inc TWEE CHINESE [AGERS OMLAAG GESCHOTEN C=vdnöMq=J zoeken zee naar Incident boven volle overlevenden tijdens John in de val gelokt, meent Westduits minister Moh. Yahim doet verslag Djakarta We beleefden heerlijke dagen” van neer geschoten toestel I 11 Vandaag begint Vierdaagse Zij vielen Amerikaanse jagers aan Onprettige ver(r)assing in Minder vrijheid voor Sowjets in Pakistan Russische nota in studie nemen aan Marine en Luchtmacht staken het zoeken Kabinet pleegt overleg; partijen afwachtende houding De arts Wohlgemut zou de „sleutelfiguur" in deze affaire zijn geweest President Coty dankt Koningin Juliana IN Hf PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND In enkele regels melden wij nog Het mysterie van het in zee gestorte vliegtuig. DE BILT ZEr' Vrij veel wind. Schippersknecht vermoedelijk verdronken. Engels schip voer peiler spoorbrug Velsen aan. Ondanks de tegengestelde mening van de politie Als optimist van Den Haag naar Indonesië ■L ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2843 DINSDAG 27 JULI 1954 lezing zouden mijn namens J ANTWOORD, telegram deed volgende ant- Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord 's-GRAVENHAGE, 26 Juli - Zowel de Marine als de Luchtmacht hebben het zoeken naar het myste rieuze vliegtuig dat gisteren in de Wielingen zou zijn neergestort, op gegeven. Geen der landen van W.- Europa blijkt een vliegtuig te ver missen. Ook is geen spoor van een olievlek of van wrakstukken ont dekt. Reeds is het vermoeden geuit, dat men een meteoorsteen voor een brandend vliegtuig heeft aangezien. DAT voor het praktij kdi- ploma boekhouden zijn ge slaagd mej. C. Westveer te Goes en de heren Jac. Moel- ker te Heinkenszand en Jac. de Jager te Biezelinge. Zij werden alle drie opgeleid door de heer B. Koene te Goes. DAT de Korenmolen te Oosterland voor het eerst na de ramp weer heeft ge draaid. Deze molen, die ge heel van steen is en eigen dom van de ambachtsheer, dateert uit 1752. Een kennis van John, een dame, had ten behoeve van haar pensioen een overlijdensacte nodig van haar man, die in het genoemde Berlijnse ziekenhuis was behandeld. John zou trachten dit document met behulp van Wohlgemut te krijgen. Beide mannen waren op 20 Juli in de auto van de arts naar het ziekenhuiszo als zij trouwens tegen een douanebe ambte zeiden vertrokken. se op het Vlissingse carillon zes weken achtereen ver zorgt, morgenavond het eer ste concert plaats vindt. De vriendschap tussen beide man nen, aldus onthulde dr Schröder, be gon in 1942, toen Wohlgemut Hans John, broer van de* vermiste, in een ziekenhuis in het huidige Oost-Berljjn behandelde. Hans John werd na het mislukte complot tegen Hitler in 1944 terecht gesteld. Otto John had de poli tieke denkbeelden van Wohlgemut „in tellectueel en idealistisch communis tisch” genoemd en had deze niet ern stig genomen. Op de laatste dag van hun verblijf in ons land hebben President Coty en zijn echtgenote het noenmaal op Paleis Soestdijk gebruikt. Na afloop poseerden zij met het Ko ninklijk Paar en de Prinsessen Marijke en Margriet voor de foto graaf. DAT een koe van de land bouwer v. d. Panne te DE BILT, 26 Juli. Enkele buien, maar ook opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen Zuidwest en West, dezelfde temperaturen als gis teren of iets lagere. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 4.53 u., onder 20.40 u. Maan op 2.53 u., onder 19.47 u. Hoogwater Woensdag 28 Juli: Vlissingen: 0.18 u. 1.93 m., 12.48 u. 1.94 m. Terneuzen: 0.44 u. 2.13 m., 13.19 u. 2.13 m. Wemeldinge: 2.00 u. 1.68 m., 14.31 u. 1.67 m. Zierikzee: 1.42 u. 1.45 m., 14.17 u. 1.42 m. AMSTERDAM, 26 Juli. Een Amsterdamse visbakker heeft de gewoonte twee sigarenkistjes met kasgeld in de oven van zijn for nuis op te bergen omdat hij soms de zijn winkel binnentredende klanten niet hoort en het geld geruisloos zou kunnen verdwij nen. Het bijzonder kille weer bracht hem er gisteren toe zijn fornuis aan te steken. Te laat herinnerde hij zich echter de bei de sigarenkistjes; zij waren dan ook, met de inhoud verast. Slechts enkele dubbeltjes bleken vuurbestendig. De resten van het bankpapier, omstreeks zeshon derd gulden, zijn aan de experts van de Nederlandse Bank gege ven. Als het mogelijk is uit de resten nog de waarde en de num mering te reconstrueren dan...., anders heeft onze visbakker pech Qëhad. Minister Schröder verdedigde als zijn mening, dat John geweten moet heb ben, dat indien hij naar Oost-Berljjn zou gaan, zijn daad propagandistisch gebruikt zou worden en dat hij daarna uit het openbare leven zou verdwijnen. „SLEUTELFIGUUR”. De Berlijnse arts Wohlgemut, in wiens gezelschap John voor het laatst is gezien, toen zij samen de grens tus sen Oost- en West-Berlijn overstaken, was volgens de Duitse minister de „sleutelfiguur” bij deze verdwijning. maken wij op deze pagina mel ding van het ernstige luchtinci dent voor de Chinese kust, waar de Amerikanen twee Chinese ja gers omlaag schoten. In verband hiermee verwijzen wij ook nog even naai’ pag. 3, waar U het re laas vindt van het neerschieten van een Brits toestel door de Chinezen. OPTIMIST. Bij aankomst in Djakarta toonde mi nister Yamin zich optimistisch. Hij zei, dat hij goed nieuws meebracht over de Haagse besprekingen. De ontwerp overeenkomst zou nog slechts wachten op ondertekening door de beide dele gatieleiders. Hij zei, dat het om deze reden was, dat hij persoonlijk naar Djakarta was gekomen om de regering in te lichten over de stand van zaken op dit ogenblik. Op de vraag, of hij goede hoop had, dat de ondertekening zou kunnen ge schiedden, antwoordde Moh. Yamin: „Indien ik pessimistisch gestemd was, zou ik geen besprekingen voeren”. Hij zei tenslotte, dat de datum van terug keer naar Den Haag afhangt van de besprekingen der regering. Scharendijke die in de in laag graasde, ten gevolge van vergiftiging is gestor ven. Men is nl. bezig op de bermen van enige wegen in deze gemeente het onkruid met giftige middelen te be sproeien. Een waarschuwing is hier dus wel op zijn plaats. sen uit Wemeldinge. De per sonenauto werd lelijk be schadigd doch niemand werd gewond. In antwoord op dit Koningin Juliana het woord seinen: „Aanvaard, zuchtige inmenging in humanitair red dingswerk”. De Amerikaanse toestellen waren opgestegen van twee vliegdeksche pen, die Zaterdag bevel kregen naar het gebied te gaan, waar het Britse passagiersvliegtuig, dat op weg was van Bangkok naar Hongkong, door de communisten was neergeschoten. De bevelhebber van de Amerikaan se vloot in de Stille Oceaan, admi raal Stump, die op het ogenblik in Washington verblijft, heeft vandaag van deze proeftuin geheel verwoest. Naar werd mede gedeeld bestaat er kans hiervoor grond te verkrijgen tussen de Lage- en de Hoge Zoom. Verder staafde minister Schröder zijn mening door te verklaren, dat John slechts wat geld bij zich had en identiteitspapieren op eigen naam. Hij had geen papieren, die betrekking had den op zijn functie. De minister meen de, dat ook daaruit valt op te maken, dat John geen verraderlijke bedoelin gen had gehad. Indien John vrijwillig naar Oost-Berlijn had willen gaan, dan was het volgens dr Schröder ook niet nodig geweest, dat de arts Wohlgemut zijn praktijk in de steek had gelaten, want, zo zei hij, Wohlgemut is sinds de verdwijning van John niet meer in West-Berlijn gezien. Tenslotte verklaarde de minister nog, dat alle maatregelen genomen zijn om te voorkomen, dat de verdwijning van de chef der inlichtingendienst ernstige gevolgen zou hebben voor de West- duitse agenten. Ook sprak de minister tegen, dat er in Oost-Duitsland reeds arrestaties hadden plaats gehad, die in verband konden worden gebracht met John’s