voor if DE GOUDEN EEUW Bergen op Zoom. in Het ijdel hart verbrijzeld door FOKA VAN LOON President Coty vol bewondering Rotterdams wederopbouw Goud-gele Virginia! pil MM Mevrouw Coty bezocht doofstom- men-instituut en oogziekenhnis Rit door Groothandelsgebouw ln-spin: een vlek erin... uit-spuit: de vlek eruit! Hij kwam kijken of er inbrekers waren Dorp door zand bedreigd i Kunst en cultuur Diploma’s Middelburgse Huishoudschool ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Zaterdag 24 Juli 1954 U merkt het direct aan De Hollandse schilder op zijn best. DE RADIO BRENGT ONS FEUILLETON SHAG geur, smaak en kleur I- L ?-ï Ingezonden Mededeling (Adv.). ROTTERDAM, 23 Juli „Madame, de toute mon coeur een- Ingezonden Mededeling (adv.) ge- de maar niet vertellen zal van de komen de iburg. inmiddels en het eens over, maar nu is het echt spel, gister was het bittere ernst. Ze doet, fijn en diep, overtreffen zijn romantisch» landschappen. VLEKKENWATER VAN CETA-BEVER ge- ze, Moeten we enkele namen noemen? Eerst is daar Jan van Goyen in zijn liefde voor de pracht van het Hollandse water, Vandaag wordt in Bergen op Zoom een schildertfen-tentoonstelling gehouden van werken uit de Gouden Eeuw. Een vijftig tal werken, geëxposeerd in „Thaiia”, ge ven een rijk stuk leven weer uit de ze ventiende eeuw en laten iets zien van deze gulden tijd uit de Nederlandse kunstgeschiedenis, uit dit Calvinistische tijdperk, waarin Nederland groot was. Het is toch immers de schilder uit deze tijd, die de mens benaderde zoals hij was en die de mens door de eeuwen heen tot ons heeft gebracht. Hij zag het intieme van onze binnenhuizen met hun blinkende tegelvloeren, de eenvou dige witte murenj, het dromerige van onze grachtjes. In de huizen en op de markten zag hij het kleurige van de stapels groenten en vruchten. Hij was toch de eerste stilleven-schilder. Ook zag hij de dromerige vergezichten van ons vlakke land onder de hoge vrije luchten en hij zag het spel van licht en schaduw in de nevelige, geheimzinnige atmosfeer. Van dit alles is iets te zien in Bergen op Zoom. voor de grootsheid van het landschap. Vaak plaatst hij de mens in het landschap als klein wezen in al die ruimte en groot te. Alles is gehouden in een betrekkelijk sombere toon. Niet zo bij Albert Cuyp. Bij hem overheerst de kleur. Hij was een interieur-, stilleven- en dierschilder. Maar Zijn schoonste werken zijn toch wel zijn landschappen. (Bergachtige rivierland schappen). En dan Jacob van Ruysdael. Zijn werken zijn dramatischer, somber der van stemming dan die van Van Goy en. Zijn Hollandse landschappen, geniaal, in haar schortje rolt, en schudt dan heftig „nee”. „Nee”, lacht Geest terug, „dat mag niet. Het kindje is van buurvrouw, ze zou erg huilen, als j< Het kind knikt wijs. Gister was ze die mening echter niet toegedaan. Gees was met Roelie bij buurvrouw op theevisite. In een onbewaakt ogenblik wist Roelie naar het slaapkamertje te ontsnappen. Na enige ogenblikken kwam ze aanzetten met de baby in haar schortje. Er ging een gehuil van verontwaardiging op onder de rest van buurvrouws achttal. De twee moeders schoten om het hardst toe om de kleine vrijbuiter haar gestolen le vende vrachtje weer afhandig te ma ken. Het kostte de vrouwen al haar over redingskracht en een massa zweet druppels voor ook dit kindje buur vrouws onvervreemdbaar eigendom is. Terwijl Gees haar voordoet, hoe je een zakdoek tot een poppenluier 20.05 Strijkork. 