VIETNAM VOELT ZICH NIET GEBONDEN AAN BESTAND FANTASTISCH DINER IN RIJKSMUSEUM De Vietminh willen spoedig verkiezingen 11 Qv&nöaóqJ) ïlatte.'vdam at BIDAULT VALT PREMIER MENDES FRANCE AAN Bijeenkomst Grote Drie Zeeuwse van Evacuatiedrukte Hanoi Koninklijke sleep onder auto Dr John sprak voor de O*-Duitse radio Glazen met wapens steden sierden de tafel Ruim millioen paria's bekeerd NEW-DEHLI, 23 Juli. Tsjatterjie, de voorzitter van de Hindoe Maha- sabha, een Indische extremistische partij, heeft medegedeeld, dat sedert India zeven jaar geleden onafhanke lijk is geworden, ruim een millioen paria’s en in stamverband levende mensen door buitenlanders tot het Christendom zijn gebracht. a Fransen staken de aanvallen in Ondanks ovatie in Nationale Vergadering Breuk met V.S. hersteld J Inbrekers uit de gevangenis ontsnapt Mysterie van verdwijning opgelost BONN, 23 Juli. Het mysterie rond de verdwijning van de chef der Westduitse geheime politie, dr Otto John, is opgelost. (Zie voor bijzonder heden elders in dit blad). v is PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DE BILT ZEGT: Ontwikkelingsraad Industrialisatie geïnstalleerd. Tussentijds defensie verbond voor Z.Oost-Azië Opsporing van onzichtbare scheurtjes in autobanden, Plaatselijk regen 4^ ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2841 ZATERDAG 24 JULI 1954 bracht, dat de Fransen de aanvallen staken. van en worden Bidault vergeleek de huidige toe stand met die van 1938, toen Sudeten- land werd afgescheiden van Tsjecho- Slowakije. De onafhankelijkheid van Tsjecho-Slowakyije verdween op de Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DAT gistermorgen op het kruispunt MarktL. Noord- Ingezetenen van Cuyk hebben gis ternacht een verrassende inval gedaan in een wijnhandel te Grave. Zij’namen een uit 1805 daterend wijnvat mee plus de nodige wijn die triomfantelijk naar Katwijk a. d. Maas werd overgebracht. Dergelijke „overvallen” zijn traditie in de midzomer. Twee jaar .geleden stalen de Gravenaren een historisch kanon. DAT in de Vanoverstra- tenlaan te Bergen op Zoom Nieuw-Vosmeer, dat door de watersnood werd vernield, officieel in gebruik zal wor den genomen. DAT op 8 Augustus a.s. het herstelde interieur van Den Haag telde vorige week 230 ver keersongevallen waarbij een dode viel te betreuren en 15 ernstig gewonden. In Rotterdam heeft ir van Traa aan de hand van maquettes Ko ningin Juliana, mevrouw Coty en President Coty uitvoerig (van links naar rechts) over de her bouw van Rotterdam toegelicht. ROTTERDAM, 23 Juli. Twee bekende „zware jongens”, die menige inbraak op hun geweten hadden en deswege waren veroordeeld, zijn er vannacht in geslaagd uit de strafge vangenis te Rotterdam te ontsnappen. Het zijn de 30-jarige L. K. van Z. uit Rotterdam en de 27-jarige Limburger W. F. M. Zij zijn er blijkbaar in ge slaagd het dak van de gevangenis te bereiken en hebben zich vervolgens naar beneden laten zakken. Het po litieapparaat is in werking gesteld om te trachten het tweetal op te spo ren. Tijdens het diner speelde het Hon gaarse ensemble (een sextet) der Ma- rinierskapel lichte dinermuziek. Aller eerst heeft Dr Drees gesproken. Zijn rede werd beantwoord door President Coty. ’s-GRAVENHAGE, 23 Juli. Van daag heeft dr E. L. Kramer, directeur- generaal van de Industrialisatie en Energievoorziening, namens de minis ter van Economische Zaken, de Ont wikkelingsraad geïnstalleerd. De raad heeft tot taak adviezen uit te brengen bij de verlening van cre- dieten ten behoeve van de ontwikke ling van nieuwe industriële producten en werkwijzen. Met deze vorm van LONDEN, 23 Juli. Minister Eden zou een plan uitgewerkt hebben voor een persoonlijke ontmoeting tussen Churchill, Eisenhower en Malenkof. Hierover doen hardnekkige geruch ten de ronde in Londen, zo meldt de N.R.C. Het initiatief voor de ontmoeting zou uitgegaan zijn van Molotof. Be dell Smith zou zich er niet definitief hebben tegen verklaard. Het feit, dat de ministerraad werd uitgesteld om dat Eden na zijn aankomst in Lon den alleen met