1 HARTELIJKE BEGROETING IN HET HAAGSE STADHUIS MEN NEMEEEN KEUKEN t 9 Unie-besprekingen zouden Zaterdag beëindigd worden Minister Luns: „Goede vooruitgang geboekt” het Elysée Sr van mee* Symbolisch geschenk: 50.000 bloembollen voor tuinen Terugkerende leerkrachten krijgen aantal dienstjaren ©e ïladia Verklaring van de EXC Vive La Haye" nep de president Meisje maakte val van derde verdieping faenqL o-nó (T Laatste beroep van Chessman verworpen, Om de vrijiieid van het geschenk,” Schippersvrouw aan brandwonden bezweken, Binnenkort mede delingen over nieuwe exameneisen* Wie componeert een jubileummars Er zijn thans 1500 aanmeldingen. ZEEUWSCH DAGBLAD Overeenstemming bereikt? Het mandement en het N.V.V MEDIUM NAVY CUT CIGARETTES LIKDOORNS Znderoim AUSTRALIË ZOEKT VAKMENSEN. Stadsfeesten Vollenhove financieel geen succes. Naar opheffing van het onderivijzerstekort. L^vol ontslag aan dr ir Z. Y. v. d. Meer. 100 jaar Adelborstopleiding. pagina 5 Vrijdag 23 Juli 1954 Ingezonden Mededeling (Adv.). VIKGIMA Ingezonden Mededeling (Adv.). drie van alle aanverwan- niet zullen wor- AMSTERDAM, 21 Juli. Gisteravond elf uur is het 16-jarige meisje E. Zondervan in ’n woning in de Gerrit v. d. Veenstraat, waar zij als dienstbode werkzaam was, in het trappenhuis van de derde verdieping omlaag gevallen. Zij overleed ter plaatse. Het ongeluk is vermoedelijk gebeurd, doordat zij zich te ver over de balustrade van de derde verdieping heeft gebogen en daarbij haar evenwicht heeft verloren. en de ceremo- resp. 1 dat overeenstemming is bereikt over de beëindiging van het Uniestatuut en over een regeling te aangelegenheden, waaronder als een der voornaamste de financieel-econo- mische verhouding, die door Neder land niet los kon worden gezien van de opheffing van de unie. Het is uiteraard ook wel duidelijk, dat de overeenkomsten, die betrekking hadden op de culturele samenwerking, militaire bijstandsverlening en de re geling omtrent de samenwerking op het gebied van de buitenlandse betrek kingen, en die in het uniestatuut in be ginsel werd genoemd, den verlengd. Bij oefeningen in de Middellandse zee is een Italiaans militair vliegtuig neergestort. Het wrak is niet terug gevonden. Er bevonden zich vier man aan boord. Bij aankomst op de Dam, voor het paleis, inspecteerden de hoge gasten van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard de ere wacht van het garderegiment Grenadiers met vaandel Kon. Militaire Kapel in nieel, onder leiding van 1 kapitein H. G. Pruis en de kapi tein R. van Yper en. Tijdens de inspectie: rechts de President, links H.M. de Konin- Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillen de benzocaine. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. CANBERRA, 22 Juli. De Zuld- Australische regering heeft besloten sprekingen werden aangevangen pogingen te ondernemen om vakmen- ’s-GRAVENHAGE, 22 Juli. Ook het verbondsbestuur van de Eenheids- vakcentrale (E.V.C.) heeft de ontwik keling in de Nederlandse vakbeweging na het verschijnen van het bisschop pelijk mandement besproken. In de verklaring, welke de E.V.C. heeft uit gegeven, wordt o.m. gezegd: „Eenstemmig was het verbondsbe stuur van mening, dat de verklaring van de bisschoppen over N. V. V. en E.V.C., het handhaven van het ver bod van lidmaatschap van beide or ganisaties voor katholieke arbeiders, een directe poging is, om de organi- satievrjjheid in Nederland, door mid del van geestelijke druk, aan te tas ten". Het stadsbestuur van Tokio heeft een keukenkamer laten bouwen ten be hoeve van drukbezette huismoeders, die niet in de gelegenheid zijn kook cursussen te volgen. De wagen wordt in verschillende delen van de stad, opgesteld en het personeel, dat erbij hoort, geeft nu hier dan daar de ge heimen van de goede keuken prijs aan de huisvrouwen die toevallig in de buurt zijn. En al dat voedsel, dat