AL WEER EEN OPSTAND IN GUATEMALA BÉi en België zit met minstens 180.000 werklozen aangewezen BI Nieuwe premier van Tunesië Hevige gevechten in de hoofdstad: tientallen doden en gewonden Kadetten van de krijgsschool kwamen in opstand m Twintig mensen dakloos door brand i Overstromingen Azië SNIPPER A A NIEUWS1'' Wil Wohlgemut terug l\b.c*-infectie op school Communisten in de V,S. in arrest gesteld Prins Bernhard naar Zuid-Frankrijk jij Hervatting der Unie- besprekingen en Maar in Marokko vallen doden gewonden Steun der overheid bij oprichting en inrichting van nieuwe bedrijven PROTESTANTS CHRISTELIJK BLADVOOR ZEELAND Minister Sunarjo verzoekt ISO* r Aantal slachtoffers stijgt DE BILT ZEGT: In enkele regels melden wij nog Socialistische regering heeft een plan wOli r !- n t Bericht van Westberlijns blad tegengesproken Uitgave: i tl '^1 Gematigde nationalist vormt regering ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2849 DINSDAG 3 AUG. 1954 n i ■t n saldo, dat er nog in kas is. t Le Cointre N.V, Goes Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per wo^rd een „staakt het vuren” in het gehele land. SEOEL, 1 Aug. In Poesan zijn twee schoten gelost op vier Tsjechoslowaakse leden van de bestandscommissie. Het in cident deed zich Zaterdag voor nadat 300 personen gedemonstreerd hadden voor de terugtrekking van de Tsjechoslowaakse en Poolse leden van de commissie. De demonstratie werd te Intsjon gehouden. Zoals we gisteren al meldden heeft een poging tot zelfmoord van een Parijse dame Zondag aan minstens vijf mensen het leven gekost. Doordat iemand op een electrische bel drukte ontstond sluiting in een kamer, die geheel met gas gevuld was. Het gevolg was een grote ontploffing, waarbij het huis instortte en vijf mensen werden gedood. De foto toont wat er na de ontploffing van de bewuste woning overbleef. i i. s 3 t 1 k t 1 e 1 d 1 ■r COMMUNISME. In een vraaggesprek met een Ame rikaans blad heeft president Armas zijn plannen ontvouwd om „hernieuw- was overgelegd) en ’t twee de gaat over de subsidiëring der Commissie voor de Hy giëne van het Kind, waarbij niet bleek welke inkomsten en uitgaven genoemde Com missie heeft. IN MAROKKO. In het andere Noordafrikaanse ge bied, dat onder Frans beheer staat, Marokko, is het verre van rustig. Maandag is te Fez een Marokkaan gedood en zijn er twee gewond bij on geregeldheden, die Zondag ontstonden op het gerucht, dat de verbannen sul tan, Mohammed ben Joessef, zou te rugkeren. Hierdoor is het aantal dode lijke slachtoffers sinds Zondag tot ze ven gestegen. De nationalisten in dit gebied zijn de laatste dagen zeer oproerig. Volgens een later bericht van Reuter zijn bij een nieuwe schermutseling nog drie personen om het leven gekomen. BERLIJN, 2 Augustus Volgens het Westberlijnse blad „Berliner Zei- tung” heeft de assistente van dr Wolf gang Wohlgemut, de arts, die dr Otto John op 20 Juli naar Oost-Berlijn ver gezelde, verklaard, dat de arts naar West-Berlijn terug wil komen. De as sistente is Donderdag uit Oost-Berlijn naar het Westen teruggekeerd. Verder schrijft het blad, dat John zijn vriend Wohlgemut had verzocht hem naar Oost-Berlijn te vergezellen. Wohlgemut was later teruggekeerd om zijn assistente naar het Oostduitse mi nisterie van Binnenlandse Zaken te brengen. Zij zou als getuige moeten optreden, omdat Wohlgemut vreesde in een moeilijke situatie te geraken. Volgens het blad wordt Wohlgemut vastgehouden in een villa te Biesdorf, in Oost-Berlijn. De Westduitse procureur-genraal te Karlsruhe echter heeft tegenge sproken, dat de assistente van Wohl gemut, waaraan de „Berliner Zei- tung” de mededelingen toeschrjjft, naar West-Berlijn is teruggekeerd en door leden van de Westduitse politie of de Amerikaanse contra-spionnage- dienst is ondervraagd. DAT met ingang van 1 Augustus is opgericht de Sportvereniging Personeel P.Z.E.M., welke de volgende sporten gaat beoefenen: