tot öaq M DEZE WERELD van ö&q van Landbouwbedrijfschappen moeten invloed Overheid beperken Kolonel Armas blijft, maar zijn be vrijdingsleger is van de baan. tioodwill Communisten vieren vrede „kapitalistische” luxe. in ©x Radio* Miaderheidsnota: ingrijpen van regering tè veelomvattend en tè verstrekkend De man van Frankrijk Van Kleffens contra Prins Wan. Moordenaar te Leiderdorp bekent S.E.R. adviseert over landbouwwet I i Portugees protest tegen India* Sluikhandel in vliegen, Het voorontwerp Aartsbisschop Arelanno bemiddelde tussen de partijen. Vingerafdruk bracht politie op het spoor Het advies En de journalisten houden ’n Entente Cordiale. ZEEUWSCH DAGBLAD WoensSag 4 Augustus 1954 pagina 3 4» t De beste bedden l^ooit Hanoi. Verbroedering. Weer een revolutie in Guatemala. Pinda-Pinda en Frujetta. 9” Ingezonden Mededeling (adv.) 1 van belangrijke troef weet verbaasd Voordr. 22.15 23.00 LISSABON, 3 Aug. Het Portugese mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat de Portugese rege ring een krachtig protest aan de Indiase regering heeft gericht wegens de onver schillige houding, welke de Indiase auto riteiten hebben aangenomen tegenover de vijandige demonstratie, die op 1 Augus tus voor het Portugese gezantschap te Nieuw Delhi is gehouden. Bij deze betoging werd door een hon derdtal personen vijandige kreten aan het adres van Portugal en zijn leiders geuit. et en li er ile ■L *n il- en e- id Je in ir- p- 1, i.s. ?rt )S- n- ie e- ‘H id id it- le, ve en ii- en rt, re lie e- et te pe es jn L. ns an .w en ‘St en de et e- li- e- is d- a- te e- n- in n- :1e Jij er an /il ‘1- ANKARA, 3 Aug. Het gemeentebstuur van de Turkse stad Kayseri besloot met het oog op een vliegenplaag een bedrag van drie Turkse ponden (ongeveer 40 gulden) te betalen voor elke kilo dode vliegen. Hierop gingen echter de inwo ners van Izmir, een plaats die bijzonder rijk aan vliegen is, paketten met vliegen aan de bewoners van Kayseri zenden, met het verzoek deze aan het gemeentebstuur te „verkopen”. De Turkse regering over weegt thans maatregelen om aan deze ongebruikelijke sluikhandel een einde te maken. .ik ft el e- n- rs e- et ge- In- Men is van mening, dat als het gaat over de hoofdlijnen van het landbouw beleid overeenstemming in het Kabinet moet bestaan. Algemene regelen, die de Overheid op dit terrein treft mogen niet bij ministeriële beschikking maar bij algemene maatregel van bestuur getroffen worden. Deze meerderheid heeft over het al gemeen het bezwaar, dat bij aanvaar ding van het ontwerp de invloed van het Parlement op het landbouwbeleid zeer gering zal zijn. De algemene maatregelen van bestuur moeten dan ook na bekrachtiging direct ter goed keuring aan de Statengeneraal worden voorgelegd. De minderheid van de Raad meent echter, dat de algemene maatregelen van bestuur een doeltreffend beleid In de toelichting op het vooront werp verklaren de ministers, dat voor de bedrijfsorganisaties op het terrein van de landbouw een ruime taak is weggelegd. In het wetsont werp zijn dan ook de bevoegdheden voor de productschappen weggelegd. De bevoegdheden moeten beschouwd worden als een complement van de bevoegdheden die de productschap pen krachtens hun instelling hebben verkregen. In het algemeen willen de ministers het zo stellen, dat de bevoegdheden van de Overheid en van de hoofd- en bedrijfschappen elkaar dekken. Bij de formulering van deze bevoegdheden is het zwaartepunt gelegd op de bevoegd heden welke noodzakelijk zijn voor de uitvoering van het tabellisatiebeleid. Met betrekking tot de in- en uitvoer heeft steeds het monopolibesluit voed selvoorziening gediend. De ministers zien thans geen aanleiding om de fi guur van de zg. „monopoliehouders” te bestendigen. In het wetsontwerp wordt de in- en uitvoer afhankelijk gesteld van de machti; productschap. En daarmee ontwikkelt zich een dis cussie over de mogelijkheid, dat buiten