HISTORISCHE BESLISSING IN DE TWEEDE KAMER «I van Ontvoering van Joods pleegkind berecht QvanöaaqJ) Overstromingen teisteren thans Hongarije Statuut met de West met 75 tegen 19 stemmen aangenomen Het laatste debat voor het zomerreces Uitkering voor bouwers aan Birma-spoorweg* ’sGRAVENHAGE, 16 Juli. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Goed hart betreffende de door de Siamese re gering ter beschikking gestelde gelden voor landen, wier onderdanen tijdens de tweede wereldoorlog als Japanse krijgs gevangenen de Birma-spoorlijn hebben moeten aanleggen, hebben de minister van Buitenlandse Zaken en de minister zonder Portefeuille, schriftelijk geant woord, dat zij op de hoogte zijn van een storting van gelden door de regering van Thailand in verband met de overname door de Thailandse regering van de z.g. Birma-spoorweg. De daarvoor gestorte gelden worden ter beschikking gesteld van de landen, wier onderdanen tijdens de tweede wereldoorlog als krijgsgevan genen van Japan de Birma-spoorlijn heb ben moeten aanleggen. Als Nederlands aandeel in deze opbrengst is een bedrag van 100.003 pondsterling ter beschikking van de Nederlandse Regering gesteld. De toekomstige loonpolitiek van van rooms Buitenlandse Italiaanse commissie voor E*D*G. Officier van Justitie laakt optreden katholieke geestelijken de Donau stijgt met 40 cm per dag Peil van PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND In Oostenrijk zakt het water In enkele regels melden wij nog DE BILT ZEGT: Af en toe regen .■"J Russen laten Japanse vissers vrij Straaljager maakte noodlanding Verhoging van de richtprijs voor baconvarkens met 6 cent per kg Gele trui voor Oud Moeilijke keuze Een jaar gevangenisstraf geëist Korte verklaringen Het was de A.R.-afgevaardigdc Bruins Slot, die het standpunt van de grootst mogelijke meerderheid van zijn fractie mededeelde. Hij zag geen strijd met de grondwet, maa- wel onderschrijft dé gehele fractie de bezwaren van de hoer Schouten tegen het derde lid van art. 55 van het Statuut, waardoor de grondwet gemakkelijker gewijzigd kan worden. De A.R. fractie betreurt het, dat de regering geen voldoende aan dacht aan dit bezwaar heeft besteed, want het had best ondervangen kun nen worden. Aangezien dit bezwaar niet van grondwettelijke aard is moet men de belangen afwegen. De kolo niale verhouding wordt nu omgezet in een verhouding van gelijkwaardigheid. Dat is steeds het A.R.-ideaal geweest. Op grond daarvan mag het sterke en reële bezwaar van de heer Schouten aldus de heer Bruins Slot niet zo zwaar wegen, dat ik mijn stem aan het ontwerp zal onthouden. óluipend vergL ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2835 ZATERDAG 17 JULI 1954 verbindin Krabbendij ke is Gisteren is een 2-jarig zoontje van een loonsproeier te Middenmeer door vergiftiging om het leven gekomen. Het kind at op straat een boterham, die het vermoedelijk even had neerge legd op de sproeimachine, welke zijn vader had gebruikt voor het doodspui ten van aardappélloof. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DE BILT, 16 Juli. Overwegend zwaar bewolkt met af en toe regen of motregen. Matige tot krachtige wind tussen West en Zuid. Dezelfde tempe raturen of iets lagere. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 4.39 u., onder 20.53 u. Maan op 21.43 u., onder 7.38 u. Hoogwater Zondag 18 Juli: Vlissingen: 3.25 u. 2.09 m., 15.38 u. 2.02 m. Terneuzen: 3.52 u. 2.28 m., 16.08 u. 2.19 m. Wemeldinge: 5.11 u. 1.88 m., 17.28 u. 1.73 m. Zierikzee: 4.59 u. 1.61 m., 17.14 u. 1.46 m. Het aantal doden tengevolge van hitte en stormen in de Verenigde Sta ten is vandaag tot 190 gestegen. In de meeste delen van het land is thans ’n einde gekomen aan de hittegolf. Men verwacht, dat de vloedgolf vol gende week ook nog Oost-Duitsland zal teisteren. Het peil van de Elbe stijgt met het uur. In Oostenrijk is de gevormde Natio nale Rampencommissie bijeen geweest. Kanselier Raab heeft de overstromin gen, die verleden week het land zo ernstig hebben getroffen, de grootste natuurramp sinds mensenheugenis ge noemd. Betty Meljado, thans 14 jaar oud, werd voor de laatste maal in Mei 1948 te Den Haag ontvoerd. Zes jaar later werd haar verblijfplaats ontdekt: zij werd verborgen gehouden in de kost school van de zusters Ursulinen in St Truiden in Belgisch Limburg. Betty trad zelf als getuige in deze rechtszaak op en met haar waren nog 19 anderen verschenen om hun licht over deze moeilijke materie te laten schijnen. Eenvoudig was dat niet. Er waren en kele familieleden van verdachte bij, die zich op het verschoningsrecht be riepen en weshalve niet behoefden te getuigen. DAT gisteren in de omge ving van Pindorp een Bel gische auto met 700 kg boter door dienstdoende commie zen is aangehouden. Dat ging echter niet zo eenvou dig, want toen de smokke laars de douanes bemerkten gaven ze vol gas, waarop de commiezen enkele schoten deden klinken. Dit deed de TOKIO, 16 Juli. Veertien beman ningsleden van een Japanse vissersboot, die vorige maand strandde bij een van de in Russisch bezit zijnde koraal eilanden, zijn Donderdagavond in Japan terug gekeerd. Zij waren door de Rus sen vastgehouden, die hen ervan be schuldigden voor Amerika te spion neren. HET VERLOOP Na de voorlezing van de dagvaar ding, vroeg de president aan verdachte of zij de feiten bekende. Zij antwoord de te blijven bij haar vroegere verkla ringen. „Dus U ontkent de beschuldiging?” „Ja”, zei de verdachte. „Ik heb wel geholpen met de opsporing”. Na het verhoor van een rechercheur verscheen Betty, die vertelde verdach te tante Ge te noemen. Moeilijk en DAT gisteravond omstreeks zes uur te Tholen de vijf tienjarige V. d. B. tegen een auto is gebotst en met ern stige hoofdwonden, een zwa re hersenschudding en in be wusteloze toestand de ou derlijke woning, waarvoor dit ongeluk geschiedde, moest worden binnengedra gen. Het was de schuld van het meisje zelf, want even te voren had zij uit de stil staande bus van haar moe der een klein kind overge nomen. Met dit kind in de armen liep zij zonder op het verkeer te letten, achter de bus om en stak de straat over, waar juist de heer de K. uit Moerstrate met zijn personenauto passeerde. Het gevolg was dat het meisje tegen de wagen opliep met ROME, 16 Juli. De defenslecom- missie van de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden heeft zich Vrijdag uit gesproken voor bekrachtiging van de E.V.G. De commissie steunde een regerlngs- wetsvoorstel voor bekrachtiging met 30 tegen 19 stemmen. De monarchisten en neo-fascisten ont hielden zich van stemming. De com missie voor financiën had desbetreffend wetsontwerp goedgekeur. De commissies Voor Buitenlandse Za ken en Justitie moeten er zich nog over uitspreken. Het bovengenoemde bedrag zal over ca 18.000 daarvoor in aanmerking ko mende Nederlandse krijgsgevangenen worden verdeeld. In verband daarmede is reeds een oproeping in de dagbladen ge plaatst. bovengemeld gevolg. Het kleine kind kwam er geluk kig heelhuids af. De auto werd beschadigd. DAT de gemeenteraad van Rilland-Bath, daartoe in spoedeisende BAARN, 16 Juli De toekom stige loonpolitiek heeft vandaag in de te Baarn gehouden vergadering van het bestuur van de Stichting van de Arbeid een onderwerp van bespreking uitgemaakt. Deze be sprekingen hadden plaats op basis van een rapport, dat de looncom- missie had uitgebracht. Men is van daag nog niet tot een resultaat ge komen. De besprekingen zullen binnen kort voortgezet worden. poging om het aanvaarden van het Sta tuut uit te stellen is gevaarlijk en dreigt de samenwerking met de West te verknoeien. Ja maar, zo repliceerde de heer Schouten het moet mogelijk zijn om de beraadslaging te onderbre ken om in onderling overleg te bekij ken of artikel 55 niet gewijzigd kan worden. De voorstanders van het Sta tuut doen beter om niet zoveel over de gevolgen van de verwerping te spre ken. Daardoor worden reacties uitge lokt, die niet nodig zijn. De A.R.