WAAROM TOCH GEEN VERPLEEGSTER? J Het ijdel hart verbrijzeld Minister Witte over de aankoop herbouwplichten Dit durven Duitse kranten te schrijven Greep der Roden op rest Indo-China blijft Welkom uit de lucht ©e ïlodia Tobt U met Uw maag? Dat vergeet U gauw met_^^^ BICABPAN» Nadelige Belgische maatregel voor Ned. Sleepdiensten voor emigranten btengi onó BEROEPSKEUZE VOOR MEISJES. En waarom dan niet eerst gaan werken voor diploma-B? schreef stuk in „Time’’ Voorwaarde besteding- kernplan blijft Posities in Duitsland, Korea, Indo-China slechts te handhaven door parate kracht ZEEUWSCH DAGBLAD Maandag 26 Juli 1954 pagina 3 De nachtmerrie van Washington' FEUILLETON door FOKA VAN LOON Scheren in de trein. Misvatting! Parachutist op klompen. Een zuil van vunr en schrijnend zuur van diep uit Uw maag tot hoog in de keelt .7 Was niet mijn schuld" Prins Bernhard Het optreden der Duitse toeristen Onmisbaar voor wijk zusters. Ie In- 2e 3e voor de 4e Ingezonden Mededeling (Adv.). al te ven daan hebben, nu volstaat ze met een De soldaat F. G. M. Koopman uit Bergen op Zoom arriveert vandaag (Maandag 26 Juli) per m.s. „Wester- dam” in New York voor het volgen van een vliegeropleiding in de Ver. Staten. De Liga van Rode-Kruisverenigingen heeft bekend gemaakt, dat tot dus verre uit 17 landen voor een totale waarde van 250.000 dollar hulp is ge zonden aan de slachtoffers van de overstromingen in Oostenrijk, UTRECHT, 23 Juli. De Franse spoor wegen leggen zich er op toe hun clien tele te gerieven door in de rijtuigen stopcontacten aan te brengen voor elec- trische scheerapparaten. De plaatsing geschiedt in de toiletten van alle eerste klas rijtuigen met en zon der slaapcoupé’s en in de tweede klas rijtuigen met couchèttes. Ook de diesel- treinen voor lange afstanden krijgen stop contacten voor het electrisch scheren. Hij voelt wel nattigheid, al houdt hij zich van de domme. gezicht. In haar bezeerdheid ontglipt haar een hatelijk antwoord, scherper dan ze bedoelt. „Het valt me nog mee, dat je niet hoopt, dat het maar door er een ein^p kwam aan de Ko reaanse oorlog. Grote nadruk werd gelegd op uitbreiding van de handel met het Westen. Bedoelde Amerikaan se autoriteiten menen, dat door de op bouw van de Geallieerde kracht, wel ke sinds 1947 heeft plaats gevonden, gepaard gaande met de bereidheid om in Korea strijd te leveren, het Krem lin min of meer gedwongen is geweest tot het voeren van de onderhandelin- gen der laatste maanden. Met andere woorden: in Washington schrijft men het aan de grotere Westelijke kracht toe, dat men de lijn in Duitsland en Korea heeft kunnen houden en zelfs ook, dat de voorwaarden voor de In dochinese regeling, van Westelijk standpunt bezien, niet nog slechter zijn geworden. Men meent ook, dat zulke resulta ten in de toekomst alleen maar ver zekerd zijn, als deze kracht wordt ge handhaafd. Wat Europa betreft, acht men van Amerikaanse zijde de Europese ver dediging onvoldoende, zolang de hulp bronnen van Duitsland er niet in zijn opgenomen. Hiervoor is de E.D.G. het beste middel, maar wordt dit verdrag niet door Frankrijk geratificeerd, dan zullen Amerika en Engeland Frank rijk er toe trachten te bewegen, dat het accoord gaat met verlening van souvereiniteit aan West-Dultsland en uiteindelijke herbewapening onafhan kelijk van de E.D.G. Dat zou bijv, kunnen gebeuren door West-Duitsland in de N.A.T.O. op te nemen. Maar deze situatie geeft de Sovjets de gelegenheid, het de Westelijke al liantie moeilijk te maken door de Franse vrees voor Duitse herbewape