VANDAAG WELLICHT VREDE IN INDO-CH1NA van MISLUKTE DOORBRAAK OORZAAK N.V.V.-BESLUIT Kleine moeilijkheden maken het slagen Mendes France niet geheel zeker CZvZnöZZqO J|| FFF i 2 go Optimisme in Genève op Ernstige ramp Hongarije Aanslag op Hitler 10 jaar geleden Engeland en VJS* heffen bezetting van Duitsland Gebrek aan democratische gezind heid moet elders gezocht worden Beneluxlanden zijn het er mee eens in r Ruppert over socialistisch Mandement n s PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Herdenkingsrede van Heuss 3 - I De overstromingen IHE lil DE BILT ZEGT: Opnieuw regen I I ff 't j 1 ÉL ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2837 DINSDAG 20 JULI 1954 gisteren de eerste statieportret WA. .et.; Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Men had eerst het plan om de be- standsstukken in Indo-China te laten ondertekenen. Maar hier heeft men van af moeten zien, omdat het te veel tijd zou kosten de documenten op tijd naar dit land te brengen. De mogelijkheid bestaat, dat Men- dès-Franc de door hem gestelde ter mijn met enige uren zal verlengen. De and >ers een live tter >nd, het 7.00 ing. hr- jis- V. 1.30 2.30 lat- [ed. int em. >rk. 8.00 8.35 9.05 0.00 1.00 1.25 enl. 3.15 am. am. )rk. 6.00 7.00 :be- de 9.50 d. )rk. 2.50 S 7.00 am. 8.00 :ch- 0.15 am. 2.00 2.33 zer. >rk. 5.00 je Jie- ici- ey- ;en- iek. d. de sn”. 0.30 2.15 2.45 ws. Toch heeft Vietnam een geheel af wijkend voorstel ingediend, dat op de volgende punten neerkomt: 1. Het staken van het vuren volgens de hui dige posities. 2. Hergroepering van de groepen in twee zo klein mogelijke gebieden. 3. Ontwapening van de ge regelde troepen. 4. Na een nader te BONN, 19 Juli. Engeland en de V.S. zijn van plan hun bezetting van West-Duitsland tegen eind September te beëindigen, ongeacht of Frankrijk al dan niet hetzelfde doet. F BEDRIJVIGHEID. Er wordt op het ogenblik in Ge nève druk gewerkt aan de vredes- documenten. Als de algehele over eenstemming is bereikt, zal het nog vele uren duren, zo vreest men, voordat de honderden exemplaren van de officiële tekst „in het net” gereed zijn. Een uitgebreide staf staat dag en nacht gereed om dit werk te verrichten. WENEN, 19 Juli. De overstro mingen in Hongarije nemen steeds ernstiger vormen aan. Op tenminste vijf plaatsen zijn de Donau-djjken be zweken. Geheel Noord-Hongarije is gisteravond geteisterd door zware stormen. De toestand is het ernstigst plotseling onwel is gewor den. De bestuurder verloor de macht over het stuur, waardoor de auto veronge lukte. Hij moest naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom worden overgebracht, waar hij aan zijn verwon dingen is overleden. Van L. was ongehuwd. DAT de handboogsociëteit „Zorgvliedt” te Ellewouts- dijk gisteravond haar jaar lijkse koningsschieting heeft gehouden. De heer Geleyn haalde de hoofdvogel naar beneden en de heer M. Looy behaalde de keizers titel, die was vrijgekomen door het overlijden van de heer C. Geense. bepalen periode ontwapening van de Vietminhtroepen. Het gehele land zou i verder bestuurd moeten worden door de V.N. en tenslotte zouden in het land algemene verkiezingen moeten worden gehouden. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Grappen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. O. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. denken we aan het rijmpje; Regen op St. Margriet Zes weken boerenverdriet. De zes weken boerenverdriet hebben we zo ongeveer al ge had. Misschien dat we nu 6 we ken vacantieverdriet krijgen!!?? I. van President René Coty van Frankrijk, die vanaf morgen mct Saterdag 24 Juli een bezoek aan Nederland zal brengen, vergezeld door zijn echtgenote. ten uit Noorwegen wordt zeer bemoeilijkt door de slechte vangst. Momenteel worden nu kreeften aange voerd uit Denemarken en de Engelse eilanden. BERLIJN, 19 Juli. President Heuss van West-Duitsland heeft van daag op een bijeenkomst in de West- berlijnse Vrije Universiteit ter her denking van de mislukte aanslag op Hitler m Juli 1944 verklaard, dat van af de dag, dat Hitler in 1933 aan de macht kwam