voetbal, athletiek, lawn-ten- nis, tafeltennis en volleybal. Het bestuur bestaat uit de heren ir A. Froyen, voorzit ter, Z. Hofman, secretaris, A. Blok, penningmeester, M. v. d. Buuse, vice-voorzitter, en G. Houtzager, alg. adjunct. burg, voor costumière mej. J. J. de Voogd te Arnemui- den, voor lingerie-coupeuse mej. E. de Visser te Oost- kapelle, allen leerlingen van mej. M. T. Kwekkeboom te Oostkapelle. ’s-HERTOGENBOSCH, 2 Aug. Dezer dagen heeft zich te ’s-Hertogen- bosch een geval voorgedaan van school-infectie. Een onderwijzeres op een kleuterschool bleek bacillendraag ster te zijn, waardoor zij enkele kin deren met t.b.c. besmette. De onderwijzeres, mej. J. N. uit ’s-Hertogenbosch, werd in een sanato rium opgenomen. Bij de kinderen wer den slechts lichte aantastingen gecon stateerd. Geen der patiëntjes behoefde in een sanatorium te worden opgeno men. Zij kunnen thuis worden ver pleegd. DAT van het Kruis nogmaals 20 Deense houten woningen ter be schikking zijn gesteld voor Schouwen-Duiveland. Deze woningen, bungalow-type, zijn voorzien van centrale verwarming en zullen over verscheidene gemeenten van het eiland worden verdeeld. DE BILT, 2 Augustus In het Noorden van het land aanvankelijk vrij veel bewolking met mogelijk hier en daar enige lichte regen en een ma tige Zuidwestelijke Wind. Later in het gehele land droog en overwegend zon nig weer, met matige tot zwakke wind uit uiteenlopende .richtingen. Nog iets hogere temperatuur. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 5.04 u., onder 20.28 u. Maan op 11.41 u., onder 21.48 u. Hoogwater Woensdag 4 Augustus: Vlissingen: 5.10 u. 1.98 m., 17.24 u. 1.82 m. Terneuzen: 5.40 u. 2.14 m., 17.56 u. l. 99 m. Wemeldinge: 6.52 u. 1.75 m., 19.06 u. 1.54 m. Zierikzee: 6.36 u. 1.51 m. , 18.45 u. 1.32 in. de tewerkstelling bij openbare werken. Het aantal volledige werklozen schommelt de laatste tijd om de 180.000 van wie ongeveer tweederden mannen zijn. zullen Provinciale Staten van Zeeland hun zomerzitting voort zetten tijdens een openbare ver gadering in de Statenzaal te Middelburg. Ook de Middelburg se gemeenteraad komt bijeen, o.m. om te beslissen over het verzoek om subsidie van het Chr. bureau voor beroepskeuze. DAT bij de gehouden exa mens der E.N.M.V. te Breda slaagde voor lingerie naaien mej. C. Sturm te Middel- 80 Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Gir° 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009 Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan ULTIMATUM. In een ultimatum aan de opstande lingen heeft kolonel Armas gezegd, dat zijn vliegtuigen buiten de stad zullen Ingrijpen als de opstand niet wordt ge staakt. Hoewel het vliegveld van de hoofdstad door loyale troepen bezet is, wordt het beheerst door opstandelin gen.... Volgens een bericht uit Amerikaanse bron zou de regering de toestand mees ter zijn, doch uit latere berichten blijkt, dat de rust nog lang niet is weergekeerd. Volgens de Amerikaanse woordvoerder hebben de communisten met deze opstand niets te maken. Het zou louter een militaire aangelegen heid zijn. Weer andere berichten ma im melding van het feit, dat eenheden van het leger, die destijds trouw zijn gebleven aan het linkse regiem van ex-president Arbenz, zich in de strijd hebben gemengd en daarbij de zijde van de opstandige kadetten hebben ge kozen. de communistische infiltratie” te ver hinderen. De regering is van plan de prijs van essentiële goederen te ver lagen en niet .zozeer naar loonsverho ging te streven. Men wil verder een sfeer van vertrouwen scheppen om de terugkeer van Guatemalaans kapitaal aan te moedigen, het gebruikmaken van de rijkdommen van het land be vorderen en de geschillen oplossen met TUNIS, 2 Augustus Tahar ben Amar is door de Bey benoemd tot eerste minister van Tunesië. De nieuwe premier is een onafhankelijke nationalist en president van de Tunesische kamer van landbouw. Tahar ben Amar heeft tot taak een nieuw kabinet te vormen, dat met de Fransen moet onderhandelen over de bijzonderheden van het binnenlandse zelfbestuur voor Tunesië. Verwacht wordt, dat de nieuwbenoemde premier leden van de nationalis- Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; F. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. DAT de bouw van 131 wo ningen te Zierikzee is ge gund aan de Bouwmaat schappij Panagro N.V. War mond, die ook nog een hon derdtal andere woningen in enkele gemeenten op het eiland zal bouwen. Door VLAANDEREN. Het Vlaams Economisch Verbond heeft de regering aanbevolen, spoedig een aantal maatregelen te treffen tot verruiming van de werkgelegenheid in Vlaanderen, waar de werkloosheid het grootst is. Deze maatregelen heben o.m. betrek king op grote belastingfaciliteiten bij de oprichting van nieuwe bedrijven en bij de uitbreiding van bestaande en op WASHINGTON, 2 Aug. De Ame rikaanse federale recherche heeft vier communistische leiders te Denver in hechtenis genomen, aldus maakt de recherche Maandag bekend. Het vier tal wordt beschuldigd van het propa geren van een geweldadige omverwer ping van de Amerikaanse regering. De gearresteerden zijn: Bary (voorzitter van de partij in Colorado en organi sator van de partij in vijf staten in het Midden-Westen), Anna Bary (zijn vrouw), Zepelin (organisator van de partij in Colorado) en Johnson (leider van de partij in Utah). Een vijfde persoon, mevrouw Patri cia Blau, is krachtens dezelfde wette lijke bepalingen te Los Angelos gear resteerd. Later werden in Colorado nog twee personen gearresteerd, die er van be schuldigd worden communistische lei ders te zijn. Zij zijn beschuldigd volgens de wet- Smith van het leren en propageren van een omverwerping van de Amerikaan se regering door geweld. ’s-GRAVENHAGE, 2 Aug. Heden ochtend is Prins Bernhard met de oud ste twee Prinsessen op Soestdijk terug gekeerd. Het vliegtuig landde om on geveer half twaalf op Soesterberg. Zij hebben het weekeinde doorgebracht als gasten van de Deense koninklijke familie. Koningin Juliana keert met haar beide jongste dochters per trein uit Denemarken naar ons land terug. De Prins is later op de dag naar Zuid-Frankrijk gevlogen en landde op het vliegveld van Nice. Hij zal gedu rende enkele dagen kennissen bezoe ken. Het vorige kabinet onder Moham med m’Zali trad op 16 Juni j.l. af. De Bey vroeg toen de ministers aan te blij ven in afwachting van de vorming van een nieuwe regering. Verscheidene mi nisters wilden evenwel onmiddellijk ontslag, waarop de Bey op 5 Juli dit ontslag aanvaardde. DE NIEUWE PREMIER. Tahar ben Amar, die 68 jaar is, heeft een Franse opvoeding genoten. Hij is een van de grootste grootgrondbezit ters in Tunesië en staat bekend als vriend van Frankrijk. Verder is hij ge matigd nationalistisch. Hij was een van de veertig vooraan staande Tunesiërs, die in 1952 de Bey rieden, het toentertijd door de Fran sen voorgestelde hervormingsplan af te wijzen. Sindsdien is hij dikwijls opge treden als nationalistisch woordvoer der en tekende hij manifesten, die aan drongen op erkenning van de Tunesi sche souvereiniteit en binnenlands zelfbestuur. Het hoofd van het politieke bu reau van de „Neo Destour” is van daag naar Frankrijk gevlogen, waar hij een ontmoeting had met de ver bannen leider van deze partij, Bour- guiba. Men vermoedt, dat hij diens goedkeuring heeft gevraagd voor de deelneming van de „Neo Destour” aan een nieuwe regering. Eerder op de dag had Bourguiba een beroep op de Tunesiërs gedaan geweldple gingen te staken en aangedrongen op DAT te Haamstede de lan delijke rijvereniging „Wes telijk Schouwen” is opgehe ven. De nog overgebleven leden namen daartoe het be sluit. De vereniging was sinds enige jaren niet meer actief werkzaam. Enkele culturele verenigingen zul len profiteren van het batige LONDEN, 2 Aug. Duizenden mensen zijn Maandag dakloos gewor den door overstromingen in Perzië, Oost-Pakistan en Noord-West-India. Ook