landse correspondenten in Hanoi blij ven als de Fransen de stad ontruimen. Verscheidene journalisten willen dat. Zij eisen echter een garantie te kunnen vertrekken als zij genoeg indrukken opgedaan hebben. Zelfs de politieke officier met de blauwe zonnebril kan die garantie niet geven. Maar hij stelt voor om een verzoekschrift aan de pre sident te richten. Dat brengt anderen op het idee om meteen een lijst met vragen voor Ho Chi Minh op te stellen. De communisten beloven er voor te zullen zorgen, dat deze op de plaats van bestemming komt. na een verbitterde strijd tot overgave en brachten ongeveer 500 man onder geleide van tanks en pantserwagens naar het centraal station over. De „opstandelingen”, die groter in aantal en beter bewapend waren dan de 700 man bevrijdings-troepen in de stad, hadden het belangrijkste radio station bezet en riepen een verklaring om, dat zij alleen de ontbinding van de bevrijdings-troepen beoogden ten einde „het leger in zijn eer te herstel len”. Ook maakten zij zich meester van het vliegveld, waar het luchtmachtper- soneel Armas trouw bleef. Daarop stelde kolonel Armas, die nog over 3000 man bevrijdings-troepen beschikte bij de Hondurese grens, een ultimatum, dat hij vliegtuigen in de strijd zou werpen. Inderdaad beschoten later twee toestellen de posities van de opstandelingen. De Junta zond twee afgezanten Cruz Salazar, een voormalig lid van de Junta, en aartsbisschop Rosell Arellano om de rebellen te over reden het vuren te staken. Op dat ogenblik waren deze echter in het zicht van de overwinning, doordat zij na zware strijd hun tegenstan ders hadden weten in te sluiten in het Roosevelt-ziekenhuis. Het leger betuigde zijn steun aan de cadetten, die weldra de bevrijdingstroepen tot overgave dwongen. Op grond van de door bemiddeling van aartsbisschop Arellano bereikte overeenkomst zullen de bevrijdings- strijdkrachten worden ontbonden. Ver dere bepalingen van het accoord zijn niet bekend. Een woordvoerder van ’t leger verklaarde voor de radio, dat het L leger de bevolking heeft beloofd de vrede en rust te zullen herstellen. Het leger zou trouw blijven aan de Junta. ben, toen Mendes France hem duide lijk maakte, dat rechten ook plichten met zich mee brengen. En deze plich ten waren, dat de Bey zou zorgen dat aan de 168.000 Franse kolonisten niets in de weg zou worden gelegd en dat deze Fransen vrij hun bedrijf zouden kunnen uitoefenen. Ook vroeg Mendes France de nodige economische waar borgen en maakte hij de Bey duide lijk dat Tunesië nog niet volledig on- Ook de communisten zijn nieuwsgierig. Hun belangstelling gaat vooral uit naar de toestand in Hanoi. Het ligt namelijk voor de hand, dat zij daar evenals in 1945 hun hoofdstad zullen vestigen. En Ho Chi Minh zal er ongetwijfeld binnenkort zijn glorieuze intocht maken. „Heerst er paniek....?” „Absoluut niet....” „Wat denkt de bevolking....?” „Er is weinig reactie....” Ze kijken me ongelovig aan. GUATEMALA STAD, 3 Aug. Na een strijd van veertien uur in de stad Guatemala is gisteravond een einde gekomen aan de tweede revolutie in Guatemala binnen zes weken. Kolonel Castillo Armas, de 40-jarige politieke réfugié die na een opstand van twaalf dagen een einde maakte aan het links georiënteerde bewind van Jacob Arbenz Guzman, heeft zijn post van hoofd van de regerende Junta behouden. Zijn bevrijdings-strijdkrachten, waarmee hij na het sluiten van een vredesovereenkomst te San Salvador een maand geleden de hoofdstad was binnengetrokken, zijn echter van het toneel ver dwenen. De cadetten en de staf van de militaire academie dwongen deze troepen in de weg staan. De Overheid kan toch immers altijd de Statengeneraal inlichten over het gevoerde beleid. MINDERHEIDSNOTA. Aan het advies is een minderheids- nota toegevoegd van vier leden, nl. de heren J. H. Derksen, B. van den Engel, H. A. Quarles van Ufford en A. A. v. Sandeck. Deze leden kunnen