NEDERLAND ZOU TE HOGE GARANTIES VRAGEN voor Zeemansvrouwen helpen Ouwerkerkse gezinnen Binnenlandse autonomie Tunesië In Djakarta geschetste gang van zaken is onjuist, zegt Den Haag Nieuw laboratorium Uniebesprekingen zullen worden hervat voor Britse Meteor in 0,-Duitsland gewassen-onderzoek te Goes „De Zeeland" weer ter sprake Verkeerstoezicht en sterkte politiekorpsen <r V =5) Hartelijke toespraak van de heer T. Ruijs directeur der Kon. Rott. Lloyd Goese stationschef ook van de partij Kabinet ging er mee accoord en benoemde nieuwe resident-generaal i PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Gemeenteraad Vlissingen. Rassen leveren piloten uit. DE BILT ZEGT: DAT gisteren te Colijns- Handwerkpakketten aangeboden I Nu en dan zon. Nederlandse tegenspraak. Bezwaren, Te grote garanties. Volgende stap van Mendes France Vierdaagsedegioen weer naar huis 9869 tippelaars haalden de finish in Nijmegen Nederlandse gift aan Hongarije ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2847 ZATERDAG 31 JULI 1954 Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord i Te Harrismith Oranje-Vrijstaat zijn Vrijdag twee mannen en drie kinderen om het leven gekomen door het ont ploffen van een uit de boerenoorlog afkomstige granaat, die de mannen in een tuin hadden opgegraven. Een jon getje van zes jaar liep zware verwon dingen op. is het de laatste dag van deze barre zomermaand. Hoe bar het vooral de laatste dagen wel was vertelt één onzer redacteuren U op pag. 3. Zijn foto’s onderstre pen dit nog eens. Laten we ho pen, dat Augustus de schadepost van Juli dubbel en dwars goed maakt. Indonesische voorstellen tot wijzi ging van het tot dusver bereikte re sultaat in Den Haag niet bekend zijn. De Nederlandse delegatie meent aldus de woordvoerder dat het in dit stadium niet opportuun is in ie pers een woordenstrijijd te ont ketenen over de besprekingen, zo lang deze niet formeel zijn beëindigd en zolang nog tussen beide delega ties de afspraak bestaat, dat niet eenzijdig tot het doen van publica ties zal worden overgegaan. aan het achterhoofd werd gewond en in het gasthuis terecht kwam. GOES, 30 Juli. Het bedrijfslabo- ratorium voor Grond- en Gewasonder- zoek heeft de bedoeling in Goes een nieuw laboratorium të stichten, dat zal worden geplaatst aan het gedeelte van de Naereboutstraat, die doorgetrokken wordt naar de Westsingel, tegenover het te bouwen consulentenhuis. Voor deze bouw is ongeveer 830 m2 grond nodig, behorende tot het grond bedrijf. Als verkoopsprijs is door B. en W. aan de directeur van het laborato rium genoemd een som van f 12.500.— of ongeveer f 15.per m2. De raad zal hierover in de vergadering van 5 Aug. a.s. beslissen. Aan beide zijden van het gebouw komt een straat, toegang gevende tot het achterliggend terrein dat gebruikt zal worden als stalling voor auto’s en fietsen voor gebruikers van het consu lentenhuis. DE BILT, 30 Juli. Veranderlijke bewolking met vrijwel overal droog weer. Overwegend matige Westelijke wind. Dezelfde temperaturen als gis teren of iets hogere. DAT gistermiddag op de Houtkaai te Middelburg een Engelse toerist door een mo torrijwiel is aangereden en kappelaar van geboorte, burgemeesters van ’t eiland wel omdat de toerist, die Zondag 8 Augustus om 8 uur midden op de weg stond plotseling uitweek naar de zelfde kant als de motorrij der. Beiden kwamen te val- DAT tegen de achttien- plaat mej. M. M. Hack we- jarige H. L. de R. uit Mid delburg gisteren proces-ver- baal is ~~z~ diefstal van een bankbiljet nale, school. Zij werd toege- van duizend gulden, dat de zaken onjuist is! Indonesië een te bevoorrechte positie wordt verschaft. Een andere moeilijkheid betreft de regeling van arbitrage bij eventueel meningsverschil over de nakoming der nieuwe overeenkomst. Tevens wilde de Nederlandse regering een overeen komst, waarin goede behandeling van arrestanten in elkanders rechtsgebied wordt gegarandeerd. Van Indonesische zijde wordt het standpunt ingenomen, dat deze zaak niet tot de Uniebetrekkingen kan wor den gerekend. Tenslotte is door de zegsman van P.I.