20.35 Med. 20.40 Gevat, progr. 21.25 Lichte muz. 21.50 Act. 22.W Afscheidsbijeenkomst van de dirigenten' cursus in Kasteel „Nijenrode”. 22.30 Zl- geunermuz. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.4a- 24.00 Idem. HILVERSUM IL (298 m.) NCRV: 8.W Nws en weerber. 8.15 Orgelconc. 8.30 Mor* genwijding. 9.15 Koorzang. KRO: M Nws. 9.45 Gram. 9.55 Hoogmis. 11.30 is mijn patroon?” 11.45 Holland les.ua 1954: Klein koor. 12.15 Gram. 12.20 Apo logie. 12.40 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 1» Nws en kath. nws. 13.10 Gevar. muz. IwJ Radio Philh. ork. 14.20 Boekbespr. 1-W Fluit en piano. 15.00 Gram. 15.15 Ide» 16.10 „Katholiek Thuisfront overal!" lo.u Sport. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Friese Hervormde dienst. 18.00 Zangdienst. Vragenbeantwoording. NCRV; 19.00 ia"5 v. d. kerken. 19.05 Gram. 19.30 „Weg en werk der kerkhervormers”, caus. Kho. 19.45 Nws. 20.00 Tour de France. ZU.ivj Pianospel. 20.30 Symphonette-ork. ensol 21.00 Act. 21.10 Pianorecital. 21.45 „Ge schrift voor een spion", hoorsp. Avondgebed en lit. kalender. 23.00 N"1 23.1524.00 Dansmuz. ONGEDWONGEN. Ongedwongen was het bezoek aan deze beide instellingen. De hele kleine kleuters in het instituut rekten de armpjes om beide bezoeksters een handje te geven. En dat konden bei den toch niet weigeren. Toen beide bezoeksters de klas ver lieten riep een kleine met opgetogen stemmetje: „Dag Koningin”! Oudere meisjes dansten een kruis polka en boden Mevrouw Coty een ceramiek koffiestel en een gehaakt kleedje aan. Ook de Koningin kreeg een kleedje. Verder waren er nog ge schenken voor de kleinkinderen van Mevrouw Coty. In het oogziekenhuis krèeg Mevrouw Coty van een der zusters een prachtig bouquet anjers. Eén der meisjespatiën ten bood Koningin Juliana witte or chideeën aan met de woorden: „Alstu blieft lieve Koningin”Deze kenne lijk onverwacht uitgesproken woorden ontroerden iedereen, die het hoorde en vriéndelijk boog ónze Vorstin zich over het bedje van het zieke meiske. De directeur van het instituut schetste de ontwikkeling van de oog heelkunde en vervolgens bezochten beiden alle afdelingen. Nadat men het noenmaal bij „De Maas” had gebruikt namen de gasten om kwart voor vier afscheid van de Rotterdamse autoriteiten met het Ko ninklijk paleis te Amsterdam als eind deel. Een fraaie opname van het vuurwerk, dat de eerste dag van het presiden- tele bezoek aan Amsterdam afsloot. Duizenden waren naar de binnenstad gestroomd, om dit toverachtige schouwspelgadeteslaan.Wezienhetvuur- werk hier met de Montelbaanstoren als décor. diploma. Kinderjuffrouw: W. G. Antheunisse, N. J. v. d. Bosse, J. P. Goeman, C. J. Meertse, A.. L. M. Riemens, B. Vin gerling. EINDHOVEN, 23 Juli. Een gros sier in textielgoederen te Sittard, die in Eindhoven bij een marktkoopman een opslagruimte had, stelde vast dat daaruit op geheimzinnige wijze goe deren verdwenen. Daar wilde hij be grijpelijk meer van weten. Toen hij ’s nachts in het magazijn de wacht be trok werd omtrent half twee een pa neel van de toegangsdeur geruisloos verwijderd. Er verscheen een hoofd, dat echter schielijk weer verdween, daar de eigenaar van het hoofd de grossier waarschijnlijk had opgemerkt. De grossier wist toen evenwel genoeg. Hij waarschuwde de politie, die