de oorlog BH m DEZE tot öaq 0 De geschiedenis Indo-China. WERELD van öaq RICHMOND hoort er bij! ft w Chemische fabriek door s ii D.D.D. Groningers gedagvaard. Belgische bezwaren tegen Soda-project schrijven Nu de vrede bereikt is kan over men '/Jioe t ook zi[. Begon in 1947 als kleine onopval lende schermutseling in Haiphong. Tractaat 1951 wordt herzien Huid' uitslag Weer een breedte graad overeenkomst Bus stort in rivier t acht Nederlanders gewond Rechtbank zal zich zelf op de hoogte gaan stellen. ZEEUWSCH DAGBLAD Vruchtbare Beneluxbespr eking en f Veertig gezinnen dakloos door overstroming. Gevaar voor volksgezondheid? mg Donderdag 22 Juli 1954 kV pagina 3 Ingezonden Mededeling (Adv.). I F, marlonetstaat. Ingezonden Mededeling (Adv.). o ba ng CAMBODJA 1. 2. 1. 2. 3. 3. 4. y 400km VPELT|5432Of~~~l— van de huis te KEIZER BAO DAI een gedeeld rijk vóór 20 Juli de vrede in Indo-China te herstellen of af te treden. 3 1946 De Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ont smet en geneest de huid. BALSEM - ZEEP Dalai ^Saigon •Moncay. '•Tj^Haiphong Thanhoa” In Oldebroek zijn wederom twee geval len van pseudovogelpest geconstateerd en wel onder de pluimveestapels van de landbouwers W. J. Alberts en H. Koele, beiden wonende in de buurtschap ’t Loo. De op deze bedrijven aanwezige kippen (tezamen 150 stuks) zijn afgemaakt. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF - De rechtbank heeft inmiddels bepaald, dat men begin September zich ter plaatse op de hoogte zal stellen van het ongerief. Van de zijde van het actie-comité deel de men ons mede, dat bij verschillende buurtbewoners neiging tot braken, ec zeem, misselijkheid en hoofdpijn is ge constateerd. geheime Dit lijkt duidelijk maar hoeveel vragen blijven er nog onbeantwoord? We noemen er zo maar enkele: Betekent dit dat de rol van Frank rijk in Indo-China volledig is uit gespeeld? Dat het „Franse Gemene best” voor wat Azië betreft heeft nu nog zijn, zullen het land moeten verlaten. 4. De drie Indochinese staten zullen ’n strikte neutraliteit in acht moeten nemen. Er mogen geen bondgenoot schappen met andere landen wor den aangegaan en men mag geen bases afstaan aan buitenlandse troe pen. Een tuin van een buurtbewoner werd volkomen vernield. Er kon geen plant meer groeien en de directie van de fa briek heeft dit met een bedrag van f 3000 moeten vergoeden. Het wasgoed dat aan de ljjn hangt, wordt geel. Ook deze goe deren werden door de fabrieksdirectie vergoed, terwijl zelfs buurtbewoners toe stemming hebben gekregen om op kosten fabrieksdirectie de was buitens taten wassen. SHILLING (Assam), 21 Juli. In het ge bied Nowgong in Midden-Assam (India) heeft de rivier de Brahmapoetra 450 vier kante kilometer land overstroomd. De overstroming in dit gebied, waar 200.000 mensen wonen en waar in twee dagen tjjds veertig gezinnen dakloos werden, is de ergste sinds 20 jaar. Verbindingen zijn verbroken en de rijstoogst is ver nietigd. BRUSSEL, 20 Juli. Het comité van ministers van Benelux heeft op de vandaag gehouden vergadering uit voerig beraadslaagd over de bezwaren, die van Belgische zjjde zjjn geopperd tegen het Nederlandse project tot op richting van een Sodafabriek te Delf zijl. De Belgische ministers hebben de Nederlandse ministers gevraagd, de parlementaire werkzaamheden inzake het project gedurende een korte peri ode op te schorten teneinde alsnog uit voerig overleg te kunnen plegen over het Belgische standpunt. door het feit, dat onlangs twee door het opgehouden te bestaan? Of mag de Unieband voortbestaan en slaat de bepaling van „strikte neutraliteit” op het Azië-pact, dat nog altijd het ideaal is van Amerika’s minister van Buitenlandse