en GROTE OVERSTROMINGEN IN ATTLEE NAM CHURCHILL OP DE KORREL Dr John sprak opnieuw voor de radio REGELING VOOR KOPEN OP AFBETALING ONTWORPEN incj QvanöóaqJ) Invoering van een vergunningstelsel en landelijke registratie bepleit INDIA EN OOSTENRIJK s Commissie (in 1950 ingesteld) gereed met haar werk Eisenhower Syngman Rhee eist oorlog over vliegtuigincident Moeilijkheden in Djakarta Churchill wijzigt zijn kabinet S 71 Driehonderd dorpen onder water Korte verklaring bevatte alleen propagan distische termen Vandaag stemt het Lagerhuis Water staat tot aan de daken van de huizen i Bil PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Brits-Egyptische overeenkomst besproken In enkele regels melden wij nog DE BILT ZEGT: Nieutve episode in verdwijningshistorie Aanval op communistisch China voergesteld Regeringspartijen willen wijzigingen aanbrengen. :ï-! I o? ,.>f ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2845 DONDERDAG 29 JULI 1954 vernin waarts vervoerd. u. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord winnen der oude nationaal-socialisten. In de Westduitse hoofdstad zijn van avond de ministers van Binnenlandse Zaken der Duitse federale staten bij eengeroepen om over de affaire-John te spreken. DAT een militair die be hulpzaam was bij het her- DAT, om over „vaklieden” te spreken, te Bergen op Zoom zijn geslaagd voor de Oranje Band Judo, mej. Ria Bal uit Tholen en de heer J. Kooman te Vlissingen en dat mej. Bal tevens de tweede graad Jiu Jitsu behaalde. tot en a.s. zal stellen van een telefoonlijn in de buurt van Zierikzee le lijk is gevallen, aangezien de paal, waarin hij zat, brak. Hij werd naar het zieken huis vervoerd. BEPERKINGEN. De commissie vindt, dat verbruiks- artikelen, voorkomende op een van overheidswege vast te stellen lijst, geen voorwerp van koop of verkoop op afbetaling kunnen uitmaken. Voor werpen ter waarde van een verkoop prijs a contant van meer dan f 3000. worden niet getroffen door de aanbe- ONDERZOEK. Naar verluidt zou een bekende Zweedse detective, Soedermann, bijge naamd „revolver Harry”, die in New York woont, in het begin van deze week in Hamburg zijn aangekomen. Na besprekingen in Keulen en Bonn zou hij Woensdag naar Berlijn zijn gereisd. Aangenomen wordt, dat hij het on derzoek zal leiden, dat aan het licht moet brengen hoe John werkelijk ver dwenen is. r> volen regelingen. Gelijke uitzonderin gen kunnen bij algemene maatregel van bestuur worden gemaakt voor goederen, met een klaarblijkelijke be stemming voor de productieve sfeer. tig jaar bereikt. In de afgelopen drie da gen is ruim 25 cm regen gevallen. Tot dusver is geen melding van slachtoffers gemaakt. De schade aan gebouwen en aan de oogst is groot. De rivier de Namtsjoeng in Tibet is zover buiten haar oevers getreden, dat het paleis van de Pantsjen Lama te Koen- chop Photang, 65 km van Gyangtse, wordt bedreigd. De Chinese comunisten in Ti bet hebben, naar verluidt, opdracht ge geven het paleis te ontruimen. De Pant sjen Lama verblijft op het ogenblik in comunistisch China. DAT te Sluiskil een vak school is gesticht voor vee handelaren. Het is de eerste in Zeeland en de vierde in Nederland. De heer Colsen uit Sluiskil is de man, die het plan uitdacht. „Elke vee man een vakman” is zijn de vies. Gelijk heeft-ie. DAT gistermiddag de Yer- sekse brandweercomman dant J. de Jager ook bewe zen heeft ter zee zijn man netje te staan. Hij redde nl. uit het zilte sop de drie ge broeders Nieuwenhuize wier met pannen geladen boot door wind en golven werd overmand en volliep. DAT leden van de Zeeuw se vereniging „Zeelandia” uit Antwerpen Zaterdag a.s: een bezoek aan Schouwen en Duiveland zullen bren gen waarbij zij aan de Boomplantcommissie een be drag zullen overhandigen goed voor niet minder da» 900 bomen. Daar wordt Schouwen groen van. DE BILT, 28 Juli. Wisselend be wolkt met enkele buien. Harde krachtige wind tussen Zuidwest Noordwest. Koud weer. Op- ea ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 4.56 u., onder 