daar op de 36-jarige marktkoopman Van E. uit Woensel arresteerde. Deze ver klaarde aanvankelijk, in het magazijn te zijn komen zien of er soms inbre kers waren, doch later bekende hij in de loop der laatste maanden voor ruim duizend gulden aan goederen te heb ben ontvreemd. Hij is nu voor de Of ficier van Justitie te Den Bosch ge leid. ze iets, maar wat? Gees kan het niet uit haar onbeheerste bewegingen en mimiek opmaken. Wat wil ze toch? „Een nieuw hoofd?” vraagt Gees, wijzend van haar eigen gezicht op de onthalsde pop. „Neee”, schudt Roelie stampvoe tend. Ze raakt buiten zichzelf van zo veel wanbegrip. Resoluut pakt ze Gees bij de hand en voert haar mee naar buiten. Daar staat in de schaduw van een stokoude pereboom, de kinderwa- LONDEN, 23 Juli. Studenten uit Spanje, Duitsland, de Verenigde Sta ten, Jamaica, Turkije en Zweden ne men deel aan een actie om een klein dorpje in het Noorden van Schotland te redden van het zand waardoor het dreigt te worden opgeslokt. De dreiging is zo ernstig geworden dat het grootste deel van de bevol king van Clachtoll in Sutherlandshire, is gedwongen de huizen te verlaten en naar elders te gaan. Een Quaker-orga- nisatie heeft meer dan 20 vrijwilligers uit verschillende landen bijeenge bracht om de dreiging het hoofd te bieden. De oorzaak van deze zandverstuivin gen zijn de konijnen. Duizenden van deze dieren graven in iedere zandheu vel en werpen los zand op, dat door de sterke wind wordt meegevoerd. Deze dieren moeten worden uitgeroeid voor dat men iets kan bereiken. ♦♦♦♦♦«•♦♦♦«♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦«♦♦«♦♦«♦♦•♦♦♦♦♦j -- I De vaartocht eindigde in de Veer haven bij de Kon. Roei- en Zeilver eniging „De Maas”, waarheen ook Mevrouw Coty en Koningin Juliana zjch hadden begeven. Zij beiden had den inmiddels het doofstommen instituut en het oogziekenhuis be zocht. ZONDAG 25 JULI 1954. HILVERSUM I. (402 m.) VARA; 8.00 Nws, weer- en postduivenber. 8.20 Gram. 8.35 Voor het platteland. 8.45 Vocaal dub- belkwartet. 9.00 Sportmed. en postduiven ber. 9.05 Toeristische tips. 9.20 Gram. 9.45 „Geestelijk leven”, caus. VPRO: 10.00 Voor de kleuters. IKOR: 10.30 Kerkdienst. 11.30 Nabeschouwingen over de Kirchen- tag. AVRO: 12.00 Sport en postduivenber. 12.05 Gevar. muz. 12.35 „Even afrekenen, Heren”. 12.45 Pianospel. 13.00 Nws. 13.05 Med .of gram. 13.10 Een dagje uit in of om Uw eigen stad. 13.20 Verz. progr. 14.00 Boekbespr. 14.20 Kamerork. en soliste. 15.30 Intern. Koorfestival. 15.50 „Naar haar pijpen dansen", hoorsp. 16.00 Dans- ork. en sol. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 .Tussen Kerk en Wereld”, caus. 17.20 „Van het Kerkelijk Erf”, caus. VARA: 17.30 Voor de kinderen. 17.50 Sportjourn. 18.15 Nws en sportuitsl. 18.30 Zondags- ruiters. 19.30 Discussie. AVRO: 20.00 Nws. naar haar speelhoekje. Ze toont haar nogmaals met een welsprekend gebaar Engels van beklag haar naakte pop, die niet M.O. A de heer C. J. Kooman te Mid- alleen koploos is, maar ook een arm mist. Voor dit verminkte kind wenst ROTTERDAM, 23 Juli „Madame, de toute mon coeur Met deze woorden bood de achtjarige leerlinge, Freddy Wienands, vanmorgen Mevrouw Coty een fraai bouquet bloemen aan, daarbij een keurige reverence maken, De echtgenote van de Franse president, die samen met Koningin Juliana te Rotterdam de inrichting voor doof- stommen-onderwijs