ning uit te buiten, en deze gelegen heid zal het Kremlin spoedig ten volle benutten. ’s-GRAVENHAGE, 24 Juli. Het Tweede Kamerlid de heer Van de We tering, heeft aan Minister Algera ge vraagd of deze kennis heeft genomen van het Belgische staatsblad no. 119 van 29 April 1954, waarin een bijzon der regime wordt aangekondigd met betrekking tot Belgische sleepmidde- len om sommige ertsen per binnen schip naar het buitenland te versche pen. Is het de minister bekend, dat hier mede bedoeld wordt om aan eigenaars van sleepschepen een vergoeding te betalen van frs 2 per geladen ton erts, indien de versleping tot aan de grens met een Belgische sleepboot geschiedt? Is de minister niet van oordeel, dat deze protectionistische maatregel bij zonder nadelig moet worden geacht voor de Nederlandse sleepdiensten en bovendien ongewenst in het interna tionale verkeer op de binnenwateren? Is de minister bereid om ter zake contact met zijn Belgische collega op te nemen, ten einde de gevolgen van deze maatregel voor de Nederlandse sleepvaart af te wenden? vergeten kan” onvriendelijk bejegent. „Wie zich in het buitenland erover ergert, dat Duitsers in het buitenland niet voortdurend in aswoensdagstem- ming en met gebogen hoofd rondlopen alleen omdat zij Duitsers zijn, die zal men ook door tactvol optreden niet beter stemmen”, aldus het blad. Nu zijn de motieven die hiertoe leiden te over bekend. Maar daarom niet juist! Het woord zenuw- en gees tesziek heeft een nare klank voor ve len, maar als U onze zenuw- en geesteszieke patiënten leert kennen en liefhebben, kunt U zich niet an ders dan verwonderen over het mis verstand hieromtrent. Er zijn in de maatschappij nog maar al te Ve<=x 51 Roelies vingertje beprikt haar neef jes broek. Wordt het zoiets? Of ze beklopt haar eigen stevige borstje een tweede uitgave van haar zelf? Gees beduidt haar, dat daar vooruit niets van te zeggen valt. „Raar!” geeft Roelie met neusgetrek te kennen, maar verder neemt ze ge noegen met het feit op zich zelf en dat verschaft haar al overvloedige voorpret. Heeft ze een vaag vermoeden, dat dit wonder in direct verband met haar moeder staat? Dat zal niemand ooit weten. Wel slaat ze onstuimig haar armpjes rond haar moeders taille en drukt'haar gezichtje stijf tegen haar aan. Gees bukt zich en ..ust haar. I Roelie betaalt haar die zoenen met in terest terug en kijkt haar moeder daarbij aan met een allesoverheer sende blijdschap in haar ogen. Dan gaat ze stil verder met haar spel, de pop omtoverend in een bakerkindje. Het wordt een prettige morgen, die voorbijvliegt, want tussen moeder en dochter is een gouden draad van ver trouwen en eensgezindheid geweven, die de sfeer ten goede beïnvloedt. Na een paar uur komt Albert ook al weer thuis. Hij bestudeert al etende met veel interesse de brief en zijn gezicht klaart op als de zomerlucht na een fikse regenbui. „Dat is niet gek!” barst hij aange naam verrast uit. Maar dan, de verwijtende ogen van Gees ontmoetend, beseft hij, dat er van hem als rechtgeaard zoon een weeklage om zijn zieke vader wordt verwacht en hij herstelt haastig: „Nou AMSTERDAM, 23 Juli. Als in het begin van de volgende maand, vermoedelijk op 4 Augustus, jVT-JAZ vliegtuig in Nieuw-Zeeïand ja, dat vader die beroerte gehad heeft is natuurlijk erg genoeg, maar voor ons zit er wel een mooie kant aan. Altijd bij een ander valt op de duur toch niet mee, vooral niet, als je wat ouder wordt! En je hebt ook nooit kans op een extraatje, het is altijd hetzelfde weekgeld, of je nu het vuur uit de sloffen