Zaken, John Fos ter Dulles? Welke verhouding zal er bestaan tussen de nieuwe Vietminh-staat en communistisch China? Voert men de „strikte neutraliteit” zover door, dat Ho Tsji Minh alle betrekkingen met hen die dit succes voor hem mogelijk hebben gemaakt, moet verbreken? Het lijkt ’n onbestaan bare figuur dat een communistisch geregeerd land geen betrekkingen mag onderhouden met Moskou en Peking! Wat wordt bedoeld met die term „vrije verkiezingen”? Die twee woorden zijn al zo vaak gebruikt: in Duitsland, in Korea en nog nooit is er iets van terecht geko men! Heeft men werkelijk hoop dat er nu iets van terecht komt of is dit vooruitzicht slechts een doekje voor het bloeden? Welke verplichtingen hebben de deelnemers aan de conferentie, die Wy'len generaal JEAN DE LATTRE DE TASSIGNY ■•.zijn sterven was een slag voor Frankrijk over het nieuwe gedeelte van de fabriek, waarvoor thans een vergunning ingevol ge de hinderwet wordt aangevraagd, maar wel over het oude gedeelte, waar tal van electromotoren, ventilatoren, droogkas- ten, stoomketels etc. staan, waarvoor nim mer vergunning werd aangevraagd. Hier ook wordt door de arbeiders ruw om gesprongen met gevaarlijke stoffen. Vaak vallen zakken met chemische stoffen uit de bovenverdieping van het pakhuis, zodat men plotseling in een wolk van giftige stoffen is gehuld. Het percentage ziektegevallen onder de arbeiders bij deze fabriek bedraagt 30 en een bedrijfsarts houdt iedere dag bijna 2 uur zitting in de fabriek, aldus het co mité, dat het gemeentebestuur van Gro ningen voorts verwijt dit bedrijf wegens de werkgelegenheid te beschermen en het met de vergunningen zo nauw niet neemt. SALZBURG, 21 Juli. Nabij Salzburg is gisteren een bus, die 25 a 30 Nederlandse en Belgische toeristen vervoerde, door een brug gezakt en in de drie meter la ger gelegen rivier gestort. Van de inzit tenden liepen o.m. acht Nederlanders verwondingen op. Een echtpaar uit Am sterdam, Heggelaar genoemd, en hun dochtertje werden min of meer ernstig gewond. Een andere Nederlandse toerist, de 32- jarige mej. M. Bouwman, maatschappe lijk werkster te Maassluis, maakte giste ren tijdens een voettocht in de omgeving van Salzburg een lelijke val. Zij liep een schedelbasisfractuur op en is naar het ziekenhuis te Hallein vervoerd. te dwingen inplaats van hem zijn gang te laten gaan met de beweeglijke guerilla-acties, die hij placht te voe ren. Generaal Giap verhinderde echter deze opzet, door in Laos en Cambodja door te dringen, welke twee Indochinese staten tot nu toe grotendeels vrij wa ren gebleven van Vietminh-activiteit. De „jjzeren divisie” van 12.000 man van de Vietminh verscheen in Februari opeens voor Loeang Prabang, de hoofd stad van Laos, trok daarna plotseling op naar het Noorden en deed op dertien Maart de eerste massa-aanval op de vesting Dien Bien Phoe. Generaal Navarre had deze geïso leerde vesting gebouwd en er 12.000 man van zijn beste troepen gelegerd in een stoutmoedige poging de Viet minh te dwingen tot een aanval in het open veld. Na een strijd van zeven weken op 7 Mei veroverde de Vietminh de sterkte, die onder bevel stond van generaal Christian de Castries. Op 8 Mei, de dag na de val van Dien Bien Phoe, begon te Genève de conferentie over Indo-China. Toen de onderhandelingen zich voortsleepten, wérd Frankrijk steeds ongeduldiger. Op twaalf Juni werd de regering- Laniel verslagen over een motie van vertrouwen inzake het Indochinese beleid. Laniels opvolger werd Pierre Mendès France, die tevens de porte feuille van minister van Buitenlandse Zaken op zich nam en zich verbond GRONINGEN, 21 Juli. Een groep buurtbewoners aan het Winschoterdiep te Groningen heeft de strijd aangebonden