DE ONRUST GROEIT ONDER DE BEVOLKING VAN HANOI lij ||4 en Russen zijn vriendelijk hartelijk in Berlijn. Een stad leeft in grote spanning. maar ze Duizenden willen vertrekken, kunnen niet. Atoomschellen in Amerikaanse huizen. Wil België kleiner leger? F* -- -41 L rs s. (T--:- HOUTMAN Het moeilijke statuut Tegenstemmen gerechtvaardigd Sowjet-Unie lid van de Unesco. ZEEUV'SCH DAGBLAD t t PIANO’S ORGELS r. 1° Massale evacuatie het enige middel Uiterlijke rust Gunstige stemming in Duitsland. Blijvers Uittocht 45 graden Celcius De derde maal Amerikaans Huis tegen toelating van China Onder de loupe V'f Ui pagina 3 Zaterdag 17 Juli 1954 DE KERK ALS KANDELAAR. Vietnamese de Ingezonden Mededeling (Adv.). C. J. Breen. I i- L l p. )0 3 0 10 10 .0 1. 3. n 0 >0 15 20 a- 55 DO 0 1. IQ >0 >0 p 10 n. s. s. it 10 s. L- !5 :n li. n. Ie )0 o. 10 )0 le )0 w n. iMiiiiiiraiaii 0 tl. 1. it t: r. V e k 15 n: n. •s. n. n. V. iz. Tl. 40 00 15 v. r. )0 n. )0 le )0 ie Het leven in Hanoi is nog steeds volkomen normaal. De café-terrassen in het centrum zitten elke dag vol, voorname lijk met Franse militairen met verlof. Dat is misschien ook het beste wat zij onder de omstandigheden kunnen doen. Toen ik een oude Chinees vroeg wat hij dacht dat er met Hanoi ging gebeuren sprak hij simpele woorden. Het was Chi nees: „Alleen God weet het”. In die geest wachten de 350.000 in woners van Hanoi de toekomst af. (Nadruk verboden.) WASHINGTON, 16 Juli. De Verenigde Staten zijn van plan in elke woning een alarmschel voor atoomaanvallen aan te brengen, aldus heeft het hoofd van de Amerikaanse Bescherming Bevolking, Pe terson, te Washington medegedeeld. Bin nen twee jaar zou het mogelijk zijn ste den, die het doelwit van een eventuele atoomaanval zouden kunnen zijn, twee tot zes uur voor de aanval te waarschu wen. Een van de voorgestelde alarmschellen is een apparaat in de slaapkamer, dat gaat werken, als de frequentie van de electrische stroom wordt verminderd. Peterson pleitte in een commissie van het Huis van Afgevaardigden voor meer geldmiddelen voor de voorbereiding van massale evacuaties van Amerikaanse ste den in noodgevallen. Massale evacuatie is het enige antwoord op aanvallen met waterstofbommen. BRUSSEL, 16 Juli. Volgens het „Laat ste Nieuws” en „Le Peuple” verwacht men in Brussel, dat België in October aan de Atlantische Ministerraad zal voor stellen zijn aantal divisies in actieve dienst te verminderen van drie tot twee. De Belgische Regering zou het voorstel tot vermindering willen doen, omdat zij van mening is dat België te lang zware militaire verplichtingen op zich heeft ge nomen, in de hoop dat tegen 1955 het Europese leger werkelijkheid zou zijn ge worden. Beide bladen herinneren er aan, dat de regering aanzienlijke bezuinigingen op de militaire uitgaven zeer gewenst heeft genoemd. De verkorting van de dienst tijd van 21 tot 18 maanden betekent een bezuiniging van slechts 200 millioen frank. Dat is van weinig betekenis voor het bedrag van 18 milliard, dat België dit jaar voor de verdediging zal uitge ven. De vermindering van het aantal ac tieve divisies zal alleen al voor de land macht een besparing van bijna een milli ard betekenen, waarbij een evenredige bezuiniging voor de luchtmachttroepen zou komen. Het is een standpunt dat van bijzonder weinig realiteit getuigt. En het eigen aardige is dat er meer Fransen zijn die zo redeneren. Zij geloven dat zij ook met de communisten zaken kunnen doen om dat de communisten hen nooig hebben. En zij laten zich door de teleurstellende ervaringen op dit gebied in China niet van de wijs brengen. Niettemin is het aantal paspoortaanvragen door Franse burgers de laatste weken enorm geste gen. Het zijn niet allemaal mensen die hals over kop vertrekken. op alle eventualiteiten voor. Velen vre zen namelijk niet alleen de communisten. Zij zijn ook