Er is een geheel nieuwe situatie ontstaan excursie vier in Buitenlandse Landbouwkundigen maakten excursie door Zeeland rrn Eerste Kamer aanvaardt Soda-project Russen willen bijeenkomst de grote CvanödAqJ) meent Nederlandse delegatie van Sunarjo Na onderhoud tussen ministers Luns en Grotewohl ijvert voor vier-mogendheden- besprekingen gpl Grote staking in Hamburg Twee toeristen gedood Tweede Amerikaanse nota aan China Politiek asyl voor John Beekom SNIPPER NIEUWS" Amerikaan wilde met Prinses Margaret trouwen Lezingen van dr ir C. W. C. van en ir W. A. v. d, Werff Minister Zijlstra vreest weinig moeilijkheden met de Benelux-partners Bespreking Europese veiligheid II In enkele regels melden wij nog De PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Laatste zitting voor de zomervacantie Trein greep auto op onbewaakte overweg Soivjet-nota aan Westelijke drie Slot van vier-tveeks studieverblijf DE BILT ZEGT: Overwegend droog. HB DONDERDAG 5 AUG. 1954 10e JAARGANG No. 2851 UN1EBESPREKINGEN INFORMEEL HERVAT 0 0 5 0 0 5 0 i. vernin Britse e rich- Oosten n e is er voor de muziekliefhebbers in onze provincie een zeer ver heugend bericht. Het bestuur van de Zeeuwse Muziekschool heeft besloten tot directeur van dit in stituut te benoemen de heer Henk Stam. Voor verdere bijzon derheden hierover verwijzen wij naar pagina 2. Le Cointre N.V., Goes ook nog een onderhoud met minister Yamin. 0 5 5 0 0 0 k Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord BERLIJN, 4 Aug. Minister-president Grotewohl van Oost-Duitsland heeft bij de Volkskammer een resolutie ingediend, waarin een gemeenschappelijk Oost- en Westduits beroep op de Grote Vier wordt voorgesteld voor nieuwe vier-mogend- heidbesprekingen over Duitsland. De re solutie zal aan de Westduitse regering worden toegezonden. Niet voor de eerste maal wordt voorgesteld, dat West-Duits- land afgevaardigden benoemt voor be sprekingen met de Oostduitsers. Beide re geringen zouden de grote mogendheden moeten verzoeken geen stappen om één der beide delen in een militair bondge nootschap op te nemen., zolang een der gelijke conferentie niet is geëindigd. J derhoud met zijn collega had gehad. Als resultaat van dit overleg zouden de delegaties in de middag vergaderen. Over de vooruitzichten van de confe rentie kon minister Luns nog niets zeggen. „Het is nog te vroeg om hier over een oordeel te geven”, zo zei hij. Minister Sunarjo heeft tijdens het bezoek een toelichting gegeven op de len De wyn staat van Woensdag aan Sel- van ministerie door Jacob GOES, 4 Augustus Met een excursie door het rampgebied Oost-Zuid- Beveland en over Walcheren en een tweetal lezingen, n.l. van de Rijksland- bouwconsulent, dr ir C. W. C. van Beekom over „Landbouw en landbouw voorlichting in het rampgebied” en van ir W. A. van der Werff, hoofd van het Bureau Ruilverkaveling Walcheren, die sprak over het waarom en het hoe van de herverkaveling, beëindigden vandaag landbouwkundigen uit de gehele wereld, 85 in getal, een bijna vierweeks studieverblijf in ons land dat op 12 Juli begon te Wageningen en morgen door prof, ir W. J. Dewez te Wageningen wordt gesloten. Dit studieverblijf werd georganiseerd door het Internationaal Landbouw Studiecentrum en de Landbouwhogeschool te Wa geningen, in samenwerking met de F.A.O. De mededeling, dat de grootst mo gelijke spoed zal worden betracht, wordt in verband gebracht met de wens van de Indonesische delegatie voor 17 Augustus a.s. de dag waarop negen jaar geleden de repu bliek Indonesia werd geproclameerd, tot resultaten te komen. Men wenste zich er echter niet over uit te laten of aan deze wens gevolg zal kunnen worden gegeven. ZEEUWSCH DAGBLAD Een woordvoerder der Nederlandse delegatie verklaarde na afloop van de bijeenkomst van vanmiddag, dat er een uitwisseling van gedachten had plaats gehad en dat een aanvang was ge maakt met de bestudering van de door minister Yamin uit Djakarta meege brachte suggesties. In de komende dagen zal afzonder