zich met de alge mene opvatting, welke aan het wets ontwerp ten grondslag ligt, niet geheel verenigen. Zij erkennen, dat de situa tie in de agrarische voortbrenging van dien aard is, dat in vele gevallen de individuele landbouwer voor onover komelijke moeilijkheden kan komen te staan. Georganiseerd gezamenlijk op treden zal daarom dikwijls noodzake lijk zijn en in verschillende gevallen zal een ingrijpen van overheidswege niet kunnen worden gemist. Niettemin zijn zij er geenszins van overtuigd, dat dit Ingrijpen zo veelom vattend en op een zo wijd terrein zal moeten plaats vinden, als in het voor ontwerp van wet is voorzien. In dit voorontwerp is h.i. ten on rechte de in Nederland door velen ge deelde opvatting omtrent het aanvul lende karakter van de taak van de centrale overheid in het economische leven, vervangen door een conceptie, waarin als blijvende oplossing, ook voor normale tijden, de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning de algehele verantwoordelijkheid aanvaardt voor de economische activi teit in de agrarische sector en dienten gevolge gemachtigd wordt op alle pun ten in te grijpen, indien en voor zover hij dit nodig acht. In het wetsontwerp gaat men voorts bij het toekennen van bevoegdheden te ver In het streven naar een uiterste perfectionnering, waarvan een der ge volgen is, dat zeer belangrijke sectoren van industrie en handel eveneens on der de werkingsfeer van de wet wor den gebracht. NEW YORK, 3 Aug. De V.S. zullen de candidatuur van de Thailandse afgevaar digde prins Wan voor het voorzitterschap van de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties steunen. In Europese kringen van de Verenigde Naties, waar men verwachtte, dat deze post zonder strijd aan de Nederlandse vertegenwoordiger mr E. N. van Kleffens zou toevallen, is dit bericht met teleur stelling ontvangen. De Amerikaanse delegatie zal haar be lofte houden om voor prins Wan te stem men, die reeds vorig jaar candidaat was gesteld, doch zich toen terugtrok ten be hoeve van mevrouw Pandit, de zuster van de Indiase premier. Prins Wan zal ook gesteund worden door de landen van he Arabisch-Aziatisch blok. In kringen, welke in nauw contact met de Nederlandse delegatie staan, werd ver nomen, dat Den Haag de candidatuur van mr Van Kleffens zal handhaven. Mr Van Kleffens is in ieder geval zeker van de negen stemmen van de Westeuropese en de Scandinavische landen. Het standpunt van het Söwjet-blok en Zuid-Slavië is nog niet bekend. De landen van Latijns- Amerika, waarvan de stemmen beslissend zullen zijn, zullen zich binnenkort over hun houding beraden. zijn tegenstanders door de kracht van zijn persoonlijkheid naar zijn hand zet ten. De argumenten, die hij zal aan voeren, een dezer dagen wordt het de bat in de Nationale Vergadering ge houden, zijn re’delijk. Hij zal doortas ten en doorbijten. Hij is de man die de Franse politici het begrip ópschie ten weer heeft bijgebracht. Daar moes ten ze even aan wennen. Hij is ten slotte de man, die het arme berooide Frankrijk juist nu nodig heeft. En hij zal stellig weer bewijzen deze man te zijn, door zijn lastige tegenstanders te overbluffen en vooral te overtuigen. Juist omdat het om Frankrijk gaat. Er komt meer thee. De schalen met zoetigheid gaan voort durend rond. De communisten dringen aan nog iets te nemen met de toevoeging; voor de vrede! Er wordt kameraadschap pelijk op schouders geklopt. En de Afri kaanse chauffeurs van jeeps worden zelfs binnengehaald om onder het vaderlijk oog van Ho Chi Minh mee te delen in de vreugde en de overvloed. Oorlogen en politieke tegenstellingen worden voor een ogenblik vergeten. De communisten stre ven naar een algemene verbroedering. Evenals de andere malen zijn zij echter juist iets te voorkomend en toeschietelijk om hun onoprechtheid met succes te kun nen camoufleren. LEIDEN, 3 Aug. Nog voor de begrafe nis van het stoffelijk