-afgevaardigde deelde nog mede, dat hij zijn bezwaar tegen de wijzigingsprocedure van het Statuut helaas moest handhaven. Hij deelde het grondwettelijk bezwaar van prof. Oud. Dit was zijn persoonlijk oordeel en de heer Schouten heeft niet getracht ie mand aan zijn standpunt te binden. Daar minister Kernkamp en ook de regering geen strijd met de grondwet ziet, nam men achter de regeringstafel het standpunt in, dat het Statuut zo spoedig mogelijk moest worden aange nomen om de sfeer van vertrouwen met de West niet te verstoren. En dat dit ernst was, bleek wel uit de aanwezigheid van de ministers Drees, Beel, Suurhoff, Zijlstra, Staf, Van Thiel en Luns. Zo is het zittingsjaar besloten met een groot debat. De Kamer is op re ces gegaan tot 14 September a.s. Dan wordt de Middenstandsnota aan de orde gesteld. r Soldaten van de Franse Unie en vrijwilligers uit de burgerij zijn hier in Hanoi, de belangrijkste stad in de Tonkin-Delta, bezig prikkeldraadversper ringen in de straten op te stellen. De barricades vormen een onderdeel van het verdedigingsstelsel voor de stad, dat werd ontworpen door het Franse opperbevel nu de Vietminh opstandelingen de stad steeds dichter en dichter naderen. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. DEVENTER, 16 Juli. Omstreeks 1 uur vanmiddag heeft een Thunder jet straaljager, afkomstig van de vliegba sis Völkel, tengevolge van motorsto ring een noodlanding moeten maken in een roggeveld van de landbouwer Vlaskamp in de buurtschap Overwete- ring in de gemeente Olst. Bij de landing is een vleugel afge rukt. De piloot, de sergeant-vlieger S. J. van de Meulen uit Den Haag, kon on gedeerd het vliegtuig verlaten. Hij is op een boerderij in de buurt verder verzorgd. ’s-GRAVENHAGE, 16 Juli. Blij kens het door het Landbouw Econo misch Instituut dienaangaande uitge brachte rapport heeft de 2 maandelijk se herberekening van de kostprijs van de slachtvarkens een stijging te zien gegeven van 6 cent per kilogram. In overeenstemming hiermede heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening besloten met in gang van 19 Juli a.s. de richtprijs voor de baconvarkens 2e kwaliteit te ver hogen en vast te stellen op 2,38 per kg koud geslacht gewicht. Tegelijkertijd heeft het Bedrijfschap voor vee en vlees de overnameprijs vastgesteld op 2,42 per kg, zodat met ingang van genoemde datum 4 cent per kg uit het vleesfonds zal worden bijgedragen. soms aarzelend antwoordde het meisje, pogend zich feiten te herinneren. In zijn requisitoir heeft de Officier van Justitie nog eens het gehele ver loop van de affaire nagegaan. „Het gaat hier, aldus mr Hartsuiker, om twee Joodse pleegkinderen, Betty Mel jado en Anneke Beekman. Anneke Beekman is nog steeds met een zuster van verdachte ondergedoken, zeer waarschijnlijk in België. Er wordt op dit moment nog altijd naarstig getracht ook de verblijfplaats van deze zuster en Anneke Beekman te vinden, waar door dit raadsel eveneens zal zijn op gelost”. „Toen Betty op 13 Maart j.l. in de kostschool te St Truiden werd gevon den, werd zij direct meegegeven aan de rechercheurs. Maar in Banneux, waar Anneke Beekman was verstopt vluchtte de zuster van verdachte met het kind de bossen in”. VERNIETIGEND Tevoren had de Officier er op gewe zen, dat zich meer dergelijke zaken hebben voorgedaan. Frankrijk had zijn zaak Finaly, waarbij ook twee