-Aneta ontkend, dat Indonesië erin zou hebben toegestemd de kwestie- Nieuw Guinea niet aan de Ver. Na ties voor te leggen. Naar aanleiding van bovenstaan de heeft een woordvoerder van de Nederlandse delegatie verklaard, dat de in deze berichten gegeven voorstelling van zaken onjuist is. De woordvoerder weigerde op nadere vragen hierover in te gaan, daar de ri 200 geschenkpakketten hadden zij gemaakt voor de inwoners van de Dui- velandse gemeente en 600 dames had den er vele uren aan gewerkt. In totaal waren door hen 453 handwerken ver vaardigd van de meest uiteenlopende aard. Alles was verpakt in dozen, ver sierd met een blauw lint, waarop een afbeelding van de Lloydvlag voor kwam. Zo waren er 23 sierkussefts ge maakt, 18 theemutsen, tien dekservet- ten, 17 dressoirlopers, voorts kussen overtrekken, hand- en theedoeken, ta- felmatjes, zakdoekjes en liefst 240 kleedjes. De vrouwen van het Lloydpersoneel in Indonesië hebben ook niet stilgeze ten. Zij zonden een kist met handwer ken en houtsnijproducten. DE UITREIKING. Mevr. W. Roosvan Onlangs uit Wassenaar, echtgenote van de gezag voerder van de „Indrapoera” en voorzitster van het comité, bood het eerste pakket aan. Het was voor de burgemeester. Het pakket bevatte Indisch houtsnijwerk, een sigaretten doos en een handwerkzak (voor de Volgens de bevoegde bron in Dja karta heeft de Nederlandse regering op 19 Juli enige bezwaren geopperd tegen de waarborgen voor de voor lopige handhaving van deze paragra fen. De garanties, die van Indone sische zijde werden gegeven, werden onvoldoende geacht en de Nederland se delegatie wenste duidelijker waar borgen en verlangde, dat de betrok ken artikelen voorlopig volgens de bestaande regeling zouden blijven gehandhaafd, totdat zij op basis van nationale wetten en internationaal gebruik zouden worden veranderd. Er is toen hernieuwd informeel over leg gevolgd en een nieuwe formulering opgesteld. Deze werd ter kennis van de beide regeringen gebracht. Ditmaal kon de Indonesische regering het ont werp niet in zijn geheel aanvaarden, hetgeen leidde tot het uitstel van de ondertekening op Zaterdag 24 Juli j.l. Men was bij de besprekingen, die de afgelopen dagen in Djakarta zijn ge houden, algemeen van mening, dat de formulering, zoals die thans luidt, te grote garanties van Indonesië inhoudt en dat aan de Nederlandse bedrijven in gons haar a.s. huwelijk af- scheid genomen heeft als on opgemaakt wegens derwijzeres der Chr. Natio- G sproken door de voorzitter deropbouw van Schouwen knaap bij zijnbaas, de gara- van de schoolvereniging, de gehouder A. de P., had weg- heer J. M. Contant die genomen en dat men na huiszoeking in het kosthuis van de jongeman in diens jas vond. De knaap bekende de diefstal. DEN HAAG, 27 Juli Naar aan leiding van het verzoek van de K.N. A.C. om meer politie beschikbaar te stellen, zodat meer en beter toezicht op het verkeer en op het langzame verkeer in de steden in het bijzonder kan worden uitgeoefend, heeft de mi nister van Binnenlandse Zaken de K.N.A.C. meegedeeld dat bij de vast stelling van de sterkte der gemeente lijke politiekorpsen voldoende reke ning is gehouden met de behoefte aan preventief en corrigerend politietoe zicht op het verkeer. Indien de bur gemeester in verband met wijziging van de plaatselijke omstandigheden, daartoe termen aanwezig acht, kan op zijn verzoek uitbreiding van het poli tiekorps worden overwogen. De K.N.A.C. tekent hierbij aan, dat hierdoor in genendele een oplossing wordt verkregen voor het bestaande probleem, n.l. het huidige grote tekort aan politiepersoneel, en het ten spoe digste opheffen van de toestand dat de toegestane sterkte van een korps nog niet eens wordt bereikt. LONDEN, 30 Juli. Een Meteor - straaljager van de Britse luchtmacht, die sinds Dinsdag wordt vermist, is in Oost-Duitsland geland. Het vliegtuig, dat gestationneerd was op de basis Wunsdorf, bij Hanno ver, beproefde een nieuw radio- systeem, waarvan de aard nog geheim wordt gehouden. Het toestel zou in de corridor Hannover-Berlijn tot landen zijn gedwongen. De Rusissche autoriteiten deelden vanavond mee, dat de vliegers