bang dat er ongeregeldheden zullen uitbreken als Frankrijk tegen de wil van de Vietnamezen in besluit tot verdeling van Vietnam. Geruchten dat het Vietnamese leger van plan is om de strijd alleen voort te zetten als de Fran sen de stad ontruimen doen hier de ron de. In een dergelijk geval kunnen de anti- Franse sentimenten wel eens een nood lottige vorm aannemen. Zover is het echter nog niet. Op het ogenblik maakt Hanoi nog steeds de uiterlijke rustige indruk welke de stad altijd gemaakt heeft. Maar ach ter dat masker van rust groeien vrees en onzekerheid. Overal spreekt men nu over de kansen van een communistische be zetting van de stad. Mensen die mij ken nen als journalist vragen mij gretig naar mijn mening. De ambtenaren op het post kantoor, de kassier in het hotel, de foto graaf, die mijn films ontwikkelt en vele anderen. Zij tonen voor het eerst interes se in de toestand. En uitgesproken be zorgdheid. Maar aan de andere kant ac cepteren de meesten van hen de feiten met Oosters fatalisme. Ingezonden Mededeling (adv.) Singel 114-116 SCHIEDAM Sedert Jaren vertrouwd adrec (inclusief de ijscoman) lezen de laatste berichten over de wapen- stilstandsbesprekin, letinborden van BERLIJN, 16 Juli. De Russische autoriteiten in Duitsland nemen in de laatste tijd een vriéndelijker en hoffelijker houding jegens geallieerde ambtenaren en ver slaggevers aan. Volgens een aantal Westelijke ambtenaren doet de houding van de Russen denken aan die in de tijd van het hoogtepunt van de Russisch-Westerse hartelijkheid in Duitsland kort na de oorlog. De ambtenaren van het Russische Hoge Commissariaat in Duitsland komen in grote getale op iedere belangrijke Westelijke receptie. Zij blijven er langer dan de meeste andere hoge functionarissen en tonen zich bereid met iedereen van ge dachten te wisselen. Ook nodigen de Russische autoriteiten Westelijke verslaggevers uit voor diners en spreken met hen op recepties over politieke kwesties. Verder verlenen zij de correspondenten meer hulp dan ooit tevoren bij reizen naar en in Oost-Duitsland. Onder deze Russische politiek valt ook het congres van de Evangelische Kerk te Leipzig dat vorige week werd gehouden. Geallieerde ambtenaren zijn van oordeel dat de Russen met dit congres wilden tonen, dat de Sowjet-Unie bereid is het „ijzeren gordijn” op te halen en de greep van de communistische partij op Oost- Duitsland te verzwakken. (Van onze correspondent Alfred van Openb. 2 17. In de van duisternis der af vallige religie vervulde haven stad Efeze had de Here Christus door de dienst van Paulus Zijn kerk gesticht als een kandelaar, die het licht moest dragen en laten schijnen. Aan Johannes op Patmos openbaart de verhoogde en verheerlijkte Middelaar, Die dood geweest is en leeft, Zich in het midden van de zeven kandelaren, de zeven plaatselijk zelfstandige gemeenten in Klein Azië. In Zijn rechterhand, met welke Hij regeert, houdt Hij de engelen of boodschappers als sterren vast omklemd. Door hun predikdienst schijnt het licht. Daarom heten zij sterren, die het licht van Boven als het enige licht laten schijnen in de vanwege de zonde nachtelijke duisternis der wereld. Daar de nieuwtestamentische gemeenten te maken hebben met de vol heid der heerlijkheidsopenbaring van de Here in Openb. 1, spre ken de door de Here aan Johan nes gedicteerde brieven aan de zeven Aziatische gemeenten concreet vandaag nog ons toe Want elk der zeven aanspraken, die verband houden met de af zonderlijke situaties in elk der zeven kerken, en bepalend zijn voor de afzonderlijke beloften en vermaningen, wordt ontleend aan de volheid der in Openb. 