bezocht, dankte verrast en ook onze vorstin greep met een hartelijk gebaar de hand van de 10-jarige Erika Breemer, voor de bloemen die deze leerlinge haar aanbood. Voor dit bezoek aan het Rudolf Mees-instituut hadden de Franse gas ten al een heel programma afgewerkt. Na aankomst in de eerste haven van het continent werden zij in de bur gerzaal van het stadhuis op de Cool- singel begroet door burgemeester Van Walsum, die er zijn vreugde over uit sprak, dat monsieur Coty’s belang stelling speciaal de wederopbouw be trof en die wees op de taak die Rot terdam zich gesteld heeft onder de drie grote steden, welke de Franse president heeft bezocht. President Coty, voor de vuist weg sprekend, noemde de wederopbouw, die Rotter dam heeft aangevat, een teken van moed, vastberadenheid en durf. Spe ciaal het Groothandelsgebouw waar de handel tot eendrachtige samenwerking is gekomen had zijn bewondering. „Geen plan schijnt in Uw stad te stout”, zei hjj. „G|j laat op voortreffe lijke wjjze de wereld zien wat het de vies „Je Maintiendrai” betekent” In de aangrenzende salon bewonder de men vervolgens de maquettes van de wederopbouw. Een rijtoer door de stad, waarbij de tocht via de verdieping hoog liggende expeditie- straat van het Groothandelsgebouw een bijzonder evenement vormde, was het aanschouwelijk onderwijs dat de president vervolgens kreeg. Het slot van deze „wederopbouw- rit” voerde door de Maastunnel naar de Maashaven waar men op het Ko ninklijke jacht „Piet Hein” overstap te. 50 Hier wordt Gees hardhandig uit haar mijmerijen geschud. Roelie geeft een ongeduldige ruk aan haar schort en een nog driftiger schreeuw. „Hé, kind toch! Wat mankeert je?” roept Gees uit, harder dan ze bedoelt. Roelie liet haar schrikken en dat is in haar toestand niet goed. Al twee maal na Roelie’s geboorte is ze door één of andere plotselinge schok in haar verwachting teleurgesteld worden. Daarom is ze nu dubbel voorzichtig. Haar boze uitroep bereikt Roelie’s zieltje niet, maar de verstoor de uitdrukking op haar moeders ge zicht treft het kind des te meer. Gees is ontevreden over haar, begrijpt ze, maar Roelie is dat in niet mindere mate over haar moeder, want ze was juist voordat de post kwam, bezig haar moeder aan het verstand te brengen, dat ze iets nodig had voor haar pop. Nu duurde het voor haar idee een oneindige tijd, dat gestaar van haar moeder op die kleine letter- voor werp waar Roelie geen naam voor weet, wordt weggeborgen in een ander iets, wat ze evenmin kan benoemen, maar wel meende ze hieruit op te mogen maken, dat moeder nu weer disponibel voor haar is. Doch nee, die blijft maar op hetzelfde plaatsje en in dezelfde houding staan. Dat verdriet Roelie en daarom trok ze zo vervaar lijk aan haar moeders schort. Ze houdt stevig vast en leidt Gees zoals een Geslaagd voor het examen De Hollandse landschapsschilders ga- ven de werkelijkheid weer of de werk», lijkheid zoals deze in de verbeelding leeft, De werkelijkheid, die gaven vooral ook de portretschilders weer, de werkelijk, heid van de mens als zodanig. Rembrandt proefde de mens, hoe dan ook, en ga! hem weer. De knapste leerling van hem, buiten Carel Fabritius, was stellig Ferdi-™ nand Bol. Van hem is aanwezig „Portret B van een oude dame". Verder zijn minder bekende portret- schilders vertegenwoordigd als Van den I Eeckhout, Esaias Bourse, Jan van