de loupe zal genieten van onze musea en onze havens DEZE WERELD van ödq tot öaq PRESIDENT RENÉ COTY Korea-vrijwilligers kregen Amerikaanse onderscheiding Goodwill voor moderne Een zo Na 10 jaar ZWITSAUNE gelee gewoon juist daarom ©e Radio- Het bezoek van de Franse president Geschenken per trein onderweg. Nieuwe overstromingen langs de Donau Frans gezin, dat populair ’j Vive la France! persoonlijke noot Statiebezoek met een Grote dag (1) Grote dag (II) i ZEEUWSCH DAGBLAD Onder IS was Ambassadeur reikte bronzen sterren uit. A g-~; De beste bedden h^ooit gemaakt! 2 n t- >1 J«* 1W Vorig statiebezoek in 1911 paghiB 3 Prins Bernhard en Prinsessen op Buckingham Palace. Boedapest in het water. A1 enkele malen in Holland. Nog steeds informeel overleg i tussen Nederland en Indonesië j Het gezin Coty. In het halve jaar dat René Coty en zijn echtgenote thans de zware last van „Frank rijks eerste burgers” op hun schouders hebben, hebben zij zich reeds bijzonder populair gemaakt. En dat is geen wonder, want het gezin Coty is een door en door Frans gezin, „rinu nvm zat Madame. i- ït e. Ingezonden Mededeling (adv.) e- •n Ingezonden Mededeling (adv.) ZEVENBERGEN TELEFOON N I V. i- •n it in >g in re it re te rs te Frankrijk en zijn echtgenote in -1 mag begroeten. In 1911 2 Is ?e le 1- in „Kijk maar naar de laatste jaren een de uitroep geweest als e, )r le jn I m 1- ?n ?n s- et sr et 1- 3 ?n d is n n zr e •ii <k er al ;n le ’n ?d ti e rs in ig ÏH er e- is jn S. ie in nt se, k, e, k, E. De ie e- et e- )e jlf li et I nt n. e- el n- or n- >S- ;r- nt s- vos voor overdag, drie avondjaponnen en een cape van Amerikaans marterbont voor recepties en diners. PARIJS, 20 Juli. De geschenken, die bij gelegenheid van het aanstaande bezoek aan Nederland van president Coty van Frankrijk en zijn echtgenote aan konin gin Juliana, prins Bernhard, de prinses sen en hoge personages van het hof zul len worden aangeboden, worden per trein naar Amsterdam gezonden. De ver zending kon niet per vliegtuig geschie den omdat met name ’t voor de Koningin en de Prins bestemde geschenk te groot van omvang is. Aan het toilet van mevrouw Coty, dat door verscheidene Parijse modekoningen In ontworpen, wordt de laatste hand ge legd. De garderobe van de presidentsvrouw zal o.a. bevatten een ensemble van beige en blauwgroen imprime, een helderblau we deux-pieces, een marineblauwe japon, een groenblauwe mantel en een zilver- AMERSFOORT, 20 Juli. In de Prins Bernhard kazerne te Amersfoort is vanochtend aan vier en twintig leden van de Kon. Landmacht, die in het Nederlands Detachement in Korea gestreden hebben, een Amerikaanse onder scheiding uitgereikt voor „hun moedig gedrag in dienst van de strijdkrachten der Verenigde Naties”. De Amerikaanse ambassadeur H. Freeman Matthews verrichtte de plechtigheid. Hij noemde de geschiedenis van de volgen rampspoedig zijn geworden Nederlandse strijdkrachten in Korea „een bezielend voorbeeld”. De daden van de mannen die hier vandaag bij een zijn, getuigen van de dapperheid en vastberadenheid van het Neder landse detachement. Deze mannen hebben op niet geringe wijze bijge dragen tot het welslagen van de zaak der Verenigde Naties. Door hun een dracht slaagden zij erin de commu nistische vloedgolf iri Korea te keren. Als dit niet gebeurd was, als de wil weerstand te bieden niet allesover heersend was geweest, zouden de ge- LONDEN, 19 Juli. Prins Bernhard, zijn moeder, Prinses Armgard, en de prin sessen Beatrix en Irene hebben Maandag als gasten van koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh geluncht op Buckingham Palace. WENEN, 21 Juli. Op vele plaatsen in Zuid-Hongarije zijn dijken langs <ie Do nau over grote afstanden bezweken, al dus is gisterochtend te Wenen verno men. De vlakte van Mohacs, een groot wildrijk eiland tussen twee armen van de Donau, staat bijna geheel onder water. Beroemde kudden herten kwamen bijna alle