijke stukken allen overtuigd, dat het beter is de eerste oplossing te kiezen. Nu was er alle tijd om zich bezig te houden met de kwestie van de werf, die de schepen zou moeten bouwen. Er is heel wat over gezegd. De spre kers stonden als het ware op elkaar te wachten om toch duidelijk te maken, dat zii aan een Zeeuwse werf (waarbij iedereen aan „De Schelde” dacht) de voorkeur te geven, ’t Leek af en toe wel iets op een gramofoonplaat! M u hopen wij van harte mèt de Sta- 1N tenleden, dat de schepen in Zee land zullen worden gebouwd. Dat heeft grote voordelen, niet alleen uit een oogpunt van werkgelegenheid, maar ook na het gereedkomen van de boten, die dan bij de werf onderhou den en gerepareerd kunnen worden. Maar het gaat toch wel heel ver te zeggen, dat Zeeland er recht op heeft, dat ze hier worden gebouwd. En naar onze mening is het helemaal verkeerd geredeneerd, wanneer men zoals één der sprekers deed die inderdaad voorname Zeeuwse belangen met tien duizenden guldens extra zou moeten betalen. Laten wij niet té chauvinis tisch zijn, want dan lopen wij het ge vaar, dat wij doorslaan! Dat de groot ste Zeeuwse werf een kwaliteitspro duct levert mag met genoegen worden vastgesteld, maar een dergelijke moti vering is toch wel heel zwak om niet de gewone weg te bewandelen en meer werven te laten inschrijven. Men ver sta ons goed: wij zijn grote voorstan ders van bouw in Zeeland, maar men make er niet een soort principe van. En dat gebeurde door sommige Staten leden. H e haven van Breskens moest D* noodzakelijkerwijze ook weer ter sprake komen. Ged. Staten zaten er ’n beetje mee, want zij wisten er ook nog niets van. En bovendien is het voor hen met dit soort dingen wel heel moeilijk alles te vertellen wat zij mis schien zijdelings wel eens horen, om dat zjj tegenover het Rijk in een on derhandelingspositie verkeren en met voorbarige mededelingen veel kunnen bederven. Maar wat de haven betreft is toch wel zoveel duidelijk geworden, dat aan de technische voorbereidingen nog weinig is gedaan. Rijkswaterstaat is overbelast, wij weten het. Maar aan de andere kant is de haven van Bres kens toch ook weer niet zó’n enorm technisch probleem, dat de beslissingen van het éne naar het andere jaar moest worden verschoven. Dit werk is ur gent. Het staat eenvoudig zo, dat, wan neer de haven (hoe dan ook) over een jaar of twee of drie niet in orde is, de nieuwe schepen aan de wal moeten blijven liggen. O e discussie over de Zondagsdiens- ten was onvruchtbaar. Het bleek, dat met name de heer Van Oorschot er niet aan wilde de zwapt op wit om schreven bevoegdheid van de minister van Verkeer en Waterstaat te erken nen. Waarbij hij blijkbaar ook vergat, dat het Rijk nu eenmaal voor de te korten opdraait en dus enkele vingers in de pap wil houden. Zijn standpunt was moeilijk te rijmen met hetgeen hij even later verkondigde, n.l., dat in het algemeen een subsidiërende of lenende overheid vertegenwoordigd moet zijn in en toezicht moet hebben op particu liere instellingen. De vergelijking mo ge niet geheel opgaan, de tendens is dezelfde. Het sierde de heer Van Oor schot allerminst, dat hij een aanval deed op minister Algera als zou deze zijn privé-opvattingen tot gelding wil len brengen. Wat doet de heer Van Uorschot anders in de functies, die hij bekleedde en nog bekleedt? Zijn socia- dstische opvattingen steekt hij aller minst onder stoelen of banken! Het merkwaardige van het geval was wel, ,a Gedeputeerde Lockefeer het vol- 1 t niet met hem eens was, dat de .„^ster in8reeP in het beleid van het Hege. Hij had de verdediging van deze spreker niet nodig. is de socialisten en ook de liberalen de Staten hun zin zouden krij- ■Ln’ daa zouden er des Zondags nog 0„jr.Sj pen varen dan in de week, nat dan voor vele mensen de enige llt.eg?naeid bestaat te reizen. Men wil Tn« ,shnatig vervoer aantrekken. K®tse Veer en Zierikzee b.v. kim„ dru't'ter worden gevaren. Dan velanT °°k de Ge]gen Schouwen-Dui- Vraaa e«e jS bekijken. Afgezien van de Duivl’i j e bevolking van Schouwen- vindsJa”d <dit nu zo el’g Prettig zou tela»n 1S t°cb wel beel dwaas boten bliikt6^ ïaIen zolang niet uit de feiten van d ,aaraan behoefte bestaat. En lend» u °C" waarlijk wel sociaal voe- helemaa^er-V?n Oorschot kunnen wij Pers"nepl n‘et begrijpen, dat hij het geen o/ uZan de Stoombootdiensten gunt! 1 a“bans minder vrije Zondagen HANOI (Noord-Vietnam) E Vietnamese eigenaar van de krantenkiosk in het centrum van J de stad schudt al van verre ontkennend met zijn hoofd. „Niets nieuws ontvangen „Helemaal niets, m’sieurzegt hij spijtig met een blik naar de oude, vergeelde nummers van Life en de New York Times in de half lege rekken. „En verwacht je nog iets „Nee, m’sieurhet is afgelopen En hij legt omstandig uit dat de Parijse leverancier van buitenlandse kranten en tijdschriften hem heeft laten weten onder de heersende onzekere omstandigheden niet langer in staat te zijn nieuwe zendingen naar Hanoi af te sturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3