overschot van de 75-jarige weduwe, die Zaterdag in Lei derdorp werd vermoord, heeft de politie de hand weten te leggen op de dader van deze moord en hem tot bekentenis weten te bewegen. De dader is de 37- jarige J. H. die enkele huisjes van de woning van de vermoorde vandaan woont. De moordenaar was bekend met de de levenswijze van de weduwe en wist daardoor dat zij *s ochtends tegen acht uur voor het orgel in de achterkamer de Bijbel zou zitten lezen. Op dat tijd stip is hij Zaterdagochtend ongemerkt de woning binnengekomen en heeft haar zonder dat zij hem gezien heeft een klap met een fles op het hoofd ge geven. Terwijl hij naar geld zocht in de wo ning kwam zij weer bij kennis. Hij heeft verklaard aan de politie dat zij zelfs blijk gaf, hem te herkennen. Toen heeft hij een vork gegrepen en de vrouw dode lijke steken in de hals toegebracht. In zijn verwarring heeft hij het geld, dat in huis aanwezig was (enkele honder den guldens van de huuropbrengst) niet kunnen vinden. Hij heeft ongeveer tien minuten in de woning vertoefd en is toen zonder iets mee te nemen weer naar buiten gegaan. Reeds in de nacht van Zaterdag op Zondag heeft de politie H. aangehouden op grond van reeds toen gerezen vermoe dens. Het bleek dat een vingerafdruk, die op de deur van de woning gevonden werd, van H. afkomstig was. De justitie beschikte over vingerafdrukken van H. aangezien deze reeds eerder met de po litie In aanraking was geweest. hun bedrijven in een kwetsbare positie verkeren. Overheid zouden zij spoedig i dan ook bevoegdheden wordt bouwbeleid te voeren. Nee, dat ging toch niet door de beu gel. Daar belooft de premier Tunesië zo maar zonder reserve souvereiniteit, terwijl hij doet alsof het Parlement niet bestaat. Moreel is Frankrijk aan zijn beloften gebonden, terwijl de Na tionale Vergadering geen enkele vin ger in de pap heeft gehad. Vooral zijn eigen partijgenoten opperden de be langrijkste bezwaren. Maar Mendes France, politicus als hij is, had dit alles voorzien. Niemand minder dan maarschalk Juin, de gene raal die anders het felst tegen de sou vereiniteit van Tunis was gekant, had I hij op zijn- reis naar Tunis meegeno men. Dit was een belangrijke troef voor de premier. Maar toch, de oppositie in eigen land I neemt vastere vorm aan. Ook tegen zijn plannen om het land sociaal en I economisch weer op de been te helpen beginnen bezwaren op te duiken. En de kwestie Tunesië zit sommige afge vaardigden nu reeds hoog, temeer daar het bericht uit Tunis kwam, dat de Bey volgens de plannen van Mendes France een zekere Tahar ben Amar reeds als formateur heeft benoemd van een Kabinet, dat de zaken betreffende souvereiniteit nader met Frankrijk zal regelen. Mendes France heeft hoog gespron- -- gen. Maar niet te hoog. Hij weet wat Kamerork. 18.20 Gevar. Iging van het betreffende In dit geval kan de ver plichting tot het betalen van een geld som ter zake van de in- en uitvoer worden opgelegd door een verordening krachtens deze wet. In de toelichting wordt verder ge zegd, dat de centrale aankoop meer in de sfeer van de Overheid moet worden getrokken. Als reden wordt aange voerd de financiële risico’s die deze maatregelen met zich meenemen, de bewaking van de betalingsbalans en de invloed die deze maatregelen op de al gemene handelspolitiek hebben. Het voorontwerp is verdeeld in vijf hoofdstukken. Hoofdstuk I omvat de noodzakelijke begripsomschrijvingen. Hoofdstuk II handelt over het land- bouw-egalisatiefonds. De hierin neer gelegde bepalingen zijn voor een be langrijk gedeelte ontleend aan de op het landbouw-egalisatiefonds betrek king hebbende paragrafen uit de land- bouw-crisiswet 1933. Hoofdstuk III geeft de grondslagen voor de regelingen ten aanzien van de landbouw en de voedselvoorziening, waaronder begrepen die inzake de in- en uitvoer. In hoofdstuk IV is de grondslag neegelegd voor de oprichting van ’n commercieel apparaat, dat