verdwijning. ROTTERDAM, 26 Juli. De 78-ja- rige schippersknecht M. Vandeville, opvarende van het m.s. Macte Animo, dat in de Maashaven te Rotterdam ligt, wordt vermist. Het vermoeden bestaat, dat hij Zaterdagnacht bij ’t aan boord gaan te water is geraakt. De rivierpo litie heeft geruime tijd gedregd, doch tot nu toe zonder resultaat. Maandagochtend vroeg vormden zich al rijen bij de aanmeldingsbureaux voor de Vierdaagse die vandaag te Nijmegen start. Nijmegen is gereed de stoere enthousiastelingen, die zich nog door geen hondenweer laten afschrik ken te ontvangen, en op grootse wijze te onthalen. Het is te hopen, dat het weer zich In de komende vier dagen nu eens goed houdt, want wandelen in de regen Is geen pretje KARATSJI, 26 Juli. De Pakistaan se regering heeft officieel bekendge maakt, dat zij instructies heeft gege ven om de bewegingsvrijheid van Sowjet-diplomaten in Pakistan te be perken tot een straal van 56 km rond om Karatsji. Premier Mohammed Ali had de maatregel reeds op 17 Juni aangekon- digd als repressaille voor de beperken de bepalingen, waaraan de leden van de Pakistaanse ambassade te Moskou zijn onderworpen. Het Pakistaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft naar verluidt, een gids voor de Sowjet-diplomaten opgesteld, volgens de richtlijnen, die voor de Pakistaanse diplomaten in de Sowjet-Unie gelden. Zo wordt aan Sowjet-diplomaten de toegang tot in stallaties voor de landsverdediging ontzegd, Russische geschriften mogen niet meer worden ingevoerd of ver kocht in Pakistan en Russische verte genwoordigers mogen slechts met toe stemming van het Pakistaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken contact op nemen met inwoners van Pakistan. Enkele Indonesische bladen hebben commentaar geleverd op het uitstellen van de ondertekening en de komst van Yamin naar Djakarta. Men is vrijwel unaniem zeer gematigd en neemt een afwachtende houding aan. Eén der bla den schrijft, dat de Indonesische dele gatie in een sterke positie is, omdat zij niet bevreesd is een mislukking onder het oog te zien, indien dit het resultaat van de Haagse conferentie mocht zijn. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. VELSEN, 26 Juli. Het 7012 brt metende Engelse vrachtschip s.s. „Liverpool” is vanmorgen omstreeks zes uur in aanvaring gekomen met de noordpeiler van de spoorbrug te Vel sen. Het uit Norfolk binnenvarende schip kreeg een gat van circa 4 meter aan bakboordzijde van de voorplecht. De brug liep geen schade op. De „Liverpool” is eigendom van de Pool Shipping Cy Ltd te West Hart lepool (Noord-Oost Engeland). Met sleepboothulp is het schip naar de Bor- neokade in Amsterdam gebracht. Uitgave: a „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie g435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V„ Goes ’s-GRAVENHAGE, 26 Juli. Uit Londen, Washington en Parijs komen regelmatig berichten, die er op wijzen, dat de jongste Russsische nota over een Europese conferentie inzake een veiligheidsverdrag, ernstig in studie is genomen. Alleen in Washington werd herhaald, dat de Amerikaanse regering spoedig tot afwijzing van de Russische suggesties zal overgaan, evenwel na overleg met de regeringen van Frank rijk en Engeland. Dit overleg schijnt inmiddels op gang te komen, zo verluidt in Londen. De Britse minister Eden ging nog een stapje verder door in het Lagerhuis mee te delen, dat ook met de andere leden van de N.A.V.O. overleg ge pleegd zal worden, evenals met Oos tenrijk en Duitsland. In Parijs heeft premier Mendes Fran ce een uur geconfereerd met de Ame rikaanse ambassadeur in de Franse hoofdstad. „Aanvaard, mede echtgenoot, onze diep gevoelde dank voor uw hartelijke boodschap. Het heeft ons allen verheugd om u ui ting te kunnen geven aan onze vriendschap voor Frankrijk, alsme de voor u en mevrouw Coty. Onze beste wensen