tegen een aldaar gevestigde chemische fabriek. Deze vervaardigt bestrijdingsmiddelen tegen plantenziekten en gebruikt daarvoor ondermeer als grondstoffen: broom, benzol, aether, zwavelkoolstof, natrium, kwik en fosfor. De buurtbewoners, die al last hebben van de onaangename geuren, die de fabriek verspreidt, en in het gele en witte poeder, dat ventilatoren de lucht in jagen, een groot gevaar voor de volksgezondheid zien, hebben een actie-comité gevormd, dat, na tal van bezwaarschriften aan gemeentebestuur en fabrieksdirectie te hebben gestuurd, thans de directie voor de Groninger rechtbank heeft gedagvaard. Op een dwangsom van f 500.000.heeft men de sluiting van de fabriek geëist, subsidiair een verbod tot verspreiding van stank en stof op een dwangsom van f 50.000. dag te houden vergadering ten gemeente- huize kunnen de buurtbewoners met hun bezwaren komen. Het staat vast zo deelde men ons van de zijde der buurtbewoners mede, dat de klachten er vele zullen zijn. Voorts maakt men ons er van die zijde op at tent, dat men niet zo zeer klachten, heeft OORLOG. Twee gebeurtenissen in December maakten oorlog onvermijdelijk. ppn„tlle^w'benoemde Franse resident- Thi„,.aa^ ’n Indo-China, admiraal nipt ry FLrgenlieu, stelde een aparte ChinC°-mir‘unistiscbe regering in Indo- in a ln> welke stap Ho als een schen- Van de overeenkomst van Maart schouwde. slechts 3.000 man troepen niet tot handgemeen wilde laten komen, In de oorlog ontstond Japanse verzetsbeweging, stond voornamelijk uit van de Vietminh een bond voor de onafhankelijkheid van Vietnam met enige leiders der vrije Fransen en een paar Britse en Amerikaanse verbindingsofficieren. Deze bonte strijdmacht kreeg Amerikaanse uit rusting en kwam op acht Augustus 1945, korte tijd voor de overgave van Japan, in opstand. Spoedig daarna werd Hanoi door de Vietminh ver overd. Zodra Japan was verslagen, nam de Vietminh de macht in Tonkin in han den en stelde een eigen regering in met de in Moskou opgeleide beroepsrevo- lutlonnalr Ho Tsji Minh als president. Keizer Bao Dai werd ontzet. Op twee September werd de onafhanke lijkheid uitgeroepen van de „demo cratische republiek van Vietnam”, die Tonkin, de streken van Annam in het Noorden en Cochin-China in het Zui den besloeg. Tsji Minh „Vietnamese tonome staat binnen de Franse Unie en de Indochinese Federatie. Ho stem de er van zijn kant in toe, dat de Fr-mse troepen in Indo-China zouden en wel in de HANÓI" Ook in een anti- Deze be- aanhangers HO TSJI MINH. De revolutionnair Ho Tsji Minh werd in 1892 in Noord-Annam gebo ren onder de naam Ngoe Jen Ai Quoc. Op achttienjarige leeftijd verliet hij het land. Na zijn terugkeer, na een opleiding in Moskou, stichtte hij in 1930 de communistische partij in Indo- China. Hij werd eenmaal bij verstek ter dood veroordeeld wegens het or ganiseren van een mars door uitge hongerde boeren naar de stad Vinh in Noord-Annam. Kort na zijn terug kier in Vietnam veranderde hij zijn naam in Ho Tsji Minh, „hij die licht brengt’’. Volgens de overeenkomst van Pots dam landden Britse troepen in Sep tember 1945 in Zuidelijk Indo-China, terwijl Chinese troepen van generaal Tsjang Kai Sjek het Noordelijk deel binnentrokken om de Japanners te ontwapenen en Franse functionaris sen en geïnterneerde troepen in vrij heid te stellen. De Britten bezetten Cochin-China en kwamen direct in botsing met de troepen van Ho Tsji Minh. De aan komst van Franse troepen in Saigon deed de spanning nog stijgen. In Ton kin echter troffen de Vietminh-leiders een overeenkomst met de Chinese nationalisten. De Franse regering, die het met slechts 3.000 man troepen niet tot een handgemeen wilde laten komen, er kende in een