lijk overleg worden gepleegd tussen di verse delegatieleden en hun adviseurs. Deze besprekingen zullen drie dagen duren. „Maandag weten we meer”, zo werd in kringen van de Nederlandse delegatie gezegd. Geen antwoord kon echter worden gegeven op de vraag, of het formele overleg dan zal worden hervat. dringend of deze jongen zich zo spoedig mogelijk op het bureau wil melden omdat hieruit misschien aanwijzin gen gevonden kunnen wor den die tot arrestatie van de daders kunnen leiden. GESPREKKEN. Over de ontmoeting tussen minister Luns en minister Sunarjo vertelde de Nederlandse bewindsman na afloop, dat hij een lang en vertrouwelijk on- Dat men Nederland uitkoos om te dienen als voorbeeld voor landbouw deskundigen wat de voorlichting be treft, stemt tot hoge tevredenheid en minister Mansholt is dan zelf ook zjjn buitenlandse gasten afkomstig uit alle Westeuropese landen, de V.S., Israël, het Midden-Oosten, Indonesië en Libe ria wezen verwelkomen. Zij hebben lezingen aangehoord van alle landbouwdeskundigen die Neder land telt en reizen gemaakt door het gehele land van Noord naar Zuid en van Oost naar West. gift van 175.000 ton en tenslotte ver telde hij over de excursies voor getrof fen boeren naar bestaande nieuwe boerderijen. Dr ir van Beekom vertel de ons, na afloop, dat vooral ook de gipsvoorziening belangstelling wekte. Na de lunch te Middelburg heeft ir W. A. van der Werff een causerie ge houden over de herverkaveling van Walcheren. Hij herinnerde aan de overstroming in 1944 en vertelde over het ontstaan van de Herverkavelings- wet die in 1947 van kracht werd. Over de mogelijkheden voor de boe ren in de N.O.P. en uiteraard vooral over de voordelen, die aan een herver kaveling vastzitten. Dat ook hier goede voorlichting een belangrijke rol heeft gespeeld, begrepen de buitenlandse gasten direct. Zij konden nadien met eigen ogen aanschouwen wat op Walcheren tot stand is gebracht en toen zij in de na middag naar Den Bosch vertrokken toonden zij zich vol bewondering voor het werk dat in Zeeland door de voor lichtingsdienst tot stand is gebracht. Een bewondering, die èn voor de voor lichtingsdiensten èn voor het organi satiecomité van deze studiedagen een goede beloning vormde voor het vele werk dat dit buitenlands bezoek met zich meebracht. HAMBURG, 4 Augustus Ongeveer 15.000 ambtenaren en arbeiders bij de openbare diensten in Hamburg zijn Woensdagochtend in staking gegaan ter ondersteuning van looneisen. De vakbonden hadden het stakings- parool uitgegeven, nadat onderhande- lingen met stedelijke autoriteiten wa ren vastgelopen. Het openbare vervoer in de stad is geheel stil komen te liggen. Water- en gasverbruik is drastisch gerantsoe neerd. NIEUW-GUINEA. De Indonesische minister van Voorlichting, dr Tobing, heeft in Djakarta vanmiddag aan de pers verklaard, dat het kabinet reeds een bepaald standpunt ten aanzien van de kwestie-Irian heeft ingenomen’’. Gevraagd, of Indonesië de kwestie aan de Ver. Naties zal voorleggen, zei hij: „Dat is een mogelijkheid”. Ten aanzien van de vorming van een provincie W'est-Irian zei minister Tobing, dat het kabinet deze kwestie reeds aan het ministerie van Buiten landse Zaken heeft opgedragen en dat voor een spoedige verwezenlij king zal worden zorggedragen. To bing zei, dat de afhandeling van de ze kwestie geheel los staat van de resultaten van de besprekingen in Den Haag over de opheffing van de Unie. MAGOG, 4 Augustus Een 41- jarige Amerikaan, zoon van een rijke advocaat in Maine, is Dinsdag ge boeid naar de Verenigde Staten ge bracht. Hij wilde in Canada een vliegtuig kopen en er mee naar En geland vliegen om met Prinses Mar garet in het huwelijk te treden. Toen hij op het vliegveld Dorval bij Montreal inlichtingen inwon over de aanschaffing van een vlieg tuig, dat hem over de Oceaan kon brengen, waarschuwde men zijn vader. De politie werd telegrafisch verzocht hem in handboeien terug te brengen. Een politieman zeide, dat de man voldoende geld bij zich had