en het onrecht en de wreedheid begon, het recht, en mis schien zelfs de plicht, bestond van verzet tegen het Nazi-regiem. Heuss zei openlijk de Duitse erken ning van het historische recht van de samenzweerders om te handelen als zij deden, te willen erkennen. De mannen van de 20e Juli 1944 hebben met hun bloed de besmeurde eer van Duitsland schoongewassen. Hun nala tenschap is nog van kracht, doch de verplichtingen, die voor ons daaruit voortvloeien, zijn nog niet geheel ver vuld, aldus de President. Een klein Berlijns meisje was er het eerst bij om de Westduitse president Theodor Heuss na zijn verkiezing te feliciteren toen hij voor de tentoon stellingsgebouwen op de Funtower Fair terreinen in de Britse sector van Berlijn aankwam. 11 GENEVE, 20 Juli. Het lijkt er veel op, dat de Franse premier Mendès-France vanavond op tijd de eindstreep zal halen. Ongeveer een dag voor het verstrijken van de door hem gestelde termijn voor „vrede of aftreden” scheen gisteravond in Genève een bestandsovereenkomst voor Indo-China nabij. Immers, de twee belangrijkste vraagstukken, welke een regeling van het reeds zeven jaar durende conflict in de weg stonden waren vrijwel opgelost. Zowel de Franse premier als de vice-premier van de Vietminh waren optimistisch gestemd. Er heerste een grote bedrijvigheid achter de schermen. Het belangrijkste nieuws uit Genève is wel, dat de negen landen, die aan het overleg deelnemen, overeenstemming bereikten over de kwestie van het toezicht op de naleving van een bestand, het vraagstuk, dat steeds het grootste struikelblok is geweest, sinds de conferentie tien weken geleden begon. Aan Canada, India en Polen is inmiddels tele grafisch verzocht of zij zitting willen nemen in een internationale com missie van toezicht. Ook de vraag waar de bestandslijn door Vietnam moet lopen is zo goed als opgelost. Frankrijk had de 18de breedtegraad voorgesteld, de communisten de 16de, maar het schijnt nu op de 17de breedtegraad uit te draaien. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Gho 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes DAT gisteren te Vlissin- gen de nieuwe goederen loods van de A.T.O. en Van Gend en Loos is geopend. Deze loods heeft een capa citeit van 60 ton en is in van totaal 90 meter lang. Het De prijs ligt nog al aan de gebouw is voorzien van de hoge kant, modernste middelen en is verdeeld in vakken voor de Vlissingse wijken en de ge meenten in W.Z. Vlaande ren. Tijdens een hierna in het „Strandhotel" gehouden lunch hebben vele autori teiten het woord gevoerd. „Het N.V.V. vindt het besluit kennelijk belangrijk”, aldus de heer Ruppert. „Wie echter de geschiede nis van de socialistische vakbewe ging enigszins kent, verwondert zich over dit besluit niet. Die geschiede nis toont immers ontwijfelbaar aan, dat het voor het N.V.V. altijd een moeilijke taak is zijn rust te bewa ren als er onrust is in de politieke sfeer.” De koerswijziging van het De landbouwer M. A. v. d. Berge Jzn te Bruinisse is aangereden door een rijdende auto. Hij werd enkele meters meegesleurd en liep een bloe dende hoofdwond en wonden aan ar men en benen op. De auto, waarvan de bestuurder geen schuld treft, kwam in de sloot terecht. De inzittenden liepen geen letsel op. Aanvankelijk flinke opklaringen, later weer toenemende bewolking met van uit het Noordwesten uit eni ge regen. Ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 4.43 u., onder 20.49 u. Maan op 22.33 u., onder 11.44 u. Hoogwater Woensdag 21 Juli: Vlissingen: 5.25 u. 2.13 m., 17.38 u. 2.01 m. Terneuzen: 5.54 u. 2.30 m., 18.11 u. I 2.19 m. Wemeldinge: 7.06 u. 1.90 m., 19.25 u. 1.68 m. Zierikzee: 6.52 u. 1.65 m., 19.02 u. 1.44 m. Als Frankrijk het E.V.G.-verdrag en de Conventies van Bonn niet tegen 15 Augustus heeft bekrachtigd, zijn de V.S. en Engeland van plan de Franse regering uit te nodigen de Conventies van Bonn, zonder het E.V.G.-verdrag, van kracht te ver klaren. Volgens de Conventies krijgt West- Duitsland vrijwel algehele souverei- niteit, terwijl in het E.V.G.