in Maart 1946 met Ho gesloten conventie de Republiek” als een au- Dien BieniiiiÏM Foe-Jg i 4/os^g:;’ i Hoi Vooral uit deze laatste vragen blijkt hoe onduidelijk op het ogenblik de al gemene situatie op internationaal poli tiek terrein is. De „bliksem-operatie- Mendès-France” is zo snel verlopen, dat de meeste regeringen het waar schijnlijk niet hebben kunnen bijhou den. Er zal in vele hoofdsteden in de komende dagen wel hard gestudeerd worden om te kunnen uitmaken hoe nu eigenlijk de papieren zijn komen te liggen en welke koers er gevaren moet worden. Speciaal in de Ver. Sta ten zal men wel enige tijd nodig heb ben! Al eens eerder hebben we getracht de twee beleidslijnen van buitenlandse politiek: die van Engeland en Frank rijk enerzijds en die van Amerika an derzijds, uiteen te zetten. Amerika stond toen op het standpunt dat geen duimbreeds gronds meer moet worden prijsgegeven aan het communisme in Azië. Door een Aziatisch Pact, gelij kend op het Atlantisch Pact, zou een ring gelegd moeten worden rond het communistisch gebied om van verdere expansie gevrijwaard te blijven. Men was echter realistisch genoeg om Indo- China als een uitzondering te beschou wen. Daar was de oorlog nu eenmaal aan de gang; daar hadden de commu nisten reeds een belangrijk stuk grond inderdaad zijn „wereldveroverende in hun macht; daar wilde men dan - desnoods nog wel de status quo hand haven. Engeland en Frankrijk daarentegen hebben de oplossing van alle moeilijk heden niet gezocht in een „ijzeren ring”, niet in militaire kracht, maar in wederzijds begrip tussen Oost en West. Eden zowel als Mendès-France staan op het standpunt, dat achting voor el kaar beter is dan vrees voor elkaar. Daarom willen zij rood-China wel er kennen en daarom hebben zij ook de Vietminh erkend. dit bestand moeten garanderen, eigenlijk op zich genomen? En wat betekent die uitzonderingsclausule voor de Ver. Staten, waarmee de communisten hebben ingestemd? Heeft Bedell Smith zich het recht voorbehouden door te gaan met de organisatie van het Oost-Aziatische verdedigingsblok? En zijn de han den van Frankrijk en Engeland nu dusdanig gebonden, dat zij hieraan niet meer kunnen werken? LONDEN, 20 Juli De zevenjarige oorlog in Indo-China, die tienduizenden levens heeft gekost en millioenen mensen dakloos maakte, is in December 1947 als een kleine, onopvallende schermutseling tussen de Fransen en de Vietminh in de strategische haven Haiphong begon nen. De oorsprong moet echter veel eerder worden gezocht, Japanse bezetting in de tweede wereldoorlog. Toen Frankrijk in 1940 in Europa was verslagen, moest het met Japan een vernederende overeenkomst sluiten, waarin Japan werd toegestaan Noord- Indo-China (Tonkin) als basis in de oorlog tegen China te gebruiken. De Japanners, die geleidelijk hun gezag over geheel Indo-China uitbreidden, wierpen op 9 Maart 1945 het Franse bestuur omver en benoemden keizer Bao Dal tot hoofd van de marlonetstaat. Mede landarbeiders zijn overleden inademen van dezelfde besproeiingsmid- delen als deze fabriek produceert, is de ongerustheid in dit stadsdeel van Gro ningen groot geworden. Nimmer, aldus het comité, heeft de fabriek een vergunning aangevraagd in gevolge de hinderwet. Zij draait reeds vele jaren en daardoor was het de be trokkenen ook niet mogelijk een beroep op de hinderwet te doen. Thans heeft het gemeentebestuur de buurtbewoners medegedeeld, dat een aan vrage om vergunning ingevolge de hin derwet van de zijde van de fabrieksdi rectie is ontvangen voor het nieuwe ge deelte van de fabriek. Op een a.s. Maan- De grote vraag is nu, of de commu nisten zich aan de „geest van het be stand”, wederzijds begrip en achting voor eikaars