loopt, of es een dag denkt: ik geloof het wel”. Albert is volgaarne genegen het oor te lenen aan de wens van zijn vader. ze zich van haar plaats glijden en legt een bestraffend vingertje op de Bijbel, haar gezichtje één groot verbaasd vraagteken; „Jij kon er wel niet erg mee in je sas zijn!” merkt hij op, zijn toon enige graden minder monter. „Nee!” belijdt Gees met een geheim zinnig lachje. „Ik kan nou juist niet zeggen, dat het mij op het moment erg Ingezonden Mededeling (Adv.). Blus dat vuur toch. Neem een of twee Rennies. Die helpen af doende en.... dadelijk, ’n Heerlijk middel en nog smakelijk ook. En handig. Iedere ta blet apart verpakt. U hebt ze maar bij U te steken om ze voor ’t grijpen te hebben. Altijd, overal. Daarbij: mak kelijk in te nemen, zonder water of wat ook: gewoon maar laten smelten op de tong. mensen, die deze patiënten schuwen en liefst maar niet willen weten, dat ze zelf een familielid onder deze zie ken hebben. Het is jammer, dat ons Nederlandse volk, dat toch op een goede volksvoorlichting mag bogen, geen gezonder en redelijker opvatting over deze zaak heeft. Het is heus niet zo dat U zelf „een klap van de molen” krijgt als U hen van dichtbij leert kennen en in de verpleging gaat in opleiding voor diploma B. Dat ge praat in die richting is klinkklare on zin! In het jongste nummer van het grote Amerikaanse weekblad Time is een prlnseljjke brief aan de redactie opge nomen onder de rubriek „Letters”. De brief is afkomstig van Z.K.H. prins Bernhard en handelt over het ongeluk, dat de Prins op 18 Mei onder Zwam- merdam had. De brief luidt als volgt: „Doordat ik Time van 31 Mei niet bezat, heb ik het stukje over mijn auto- ongeluk gemist. Van een paar vrienden in de Ver, Staten ontving ik nu exem plaren van dit Time-nummer met een Zekere hoeveelheid bijtende commentaar, die ik gaarne zou hebben aanvaard als het mijn schuld was geweest. Ik sluit hierbij echter een ooggetuige-verslag (van een Amerikaan) in en met het oog hierop geloof ik niet dat het eerlijk is te schrijven zoals U deed, daar het nie blgkbaar een reputatie bezorgt van een b.f. (bloody fooi, volslagen gek)”. Paleis Soestdijk, Nederland. Bernhard. Het stuk In Time van 31 Mei, dat aanleiding was tot de brief van Prins Bernhard, luidde als volgt: „De Nederlandse snelheidsllefhebber, Prins Bemhard, reed op een Neder-1 landse weg in zijn koninklijke Lincoln. Bernhard’s chauffeur zat naast hem, werkeloos toeziende hoe de kilometers I voorbijflitsten. Toen hij trachtte een onzeker sturende vrachtauto te passe-1 hen, ging de prins „zig”, toen hij „zag” had moeten gaan, met het gevolg, dat de auto een keurige halve slag onder steboven ging, gevolgd door een grend elende landing op de zijde. De niet van I 2>jn stuk gebrachte chauffeur opende plechtig de deur voor de ongedeerde Bernhard, die eruit klom, naar een ben zinepomp liftte en de koninklijke gara ge telefoneerde om een nieuwe auto”. nu ook het ooggetuige- van de door Prins Bemhard ge- Amerikaan op. Dit verslag „Nee, liever niet!” is haar rustig antwoord. Alle bijbelse uitspraken, hoe over vloeiend ook van Goddelijke wijsheid en menselijk vertrouwen zouden haar in deze ogenblikken tegenklinken als heiligschennende vloeken. Haar beheerste maar afwijzende houding verbittert en irriteert hem. Wel verdraaid, moet ze dat gekheid] e van hem zó hoog opnemen, laat ze naar de pomp lopen. Hij kletst zijn stoel achteruit en klapt de deur met een dreun achter zich dicht. Roelie schokt van haar stoel op en kijkt hem met een koddig