zouden worden uitgeleverd. Hieraan werd en kele uren later gevolg gegeven. Tevens is meegedeeld, dat de Britten het toe stel Dinsdag a.s. kunnen komen halen bij Maagdenburg, waar de Meteor is geland. De ministerraad heeft verder gene raal Boyer de la Tour benoemd tot resident-generaal in Tunesië. Hij zal Pierre Voizard vervangen, die in een andere functie zal worden benoemd. Generaal Boyer is momenteel bevel hebber van de Franse troepen in Tunesië. xeusing Norkay, de heldhaftige Shei pa-gids, die in 1953 deelnam aan de geslaagde beklimming van de Mount Everest onder leiding van Sir John Hunt en samen met Sir Edmund Hillary, ziet men hier in Rosenlaui in Zwitserland waar hij het bergbeklimmen op de Zwitserse manier aan het leren is. Deze veteraan-klimmer, die reeds meer dan twintig jaar lang de hoogste bergtoppen ter wereld belaagt, heeft uit Darjeeling in India zes andere Sherpa’s meegebracht, die evenals hijzelf de Zwitserse methode van berg- en gletscherbeklimming bestuderen ter voltooiing van hun studie, voor zij in de nieuwe bergbeklimmersschool onder auspiciën van de West- bengaalse regering, in India, de functie van instructeur op zich nemen. Arnold Glatthard, directeur van de school in Rosenlaui, demonstreert hier hoe men het beste afdaalt en komt daarbij in een eigenaardige houding. Ten sing (rechts), majoor Jayal, die leider zal worden van het Hymalaya Berg beklimmers Instituut, Ang Tharkay, Nawang Torkay en Nawang Sambu, kijken toe. veild. DAT te ’s-Gravenhage is geslaagd voor de akte han denarbeid (r) de heer J. G. Bijl, onderwijzer aan de Chr. school te Kapelle. DAT een zeer groot aantal l'Zspeciaal uit Kattendijke en Wemeldinge gisteravond de bijeenkomst in het pakstation van de vei ling Kapelle hebben bij ge woond waar door de heer P. Oele werd getoond hoe- het Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90 TeL 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: ■Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes TOESPRAKEN. Er is bij deze overdracht ook nog ge sproken. De directeur van de Lloyd, de heer T. Ruijs, sprak aan een maal tijd in Zierikzee en kon daar o.m. ver welkomen de echtgenote van de Com missaris der Koningin, mevr. S. C. de Casembroot baronesse v. d. Feltz. Zich tot de burgemeester van Ouwerkerk richtend zei de heer Ruijs, dat hij hoopte, dat de geste van de zeemans vrouwen er toe zal mogen bijdragen om het geleden verdriet en de door gemaakte moeilijkheden enigszins te vergeten. Ook de zeemansvrouwen hebben het vaak niet gemakkelijk, maar zij wilden graag de helpende hand bieden. In Ouwerkerk sprak ook nog com modore T. C. Goedewaagen, waarna burgemeester Romeijn in hartelijke bewoordingen dankte voor de prach tige geschenken. Zoals bekend maken de vrouwen ook nog een gobelin, dat straks in het nieuwe gemeentehuis zal worden opgehangen. Er zal een symbolische voorstelling van de ramp en het dichten van de dijken in worden verwerkt. Er werd nu reeds een in gelijst ontwerp in kleuren aangebo den. burgemeesterse natuurlijk) ver sierd met het embleem van de koop vaardij, de margriet. Een tweede pakket werd voorlopig mevr. Romeijn ter hand gesteld. Zij zal het niet mogen behouden, maar naar wie dit pakket gaat is nog niet be kend. De inhoud, babykleertjes, is be stemd voor de eerste Ouwerkerkse ba by, die na 30 Juli het levenslicht aan schouwt. OUWERKERK, 30 Juli. Vele goede woorden vergezelden vanmiddag vele goede gaven, die de zwaar getroffen gemeente Ouwerkerk kreeg aange boden. Het werd alles voor de dankbare bevolking aanvaard door burgemees ter J. Romeijn. Geen wonder, want wat hier werd aangeboden, mag uniek heten in al hetgeen er na de ramp naar het rampgebied werd gezonden. Het is een be kend feit, dat zeemansvrouwen veel alleen zijn, maar de vrouwen van de personeelsleden der Kon. Rott. Lloyd hebben vandaag laten zien, dat zij de tijd niet in ledigheid doorbrengen en weten te helpen, waar dat nodig mocht zijn. Nijmegen, 30 juli. De oude Keizerstad toonde vanmiddag weer datzelfde beeld, waarvan men ieder jaar getuige kan zijn, als de deelne- mers