Churchill wenste te dineren en dat Bedell Smith plotse ling in Londen is aangekomen en ook met Churchill heeft gedineerd, wekken vermoedens op, dat er inder daad iets gaande is. De bijeenkomst van de Grote Drie zou in Genève of Wenen in het vroege najaar plaats moeten hebben. familie H., door een vracht auto, bestuurd door de heer de G. uit Tholen, is aange reden. Het ventje brak een been en moest naar het zie kenhuis worden overge- politie-auto door bracht. meemaken. WASHINGTON, 23 Juli. Dulles heeft gezegd, dat de Verenigde Sta ten een tussentijdse regeling overwe- wegen voor de veiligheid van Zuid- Oost-Azië, terwijl er onderhandeld wordt over een officieel verdedigings- verbond met de bondgenoten. AMSTERDAM, 23 Juli. Voor het eerst in de geschiedenis van het Rijksmuseum te Amsterdam is binnen zijn muren een galadiner ge houden, een galadiner, dat de Nederlandse ministerraad aan de Pre sident van Frankrijk en mevrouw Coty aanbood. De grote indrukwek kende eregalerij was tot dinerzaal Ingericht. Drie grote geel-koperen luchters wierpen een zacht schijnsel op de lange tafel waaraan 67 personen zaten. is het reeds een jaar geleden, dat het E.V.G.-verdrag door da Tweede Kamer met 73 tegeii, stemmen werd aangenomen, maar nog is het Verdrag geen werkelijkheid geworden. Hei wachten is nog steeds op Frank rijk en Italië en het lijkt er op dat het uitstel van deze landen afstel zal betekenen. straat te Middelburg het voorwiel van de fiets van de 73-jarige J. H. uit Sint- Laurens is dubbelgereden door een passerende auto. H. stond midden op de rij weg en vertelde na het on geval, dat hij achterom 'n handwagen wilde weggaan, maar dat dit hem niet meer lukte. Voor de aankleding van de zaal, het serviesgoed en de tafeldecora- ties was geput uit het museumbezit. Op de tafel stonden kleine smaak volle bloemversieringen van don kerrode en rose rozen. Tot de tafel versiering behoorden o.a. vier kelk vormige 18e eeuwse glazen met daarin gegraveerde wapens van Middelburg, Goes, Vlissingen en Tholen. Het geheel zag er fantas tisch uit. DAT een winkelbediende van een schoenenzaak in Bergen op Zoom inplaats van de schoentjes in de doos in te pakken, de dag- ontvangst in een papier had gewikkeld en aan een klant had meegegeven. Dit kwam pas aan het lich toen des avonds de kas opgemaakt werd. Gelukkig was het pa- pierengeld in goede handen terecht gekomen. Een dame uit Steenbergen was de gedachten gewisseld als gelijken vrienden. Met 471 tegen 14 stemmen heeft de Nationale Vergadering een motie aan genomen, waarin het beleid van Men- dès-France wordt goedgekeurd. BUSSUM, 23 Juli. In samenwer king met de technische physlschq dienst van de organisatie voor toege past natuurwetenschappelijk onder zoek te Delft (tno-nth) heeft een fa briek voor loopvlakvernieuwing in Bussum, Groningen en Beek en Donk gisteren aan de pers een nieuw ap paraat gedemonstreerd, waardoor het mogelijk is onzichtbare materiaal- scheurtjes in rubberbanden te kunnen opsporen door middel van ultra-ge- luidstrillingen. VIETMINH-BELOFTEN. Maar overigens behoeft men zich daar in Hanoi niet zo bang te maken voor de Vietminh. De Vietminh Re gering heeft in ieder geval beloofd het leven en de bezittingen van de burgers te beschermen.: Particulieren kunnen rustig hun zaken in de „be- De strijd is echter nog niet ge staakt. Bij Vietri, ten Noordwesten van Hanoi, is vandaag een Viet- minh-aanval met behulp van artil lerievuur afgeslagen. In Midden- Vietnam moesten de Fransen nog verliezen incasseren en ook in het Zuiden van het land woedden nog gevechten. In Trung Gia hebben de onderhan delaars besloten, dat alle grootscheep se aanvallen niet meer zullen plaats hebben. Ook voor Cambodja en Laos zijn deze afspraken gemaakt. In regiment- of bataljon-verband wordt dus niet meer geopereerd. Ge tracht zal verder worden alle sabo tagedaden zo spoedig mogelijk onge daan te maken. In Laos zullen de rebellen in de demobilisatiecentra worden samen getrokken om hun vroeger beroep op te nemen. SAIGON, 23 Juli. De