om. Radio-Boedapest meldde gisterenoch tend, dat Maandagavond en ook gister ochtend de dijk ten Noorden van de Hon gaarse hoofdstad over honderd meter is bezweken, waardoor de hoofdwaterke ring in dit gebied „onhoudbaar” is ge worden. Bij Esztergom, 40 kilometer ten Noorden van Boedapest, ontstond een dijkdoorbraak, waardoor 725 ha land bouwgrond blank kwam te staan. Een groot deel van de te velde staande gewassen in het gebied Szigetkoez in Noord-West-Hongarije bleken na het zak ken van het water volkomen verloren te zijn gegaan, aldus de eerste berichten uit dit gebied. Te Gyoere in het gebied van Bratislava in Tsjecho-Slowakije is een tekort aan drinkwater. In Oostenrijk zijn alle hoofdwegen weer berijdbaar. Ook is de normale dienstregeling voor het spoorwegverkeer op beide belangrijke spoorlijnen naar het Westen weer ingevoerd. De treinen rij den echter nog wel met vertraging. onbeperkte garantie;^- geruisloos vi«.hc BINNENVERING BED warm vulling van een belofte die reeds twee jaar geleden aan de Westduitse bevol king is gedaan. Terwijl de Franse premier een ge vecht tegen de tijd levert, een haast dramatisch gevecht om de vrede, staat Adenauer met spanning te wachten. Duitsland staat immers op de drempel van een nieuw leven: de souvereini- teit. Ook zonder Franse instemming zal Bonn een nieuw en veel ruimer sta tuut krijgen. Dulles blijkt nu deze kwestie al te hebben aangesneden toen hij in Parijs was. In de officiële mede delingen werd alleen gezegd, dat Indo- China aan de orde was geweest. Maar siebezoek met de daaraan verbonden officiële plichtplegingen, toch ook het hart van Frankrijks president verheu gen. En de herinneringen die hij han Holland zal meenemen zullen er ho penlijk te aangenamer door zijn! Mendès France gaf toen de verzeke ring, dat hij onmiddellijk na het be reiken van een wapenstilstand de E. V. G.-kwestie voor het parlement zou brengen. Adenauer, die reeds eerder blijk had gegeven niet zo geestdriftig te kunnen zijn over een „beperkte” souvereini- teit, die de Brits-Amerikaanse con tactcommissie bereid was te verlenen, zag ernstige moeilijkheden bij het toe kennen der souvereiniteit en het ver bod tezelfdertijd een gewapende macht op de been te brengen. Is het E.V.G. verdrag er door, dan zal deze moeilijkheid niet meer bestaan omdat het Duitse leger dan een onderdeel wordt van het Europese leger. De enige oplossing van de moeilijk heden vormt dan ook een met be kwame spoed doorgedreven Franse goedkeuring van het E.V.G.-verdrag. Mendès-France heeft dit begrepen en heeft zich dan ook bereid verklaard het zomerreces van de Assemblée tot 15 Augustus uit te stellen. Het wordt dan opnieuw een zwaar karwei voor de Franse premier, die de keus krijgt tussen Duitse strijdkrachten in de E. V. G. of een nationaal Duits leger in de N.A.T.O. Dat de V.S. en Engeland desalniette min tot bovengenoemde stap zijn ge komen is een bewijs dat men, ondanks de Franse belofte, ernst maakt met de Duitse zaak. Tien jaar nadat een bom ontplofte verwelkomen we in president Coty de hoogste gezagsdrager van een land dat aiet vel- banden met het onze verbon- 4 en is. Ja, dat mogelijk in e-'"> niet al verre toekomst één met ons zal zijn Verenigd Europa. Men is niet i men zij aan zij heeft ge- een oorlog voor al datgene wat ons in de vrije wereld dierbaar is. DE ONDERSCHEIDINGEN. Aan de Luitenant-Kolonel Cornelis M. Schilperoord reikte hij het „Legion of Merit” uit. De 23 Bronzen Sterren overhandigde hij aan onderstaande officieren en manschappen: Majoor W. M. M. Hasenbos, Majoor C. van Ardenne, Kapitein P. H. Aschmoneit, Kapitein E. Rowe, Kapitein H. M. A. Teuwisse, Kapitein F. H. D. van Dors- ser, Kapitein T. C. Govers, Eerste Luit. E. T. van Dijk, Eerste Luit. G. J. Pikkert, Eerste Luit. P. H. Hoeve naars, Eerste Luit. H. N. van der Raay, Tweede Luit. C. M. Pleyte, Tweede Luit. D. P. van Koesveld, Tweede Luit. F. J. G. van