om een vliegtuig te kopen. DAT de heer T. Duym te Vlissingen slaagde voor het examen Sterkstroommon- teur V.E.V. DAT de muziekvereniging „Excelsior” te Kloetinge gis teravond de patiënten en het personeel van het ziekenhuis St Joanna verrast heeft met een prachtig concert in de tuin. de van deze auto werd nogal beschadigd. Tegen B. is pro- ces-verbaal opgemaakt. DAT Ged. Staten per 1 Augustus benoemden tot aankomend opzichter bij de Prov. Waterstaat de heer L. de Blaeij te Terneuzen. (Van onze parlementaire redacteur). ’s-GRAVENHAGE, 4 Augustus Met 2816 stemmen heeft de Eerste Kamer vandaag het soda-project aanvaard. Tot de tegenstanders behoorden de socialisten, de communisten en prof. Hellema (A.R.). Deze laatste had overwegend bedrijfs-economische bezwaren. De knappe redevoering van mi nister Zijlstra heeft in ieder geval tot resultaat gehad, dat de twijfel in de V.V.D.-fractie werd overwonnen. Zij stemde geheel voor dit ontwerp. En ook de heer Regout, die plotseling in tweede termijn enige bedenkingen uitte werd overtuigd door ’s ministers sterke argumenten. Zo niet echter de heer Hellema. Het behoeft geen betoog dat de bewindsman de afvalligheid van zijn partijgenoot niet erg kon waarderen. Vooral niet omdat de heer Hellema tenslotte had verklaard te hopen dat hij het bij het verkeerde eind heeft, dat de tijd dus zal leren dat hij zich heeft vergist. „Deze conclusie is teleur stellend”, zo antwoordde minister Zijlstra. „Ik kan deze positie niet innemen, ik moet een beleidsbeslissing nemen. De heer Hellema als Kamerlid moet beter begrijpen dat ik een belangrijk risico moet nemen”. Deze uiteenzetting was voor iedere toehoorder volkomen duidelijk, maar de heer Hellema ver anderde zijn standpunt niet. VLEUTEN, 4 Augustus Vanmid dag is een kleine Deense personenauto op de onbewaakte overweg tussen Har- melen en Vleuten door een uit de richting Woerden komende trein ge grepen en geheel vernield. Even later werd het wrak nogmaals gegrepen door een uit tegenovergestelde richting komende trein. De beide inzittenden, een Deense in genieur en een Amerikaanse studente, werden op slag gedood. Malik, de Russische ambassadeur, ter hand gesteld. Soortgelijke nota’s werden in Was hington en Parijs ingediend. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Woensdagavond geweigerd zich over de nota uit te laten, hij wilde zelfs niet toegeven, dat er een ontvangen was. Naar verluidt wordt in de nota geen plaats van samenkomst der grote vier genoemd. Naar uit betrouwbare bron te Was hington wordt vernomen stelt de re cente Sowjet-nota voor, dat de „voor bereidende conferentie” tevens bepaal de vraagstukken betreffende Duitsland zou kunnen regelen, zoals die van han del, verkeer en geldverkeer tussen Oost- en West-Duitsland. Genoemde conferentie zou volgens de nota gehou den dienen te worden door de minis ters van Buitenlandse Zaken. oensdag medegedeeld. nota werd WUCI1Bdag aall Lloyd, de Britse minister verbonden aan het buitenlandse Zaken, IN ZEELAND. Vandaag dus waren zij in Zeeland. Zij reden door de Reigersbergsche Pol der, langs Krabbendijké, door de Pol der Waarde en door de Kruiningerpol- der. De voorlichting was af. Er waren n.l. drie bussen waarvan één bus een En gels sprekende gids, in de tweede een Duits' sprekende en in de derde een Frans sprekende gids over de oorzaak en gevolgen van de ramp vertelden. In Hotel „De Korenbeurs” heeft dr ir C. W. C. van Beekom een lezing gehouden over de gevolgen van de ramp, en daarbij uitvoerig de taak ge schetst van de landbouwvoorlichting in het rampgebied. Hij besprak daarbij de voorlichting omtrent de gewassen keuze aan de hand van een gedetail leerde bemonstering van de bedrijven met verbazing beluisterden de bui tenlandse gasten dat alleen al dit voor jaar met 8.000 boeren stuk voor stuk het bouwplan is besproken! de be rekening van de gipskaarten dit jaar vermeldt het gipsprogramma een DAT gisteravond te Mid delburg een inbraak is ge pleegd in