verbolgen gezichtje na. Haar gevoelszenuwen zijn buitengewoon sterk ontwikkeld. Zo’n harde bons bezorgt haar een- reeks trillingen en onaangename ge waarwordingen door heel haar li chaam, alsof ze onder een zwakke electrische stroom werd gezet. Als ze haar vader een lelijk woord „Moeten we niet lezen?” vraagt hij liefjes. toelacht, die verhuizerij”. En dan neemt ze meteen de gelegen heid waar om hem van de zeer waar schijnlijke gezinsuitbreiding te ver tellen. „Zo, zo! Is ’t weer zo ver?” Albert zucht zó zwaarmoedig of hij vader Jacob met zijn twaalf zonen concur rentie aandeed. Met deze koele reactie geeft hij Gees een steek door het hart. Het rood en wit wisselt snel af op haar hoopt, dat het maar geen kind zal worden met de rooie vlag in top!” Om Alberts lippen vormt zich een snijdend scherpe trek, zijn mond gaat open als een mes, om zijn vrouw do delijk te wonden. „Och”, zegt hij met een wrede grijns, had kunnen naroepen, zou ze het ge- „daar kwam ik nog wel overheen, maar nog een doofstomme er bij boosaardig dierlijk gegrom. Dan laat nee, daar moet ik niet aan denken; die draaien we geloof ik, dadelijk de nek maar om!” ’t Is ruwe scherts, maar zijn woor- op overneming van bijdragen door gemeente de verklaring van „geen be zwaar” zou worden afgegeven. Het Is bekend, dat esn gemeente, waarvan het kernplan Inmiddels vol tooid is, de nog niet gerealiseerde rijks- bijdragen zou willen aanwenden voor bouw buiten het kernplan. Tegen aanwending van dc rijksbijdra- gen voor bouw van woningen en be drijfspanden bulten het kernplan be staan bij de minister bezwaren, aange zien aan het afgeven van de verklaring van „geen bezwaar” uitdrukkelijk de voorwaarde is verbonden, dat de bij drage zou worden besteed in het kern plan. De overneming van de onderhavige bijdragen door gemeentebesturen ge schiedde in de tijd, dat overdracht van bijdragen overigens slechts bjj hoge uit zondering werd toegestaan. De hieruit blijkende tegemoetkomen de houding tegenover de gemeenten vindt haar verklaring in het ook bij het rjjk levende inzicht, dat de be trokken gemeenten In staat moesten worden gesteld haar verwoeste kernen zo spoedig mogelijk te herbouwen. Op grond van de ter zake toepasselij ke beschikking financiering kemplan- bebouwlng heeft het rjjk zich daarbij belangrijke financiële offers getroost met betrekking tot de besteding van bijdragen, die anders door vrijstelling l aan de herbouw zouden zijn onttrokken en dientengevolge geen extra-flnancle- ring zouden hebben gevergd. Wanneer nu de kern ener gemeente is herbouwd, is de grond voor de voor omschreven bereidheid van het rijk ver vallen. Met name tegenover de voor malige bezitters acht de minister het redelijk, dat de bijdragen, waarover de gemeente dan nog eventueel de beschik king heeft, uitsluitend voor vrijstelling van bestedingsplicht en uitbetaling van het nominaal bedrag der bijdrage in aanmerking komen. Nu bedoelde vroegere bezitters niet zelf tot herbouw overgingen, hadden ook zij immers destijds slechts de keu ze tussen vrijstelling en overdracht te gen nominale waarde aan de gemeente voor besteding in een kernplan. Het zou niet redelijk zijn, indien de gemeen te de overgenomen bijdragen thans met gebruikmaking van de financlerlngs- en bijdrageregeling' oorlogsschade wonin gen een bedrijfspanden alsnog kon be steden voor bouw buiten de kern of wel de bijdragen ten behoeve van een dergelijke besteding met agio sou kunnen overdragen aan derden. De minister meent dan ook, dat zijn bereidverklaring om de overdracht van bijdragen in het algemeen weer toe te staan geen aanleiding kan zijn om als nog de eertijds gestelde voorwaarde in zake de besteding in een kernplan te laten vallen. ’s-GRAVENHAGE, 23 Juli. Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Ten Hagen, over de aan de gemeenten gestelde voorwaar den bij de aankoop van herbouwplich ten, heeft de minister van Wederop bouw enVolkshuisvesting een uiteenzet ting gegeven: Ten einde de realisatie der kernplan- nen, bedoeld in de wet op de materiële oorlogsschaden mogelijk te maken, werd In de jaren 1950 en volgende aan een aantal gemeentebesturen toegezegd, dat I (Van de A.N.P.-correspondent). BONN, 23 Juli. De door leden van de Bondsdag bepleite maatregelen tot het opvoeden van de Duitsers tot toe risten, die in het buitenland geen aan stoot geven, vindt in de Duitse pers geen onverdeelde instemming. Enkele bladen hebben de opvatting geuit, dat zij van zulk een opvoeding helemaal niets verwachten. Bovendien geloven zjj, dat ook de meest gereserveerde Duitse toeristen waar zij in massa op treden bepaalde sentimenten te voor- 1 schijn roepen. Het Hamburgse weekblad „Die Zeit” schrijft: „Zelfs wanneer wij ons op onze vacantiereizen zo discreet en zachtaardig gedroegen als Engelse bisschoppen, dan nog zou de wereld geen onverdeeld plezier aan ons be leven. Het is namelijk in het geheel niet waar, dat de Duitse reizigers aan stoot geven omdat zij zich slecht ge dragen. Zij geven aanstoot omdat zij er weer zijn, omdat zij negen jaren na hun zogenaamde vernietiging hun vi taliteit en hun welstand tonen door massaal optreden, omdat zij de syste matische vernietiging van hun econo mische leven zo beangstigend snel hebben overwonnen, omdat zij reeds lang de levensstandaard van de meeste overwinnaars hebben overvleugeld, omdat hun kleren nieuw, hun auto’s prachtig en huil gezichten goed gevuld zijn, in één woord: omdat zij er niet onder te krijgen zijn”. Het liberale weekblad „Die Deut sche Zukunft” gelooft, dat men in en kele buurlanden de Duitse vacantie- g-ngers „vanuit een geest, die niet „Ik maak dat wel in orde met de baas. Tenslotte gaat eigen volk voor!” Hij zegt het zó braaf, alsof hij niet veel meer zijn eigen welzijn dan dat van zijn vader beoogde. „Dan kunnen we misschien de volgende week wel verhuizen, maak je maar klaar, dat wordt een drukke tijd voor jou!” Gees hapt lang niet gretig genoeg naar zijn zin, ze kijkt eerder beden kelijk. den blijven stuk voor stuk als stekels haken in Gees’ ziel. De paar hapjes op haar bord blijven verder onaan geroerd. Ze reikt hem ook de Bijbel niet aan, als hij klaar is met eten. Ze zit als een standbeeld, de ogen strak op haar bord. Dat is een „argument-tégen” ont zenuwd. Maar er zijn nog' „argumen- ten-vóór” te gebruiken. Diploma B Is eigenlijk onmisbaar voor de wijkzus ter. Stel, U komt (zie boven) niet tot het huwelijk- en de gezinsvorming, maar vindt in de verpleging Uw le vensberoep. Wijkzuster is dan verder Uw ideaal. Opleiding voor Uw beroep als wijkzuster moet dan feitelijk deze volgorde kennen: opleiding in psychiatrische richting voor Diploma B; opleiding in ziekenhuis voor Di ploma A; opleiding in kraamkliniek Let ooievaartje; wijkscholing voor diploma wijk verpleging. Een zuster met deze opleiding zal krachtens opleiding en vorming ten volle voor haar taak in de wijk be rekend zijn. Zo komt het in Uw wijk niet meer voor, dat er zich bijv, in een schuur tje of achter een ren van kippen gaas een arm idioot kind is opge sloten en de wijkzuster daarvan