Rave- I steyn en Jacob van Ochterveld. Ja, het z|jn de z.g. zwakkere broeden die vertegenwoordigd zijn. In de musei hangen hun werken tussen die van dt groten in en soms worden zjj wel eens wat vergeten. Maar hoe kunnen zjj somt op een tentoonstelling als in Bergen op Zoom eruit komen, als zjj een waarde- volle plaats hebben gekregen. Bijzonder willen we de aandacht vra- I gen voor de twee kerkinterieurs van j Emanuël de Witte. Nee, dit zijn geen ar. I chitectonische prenten. Zoals Emanuël dl I Witte een kerkinterieur heeft geschilder; I zo is dat niet weer gedaan. Hij heeft be I grepen dat de kerk het Huis van God is, I het huis van het gebed. Deze sfeer heeft De Witte aangevoeld en uitgebeeld. Hij1 geeft de verstilde aandacht van de wij-B dingsvolle plaats in grote eerbied wee: i Wie van de z.g. zwakkere broeders g moeten we nog noemen? Allen hebben d hun kwaliteiten, kwaliteiten waarnaar I men in deze tijd tevergeefs zoekt, Ho» i hebben zij het soms aangedurfd het ge- ?1 wone het alledaagse ja soms het banal» I aan te vatten met grote toewijding en 1 liefde. En zij hebben het levenloze op. geheven, zij hebben het bezielt, in hun I ongekend streven om het dagelijkse le- B ven weer te geven. De schilders van helB stilleven, zij zijn kenmerkende vertegen-B woordigers van de Gouden Eeuw, dl |j Gouden Eeuw, die toch door het beperkt aantal schilderijen in „Thaiia” enigszins herleefd is. MIDDELBURG, 23 Juli. Aan de volgende leerlingen van de Industrie ën Huishoudschool werd het diploma uitgereikt: Primaire opleiding: S. Bakker, C. A. van Belzen, N. M. Boone, A. M. Dinge- manse, J. A. C. Geervliet, J. Goed- bloed, S. J. Grim, E. A. G. Hubrech- sen, M. A. Jobse, J. W. Poppe, E. Spruijt, M. Streefkerk, J. J. de Vos, M. W. Dekker, K. Dobbelaar, F. P. Flipse, J. J. Franse, E. van Keulen, J. Hom mers, P. J. Koole, M. Kosten, N. A. Legemaate, J. P. M. Montenarie, C. E. Niesthoven, C. P. Olijslager, J. M. Pop pe, J. Pouwer, J. E. Schout, H. W. v. Sparrentak, A. C. W. Steur, C. K. Wie- lemaker, A. J. Abrahamse, C. T. van Belzen, S. N. P. Boogaard, E. Castel, P. L. Cevaal, M. E. Corthals, L. Dekker, M. Francke, J. Jobse, C. Meertse, Y. M. Meeuse, E. P. de Nood, N. van Rooijen, J. Slabber, L. W. Verhage, D. de Vos, C. J. Wisselink, J. P. M. Zandburg. (8 leerlingen ontvingen geen diploma.) Huisnaaister: H. Boogaard, H. J. Da- vidse, J. W. Hooftman, B. van Iwaar- den, A. P. Jacobsen, J. de Jager, J. E. Jagt, A. van Keulen, C. J. Kodde, C. de Konink, J. M. van Ouwerkerk. Costuumnaaister: E. P. Huijbregtse, J. Moest’l. Hulp in de huishouding: C. J. Boone, M. M. van Dongen, L. C. Goedhart, C. S. J. Harte, G. T. Hoogesteger, J. de Jonge, C. Joosse, M. T. C. Joosse, W. E. Joziasse, M. M. Roose, T. C. Schroe- vers, J. van Sluis. Een verklaring werd uitgereikt aan J. C. v. d. Hil. 1 leerling ontving geen I genlijk wel wat te ver in het verschiet waa „zuczc ciusl. zje uvcC, om er nu al over te praten. Daarbij: of ze het kindje uit de wagen pakt en wat, als het weer eens op een teleur- - stelling uitloopt? Ze heeft haar groei end geheim tot nu toe voor Albert verborgen gehouden. Is het eigenlijk wel fair tegenover hem, het kind voor zou erg huilen, als je het wegnam, te laten gaan? Maar aan de andere ijan^ Roeiie zai verrukt zijn, als ze het hoort en AlbertOch, hij zal waarschijnlijk, net als de vorige