C.vónöaaqJ) Volledige overeenstemming in Genève Cambodja Vietnam in twee delen; Laos en vrij van communisten Plenaire zitting vandaag in s N.V.V.-MOTÏEVEN ZIJN ZEER VER GEZOCHT 1 a Grote Kerk s Plechtigheid in de Middelburg ontvangt ontheemde kinderen Reeds 259 doden door hittegolf Als het moet zullen we strijden met scherpe, doch blanke wapens Spoedig vrije inwisselbare munteenheden U de K. A. B. Alkmaar 700 jaar stad De gevolgen Voorzitter van R Ito iftfl M L x- PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD.VOOR ZEELAND (T In enkele regels melden wij nog DE BILT ZEGT: Dank zij de fancy fair oor- een wereldoorlog, behoort tot het verleden. Mendès-France, Ier uren nog hevig spande, op tijd de eind- ft i GENEVE, 21 Juli. Vanmorgen vroeg hebben de ministers van de negen landen, die te Genève confereren, een volledige overeenstemming bereikt over de vrede in Indo-China. Het reeds 7 jaren lang durende conflict, dat nog slechts enkele maanden geleden de zaak dreigde te worden van een wereldoorlog, de Franse premier, heeft, hoewel het ter elfde streep behaald. Hij heeft een haast schier onmogelijke taak volbracht! De communistische troepen zullen zich terugtrekken uit Laos en Cambodja. Vietnam wordt verdeeld in haast twee gelijke delen. De grens tussen het communistisch en Franse gedeelte loopt langs de 17de breedtegraad. Binnen tien maanden zullen in het land vrije verkiezingen worden gehouden. Dit zijn in het kort de voornaamste bepalingen, waarop de vrede is gebasseerd. Iets lagere temperatuur Resultaat van Londen Britse minister van Landbouw afgetreden B ^08 ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2838 WOENSDAG 21 JULI 1954 VREDE IN INDO-CHINA BEREIKT was maaltijd, werd het veroin u. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DAT op Zaterdag 31 Juli a.s. drie zangkoren uit Goes onder leiding van de heer J. A. Tamminga, op de mu ziektent in het Havenpark te Zierikzee ’n concert zul- reeds negen jaar voorbij”, aldus K.A.B.-voorzitter. schoolkinderen uit de stad en van de dorpen, die met goed gevolg het verkeers- examen aflegden. De heer E. Visscher, voorzitter van Veilig Verkeer Middelburg e.o., drukte de kinderen op het hart het geleerde nu ook in praktijk te brengen. Er werden een paar leuke filmpjes vertoond en een accordeonist hield de jeugd gezellig bezig. DAT men in Veere op het ogenblik bezig is op de speeltrommel van het stad huiscarillon nieuwe liede ren te steken. Op het hele uur zal straks klinken „Ge lukkig is het land” van Va lerius en op het halve uur „Er gaat door het gehucht een wonder gerucht” uit de bundel „Kun je nog zingen, zing dan mee”. len geven. Ook het Zierik- zeese harmoniegezelschap „Kunst en Eer” zal enkele nummers ten gehore geven. Een ander belangrijk aspect is, dat de steun aan het Britse streven om te komen tot een vreedzaam naast elkaar gaan van een communistische en niet-communistische wereld, zal toenemen. Bovendien kan nu ’t werk MIDDELBURG, 20 Juli. Dank zij de prachtige resultaten, die de fancy fair van de Oecumenische Jeugdraad in Middelburg heeft opgeleverd, is het mogelijk geworden 32 kinderen van ontheemden uit West-Duitsland gedurende zes weken een onbezorgde vacantie aan te bieden in pleeggezin nen in de Zeeuwse hoofdstad. Alle voorbereidingen om deze kinderen te ontvangen zijn getroffen. De Oecume nische Jeugdraad heeft contact opge nomen met het Hilfswerk der Evan- gelischen Kirche in Rheinland-West falen. De 32 kinderen komen uit vluchtelingenkampen en kindertehui