zegt: „Dat behoort niet tot mijn terrein van wijkzuster”. De aldus gevormde wijkzuster is berekend op de verpleging van de gehele mens; de lichamelijk zieke maar ook de geestelijk zieke mens. Nu zult U wellicht denken dat hier een fanatieke zwarte-kruis-zuster in haar pen is geklommen. Maar dan hebt U het mis! Gevallen van sterke eenzijdigheid komen voor. En de kruisverenigingen die een wijkverpleegster vragen zul len in de toekomst meer en meer gaan vragen om wijkverpleegsters, die di ploma B en A bezitten. Eerst beginnen in de psychiatrische inrichting! Dat zij het parool! Als alle meisjes daaruit leefden zouden deze inrichtingen niet die treurige nood ken nen die er nu vaak aanwezig is. Vooral de christelijke meisjes in Zeeland en Zuid-Holland, mogen wel bedenken, dat Stichtingen als „Vrederust’’ en vele anderen nog steeds een tekort hebben aan zusters. Kom, denk er eens over na en geef jullie leven inhoud en waarde. Kies de verpleging. Begin je studie voor diploma B. Dit advies gaat tegen de gewone opvatting in, maar het is het juiste begin. Alleen lager onderwijs. M.U.L.O. is niet vereist. Schaft U een gele genheid om Uw intrede te doen in ons mooie werk „Vrederus t”. Zuster Jane. '7 de 50 Nederlandse emigranten per K.L.M.- vliegtuig in Nieuw-Zeeland zullen arriveren, zal hun op originele wijze een welkomstgroet worden gebracht. De 25-jarige heer D. Visser, een Nederlander die sinds anderhalf jaar in Nieuw-Zeeland woont, heeft n.l. het plan opgevat bij aankomst van deze nieuwelingen, op het vliegveld namens alle in Nieuw-Zeeland wen nende landgenoten een parachute sprong te maken „op z’n klompen”. Hij is, volgens hem, de eerste man in de wereld die met vastgebonden klompen aan de voeten deze sprongen maakt. De heer Visser zag voor de eerste maal parachutespringen tijdens de luchtlandingen in 1944 bij Arnhem en het maakte zoveel indruk op hem, dat hij nu lid is geworden van de Christchurch Parachute Club. Deze club heeft ten doel hulp te bieden waar dit nodig mocht zijn, o.a. bij noodlandingen of vliegtuigongelukken en ook aan mensen, die in onbegaan bare gebieden verdwaald zijn. De reizigers, die volgende maand in hun nieuw vaderland aankomen, zul len dus goed moeten uitkijken naar de man, die met grote heldergele klompen aan en een Hollandse vlag in de hand, hen vanuit de lucht wel kom zal Jieten. (Door John Hightower, corr. van Ass. Press) De hoogste Amerikaanse autoriteiten verwachten, naar ik verneem, dat het Kremlin op de vredesovereenkomst voor Indo-China een versterkte cam pagne zal laten volgen, om de anti-communistische alliantie van de Weste lijke mogendheden te doorbreken. Zij voorzien, dat de Russen spoedig met een vernieuwing zullen komen van hun Berlijnse voorstellen voor een geheel Europa omvattend defensieverdrag, waarin ook Rusland partij zou zijn. Dit plan, zo herinnert men zich, werd gepresenteerd als een alternatief voor het Europese defensieverdrag. Bedoelde autoriteiten verhelen niet, dat zij zich over dit vooruitzicht ern stige zorgen maken, omdat zij het niet uitgesloten achten, dat de Europese volkeren, als gevolg van de Indochi nese overeenkomst, minder op hun hoede zullen zijn en daardoor een ge schikter doelwit zijn geworden voor de Sovjet-politiek en propaganda. Daarom zou Washington de Weste lijke eenheid nu, na Indo-China, ver sterkt willen zien. Trouwens, zowel president Eisenhower als minister Dulles hebben al de bewijzen geleverd dat zij deze versterking als een essen tiële noodzakelijkheid beschouwen, wil de