wordt bereid? Wel, als het goed is komt dat ook wel „aan de vrouw”. GIETHOORN, 21 Juli. De zes daagse feesten ter herdenking van het feit dat Vollenhove 600 jaar geleden stadsrechten kreeg, zijn uitermate on gunstig beïnvloed door de slechte weersomstandigheden. Toch is vrij wel het gehele feestprogramma afge werkt. De financiële uitkomsten heb ben echter een tekort opgeleverd, zo dat de gevormde garantiefondsen zul- ■>n moeten worden aangesproken. van de thans te verwachten formele eindbeslissing. Aangezien van Nederlandse zijde met de eindconclusie wordt ingestemd, is het dus zeker te achten gezien de Nederlandse basis, waarop de be- ZATERDAG 24 JULI 1954. HILVERSUM I. (402 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld”, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de ar beiders in de continubedrijven. 11.30 Ka merkoor. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Lichte muz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Gram. 14.30 Brabants progr. 14.55 Kamermuz. 15.15 „Van de wieg tot het graf”, caus. 15.30 Gram. 16.00 Concertgebouwork. 16.50 Gram. 17.00 Act. 17.30 Dansmuz. 18.00 Nws en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout”, caus. 19.40 „Het boek Handelingen”, caus. 19.55 „Deze week”, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.45 Dansmuz. 21.15 Voordr. 21.45 Socialistisch comm. 22.00 Weense muz 22.30 „Kogels bij het dessert”, hoorsp. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram 9.00 V. d. vrouw. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Amus. ork. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gevar. muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Amus. muz. 13.40 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.10 Radio Philh. ork. 14.40 Amateursprogr. 15.15 Kroniek van lette ren en kunsten. 15.55 Mannenkoor. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 De „Van 6en klaar” club. 18.15 Rep. 18.25 Amus. muz. 18.40 Regeringsuitz.: Atlantisch allerlei. 19.00 Nws. 19.10 Tour de France. 19.20 Journa listiek overz. 19.30 Gram. 20.30 „Lichtba ken”’, caus. 20,50 Tour de France. 21.00 Koorconc. 21.35 Act. 21.45 Residentie ork. 22.30 Wij luiden de Zondag' in. 23.00 Nws. 23.15 Nws in Esperanto. 23.2224.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.30 Voordr. en piano. 14.50 en 15.15 Gram. 15.45 Accordeonspel. 16.00 Gram. 16.15 Accordeonspel. 16.30 Gram. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Gemengd dubbelkwartet. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.45 Gevar. progr. 20.30 Gram. 20.45 Gevar. progr. 21.15 Lichte muz. 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.0524.00 Dans muz. SAN FRANCISCO, 22 Juli. Caryl Chessman, de Amerikaan, die wegens een aantal moorden ter dood veroordeeld is en in zijn cel beroemd is geworden met het boek „Cell 2455, death row", heeft zijn laatste beroep door het Californische oppergerecht zien verwerpen. Zijn te rechtstelling is op 30 Juli gezet. Zijn boek zal na zijn dood verfilmd worden. RIJTOER EN BEZOEK AAN MAURITSHUIS. Na een rijtoer, die eveneens een ware zegetocht werd, bracht president Coty een bezoek aan het Mauritshuis, terwijl Koningin Juliana en Mevr. Coty zich naar het hospice Wallone aan de Zuid oost Buitensingel begaven. Bij zijn bezoek aan het Mauritshuis leg de de president speciale belangstelling aan de dag voor de schilderijen van Rem brandt en Vermeer. Hij stond lange tijd stil bij „De anatomische les” die hij nog niet gezien had na de restauratie. Bij zijn vertrek overhandigde de directeur van het Mauritshuis, dr A. B. de Vries hem een fraaie reproductie van „Het Melk meisje” van Vermeer. In het Hospice Wallone, eertijds een tehuis voor Ouden van dagen en daarna een weeshuis en thans weeshuis en pen- sionnaat, werden Mevr. Coty en de Ko ningin verwelkomd door de leden van