in de plaats zal treden van de thans be staande aan- en verkoopbureaux. In hoofdstuk V tenslotte zijn de be palingen inzake geheimhouding en wij ziging van de wet op de economische delicten, alsmede enkele overgangs- en slotbepalingen neergelegd. In het advies van de S.E.R. wordt op de verschillende beleidsvragen betref fende de landbouwwet nader ingegaan. Het landbouwbeleid, zo wordt ge zégd, mag niet eenzijdig gericht zijn ten gunste van de agrarische bedrijven. Ook ondernemingen, annex met de landbouw, moeten in dit beleid worden betrokken. Dit is noodzakelijk, omdat immers de nodige maatregelen ter be scherming van de landbouwhandel moeten worden genomen. Een belangrijk vraagstuk is de voed selvoorziening, dat los gezien kan wor gen van het algemeen landbouwbeleid. Pe Raad gaat ermee accoord, dat de Overheid bevoegdheden krijgt ten aan zien van de voedselvoorziening. Bij zondere omstandigheden kunnen een ingrijpen van de Overheid noodzake- hJk maken. De voedselvoorziening moet steeds verzekerd zijn, zo is de mening van de meerderheid van de Raad. Een min derheid ziet het echter anders. r-i is van nlening, dat in de wet der- •«HJke bevoegdheden alleen thuis ho- *n’ zover ze gevoerd worden als te- s nhangers van de gevoerde land- üwpolitlek. Als er behoefte is aan lngr'il>en van de Overheid moet 1 >n een aparte wet worden geregeld. P® minister van Landbouw moet op len m ge Punten zijn bevoegdheden de- met minister van economische ,zo meent de Regering, derheid van de S.E.R. is h, ’temaal mee Meld wordt in rMoMrS®lir‘“ “‘w wuruen ge- ovt k^.Legg?n er de nad,r,uk °P> dat vraagstukken over- twoa errïming moet bestaan tussen de DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1954. HILVERSUM I. (402 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VPRO: Dagopening. AV I RO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Gram. 9.30 Voor de huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Orgelconc. 11.30 Lichte muz. 12.00 Fanfarecorps. 12.25 „In ’t spi- I onnetje”. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Hammondorgelspel. 12.50 „Uit het be drijfsleven”, caus. 13.00 Nws. 13.15 Med. en gram. 13.30 Promenade ork. 14.00 Gev. progr. 14.40 Gram. 15.00 Voor de jeugd. I 16.15 Gram .17.00 Voor de jeugd 17 45 Regeringsuitz.: Mr H. G. Quick: „Neder land en het Midden Oosten”. 18.00 Nws. I 18.15 Gram. 19.00 Gesproken brief uit I vraag t.b.v. Prins Bernhardfonds. 19.35 Londen. 19.05 Rep. of gram. 19.15 Prijs- Orgelconc. 20.00 Nws. 20.05 Viool en pia no. 20.40 „Penelope”, hoorsp. 22.00 Disco lus. 22.45 Sportact. 23.00 Nws. 23.15—24 00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.) KRO: 7 00 ^s\7'10 Gram- 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8 00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgen dienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11 45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Cram. 12.30 Land- en tuinb. med. 13.33 Voor de 12-40 12-55 Zonnewijzer. rv 7n k/-th- ?WS- 13-20 Gram- NC RV. 14.00 Zendmgsdag te Driebergen- Rijsenburg. 14.45 Voor de vrouw 1515 on6v° B1Jbellezing- 16.30 Fluitreci- ^1-JI°0„,.Vo,°rJeJeugd. 17.20 Gram. 17.40 ftCLJi. 1LC.I vw ^vv6, o.xaj -v --y —“y ^wcu’. 1I1UZ. 18.45 Leger hij wil en waarom zal hij ook nu niet ?a?a ^wartier. 19.00 Nws en weerber. 9-10 Gud Engelse en Ierse volksliederen. 19-30 20-00 Radiokrant. 20.20 Lichte 21-00 Wonderlijke wetenswaardig heden. 21.15 Gram. 22.00 Voordr. Oigelconc. 22.45 Avondoverdenking Nws. 23.15—24.00 Gram. 1^?UwSEk’ <324 m-) H O Gram. 12.30 Weerber. 12 34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Engelse les. 1415 Koorzang 14.30 Gram. 14.45 Koorzang. m’°° ??in54r5 Gram- 16.00 Hoorsp. 17.00 18 30 Vo\° V°r m kinderen. 18.15PGram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19 40 Bazuinkwartet. 19.50 Voordr. 