opvattingen, zullen hou den. Zij zeggen dat zij een „neutraal Azië” willen, waarin ieder land zelf standig en in vrede met zijn naaste kan leven. In dezelfde geest dus als India’s premier Pandit Nehroe pleegt te spreken. Het is voor ons wel de vraag of die mooie woorden ook zullen worden ge volgd door mooie daden. Nu heeft men op bepaalde punten toegegeven, inder daad. Maar is men niet een paar pas sen teruggegaan om straks beter te kunnen springen? Men is zo graag ge neigd om John Foster Dulles, de man die alleen maar gelooft in divisies en niet in papieren, ongelijk te geven. Men wil zo graag geloven, dat het Kremlin inderdaad een ommezwaai heeft gemaakt en dat het communisme re volutie” als programmapunt heeft ge schrapt Wij willen allen zo graag vrede! Wij willen allen zo graag dat er een einde komt aan dat bloedver gieten en dat wij van die bovenmen selijke bewapeningeslast worden be vrijd! „Si vis pacem para bellum” als ge vrede wilt bereidt U dan voor op oor log aan deze oude Romeinse spreuk wil men zich in Amerika maar hou den, want ze heeft in een eeuwenlange geschiedenis haar waarde bewezen! We geloven dat men geen ongelijk heeft! DE VERLIEZEN. Bijna 100.000 militairen van de Franse Unietroepen zijn in de zeven jarige oorlog gesneuveld. Naar schat ting zyn de verliezen bij de Vietminh nog groter. Van de Franse verliezen kwamen slechts 19.000 man uit het eigenlijke Frankrijk. Men neemt aan, dat 37.000 Fransen zijn gewond; hiervan zijn echter geen officiële cijfers bekend gemaakt. De meeste slachtoffers vielen onder Franse officieren. Vooral de Indochi nese troepen leden grote verliezen met 43.000 doden. Het aantal doden bij de Franse koloniale troepen en in het vreemdelingenlegioen bedroeg 30.000. De kosten van de oorlog zijn even- eens hoog geweest meer dan 28 I milliard gulden. Hiertoe droeg ae Franse belastingbetaler meer dan 16 milliard gulden bij en de Verenigde Staten 10 milliard. De rest kwam van de drie verenigde staten Vietnam, Laos en Cambodja. tèSWSfti BEZET D Kfflvaa vietmin De Nederlandse ministers hebben echter niet met dit voorstel kunnen instemmen, omdat een dergelijk uit stel zowel practisch als politiek on mogelijk zou zijn in verband met de vorderingen die het betreffende wets ontwerp reeds in de Staten-Generaal heeft gemaakt. Het comité van ministers heeft overeenstemming bereikt over een voorlopige oplossing van de moeilijk heden welke zich hebben voorgedaan op het gebied van de invoer van Ne derlandse gecondenseerde melk in België. België heeft nu de minimum prijzen aanvaard, zodat de import zal kunnen worden hervat. Intussen zal het gehele vraagstuk van de kost prijzen van gecondenseerde melk op nauwgezette wetenschappelijke wijze worden bestudeerd. Het comité van ministers heeft verder de problemen onderzocht, die samenhangen met een interpar lementaire Beneluxraad. Men is het reeds eens geworden over de rech ten, die aan een dergelijke Raad moeten worden toegekend. Een ander belangrijk besluit is ge weest om het protocol van 24 Juli 1953 met een jaar te verlengen. Men is het eens geworden over het feit, dat de drie Parlementen dit protocol zo spoedig mogelijk moeten ratifi ceren. De drie ministers waren het er ver der over eens, dat de tjjd was gekomen om het Tractaat van de Benelux, op gesteld in 1951, te herzien. Tot deze conclusie was men gekomen na een brede gedachtenwisseling over de lonen en prijzen in België en Nederland. Wijven en de eenheden van Tsjang Aai Sjek in het Noorden zouden ver engen. Hij liet de Fransen toe in zijn hoofdstad Hanoi. Toen Ho drie maanden later naar ®rijs ging om te onderhandelen over ^zonderheden van de conventie en volkomen