veiligheid van de niet-commu- nistische wereld bestand blijken tegen de niet aflatende druk van de com munisten. Naar vernomen wordt, wil het State Department het overleg met Engeland, Frankrijk en andere bevriende rege ringen over de vorming van een [Zuidoost-Aziatisch bondgenootschap bespoedigen maar Engeland is nog steeds geneigd de langzaam aan tac tiek te volgen. Men vreest in Washington niet, dat de communisten hun openlijke mili taire aggressie in Indo-China zullen hervatten. Eerder is men bang, dat de Roden politieke en economische druk en hun opruiïngsmethoden zullen ge bruiken, om het Zuidelijk deel van Vietnam, Cambodja en Laos te ónder- tnijnen, teneinde langs deze weg deze staten tenslotte in hun greep te krij gen. De autoriteiten met wie ik sprak, achten versterking van deze staten de beste methode om dit tegen te gaan en dan in de eerste plaats door de schepping van een defensief verbond Van Westelijke en Aziatische landen te hunner bescherming. HOOGTEPUNT VAN KREMLIN- DIPLOMATTE. Men beschouwt de regeling voor Indo-China als het hoogtepunt van de Kremlin-diplomatie, welke sinds de dood van Stalin gevolgd is. Van toen af is Rusland steeds bezig geweest om de spanningen te verminderen, waar- DINSDAG 27 JULI 1954. HILVERSUM L (402 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Orgelconc. 9.3Ö Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zie ken. 11.30 Bas-bariton. en piano. 12.00 Gev. muz. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Zang en ham mondorgel. 13.00 Nws. 13.15 Med. of gram. 13.20 Lichte muz. 14.00 „Wij ontdekken Amerika”. 14.30 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gram. 17.30 Lichte muz. 17.50 Reportage of gram. 18.00 Nws. 18.15 Pia nospel. 18.30 Mil. caus. 18.40 Lichte muz. 19.00 „Paris vous parle”. 19.05 Intern. Koorfestival. 19.30 Pianorecital. 20.00 Nws. 20.05 Promenade ork., koor en sol. 20.50 Med. 20.55 Gevar. muz. 21.20 Act. 21.40 Zang en piano. 21.55 Lichte muz. 22.25 Buitenl. overz. 22.40 Jazzmuz. 23.00 Nws. 23.15 „New York Calling”. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM H. (298 m.) KRO: 7.00 I Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws en I weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 „Lichtbaken”, caus» 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Gram of Voor de jeugd. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 „Als de ziele luistert”, caus. I 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en katholiek nws. 13.20 Gram. 14.00 Orgelconc. 14.40 Chansons. 15.00 Gram, of Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.; „Tou- risme in het Caribisch gebied”. 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram. 18.30 „Dit is le ven”, caus. 18.45 Gram. 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 Tour de France. 19.20 „Uit het Boek der Boeken”. 19.35 Gram. 20.10 Tour de France. 20.20 Holland Festival 1954: „Die Zauberflöte”, opera. 21.55 „Bruggen hoofd van het Christendom”, klankb. 22.10 Zang en piano. 22.40 Gram. 22.45 Avond gebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Ork. conc. 15.10 Gram. 15.30 Orgelspel. 16.00 Gram. 16.15 Orgel spel. 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram 17.50 Boekbespr. 18.00 Vioolrecital. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Ork. conc. 20.00 Verz. progr. v. d. vrouw. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Kamermuz. 