aan de Vierdaagse voor de laatste ’“aal, vrolijk zingend door dichte ha gen belangstellenden, naar de finish stappen. Het weer was boven verwach ting goed en het kan daaraan worden toegeschreven, dat er op deze laatste dag slechts elf wandelaars de strijd 'noesten opgeven. In totaal hebben ->-59 deelnemers de Vierdaagse 1954 tot o goed einde gebracht. Tot hen, die deze prestatie op hun naam brachten, behoort ook de spor tieve stationschef van Goes, die van avond met de laatste trein terug keerde, bloemen op de arm en het Vierdaagse-kruis op de borst. Hij werd o.m. verwelkomd door zijn trouwe viervoeter, die wel in de Avondvierdaagse zijn baas trouw iedere avond gezelschap heeft ge houden, maar niet mee naar Nijme gen mocht. Het binnentrekken van de lange stoet in het versierde Nijmegen werd o.m. gadegeslagen door de ministers ir- C. Staf en J. M. L. Th. Cals. Minister Staf had eerst het parcours verkend met een helicopter. Met opper-ófficie- ren van land-, zee- en luchtmacht nam hij de militaire eenheden het défilé af. DJAKARTA, 30 Juli. Minister Yamin is vanmorgen uit Djakarta naar Nederland vertrokken om de onderhandelingen in Den Haag over de opheffing van het Uniestatuut voort te zetten. Inmiddels is van bevoegde zijde in Djakarta een en ander meege deeld over hetgeen zich de laatste dagen binnen het Indonesische kabinet heeft afgespeeld. Met nadruk is ontkend, dat de regering in Djakarta het ontwerp, dat in Den Haag gereed ligt ter tekening, heeft verworpen. Er zouden slechts bedenkingen bestaan tegen enkele passages. Men achtte het in de Indonesische hoofdstad mogelijk alsnog amendementen in te dienen, omdat de ontwerp-overeenkomst tijdens informeel overleg is tot stand gekomen en dus ook een informeel karakter draagt. Van Nederlandse zijijdije is inmiddels vanmiddag verklaard, dat de in Indonesië gegeven voorstelling van zaken onjuist is! Naar P.I. Aneta van bevoegde zijde vernam, hebben de moeilijkheden bij de besprekingen in het bijzonder be trekking op financieel-economische re gelingen. Men zei, dat tijdens het in formeel overleg, dat voor 20 Juli werd gehouden, overeenstemming was be reikt over de formulering van het te ondertekenen protocol. Tegelijk met de opheffing van de Unie zouden de R.T. C.-overeenkomsten, die goeddeels be trekking hebben op reeds afgehandel de zaken (zoals de defensie) komen te vervallen of worden vervangen door gebruikelijke overeenkomsten. Een uitzondering zou worden gemaakt voor enige financieel-economische paragra fen. eerste steen heeft gelegd appels van de oude oogst ge- voor de bouw van 46 wonin- gen en twee winkels. Hij be schouwde deze plechtigheid als een symbool van de we- VLISSINGEN, 30 Juli. Tijdens de raadsvergadering te Vlissingen, die he denmiddag onder voorzitterschap van wethouder A. M. van Popering werd gehouden is het vertrek van de Maat schappij Zeeland uit Vlissingen door schriftelijke vragen van de heer J. Ma rijs (A.R.) weer naar voren gekomen. De vraag of het de aandacht van B. en W. had getroffen dat o.a. een ver tegenwoordiger van het gemeentebe stuur bij de opening van een goederen loods van Van Gend en Loos het ver trek van de Zeeland ter sprake heeft gebracht en hetgeen hierover door de vertegenwoordiger van de Ned. Spoor wegen is gezegd, n.l. dat het nationaal belang in deze preveleerde werd be vestigend beantwoord. De vraag of het verder juist was dat uit het antwoord van ir Boot is gebleken dat de Mij Zeeland o.a. onder buitenlandse druk te Hoek van Holland blijft gevestigd werd door B. en W. ontkennend be antwoord. Op de vraag of het niet ge wenst is dat over de besprekingen van B. en W. met de Rijksoverheid over de verplaatsing van de Zeeland aan de raad kennis wordt gegeven over de motieven welke de beslissing der re gering hebben beïnvloed verklaarde B. en W. dat uitlatingen op een of andere bijeenkomst voor hen uiteraard geen motief kunnen opleveren om een ander standpunt in te nemen dan destijds in de raadsvergadering van 18 December 1953. Zij moeten derhalve bezwaar blij ven maken te dezer zake verdere me dedelingen te doen. Op