keren, zeggen: „O ja? Nou, ik mag lijden, dat het een leugen is, want je kimt maar nooit weten. Toen Roelie gebo ren moest worden dacht ik alleen maar: Als het maar geen rooie wordt. Maar nu knijp ik ’m als de ziekte, dat er wat anders, dat nog erger is, aan zal mankeren”. Deze weinig gevoelloze reacties staan onuitwisbaar in Gees’ geest ge grift en maken, dat ze niet te veel haast maakt hem in haar verwachting te laten delen! Zal ze dan toch maar Roelie?Dan is er tenminste één blij met haar. Nog een korte aarze ling, dan is haar besluit genomen; echter met de vrees in het hart, dat het een moeilijke onderneming zal blijken te zijn, Roelie met dit won derlijke nieuws te naderen. Maar dat valt mee. Roelie vindt het eigenlek heel normaal, dat zij eindelijk ook eens in aanmerking kómt voor een broertje of zusje. Gees neemt ter illustratie een foto van de schoorsteenmantel, waar Al- berts zuster met man en twee kinde- ren op staat. Na nog een heleboel nachtjes slapen zullen ze met net zo- veel zjjn als deze tante. MAANDAG 28 JULI 1954. HILVERSUM L (402 m.) AVRO: 7.W Nws. 7.10 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gra»| 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 W»I de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 1 „Van de hak op de tak, in en om v» tuin", caus. 11.15 Kamerork. 12.00 Gevar- muz. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 m ’t spionnetje. 12.38 Pianospel. 13.00 I 13.15 Med. en gram. 13.25 Promenade ors- g 14.00 „Wat gaat er om in de wereld", eau* 14.20 Gram. 14.50 Voordracht. 15.05 W g de jeugd. 16.05 Gram. 17.00 Idem. Voor de padvinders. 17.45 Gram, l'-j" g Mil. comm. 18.00 Nws. 18.15 Tour France. 18.25 Gram. 19.15 Jazzmuz. Regeringsuitz.: Reportage over de ratio- p nalisatie van de kleine boerenbedryve 20.00 Nws. 20.05 Holland Festival 1“’’: „La Cenerentola” opera. (In de pauz- „Assepoester, het troetelkind der ij zen”, caus.). 22.20 Tour de France. Metropole ork. 23.00 Nws. 23.15—24.W Gram. HILVERSUM n. (298 m.) NCRV. 7^ Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gra® 7.33 Gewijde muz. 7.45 Een woord vo de dag. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Spw',’ uitsl. 8.20 Gram. 8.30 „Tot Uw diens - caus. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieke 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. R Morgendienst. 11.00 Gram. 11.45 GeV muz. 12.25 Voor boer en tuinder. 1" Land- en tuinb. med. 12.33 Gram, h.» I Klokgelui. 13.00 Lichte muz. 13.45 Graai- 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Gram. 1 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.22 O®’ ork. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Gra I 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Gram. 1'- Regeringsuitz.: Mr A. Croin: „De 2 I komst van West Afrika". 18.00 Zangvet g eniging. 18.20 Gram. 18.30 Orgelconc. 0 !?1 Nws en weerber. 19.10 Gitaarspel. 1 I Pari. comm. 19.45 Gram. 20.00 Radiokr j 20.20 Metropole ork. 21.00 „Nederland I de waterkant”, klankb. 21.35 Gram. Viool en piano. 22.00 Gram. 22.45 Avo (Slot volgt). I overdenking. 