Driel, Tweede Luit. W. L. M. van Luyn, Sergt. le kl. P. F. W. de Bruin, Sergt. le kl. H. van Ooyen, Sergt. C. van der Veeken, Sold, le kl. J. Migalski, Sergt. le kl. H. van der Vliet, Korp. le kl. F. L. Chaudron, Korp. J. A. Henke, Sold, le kl. G. F. van Hattum. SCHUIMRUBBER BED mensen Een nieuwe verrassing is nu tien jaar later gekomen in de vorm van de mededeling, dat Engeland en de Ver enigde Staten van plan zijn de bezet ting van West-Duitsland tegen eind September te beëindigen, ongeacht of Frankrijk al dan niet hetzelfde doet. Een verrassing ook ongetwijfeld voor Mendès France, al is het dan de ver- Als René Coty geen president ge worden was zou hij toch dit jaar naar Nederland gekomen zijn. „Ik wil zo graag weer eens de prachtige musea zien!” zo heeft hij gezegd, „om staan de voor de doeken van Rembrandt en Vermeer mijn religieus besef te ver diepen!” In Juli 1929 bracht hij een bezoek aan ons land als afgevaardigde van de „Association des grands ports”, de vereniging van grote havensteden en in 1936 hernieuwde hij de kennis making tijdens een congres van de in- ter-parlementaire unie”. Ik heb de grootste bewondering voor de prach tige organisatie van de grote Hol landse havens en ook voor Marken!” zo heeft hij verklaard. „Ik houd van Hol'and omdat net altijd herinnerin gen bij mij oproept aan mijn geboor tegrond Normandië!” Zowel aan de havens als aan de musea zal hij tijdens dit bezoek zijn hart kunnen ophalen! Vanavond is er in de Amsterdamse grachten een bloe mencorso, morgen bezoekt hij in Den Haag het Mauritshuis,. Vrijdag staan bezoeken aan de haven van Rotterdam op het programma en wordt het mu seum Boymans niet vergeten en 's avonds geeft de Nederlandse regering een officieel diner in het Rijksmuse- um. En voor Zaterdagochtend, de laat ste dag van het bezoek, is er nog een trip door de Amsterdamse haven ge projecteerd aan boord van het Ko ninklijk jacht de „Piet Hein”. Zo zal H A Z E 1 BEOD&N. N MATRASSEN-EABRIEKEN IE Frankrijk bevolkt wordt door alleen maar modepoppen, die vergist zich deerlijk. Madame Coty is een dood gewone Franse vrouw, die een per fecte opvoeding heeft gehad (ze spreekt b.v. vloeiend Engels), die op haar 21-ste jaar trouwde, aie twee kinderen heeft gekregen en die zich geheel heeft gegeven aan de verzor ging van haar gezin. Helemaal niet zo’n gemakkelijke moeder, want ze was streng en al had papa dan een behoorlijk inkomen, de dochters kregen niet de kans het geld over de balk te gooien. Maar een moeder die haar kinderen (en klein kinderen) altijd tot grote steun is ge weest, die ze in hun kinderverdriet heeft kunnen troosten. En nu nog zijn haar kleinkinderen niet van haar weg te slaan als ze verhaaltjes gaat ver tellen! De dochters, Geneviève en Anne- Marie zijn beiden getrouwd. Gene viève met een ingenieur, Monsieur Egloff en Anne-Marie met een arts, Maurices Georges, een bekend speci alist in Havre. Het gezin Egloff telt zes dochters, waarvan twee tweelin gen. De oudste dochter is op het ogen blik secretaresse van Madame Coty. Ze is enkele maanden geleden ge trouwd, ook met een ingenieur en duizenden Parijzenaars waren getui gen van dit huwelijk bewijs hoe gezien de familie Coty in die korte tijd al geworden is. De familie Georges heeft vier kin deren: drie dochters en een zoon. In 1957, dus midden in de zeven jaar durende ambtsperiode, hoopt de familie Coty haar gouden bruiloft te vieren. Reken maar dat het een feest zal wor den, waaraan heel Frankrijk deel zal hebben! Frankrijk!” ie in dikwijls gebezig- een cpreker wil de betogen, dat ook een democratisch geregeerd l*nd toch wel diep in het moeras kar. zinken. „Kijk maar naar Frankrijk, dan weet man hoe het niet moet!” En die „afschuw” bereikte wel haast een hoogtepunt, toen er in De cember j.l. 12 keer gestemd moest wor den voor en aleer bekend werd wie in de komende zeven jaren president zou zijn van da Franse