-verdrag de kwestie van een Westduitse bijdra ge tot een Europees leger wordt ge regeld. Zoals bekend heeft premier Men- dès-France verklaard bereid te zijn om het zomerecès van de nationale vergadering tot 15 Augustus uit te stellen. België, Nederland en Luxemburg hebben hun instemming met het Brits- Amerikaanse plan betuigd. Verwezen lijking van dit plan zou betekenen, dat Londen en Washington te Bonn zouden worden vertegenwoordigd door ambassadeurs in plaats van door hoge commissarissen. Frankrijk zou zich volledig isoleren, als het er op zou blijven staan zijn bezettingsrech ten in de Franse zone te handhaven. Het onderzoek van een Brits-Ame- rikaanse studiegroep te Londen had aangetoond, dat er geen amendemen ten nodig zijn om de Conventies van Bonn te scheiden van het E.V.G.- Verdrag. van solidariteit. Het volstrekte tegen- - deel is het geval. De heer Ruppert wilde nu niet spreken over de rol, die verschil lende bestuurders van de socialisti sche vakbeweging toen ten aanzien van de Christelijke vakbeweging hebben gespeeld. Aan de hand van een artikel in het N.V.V.-orgaan „De Vakbeweging” van 1 Augustus 1945, toonde de heer Rup pert vervolgens aan, dat het misluk ken van alle doorbraakpogingen de eigenlijke achtergrond van de beslis sing van het N.V.V. is. „De gereglementeerde samenwer king heeft niet geleid tot wat het N.V.V. heeft gehoopt,” zo zei de heer Ruppert. „De meerderheid van de in de drie vakcentralen verenigde arbei ders blijft kiezen voor principieel christelijke vakbeweging. Alle door braakpogingen en alle adviezen van leidslieden ten spijt, is de meerder heid van de Nederlandse arbeiders niet bereid de christelijke grondslag te ruilen voor, ja waar voor? Voor een eenheidswaan, die de waarheidsvraag ter zjjde stelt.” De heer Ruppert zei verder, dat het hem een volkomen raadsel was, waar om hij de morele fundamenten van de samenwerking met het N.V.V. heeft ondergraven door te zeggen, dat hij sterkere motieven heeft dan de R.K. bisschoppen om het lidmaatschap van het N.V.V. te ontraden. „Als dus op het propagandapad zijnde”, al dus ging de heer Ruppert verder, „nog andere en naar Uw oordeel sterkere motieven dan die van de R.K. bisschoppen gebruikt om iemand het lidmaatschap van het N.V.V. te ontraden, dan maakt U zich schuldig aan vergaand gebrek aan eerbied voor het N.V.V. en verraadt U waarlijk een „onstellend gebrek aan democratische gezindheid”. U weet het dus. Het Mandement van het N.V.V. zegt het en de ban van dat Mandement treft U in volle zwaarte. U is dus ge waarschuwd. Of zou het ontstellend gebrek aan democratische gezindheid misschien elders gezocht moeten wor den.” De heer Ruppert deelde mee, dat in het beleid van het C.N.V. geen enkele wijziging zal komen. Het be sluit van het N.V.V. heeft op dit be leid niet de minste invloed. Tenslotte zei de heer Ruppert: „Op het beleid van het N.V.V. zelf kan dat besluit echter wèl van invloed zijn. Ik hoop voor het N.V.V., dat die in vloed niet al te ongunstig zal zijn. Vandaag heb ik allerlei mensen horen zeggen: de socialistische vakbeweging zal nu haar ware gedaante weer gaan vertonen en dat kan voor de Chris telijke vakbeweging alleen maar winst betekenen. Wellicht hebben degenen, die zo spreken, feitelijk gelijk, maar ik ge loof, dat ons ook in deze dingen het belang van héél het volk meer ter harte gaan dan de grootte van een organisatie. De Christelijke vakbewe ging heeft een verantwoordelijkheid niet alleen met betrekking tot de eigen leden. Zij heeft een taak en een roe ping ten aanzien van héél ons volk en óók ten opzichte van degenen, die in het N.V.V. georganiseerd zijn. Zo beschouwd is de beslissing van het N.V.V. fout.” Minder gunstig was, dat de com munisten hun eisen ten aanzien van Laos hebben verzwaard. Minister Mendès-France en minister Eden za gen zich dan ook plotseling genood zaakte en bezoek te brengen aanTsjoe en Lai om over deze kwestie te spre ken. Het gesprek had dit resultaat, dat het meningsverschil, dat ging over een hergroeperingsgebied van plaatselijke partisanen, een niet zo belangrijke kwestie, is verkleind. In Westelijke kringen vreest men