het magazijn van de Ijzerhandel Konraad „Achter de Houttuinen”. De dader (s) die aan de achter kant binnendrongen door raampje in te drukken had den pech want zij vonden slechts een ledig geldkistje. Een omwonende heeft ech ter gezien dat omstreeks tien uur een jongen met een bulldog passeerde. Het op merkelijke was, dat de hond toen hij passeerde in de richting van het magazijn trok, waaruit de politie con cludeert, dat op dat moment de daders bezig waren. Daarom verzoekt de politie DAT de motorrijder A. J. M. B. uit Helmond, komend uit de Gravenstraat te Mid delburg, toen hij bij de toe gang tot de parkeerplaats op de Markt een daar ge parkeerd staande vrachtauto wilde passeren en op het linkerweggedeelte reed, te gen een van de tegenover gestelde zijde komende per sonenauto van de heer M. C. V. is opgereden. De voorzij- De conservatieven en de boerenpartij in het Deense parlement zullen zich verzetten tegen het besluit van de re gering om de duur van de militaire dienstplicht te verkorten van achttien maanden tot zestien, met twee perio den van een maand elk voor herha lingsoefeningen, aldus meldt Reuter uit Kopenhagen. heeft nog verklaard dat zo spoedig mo gelijk de leerplicht moet worden uit gebreid tot en met 15-jarige meisjes en jongens. Daarvoor ontbreken thans echter de gebouwen en de leerkrach ten. Het is daarom noodzakelijk dat dit geleidelijk aan zal geschieden. Een verhoging van de leerplichtige leeftijd is dus direct niet mogelijk. De klassen zijn al overbevolkt. In 1954 zal het aantal leerlingen toenemen met 70.000, waardoor het gemiddelde aan tal leerlingen per klasse zal stijgen van 35.6 tot 36.1. Bij dit wetsontwerp zijn ongeveer 6.500 meisjes betrokken. De bestaande onderwijsinstellingen kun nen deze opvangen. Als het bedrijfs- arbeidsverbod ook wordt uitgebreid tot 15-jarige meisjes dan wordt dit reeds moeilijken Het gaat daarbij om 17.000 meisjes. Voor de jongens ligt dit allemaal gemakkelijker. Reeds 72 van de 14-jarige jongens ontvangt volledig dagonderwijs. Dit aantal stijgt nog jaarlijks. Staatssecre taris van Rhijn deelde nog mede, dat het niet de bedoeling is eerst een ar- beidsverbod voor 15-jarige meisjes in te voeren om daarna de leerplichtige leeftijd te verhogen. Het zal juist an dersom geschieden. DE KERNREACTOR. Na een kort debat werd ook de op richting van een kernreactor aanvaard. Minister Cals deelde mede in antwoord op vragen van de heren Vixseoboxse (C.H.) en Sassen (K.V.P.), dat de be heersvorm nog niet geheel vast staat. Ook is het nog niet zeker waar de kernreactor geplaatst zal worden. Met het oog op mogelijke gevaren voor de burgerbevolking wordt door Sociale Zaken een onderzoek ingesteld. Als de resultaten daarvan bekend zijn dan zal de plaats van vestiging definitief wor den bepaald. Verleden week hebben in Noorwegen besprekingen plaatsgevon den, die er toe hebben geleid dat Noorwegen ons met dit project zal hel pen. Nederlandse geleerden arbeiden reeds in Kjeller. Deze bilaterale over eenkomst is volgens minister Cals slechts een begin. Ook de Eerste Ka mer is nu met vacantie gegaan. Op 14 September a.s. zal zij weer bijeen komen. resultaten van de reis van minister Yamin naar Djakarta. Voor de hervat ting van het overleg had minister Luns DAT de raad van Wisse- kerke Vrijdag zal vergade ren. Aan de orde komt o.m. een voorstel over de huur van gemeentewoningen. DAT de mosselexport ten gevolge van de warmte ver minderd is, naar schatting 1000 ton minder dan vorige week toen er 13.000 ton weg ging naar België. DAT de 13-jarige Leo Sinke uit Yerseke gister avond in de Oesterstraat met zijn fiets tegen een auto is gereden. Hij kreeg een lelij ke wond aan het been dat door dr Polderman met ze ven krammetjes gehecht werd. DEN HAAG, 4 Augustus „Er is een geheel nieuwe situatie ont staan zo zei vandaag een woordvoerder van de Nederlandse delegatie bij de Haagse Uniebesprekingen. Hij tekende daarmee de toestand, die is ontstaan, nu de Indonesische