20.37 Maan op 5.33 u., onder 20.34 u. IN OOSTENRIJK. WENEN. Zware regenval en wolkbreu ken hebben in Oostenrijk op vele plaat sen weer overstromingen veroorzaakt. In het district Mattersburg van de pro vincie Burgenland worden overstromin gen uit talloze dorpen gemeld. Vele men sen werden uit hun woningen geëvacu eerd. Berichten uit alle delen van de provin cies Burgenland Neder-Oostenrijk en Stiermarken gewagen van ontwortelde bomen, watersnood, vernielde telefoon verbindingen en ernstige schade aan te velde staande gewassen. WASHINGTON, 20 Juli. De Zuid- koreaanse president, Syngmann Rhee, heeft in een toespraak, die hij heeft opgesteld voor een gezamenlijke ver gadering van het Amerikaanse Con gres, voorgesteld, dat een Aziatisch le ger van meer dan twee millioen man, met behulp van Amerikaanse kanon nen, vliegtuigen en schepen een tegen aanval zal doen op communistisch China. Laat ons niet vergeten, zo betoogde Rhee, dat de vrede niet hersteld kan worden in een wereld, die half com munistisch en half democratisch is. De kern van de communistische stra tegie zou volgens de Zuidkoreaanse president zijn de Amerikaanse rege ring in slaap te sussen totdat de Sow- jet-Unie voldoende waterstofbommen en intercontinentale bommenwerpers heeft om de Amerikaanse industrie en de vliegvelden te kunnen vernietigen. Rhee drong er op aan, dat de Ver. Staten de „onwijze wapenstilstand in Korea” zouden beëindigen. Communistisch China was volgens hem een monster met voeten van leem. Zijn leger telde 2.500.000 man, doch het was onbetrouwbaar en de Chinese eco nomie was uiterst kwetsbaar. Een blokkade zou een chaos veroorzaken. Tenslotte betoogde de president, dat het een goed ding zou zijn, in dien Rusland bij een strijd in China de grondstrijdkrachten zou moeten inzetten, waardoor de Amerikanen de gelegenheid zouden krijgen de Russische industrie te vernietigen. Rhee vroeg snel te handelen, omdat de Sowjet-Unie over enkele jaren in staat zal zijn Amerika te overwin nen. De rede is zowel in Washington als in New York op het hoofdkwartier der Ver. Naties koel ontvangen. NIJMEGEN, 28 Juli. 119 wande laars hebben op de tweede dag van de Vierdaagse te Nijmegen de strijd tegen de blaren en de plensbuien moeten sta ken. Dat is een abnormaal hoog getal, doch gezien de zeer slechte weersom standigheden, waaronder vandaag werd gelopen, zeker niet te hoog. Er zijn nu nog 10.067 deelnemers over, maar verwacht wordt, dat Donderdag morgen een honderdtal niet aan de start zal verschijnen. De eerste vergadering van de com missie van toezicht op het Indo-Chine se bestand zal te Nieuw Delhi, de hoofdstad van India, worden gehouden in de eerste week van Augustus. DAT de Yersekse oester- kwekers acte de presence zullen geven op de in Sep tember te Amsterdam te houden tentoonstelling van vis en visproducten. Zij zul len iedere bezoeker op ver toon van zijn entreebewijs laten proeven van het zee banket, de oester. Dertigdui zend denken zij er daarvoor nodig te hebben. jj a de toelichting, die minister en heeft gegeven, kreeg Churchill ejen bittere Pil te slikken, hem fiediend door de leider der oppo- is er droefheid in Rotterdam, want gisteren is de bekende mo len op het Oostplein, die stor men, een brand en zelfs het bom bardement in 1940 heeft over leefd, geheel uitgebrand. Wie in de Maasstad komt, kent deze mo len, beeld uit vervlogen dagen temidden van het snelkloppende hart der grote stad. Niet alleen de Rotterdammers zullen dit monument missen. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; t J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingën; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. DAT gisteren te Goes pre cies voor het politiebureau mevr. B. B. uit Goes die op de fiets uit de St. Adriaan- straat kwam gereden door een Volkswagen die over de Markt kwam richting Korte Kerkstraat werd aangere den. Hoewel de bestuurder van de auto, de heer H. uit Breda nog remde, kon hij niet vermijden dat hij de dame schepte. Zij viel, kreeg een hersenschudding en een beschadigde heup en werd, nadat dokter v. d. Werff haar de eerste hulp had ver leend, per ziekenauto huis- DAT gisteren vele inwo ners van Kapelle op reis zijn geweest naar Valkenburg. Deze reis was georganiseerd door de winkeliers welke zijn verenigd in de KAMIAC. Het geheel is zeer geslaagd. de veiling een toelichting geven op de kwaliteitseisen voor fruit met hagelschade. WASHINGTON, 28 Juli. President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie vandaag verklaard, dat de communisten verdeeldheid trachten te zaaien onder de Westelijke gealli eerden naar aanleiding van de vlieg- tuigincidenten bij Hainan. Hij voegde daaraan toe, dat Amerika noch impulsief noch weerspannig is bij deze zaak, doch wel vastbesloten zijn rechten te verdedigen en op te komen voor zijn onderdanen. China had tegenover Engeland zijn verontschuldigingen aangeboden, doch zou volgens de Amerikaanse president, tegenover de Ver. Staten een andere houding aannemen. Inmiddels is uit Hongkong gemeld, dat een Amerikaan uit Saigon is over gekomen, omdat hij van mening is, dat er nog overlevenden van de ramp met het Britse toestel zijn. Hij meent, dat een vriend van hem op Hainan ver blijft en hij heeft daarom de Chinezen gevraagd om hem naar het eilandje in de Zuid-Chinese zee te laten gaan. Of hij daartoe toestemming zal krijgen is zeer de vraag. DAT Vrijdagavond om 8 uur a.s. in het pakstation van de veiling in Kapelle een bijeenkomst zal worden gehouden van fruitkwekers welke hagelschade hebben. Hier zal de keurmeester- van DAT te Rotterdam voor het V.E.V.-diploma sterk- stroom-monteur is geslaagd de heer G. Gorsse Jzn te Goes. BONN, 28 Juli. Aan de affaire-John, de chef van de Westduitse inlich tingendienst, die van West- naar Oost-Berlijn is gegaan, is een nieuwe blad zijde toegevoegd. Op deze bladzijde zal geschreven staan de rede, die dr John vanmiddag voor de communistische radio van Oost-Berlijn heeft gehouden.. De communisten hebben hem blijkbaar weer laten optreden Vrijdagavond heeft John ook al via de radio een korte verklaring afgelegd om te trachten de twijfel in West-Duitsland weg te nemen als zou John niet vrijwillig naar de communisten zijn overgelopen. De toespraak, die slechts vier minuten in beslag nam, bevatte overigens weinig nieuwe gezichtspunten om er enige waarde aan te kunnen hechten. John herhaalde voor de microfoon, dat hij naar Oost-Duitsland was gegaan om daar te strijden voor de hereniging van Duitsland. „Ik heb de stem van mijn geweten gevolgd en ik ben er ze ker van, dat ik de juiste weg heb ge kozen”, zo zei hij. John verwees naar de onlangs dooi- de vroegere kanselier dr Heinrich Brüning geuite waarschu wing, als zou de politiek der bondsre gering op verkeerd spoor zijn geraakt en hij meende, dat deze waarschuwing het Duitse volk op dreigende gevaren opmerkzaam moest maken. John verklaarde nog, dat hij „in het volle bewustzijn van zijn verantwoor delijkheid en op grond van zijn eigen ervaringen en kennis van de werke lijk beslissende feiten, die ook aan lei dende personen in Bonn niet onbekend zijn”, had gehandeld. De eenzijdige binding der bondsre publiek aan de Amerikaanse politiek door dr Adenauer, de daarmee verbon den herbewapening en de herleving van het nationaal-socialisme moeten noodgedwongen tot een nieuwe oorlog voeren, zo was zijn mening. REPLIEK. De enige officiële regeringspersoon in Bonn, die van repliek diende, was vice-kanselier Blücher, die zei: „Deze verklaring zegt niets anders als alles wat wij nu al weken lang van de Oostlijke propaganda horen”. De nieuwe verklaring van John komt overigens temidden van de ver warde discussies, die in Bonn worden voortgezet over de vraag wat John tot zijn houding kan hebben gebracht. In de talrijke beschouwingen, die over de zaak geleverd worden, zijn er thans ook, die zeer duidelijk begrip to nen voor Johns klacht van een veld Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr, 90 Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009 Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Djjkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes sitie Attlee. De Labourpartij heeft al lange tijd aangedrongen op ont ruiming der Suezkanaalzóne, doch dit was altijd in heftige bewoordin gen door de Britse premier afgewim- peld. Attlee kwam dus nu met de vraag of de overeenkomst wel de goedkeu ring van Churchill kon wegdragen. De premier, die aanwezig was, ver klaarde daarop onder gelach van de Labourafgevaardigden, dat hij abso luut overtuigd was van de noodzaak van het accoord. Toen echter een conservatieve afge vaardigde een der veertig rebellen, die het niet eens zijn met het besluit der regering, probeerde protest aan te tekenen tegen de overeenkomst, ging zjjn verklaring in kreten van afkeu ring, broederlijk geuit door conserva tieven en Labourafgevaardigden, ver loren. 11. M. de Koningin heeft een onverwacht bezoek gebracht aan het inter nationale kinderkamp van de World Veterrans Federation in villa Boswiick te Baarn. We zien de Koningin hier temidden van de kinderen tijdens net zingen van een aantal internationaal bekende liedjes. Achter H. M. de leider van het kamp met een van de leidsters, mej. Smit. NIEUW DELHI, 28 Juli In Noord-Oost-India, Nepal en Tibet zijn grote gebieden overstroomd. Gehele dorpen zijn door rivieren, die tengevolge van moessonregens en het smelten van sneeuw en ijs op de hellingen van de Himalaya sterk gezwollen zijn, meegesleurd. In Bihar staan driehonderd dorpen onder water. De rivier de Kosi heeft zich een weg gezocht door de stad Soe- paul. In somige gebieden staat het wa ter tot de daken van de huizen. De bewoners hebben hun toevlucht op heuvels en in boomtoppen gezocht. In Assam zijn verscheidene spoorbrug gen over de Brahmapoetra beschadigd, waardoor het spoorwegverkeer is ont wricht. In Saichof, nabij de hoofdstad Sjillong, zijn vele mensen door het water geïsoleerd. In het gebied aan de Indisch- Birmaanse grens is zware schade aan de oogst aangericht. In Nepal is de Vallie, waarin de hoofd stad Katmandoe ligt, sinds Zondag van de buitenwereld af gesneden. Het enige vliegveld is onbruikbaar. AARDVERSCHUIVINGEN. De nieuwe weg van Katmandoe naar India is door aardverschuivingen geblok keerd. De rivier de Baghmati bij Kat mandoe heeft zijn hoogste jeil sinds vijf- LONDEN, 28 Juli. Het Britse La gerhuis heeft vanmiddag officieel ken- genomen van het feit, dat Engeland ttet Egypte tot overeenstemming is ge- °men over het terugtrekken van de roepen uit de Suez-kanaalzóne. Pre- Wer Churchill heeft een motie inge- le»d, waarin hij het parlement vraagt e overeenkomst goed te keuren. Over .eze m°tie zal heden, Donderdag, wor- flen gestemd. Na de Er zal een landelijke registratie van afbetalingscontracten moeten komen. AANWIJZINGEN. De commissie doet verder een aantal aanbevelingen over hetgeen bij de ver koop moet blijken en voegt daaraan toe, dat de regering op grond van con- junctuurpolitieke overwegingen be voegd moet zijn regelend op te treden met betrekking tot de duur van een afbetalingscontract, de grootte der ter mijnbetalingen en de duur van deze betalingen. Vervolgens heeft de commissie ook de maatregelen onder het oog gezien, die zullen moeten worden genomen, indien zij, die op afbetaling verkopen, niet aan de voorschriften voldoen. Dit zou in de eerste plaats kunnen ge schieden door het intrekken van een vergunning, doch verder worden ook burgerrechtelijke en strafrechtelijke wegen aangegeven. In verband met dit alles komt het de commissie gewenst voor, dat regel matig goede statistieken worden opge steld en gepubliceerde. Tenslotte wordt gevraagd een com missie van advies en bijstand in te stellen, die de minister van voorlich ting kan dienen bij de uitvoering van de wet. 