echter, dat de communisten met hun eis ten aanzien van Laos, pro beren zoveel mogelijk druk uit te oefenen om op het laatste ogenblik concessies met betrekking tot de hangende kwesties inzake Vietnam af te dwingen. Een andere moeilijkheid is nog, of de leden van de commissie van toe zicht het vetorecht zullen krijgen, zo als dit door de communisten is voor gesteld. Het Westen staat er op, dat een meerderheidsbesluit in deze com missie voldoende is voor belangrijke beslissingen. Dit moeilijke vraagstuk moet vandaag nog in zijn geheel wor den besproken. Mendès-France en Eden moesten vandaag ook op bezoek bij de Viet namese minister van Buitenlandse Zaken, Tran van Do, brengen, die ge dreigd had de onderhandelingen te boycotten, omdat zijn land versnip perd zou worden. Tran van Do heeft zijn collega’s beloofd, dat het niet zo’n vaart zou lopen. bij Albertfala, ten Zuiden van Boe dapest, waar in de dijken een gat van een kilometer lengte is geslagen. 1200 Hongaarse en Russische militai ren zijn hier bezig met het aanleg gen van een nooddjjk. Radio-Boeda- pest zond vandaag een oproep van de Regering uit, waarin alle arbeiders bij wegen- en bruggenbouw en bij de spoorwegen en het wegvervoer, die met vacantie zijn, word verzocht zich te melden voor tewerkstelling bij de nooddiensten. De hoofdweg tussen Boedapest en Wenen bij Magyarova en Gyoer is afgesneden. In Boedapest staat het eiland Sint Margaretha bijna geheel blank. Ook een deel van Pest staat onder water. DAT Zaterdag a.s. ’n ge zelschap uit Antwerpen ’n bezoek aan Schouwen en Duiveland zal brengen. Te Zierikzee zal aan de Stich ting „Nieuw Schouwen en Duiveland” ’n cheque wor den overhandigd, waarvoor DAT gisteren de eerste 900 bomen kunnen worden mosselen (ongeveer 10 ton) gekocht. Het gezelschap zal naar België zijn geëxpor- in de middaguren een tocht teerd. De import van kreef- over het eiland maken. DAT mej. P. N. v. Oeve ren, lid van de Gymnastiek vereniging „Jong Drei- schor” het ongeluk had bij ringoefeningen haar been te breken. Zij moest in het ziekenhuis worden opgeno men. DAT te Sirjansland voor bereidingen worden getrof fen om een gedenkteken te plaatsen ter nagedachtenis van de inwoners, die ten gevolge van de ramp om het leven zijn gekomen. DAT de garagehouder Jac. van Luijk uit Tholen, toen hij met zijn auto over de Oudvossemeersedijk in de richting Tholen reed, UTRECHT, 19 Juli. De voorzitter van het C.N.V. heeft van avond voor de radio zijn commentaar gegeven op de verklaring van het hoofdbestuur van het N.V.V. of zoals de C.N.V.-voorzitter het uitdrukte, het Mandement van het N.V.V. In deze rede heeft de heer Ruppert duidelijk gemaakt: 1. Dat het gezamenlijk doorstaan leed in de oorlog zeker niet heeft geleid tot de gereglementeerde samenwerking in de Raad van Vak centralen. Gelet op eigen ervaring in oorlogstijd moest in eigen kring veel weerstand overwonnen worden om tot deze samenwerking te komen. 2. Dat het doel van deze gereglementeerde samenwerking voor het N.V.V. steeds is geweest om te komen tot een socialistische eenheids- vakbeweging. 3. Dat het getuigt van gebrek aan democratische gezindheid door te zeggen, dat het N.V.V. wèl mag betogen dat vakorganisatie op levensbeschouwelijke basis verkeerd is, maar dat het C.N.V. niét mag betogen, dat vakorganisatie zonder levensbeschouwelijke basis ver keerd is. 4. Dat het hedendaags socialisme wordt gekenmerkt door een over schatting van het weten en het kunnen van de mens (in dat socialisme is de mens norm) en dat dit sterkere motieven zijn dan die van de R.K. bisschoppen om het lidmaatschap van het N.V.V. te ontraden. N.V.V. was voor de C.N.V.-voorzit ter dan ook geen verrassing.” Naar aanleiding van de rede, gehou den door de N.V.V.-voorzitter, de heer Oosterhuis, zei de heer Ruppert, dat er geen sprake is van gezamenlijk doorstaan leed in de oorlogstijd. De Christelijke vakbeweging heeft in het uur van nood, op 25 Juli 1941, toen zij onder commissariaat van Wouden berg werd geplaatst, niets gemerkt F«FF ■F 1 W» i

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1