officiële defensiecommissie voor Noord- Vietnam heeft vandaag te Hanoi in een proclamatie bekend gemaakt, dat noch de commissie, noch de Vietnamese Regering zich gebonden voelt door de Bestandsovereenkomst. Het Franse opperbevel heeft daarentegen vanmorgen alle Viet namese eenheden in Noord-Midden en Zuid-Vietnam radiografisch opgedragen zich te onthouden van aanvallen tegen de Vietminh. De Franse luchtmacht is vandaag alleen maar op gestegen om aanvallen van de Vietminh tot staan te brengen. Ook hebben de vliegtuigen pamfletten i.ltgegooid, waarin de Vietminh op de hoogte wordt ge- Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. O. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. O. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. DAT gisteren de 60.000- ste bezoeker de controle van Miniatuur Walcheren heeft gepasseerd. Dit resul taat, n.l. gemiddeld 2000 be zoekers per dag, is boven iedere verwachting. Met de vacantiemaand Augustus in het vooruitzicht, zal de 100.000 zonder enige twijfel worden bereikt. Gister avond was de stand weer al 60.213. DE BILT, 23 Juli. Zwaar bewolkt met vooral in het Noorden van het land plaatselijk enige regen of mot regen, maar in het Zuiden ook op klaringen. Matige tot vrij krachtige Zuidwestelijke wind. In het Noorden van het land ongeveer dezelfde, in het Zuiden iets hogere temperaturen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 4.49 u., onder 20.44 u. Maan op u., onder 17.14 u. Hoogwater Zondag 25 Juli: Vlissingen: 9.07 u. 1.86 m„ 21.37 u. 1.80 m. Terneuzen: 9.35 u. 2.06 m., 22.05 u. 2.06 m. Wemeldinge: 10.38 u. 1.70 m., 23.10 u. 1.57 m. Zierikzee: 10.21 u. 1.5(D m., 22.49 u. 1.37 m. nieuwe bezitster geworden van de f 1800, die was ver mist. Toen ze het geld te rugbracht ontving ze voor haar eerlijkheid naast de gekochte schoentjes ’n flin ke beloning. DAT gisteren op de Oos- terschelde druk gejaagd is op zeehonden. Belgen en Nederlanders bedreven deze sport met drie motorboten en de buit was niet gering. Voordat Koningin Juliana en Prins Bernhard uit Rotterdam terugkeerden, hebben zij op Schiphol nog het vlieg tuig van President Coty bezichtgd. (Voor het verslag van het bezoek aan Rotterdam zie men pag. 4). DAT honderd en veertig leerlingen van de diverse Axelse scholen gisteren in o___ de raadzaal uit handen van het zesjarig zoontje van de kapitein L. Stoorvogel het -• -- - diploma voor Veilig Ver keer hebben ontvangen. De leerlingen, die de beste re sultaten hadden geboekt mochten een ritje met de de stad dag, toen verdeling van het land ver hinderde, dat het deel uitmaakte van het stelsel van bondgenootschappen, dat alleen zijn bestaan had kunnen verzekeren. De rede van Mendès-France werd door de afgevaardigden in grote stil te aangehoord. Hij kreeg aan het slot een geweldige ovatie. Men had over München gepraat, al dus de premier. Doch te München, zo zeide de Franse premier, werd een territoriale regeling getroffen, die niet steunde op een internationale over eenkomst. Als de Verenigde Staten en Engeland of Frankrijk een garan tie hadden getekend zoals de Ver enigde Staten dit vandaag ten aan zien van de Indochinese regeling had den gegeven, zou Duitsland Tsjecho- Slowakije niet hebben durven aan vallen. Mendès-France was van mening, dat de overeenkomst inzake Indo-China de banden van Frankrijk met zijn Westelijke bondgenoten had versterkt. Er bestond een brede kloof tussen Washington en Parijs, aldus Mendès- France. Hij zweeg even en verklaar de vervolgens, dat deze kloof er thans niet meer was. Frankrijk en de Ver enigde Staten hadden openhartig van PARIJS, 23 Juli. Georges Bi dault heeft vandaag bij het debat in de Nationale Vergadering premier Mendès-France (op de foto geheel links), ervan beschuldigd de Vietna- mezen aan hun lot overgelaten te hebben. DAT gisteren op de Zeeuwse veilingen de eer ste appels tegen zeer goe de prijzen zijn verkocht. Er was reeds een behoorlijke aanvoer en voor de stan daard Yellow-Tfansparant werd rond 75 cent per kg betaald. Dulles, de Amerikaanse minister voor buitenlandse zaken, heeft met le den van de- senaatscommissie voor bui tenlandse zaken van gedachten gewis seld over de te volgen weg om West- Duitsland volledige souvereiniteit te verlenen, voor het geval het E.V.G.