Joodse pleegkinderen betrokken waren. In Frankrijk hebben de rooms-kathoiieke geestelijken meegewerkt aan de opspo ring. In Nederland echter heeft het aartsbisdom inzake de verdwenen kin deren, zelfs toen duidelijk was, dat daar R.K. geestelijken bij betrokken waren, vooralsnog in het publiek uit gesproken, dat het zich van elke posi tieve inmenging meende te moeten onthouden. Hij achtte het zeer te laken, dat en kele geestelijken verdachte hebben ge stijfd in het kwaad. De rechtbank besloot op 27 Juli a.s. uitspraak te doen. kwade trouw van de wetgever is geen kruid gewassen. Daar zijn geen rege lingen tegen te maken. Ook al kan het Statuut gemakkelijk gewijzigd worden als er strijd is met de grondwet voor de wijziging van de grondwet zelf blijft tweederde nodig. De heer Schouten moet niet verge ten, dat als hij een wijziging van het statuut met 2/3 van het aantal stem men bepleit, dat die gequalificeerde meerderheid dan ook voor de West zal gelden. En dat is gezien de verhouding in Suriname en de Antillen uiterst be zwaarlijk. De wijzigingsbepaling, aldus de bewindsman, is geboren in de pe riode dat er een vertrouwenscrisis in de onderhandelingen was ontstaan. Om uit de impasse te komen heeft men toen deze oplossing gevonden. De grondwet laat elke vrijheid hoe het Statuut gewijzigd moet worden. De replieken waren lang niet mals. De heer de Kadt (Arb.) startte met de opmerking, dat een groot staats- geleerde nog lang niet altijd een goed politicus is. Dat was dan be doeld voor de heer Oud. En de socia listische fractievoorzitter Burger voegde de heer Oud toe, dat hij de gele trui verdient als beschermer van de grondwet. Een uitlating die niet vriendelijk was, maar die wel in sloeg omdat zojuist het bericht door de fractie de ronde had gedaan van de Nederlandse wielersuccessen in Frankrijk. Maar de heer Oud is vaardig genoeg om een stootje te kunnen opvangen. Zijn grondwettelijk bezwaar, dat we gisteren uitvoerig hebben beschreven, handhaafde hij uiteraard. Maar met de heer Romme was hij het eens dat ver werping van het Statuut een ramp zou zijn. Prof. Romme is veel beter bekend met de overzeese verhoudingen dan ik, dat neem ik aan. We hebben daar de vruchten van geplukt tijdens het In donesische drama.Maar de heer Romme, die gisteren de heer Oud had verweten niets van de overzeese situa tie te begrijpen antwoordde: tijdens de Indonesische kwestie hebt U steeds op het zig-zag kompas gevaren van Uw fractiegenoot Vonk. In zijn politiek zat geen enkele lijn. Vaar nu maar op het kompas van Uw fractiegenote Forta nier, die weet veel van de West af en •ij zal stellig voorstemmen. Maar goed, prof. Oud vond de ver werping van het Statuut een ramp. En nu moest hij kiezen tussen een ramp voor het Koninkrijk of het niet hand haven van zijn eed op de grondwet. Deze keuze mag de regering niemand laten maken als er nog een andere op lossing is. En die is er, nl. het uit schrijven van nieuwe verkiezingen, die het gevolg moeten zijn als de regering de grondwet wil wijzigen. Als het Sta tuut de tweederde meerderheid niet zal halen, dan zal de regering zich toch wel afvragen of er geen andere weg bewandeld had kunnen worden. Maar prof. Romme voelde daar niets voor. Het is onontkoombaar dat enkele Ka merleden voor een gewetensconflict worden geplaatst. Het zou een staal van slecht beleid van de regering zijn als zij op het voorstel inging. Iedere AMSTERDAM, 16 Juli. De Officier van Justitie bij de Arrondissements rechtbank heeft vanmiddag tegen mevr. Geertruida Maria L. van M. tante Ge die verdacht wordt van de ontvoering van het Joodse pleegkind Betty Meljado, waarover de laatste tijd zoveel te doen is geweest, een gevan genisstraf geëist van twaalf maanden, waarvan negen maanden onvoor waardelijk met aftrek van de voorlopige hechtenis. „Het moet voor ieder loyaal rechtsgenoot verontrustend en beklemmend zijn”, aldus de Officier, „dat verdachte bij het plegen van de strafbare feiten, zoveel hulp heeft ge vonden bij een rooms-kathoiieke geestelijke en bij drie kloostersuperieuren.”