Republiek. Dit was dan toch wel het toppunt van partij- geknoei en geharrewar! En weer kwam die „afschuw” boven toen nog maar enkele weken geleden, terwijl de Geneefse conferentie, waar toch hoofdzakelijk Franse belangen op het spel stonden, al aan de gang was, Frankrijks regering "ten val werd gebracht en Bidault niet meer als mi nister van Buitenlandse Zaken na mens zijn volk kon optreden. „Wat moet daar nu van terecht komen?” zo luidde de verzuchting! Nu is het wonderlijke van deze za ken, dat men zich in het buitenland hierover vee], drukker maakt dan de Fransman zelf. Niet dat die politiek niet-geïnteresseerd zou zijn - verre van dat. Maar hij windt zich allerminst op over ai dat geharrewar en als hij al buitenlandse commentaren leest, dan hjj stomverbaasd dat men zich daar so druk maakt over zulke onbelang rijkheden. Wantdie Fransman ge looft dat het toch heus allemaal wel goed zal komen. Het zal dan misschien wel op het laatste nippertje zijn, maar er komt best iemand die het varkentje «ven wast en dan is de zaak toch im mers gezond Bij alles wat in Frankrijk gebeurt mag men nooit vergeten dat dit bij uitstek het land en het volk is van de improvisatie. Men beschikt over vele knappe koppen en in weinig landen der wereld zal men zoveel talent aan treffen verwacht niet dat al dat ta lent ral lopen volgens van te voren nauwkeurig uitgestippelde lijnen. Dat gaat pas flonkeren als het heel erg hard nodig is dan komt er iets uit de bus wat men in een ander land vrijwel zeker niet had klaargespeeld. DONDERDAG 22 HILVERSUM I. (402 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Gram. 9.80 Voor de huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gram. 11.10 „Z 15, De vreemde uitvinding van Piet Disselman”, muzikale comedie. 11.45 Caus. over de zomertentoonstellingen in de grote musea. 12.00 Viool en piano. 12.25 „In ’t spionne tje”. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Hammondorgel. 12.50 „Uit het bedrijfs leven”. 13.00 Nws. 13.15 Med. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.50 Rep. 14.00 Meis jeskoor. 14.30 Pianorecital. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Gram. 16.15 Voordr. 16.30 Gram. Intermezzo: Tour de France. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Uit- wisselingsprogr. over Frankrijk, door G. Sluizer. 18.00 Nws. 18.15 Tour de France. 18.25 Voor de jeugd. 18.40 Rep. 18.50 Gram. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Lichte muz. 19.45 Voordr. 20.00 Nws. 20.05 Omr. ork. 20.55 „Familiekwesties", hoorsp. 22.30 Vocaal kwartet. 22.40 Tour de France. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23 15 Lichte muz. 23.4024.00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgen dienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Pianospel. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch- conc. (12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 12.40 Voor het platteland). 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Pia norecital. 13.50 Dansmuz. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Kamer- muz. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Oostveluws progr. 18.00 Gram. 18.15 Pianokwartet. 18.45 Gram. 19.00 Nws en weerber. 19.10 „Zuid-Afrika-Emigratieland”. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Marinierskapel. 21.00 „Wonderlijke wetenswaardigheden. 21.15 Gram. 22.00 Radio feuilleton. 22.15 Orgelconc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws en S.O.S.-ber. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45, 14.53 en 15.00 Gram. 15.30 Bazuin en piano. 16.00 Operamuz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen .18.15 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.30 Verz. progr. 