zen in het gehele gebied. Volgende week Woensdag zal in alle vroegte een autobus naar Dusseldorf vertrek ken om de jongens en meisjes, die uit de kampen daarheen worden ge bracht, op te halen. ten blijken. De eindstemming, welke Vrijdag over de politiek van Mendès- France wordt gehouden, zal naar men verwacht een geweldige meerderheid voor hem opleveren. Sommigen in Parijs zijn zo optimistisch, dat zij menen, dat Mendès-France een goede kans maakt,dat hij de verkiezingen van 1956 zal halen. Dat wil dus zeg gen dat hij de kwestie van het Euro pese Leger ook tot een goed einde zal brengen. DAT de ouden van dagen uit Axel gisteren een aller aardigste tocht naar Rotter dam hebben gemaakt, waar zij een bezoek brachten aan de diergaarde Blij dorp”. Hier troffen zij het wel bij zonder, want juist traden daar voor het eerst enkele Duitse acrobaten op. Des avonds werden de oudjes door de beide muziekkorp sen „binnengehaald”, waar na tot slot een gezellig bak je koffie werd gedronken. DAT in de Sociëteit „De Vergenoeging” te Middel burg gistermiddag de ver- keersdiploma’s zijn uitge reikt aan enkele honderden de samenwerking te verbreken wel zeer ver gezocht. Als de opgegeven redenen de werkelijke motieven zijn, dan had het N.V.V. nimmer aan deze samenwerking moeten beginnen. Bovendien blijkt dat het N.V.V. van de ware strekking van het Mandement weinig heeft begrepen en er een mistekening van geeft. De bisschoppen hebben, als zij spre ken over de ontkerstening, niet al leen aan Nederland gedacht. De toe standen in tal van landen zijn vaak schier wanhopig. Daar ontbreekt niet alleen een katholieke arbeiders beweging maar zelfs de mogelijk heid om deze op te richten. „Met de bisschoppen is het Ver- bondsbestuur in elk geval zonder enig voorbehoud van mening”, aldus de zal dan eindelijk, nu de vrede in Indo-China bereikt is, de slot zitting worden gehouden van de ministers in Genève. Een historische beslissing zal defini tief genomen worden en de we reld heeft alle reden om weer wat ruimer adem te halen. DAT de heer A. Gooyen, districtsmonteur le klas der P.Z.E.M. te Goes, gisteren is gehuldigd wegens zijn zil veren jubileum bij dat be drijf. Te midden van het gehele in het district wer kende personeel werd de jubilaris hartelijk toege sproken door de directeur der P.Z.E.M., ir T. Ma- chielsë, die hem de gebrui kelijke enveloppe overhan digde. De hoofdingenieur, ir A. Froyen, deed hierna de prettige mededeling, dat de jubilaris was bevorderd tot hoofdmonteur. Ook spraken nog de heren A. M. Kool wijk, de heer Huser en de heer L. Vuyk, die allen we zen op de prettige samen werking en de heer Gooyen een aandenken overhandig den. aan een voorgenomen Vredesverdrag voor Zuid-Oost-Azië worden versneld. HANOI. De inwoners van Hanoi, dat waar schijnlijk de hoofdstad van het com munistische Noord-Vietnam zal wor den, hebben berichten uit Genève over een overeengekomen deling van Vietnam rustig opgevat. De meeste bewoners van de stad hebben reeds lang geleden plannen gemaakt om de stad met de Fransen te verlaten. Men verwacht, dat ongeveer een derde van het aantal inwoners zal achterblijven. Zij zullen waarschijn lijk het nieuwe regiem aanvaarden, zoals zij in de afgelopen negen jaar achtereenvolgens een Japanse, een Chinese, een Vietminh en een Franse bezetting hebben aanvaard. CHICAGO, 20 Juli. De hittegolf duurt in het gehele midden der V.S. voort. In twee weken zijn 259 men sen om het leven gekomen. Dagelijks sterft er vee en de gewassen hebben zwaar te lijden door de hitte. Er zijn temperaturen van 38 graden en hoger gemeten, in Kansas Citij 43 graden. DE BILT, 20 Juli. Aanvankelijk veel bewolking met hier en daar wat lichte regen of motregen, maar later opklaringen. Matige, af en toe krach tige Westelijke wind. Over het alge meen iets lagere temperaturen dan gisteren. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 4.45 u., onder 20.48 Maan op 22.54 u., onder 13.08 u. Hoogwater Donderdag 22 Juli: Vlissingen: 6.10 u. 2.08 m., 18.24 u. 1.95 m. Terneuzen: 6.38 u. 2.26 m., 18.55 u. 2.15 m. Wemeldinge: 7.50 u. 1.85 m., 20.08 u. 1.67 m. Zierikzee: 7.35 u. 1 62 m., 19.46 u. 1.44 m. ALKMAAR, 20 Juli. De bezoekers van de stampvolle Grote- of St. Lau- renskerk te Alkmaar zijn vanmorgen getuige geweest van de opening deï feesten ter herdenking van het feit, dat Alkmaar 700 jaar geleden de stads rechten ontving uit handen van Wil lem II, Graaf van Holland en West- Friesland. Tevoren was in de raadzaal een bij eenkomst gehouden, waarin de burge meester van Alkmaar, mr dr H. J, Wij- tema, in tegenwoordigheid van de vele gasten, onder wie het stadsbestuur en verscheidene autoriteiten van Bath, de Engelse stad, die in 1945 Alkmaar adopteerde en de besturen der omlig gende gemeenten in een feestrede het roemrijke verleden van de stad her dacht, waar in 1573 de victorie voor de lage landen begon. In de Sint Laurenskerk verzamel den zich daarna de ere-gasten. Minis ter-president, Z.E. dr W. Drees, sprak hier een feestrede uit. De 1300 geno digden verenigden zich daarna op het Waagplein waar zij aan de voet van de historische Waagtoren een bur- germaaltijd genoten. Tijdens woord gevoerd door de Alkmaarse burgemeester en door mr Arn. J. d’Ailly, die het jarige Alkmaar in zijn qualiteit van voorzitter van de Ver eniging van Nederlandse gemeenten feliciteerde. Een telegram werd gezon den aan H. M. de Koningin van de volgende inhoud: „Eregasten en bur gers van Alkmaar aan burgermaaltijd verenigd ter viering van het 700-jarig stadsfeest, betuigen Uwe Majesteit hun eerbiedige hulde en geven uiting aan hun onwankelbare trouw.” Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. heer Middelhuis, „dat er in Neder land allerminst voldoende redenen zijn voor katholieken om zich bij so cialistische verenigingen aan te slui ten, omdat er op alle terreinen katho lieke organisaties zijn, waar de be langenbehartiging veilig- is”. De heer Middelhuis zei het uittre den van het N.V.V. uit de Raad van Vakcentralen te betreuren, omdat wij open staan voor allen die mee wer ken aan het welzijn van de mense lijke gemeenschap en ook omdat noch het Mandement, noch de houding van de K.A.B. daarvoor de „hoogst ge wichtige redenen” kunnen vormen, welke het reglement van samenwer king bedoelt. „De verschillende maatregelen en uitingen doen een terugval vrezen in vroegere minder ideale verhoudingen. Hopelijk is deze vrees ongegrond. We weten het niet het zal spoedig wel blijken. Doch oorlog en bezetting zijn nu de De overeenkomst werd vanmorgen om twee uur bereikt, na een conferentie, die uren en uren in beslag had genomen. Eerst zou de plenaire zitting, waarin de overeenkomst getekend zou worden, gister avond om 9 uur plaats hebben. Maar deze moest uitgesteld worden, omdat men het niet geheel eens was over de definitieve tekst betref fende het bestand in Cambodja. Later zou het Verdrag om 12 uur getekend worden. Ook toen ging het niet door. Eerst om twee uur kon uit Genève bericht worden, dat volledige overeenkomst bereikt was. De