. gaan we ons werkelijk een beetje onbehagelijk voelen. Is de zomer met vervroegd verlof gegaan of is de winter te vroeg begonnen? Ook vandaag kunnen we de tal rijke vacantiegangers nog weinig hoop geven. Een blik naar het weerbericht verklaart meteen waarom. Jammer, ook voor de talrijke sportwedstrijden, die he den iri de provincie worden ge houden. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90 TeL 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. GIr0 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes WENEN, 16 Juli. Terwijl in Oostenrijk het peil van de Donau langzaam maar zeker zakt en het water in de overstroomde gebieden naar de rivier terugstroomt, teistert een vloedgolf uit de rivier thans Hongarije. De Donau stijgt met 40 cm per dag en op vele plaatsen vloeit het water over de dijken, omdat deze niet hoog genoeg zijn om de ongekende watermassa’s binnen de boorden te houden. Uitgestrekte gebieden staan al onder water en militaire vliegtuigen voeren verkenningsvluchten uit. Duizenden militairen Hon garen en Russen, alsmede vele burgers zijn naar de bedreigde gebieden gezonden om hulp te bieden. In het Noordoosten van het land zijn al duizenden mensen dakloos. Het cen trum van de belangrijke industriestad Gyoer, waar 80.000 mensen wonen, is overstroomd. De voorstad Revfalu is ontruimd. Men is ook koortsachtig be zig met de ontruiming van steden, dor pen en gehuchten ten Zuiden van Szigetkoez. Op enkele plaatsen in deze streek zijn de dijken al doorgebroken. Meer dan 40.000 personen zijn in dit gebied aangewezen op de gaarkeukens. Het einde is nog niet in zicht en ver wacht wordt, dat de Donau in Honga rije eerst Zondag of Maandag het hoog ste peil zal hebben bereikt. OOK ELDERS In Tsjecho-Slowakije zakt het water langzaam, doch het gevaar is er nog niet overal geweken. Er is groot ge brek aan drinkwater in de overstroom de gebieden. DAT de heer H. Don te deur dicht en was dan ook benoemd het sein om de wagen te tot hoofd van de U.L.O.- verlaten. De ene Belg werd school aldaar. Dit in ver- in de kraag gegrepen, maar band met het vertrek van de andere wist te ontkomen, het tegenwoordige hoofd, de heer P. Kuyt, die wegens overplaatsing van de Chr. Kweekschool van Krabben dijke naar Gouda met de lei ding van deze laatste school belast zal blijven. DAT de traditionele 1200 meter zwemwedstrijd, die vandaag in de Oosterschelde bij Bergen op Zoom zou worden gehouden volgens traditiewegens de lage temperatuur van het water is uitgesteld tot Zater dag 31 Juli a.s. Er bestond reeds veel belangstelling voor deze wedstrijd. (van onze parlementaire redacteur) 's-GRAVENHAGE, 16 Juli. Met 75 tegen 19 stemmen heeft de Tweede Kamer vandaag het Sta tuut voor het Koninkrijk der Nederlanden aanvaard. De vereiste twee derde meerderheid is dus na een zeer spannend debat ruimschoots ver kregen. Een drietal verrassingen deden zich voor. In de eerste plaats bleek de gehele A.R.