23.00 Nws en S.O.o - I 23.15—24.00 Gram. T"''\ e Gouden Eeuw in Holland betekende ook een Gouden Eeuw voor y de schilderkunst in de lage landen. Na de scheiding van de Noor- delijke en Zuidelijke Nederlanden begon eigenlijk de grote rol van Holland in de kunstgeschiedenis. In de gemeenschappelijke harde strijd tegen Spanje kwamen de beste krachten in ons volk naar voren, onze volharding, onze taaiheid, onze moed, ons Godsvertrouwen en ook onze volkskunst. Ja, een rijke volkscultuur bloeide op in het Calvinistisch Nederland. De scheppingskracht, die in ons volk sluimerde ontwaakte. Wie zei nog, dat Calvinisme en Kunst twee begrippen zijn, die elkaar niet verdragen? Het is waar, dat Calvinisme had al wat kunst was, al wat herinnerde aan de Roomse vormendienst, verdreven; maar wat er voor in de plaats kwam was rijker, gevarieerder en schoner. Immers, wat had de schilder kunst voorheen in de Noordelijke gewesten betekend? De kunst was uit de mystieke gemeen schap van de alles omvattende Kerk ge broken, ze was haar eigen weg gegaan. De kunstenaar was „zelfstandig” gewor den. Er wordt wel eens gezegd, dat deze wedergeboorte van de kunst de eigen lijke, diepe oorzaak is van het verval van de moderne kunst, zo daar sprake van is. Omdat de kunstenaar losgeslagen was van zijn God. Maar bewijzen namen als Rembrandt en Bach niet, dat ook de vrije „zelfstandige” kunstenaar zjjn God wil dienen? En bestaat er zo bezien ook geen hoop voor deze tijd? BEVORDERINGEN. Bevorderd van de le naar de 2e klasse: Primaire Opleiding: E. M. C. Braan, E. E. Felix, J. de Graaf, P. W. Groenewoud, P. Hendrikse, M. H. Lu- dikhuize, P. Mervel, C. P. Mulder, C. van Oosten, S. M. de Schrijver, S. Volkers, M. S. E. Bolier, J. Geljon, A. C. Huibregtse, C. Jasperse, D. Jobse, E. A. Joziasse, J. Karelse, G. H. v. Kruiningen, A. v. Offenbeek, E. L. v. Ouwerkerk, J. J. Schutte, M. M. v. Sor- gen, G. Spruijt, W. Vermeulen, C. Wa- genaar, W. M. Adriaansen, A. C. Bra venboer, E. K. Bruinooge, E. J. Cort hals, C. S. Dekker, A. H. Dourlein, S. M. Francke, J. A. de Graaf, T. de Klerk, J. M. Lems, P. Lijnse, J. Ovaa, J. Pouwer, J. Roelse, S. F. Snijders, A. Veenstra, T. de Vin, S. Ytsma, C. J. Akkerdaas, W. J. Davidse, E. Duvekot, M. J. Flipse, M. Gideonse, M. Goverse, C. C. Hitijahubessy, A. J. v. d. Hooft, N. J. Huige, K. Louws, E. J. Mesu, E. Minderhoud, C. de Nooijer, G. C. v. Of- w”Prov““'M- »»»- (Niet bevorderd: 15 leerlingen.) Bevorderd van de le naar de 2e klasse: Huisnaaisters: M. A. Adriaanse, L. A. Bliek, N. Boone, F. W. Dunnes, M. J. Flipse, J. W. Janse, M. Kleine- pier, M. C. Marijs, P. C. Petiet, A. W. Sies, M. de Vin, M. v. d. Woestijne, O. Sahertian. Bevorderd van de le naar de 2e klasse: Hulp in de huishouding: C. M. - v,. Wiegman. welafgenchte hond zijn_ blinde baas gen van de buren, een stuk gordijn over de kap. Roelie beheerst zich op een waarlijk volwassen wijze, om der wille van het wonderleuke fijne pop petje, waarvoor haar hartje vol stroomt van tedere genegenheid, zo vaak ze er naar kijkt. Ze tilt omzich tig de dekentjes op en betast de niet meer kurkdroge luier. Kjjk, dat be doelt ze, zoiets moet haar kind ook aan. Och, zo ja, nu vat Gees het lukkig. Kom maar gauw, gebaart maar eerst het kind weer toedekken’ anders zou ’t koud worden, het is nog zo klein. Daar is Roelie het roerend mee eens. w Dan ineens begint ze te lachen. Ze vouwt, overweegt ze, of ze ’t Roelie herinnert zich, wat nu in haar oog een maar niet vertellen zal van de komen- grappig voorval is. Ze speelt het nog de blijde gebeurtenis, al ligt die ei- o ■s: 'V

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 4