stand van zaken is bij het sluiten van deze editie zo, dat de overeenkomst betreffende het staken van het vuren in Cambodja vanmorgen door de vertegenwoordigers van Cambodja en Vietminh ondertekend wordt, nog vóór het begin van de plenaire zitting van de conferentie over Indo-China. Deze plenaire zitting is steeds uitgesteld door de moeilijkheden, die zich op het laatste ogenblik voordeden. LONDEN, 20 Juli. Sir Thomas Dugdale, de Britse minister van Land bouw, heeft vandaag medegedeeld, dat hij bij sir Winston Churchill, de premier, zijn ontslag heeft ingediend na een meningsverschil over bureau cartie van de ambtenaren op zijn ministerie. voor elkaar ge- De vredesregeling in Indo-China zal volgens diplomaten in Genève een zeer grote invloed hebben op de be trekkingen tussen Oost en West. Al lereerst zal communistisch China waarschijnlijk veel aan sympathie winnen, omdat de houding van dit land het mogelijk heeft gemaakt, dat er een eind komt aan het langdurig conflict, dat nog enkele maanden ’n bedreiging van de wereldvrede be tekende. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Gbo 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V„ Goes BESTANDSLIJN. Belangrijk was de overeenkomst over de bestandslijn in Vietnam langs de rivier de Song Ben Hai. Het land wordt ongeveer in twee gelijke stuk ken verdeeld, n.l. 165.000 vierkante kilometer in het Noorden en 164.000 vierkante kilometer in het Zuiden. De Noordelijke communistische zone telt ongeveer 13 millioen inwoners. De Zuidelijke zone slechts 8 millioen in woners. Het rijkste gebied is echter het Zuiden weer. Het Noorden zou zich zelf niet kunnen bedruipen, maar men verwacht dat China de Vietminh zal helpen. Verder kwamen de ministers over een, dat de strijdkrachten (de front lijn wijkt zeer af van de aangenomen bestandslijn langs de 17de breedte graad) binnen acht maanden over gebracht moeten worden naar door de eigen partij bezet gebied. De verkiezingen zouden binnen 10 maanden achter de rug moeten zijn. MOEILIJKHEDEN. In de loop van de dag waren alle hangende kwesties geregeld en de teksten gereed. Aanvankelijk ver wachtte men, dat de ministers dan ook om 9 uur in de avond in een plenaire zitting bijeen zouden ko men om het bestand te tekenen, maar er deden zich ter elfder ure nog moeilijkheden voor over de de finitieve teksten betreffende Cam bodja. Er is over deze kwestie druk vergaderd, maar helaas moest het besluit genomen worden, om van morgen de plenaire zitting te houden. Het was gistermiddag de Franse minister van Verbonden Staten, Guy la Chambre, die het bewijs le verde dat de besprekingen ook deze dag voorspoedig verliepen. Opgeto gen rende hij de vergaderzaal uit. Hij omhelsde zijn perschef en zei: „Wij hebben het kregen”. LAOS EN CAMBODJA. De overeenkomsten over Cambodja houdt in, dat alle Vietminh-troepen uit dit land moeten worden terugge trokken en dat de souvereiniteit en onafhankelijkheid van dit land door beide partijen moeten worden ge ëerbiedigd. Ook Laos wordt niet ver deeld en de Vietminh-troepen moeten veneens dit land verlaten. Alle drie Indochinese landen wor den geneutraliseerd en mogen niet deelnemen aan bondgenootschappen *n bases afstaan aan vreemde mo gendheden. Tenslotte hebben de communisten erin toegestemd, dat de Ver. Staten zich niet garant behoefden te verkla ren voor het bestand. BEWONDERING VOOR MENDES-FRANCE. Premier Mendès-France zal morgen voor de Nationale Vergadering ver- cnijnen als de man, die zijn stout moedige belofte van ruim een maand geleden, om op korte termijn een ein- f]® ma^en aan het Indochinese con- ct, gestand heeft gedaan. De wijze Wpar10P, de onderhandelingen van Zj!!'