regering wensen heeft kenbaar gemaakt tot wijziging van de overeenkomst, die op 24 Juli j.l. zou worden onderte kend. Vandaag zijn de besprekingen op informeel niveau hervat en waren de delegaties een uur in vergadering bijeen. Men heeft van Ne derlandse zijde gezegd, dat de grootst mogelijke spoed zal worden be tracht. De onderhandelingen werden hervat nadat de Nederlandse delegatieleider, minister Luns (teruggekeerd van vacantie), een onder houd had gehad met zijn Indonesische collega, minister Sunarjo. LONDEN, 4 Augustus De Britse zaakgelastigde te Peking is er thans in geslaagd, op het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken een Ameri kaanse nota te overhandigen, waarin schadeloosstelling wordt geëist we gens het omkomen van drie Amerika nen bij het neerschieten van een Brits vliegtuig, vorige maand door Chinese jagers. Ook voor de drie Amerikanen, die bij dit incident werden gewond, wordt schadevergoeding geëist. China wordt bovendien verzocht mee te delen, wel ke maatregelen worden genomen om nieuwe aanvallen op vliegtuigen te voorkomen. De Chinese verklaring, dat de Ame rikanen met deze zaak niets te maken hebben de communistische reactie op de eerste nota, die niet eens werd aangenomen wordt thans door de regering van de Verenigde Staten van de hand gewezen. üitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantóor: Goes, L. Vorststr. qn Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Gir° 274289. Kantoren: vlissingen: Lammensstraat 17, Telef 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 9009 Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Ongeveer 200 communistische en Karen-opstandelingen hebben Dinsdag avond de Birmaanse stad Syriam, na bij de hoofdstad Rangoon gelegen, aan gevallen. De opstandelingen bestorm den het politiebureau, waar zij tien ge vangenen bevrijden, en plunderden de gemeentekas. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers- J A van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Medewerkers. J. A van^enneKO a Biezelinge; j. s. Hoek) Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. BERLIJN, 4 Augustus Volgens de eerste minister van Oost-Duitsland, Grotewohl, heeft de uitgeweken chef van de Westduitse inlichtingendienst, dr Otto John, politiek asyl gevraagd en gekregen. John zou daarop schrifte lijk zijn dank aan de Oostduitse auto riteiten hebben betuigd. Grotewohl las de brief voor „om een eind te maken aan vele sensaties en gissingen over dr John in de gehele wereld”. De vrije democratische partij heeft het ontslag geëist van de Westduitse minister voor zaken geheel Duitsland betreffende, Kaiser wegens de verant woordelijkheid, die hjj draagt in de kwestie-John. Vier jaar geleden heeft Kaiser zich garant gesteld voor dr John. Het debat heeft nogal een technisch karakter gedragen. Het meest opval lend was wel de zakelijke bestrijding van de heer Kapteyn (P.v.d.A.), die het spoor van zijn partijgenoot Neder- horst niet volgde. Deze toch had een zwaar principieel debat ontketend. Minister Zijlstra heeft destijds in de Tweede Kamer verklaard niet te kun nen weten dat met dit wetsont werp in strjjd zou komen met de so cialistische opvattingen t.a.v. de socia lisatie. Men had dus kunnen verwach ten, dat dit debat thans voortgezet zou worden, daar de P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer verzuimd heeft de principiële strijd tot het einde toe te voeren. Zij heeft gezwegen op de aan val van minister Zijlstra. Het antwoord is dus ook nu niet gekomen. AFZETPROBLEEM. Minister Zijlstra kon niet ontkennen dat er een afzetprobleem is. „Hier ligt een wereld vol onzekerheden”. Maar wanneer een aantal bekwame onder nemers iets in dit project zien, dan betekent dat een steun voor mijn op vattingen. De Koninklijke Nederlandse Zoutindustrie riskeert met dit project veel. Ook al zou er een soda-overcapa- citeit zijn er is altijd behoefte aan een betere fabriek, aldus de bewindsman, die mededeelde, dat het