20.00 Hoor sp. 21.15 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Holland 92 55 23fm95N °rk’ C°nC- 22-50 Gram- 22.5523.00 Nws. afhankelijk zou kunnen worden op militair gebied en op dat van de bui tenlandse betrekkingen. Had Mendes France in Genève de communisten voor het dilemma plaatst van een redelijk bestand in do-China of een gewapende Ameri kaanse interventie de Bey had daar in Carthago ook te kiezen of te delen: Aannemen de voorstellen van Frank rijk of een versterkte troepenmacht in Tunesië en een Souvereiniteit, die op de lange baan geschoven zou worden. Mendes France nam plechtig af scheid van de Bey en vloog terug naar Parijs. Hij had zijn missie volbracht. De verbazing was algemeen. Ook in Tunesië. Het bezoek van de Franse premier miste zijn uitwerking niet. Het was of plotseling met een klap de spanning was verbroken. De terreur werd gestaakt en menige auto mobilist waagde zich weer alleen op de buitenwegen. Het leven in de hoofdstad begon zijn normale loop weer te nemen. En in Parijs. Na de eerste verbazing begon de reactie de kop op te steken. En terwijl wij thee drinken en snoepen zitten in de loods van ge vlochten bamboe en gegolfd plaat ijzer iets verderop achter het prik keldraad de beide delegaties voor de zoveelste maal om de met leger- dekens bedekte tafel. En voor de zoveelste maal trachten zij het eens te worden over de duizend-en-een details welke de overeenkomst van Genève opengelaten heeft voor re geling ter plaatse. ENDES FRANCE is een groot man. Weinigen zul len dat tegenspreken. Wat leze tegenwoordige premier Frankrijk weet te bereiken doet menigeen verbaasd staan. Deze Fransman, die tevens van Joodse bloede is, verstaat de kunst zijn tegenstanders te imponeren en door zijn snel en onverwacht optreden hen tot overgave te dwingen. Eerst wist hij, terwijl de gehele werelc ademloos toekeek, de kwestie Indo- China betrekkelijk tot een goed ein de te brengen. Het eerste punt van zijn programma was afgewerkt. Daarna volgde Tunesië. De proble men in dit land schreeuwden om n oplossing. Een volledige opstand dreigde in dit Franse protectoraat uit te breken. Maar Mendes France greep op het juiste ogenblik in. Na eerst een veldslag geleverd te heb ben in zijn eigen Kabinet, vloog hij naar de Bey van Tunis, die in Car thago heerlijk van zijn vacantie ge noot, en beloofde hem de souverei niteit van zijn land, onder het no dige voorbehoud. Ja, onder ’t nodige voorbehoud. Dat is Mendes France. Nooit zal hij iets verkwanselen. Hij wiét dat Tunesië vandaag aan de dag recht had op sou vereiniteit. Immers, de oplossing van de kwestie Indo-China had precenden- ten geschapen. Vietnam was souverei niteit beloofd. Dus Tunesië ook. De Bey van Tunis zal misschien op gekeken hebben, toen daar in de zo merse hitte, terwijl iedereen alleen maar aan vacantie dacht, Mendes France voor hem stond en hem souve- reine rechten voor zijn Regering be loofde. Het was een historisch ogen blik. En wellicht zal hij geknikt heb- HAZET BÏDOSN- EN MAÏRASSEN-SABRtEKSH IE ZEVENBERGEN ÏEIEFOONN VCOl moderne SCHUIMRUBBER BED men„n onbeperkte garantie geruisloos “t V«!.NG BINNENVERING BED «warm „Gaan er veel mensen weg....?" „Waarschijnlijk wel....” „Nemen ze veel mee....?” „Alles wat ze mee kunnen nemen....’’ „En wat gebeurt er met de fabrieken „Die zullen wel blijven waar ze zijn „En de buitenlanders....?” „Die gaan weg....” „U ook....?” „Ja....” DEN HAAG, 3 Augustus. Het ogenblik is thans gekomen, dat de bestaande landbouwwetgeving (de landbouwcrisiswet 1933, de wet van 1938, het voedselvoorzieningsbesluit van 1940 en het monopolie- besluit 1941) door een andere wordt vervangen. Dit is o.a. het advies van de Sociaal Economische Raad over het voorontwerp van de nieuwe landbouwwet, welk voorontwerp reeds vorig jaar Februari aan de Raad is toegezonden. Als algemene richtlijn geeft de Raad, dat bij het beleid van de Regering voorop moet staan het streven om het treffen van de