!ldbielang binnen de door hem ge- termijn met succes heeft be- Vatl k 1 bee£t sterk op de verbeelding f?nse volk en Parlement ge- hphki' v fs zyn felste tegenstanders en hun bewondering moeten la- BONN, 20 Juli. Met betrekking tot de onlangs te Londeïi gehouden conferentie ter bespreking van het vraagstuk der convertibiliteit heeft de Westduitse minister van Economische Zaken, prof. Erhard, medegedeeld, dat zeer binnenkort de instelling van een stelsel van vrij inwisselbare munt eenheden is te verwachten. Hij ver klaarde, dat dit de enige slotsom is, die uit de Londense besprekingen kan worden getrokken. Er bestaan tussen de landen, die aan de conferentie hebben deelgeno men, geen principiële meningsver schillen, doch wel moeten nog de details van het in te voeren stelsel van vrije inwisselbaarheid worden geregeld. Tijdens de Londense conferentie zijn de ministers van Economische Zaken der deelnemende landen over een gekomen de monetaire positie van hun landen te consolideren en in de komende maanden geleidelijk het toe zicht op de handel en eventuele dis criminerende maatregelen af te schaf fen. De eigenlijke „geboortedag der convertibiliteit zal de dag zijn, waar op de verrekeningen via de Europese Betalingsunie zullen eindigen en de betalingen weer zullen geschieden m inwisselbare geldsoorten. Deze dag is echter nog niet vastgesteld. UTRECHT, 20 Juli. „De oorlog en bezetting zijn nu reeds negen jaar voorbij. We leven en vergeten snel. Laten we hopen, dat het niet meer zo wordt, dat daarop van toepassing zou zijn het „alles vergeten en niets geleerd”. Met behoud van eigen zelfstandigheid blijft de K.A.B. bereid tot samenwerking. Niets is ons liever dan dat. Doch mocht onverhoopt de oude onvruchtbare strijd op het terrein van de arbeid buiten onze wil herleven dan zullen we strijden volgens Schaep- man’s devies, n.l. met scherpe doch blanke wapens. Een ieder wete zijn plaats”. Met deze woorden besloot de heer A. Middelhuis zijn toespraak voor de K.R.O.-microfoon, die hij hield naar aanleiding van het uittreden van het N.V.V. uit de Raad van Vakcentralen. De heer Middelhuis zei, dat de K.A.B. zich uitsluitend richt tot de Katholieke arbeiders. De samenwer king in de Raad van Vakcentralen is na de oorlog aangegaan in de we tenschap, dat het N.V.V. zich óók richt tot de Katholieke arbeiders. Dit was voor de K.A.B. de letterlijke toe passing van de zinsnede uit de toelich ting op het artikel uit het reglement, dat de samenwerking vastlegde: „Met handhaving van eigen overtui ging, aanvaardde men de feiten zoals zij nu eenmaal waren”. Zo waren de feiten en die feiten zijn niet veranderd, ook niet het feit, dat het K.A.B. steeds achter de bis schoppen stond. In het licht van deze feiten is de verklaring van het N.V.V. om thans DAT de leden van de afd. Yerseke van de bond van Plattelandsvrouwen gister middag een leerzame en ge slaagde excursie naar de veiling in Kapelle hebben gemaakt. In de af mijnzaal oefenden zij zich in het drukken op de knop, ver der bezichtigden zij het pakstation, koelhuis en het inpulpen van aardbeien en kersen. Op het kantoor werd voor hen een demon stratie gegeven met de elec- trische kantoormachine en na afloop gingen allen naar een kersenboomgaard om kersen te eten. de historische Waagtoren een bur- deze

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1