- verdrag niet ten uitvoer zou kunnen worden gebracht. Toen Koningin Juliana en President Coty bij het Rijksmuseum voorreden en na het uitstappen de chauffeur snel de wagen wilde laten optrekken om plaats te maken voor de tweede auto, klonk plotseling de stem van de Koningin: „Rijdt U even terug. U staat op mijn sleep.” Onmiddellijk schakelde de chauffeur achteruit en een stuk van de sleep, dat onder het achterwiel was terechtgekomen, kon zonder schade door de Koningin wor den opgenomen. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes EVACUATIE-KOORTS. Intussen wordt in Hanoi koorts achtig een begin gemaakt met de massa-evacuatie. Scholen en gebou wen worden ingericht als evacuatie centra. De eerste rijen van personen die een gratis vervoerbewijs wilden hebben, begonnen zich vandaag reeds te melden. De gegadigden proberen hrn bezittingen te verkopen maar uiteraard bestaat er weinig belang stelling voor. Een veeg teken is, dat de ververijen het plotseling erg druk gekregen met opdrachten om de tra- ditionele witte Vietnamese kleding- stukken zwart te verven, de mode- i kleur van de Vietminh. Hij zeide op een openbare bijeen komst te Djodhpoer in de provincie Radhasthan, dat het werk van 5.000 buitenlandse zendelingen en missio narissen onder Indische stammen een gevaar is voor de eensgezindheid en integriteit van India. vrijde steden” voortzetten. Verder heeft Ho Tsji Minh beloofd dat ieder burger vrijheid' zal genieten, zijn ge loof te belijden, als maar geen inbreuk wordt gemaakt op de onafhankelijk heid en vrijheid van het land. De kerken en pagoden zullen beschermd worden. De plaatsvervangende eerste minis ter van Vietminh, Pham van Dong, heeft vandaag meegedeeld, dat de Regering bereid is met Frankrijk be trekkingen aan te knopen op grond slag van gelijkheid en wederzijds be lang. Pham van Dong geloofde dat de gedachtenwisseling over de verkiezin gen in geheel Vietnam veel eerder kunnen beginnen dan Juli 1955. Voor de verkiezingen, zo zei deze Vietna mees, moeten de mensenrechten en de democratische vrijheden, waar- onder de persvrijheid en de vrijheid I credietverlening door het Rijk werd van vereniging en vergadering ge-1 in de afgelopen jaren reeds een be- waarborgd zijn. scheiden begin gemaakt. de^epS -^e eens de mascotte van het dfèrS Bernhard-kapeh waarmee verre tochten heeft onder- SJ- t1S in Artis - overledéh. schonVUni 1948 kreeg de bok, als Artis vai} ,de kapel, onderdak in kende ,lange jaren een be- ae „figuur’> is geweest> DAT in de eerste week van de mosselexport niet minder dan 9000 ton van het Herv.~kerkgebouw~ m deze zeeproducten naar Bel- "TTr"~ gië werden vervoerd. Vanavond heeft dr John zelf de sluier opgelicht, die nog over zijn sensationele verdwijning hing. Hij sprak voor de Oostduitse radio en verklaarde, dat hij naar het Oosten is gegaan als een demonstratief gebaar om alle Duitsers op te roepen zich en volle te wijden aan de hereniging van Duitsland. Deze ontknoping van de zaak John wam nauwelijks een uur nadat de ondsregering in Bonn onder leiding van vice-kanselier Blücher in geheime poedzitting bijeen was geweest. De egenng had daarna laten bekend aken, dat zy tot de slotsom was ge- 1, ™en? dat dr John niet vrijwillig K°n zyn heengegaan. Hult verklaring voor de Oost- hn?jradl° zeide dr John dat Duits- ooor het conflict tussen Oost en drejgde voor goed verdeeld te .9? deze reden was een de- =Pr?Strat.lef gehaar nodig om alle Duit- horet0? Je roePen te ijveren voor het herstel der Duitse eenheid. m”v„erst %ncVge en Politiek ervaren sesnr^vi,hebb®n mij in mijn jongste hun overtuiging beves- .1 de Duitse politiek op dood geraakt. Anderzijds heeft de nn» i ln Leipzig bewezen, dat er stain” en °P een hereniging be- i W’’ Ss 4 - 4 4 n t -

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1