21.25 Gram. 21.30 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.5523.00 Nws. NATIONAAL TELEVISIE PROGRAMMA 19.4520.00 Het Sta itsiebezoek v. Presi dent Coty. KRO: 20.00 Circus „Strass- burger”. V T T ij zullen ongetwijfeld allen weten, dat er meer vrou wen dan mannen zijn. Vooral wij jonge meisjes krijgen, als wij daar goed over nadenken, een onprettig gevoel. Want leeft er diep in ons alleen, niet een „onbe wust verlangen naar het Moeder schap?” (Freud). Dat is begrijpelijk en natuurlijk; zelfs Bijbels verant woord: God heeft de mens gescha pen, man en vrouw (als hulpe te genover hem), om de aarde te ver vullen. Maarnuchter en reëel bezien, kunnen wij niet allemaal ons aan het huwelijksleven wijden. De moderne wereld biedt echter wel de nodige compensatie; beroeps keuze genoeg voor de jonge zelf standige vrouw. Dat is een heel ver schil bijv, met een eeuw geleden. In vele opzichten ook een gelukkig verschil. Daar is in dat verband met name de verpleging. Ja, dat is nu een bij uitstek vrou welijk beroep en.... een mooi be roep. Er zijn meisjes die al op school weten, dat ze verpleegster willen worden. Prachtig! En als ze dan een jaar of achttien zijn, gaan ze solliciteren naar een ziekenhuis. Maar geeft U nu even rekenschap: vóór de leeftijd van drie en twintig bereikt is, mag U geen eindexamen doen in de verpleging diploma A. Dat is dus een opleiding van vijf jaar, zodat U feitelijk een jaar overwerkt, want het kan in vier jaar. Niet dat dit zo erg is o nee! Te veel ervaring is niet mogelijk. Maar er bestaat wel een andere mogelijkheid, en daar wilde ik het nu juist in dit stukje eens over hebben met U; dat is de opleiding voor diploma B, en wel in de psy chiatrische inrichting, de verpleging van zenuw- en geesteszieken. (Vroeger sprak men van de krank zinnigenverpleging, afgekort K.Z.- verpleging. Deze benaming is echter verouderd. Maar dat is bedoeld met de opleiding voor diploma B.). Het valt te betreuren dat er voor dit werk en voor deze opleiding te weinig animo is. Tot nog toe is er gelegenheid dat men op een leeftijd voer het drie en twintigste jaar het diploma B behalen kan. Na het be halen van diploma B bestaat vervol gens de mogelijkheid dat men in twee jaar tjjds, in een opleiding in het zie kenhuis, diploma A behalen kan. De tijd van achttien tot drie en twintig jaar is zo beter benut dan wan neer men direct de opleiding in het ziekenhuis begint en voor diploma A kiest. Time neemt verslag noemde luidt: „Ongeveer 100 meter voor mijn wa gen reed een grote, rode vrachtwagen... Oe Lincoln reed op het linkse wegdeel van de verkeersweg op ongeveer 15 me ter achter de vrachtauto en trachtte te Passeren, toen de vrachtauto plotseling angzaam naar links uitweek zonder een teken te geven. De bestuurder van ue Lincoln remde krachtig. De vracht auto week verder naar links uit en de Lincoln werd van de weg afgedrongen, waardoor de linkerwielen in het zand reden. De vrachtauto zwenkte terug en feed door. De bestuurder van de Lin- eoln trachtte weer op de verkeersweg erug te komen, blijkbaar om een ce- enten paal te vermijden: het linker- oorwiel van de wagen groef zich in het and, waardoor de Lincoln onderstebo- b”a °P de weg werd geworpen Ik a~ht mijn wagen tot stilstand en liep neen oin de Inzittenden van de Lln- °n te helpenNadat ik mij ervan evertulgd had, dat er niemand gewond as en na te horen te hebben gekregen a? de heer die de Lincoln bestuurde, 1 >k hem niet verder van dienst kon i heb ik mijn naam en adres achter- Qaten en ben doorgereden w.g. Luit-Colonel Hugh G. Mar tin van het Amerikaanse leger.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3