Solvay-con- cern heeft geschat dat de fabriek in Delfzijl 40.000 ton in het binnenland en 40.000 ton in het buitenland zal kunnen af zetten. Als een belangrijke concur rent met deze cijfers komt zal het in de practijk wel iets meevallen. De minister kon het principiële betoog van de heer Hellema van a tot z onderschrijven. Maar als men het overbrengt op de concrete si tuatie in 1954 dan heeft men er niet veel aan. De overheidsinvloed moet zo gering mogelijk zijn, maar in dit geval is het een beleidskwestie, dat de overheid 21 millioen garandeert. Zou de heer Hellema ook tegen de oprichting van de Breeband ge stemd hebben, waar vele millioenen mee gemoeid waren? Zijn er moeilijkheden met de andere Beneluxpartners te vrezen? Minister Zijlstra zag dit niet zo somber in. De liberalisatie-politiek zal niet opgegeven worden terwille van één bedrijf. Trou wens er zijn vormen van buitenlandse concurrentie, die spotten met elk libe- ralisatiebeginsel. Er is afgesproken dat de fabriek in Delfzijl de werkgelegen heid in België niet zal schaden. Als België zich tenminste eveneens aan de regels houdt. „Wij staan nu aan het eindpunt van een lange weg”, zo zei hij. De indu- strialisatiepolitiek in ons land vergt van tijd tot tijd dergelijke grote pro jecten. Juist de chemische industrie is geschikt voor industrialisatie in de diepte, waarbij meer gelet wordt op het rendement, dan op het werkgele genheidsaspect. De eindstemming was niet verras send. En het is typerend voor de Eer ste Kamer dat de heer Kapteyn (P.v.d. A.) de eerste was die de bewindsman de hand drukte. 14-JARIGE MEISJES. Na dit debat heeft de Eerste Kamer z.h.s. het ontwerp aanvaard om de be- drijfsarbeid voor 14-jarige meisjes te verbieden. Staatssecretaris van Rhijn DE BILT, 4 Augustus Verander lijke bewolking maar bijna overal droog weer. Zwakke tot matige wind aanvankelijk uit uiteenlopende tingen, later in hoofdzaak Westelijk. In het Oosten van het land minder warm. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 5.07 u., onder 20.25 u. Maan op 14.01 u., onder 22.28 u. Hoogwater Vrijdag 6 Augustus: Vlissingen: 6.27 u. 1.69 m., 18.44 u. 1.53 m. Terneuzen: 6.55 u. 1.89 m., 19.12 u. l. 74 m. Wemeldinge: 7.59 u. 1.58 m., 20.16 u. 1.41 m. Zierikzee: 7.42 u. 1.38 m. , 19.55 u. 1.22 m. - Polen heeft bij Engeland geprotes teerd tegen de aanhouding van een Pools schip. Tevens wordt de uitleve ring gevraagd van de Pool, die bij deze aanhouding van boord is gehaald, om dat de man politiek asyl vroeg. Sir Robert onder-minister van staat voor buitenlandse zaken is benoemd tot Brits ambassadeur in Belgrado. De nieuwe ambassadeur is expert op het gebied van Duitse en Russische zaken. - De eerste Britse straaljager, die ook in horizontale vlucht sneller is dan het geluid, heeft Woensdag met goed ge volg een eerste proefvlucht gemaakt. Canada zal in de komende maanden 60 Sabre-straaljagers leveren aan Grie kenland en Turkije. De Amerikaanse troepen in Europa zullen binnenkort van geleide projectielen worden voor zien. Deze wapens hebben een actie radius van 160 km en hun snelheid is verscheidene malen groter dan die van het geluid. Bij een brand in een Amerikaanse whiskyfabriek zijn 42000 vaten met dit vocht verloren gegaan. De vlammen waren op 20 km afstand zichtbaar. De oud-voorzitter van de Verzekeringskamer, mr dr J. van Brug gen is gistermiddag het slachtoffer ge worden van een verkeersongeval. Mr Van Bruggen brak zijn linkersleutel- been en zijn linkerarm toen hij in Den Haag werd aangereden door een per sonenauto. LONDEN, 4 Augustus owjet-Unie heeft een nota gezon- en aan Engeland, Frankrijk en de lenigde Staten met het voorstel, ln Augustus of September een bij enkomst te houden van de vier gro- mogendheden ter bespreking en oorbereiding van de weg voor de j°n erei)tie over Europese veiligheid, ■e vorige maand door de Sowjet- w*rd geopperd, aldus is van 1 jL betrouwbare zijde te Lon-

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1