dit antwoord zei de heer Marijs dat hij zich» niet kon voorstellen dat de raad niet het recht heeft om te we ten wat er achter de schermen was gebeurd. Hij kon er niet in berusten, dat de raad steeds het antwoord krijgt dat zij niet kan worden ingelicht. De heer M. J. v. Poelje (Arb.) meen de dat de burgemeester op 18 Decem ber de raad had gezegd, dat B. en W. geheimhouding over deze zaak was op gelegd, maar dat hij toch, zover hij kon gaan, inlichtingen had verstrekt. Hij was van mening dat slechts dan nadere inlichtingen konden worden gegeven als de minister hiervoor toe stemming had gegeven. De wnd. voorzitter stelde het op prijs de notulen van 18 Dec. wat deze zaak betrof voor te lezen, waaruit bleek, dat ook in een besloten zitting geen mede delingen mochten worden gedaan. Hij was van mening dat B. en W. zich er zeker niet zo maar hadden afgemaakt en zegde toe de zaak nog eens met de burgemeester te bespreken. ’s-GRAVENHAGE, 30 Juli. De afgelopen weken zijn duizenden Hon garen getroffen door een overstro mingsramp. In verband hiermee heeft de Nederlandse gezant in Budapest na mens zijn regering hedenmorgen aan de Hongaarse regering een bedrag van f 50.000 aangeboden voor de aankoop van goederen van Nederlandse her komst ter keuze van Hongarije, be stemd voor de slachtoffers van de wa tersnood. worden. Tevens sprak deze over de kwaliteitseisen voor fruit. DAT de heer K. M. Straub DAT gisteravond op het uit Kloetinge gisteren in sportterrein te Kapelle een Kapelle nog appels van de voetbalwedstrijd is gespeeld oude oogst heeft geveild, tussen een elftal van de Het waren Jonathans en plaatselijke Jonge Kerk en voor de Huishoudkwaliteit De Schelde uit Vlissingen, werd 68 cent per kg betaald, welke door de Vlissingers Nog nimmer zijn er zo laat met 41 werd gewonnen. PARIJS, 30 Juli. Premier Mendes France heeft vandaag voor het Franse kabinet een algemene uiteenzetting over Tunesië gegeven. Na de moeilijkheden, die zich de afgelopen jaren hebben voorgedaan, deelde hij zijn plannen mee om te komen tot een verbetering van de betrek kingen tussen Frankrijk en Tunesië. Hij zou daarbij, rekening houden met de Franse belangen en tevens willen beantwoorden aan de nationale verlangens van het Tunesische volk door verwezenlijking van zelf standigheid op binnenlands gebied. De ministerraad heeft de premier zijn volle steun toegezegd. Het program van Mendes France kan niet zonder goedkeuring van de Bey van Tunis in werking treden. Er gingen geruchten, dat de premier wellicht zelf naar Tunesië zou vliegen om goedkeuring van zijn voorstellen door de Bey te verkrijgen, doch na de kabinetsvergadering gelooft men, dat het onwaarschijnlijk is, dat hij zal gaan. De regeringsplannen behoeven geen goedkeuring van de Nationale Verga dering, tenzij bepalingen van bestaan de verdragen worden gewijzigd. BINNENLANDSE AUTONOMIE. Mendes France wil de Tunesiërs ten minste binnenlandse autonomie geven, doch Frankrijk de controle over de de fensie en financiën laten behouden. Voorgaande regeringen hadden in be ginsel het denkbeeld van binnenland se autonomie erkend, doch weinig ge daan om dit denkbeeld te verwezen lijken. DAT de heer L. Verhuist, organist van de Evang. Lu- otherse Kerk te Leiden, West- torrijwiel is aangereden en kappelaar van orgelconcert hoopt te Westkapelle. Aan avond werkt het len waarbij de Engelsman Kerkkoor mee. DAT dr ir Z. IJ. van der Meer, directeur-generaal van de Wederopbouw gister ochtend te Oosterland de Duiveland en prees de acti viteit van het gemeentebe- een enveloppe met inhoud stuur. De prov. directeur aanbood en door het van de wederopbouw, de fruitkwekers, schoolhoofd de heer H. Si- heer M. D. A. Glerum uit mons. Van de leerlingen Middelburg, het hoofd van kreeg zij een prachtige lamp, het bureau wederopbouw op Schouwen-Duiveland, de heer D. Stam, het hoofd van de Centrale Dienst, de heer A. J. Argelo en verscheidene hagelfruit gesorteerd moet woonden deze korte plech- een orgelconcert hoopt te tigheid bij. geven in de Ned. Herv. Kerk deze Herv.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1