zullen u steeds vergezellen”. DJAKARTA, 26 Juli. Enkele uren na zijn aankomst op het vliegveld van Djakarta heeft de minister van Onderwijs van Indonesië en lid van de dele gatie bij de Uniebesprekingen in Den Haag, verslag uitgebracht aan het kabinet, dat vergaderde in de woning van de minister-president. De heer Yamin legde tevens de ontwerp-overeenkomst, zoals die door de Nederlandse en Indonesische delegaties is opgesteld, over. Voorshands zijn er nog geen mededelingen gedaan omtrent het rapport en de beoordeling er van. Heden, Dinsdagmorgen, zal de vergadering worden voortgezet. De kabi- netszitting, die drie uur duurde, werd voorafgegaan door een bespreking van twee uur tussen het hoofdbestuur van de Partai Nasional Indonesia en haar ministers over de ontwikkelingen in Den Haag. De Partij nam in afwachting van Yamins rapporten nog geen besluiten. Naar vernomen wordt is minister Yamin op verzoek van de Indonesi sche delegatie naar Djakarta gereisd om de regering een duidelijker uit eenzetting te geven van de stand van zaken. De vlucht werd dus niet ge maakt op verzoek der Indonesische regering. BONN, 26 Juli. Het was een nerneuze minister van Binnenlandse Zaken van West-Duitsland, die meende vandaag te kunnen overgaan tot het afleggen van een zoals hij het zelf noemde voorlopige ver klaring over de verdwijning van de chef van de Westduitse inlichtin gendienst, dr Otto John. Minister Schröder zat kennelijk met het geval. Hij hield evenwel staande, dat hij en de regering ervan overtuigd zijn, dat John in een val is gelopen. En dit ondanks de verklaring, die de politie nog altijd als juist voor ogen staat,, n.l. dat dr John uit eigen vrije wil naar de communisten is overgelopen. Twee meningen staan hier tegenover elkaar-en het laatste woord over deze raadselachtige gebeur tenis is zeker in de Westduitse hoofdstad nog niet gesproken. Genevieve de Galard-Terraube, de 29-jarige „engel van Dien Bien Phoe”, is Maandag uit Parijs in New York aangekomen voor een reis door de Ver enigde Staten. Zij werd uitgenodigd door het Amerikaanse Congres. ’s-GRAVENHAGE, 26 Mei. Pre sident Coty van Frankrijk heeft uit het vliegtuig, waarmede mevrouw Coty en hijzelf naar Parjjs terugreisden het na volgende telegram aan Koningin Juli ana gezonden: „Op het moment, waarop het grondgebied van Nederland zich aan mijn blik onttrekt stel ik er prijs op om namens de regering van de republiek en mijzelf aan Uwe Ma jesteit uitdrukking te geven aan mijn gevoelens van diepe erkente lijkheid voor de heerlijke dagen, die wij zojuist beleefd hebben”. „De buitengewoon charmante gastvrijheid, die mij betoond is door uzelf en door uw familie en de zo warmt ontvangst, die mij bereid is door het Nederlandse volk, zullen tot het hart van het Franse volk spreken en zullen een onvergefelijke getuigenis blijven van de vriend schap, die onze beide landen ver bindt”. „Ik verzoek Uwe Majesteit en Z.K.H. Prins Bernhard de dank van mevrouw Coty en van mij te aan vaarden aan het einde van ons ver blijf’. „De herinnering hieraan zullen wij steeds als iets kostbaars bewa ren”. De vliegers van de Amerikaanse toe stellen hebben nog verklaard, dat tij dens het luchtgevecht een Chinese ka- noneerboot op hen schoot, doch dat zij het vuur niet beantwoordden. SCHADEVERGOEDING. Zoals gezegd, nauwelijks een uur te voren was in Londen bekend gewor den, dat de Chinese regering haar spijt heeft betuigd over het neerschieten van het Britse toestel. Het incident werd aan een misverstand toegeschre ven. De Chinese regering beloofde de nodige maatregelen te zullen nemen om herhaling te voorkomen. Tevens wordt overwogen een schadevergoe ding uit te betalen. Minister Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft kort daarop in het Lagerhuis gezegd, dat hij deze mededeling van communisti sche zijde zeer waardeert. Hij