het bestuur van de „Hospice”. Ds Jean de Watteville, een van de Waalse predikan ten hier ter stede, sprak een kort wel komstwoord waarna een bezichtiging van het gebouw volgde. Op de binnenplaats zongen de kinderen van de hospice en de „Ecole Wallone” de hoge gasten toe. De 180 kinderen van deze Franse school hebben op de binnenplaats naar hartelust met de Koningin en haar Fran se gast kunnen babbelen. Tal van greti ge uitgestoken handjes werden gedrukt. Het was een tafreel van hartveroverende ongedwongenheid, dat eindigde in een vrolijk driewerf hoera voor de beide ho ge bezoeksters. Na deze bezoeken reden de hoge gas- j. waar men afscheid nam van Koningin en Prins, die in het paleis de lunch gebruikten. De Franse president en zijn echtgenote be gaven zich daarna naar de residentie van de Franse ambassadeur bij het Neder landse hof, de heer Jean Paul Garnier, het Haagse patriciërshuis aan de Prin sengracht, waar zij het noenmaal ge bruikten. Hier ook ontving de president de journalisten en werden de leden van de Franse kolonie aan hem en aan Mevr. Coty voorgesteld. DEN HAAG, 22 Juli. In de radiorubriek Uit het bedrijfsleven” heeft vanmiddag de heer J. P. van Apeldoorn, sprekend namens de drie werkgeversbonden, zich met kracht verzet tegen de beperkende bepalingen, die het wetsontwerp op het cadeaustelsel aan de handel wil opleggen. Hij betwistte dat het ten geschenke ge ven van branchevreemde artikelen een der belangrijkste grieven tegen het cadeaustelsel maatschappelijk onaan vaardbaar of onoirbaar zou zijn. Al bums, encyclopedieën waarin plaatjes moeten worden geplakt en dergelijke ze hebben een opvoedende en culturele waarde en kunnen toch zeker niet onoir baar genoemd worden, zo betoogde de heer van Apeldoorn. Dit geven de voor standers van beperkende bepalingen ook toe. „Maar wij willen de uitwassen be strijden!" zo zeggen zij. „Uitwassen cor rigeren zichzelf en verdwijnen dan wel!”, aldus betoogde de heer Van Apeldoorn. Het is trouwens onmogelijk om in de wet vast te leggen wat „uitwassen” zijn: wat de ene ondernemer geneigd is als uitwas te beschouwen, kan voor een concurrent juist het aangewezen middel zijn om zijn omzet te vergroten zonder dat hierdoor gehandeld wordt in strijd met de alge mene opvattingen van fatsoen. De werkgeversbonden blijven zich dan ook met klem tegen dit wetsontwerp ver zetten, omdat dit een onnodige en onge wenste inbreuk maakt op de onderne mersvrijheid. „Als er dan al geregeld moet worden, laat het bedrijfsleven dit dan zelf doen in onderling overleg!” SITTARD, 23 Juli. Woensdagavond had de schippersvrouw Smeets, varende op de „Dieudonne” in het Julianakanaal ter ioogte van de brug bij Berg het ongeluk dat zij haar petroleumkachel in de ka juit omstootte. Haar kleren vatten hier bij vlam en zij kreeg over het gehele li chaam brandwonden. De schippersvrouw werd naar het zie kenhuis van Sittard overgebracht waar zij enkele uren later overleed. Mevrouw Smeets is moeder van kinderen. sen uit Europa te krijgen voor het vul len van meer dan honderd vacatures In de staatsdienst. Premier T. Playford heeft verklaard, dat de regering in genieurs, architecten, bouwkundige te kenaars en geleerden, o.a. geologen en metallurgische Ingenieurs, nodig heeft. De Zuid-Australische regering za de overtocht van de candldaten en hun gezinnen betalen. Hieraan is dan ech ter een contract voor minstens drie jaar verbonden. ’s-GRAVENHAGE, 22 Juli. De voorzitter van de Nederlandse delegatie voor de uniebesprekingen, minister Luns, heeft vanmiddag medegedeeld, dat er gegronde hoop bestaat, dat de Nederlands-Indonesische unie-besprekingen Zaterdagmiddag a.s. kunnen worden besloten met een formele vergadering tussen beide delegaties. Minister Luns vertelde dat er „be langrijke vooruitgang” was geboekt. De beide delegaties zullen in de tijd, die resteert