1 beschreven verschijningsheer- lijkheid. En daarom houdt wat de Here laat schrijven aan Efeze ook in 1954 A. D. een roeping, vermaning ën belofte inDe trouw van Efeze in het doen schijnen van het licht der waarheid tegenover hen, die hun apostelschap niet funderen op Gods Woord en wier apostel- pretentie derhalve ijdel is, moet vandaag nog de karakteristiek I der plaatselijk zelfstandige ge- 3 meente zijn! Wanneer de kerk het licht der waarheid van Gods volle Woord niet laat schijnen door leervrijheid toe te laten of het verduistert in boven de Heilige Schrift uitgaande leer stellingen, bewaart zij haar ka rakter als kandelaar nietTe vens blijft vandaag de roeping om het licht der liefde te laten schijnen. Want wanneer de lief de is ingezonken is de grond onder alle werk weggezonken! De liefde moet de glans van de bruidsdag blijven vertonen. En zo niet, dan wordt de kandelaar weggenomen! Want wanneer het licht der eerste liefde is gedoofd, dan heeft de lichtdra ger geen zin en functie meer Alleen wanneer de kerk in haar strijd om het licht der waarheid en der zich steeds verdiepende liefde te behouden, .overwint, gaat voor haar schijnen het licht van het nimmer verwelkende leven van het door de Here Christus in Zijn betalend ver lossingswerk verworven para dijs. Terneuzen. Reglementen zijn pas goed als men ze in een kast kan leggen en men ze er nooit meer uit behoeft te halen. Want als men moet gaan teruggrij pen op de letter van het reglement, dan deugt de geest van samenwer king niet meer! Geldt deze uitspraak, die algemeen als waar wordt erkend, ook voor het Sta tuut met de West, dat zo onverwacht zoveel moeilijkheden heeft opgeroepen in ons parlement? Ongetwijfeld - maar men dient zich toch ook te realiseren, dat dit Statuut, als het eenmaal is aan genomen, het begin en het einde van alle tegenspraak behoort te zijn. Ook al komt het nooit meer „uit de kast”, toch behoort het tot in de finesses de nieuwe rechtsorde in het Koninkrijk der Nederlanden te bepalen. En daar om is het debat in de Tweede Kamer niet maar een spijkers zoeken op laag water het zoeken naar een zo goed mogelijk reglement ligt hieraan ten grondslag. Daarbij staat het als een paal boven water en het is goed hierop met na druk te wijzen dat ieder van onze volksvertegenwoordigers (uitgezon derd dan de communisten) deze nieu we orde in ons Koninkrijk van harte toejuicht. Er is geen sprake van dat men er zich tegen zou verzetten om Suriname en de Antillen als gelijk waardige partners in het Koninkrijk der Nederlanden op te nemen. Juist het tegendeel is waar: ieder wil van harte gaarne hieraan meewerken. Maarmen wil geen nieuwe rechts orde als daardoor de bestaande rechts orde geweld wordt aangedaan. En hierin nu schuilt de moeilijkheid. Prof. Oud meent dat het bewuste art. 55 in strijd is met de grondwet men leze hierover het verslag van onze par lementaire redacteur, waarin de be zwaren op duidelijke wijze zijn uiteen gezet. En Dr. Schouten meent dat dit artikel de weg opent om de grondwet al te gemakkelijk te veranderen. En daarvan in hij een tegenstander. Tegen de bezwaren van Prof. Oud, die zuiver in het juridische vlak lig gen, is veel in te brengen: wij geloven niet dat zijn redenering sluitend is, omdat de betreffende bepalingen van de grondwet duidelijk slaan op de overgangsperiode, terwijl, als het Sta tuut eenmaal is aanvaard, die over gangsperiode voorbij is en de nieuwe rechtsorde er in feite is. Op het ogen blik dat wij dit schrijven is nog niet bekend of hij een van zijn moties heeft ingediend verwerping hiervan is echter vrijwel zeker. Geheel anders ligt het met de be zwaren van de A.R.