in China lopen landstreken ge vaar. In het gebied van Ghazvin, honderd kilometer ten Noordwesten van Tehe ran, zijn door overstromingen reeds 160 personen omgekomen. Sommige Perzische gezinnen hadden meer dan 48 uur geïsoleerd gezeten, voordat red dingsbrigaden hen konden bereiken. De electriciteitsvoorziening van Tehe ran werd gestoord. Zondagnacht was er in het grootste deel van de stad geen stroom. In het overstromingsgebied in Bihar in Noord-West-India is cholera en ma laria uitgebroken. In dit gebied zijn ongeveer 50.000 daklozen. In het stroomgebied van de Brahma- poetra en haar zijrivieren in Pakistan staan grote gebieden blank. De fruit markt van de hoofdstad van Oost- Pakistan, Dacca, is door het water weggespoeld. Volgens het Pekingse volksdagblad, het officiële blad van de communisti sche partij, is de toestand langs de Jangste en Hoeai „nog steeds zeer ern stig”. DAT B. en W. van Mid delburg twee voorstellen van de commissie van finan ciën tot aanhouding van voorstellen hebben overge nomen. Het eerste betreft de verhoging van het subsidie voor de plaatselijke commis sie voor huishoudelijke- en gezins voor lichting (waarbij geen rekening over 1953 en geen begroting over 1954 Een deel van het leger is nog trouw aan Castillo, doch het opstan dige deel ervan is veel beter bewa pend en numeriek sterker, dan de 700 man bevrijdingstroepen in de stad Guatemala. Kolonel Armas beschikt over on geveer 3000 man in het Oosten van het land. Zij kunnen evenwel niet snel naar de hoofdstad gebracht worden. particuliere Amerikaanse maatschap pijen, zoals de „United Fruit”. Het communisme betekende volgens de president, een werkelijk gevaar in Zuid-Amerika. Het vraagstuk zou evenwel met medewerking van de Ver. Staten opgelost kunnen worden. OVEREENSTEMMING? Volgens een bericht van hedennacht, omgeroepen door radio-New York, is overeenstemming bereikt tussen rege ring en opstandelingen. Kolonel Armas zou in de eis van de geregelde troepen toegestemd hebben, dat de „bevrij- dingsstrijdkrachten” ontbonden zou den worden. De regeling van het geschil was tot stand gekomen onder leiding van de rooms-katholieke aartsbisschop in het land. Het bericht werd kort daarop beves tigd door het radiostation van Guate- mala-stad. Een legerofficier deelde mee, dat de overeenkomst is gebaseerd op voorstellen van het leger, doch hij gaf geen bijzonderheden. ’s-GRAVENHAGE, 2 Aug. Minis ter Sunarjo heeft vandaag een bezoek gebracht aan minister Beyen en daar bij verzocht de Nederlands-Xndonesi- sche besprekingen te hervatten. Minister Beyen heeft de voorzitter van de Indonesische delegatie toege zegd hierover contact te zullen opne men met minister Luns, de voorzitter van de Nederlandse delegatie, die ech ter met vacantie in het buitenland ver toeft. Het lid van de Indonesische dele gatie minister Yamin heeft vanmor gen een bezoek gebracht aan minis ter-president dr W. Drees. Hij heeft de premier een persoonlijke bood schap gebracht van de Indonesische minister-president mr Ali Sas- troamidjojo. tische „Neo Destour” in zijn kabinet zal opnemen. Voorts zijn vandaag een aantal nationalistische leiders, die sedert enkele weken huisarrest hadden, vrijgelaten. Britse functionarissen hebben Maan dag op de Britse ambassade in Cairo besprekingen gevoerd met vertegen woordigers van de Egyptische regering. Waar verluidt trachten de Britten steun te krijgen voor het aanwerven van Egyptische arbeiders ter voorbe reiding van de ontruiming der kanaal- basis door de Engelse troepen. De Amerikaanse regering heeft een Pools Protest van de hand gewezen, waarin Werd geprotesteerd tegen het feit, dat Amerikaanse vliegtuigen bij het eiland naman (Zuid-Chinese Zee) twee Pool- se schepen zouden hebben beschoten. Nog een afgewezen protest. Militaire autoriteiten van de Verenigde Naties hebben in Seoel verklaard, dat zij geen enkele grond kunnen vinden voor de communistische beschuldiging, dat