tot de formele bijeenkomst van Zaterdag a.s. overleg plegen met de wederzijdse regeringen. De formele vergadering, die dus naar wordt ge hoopt Zaterdag zal kunnen worden ge houden, zal dienen ter formalisatie van de bereikte overeenstemming. „Er zijn nog enkele kleine puntjes te bespreken”, aldus deelde minister Luns mede. Uit deze mededeling kan worden ge concludeerd dat ook overeenstemming is bereikt omtrent de verschilpunten, die bestonden over de financieel-eco- nomlsche verhouding en de inpassing van de nieuwe regeling in het kader DEN HAAG, Donderdagochtend Een zonovergoten residentie, waar duizenden toeschouwers langs de wegen stonden, ontving heden ochtend de Franse president en zijn echtgenote, toen hij, samen met Koningin Juliana en de Prins de stad binnenreed, op weg naar het oude stadhuis aan de Groenmarkt, waar burgemeester mr F. M. A. Schokking zijn hoge gasten opwachtte. Rondom het stadhuis stonden honderden schoolkinderen, die enthou siast met Franse vlaggetjes zwaaiden en die met hun frisse kinder stemmen een oprechte en wel zeer vriendelijke noot toevoegde aan deze zo vreugdevolle ontvangst. In zijn welkomstwoord herinnerde bur gemeester Schokking aan het bezoek dat nu 43 jaar geleden, de toenmalige Franse president, Fallière, aan Den Haag bracht. Onder leiding van de Franse bouwmees ter Le Cordonnier, was toen het Vredes paleis in aanbouw. „Wanneer gij er straks langs rijdt moogt U er zich van overtuigd houden, dat het ons met blijvende trots vervuld, dat deze schepping van de Fran se geest, een schepping, die in toenemen de mate de hoop der mensheid op de overwinning van het recht symboliseert, op Haagse bodem tot stand is gekomen”, aldus de burgemeester, die verder wees op de culturele banden, die ons land en speciaal Den Haag met Frankrijk ver binden. President Coty sprak een dankwoord waarin hij herinnerde aan de verwoes ting die Den Haag heeft moeten onder gaan en waarin hij zijn bewondering uit sprak voor de noeste vlijt waarmee men in de Residentie aan de opbouw werkt. Toen hij was uitgesproken verhief het oudste raadslid, jhr mr J. M. van Asch van Wijck zich en riep: „Vive le presi dent. En monsieur Coty beantwoordde hem met „Vive La Haye” en „Vive les Pays Bas...." In de vroegere vergaderzaal van bur gemeester en wethouders, waar de enor- m eschilderij hangt van Haagse vroede vaderen uit nog veel vroegere jaren, waar het plafond de schilderingen heeft van engeltjes en nog meer, de „witjes”, bleek plots het stramme protocol en de dedisciplineerde regie te zijn verdwenen. SYMBOLISCH GESCHENK. Ongedwongen was de sfeer in de zaal waar de gemeenteboden, met ridderorden getooid, de champagne serveerden, „de zon, die in een fles gevangen is”, zoals een Frans schrijvers heeft gezegd. Ongedwongen ook leidde burgemeester Schokking de Franse president naar een tafel, waar in een groot etui een zilveren schaal stond, het symbolisch geschenk van de gemeente Den Haag. Het geschenk zelf bestaat uit een zending van 50.000 bloembollen voor de tuinen van het Ely sée, die voor het volgend seizoen daar door de gemeente Den Haag zullen wor den geplant. De president zette toen ook de hand- DEN HAAG, 22 Juli. Minister Cals heeft meegedeeld dat de hoofdinspecteur van de onderwijzersopleiding momenteel besprekingen voert met de vaste commis sie van vertegenwoordigers uit de kweek- schoolorganisaties over de inhoud van de nieuwe eindexamen- en staatsexamen- programma’s. Oook voor enkele andere examens, o.a. die voor de acten van be kwaamheid voor het geven van lager onderwijs in Frans, Duits, enz., waarover de Mulo-organisaties zich beraden, zul len een dezer dagen mededelingen wor den gedaan. De minister vertrouwt dat de studerenden binnen enkele maanden kennis zullen kunnen nemen van de exa menprogramma’s, zoals die van 1956 af zullen gelden. In ieder geval zal hij er voor zorg dragen, dat de betrokkenen geruime tijd van tevoren op de hoogte kunnen zijn van de nieuwe examenstof. 