EISENHOWER KANT ZICH TEGEN GENEVE Maar de Ver. Staten zullen de vrede Indo-China eerbiedigen Chr. Kweekschool Krabbendijke nog niet naar Gouda FW Bi» 1 I Nederland begroette Franse President C=VAnödAq I liHi tel wit in van Scherp protest van Vietnam Europa-Week in Arnhem. Amerika tekende met De statiefoto het bezoek van Moeilijkheden rond het bestuur Veel vriendelijke woorden tijdens diner Staking te Zaandam Nog geen gebouw - I- I (T Groots vuurwerk te Amsterdam In enkele regels melden wij nog PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DE BILT ZEGT: Dezelfde temperaturen Van 30 Augustus tot 4 September: tI.ps DONDERDAG 22 JULI 1954 10e JAARGANG No. 2839 I 1 :e n. n. en verüin deze >p, :re i Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord bijzonder Scotch I. is :er ns .F. la ar. f- gemeenschap van alle volke- fundamenteel, aldus de Ko- Van.Tinks naar rechts President Coty, H. M, Koningin Juliana, tjerrrtffftf? ”C5ty'én slaan de Z. K. H. Prins Bernhard. ZEEUWSCH DAGBLAD Bij hun zorgde „Mo- een hartelijke 1 de eerste de "Zeeuwse fruit- mogen worden afzetcom- WASHINGTON, 21 Juli. President Eisenhower heeft vandaag na het tekenen van het bestand in Indo-China gezegd, dat de over eenkomst betreffende het staken van het vuren elementen bevat, waar op de Verenigde Staten niet gesteld zijn. Evenwel, aldus President Eisenhower, zullen de Ver. Staten geen geweld gebruiken om de vrede in Indo-China te verstoren, hoewel men zich niet gebonden acht aan de overeenkomst. De Amerikaanse afgevaardigde in Genève, Bedell Smith, heeft de slotverklaring van de 9 landen dan ook niet ondertekend. Een andere zeer felle reactie op het bestand kwam van de Vietna mese minister van Buitenlandse Zaken, Tran van Do, die heftig pro testeerde tegen de overeenkomsten. Hij zei, dat Vietnam zich volledige vrijheid van handelen voorbehoud om de heilige rechten van het Viet namese volk voor politieke eenheid, nationale onafhankelijkheid en vrijheid te beveiligen. De vrede was, vólgens de minister, overhaast gesloten en compromiteert de politieke toekomst van het Vietnamese volk. Ook protesteerde hij tegen het feit, dat de Fransen de datum van de verkiezingen (1956) hadden bepaald zonder overleg te plegen met de Vietnamezen. Hierna heeft Tran van Do zijn ontslag ingediend bij zijn eerste minister Ngo Dinh Diem. DAT de ouden van dagen uit Vrouwenpolder hun jaarlijkse uitstapje hebben gemaakt. Ditmaal ging de tocht naar Kaatsheuvel. Bij hun terugkeer werden ze door de mondorgelclub met muziek verwelkomd. kunstschilder J. Meine-Jan sen, zal openen. Het thema van de tentoonstelling is het dijkherstel. DAT de heer J. Verheule te. Werkendam, vroeger te Goes, te Amsterdam is ge slaagd voor de akte Engels L.O. DAT de Middelburgse Middenstandscentrale Dins dag a.s. in het Schuttershof een feestavond zal beleggen ter afsluiting van de Ge wicht Actie. Er zal een vlot ontspanningsprogramma worden afgewerkt en deze avond zullen de deelnemers aan de Actie ook worden gewogen. DAT morgeit appels op veilingen aangevoerd. De De zevenjarige oorlog in Indo- China is dan vandaag officieel ge ëindigd. De Verdragen zijn onder tekend en de afgevaardigden zijn nog in een slotzitting bijeengeko men. Aan het einde van deze zit ting is een verklaring uitgegeven, bestaande uit dertien punten, waar in de vrede nader wordt geregeld. ZAANDAM, 21 Juli. Bij het los sen van de Panamese houtboot „Veraguas”, geladen met 950 stan daards gezaagd hout, heeft zich van middag in de Zaandamse haven een incident voorgedaan. Zestig bij de la ding betrokken bootwerkers, verlang den een hoger loon, daar de boot vol gens hen slecht geladen