noemde de gebeurtenis overigens een woeste en onvergeeflijke aanval op een onbe wapend vliegtuig. Hij meende, dat de Chinese regering disciplinaire maatre gelen dient te treffen om te voorko men, dat een der gelijke gebeurtenis zich zal herhalen. DAT te Scharendijke in een ledenvergadering van de vereniging tot Stichting en instandhouding van een School met de Bijbel beslo ten is medewerking te ver lenen aan de oprichting van een nieuwe schoolvereniging voor Chr. Nationaal School onderwijs. In deze vereni ging zullen Hervormden en Gereformeerden gelijke rechten krijgen en bij be noeming van onderwijzend personeel zullen voortaan sollicitanten van beide kerk genootschappen in aanmer king komen. Begin Septem ber zal de oprichtingsverga dering worden gehouden. WASHINGTON, 26 Juli. Nauwelijijks een uur na de bekend making in Londen, dat de regering van communistisch China haar ver ontschuldigingen had aangeboden voor het neerschieten door Chinese jagers van een Britse Skymaster op Vrijdag j.l., waarbij tien personen omkwamen, werd in Washington meegedeeld, dat twee Amerikaanse straaljagers, twee Chinese jagers omlaag hebben geschoten. Dit bericht heeft uiteraard grote deining teweeggebracht. Volgens de Amerikaanse lezing zouden de beide Amerikaanse toestellen gezocht hebben naar overlevenden van het Britse passagiersvliegtuig er zaten in deze machine ook drie Amerikaanse staatsburgers. Bij dit zoeken werden zij plotseling aangevallen door de Chinese jagers. De Amerikanen aarzel den geen moment en schoten terug, met het gevolg, dat beide commu nistische toestellen - jagers met schroefaandrijving werden neer gehaald. In de bekendmaking te Washington werd er de nadruk opgelegd, dat de Chinese aanval boven volle zee plaats vond. Van de zijde van het marine commando werd later verklaard, dat het luchtgevecht zich afspeelde op meer dan 12 mijl uit de kust. Deze ver klaring is daarom belangrijk, omdat officieel 3 mijl vaarwater langs de kust als territoriaal gebied wordt aange merkt. De communisten houden zo nu en dan, als dat pas geeft, weleens een gebied van twaalf mijl aan. Volgens de Amerikaanse lezing althans zou er dus geen twijfel aan bestaan, dat het ge beurde boven volle zee plaatsvond. PROTEST. „De Ver. Staten, zo vervolgt de be kendmaking, nemen zich voor, zeer krachtig te protesteren tegen dit nieu we bewijs van onmenselijkheid der Chinese communisten en hun oorlogs- op een persconferentie verklaard, dat dat Amerikaanse vliegers op dracht hebben gekregen „snel te schieten”, indien een Amerikaans toestel wordt aangevallen of met kennelijk vijandige oogmerken wordt benaderd. DAT te Yerseke gister avond op de viersprong Lan- DAT de vereniging tot be- gevieleVierstraatMossel- vordering van het tuinbouw- straat de luxe auto van de onderwijs op Schouwen Dui- heer Kramer in botsing is veland na uitvoerige discus- gekomen met de zware sie m.a.s. heeft besloten de vrachtauto van de fa. Ruis proeftuin te Haamstede te handhaven doch zo mogelijk te verplaatsen. Door de ramp werd de boomgaard DAT over twee weken een begin zal worden gemaakt met de gedeeltelijke in ge- bruikname van het nieuwe ziekenhuis te Terneuzen. 24 patiënten zullen worden overgebracht en ook het zusterhuis zal in gebruik worden genomen. Als het gehele ziekenhuis voor ge bruik gereed is, zal de ope ning officieel geschieden. DAT de 16-jarige Vlissing se iongen J. ter H. voor de Middelburgse politie heeft bekend veertien dagen gele den in de Schouwburg een portefeuille te hebben ont vreemd van de heer L. uit Middelburg, waarin een groot aantal waardevolle papieren zat. Bij huiszoe king werd de portefeuille gevonden. DAT in het kader van de ..zomeravondconcerten” die j ue stadsbeiaardier P. Broer- KW; «te -Z| i WA 40k'-1 I Heren I awlJ

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1