's-GRAVENHAGE, 28 Juli. Zij, die hun beroep of bedrijf maken van verkoop op afbetaling, moeten daarvoor behoudens eventuele ministeriële beschikking met betrekking tot zekere groepen van onder nemingen een vergunning bezitten, die desgewenst aan zekere voor waarden, die moeten worden vervuld, kan worden gebonden. De voor waarden kunnen aankopen aan de verschillende verplichtingen, bij de wet, dan wel krachtens deze bij algemene maatregel van bestuur of bij ministeriële beschikking aan verkopers op afbetaling opgelegd. Een bijzondere vergunning is vereist voor de bevoegdheid om voor de verkoop op afbetaling gebruik te maken van colporteurs. Aan der gelijke colporteurs moet een vast weekloon worden uitbetaald, door de daartoe bevoegd te verklaren autoriteiten nader vast te stellen, hetgeen echter niet behoeft te beletten, dat hun mede provisie wordt verleend. Deze belangrijke aanbevelingen zjjn neergelegd in een nota, die is opgesteld door een commissie van onderzoek inzake het afbetalingswe zen. De commissie werd in 1950 inge steld door de toenmalige staatssecre taris van Economische Zaken en stond onder voorzitterschap van mr W. F. Lichtenauer te Rotterdam. De nota is thans aangeboden aan de staatssecretaris voor Economische Zaken, dr G. M. J. Veldkamp. VERGUNNINGSSTELSEL. Bovenstaand pleidooi voor het invoe ren van een vergunningsstelsel wordt gecompleteerd met de suggestie, dat beide soorten vergunningen zullen worden afgegeven door de Kamers van Koophandel en Fabrieken. De houder van een vergunning moet alle door hem tén verkoop aangeboden artikelen duidelijk voorzien van de prijs bij contante verkoop. De commisie stelt voort, dat elke waag om in aanmerking te komen voor levering op afbetaling van enig artikel moet gepaard gaan met invul- link van een van overheidswege vast te stellen formulier van inlichtingen. Elke afbetalingsovereenkomst moet schriftelijk worden vastgelegd. De commissie wijst er daarbij op, dat de belangrijke voorwaarden door de over heid dienen te worden voorgeschreven, met dien verstande echter, dat het be langrijkste niet met het beruchte „klei ne lettertje” in een overeenkomst wordt vermeld. DJAKARTA, 28 Juli. De verga dering van het Indonesische kabinet, die hedenmorgen zou worden gehou den en waarop reeds zoals was aange- kondigd de beslissing inzake het af sluiten van de Haagse besprekingen zou vallen, is uitgesteld tot heden avond. Dat hield verband met het feit, dat het kabinet de regeringspartijen de gelegenheid wil geven zich te be raden over het door minister Yamin uitgebrachte rapport over de Uniebe- sprekingen in Den Haag. Het staat reeds vast, dat een aan tal regeringspartijen voorstellen tot wijziging zal indienen op de in Den Haag bereikte ontwerp-overeen- komst. Aangenomen wordt dan ook, dat het moeilijk zal zijn op korte termijn een definitieve beslissing te nemen. Wel wordt aangenomen, dat de re geringspartijen voor de uitgestelde kabinetszitting gereed zullen zijn met hun voorstellen. In politieke kringen meent men, dat de over komst van minister Yamin de zaken zeer heeft verduidelijkt. DAT Vrijdagmorgen de eerste steenlegging plaats vinden van een hui zencomplex van zes en veer tig woningen en twee win kelpanden te Oosterland. De directeur-generaal van het departement van Wederop bouw en Volkshuisvesting, dr ir Z. Y. van der Meer, komt zelf kijken, want Oos terland is de eerste gemeen te op het eiland die met nieuwbouw begint. LONDEN, 29 Juli. De Britse rege ring heeft gisteravond een wijziging in het kabinet bekend gemaakt. De minis ter van Koloniën, Lyttleton, is afgetre den. Hij wordt opgevolgd door Alan Lennox Boyd, minister van Vervoer en Burgerluchtvaart. John Archibald Boy-Carpenter, een financieel deskun dige van het ministerie van Financiën, wordt minister van Vervoer. Voorts zijn er nog enkele andere kleinere wijzigingen aangebracht, o.m. voor de bezetting van het ministerie v. Handel en het ministerie van Bevoor rading. bit de wijzigingen valt niets op te Maken omtrent Sir Winstons plannen voor zijn eigen toekomst. Overigens is de kabinetswijziging niet zo vergaand als volgens sommige berichten werd verwacht. O X:

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1