zou zijn, zo dat ze moeilijkheden ondervonden bij het lossen en het werk daardoor lan ger duurde. Toen hun verzoek niet werd ingewilligd legden de boot werkers het werk neer. DAT de burgemeester van Zierikzee Zaterdag a.s. een tentoonstelling van schilde rijen, vervaardigd door de Het belangrijkste van deze verkla ring is wel, dat Oost en West uitdruk kelijk verzekeren dat Vietnam niet verdeeld zal blijven, maar door bin nen twee jaar te houden verkiezin gen weer herenigd zal worden. De demarcatielijn langs de 17e breedte graad Is dus een voorlopige lijn in tegenstelling met Korea. (De discus sies over de verkiezingen in Korea tussen Oost en West liepen enkele maanden geleden in Genève vast. Red.) IN INDO-CHINA. Ongeveer 15.000 Franse militairen, met krachtige steun van pantser- eenheden, stonden vandaag te Hanoi gereed om het leven en de eigendom men van de Franse inwoners te be schermen. De 400.000 inwoners van de grootste stad van lóndo-China rea geerden echter met een onverstoor bare onverschilligheid op het nieuws. Hanoi, eerst eens de bedrijvige hoofdstad van Noord-Oost-Indo-China, is een spookstad geworden, waarvan de inwoners wachten op de intocht van de Vietminh-legers. De winke liers en de caféhouders doen de lui ken voor hun ramen toe en de nacht- gelegenheden, die zelfs nog tijdens de zaken deden, zijn nu dan eindelijk m„ 20.31 u. 1.42 m. leeg. - DE BILT, 21 Juli. Perioden met zonneschijn en slechts een enkele verspreid optredende buii. Zwakke tot matige, in het Noorden van het land tijdelijk vrij krachtige, Noordweste lijke wind. Ongeveer dezelfde tempe raturen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 4.46 u., onder 20.47 u. Maan op 23.19 u„ onder 14.34 u. Hoogwater Vrijdag 23 Juli: Vlissingen: 6.57 u. 2.00 m., 19.15 u. 1.85 m. Terneuzen: 7.26 u. 2.22 m., 19.43 u. o 2.08 m. Wemeldinge: 8.35 u. 1.82 m., grote slag om Dien Bien Phoe goede 20.52 u. 1.62 m. Zierikzee: 8.18 u. 1.61 Historische ogenblikken in Genève. Foto links: Generaal Delteil ondertekent het verdrag voor Frankrijk. Foto rechts: De vice-minister van Defensie van de Vietminh, Ta Quang Buu, ondertekent het verdrag voor de Vietminh. Ongeveer een 100.000-tal inwoners van de 400.000 Vietnamese inwoners van Hanoi wil naar het Zuiden evacueren om het a.s. Vietminh-bestuur in de Delta van de Rode Rivier te ontwijken, zo heeft de burgemeester van Hanoi, Do Quang Giai, verklaard. De plannen om de zesduizend Franse burgers van Hanoi per vliegtuig te evacueren lig gen gereed. Men verwacht, dat bijna alle bui tenlanders de stad zullen verlaten behalve misschien zeven tot tien duizend Chinezen en driehonderd In diërs en Pakistanis. Een vijfde colonne van 15.000 opge leide communistische agenten staat klaar, naar men aanneemt, om het be stuur van de stad over te nemen. Het grootste deel van de achter blijvers zal waarschijnlijk het nieuwe regime zonder tegenstand aanvaarden, zoals in de afgelopen negen jaar vier andere regeringen zijn aanvaard het Japanse, Chinese, Vietminh Franse regiem. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. DAT de automobilist L. te Zierikzee gisteren op het kruispunt Hoge Molenstraat Vrije de scholier T. P. heeft aangereden. De auto raakte de fiets aan de ach terzijde, waardoor de knaap tegen het muurtje van het badhuis werd gedrukt. Met ontvellingen en de schrik in de benen kwam de aange- redene er nog goed af. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” ‘loofdkantoor: Goes, L. Vorststr. “0 Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, "”elef 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie ■>009 Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes AMSTERDAM, 21 Juli. - „Wat wij tegenwoordig op het oog heb ben, is de volwassen en rijpe broe derschap der natiën van Europa en van de wereld. Deze opvatting zal het nationale leven verrijken, het zal een vreugde voor de volkeren zijn, te begrijpen, dat men elkander nodig heeft door gesteund te wor den en zelf gesteund te zijn”, zo sprak Koningin Juliana vandaag aan het galadiner in het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam aangericht ter ere van de President van Frankrijk en zijn echtgenote, mevrouw Coty, die deze dagen een bezoek brengen aan ons land. „Gij hebt verkondigd”, zo richt te de Koningin zich tot President Coty, „dat wij allen vrij, gelijk en broeders zijn.” leden aangesloten bij de Geref. Ge meenten, doch de vorig jaar onder leiding van dr C. Steenblok uit Gou da uit het kerkverband getreden ge meenten, die eveneens de school fi nancieel hebben gesteund, bezetten geen enkele bestuurszetel. Het be stuur zou ook niet voornemens zijn aan deze uitgetreden groep een zetel ter beschikking te stellen. De uitge- tredenen zijn daarom van oordeel, dat het interkerkelijke karakter van de kweekschool in twijfel moet worden getrokken. Het bestuur heeft evenwel voor het onderbrengen van de school in Gouda het oog geslagen op het ge bouw van de lagere school van de Geref. Gemeenten aldaar, die geheel in handen van de uitgetreden groep is, hetgeen de moeilijkheden slechts vergroot. EDE, 21 Juli. De gemeente Ede heeft heden haar 50.000ste inwoonster inge schreven. De 30-jarige monteur bij de PTT te Ede, de heer C. A. Kuipers, kwam vanmorgen aangifte doen van dagen uit Yerseke met 28 auto’s en 2 autobussen een tocht naar Antwerpen hebben gemaakt, terugkomst zart” voor ontvangst. DAT gisteravond in res taurant Wöhler te Middel burg burgem. Sprenger van Oostkapelle de ereprijzen heeft uitgereikt aan de win naars der Zaterdag j.l. ver reden ringrijderij-wedstrij den le klasse van de Zeeuwse Ringrijders Ver eniging. Hij bracht hulde aan de deelnemers, die on danks de regen hebben doorgezet. Voorzitter Bras ser deed een beroep op de ringrijders om solidair te zijn om de financiële scha de, die door het regenweer ontstond, goed te maken. Het totalitarisme toont aan, dat wij niet zonder de vrijheid kunnen leven. De vrjjheid legt een zware verant woordelijkheid op ons. De gelijkheid houdt dit beginsel in: Eén voor allen, allen voor één. De broederschap, de natuurlijke liefde in de familie voor elkander en de heilzame onderlinge invloed zijn door alles heen zichtbaar geworden. De onderlinge verhoudin gen, de ren, is ningin. Nadat zij het glas had opgeheven ter ere van de hooggewaardeerde gas ten sprak de Franse President. Na gesproken te hebben over het land van de Zwijger, het land in zijn worsteling tegen het water, de oorlog, de ramp die dit land trof, de herrij zenis, zei President Coty: „Waarom zouden wij ons niet van hart tot hart verenigd gevoelen doorhanden, het„ diepst gehecht in de mensenziel, door banden, Uw Majesteit en Uw luister rijk Huis zo dierbaar”. En de President besloot zijn char mante toespraak met: „Ik hef het glas ter ere van Uwe Majesteit, van Z.K.H. Prins Bernhard en de Konink lijke familie. Ook ter ere van onze vrienden, onze kameraden, onze broe ders van Nederland en ter ere van de grote familie van vrije volkeren. En daarbij spreek ik de vurige wens uit, dat eindelijk het Rijk van de vrede in de wereld moge komen”. DE MIDDAG. Na het noenmaal (het verslag van de aankomst van de President in ons land en de gebeurtenissen in de mor genuren, leze men op pagina 5) ont ving President Coty de in Nederland woonachtige chefs de mission bij het