-fractieleider, om dat die niet juridisch maar min of meer principieel zijn. Het gaat om de vraag welke waarde men hecht aan de grondwet in diepste wezen gaat het om gezagshandhaving. En het staat te bezien of die kloof ooit te overbruggen is. Van verschillende zijden is betoogd dat het zeer toe te juichen zou zijn als dit Statuut met de grootst mogelijke meerderheid zou worden aangenomen. Dat is ongetwijfeld waar en alle oppo santen zullen dit zeker onderschrij ven. Als Prof. Oud echter overtuigd blijft dat de grondwet hierdoor wordt aangetast dan is het zijn plicht als volksvertegenwoordiger om tegen te stemmen. Hoe spijtig dit ook zou zijn! En ligt het anders met de anti-revo- lutionnairen en hen die Dr. Schouten in zijn bezwaren steunen? Men kan op merken dat de soep nooit zo heet wordt gegeten als ze wordt opgediend: in de practijk zal het misschien nooit voor komen dat een voorgestelde verande ring in tweede lezing geen tweederde meerderheid haalt. En nu is het moei lijke dilemma: „Mag men, daarop ver trouwend, aan de wens van zijn hart gevolg geven en voorstemmen? Of moet men de puntjes op de i zetten en, zij het met grote tegenzin, zijn stem aan dit Statuut onthouden?” Dit laatste is opportuniteitspolitiek - ongetwijfeld! En ieder onzer volksver tegenwoordigers zal naar eer en gewe ten een antwoord op deze beide vragen moeten zoeken. Gezien de ontwikke ling met Indonesië zouden wij geneigd zijn tot het laatste. Maar gelukkig be hoeven wij niet te kiezen. Deze regels zijn slechts geschreven om U een in druk te geven van de moeilijkheden waarvoor de Kamer zich thans gesteld ziet. Er zijn echter ook velen, die zich wei nig of geen zorgen over de toekomst ma ken en rustig blijven waar zij z(jn. Dat is niets verwonderlijk voor de bulk van de eenvoudige Vietnamezen, die zich niet met politiek inlaten en daarom ook niet weten wat hen te wachten staat. Maar het is wel iets bijzonders als het Europeanen betreft. De Franse eigenares van een van de beste restaurants in de stad bijvoor beeld is van plan om te blijven als de communisten bezit van Hanoi nemen. „De Viets moeten tenslotte ook eten zei ze onbegrijpelijk-onverschil- lig toen ik haar ernaar vroeg. „Inderdaad, maar gelooft u, dat ze dat bij voorkeur in een Frans restau; rant zullen willen doen....?” Waarom niet „Omdat de Fransen nou niet bepaald tot hun grootste vrienden behoren na alles wat er hier gebeurd is....” „Och, ik ben niet bang....” Elke dag ontvangen tussen de honderd en honderd-en-vijftig personen hun pa pieren om te kunnen vertrekken. Het zijn in de eerste plaats de bemiddelde Vietnamezen. Verder de leidende Chine zen en Indiërs. Plus andere buitenlan ders. Een zestigtal Phillippijnse musici heeft bijvoorbeeld al voorbereidingen ge troffen om bij de eerste dreiging het land te verlaten. Het merendeel van de Franse burgers heeft zich met de gedachte verzoend dat het einde in zicht is. Sommigen vertrek ken voorlopig naar de havenstad Hai phong. Anderen begeven zich naar Sai gon. Maar velen besluiten om maar met een naar Parijs te vliegen. De luchtvaart maatschappijen hebben lange wachtlijs ten en men moet drie weken tevoren een plaats reserveren om van Hanoi naar Saigon te kunnen vliegen. De luchtvaart maatschappijen zijn overigens enkele van de weinige instellingen, die niet klagen. De rest van het zakenleven ligt groten deels stil. Er is niemand die meer durft te kopen. De winkels hebben weinig voorraad en vullen die niet aan. Fabrie ken, bioscopen, woonhuizen, auto’s en andere kapitaalgoederen worden voor een appel en een ei te koop aangeboden. In het licht van de onzekere toekomst zijn er echter practisch geen kopers voor te vinden. Er zjjn tienduizenden Vietnamezen als deze ambtenaar. Mensen, die om welke reden dan ook niets van het communis me moeten hebben maar niettemin ge dwongen z(jn om onder het regiem van Ho Chi Minh te leven als dat zich over Hanoi zal uitstrekken. En de enige reden dat zö blijven is dat zij niet de mogelijk heden en de middelen hebben om te ver trekken. Maar er zijn anderen die deze wel hebben en zjj verlaten geleidelijk aan de bedreigde stad. Sinds de val van Dien Bien Phoe hebben meer dan 20.000 mensen besloten een veiliger woonplaats te zoeken. Op het politiebureau waar de vergunnnigen verstrekt worden voor ver huizing naar elders staat het zwart van de mensen. ST. LOUIS, 16 Juli. In St. Louis, in de Amerikaanse staat Missouri, heeft de hittegolf alle records gebro ken. Het kwik steeg tot 45 graden Celcius. 