-fractie tenslotte voor het Statuut, met uitzondering van de heer Schouten. Ten tweede bleek mevr. Fortanier de Wit (V.V.D.) als eenling in haar fractie voorstander van het Statuut, ter wijl in de derde plaats de heer van Rijckevorsel (K.V.P.) zich ook achter de regering schaarde, hetgeen uit zijn aanvankelijk optreden stellig niet op te maken was. Reeds bij voorbaat stond het vast, dat ook de heer Schmal (C.H.) tot de tegenstemmers zou behoren. Het verloop van de stemming was dat voorstemden: P. v. d. A., K.V.P., C.H. (met uitzondering van de heer Schmal) A.R. (behalve de heer Schouten) en mevr. Fortanier de Wit, (V.V.D.) Alle andere Kamer leden stemden tegen. Afwezig waren de heren Koersen en de Graaf, (K.V.P.), C. v. d. Heuvel en Gerbrandy (A.R.), Vorrink (Arb.) en de Groot (C.P.N.). Het vereiste aantal stemmen bedroeg 62. daartoe vergadering bijeen, met ingang van 1 September heeft benoemd tot onderwijzer aan de Openbare Lagere school, de heer W. C. Rietveld te Har- dinxveld. DAT de regering van Bel gië met ingang van gisteren de invoer van tomaten weer heeft toegestaan. De tomatenexport naar Bel gië werd per 14 Juni j.l. stopgezet. Deze maatregel heeft toen in telerskringen tot grote ontevredenheid aanleiding gegeven. De secretarissen der fracties heb ben de afgelopen dagen de grootste moeite gehad om hun leden bij el kaar te krijgen. Verschillende van hen waren reeds met vacantie of voor zakelijke aangelegenheiden bui tenslands. Ongeveer anderhalf uur voor de stemming stormde de heer Nederhorst (Arb.) de Kamer binnen. Hij had met grote spoed de terug reis uit Toulon aanvaard. Precies op tijd was hij dus aanwezig, maar de meerderheid bleek achteraf zo groot, dat de spoed niet noodzakelijk was. Maar dat neemt niet weg, dat de vreugde in zijn fractie groot was, toen hij zijn handtekening op de presentielijst nlaatste. Ook de heer Schmal (C.H.) legde ’n korte verklaring af. „Waterdicht is deze zaak kennelijk niet”, zo zeide hij. Een uitdrukking, die hij overnam van zijn fractievoorzitter Tilanus. „De re gering heeft mij niet kunnen overtui gen dat er geen strijd is met de grond wet. In het licht van de C.H.-begin- selen is er geen twijfel mogelijk over wat mij te doen staat”, zo zeide deze eenling in zijn fractie, onder luid ge lach van de Kamer. Ds Zandt (S.G.P.) stemde tegen, omdat hij het eens was met de bezwaren van de heer Schou ten (A.R.) en de heren Welter en Oud, omdat zij grondwettelijk'' bezwaren hadden. De antwoordrede van minister Kern kamp was 'mn heel wat beter gehalte dan zijn Memorie van Antwoord. „El ke dramatische en emotionele uitla ting zal ik vermijden,- maar dat neemt niet weg, dat ik het volledig eens ben met die afgevaardigden, die hrver werpen van het Statuut een ramp heb ben genoemd”, zo zeide hij. De sfeer wordt daarmede volledig bedorven en de West zal geen vertrouwen meer in ons hebben. De heer de Kort (K.V.P.) had eens gesproken over een tijdbom onder het Koninkrijk. Dit gezegde wilde de minister niet overnemen. Maar verwerping ;-ov, naar zijn me ning, wel betekenen dat er sluipend vergif zal worden gespoten in de sa menwerking in het Koninkrijk. Dit vergif zal samengesteld zijn uit een grote dosis van wantrouwen in het Koninkrijk. Ook al zou het overleg nog op gang komen, de opgang en de bloei van het Koninkrijk zal niet meer mogelijkheid zijn. En daarom hoop ik dat het ontwerp met de grootst moge- hjke meerderheid zal worden aange nomen”. Grondwettelijke bezwaren want ook de ministers hebben de eed van trouw aan de grondwet gezworen, 2a8 de minister niet. Geen wonder, zo merkte hij op. Evenals de heer Romme was hij van mening, dat de beperkende bepalingen die gelden voor de periode van ov^rgang naar de nieuwe rechtsorde, niet gelden voor de tft standkoming van die nieuwe ^^tsorde. En tegen de heer Oud ly.v.D.) zeide hij, dat de troonopvol- gmg inderdaad anders kan worden ge regeld dan nu bepaald is. Dan zou er geen strijd met de grondwet zijn. Het etoog van de heer Schouten dat langs e weg van het Statuut de grondwet rechteloos gemaakt kan worden be- eed minister Kernkamp. Tegen DAT de heer T. de Vries, organist van de Ned. Herv. Kerk te Middelburg (’t Zand) is geslaagd voor het staatsdiploma orgel (le deel). .40

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1