21.15 Zuid-Afrikaanse muz. 22.00 Nws. 22.15 Ork. conc. 22.55—23.00 Nws. ien jaar geleden kreeg de we reld een verrassing opgediend in de vorm van een plastic- bom. Er was een aanslag op de Duitse dictator gepleegd. Een mis lukte aanslag. Inplaats van hem te doden had de luchtdruk Hitler de corridor ingeslingerd van de Lage- bunker in het binnenste van zijn hoofdkwartier „Wolfschans”. Hij kreeg enkele onbeduidende schrammen, een gescheurde broek en een zwart gezicht. Een haveloze dictator Die alleen voordeel van deze aan slag trok. Want ging, niet al heel snel de mare door het instortende Duitsland, dat de dictator onkwets baar was? De Duitsers kregen weer hoop: slechtwillenden omdat zij in de mis lukte aanslag een vingerwijzing meenden te zien, dat alles toch goed zou komen en de goedwillenden, omdat zij eindeijk ronduit de beves tiging kregen, dat het in de omge ving van de Führer zelf geen koek- en-ei was. Dat was tien jaar geleden René Coty op de dag dat hij geïnstalleerd werd tot president van de Fran se Republiek. Op de foto zet hij zijn handtekening in het register van het Legioen van Eeer. De plichtplegingen van het nieuwe leven zijn begonnen! ’s-GRAVENHAGE, 19 Juli. De infor mele vergadering, die vanavond tussen de Nederlandse en Indonesische delega ties voor de Uniebespreking Is gehouden, heeft geduurd van 21.0023.15 uur. Mor gen zal het informeel overleg worden voortgezet. anochtend om kwart voor tien zal van Franse bodem een vliegtuig opstijgen; met grote kracht, zullen de twee sterke moto ren het het luchtruim doen klieven, koer- Noordwaarts, naar Schiphol; de bemanning zal voor deze gele genheid verdubbeld zijn en geen veiligheidsmaatregel zal worden ver waarloosd. Want dit vliegtuig be vat Frankrijks kostbaarste last: de president van de Republique Fran- qaise en zijn echtgenote, Monsieur René Coty en Madame Germaine Coty. Om kwart over elf precies hoopt de piloot zijn toestel op Ne derlandse bodem aan de grond te zetten: dan zal het staatsiebezoek aan Nederland begonnen zijn. Een bezoek dat in ons land met zoveel spanning wordt verbeid omdat zo vele Nederlanders een grote liefde, ja een verering hebben voor „la douce France Van Schiphol uit gaan de hoge gasten met auto’s naar het paleis op de Dam, dat schone hart van Neder land. Laat niemand er aan twijfelen dat deze tocht een ware zegetocht zal worden! Men moet ver in de historie terug gaan om een vorig bezoek van een Frans staatshoofd aan Nederland te kunnen vinden. Dat was nog vóór de eerste wereldoorlog, in Juli 1911. Toen was het president Armand Fallières, die de gast was onze vorstin, Konin gin Wilhelmina. Er is veel verschil tussen dat bezoek toen en het bezoek nu. Nu is het een vliegtuig dat de ho ge gasten in enkele minuten naar ons land, brengt toen werd de reis ge maakt san boord van een kruiser en had de ontvangst plaats bij de sluizen van IJmuiden. Anderzijds is er echter ook veel overeenkomst, vooral in het programma: ook toen officiële ont vangsten, diners, bezoeken aan musea en concerten. Wat het langst in de herinnering is gebleven aan dat bezoek is zeker het cadeau geweest, dat de president toen meebracht voor de kleine prin ses Juliana, toen twee jaar oud: een rijk versierde en met speelgoed ge vulde poppenwagen in de vorm van een zwaan. Oudere lezers kunnen zich misschien nog de ansichtkaart herin neren, die toen van de prinses ge maakt is, terwijl ze aarzelend de kop van de zwaan tussen haar handen neemt. Die kaart is toen bij duizenden in omloop gebracht en de Fransen zijn er niet weinig trots op geweest! dat bij iedere landgenoot vertrouwen en dit bezoek, ook al is het dan een staat- enthousiasme wekt. De levensgeschiedenis van deze president is er een als van vele an dere Fransen. Hij is geboortig uit Havre, waar hij op 20 Maart 1882 het levenslicht zag als zoon van een schoolhoofd. Pas 20 jaar was René, toen hij zich kon laten Inschrijven als advocaat in zijh geboortestad. Daar vestigde hij al vlug de aandacht op zich en zo kwam hij eerst in de plaat selijke politiek, daarna in wat wij de