Nederlandse Hof. Om kwart voor vijf hebben weer duizenden Amsterdammers de Presi dent en zijn echtgenote toegejuicht tijdens zijn tocht naar het stadhuis van Amsterdam. In de met veelkleu rige bloemen en groen versierde raad zaal ontving burgemeester d’Ailly de hoge gasten. Weer werden veel vrien delijke woorden over en weer gespro ken. Een plechtig ogenblik was het, toen de burgemeester van Amster dam President Coty een Bijbel over handigde, gedrukt in het Frans in Amsterdam in het jaar 1669. Europese politiek. stuk zullen als de meest actuele de aan dacht vragen: het onderwijs, de nood der Europese vluchtelingen en de huidige Europese jeugd. Met het oog op het laatstgenoemde wordt momenteel te Arnhem reeds ge werkt aan een enquête over de Europese vraag onder de leeftijdsgroep der 23-jari- 8en, de toekomstige kiezers uit alle lagen bevolking. Voorts is een opstelwed strijd onder de schooljeugd uitgeschre ven, waarvan de eerste inzendingen al binnen zijn. Hoewel de internationale sprekers kern i hoofdzaak van de Europa-Week te vormen, wordt ook het uiterlijk ■wpect niet verwaarloosd. Van de plaatse- uj e manifestaties noemde men in het or de mehewerking van de „Se- Thüui. jOtch Guards”, momenteel in "™a2,‘d gelegerd, die zowel als pijpers d»nr<ede2blazers als °ok met hun sabel- v d® toische klederdracht de kern tatie,*11 Van TOn folkloristische manifes- Vele personen werden in de raad zaal aan de President voorgesteld. Wel extra druk was het in Amster- 'dafti töëh half zes juist in het spitsuur naar Maison Descartes reed, waar Presi dent Coty en mevrouw Coty zich zeer ongedwongen onderhielden met tal van hoogleraren en studenten. Het was een gezellig samenzijn daar in het tehuis van het Institute- Frangaise. HET DINER. Een groot aantal gasten begaf zich in de avonduren naar de Burgerzaal van het Paleis op de Dam, waar het grote galadiner ter ere van het be zoek werd gehouden. Onder deze gas ten bevonden zich o.m. de Franse am bassadeur, de voorzitters van de Sta- ten-Generaal, de leden van het Kabi net en tal van burgerlijke en mili taire autoriteiten uit het gehele land. De tafel was prachtig versierd. Na het eerste gerecht hield de Koningin een toespraak, waarna het Franse volkslied weerklonk. On middellijk daarop sprak President Coty, waarna het Wilhelmus ge speeld werd. Tijdens het diner speelde de Ko ninklijke Militaire Kapel. Het slot van de dag was een zelden geëvenaarde watercorso en een groots vuurwerk, die de gasten vanuit de salonboten gadesloegen. Ter gelegenheid van zijn bezoek aan ons land heeft Koningin Juliana President Coty een fraai boekwerk ten geschenke gegeven, dat een bloem lezing bevat uit de in de loop der DAGORDERS. Generaal Ely, de Franse opper bevelhebber in Indo-China, heeft in een dagorder een beroep op zijn troe pen gedaan om de bestandsovereen- komst in een geest van discipline te aanvaarden. De vrede is het doel van uw krachts inspanningen geweest. U kunt haar niet begroeten met het gevoel van vreugde, dat alleen bij een overwin ning mogelijk zou zijn geweest, doch u kunt u trots gevoelen, omdat u nooit uw plicht hebt verzaakt, aldus Ely. In een dagorder aan de Vietnamese militairen zeide de generaal o.m.: „Aangezien ik uw trots ken, kan ik uw smart begrijpen over het feit, dat u niet met al uw landgenoten de vreugde over de vrede kunt delen. De -onafhankelijkheid van uw land, waarvoor gij hebt gestreden, is nu ge waarborgd door de voornaamste lan den van de wereld”. is het een halve eeuw geleden, dat de eerste ijsco afgeleid van het amerikaanse woord ice cream cone zijn debuut maak te, zonder enige voorafgaande reclame, op de wereldtentoon