nodige voorzieningen, voorzover dat mogelijk is, over te laten aan het bedrijfsleven. De ruime mate immers, waarin de wet op het bedrijfsleven toegepast zal worden, wettigt de verwachting, dat het bedrijfsleven zelf voldoende bemoeienis aan de dag zal kunnen leggen om de invloed van de Overheid minder te doen zijn. De S.E.R. wijst dan ook op de verantwoordelijkheid van de besturen van de bedrijfs- lichamen in dit opzicht. De S.E.R. is evenwel ook van oordeel, dat de Regering een actief land bouwbeleid moet voeren, omdat de boeren tengevolge van de structuur van hun bedrijven in een kwetsbare positie verkeren. Zonder hulp van de Overheid zouden zij spoedig in de verdrukking komen. De Overheid moet dan ook bevoegdheden worden toegekend, die nodig zijn om een juist land- (Van onze correspondent Alfred van Sprang.) TRUNG-GIA (Communistisch Vietnam), xE oorlog is voorbij. De hut van de communistische journalisten I J met de grote kleurenfoto van Ho Chi Minh boven de rode vlag met de gele ster ziet er daarom feestelijk uit. Behalve de ge bruikelijke theepotten met lichtgele, suikerloze thee staat er nu een overdaad aan lekkernijen op de tafel. Plakken kleverige pinda-pinda. Caramels in verleidelijke pastelkleuren. Rollen frujetta met een Chinees opschrift op de omslagen. Vietnamese sigaretten. En twee borden witte suiker. Het is naar communistische begrippen een uitstalling van over dreven, kapitalistische luxe. Maar het is dan ook om een zeer bijzon dere gebeurtenis te vieren. De vrede. Met glunderende gezichten komen de communistische journalisten en officieren ons tegemoet. „Tevredeninformeer ik. „Zeer tevreden....” geven ze toe. „En de bevolking „Men is zeer blij. Toen het nieuws van de wapenstilstand bekendgemaakt werd, hebben de mensen van vreugde in de straten gedanst en gezongen. En overal züu feestelijke bijeenkomsten gehouden....” „En nu. De persmensen kijken elkaar enigszins weifelend aan. Een officier met een zonnebril op geeft echter een prompt antwoord. „Hei is een grote voldoening om na acht jaar opoffering en ellende nu eindelijk de vrede te kunnen begroeten. Maar dit is niet het uiteindelijke doel. Dat is een verenigd en onafhankelijk Vietnam onder president Ho Chi Minh. De stemming is amicaal. Velen van de journalisten kennen el kaar nu langzamerhand al bij naam. Er zijn aan beide kanten echter enkele nieu we gezichten. Bij de communisten is dat een forse Chinees in een hemelsblauwe broek en een iets lichter hemd. Hij is de correspondent van het communistische persbureau New China News. Bij ons is het een naïef meisje van de Manchester Guardian. Een overdreven-beleefde Ja panner, die links en rechts visitekaartjes ronddeélt. En de redacteur-buitenland van de Frankfurter Allgemeine Zeitung. De Duitse (Majoor Adelbert Weinstein staat er in Chinese karakters op de ach terkant van zijn visitekaartjes) vertelt van zijn recent bezoek aan Formosa en zijn interview met Chiang Kai-shek. Er moeten twee tolken aan te pas komen om dit verhaal voor de Chinees begrijpelijk te maken. Eerst van het Frans in het Viet namees. Daarna van het Vietnamees in het Chinees. Fusaji Koyama van de San- gyo Keizai Shimbun (die Indo-China van de Japanse bezetting kent en daarom be- hoorlij Frans spreekt) zet omstandig de economische wedergeboorte van zijn land uiteen. En het Schotse meisje wil per sé weten hoeveel maal per dag de commu nisten eten, of ze op Amerikaanse jazz muziek dansen en of ze liefdesliederen schrijven. De meer- let er niet mee eens, zoals dat voorge- "'■t ia het voorontwerp. Die ing moet beter worden ge- 21". betreffende ...uumg jj ministers. INVLOED VAN PARLEMENT. Raartr^er b.eett de meerderheid van de Hnz teri?3“8e bezwaren tegen de rege- stelloJ1 hel vooroiitwerp, waarbij het hanriILVan de nodige voorschriften in *n van de ministers wordt gelegd.1

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3