Provinciale Staten zouden noemen. Daartussen zat echter de eerste we reldoorlog. Coty werd oorlogsvrijwil liger en verwierf het Croix de Guerre. Hij was toen al getrouwd en had twee kinderen. Na de oorlog gaat zijn leven in Havre gewoon verder. De advocaat interesseert zich bijzonder voor de havenbelangen, want die haven is de levensader van zijn stad. In zijn functie van vice-president van de Commissie voor de Koopvaardijbe- langen bezoekt hij enkele malen Nederland: in de havens van Am sterdam en Rotterdam is hij behoor lijk thuis. In 1935 wordt hij verkozen tot lid van de Senaat en dat brengt een grote ommekeer teweeg in het gezin: ze verhuizen naar Parijs. Van dat ogen blik af beweegt Coty zich in de grote politiek maar de tweede wereld oorlog maakt daar een abrupt einde aan. De Coty’s gaan terug naar hun oude woonplaats en alle aanbiedingen van de regering-Vichy om hun gele deren te komen versterken worden door deze onkreukbare politicus afge slagen. Dan komt de bevrijding en als onafhankelijke republikein doet Coty zijn intrede in de Nationale Vergade ring. Het vergaat hem als vele voor aanstaande politici: nu eens is hij mi nister, dan weer een gewoon afge vaardigde. Tothij in December 1953 geroepen wordt tot de hoogste - -eer die de Fransman te beurt kan bedreiging van onze vrijheid, vallen: president van de Republiek Het lijkt pijnlijk het neer te schrij ven, maar Madame Coty is het tegen deel van wat de oppervlakkige Frank- rijk-kenner gelooft te weten van de Franse vrouw: zij is niet de slanke, elegante Frangaise uit de modeplaten. Het lijkt pijnlijk maar het is het helemaal niet. Want wie meent dat te in een 1 vergeten dat •treden in een oorlog tegen onder- king en dwingelandij en er is uit voortgekomen dat men +hans zij aan zij aat in de strijd tegen een haast nog grotere 1 - - - n nu mag dat allemaal nog verre toe- omstmuziek Ijjken en nu mag Frank- v verwijten dat het land niet van meewerkt aan die eenwording sam UroPa het feit van de nauwe ^menwerking blijft. En uit samen- kan n8 me* een a^s Frankrijk veel goeds geboren worden! In dit licht bezien is het vandaag voor Frankrijk wel een bijzonder grote dag. Als er tussen het moment waar op wij dit schrijven en het ogenblik waarop U deze krant onder ogen krijgt geen kink in de kabel komt, dan zal vandaag de wapenstilstand in Indo- China een feit zijn. Weer zo’n wonder lijke gang van zaken! Op een kwade dag stuurt het Franse parlement de regering naar huis en de hele we reld roept ach en wee. En dan staat er plotseling een man op, die belooft dat hij binnen de zes weken Frankrijk zal verlossen van de oorlog, waartoe het Indochinese conflict in zeven lange jaren is uitgegroeid. En hij belooft het niet alleen maar hij speelt het klaar ook. Waarbij hij zelfs een grote hinder paal als de onwilligheid van een Fos ter Dulles uit de weg heeft geruimd. Zie, dat is die plotselinge flonkering van Frans talent. Dat is het waarom dit land nooit een tweede-rangs-mo- gendheid zal worden. Dat is het waar om dit land altijd „jong” zal blijven! Nu kan men vele op- en aanmer kingen maken op die wapenstilstand. Liever zou men het misschien anders gezien hebben. Maar tracht deze op lossing eens door de Franse bril te be zien: dan vallen vele van die critische opmerkingen weg, omdat men dan gaat begrijpen hoezeer dit land gebukt is gegaan onder deze vreselijke last en hoe het er naar gehunkerd heeft ein delijk van die last verlost te worden. Mendès-France heeft dat gepresteerd, en daarom is hij een groot Fransman en is deze dag voor Frankrijk een grote dag! Nog om een andere reden mag men deze dag een grote dag noemen: om dat Nederland vandaag de president van F •ijn midden was het laatste Franse staatsiebezoek aan Nederland. Toen handhaafde ons land nog zijn strikte neutraliteit. Hoe geheel anders is het vandaag: vandaag

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3