onafhankelijkheid eiste, H®n,de Fransen dit van de hand, hpft erde in Augustus terug na jeaen van een compromis, ge- eerd op het handhaven van de atus quo. Tn Genève herneemt het gewone I leven zijn loop. De grote villa s aan het meer, de prachtige ho tels met hun betoverende terrassen zij gaan hun glans en hun ge heimzinnigheid verliezen. Niet lan ger zitten er 's avonds diplomaten van wereldnaam gebogen over kaarten en grote vellen papier; niet langer zal men de groten dezer aar de in diep gesprek gewikkeld door parken zien wandelen. Het einde van de conferentie is eindelijk be reikt. De laatste plenaire zitting is gehouden en een bestand is gete kend, waarbij een einde is gemaakt aan een oorlog, die vele jaren heeft geduurd en die het bloed van honderdduizenden heeft geëist. Is dat niet een mooi resultaat? En een dodelijk vermoeide maar gelukkige Mendès-France is naar zijn hoofd- i stad teruggevlogen om de hulde van j zijn dankbaar volk in ontvangst te nemen. Heeft hij die hulde niet verdiend? Het is moeilijk zich op dit ogenblik reeds een duidelijk beeld te vormen van de ontstane situatie. De bekende feiten zijn deze: Vietnam, het keizerrijk van Bao Dai wordt in twee gelijke delen ver deeld, waarbij de 17e breedtegraad als grens zal fungeren. De strijd krachten van de Vietminh zullen in het Noordelijke deel worden gecon centreerd, die van Frankrijk en van de Vietnam worden samengetrok ken in de Zuidelijke helft. Deze operaties moeten binnen acht maan den voleindigd worden. Over ten hoogste 10 maanden moe ten in Vietnam vrije verkiezingen worden gehouden, waarbij het Viet namese volk zal kunnen beslissen over zijn toekomstige status. Laos en Cambodja worden niet ver deeld. Deze beide staten die tot dusverre deel uitmaakten van de Franse Unie, krijgen volledige on afhankelijkheid en zelfstandigheid. De communistische troepen die er Bovendien besloten de Franse troe pen, verontrust door de toenemende kracht van de Vietminh, de haven Haiphong, de voornaamste toevoer- Js* haven van de Vietminh, te blokkeren. In de stad raakten Franse en Vietminh troepen handgemeen en de Franse ma rine beschoot de stad. Enige dagen later, op 17 December, nam de Vietminh wraak door een over val op Hanoi, waarbij Franse militairen en burgers werden omgebracht. De Fransen deden een tegenaanval: de oorlog was aan de gang. Drie jaren lang woedde er een guerilla-oorlog. De Fransen slaagden er niet in, een open slag met Ho te leveren. In Maart 1948 verzocht de Franse regering Bao Dai staatshoofd te wor den en bood zijn regering „onafhan kelijkheid binnen het raam van de „Franse Unie” aan in een poging de steun van het volk te winnen. Na December 1949 en het najaar van 1950, toen hulp van respectieve lijk communistisch China en Amerika het land binnenkwam, veranderde de oorlog van aanschijn. De Vietminh rukte op. In Januari 1951 bracht de toenma lige Franse opperbevelhebber gene raal Jean de Lattre de Tassigny het Vietminh-offensief op veertig km af stand van Hanoi tot stilstand. Hij bracht de Vietminh vele nederlagen toe en legde rondom het rijstgebied van Tonkin een keten van bunkers aan. Ook legde hij het fundament voor een Vietnamees nationaal leger. Zijn dood in Januari 1952 was een bittere slag voor de Fransen. PLAN-NAVARRE. Daarna bleef de oorlog statisch tot korte tijd nadat de Franse regering vorig jaar het voormalig hoofd van de militaire geheime dienst, generaal Henri Navarre, de vader van het „Plan-Navarre”, naar Indo-China zond. Dit plan was er op gericht de mili taire macht van de Vietminh voor goed te breken door generaal Vo Ngoejen Giap tot een grote veldslag ■sL"

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3