stelling in St. Louis. Ernest Hamwi was de uitvinder, hij kwam uit Syrië en had onnoe melijk succes. Laten we eens aan hem denken in dit koude jaargetijde. BEZWAREN. Van de negen landen, die aan het overleg hebben deelgenomen, weiger de Amerika de slotverklaring te teke nen. De Vietnamese afgevaardigde protesteerde tegen de verdeling van zijn land ook al was deze verdeling tijdelijk. Premier Mendès-France heeft toe moeten geven, dat de overeenkomst enige wrede voorzieningen bevat, maar hij was van mening, dat na de moeizame onderhandelingen de beste resultaten waren bereikt. Minister Eden leidde de laatste bij eenkomst. Hij zei, dat de overeenkom sten geen bevrediging konden schen ken aan ’n ieder en hij legde er vooral de nadruk op het feit, dat alles af hangt van de wijze waarop het be stand wordt" nageleefd. - De Chinees Tsjoe en Lai noemde de conferentie een overweldigend succes en de Rus Molotof de over eenkomsten een grote overwinning voor de vredeskrachten en een gro te stap voorwaarts op de weg naar de vermindering van de internatio nale spanningen. De landen, die de slotverklaring hebben ondertekend, verplichten zich de souvereiniteit, onafhankelijkheid, eenheid en territoriale onschendbaar heid van de drie staten te eerbiedi gen en zich niet in hun binnenlandse aangelegenheden te mengen. In het slotartikel, dat de Amerika nen niet erkennen, komen de landen met elkaar overeen over alle kwes ties, die de internationale commissie van toezicht naar hen verwijzen, over leg te plegen, om te verzekeren, dat de overeenkomsten worden geëerbie digd. Toen Mendès-France en Eden het gebouw verlieten, waar de slotzitting was gehouden, werden zij toegejuicht door een grote menigte. missie voor fruit heeft na melijk de aan voer vrij ge geven van Yellow Transpa rant boven 60 mm. Dit is ruim een week later dan vorig jaar. DAT er naast de aard beien dit jaar ook kersen worden ingepulpt. Duizen den kilo’s kersen zijn door de regen en wind zodanig beschadigd, dat ze niet meer voor verse consump tie verkocht kunnen wor den en om er nog wat van te maken worden ze inge pulpt. DAT Zaterdag a.s. te Vlis singen het gebouw van de nieuwe brandweercentrale in de Van Dishoekstraat of ficieel in gebruik zal wor den gesteld. DAT gisteren 218 ouden ARNHEM, 21 Juli. Arnhem, een ge teisterde stad, symbool van de ellende van een verdeeld Europa zal van 30 Aug. tot 4 September gasten herbergen uit alle delen van Europa, die met elkaar zullen spreken over de Europese politiek. De buitenlandse sprekers op EUröpa-Week zijn stuk voor stuk des kundigen, die een belangrijke rol spe len in de huidige ontwikkeling van de Europese politiek. Drie aspecten van het Europese vraag- ’s-GRAVENHAGE, 21 Juli. De overplaatsing van Krabbendijke naar Gouda van de Kweekschool voor On derwijzers van de Geref. Gemeenten, die zoals gemeld binnenkort zou ge schieden als gevolg van de adoptie der school door de Chr. Kweekschool te Den Haag, stuit op verschillende moeilijkheden. Het zoeken naar een gebouw in Gouda voor de vestiging van het in ternaat is nog steeds niet met suc ces bekroond en ook de onderbren ging van de school zelve is een pro bleem geworden als gevolg van in terne moeilijkheden in het bestuur. Dit bestuur is, zoals gemeld, uitge breid met personen uit de Chr. Geref. Kerk en uit de Ned. Herv. Kerk voor wat de Geref. bondsvleugel in de laatste kerkgenootschap betreft, ten- einde de school een bredere doelstel- eeuwen in ons land in het Frans ge- I ling te geven. In het nieuwe bestuur drukte boeken. I zijn zeven van de dertien bestuurs- x-.- Hl’Jp t I mH MI A:.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1