drie Politiemannen van de Verenigde Naties ?e demarcatielijn bij Panmoendjon hebben overschreden en daarbij op een communistische patrouille hebben gevuurd. Griekse, Turkse en Zuid- siavische leiders hebben hun bespre- kmgen te Saloniki beëindigd. Naar erluidt is men het eens geworden over e aanleg van verdedigingswerken TPgs de grens met Albanië en Bulga- ye. Een piloot van een Zuidslavisch tuig is op een Italiaans vliegveld geland en heeft om politiek asyl ge- m, u In Athene is bekend ge- 12(in o Roemenië bereid zou zijn 1 u Grieken, die sinds de burgeroor- trië worden vastgehouden, te repa- In India is een atoomcom- ,^e mgesteld, die de verantwoorde- tori 2al overnemen van het minis- v.o,e voor natuurlijke hulpbronnen en "«enschappelijk onderzoek. e Groningen werd sinds enkele da- hZ? ,e®n j01?getje vermist. Het lijk van het OerJarige knaapje, is vandaag in 1 Gosterhamrikkanaal gevonden. HELMOND, 2 Aug. Maandagmiddag omstreeks half vijf is, vermoedelijk ten gevolge van het spelen met vuur door kinderen, brand ontstaan in een rieten schuur, gelegen achter een blok van drie woningen aan de Goorse dijk te Mierlo. De vlammen vonden gretig voedsel in de schuur en aangewakkerd door de sterke wind sloeg het vuur over op de met stro gedekte woningen. De ijlings gewaarschuwde brandweer stond voor een schier onmogelijke taak. Het water voor de bestrijding van de brand moest uit het op grote afstand gelegen Eindhoyens kanaal worden gehaald. Hoewel de brand weerlieden zich tot het uiterste inspan den, konden zij niet voorkomen, dat de drie oude woningen totaal in de as werden gelegd. De familie Beks, van der Putten, en Manders in totaal twintig personen, zijn hierdoor dakloos geworden. De schade wordt slechts voor een klein gedeelte door verzekering ge dekt. GUATEMALA, 2 Augustus Volgens de laatste berichten zijn Maandag hevige gevechten uitgebroken in de stad Guatemala, na een militaire opstand tegen de nieuwe Junta van kolonel Castillo Armas, die zich van de macht meester maakte nadat de linkse regering van oud- president Arbenz een maand geleden omvergeworpen was. Naar verluidt zijn de „bevrijdingstroepen" van kolonel Armas in gesloten in een ziekenhuis. Er zouden vele doden onder hen zijn. Van betrouwbare zijde werd vernomen, dat leden van het bevrijdings leger Zondagavond in een cantine ruzie kregen met kadetten van de krijgsschool. Hierbij werd een kadet gedood en werden verscheidene andere gewond. Vanmorgen heeft een zestigtal kadetten uit wraak een aanval op het ziekenhuis gedaan, waarin het bevrijdingsleger is onder gebracht. door bemiddeling combinatie van verschillen- Nederlandse Rode' de projecten kon men tot de laagste prijs komen. BRUSSEL, 2 Augustus Toen de socialistische regering onder leiding van premier van Acker enkele maanden geleden in België het roer in handen kreeg, omdat de socialisten bij de verkiezingen een overwinning op de katholieken hadden geboekt, was een van de beloften, die werd gedaan, dat de werkloosheid zou worden bestreden. Vandaag is meegedeeld, dat de minister van Economische Zaken, Rey. plannen ter bestrijding van het werkloosheidsprobleem heeft uitgewerkt. Na het zomerverlof zal dit plan ter goedkeuring aan het parlement worden voorgelegd. Het programma van de minister omvat een drietal punten. Voorop staat, dat een inventaris moet wor den opgemaakt van de bestaande in dustrieterreinen in alle gemeenten. Daarbij wil de minister premies gaan verlenen voor de oprichting van fabrieken en wil hij ook credie- ten geven voor de aankoop van in dustriële uitrusting. Bij de gesprekken, die de minister heeft gevoerd met industriëlen, is ge bleken, dat er verschillende plannen voor de oprichting van fabrieken be staan en dat een beperkte hulp van de regering reeds voldoende zou zijn om nieuwe bedrijven te doen ontstaan in streken waar werkloosheid heerst.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1