24 personen zijn als gevolg van de hitte overleden. 150 personen moesten, door de warmte bevangen, in ziekenhuizen worden opgenomen. Het is een man van middelbare leef tijd. In zijn jonge jaren heeft hij bij de Franse Marine gediend. Later heeft hij zich als zakenman aan de wal gevestigd. Eerst in een klein plaatsje in het bin nenland. In 1944 hebben de Amerikanen dat gebombardeerd en bij die gelegen heid heeft hij al zijn bezittingen ver loren. In Haiphong is hij opnieuw be gonnen. Toen de Fransen daar in 1946 geland zijn hebben zij zijn winkel vol komen leeggeplunderd. En nu dreigt de kans dat hij voor de derde maal zijn hele bezit zal verliezen. „Kunt u niet anders heen gaan „Wie zal dat betalen....?” Hij heeft een goed salaris als verant woordelijk politie-ambtenaar. Het kost hem echter drieduizend gulden om met zijn vrouw, zijn zes kinderen en zijn ouders naar .Saigon te vliegen. In Saigon moet hij een woning huren wat moeilijk en kostbaar is. Hij zal zich van alles moe ten aanschaffen omdat hij weinig mee zal kunnen nemen. En dan moet hij verder nog maar afwachten of hij aan het werk kan gaan. Daarom heeft hij noodgedwon gen besloten te blijven waar hij is en te hopen dat het allemaal nog mee zal val len. „Toen de communisten China veroverd hebben zijn ook niet alle Chinezen naar Formosa gevlucht....” zei hij min of meer om zichzelf te troosten. Maar hij beseft ook dat het maar een heel schrale troost is. naar Saigon of ergens 9” WASHINGTON, 16 Juli. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft zich gisteren met algemene stemmen uitgesproken tegen toela ting van China tot de V.N. over gen op de bul- Vietnam Presse. t van Hanoi er er met bezorgdheid VENETIE, 16 Juli. Op de bijeenkomst van het dagelijks bestuur van de organi satie voor onderwijs, wetenschap en cul- uur van de V.N. (Unesco), is bekend gemaakt, dat de Sowjet-Unie, de Oekraï ne en Wit-Rusland tot de organisatie zijn oegetreden. Polen en Tsjecho-Slowakije uilen wederom aan het werk der Unesco ♦otePemen’ R°ememë verzocht tenslotte t de organisatie te worden toegelaten. Sprang) HANOI (Vietnam) P verschillende plaatsen in de overvolle stad bevinden zich sinds enkele dagen aanplakbiljetten in het Vietnamees, waarin de bevolking aangeraden wordt haar kalmte te bewaren. Deze biljetten zijn verspreid door het Franse leger. En zij hebben tot doel de stemming van onrust en onzekerheid onder de bevolking van Hanoi enigszins weg te nemen. De laatste week gonst de stad namelijk van de geruchten. Sommi gen voorspellen een aanstaand beleg van de stad door de communis tische legers. Anderen spreken van een ontruiming door de Fransen in het kader van een verdeling van Vietnam. Hoe het echter ook zij: voor het eerst begrijpt de bevolking dat de toekomst allesbehalve rooskleurig uitziet. En men spreekt en soms zelfs met angst over. De ambtenaar van Veiligheidsdienst (die mijn verlopen visum verlengd had) vroeg mij bij voorbeeld even in zijn kantoor te ko men om over de situatie te praten. „Gelooft u dat de Viets in Hanoï zullen komen....?” vroeg hij met iets van ongerustheid in zijn stem. „Als er een wapenstilstand gesloten wordt zeker....” „En anders „Dan zal er waarschijnlijk om ge vochten worden. Hij keek me enkele ogenblikken strak aan zonder iets te zeggen. „En wat gaat u doen....?” polste ik hem. Hij haalde machteloos zijn schou ders op. „Niets, blijven waar ik ben....” „Bent u niet bang voor de commu nisten. „Ja, maar wat kan ik doen....?” Vietnamese militairen en 7 ’9

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3