's-GRAVENHAGE, 21 Juli. Aan dr ir Y. van der Meer is op zijn verzoek 1 October eervol ontslag verleend Mz directeur-generaal van de Wederop bouw en de Volkshuisvesting, onder dankbetuiging voor de vele en gewich tig» diensten, ook onder moeilijke om standigheden het land bewezen. DEN HELDER, 21 Juli. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de adelborstenop leiding te Willemsoord wordt dcfirr het bestuur van de stich ting „Den Helder Marinestad” een prijsvraag uitgeschreven voor een jubileummars. Ge vraagd wordt het componeren van een mars, zowel concert- als loopmars voor uitvoering door harmonie- en fanfarecorpsen. Deelnemers aan deze prijsvraag dienen hun compositie met vol ledige partituur voor harmonie ën fanfare onder een motto te zenden aan de secretaris van de stichting „Den Helder Marine stad” te Den Helder. Als prijzen worden uitgeloofd lste prijs f 150, 2de prijs f 100 en 3de prijs f50. De bekroonde werken zul len tijdens de feestelijkheden van 1017 October a.s. worden uitgevoerd. De termijn van in zending sluit 15 Augustus a.s. Ook amateurs kunnen deelne men. De bekroonde werken zul len het eigendom blijven van de componisten. Tekenend voor de hartelijke en on gedwongen stemming was het, toen het ensemble van Bert van Dinther, in de kamer naast de vergaderzaal voor open deur musicerend, plotse ling een romance speelde, die de pre sident, nievrouw Coty en vele Fransen zeer bekend in de oren klonk. Het bleek de romance „Ma Normandië!’* Na deze bezoeken reden de van Frederic Berat te zijn. President- ten naar-het paleis Voorhout Coty begaf zich onmiddellijk met burgemeeser Schokking naar de mu sici, die hij een voor een de hand drukte en dank bracht voor de aar dige gedachte een romance Van „Zijn Normandië” te spelen. Met de duim omhoog gestoken wilde de president als het ware zeggen: „dat is het”. Maar toen kwam het protocol: men raakte over tijd en moest van de gezel ligheid in het oude stadhuis afscheid ne men. DEN HAAG, 22 Juli. Om het tekort aan onderwijzend personeel, waar mee Nederland te kampen heeft, op te heffen heeft het ministerie van Onderwijs herhaalde malen een oproep geplaatst in de dagbladpers tot hen, die in het bezit zijn van een onderwijsacte, maar die om welke redenen dan ook, op andere wijze hun brood verdienen. Bij deze „oproep tot terug keer” werd in het vooruitzicht gesteld, dat men een fictief aantal dienstjaren zou meekrijgen, opdat men niet in de laagste salarisklassen zou vervallen. Naar thans is meegedeeld hebben 1500 ex-onderwijzers (essen) aan deze op roep gehoor gegeven. Dit is een belangrijk aantal en daarom is thans een K.B. van kracht geworden waarmee de minister zijn belofte over de dienst jaren inlost. Aan onderwijzers die vóór 2 September 1955 bij het L.O. worden aangesteld, wordt een fictieve diensttijd toegekend van 3/4 gedeelte van de tijd welke is verstreken sedert de eerste dag der maand, waarin de 21-jarige leeftijd werd bereikt,' ongeacht of zij op die datum in het bezit waren van een acte van bekwaamheid als onderwijzer. Deze regeling geldt uiteraard ook voor hen die al eerder naar het L.O. zullen overgaan of reeds zijn overgegaan. En zij zal ook gelden voor hen die op 2 September 1955 nog in militaire dienst zijn, maar die uiterlijk zes maanden na het groot verlof een betrekking als onderwijzer aanvaarden. tekening in het gastenboek van groen leder, goud-op-snee, met het Haagse wa pen. Het boek werd voor het eerst ge bruikt op 21 Mei 1945, toen de opperbe velhebber van het eerste Canadese leger, generaal Crerar, en de commandanten van het eerste en twee Canadese leger corps, in het oude stadhuis werden ont vangen. ’•W

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5